een beleediging van het aanzienlijk volks deel, welks sympathie in deze dagen uit gaat naar de sociaal-democratie, die voor fatsoenlijke politieke zeden, voor de eischen van waarachtigheid en gerechtigheid in het staatsbestuur den strijd heeft aange bonden, opdat een volksvertegenwoordiging samengesteld, een regeering gevormd zal kunnen worden die beantwoordt aan de re eelever houdingen in het volk, die voorziet in de sociale behoeften, welker bevredi ging wordt gewenscht door de groote scha re der bezitloozen, welke als gevolg eener misdadige demagogie al te lang geschei den zijn gebleven. Maar wanneer de heeren denken, dat met dit doodzwijgen-en-verwerpen de zaak is afgedaan, vergissen zij zich. Wanneer zij meenen, op deze wijze den terugkeer van Colijn of het optreden van een ande ren z.g. sterken man en daarmede de voort zetting der arbeidersvijandige politiek van sociale afbraak te kunnen verzekeren, dan voorspellen wij hun, dat zij zeer be drogen zullen uitkomen". BUITENLAND. OVERZICHT. Engeland en de Volkenbond. Met de houding van Engeland t.o. van den Volkenbond, is het nog niet dat wat het zijn moet. Lord Grey behandelde de kwestie gisteren in een ingezonden stuk in de „Times": Volgens hem, lijkt voor de hand te lig gen een schikking te Genève, waarbij Duitschland deze maand een vasten zetel in den Raad krijgt en alle andere vraag stukken tot September worden uitgesteld. Maar na al het gewrijf over de zaak in de verschillende landen moet men te Ge nève rekening houden met het gevaar, dat men het hierover niet eens kan worden. Alle tact en energie van de bijeenko mende ministers zal noodig zijn, om dit gevaar te vermijden. Men moet zich af vragen, of hun taak niet moeilijker wordt, als zij openbare verklaringen afleggen, vóór zij naar Genève gaan. De mannen te Genève zullen, gelijk Briand zegt, meer succes hebben, wanneer zij „Europeesch spreken" en niet gedwongen zijn, zich in Engelsch, Fransch, Duitsch, Italiaansch of andere talen uit te drukken. „Ik zou daarom" vervolgt Grey „de vraag willen opperen, in hoever het verstandig is, onze regeering thans tot een officieele verklaring te pressen. Wij hebben recht te verwachten, dat de regeerimg duidelijk zegt, dat de Britsche vertegenwoordigers naar Genève gaan, vrij van elke verplich ting jegens andere regeeringen, die ben zou kunnen beletten de opvatting te be pleiten, die in Engeland duidelijk uitge sproken is. Wanneer de regeering in het parlement vooraf meer zegt dan dat, is het daarna niet mogelijk dat zij haar in vloed laat gelden op een schikking." Hetgeen Lord Grey als zijn meening doet kennen is inderdaad van veel belang. De afgevaardigden van Genève moeten zich niet aan handen en voeten gebonden weten door de opdracht hunner regeerin gen. Zijn zij dit wel, dan kan' een misluk king zoo goed als voorop worden gezet. Ook in België beseft men dit. Van der Velde, de minister van buitenLandsche zaken, heeft zich over deze kwestie dezer dagen nog in de Kamer uitgelaten. Hij zeide, dat hij zonder imperatief mandaat naar Zwitserland wilde gaan om tot de op lossing, die het best bevonden wordt voor d© internationale eendracht, mede te werken. Het is te hopen, dat men in de diverse landen met deze strooming van „de handen wij", rekening zal houden, en dat men ein delijk eens zal gaan inzien, dat het niet aangaat bij zoo een verstrekkende affaire als d© Volkenbond toch poogt te zijn, steeds angstvallig het kleine eigenbelang boven het algemeen belang van Europa tracht t© stellen. Het is een moeilijke weg naar den vrede. Door den verrekijker, Volgens een telegram uit Metsjang, op 40 mijl ten zuiden van Peking, aan de Daily Mail, heeft de strijd, die in het gebied van Peking en Tientsin gestreden wordt door de verschillende militaire