Schrale Huid Overwerkte Zenuwen Indien de huid van handen, gelaat of lippen, schraal, ruw of gesprongen is, gebruik dan de terstond ver» zachtende en spoedig genezende Doos 30 et. PUHOIs. meermalen retlein geweest te twijfelen aan het besef van commercieel fatsoen bij ding worden van de veronderstelling dat den staat. Dit mag echter niet de aamlei- thans ook hij Waterstaat de neiging zou bestaan de reputatie van den staat als fatsoenlijk koopman liever te riskeeren van bet goed, dat betaald zou moeten worden als men voor dien naam angstval lig zou waken. Gehoopt mag worden, dat men in Den Haag beter inzicht verraadt. De nieuwe regeering. De nieuw-bemoemde ministers zijn he den door de koningin beëedigd, waarna de overneming van de portefeuilles uit han den van hun ambts-voorgangers plaats had. De Tweede Kamer ftlwjeian. De Tweede Kamer is bijeengeroepen, tegen a.s. Donderdagmiddag. 1 uur. Aan de orde komt dan de behandeling van de verzoeken tot het houden van drie inter pellaties: een van den heer Lovink en twee van den heer L. L. H. de Visser. Voorts regeling van werkzaamheden. De voorzitter is voornemens, nadat in deze vergadering door de regeering me- dedeelingen zijn gedaan in verband met het eindigen van de kabinetscrisis, voor te stellen, eveaituieele besprekingen naar aan leiding van deze mededeelingen den vol genden dag te houden. Minister C o 1 ij n. De heer H. Colijn zal' na zijn aftre den als minister weer het hoofdredacteur schap van „De Standaard" op zich ne men en weer optreden als voorzitter van het centraal comité van a.-r. kicsvereeni- gingen. Bovendien is hem een Kamerzetel aan geboden; de heer Van den Heuvel is be reid, zijn plaats aan hem af te staan. Intusschen heeft de heer Colijn hierom trent nog geen beslissing genomen, aan gezien hij voornemens is, eerst een reis te ondernemen om de economische ver houdingen in verschillende landen van Europa te bestudeeren. Weigering om te varen. Te IJmulden heeft in verband met het ruwe weer in de afgeloopem week een groot aantal treiiermanmen geweigerd naar zee te gaan. De walchefs trachtten hen van hun voornemen af te brengen, doch dit gelukte niet. Toen er een boodschap kwam van het bestuur der IJmuider fede ratie, dat er een spoedvergadering zal ge houden worden voor de leden-zeevaren- den trok mem naar het gebouw „Thalia in IJmuiden, waar men beraadslaagde over de vraag: varen of niet. Ten slótte werd tot het laatste besloten, zoodat er dan ook geen enkel schip meer uitgegaan is. Over deze quaestie, welke in de contrac ten niet voorzien is, zal nog wel nader gesproken worden. D o u a lie - v i s i t a t i e. Het stations- en treinpersoneel der Ne- derlandsche Spoorwegen heeft instructie gekregen om zooveel mogelijk te voorko men, dat de reizigers, komende uit hel buitenland, op de grensstations in Neder land in de treinen de douane-ambtenaren afwachten om hun bagage te laten visi teeren en eerst daarna naar de visitatie zaal gaan om hun ingeschreven bagage vrij te maken, waardoor treinverlraging kan ontstaan. De reizigers moeien tijdig vóór aankomst op het Nederlamdsdhe grensstation in den trein gewaarschuwd worden, indien zij ingeschreven bagage hebben, zich onmiddellijk na aankomst met hun handbagage naar de visitatiezaal te begeven. Snippers. - Over de afgeloopen week, eindigen de 4 Maart zijn in Nederland uitgespro ken 84 faillissementen tegenover 93 fail lissementen in dezelfde week van het vo rige jaar. Van 1 Januari tot en met 4 Maart 1926 703 faillissementen tegenover 