N°. 27. Woensdag 5 Maart 1926 &13e Jaargang. 9 FEUILLETON DE VROUW ZONDER HART ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag* DE MENSCHELIJKE DENKGOLVEN. In Petersburg, waar, sedert het ook wel Leningrad geheetem wordt, vele won deren gebeuren zal een laboratorium wor den ingericht om met behulp van een „aantal kostbare en zeer gecompliceerde werktuigen" de electrische golven te on derzoeken, die van een denkend, mensch uitgaan. Op het eerste gezicht ziet dit bericht er als een grap uit. Dit is het echter ze©r zeker niet. De gedachtekracht schuift men nog gaarne terug tot het duistere ge bied van het occultisme, maar aan alle kanten komt zij er weer uit. We staan bij de gedachtekracht voor een verbazen den stapel materiaal die gewogen en echt bevonden is en die men lang heeft gehou den voor overblijfselen van onbelangrijke hersenschimmen of legenden zonder eeni- ge beteekeniis. De Arabische geschied schrijver Ibn Kbaldoun (13321406) een helder denker en een scherpzinnig op merker zegt in zijn werk „Prolégomènes" (voorafgaande opmerkingen deel III blz. 174): „Er zijn zielen, begaafd met een bijzondere kracht, die alleen reeds door de aanwending hunner gedachtekracht een zekeren invloed uitoefenen op anderen, zonder eenig hulpmiddel hierbij noodig te hebben. Omdat de geest kan inwerken op het lichaam, waarmede hij verbonden is, mag men ook aannemen, dat hij een dergel ij ken invloed uitoefent op andere lichamen". Van nog veel vroeger en van veel later zijn er bij verschillende volken ge tuigenissen en bewijzen geleverd over de kracht van gedachten op andere perso nen; en die overbrenging, die kracht aan te toornen en te registreeren is een moei lijkc maar geen ondenkbare mogelijkheid. Meer dan drie eeuwen lang is de we tenschap der eleotriciteit vrijwel op het zelfde punt blijven staan, waarop heden onze psychische wetenschappen zich be vinden. Men verzamelde, men maakte aanteekeningen en trachtte een massa vreemde verschijnselen, waarvan men niets begreep, te verklaren. Men amuseerde zich zonder meer met de machine van Rams den, de Leidsche flesch, de kolom van Volta cn men had er geen vermoe den van, dat men in aanraking kwam met de bronnen van een universeele, onweer staanbare, onuitputtelijke kracht, die on zichtbaar aanwezig en werkzaam is in alle dingen. Zoo is ook de gedachtekracht nog niet veel anders van een spelletje en slechts incidenteel hebben geleerden (Charcot, Ochorowicz, Flammarion, Lehmann e.a.) haar pogen te onderzoeken. In dit op zicht mogen we de voorspelling van Guiyau nog een honderd jaren verschuiven en zeggen dat de twintigste eeuiw „zal eindigen met ontdekkingen, die nu nog slecht geformuleerd zijn, maar misschien even gewichtig voor de zedelijke wereld als die van Newton en Laplace voor de hemellichamen". BUITENLAND. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 ceut. Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG. Mr. Van den Drent schudde ontken nend het hoofd. Daar zaten wij. Het gesprek verstom de. Arthur nam een boek en ging zitten lezen. De advocaat keek bedrukt voor zich uit. Hij schonk zich een glaasje cognac in, dien onze zorgvolle gastheer in eigen persoon had bovengebracht. Zijn hand trilde en Arthur nam hem de flesch af, uit vrees, dat hij deze zou laten val len en gerucht maken. Ik had medelijden met iden man, die er geen oogenblik aan twijfelde, of zijn leven was in gevaar. Hij geleek op iemand, die in den vroegen morgen naar de guil lotine zal worden geleid, en wien het angstzweet uitbreekt ieder oogenblik, dat hij voor zijn geestesoog voorbij laat gaan hetgeen straks zal gebeuren. Dan zullen beulsknechten hem achteroverwerpen, de bijl zal met een snerpend geluid naar be neden slieren Bij het minste geluid schrok de jonge man op, stak den vinger in de hoogte en OVERZICHT. Toenemende criminaliteit. Zich verdiepende in de criminaliteiit van onzen tijd is men gaarne geneigd een groot deel van het onrustbarend toe nemende kwaad op rekening van den oor log te schuiven. En daar is reden toe. Men zal echter goed doen voor over drijving ten deze te waken, daar 1de toe nemende misdadigheid ook geconstateerd kan worden in die werelddeelen en lan den die met den oorlog minder uitstaande hadden dan Europa. We behoeven niet zoo heel ver le kijken om de proef op de som te nemen. Amerika, dat binnen de grenzen den oorlog en de daaruit voortvloeiende zede lijke ontreddering niet gekend heeft, geeft de landen in Europa weinig toe op het gebied van de misdaad. Verschillende gebeurtenissen, die in den laatsten tijd te New-York, Chicago en Philadelphia hebben plaats gehad, bewij zen dit. Zij werpen een schril beeld op de toe nemende criminaliteit in de groote steden van de nieuwe wereld. Te New-York heeft de politie Zondag nacht bij haar wekelijksche razzia niet minder dan duizend misdadigers en pro- stitué's in verschillende dranklokalen ge arresteerd. Maandag heeft de gouverneur van New York, Smith, een commissie be noemd, die rapport zal uitbrengen over de toenemende criminaliteit en over de mogelijkheden om deze te bestrijden. Te Washington heeft generaal Dawes een verzoekschrift van de burgers van Chicago aan den Senaat overhandigd, waarin wordt aangedrongen op bescher ming van de