Iri- ders, het karakter gekregen van een worsteling op leven en dood. Aan beide kanten wordt gebruik gemaakt van tanks. De verliezen zijn reusachtig. De veldslag heeft een zoodanigen omvang aangenomen, dat hij enkel kan afloopen met de volledige vernietiging van een der beide partijen, hetgeen het einde van den burgeroorlog zou kunnen beteekenen. De „Daily News" verneemt uit Madrid, dat generaal Primoi de Rivera van plan is persoonlijk de vergaderingen van den Volkenbond te gaan bijwonen. De Duitsche gezant te Warschau heeft 1 Maart in opdracht der rijksre- geering een nota overhandigd aan den Pool schen ministerpresident, waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen teugellooze Poolsche perscampagne, die naar aanlei ding der jongste arrestatie van Duitschers in Poolsch Opper-Silezië in het bijzonder ook tegen het Duitsche consulaat te Kat- towitz gericht is. Volgens een bericht uit Warschau heb ben bij Duitschers te Graudenz thans we derom huiszoekingen plaats gevonden, waarbij er verscheidene in hechtenis wer den genomen. De voorzitter van het Noorsche Stor ting Lykke heeft de volgende ministerlijst aan den koning voorgelegd: minister-pre sident en buitenl. zaken Lykke, verdedi ging Wefrimg, financiën Konow, arbeid Venger, justitie Christensen, onderwijs Mageissin, sociale zaken Morell, handed Robertson, landbouw Baersel. Binnen afzienbaren tijd zal het mo gelijk zijn, in alle Duitsche sneltreinen telfoongesprekken te voeren. Op het ooigen blik is dit reeds mogelijk op den sneltrein Berlijn-Hamburg. In de eerste plaats zul len thans de sneltreinen op de lijn Berlijn- Munchen de noodige telefoon-inrichtingen verkrijgen. De „Nouveau Saècle" maakt mel ding van een gerucht volgens hetwelk Briand na de bijeenkomst te Genève zou willen aftreden. Hij zou dan, zijn plaats de nieuwe ministerieel© combinatie deel afstaan aan Caillaux en Malvy zou van uitmaken. De universiteit te Rijsel zal den 21 sten van deze maand aan de koningin der Belgen het eere-doctoraat verleenen. BINNENLAND. Wat het water vernielde. Te Nijmegen hebben onder leiding van den Commissaris der Koningin in Gelder land de burgemeesters der overstroomde gemeenten in die provincie vergaderd. De leider van het bouwbureau voor de overstroomde gebieden gaf verslag van een bespreking met de algem. vereenigiing watersnoodcommissie, die zich stelt op het standpunt, dat alleen vergoeding wordt gegeven voor leniging van den eersten nood. Derhalve kan niet gedacht aan vergoeding voor vervanging der geheel verwoeste wo ningen door nieuwe. De commissie bepaalt zich alleen tot noodwoningen. Zij oordeelt dat het Rijk de gelden moet verstrekken voor definitieven herbouw. De commissie zal de kosten van kleine herstellingen aan de woningen, waarvan de grens nog vast te stellen (vermoedelijk ongeveer f 1000) wel voor haar rekening nemen. Naar spr. mededeelde oordeelen de deskundigen dat het standpunt van de Watersnoodcommis sie, dat er houten noodwoningen in plaats van definitieve moeten worden' gebouwd, niet te verdedigen is. Noodwoningen toch zijn niet geschikt voor de Keuterboeren, die toch hun vee niet zul'en kunnen stal len noch zullen kunnen dor schen. In Maas en Waal en onder Ubbergen zijn 700 woningen geheel vernietigd. De kosten van definitieve nieuwe woningen worden geraamd op f3000, van noodwo ningen op f 900 per stuk. Worden de ver nielde door eerstbedoelde vervangen dan zullen de kosten f2.100.000 bedragen; voor 700 noodwoningen zullen de kosten f630.000 bedragen. De vergadering besloot zich alleen be zig te houden met de kwestie van het her stel der beschadigde woningen en die van herbouw van nieuwe woningen' thans buiten beschouwing te laten. Zij machtigde het bouwbureau bedoeld herstel1 te doen ver