796 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. - In 22 gemeente^ zijn tengevolge van den watersnood arbeiders voor eeni- gen tijd werkloos geworden. Hun aantal bedraagt volgens deofficieele cijfers 3113. Velen konden evenwel te werk worden gesteld bij den herstellingsarbeid Te Utrecht is aangehouden een 21- jarige jongeman, die, in diénst zijnde bij een firma te 's Gravemhage, Dinsdagavond uit een kluis van die firma een geldkistje, waarin zich 1600 giuldetn, bevond had weg genomen. Op hem werd nog ongeveer 1000 gulden gevonden. De 19-jarige dochter van de wed. Veltman te Rheeze geraakte bij het hooi balen onder het hooi en is gestikt. SCHOOL EN KERK. De kwestie-Geelkerken. In Amsterdam-Zuid gelooft niemand, dat dr. Geelkerken de verklaring der synode, waardoor hij zou toegeven, dat de, boom der kennis des goeds en des kwaads, de slang en haar spreken, de boom des levens, zintuigelijk waarneembare wer kelijkheden zijn geweest, zal teekenen. Verwacht wordt, dat dr. Geelkerken, indien hij afgezet wordt, zijn actie voort zettend, in verschillende openbare verga deringen in alle groote steden van ons land op zal treden en zijn standpunt uit eenzetten, hetgeen hij* tijdens zijn proce dure nooit heeft willen doen. In Amsterdam-Zuid is 'mdn er verzekerd van, dat verschillende predikanten en zelfs geheele gemeenten een afzetting van dr. G. niet zullen erkennen, zoodat een groote scheuring niet uitgesloten is. Wat hier van waar is zal de toekomst leeren. KOLONIËN. Gouverneur-generaal Fock. In verband met het feit, dat een der eerste punten, waarover het nieuwe kabi net moet beslissen, de keuze is van een nieuwen landvoogd, verneemt Aneta, dat het vaststaat, dat mr. Fock onder geen voorwaarde bereid is eventueel nog als gouverneur-generaal aan te blijven na 7 Septemeber. Onrust. Honderd man veldpolitie zijn- gediri geerd naar de streek bij Taroeb in bet Tegalsche, in verband met onrust onder de bevolking. SPORT. Voetbal. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden waren de volgende: AllianceWaalwijk 41. D.O.S.K.O.Dongen 3 1. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden waren de volgende: WalcherenZeelandia 4 0. Goes—M.E.V.O. 3-3. Terheüzen—Zierikzee 61. Een vlieg-record. Een Engelscih vliegtuig met 8 passagiers heeft Zaterdagmiddag een nieuw record gemaakt op den afstand LendenParijs, die in 1 uur en 37 minuten werd afge legd; dat is met een snelheid van 230 K.M. per uur. KUNST EN WETENSCHAP. Amundsen's Pool vlucht. Amundsen is te New-York scheep ge gaan aan boord van de Berengaria om via Liverpool naar Oslo te vertrekken, waar hij zijn toebereidselen voor zijin nieuwe Pool vlucht zal beginnen. Aan jour nalisten vertelde hij, voor het vertrek dat hij begin Mei van Spitsbergen zijn vlucht hoopte te ondernemen. Gebrek aan professoren. Aan verschillende instellingen van hoo- ger onderwijs te St. Petersburg bestaat, volgens de „Prawda", gebrek aan profes soren, waardoor het onderwijs ernstige belemmeringen ondervindt. Eenige dezer instellingen zijn reeds overgegaan tot het uitschrijven van een prijsvraag voor de vervulling van vacatures. Aan de regee ring is verzocht, om in gevallen waarin de sowjet-unie zelve geen geschikte krach ten te vinden zijn, buitenlanders tot hoog leeraar te mogen benoemen. PROVINCIE-NIEUWS. Driewegen. Terwijl de dochter J. van den bakker K. Zaterdagmorgen bij het fornuis werkte, vatten haar kleeren vlam. Zij vluchtte gillend het erf op, waar zij weldra in lichte laaie stond. Een broer snelde toe en dompelde het meisje in een bak met water. Met hevige brandwonden overdekt werd zij daarop in huis gedragen. Dr. Folmer verleende geneeskundige hulp. 's Gravenpolder. Vrijdagavond werd de volksbibliotheek voor dit seizoen gesloten. Uitgegeven werden 376 boeken. Den heer A. de Kraker werd dank gebracht voor zijn hulp verleend bij het uitdeelen der boeken vanaf de oprichting in 1898. Hoedekenskerke. Onder enorme be langstelling en onder toezicht van rijks- en gemeente-politie is Zater dagmiddag een sleepkast die in de parti culiere haven in pacht bij de firma Van -Heurn Volkers, aannemersmaatschappij zich bevond naar de gemeentehaven ver sleept. De schipper verzette zich met na druk tegen deze handelwijze, alsmede te gen het verbreken van het zegel door een daartoe z.i. onbevoegd ambtenaar, daar het schip door den deurwaarder aan den ketting was gelegd. 's Heer Arendskerke. De Coöperatiese Boerenleenbank alhier heeft Zaterdag haar jaarlij ksche algemeeme vergadering ge houden. Herkozen werden tot bestuurslid dhr. P. Oudkerk (aftr.); tot lid van den Raad van Toezicht dhr. J. J. de Jager (aftr.); en tot plaatsvervangende bestuurs leden dhr. K. Janse en N. Otte. De winst over het 10e boekjaar bedroeg f 1127,03; het eindcijfer der rekening was f 1237735,44; het eindcijfer der balans f429561,57. Ierseke. De werkzaamheden, door hei steuncomité ten behoeve der werkloozen aangenomen, zijn geëindigd. Wel had de commissie nog gaarne haar werkzaamhe den 14 dagen gerekt, maar de financiën waren op, het toegestane credict a f300 was opgeteerd. Bovendien meenden som migen dat het niet in de bedoeling der be lastingbetalers kon liggen, omtrent dezen tijd van 't jaar, direct of indirect te steunen. Onder groote belangstelling van de zijde van ouders en leden der schoolver- eeniging hield de Ned. Herv. Schoolver- eeniging haar ouderavond. Na een inlei dend woord vain den voorzitter Ds. van Beusekom, hield Ds. Steimz van Goes, inspecteur van C. V. O. een rede waarin hij de waarde schetste van de C'hr. op voeding en de noodzakelijkheid bepleitte van een samenwerking hiervoor van gezin en school. Ter afwisseling las het hoofd der school dhr. W. Houders een Betuw- sche novelle vain Lantermans: „Slepen- belder de kleermaker". Na de pauze, waarin het werk der leerlingen werd be zichtigd, droeg de heer Wisse „Kinder wagen voor. De kinderen der hoogste klassen zongen eenige liederen. Kruiningten. Ds. F. A. den Boeft nam gisteravond afscheid van zijn gemeente met tekst Openbaringen 21 22a „En ik zag geenen tempel". Na de gebruikelijke toespraken sprak ouderling Cok namens den Kerkeraad en gemeente. De aanwezigen zongen den schei dendem leeraar toe Psalm 121 4. Het kerkgebouw was overvol, zoodat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. Kapelle. Een welgeslaagden ouder avond is gehouden door de ouders van de bizondere school te Kapelle-Biezeiinge. Mevr. de Graaf en de onderwijzer De Jager zorgden voor orgelspel' en viool. De zang vereen! ging „De Lof stem" luis terde deze vergadering op. Verschillende sprekers voerden het woord. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Kapelle-Biezelinge. Het bestuur der vellingsvereeniging „K. B. en O." koos tot voorzitter den heer P. Scheelc en tot secretaris den heer A. vain der Graaf. Middelburg. Op 50-jarigen leeftijd is in zijn woonplaats Parijs overleden de heer I. H. E. Boasson, die zich na zich uit zijne zaken te Middelburg te hebben teruggetrokken, wijdde aan de schilder kunst. - Zondag deed de beer R. Blommaert beroepen predikant bij de Waalsche ge meente te Middelburg zijn intrede. Dat thans ook te Middelburg met kracht de handhaving van de regelen van het verkeer ter hand wordt genomen, blijkt wel uit het feit, dat de kantonrech ter in één zitting 11 personen wegens het met een rijwiel links berijden van den weg veroordeelde tot boetes van f 0,50 tot f5,toe. In een vergadering van het Oranje comité 1926 voor Zeeland is op voor stel van den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, besloten tot oprichting van een formeelen bond van Oranje-vereenigingen in Zeeland. De politie te Vlissingen heeft aan de justitie te Middelburg voorgeleid een 60-jarige man, verdacht van onzedelijke handelingen met zeer jeugdige kinderen. Nisse. Vrijdagvoormiddag j.l. toen de arbeider G. Nagelkerke uit Kwadendam- me op de hofstede van den landbouwer Jacob Boonman alhier bezig was een strooklamp bloot te maken, viel hij van de klamp af en kwam met zijn zitvlak op dein grond terecht. Hij bezeerde zich zoodanig, dat het inroepen van een dokter noodza kelijk werd geacht. Dr. den Boer uit Hoe dekenskerke werd ontboden, die inwen dige kneuzingen constateerde aan de rug- gegraat, waarna de patiënt naar het gast huis te Middelburg werd vervoerd. Rilland-Bath. De 25 personen van de dienstplicht lichting 1927 zullen op Za terdag 17 April des voorm. 10 uur en des nam. 1 uur geneeskundig worden onder zocht te Krabbendijke in het gemeente huis. Hierbij behooren ook 2 dienstplich tigen van de lichting 1926. Vrijwillige Landstormers zijn vrijgesteld. Bevolking. Vertrokken: 19, G. van der -Leeden en gezin naar Gilze Rijen; 19, P. H. Dansen naar Gilze Rijen; 20, C. Rijnhout en gezin naar Krabbendijke; 22, J. M. I. Andreoli naar Velp; 22, M. L. Kesseiaar naar Kloetinge. Ingekomen: 3, Chr. Traas en gezin van Krabbendijke; 4, M. M. van Boven van Kloetinge; 9; C. Moerdijk van Rotter dam; 16, S. Humme van Rotterdam; 19, W. Moerdijk en gezin van Ossendrecht; C. van de Kerkhof van Vclsen; 23, M. Butijn van Krabbendijke; 25, J. M. van Baal van Goes. De bloempjesverkoop voor de nieu we Ned. Herv. Kerk heeft f 58,op gebracht. ff. UIT DE PERS. Het verdrag: met Duitscbland. De Ned. Werkgever, het orgaan val; het verbond van Nederlandsche werk gevers, wijst er op, dat in het Buitsch- Nederlaiideche handelsverdrag de gebrek kige redacBe van de qaeestbegunstiging van het tractaat van 185T is behouden en alleen wordt uitgebreid tot de producten van Nederlandscben landbouw en industrie Voorts vestigt het orgaan er de aandacht op, dat op de meèst-begunstiging vele uitzonderingen zijn toëgel^teuj waardoor de visschery en de Ned.»Ind„ koloniën achteruitgaan op den tqéstahd zooals die thans is geregeld. Had de Ned. werkgever in een vorig artikel reeds betoogd, dal zelfs het verkrijgen vau een volledige en onvoorwaardelijke meestbegunstiging niet als een zoodanig succes voor onze onder handelaren kan werden beschouwd, dat zij als een behoorlijke tegenwaarde voor de harerzijds gedane concessie opleverde, thans wijst het orgaan er op, dat van een vol ledige en onvoorwaardelijke meestbegun- stigiDg geen sprake is. Wij moeten besluit bet blad dan ook tot ons leedwezen conatateeres, dat onze onderhandelaren te Berlijn ook op dit punt tekort zijn geschoten,'ja zelf# zich niet hebben weten te bonden aan hetgeen onze regeering zelf aau de Tweede Kamer als noodzakelijk kenschetste, n.l. een zoodanige redactie, dat een redelijke zekerheid kan heerschen, dat de Neder- landsche producten in geen