richten, waarvoor zij een regeling vast stelden: aan de norm, dat zij, die een inkomen hebben van meer dan f2400 niets krijgen, zal in zoover worden vast gehouden, dat men zich vooral niet zal afvragen hoe groot de inkomsten thans zijn, zoodat zij, die een hooger inkomen dan f2400 hebben gehad, doch nu door ontwrichting van hun bedrijf geen inkom sten hebben, ook schadevergoeding voor herstel zullen ontvangen. Het persbureau Vaz Dias geeft het volgende overzicht van de totale schade. De cijfers omtrent de schade hebben betrekking op 63 gemeenten, omvattende 129 steden, dorpen en gehuchten. Slechts van enkele gemeenten, waar schade werd ondervonden, ontbreken de gegevens nog, doch de eindcijfers zullen daardoor niet belangrijk worden verhoogd. In deze 63 gemeenten bedraagt de scha de aan (gemeentelijke) openbare wegen, werken en gebouwen f590.880,en aan particuliere eigendommen volgens de bij de gemeentebesturen ingekomen aanvra gen om steun f 3.776.092, Geheel vernield werden 454 huizen, terwijl 831 huizen als gedeeltelijk ver nield werden opgegeven. Ongeveer 1300 huizen zullen dus door nieuwe moeten worden vervangen. De veestapel heeft althans wat ver loren vee betreft niet zooveel schade geleden. Voor zoover valt na te gaan, zijn omgekomen 172 runderen, 456 var kens en biggen, 94 geiten, 12 paarden en ongeveer 15.000 stuks pluimvee. Veel gered vee is evenwel door de ge leden koude en ontberingen in waarde achteruit gegaan. De schade aan de dijken is zeer be langrijk. Het herstel van den Maasdijk nabij Nederasselt kost onge.eer f 100.000. Met de versterk.ng van verschillende dijk vakken in het Rijk van Nijmegen is om streeks f150.000,gemoeid, terwijl het dichten der gaten, die de genie heeft ge maakt in den Maasdijk tusschen Dreumel en Alphen ongeveer f25.000,kost. In het land van Maas en Waal is bovendien nog ongeveer f 10.000,noodig voor het herstel der „afgeslagen" dijken. In de provincie Limburg moet ongeveer f200.000,- ten koste worden gelegd aan het herstel der dijken en der provinciale wegen. De belangrijkste schade schijnt wel toe gebracht te zijn aan den land- en tuin bouw. Hoe groot bijvoorbeeld de schade is, welke in het land van Maas en Waal aan den landbouw en de fruitteelt is toe gebracht, kan nog niet bij benadering wor den gezegd. Evenmin kan thans reeds worden vastgesteld de schade in het Rijk van Nijmegen, waar groote vruchtbare ge bieden onder rivierzand zijn bedolven. In 39 gemeenten, alle buiten het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nij megen, bedraagt de schade aan land en tuinbouw naar schatdng ongeveer f 1.289.745,—. In de overige gemeenten kon nog geen raming worden gedaan. Deze globale cijfers geven behalve "het laatste punt een vrij juist beeld van den omvang der directe materieele schade, die de jongste overstrooming heeft ver oorzaakt. Onder de genoemde bedragen zijn nog niet inbegrepen de kosten van bet vervoer en de huisvesting der bijna veer tien duizend vluchtel:ngen, die moesten worden verzorgd, noch de verzorgings- kosten voor het vee uit het overstroomde gebied, noch de schade, die de steen industrie heeft geleden. Verbinding Duitschland met Rotterdam. Op het stadhuis te Venlo heeft Woens dagmiddag een conferentie plaats gehad ter bespreking van de plannen tot aanleg van een haven te Venlo. De aaniegkosten waren geraamd op ongeveer een millioen gulden, inclusief aankoop van terreinen, enz. Dit plan kan bij gedeeLten uitge voerd worden, naar gelang van de behoefte De berekening is voor elke haven geba seerd op een vervoer-capaciteit van 500.000 ton per jaar. Het doel van den aanleg is, een goed- kooper en gemakkelijker verbinding tot stand te brengen tusschen het achterland Duitschland en de zeehaven Rotterdam via den waterweg VenloRotterdam, ter vervanging van de spoorverbinding Ant werpen DuitschlandM. Gladbach. De economische commissie zal de plan nen bestucleerem en zoo spoedig mogelijk advies uitbrengen aan B. en W. van Venlo. Snippers. De Haagsche geneesk. dienst heeft naar het gemeenteziekenhuis vervoerd de 2 V2-jarige Marie M. uit de Herzogstraat aldaar, die uit een fleschje met lysol, dat op de een of ander manier onder haar bereik kwam, een slokje gedronken heeft. Het kind bekwam verschillende inwendige brandwonden. Te Zevenaar doet zich een geval van hikziekte voor. De patiënt, een jonge man, is in een ziekenhuis te Arnhem op genomen. PROVINCIE-NIEUWS. Kruiningen. De gemeenteraad kwam Woensdagnamiddag in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den bergemeester. Dhr. Van der Stmaten was afwezig. De voorzitter deelde mede, dat met de IndusbrieeleMaatschappij M.A. B.E.G. te Utrecht een contract was afge sloten tot levering van verwarmingsgas voor de schoolgebouwen, tegen 5.5 cent per kuib. M., terwijl de maximumprijs niet meer dan 7.5 cent mag bedragen. De laagste inschrijver van den bouw der scholen is E. F. J. Torremans te Tilburg voor f 44.980,De gunning is aangehouden. De Raad besloot vervolgens tot vast stelling van de rooilijn voor te bouwen woningen langs den nieuwen rijksweg tus schen Zeeland en Noord-Brabant naar aan leiding van een verzoek van dhr. A. Kobe om een woning te mogen bouwen aan den grintweg richting Nissewcg, grintweg Zanddijk. De rooilijn werd op voorstel van B. en W. vastgesteld op 7x/2 M. binnen de afscheidingslijn van den weg, zulks in overeenstemming met den afstand van de woning van A. Kostense achter de scheidingslijn van den geprojecteerden nieuwen rijksweg. Vervolgens besloot de Raad met alge meen© stemmen tot handhaving van de voorgestelde overeenkomst, regelende stich ting en onderhoud van de bijzondere school aan den Oostdijk tusschen fcCruiningen en Krabbendijke. B. en W. hebben Zaterdag getracht den grond van de gedempte Weel te Hansweert publiek te verhuren als tuin grond in 8 perceelen. Voor perc. 1 en 2 is resp. een pachter gevonden voor 50 cent en 40 cent per roe. Toen kwam geen bod meer voor eenig perceel. Na afloop werd onderhands voor perc. 3, 4 en 8 30 cents per roe geboden. De perceelen, die volgens sommiger oordeel nog geen 25 cent per roe waard zijn, werden vroe ger door A. Bruinshoofd verhuurd voor 50 cent per roe. De voorzitter vroeg machtiging om de overige perceelen als nog-onderhands te verhuren voor elk aan nemelijk aanbod. Met algemeen© stemmen werd dit toegestaan. Bij de rondvraag vestigde dhr. Dek nogmaals de aandacht op de kastanje- boornen voor de woning van notaris Schram, die hinderlijk zijn voor het verkeer. Dhr. Visscher vroeg of al een bestemming is gegeven aan het oude bewaarschoolge bouw, als de nieuwe bewaarschool in ge bruik zal genomen zijn. Te Kruiniogen bestaat groote behoefte aan een vergade ringsgebouw bij verschillende vereenigin- gen, die liever geen gebruik maken van een zaal in een der herbergen. De voor zitter zeide dat alleen is gesproken van de verkoopswaarde van dat gebouw in mindering op de stichtingsfcosten van de nieuwe bewaarschool. Wolfaartsdijk. De dichter-zanger Jan van Riemsdijk trad Dinsdagavond voor het departement van het Nut op. Mevr. van Riemsdijk, evenals de zanger in Gek- dersch boerenoostuum, begeleidde haar man aan de piano. De liedjes en de kwinkslagen van den Geode^schen bard hielden de leden van het .Nut eenige uren op genoeglijke wijze bijeen. Men schrijft ons: Woensdagavond vergaderde de vereeni.ging van oudleerlin gen van den landbouwwintercursus onder voorzitterschap van dhr. L. K. van der Slikke. Medegedeeld werd .dat het le dental der vereeniging in den laatsten tijd zeer toeneemt en thans