eukel opzicht zullen worden achtergesteld .bij de over eenkomstige producten uit andere landen. STADS-NIEUWS. Hef verdwijnende Zeeuwsche Cosfuum- Zootls ieder heeft kannen opmerken, neemt het dragen der Zeeuwsche drachteD door de plattelandsbevolking in ons ge west door algemeen welkende en niet te stuiten oorzaken zieaderoogen af. Hebben Schouwen en Duiveland, Tholen en Noord Beveland reeds lang hun speciale drachten verloren en is deze ook voor Zeeuwsch- Vlaandereu van geringe beteekenis ge worden, ook voor Walcheren en Zuid. Beveland is het verdwijnen der even flatteerende als schilderachtige kleeding onmiskenbaar. Omtrent den omvang en de geografische verspreiding van dit verschijnsel miste men echter ieder cijfer. Teneinde hierin te Vöorzien, heeft de commissie voor Zeeuwsche folklore een enquête ingesteld bij de hoofden van scho len op Zuid-Beveland en Walcheren ten einde zoodoende gegevens te verzamelen omtrent het al dan niet dragen van het landeigen coatuum. Het is de bedoeling, deze enquête op geregelde tijden, b.v. om de vijf jaar, te herhaien, teneinde zoo doende een inzicht te kunnen krijgen omtrent het verloop van het verschijnsel. Aan 99 hoofden van scholen op het platteland voor de steden Goes, Mid ïelburg en Vlissingen was dit wel over bodig zijn circulaires toegezonden met verzoek, die ingevuld te willen terug zenden, aan welk verzoek met de groot ste bereidwilligheid is voldoen. Niet minder dan hoofden zonden de in vullingsformulieren terug, sommige zelfs met waardevolle kantleekeaingenslechts de opgaven van de bijzondere scholen te Kwadendamme (gem. Hoedekenskerke), Ierseke en Souburg bleven achterwege, maar deze gegevens zullen het algemeens beeld, dat uit de tent dienste staande cijfers kon worden opgemaakt, wel niet belangrijk hebben gewijzigd. Van ruim achtduizend schoolkinderen sijn zoodoende de in dit opzicht gewensehte gegevens toegezonden. Geen enkel leerling in "Bevelandsehe Iracht hadden de seholeri. ttEllewouts d\jk, Kattendijke, Kloetin^ej ISisse, Oude lande, Schore, Wemeldiuge en Wolfaarts- lijk nog geen tien, en dan alleen meisjes die teBaarland, Borssele, Driewegen, 's Gravenpolder, 's Heer Abtskerke, Hoe dekenskerke, Ierseke, Kruiniegen, Rilland Bath en Waarde. 17 Kapelle en Krabbendijke, met resp. 28 an 27 meisjes in cdstuura, maken een wat beter figuur; slechts ib de gemeenten met een talrijke Katholieke bevolking, n.l. 's Heer Arendskerke, Heinkenszand en Ovezande, gaan een grooter'aantal school kinderen, ook jongens, op zijn Bevelandsch gekleed. Meisjes 24-42, waarvan in costuum 420, ef bijna 16 procent. Jongens 2612, waarvan in costuum 62, of bijna 2'/a procent. Voor de katholieke scholen in de vier bovengenoemde gemeenten zijn de cijfers daarentegen Meisjes 343, waarvan in costuum 297, of 86 procent. hebben in de Eerste plaats een Kalmeerend en Versterkend middel nooaig. Mijnhardt's Zenuwtabletten geven kalmte en nemen gejaagdheid en overspanning weg. Glazen bnisje75 et.Bij Apoth.en Drogisten. Jongens 323, waarvan in costuum 42, of 13 procent. Een geheel ander beeld geeft Walche ren waar het costuum reeds op jeugdigen leeftijd wordt gedragen, en waar het een- vormigheidsstreven van den tegenwoordigen tijd voorshands nog minder is doorgedron gen. Hier bleken van de 1439 meisjes er 935, of 65 procent, van de 1637 jongens 527, of 32,2 procent nog aan de gewes telijke dracht getrouw. Benoemd. De heer J. Westerweel alhier is benoemd tot tjjdelijk onderwijzer aan de O. school te Schore. L and b o u w-B