de. dertig gena derd is, dat het boeren jaarboek en de rap porten der bondsvraagpunten ter lezing aangevraagd kunnen worden bij den secre taris, en dat 17 Maart a.s, de Rijksland- bouw-consulent een lezing zal houden over „Nieuwe Kunstmeststoffen". Uit het jaarverslag van den penningm. bleek, dat er een batig saldo is van f 21,14. Besloten werd, zoo mogelijk dezen zo mer enkele veld-excursies te maken, on der leiding van een deskundige naar de Wilhelminapolder, en de kweekerijen van dhr. Koopman in Zierikzee of Van der Have te Kapelle. Hierna hield dhr. A. Zandee van Kloe- tnige een lezing over: „De taak van den oudleerling en zijn ontwikkeling". BUITENLANDSCH N.EUWS. Een reuzen-vliegtuig. Dr. Hugo Ec. Kenery, bekend gewor den door zijn tocht met het luchtschip de Z. R. III van Duitschland naar Ame rika, heeft in eein voordracht, die hij te Dusseldorf hield, medegedeeld, dat de Dornierwerke te Friedrichshafen een plan voor den bouw van een nieuw reuzenvlieg- tuig in voorbereiding hebben, hetwelk alle tot dusverre gebouwde vliegmachines in de schaduw zal stellen. Het gevaarte zail een vleugel-spanwijdte hebben van 70 me ter en met motoren van niet minder dan 30.000 P.K. toegerust worden. In dit verband is het belangwekkend eraan te herinneren, dat de motoren, van de be kende Zeppelin Z. R. III ieder 1300 P.K. kunnen ontwikkelen. De hongerende kunstenmaker. De glazen kist waarin de hongerkunste naar Jolly sinds enkelen tijd is opgeslo ten, zal Maandag in tegenwoordigheid van den notaris, die aanwezig was toen Jolly zijn honger kuur begon, en van een genees heer worden geopend. Jolly heeft name lijk door het lange liggen eenige wonden gekregen. Hij zal bij de opening een nieu wen voorraad eau de cologne en m neraal water krijgen. Het mineraalwater, dat hij mee in zijn kist heeft genomen, is name lijk bedorven. Waarom men tot Maandag met het openen van de kist wacht, is niet duidelijk. Het plan schijnt overigens te zijn Jolly voortaan eiken dag door een geneesheer te laten onderzoeken. De verdwaaldê rechter. Woensdag ris eerst bekend geworden, dat Jürgens, de gearresteerde Duitsche rechter, onlangs scheiding van zijn echt genoot© had aangevraagd, omdat zij steeds weer achter zijn rug schulden had ge maakt, waardoor hij zelf voortdurend in moeilijkheden was geraakt. GEMENGD NIEUWS- Berooving. Nabij Delfzijl is Dinsdagmorgen een man in een sloot gevonden. De man was gebonden; hij verklaarde Otto Wiedicke te heeten, 65 jaar oud te zijn en in Ham burg te wonen. Hij was Maandag le Delf zijl aangekomen met het plan, door te gaan naar Rotterdam; had verschillende café's bezocht en was tenslotte door twee man nen, die hem onderdak zouden brengen, gebonden en beroofd van drie biljetten van 50 mark. De politie heeft in verband met dit verhaal twee mannen aangehouden, dje met den Duitscher gezien waren, doch het slachtoffer verklaarde dat dezen hem niet hadden aangevallen. Over zijn belagers wist hij echter maar weinig te vertellen. De man is voorloopig in een gemeente- gebouw ondergebracht» VEILIGHEID EN VOLKS GEZONDHEID. Voor het huisgezin. Overkokende melk kan de gasvlam uit- dooven, waardoor een gasontploffing kan ontstaan. Blijf daarom als ge melk kookt, in de nabijheid. Verwarm nooit was met terpentijn op een open vlam of vuur. Wasch niet met benzine in de nabijheid van een vlam of van vuur en zorg voor krachtige lucht- verversching. GEZONDHEIDSRAAD. Belangrijke verduistering Bij de Amsterdamsche justitie is een zaak in behandeling van verduistering van een groot bedrag, gepleegd ten nadeele van een scheepvaartmaatschappij te Am sterdam. Daarvan wordt verdacht de scheepsbevrachter G. A. R. te Haarlem. De recherche heeft den verdachte in zijn woning aan het Frederikspark gearresteerd Toen hem duidelijk werd, dat de arresta tie zou plaats vinden, heeft hij gepoogd zich met een mes de keel af te snijden. Hij bracht zich evenwel slechts vrij on beduidende wonden toe. Hij is toen eerst naar het St. Elisabelhsgasthiuis gebracht. Onder bewaking van de Amsterdamsche recherche werd hij verpleegd. Den vol>- genden morgen kon R. met de recherche van Amsterdam naar de hoofdstad vertrek ken, waar hij ter beschikking van de Am sterdamsche justitie is gesteld. Later is hij weder vrij gelaten. Schietpartij. Woensdagavond maakte in de Maria- straat te Utrecht de 24-jarige koopman W. v. D. uit de Beverstr. aldaar, die onder den invloed van sterken' drank verkeerde het den voorbijgangers lastig. Een politie agent maande hem aan kalm naar huis te gaan, aan welke wenk hij aanvankelijk vol- deed. Op den Steenweg gekomen, trok hij plotseling een revolver en begon daarmede op een tweetal politieagenten te schieten. Deze trokken ook hun revolver en wisten hem tot wijken te brengen. Hij vluchtte in een koffiehuis in de Lange Elisabeth- straat, waar hij vermoedelijk zijn pistool opnieuw laadde. Na een korte poos ver liet hij dit koffiehuis weer. Bij de nu vol gende schietpartij trof hij een nieuwsgie rigen omstander in het been., die daarna naar de rijksklinieken werd vervoerd. Bij de achtervolging door de politie struikelde van D. bij de Drieharingstraatwaarop hij overmand werd. Een kiesche kwestie. Indertijd is in een graf op de algemeen© R.-K. begraafplaats te Den Haag een 20-tal personen in een groeten kuil begra ven. De vader van twee dezer en masse begraven personen, heeft later aan den Haagschen burgemeester verzocht zjjn bei de dochters te mogen doen opgraven ten einde deze alsnog in een e.gen graf te kunnen bijzetten. De burgemeester van Den Haag heeft dit verzoek van de hand gewezen omdat, teneinde hei beoogde doel te bereiken, de grafrust van nog vele an deren op groote schaal zou worden ver stoord. De vader ging in hooger beroep bij de Kroon, die nu overwoog dat met het oog op de rust, welke de wet aan het stoffe lijk overschot ook van hen, die niet in een eigen graf begraven liggen, waarborgt, aan het verlangen van den verzoeker niet kan worden voldaan. Z'n twee wettige vrouwen. De ook door ons overgenomen mededee- ling van de N. H. C., omtrent het geval, dat iemand met twee vrouwen wettig ge trouwd zou zijn, vereischt eenige correc tie. Het blad geeft deze op grond van de officieele desbetreffende stukken. Het verloop van de zaak was als volgt: De vrouw was niet gescheiden van ta fel en bed, doch verbleef in Nederland om gezondheidsredenen, en wel met volile weten en toestemming van den man. Het echtscheidinigsvonnis werd door Iden man verkregen op verstek, door handelin gen en gegevens zijnerzijds die geheel in strijd met de waarheid waren. Het vonnis werd na de inschrijving in den Burg. Stand nog wel een jaar voor de vrouw opzettelijk geheim gehouden en toen eerst aan haar woning beteekend. De vrouw wendde zich direct hierna (dus niet eerst na vijf jaren) tot de recht bank met een „request civiel", om vernie tiging van dit op onrechtmatige wijze ver kregen vonnis te verkrijgen. De rechtbank wees haar die vordering toe. Het vonnis werd vernietigd, omdat be wezen was, dat de man zich schuldig had gemaakt aan bedrog in den zin van artikel 385 der wet tot verkrijging van het voor noemde vonnis (dus niet om de bloote formeele fout van den deurwaarder). Het tweede huwelijk werd door den man gesloten eerst nadat het request- civiel gegrond was verklaard, de getuigen- verhooren hadden plaats gehad en het einid- arrest in de procedure ter vernietiging van de scheiding was vastgesteld, een korten tijd voor de vernietiging der scheiding.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2