i o s c o o p. „Het Levenslied", een dramatisch ver haal in 7 acten, is het hoofdnummer dat tot en met Dinsdagmiddag in bovenge noemde bioscoop vertoond wordt. Deze film geeft een kijk op het mo derne huwelijksleven, dat dikwijls de hechte grondslagen van warme liefde mist. Hij doet zie.1 hoe de begeerte naar het geen men nastreeft, vaak tot een bittere ontgoocheling leidt. In het filmwerk verkiest een jonge moeder, die in de barre wildernis woont de groote stad met haar millioe- nen lichten en amusant leven, boven haar stille omgeving, echtgenoot en kind. Hard werken is slechts haar deel, eneen maal oud geworden, brengt het noodlot haar te zamen met een jonge man, in wien zij later haar kind he kent. Ook hij maakt kennis met de schaduwzijde van het leven, door den wuften geest zijner vrouw. Doch dan komt zijn moe der, die de gevolgen van een dergelijk optreden aan den lijve gevoeld heeft, tusschenbeiden, en in een aaneenschake ling van aandoenlijke tafereelen, zien wij, hoe zij alles tot een goed eiade weet te brengen. In deze dramatische film komen ook wel komische gedeelten voor. Het spel valt zeer te loven. Vooral de rel der moeder werd op grootsehe wjjze vertolkt. Het deed ons denken aan Mary Caer. De heeren C. Ross, vioolJ. Tam- mioga, celloJ. Ross, piano, verzorgde het muzikale gedeelte op lofwaardige wij ze. Bioscoop Schuttershof. Van Vrijdagavond af loopt in de bioscoop Schuttershof het grootsehe film werk, naar Hauptman's tooneelstuk „Han- nele's Hemelvaart". Wij hebbes het ons bekende werk in de aGoesche Courant" van Woensdag jl. bij de aankondiging besproken, zoodat we er thans, na het nogmaals gezien te hebben, niet uitvoeriger op behoeven terug te komen. De aandacht mag er op gevestigd worden, dat deze film een van de schoon ste producten der jongste kunst is. Morgen rolt het filmwerk hier voor het laatst. GEMENGD NIEUWS. Belangrijke verduiste- r i n g. De justitie te Amsterdam houdt zich sinds eenige dagen bezig met ernstige malversaties, gepleegd ten nadeele van een bevrachtingsbureau van de Kon. Nederl. Stoomboot-Mij. en den Kon. West-In» dischen Maildienst. Directeur van dit be vrachtingsbureau was de inmiddels in zijn betrekking geschorste R., vroeger eei der hoogere employe's vau de Kon. Nederl. Stoomboot-Mij. Bij het gewone accoun tant'onderzoek van de administratie van bet buiean werden ernstige onregelmatig heden in de boeken ontdekthet bleek, dat voor een groot bedrag betaalde posten als nog openstaand waren geboekt. De verduisteringen loopen over tamelijk ge- mimen tijdhet bedrag van het tekort is nog niet vastgesteld, maar is in elk geval aanzienljjk, men vermoedt ongeveer 5 ton. R., de directeur van het bevrachtings- bnreau, is eenige dagen geleden te Haarlem aangehouden. Toen hy in bewaring was, heeft hjj des nachts in de cel een poging gedaan om een einde aan zijn leven te maken, welke niet gelukt is. Den volgen den dag heeft de officier van justitie te Amsterdam hem aan een verhoor onder worpen, waarna hy op vrije voeten is gesteld. Tramongelukken. Op het Bezuidenhout te Den Haag is Zaterdagmorgen een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan een 56-jarigen heer het leven gekost heeft. Deze wandelde met een opgestoken paraplnie door het plant soen langs de Hertenkamp in de richting van de Heerengracht. Juist op het ocgen- blik, dat hy de tramrails wilde oversteken, naderde een der groote tramwagens uit de richting Voorburg. De tram had joist ge-

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2