federale autoriteiten tegen de benden van valsche spelers, misdadigers, verkoopers van narcotica en prostitué's, die, volgens het verzoekschrift, onder be scherming van de politie een schrikbewind uitoefenen. Te Chicago werd Maandag het 41ste slachtoffer begraven van de moorden al daar in de laatste 10 dagen gepleegd. In het verzoekschrift van Dawes c.s. wordt gezegd, dat Chicago in handen is van een bewind van zwendelaars, die aan de bur gerij een schatplicht opleggen. Menschen worden op last van deze terroristen vermoord of ontvoerd en de benden van misdadigers worden gesteund door schatrijke handelaars, cjie daardoor hun zaken kunnen drijven. Geheime brou werijen en distelleerderijen worden onder bescherming van politici geëxploiteerd en de politie wordt betaald voor de bescher ming die zij verleent. Bij een banket ter eere van den ddstricts-atieriney, aldus Dawes c.s., op kosten van de misdadigers- benden, werden diamanten en auto's onder de politie en de politici verdeeld. Deze lange staat van misdadigheid zou gemakkelijk nog uit te breiden zijn. De bovenstaande feiten getuigen ech ter reeds afdoende den steeds was- senden golf van misdaad, die over de Ver- eenigde Staten rolt. Als we de oorzaken van de toenemende criminaliteit geheel in den oorlog zoeken komen we er niet. De oorzaken zitten dieper. keek ons aan met een blik vol angst, als een hond, die den opgeheven stok ziet boven zijn kop. Zijn zenuwachtigheid deel de zich aan mij mede, en ik kneep in de leuning van mijn armstoel om niet te bewegen. Arthur zat te lezen alsof het de meest normale avond van zijn le ven was. Wij hoorden de klok twaalf slaan. Het uur, waarop de spoken volgens de legende uit de graven komen. Het was op de schei ding van Vrijdag en Zaterdag. Vrijdag! Was dat niet een ongeluksdag? Ging nu het ongeluk komen voor mr. Van den Drent? Was het reeds op weg? Een auto reed knersend voor. Wij ver namen het slaan van deuren. Arthur draai de vlug het electrisch licht uit. Wij hoorden geschuifel op den looper in de gang, het dichtslaan van deuren en even later in het vertrek naast ons Char les, die zijn schoenen uitschopte en die luid en hartgrondig geeuwde, 't Was maar goed, dat wij in het donker zaten; onder de tusschendeur door kwam uit Charles kamer een streepje licht. Dan was er het plassen van water, het geluid van iemand, die gorgelt en zijn mond spoelt en even later verdween de luchtband en hoorden wij het kraken van het bed. Toen wij het geluid van snorken ver namen, draaide Arthur voorzichtig het licht op en schoof voor alle zekerheid het De Volkenhond. Baldwin heeft in het Engelsche Lager huis meegedeeld, dat hij in staat hoopte te zijn Donderdag een verklaring af te leggen nopens de instructies, die de En gelsche afgevaardigden in den raad van den volkenbond mee zu'len krijgen mzake de uitbreiding van dat lichaam. Hij ver zocht de ingediende vragen tot zoolang op te schorten. Als het wenschelijk ge acht zal worden een korte bespreking over de verklaring te houden, zal de gelegen heid daartoe geboden worden. Ook Chamberlain heeft dezer dagen gesproken. Het woord voerende tot de parlementaire commissie voor den Volken bond uit het Lagerhuis verklaarde hij zich tegen de voorstelling, dat eein of andere staat in den Raad zou worden toegelaten om een tegenwicht tegen Duitschland te vormen, maar bleef hij hierbij, dat er een goed argument is om het aanbal perma nente leden van den Raad uit te breiden, gezien dat, uit hoofde van het verdrag van Locarno, het mogelijk is, dat Duitschland en alle tegenwoordige permanente raads leden, behalve Japan, worden beschouwd als belanghebbende partijen, die dus niet kunnen stemmen', als er een conflict, voor zien bij het verdrag van Locamo, voor den Raad komt. Over den huidigen toestand zei Cham berlain, dat hij hoopte, dat men tot volle dige harmonie zou komen door middel van voorafgaande besprekingen, evenals er te Locamo hadden plaats gehad, met de Duit sche afgevaardigden te Genève. Door den verrekijker. Verwacht wordt, dat de Fransche mi nister van financiën Doumer de volgende week naar Londen zal reizen om de on derhandelingen met den kanselier der schatkist Winston Churchill nopens de Fransche oorlogsschuld aan Groot-Brit tannië te hervatten. Tegen half April wordt in de honderste trein met Hongaarsche kin deren verwacht. De bestemming van de zen trein, den „Jubeltrein" is Antwerpen De trein zal feestelijk worden ingehaald. De Fransche Sneoat heeft het fi nancieel© ontwerp in zijn geheel aange nomen. De toestand in Sjanghai is momen teel weer ernstig, doordat in de katoen spinnerijen 3400 Japansche arbeiders ge staakt hebben tegen het reglement. De stakers deden Zondag een aanval op een spinnerij, doodden een Japanschen mees terknecht en beschadigden de machines. Er zijn aanwijzingen, dat de staking zich zal uitbreiden. Te Peking is een proclamatie uit gevaardigd, waarbij aan de militaire en civiele gouverneurs last wordt gegeven, de propaganda, vergaderingen, vereenigin- gen enz. tegen de Christenen te onderdruk ken. De proclamatie wijst er op, dat de Christelijke godsdienst, die uit hoofde van de verdragen met de vreemde mogend heden is toegelaten, behoorlijk moet wor den beschermd". kleedje voor de tusschendeur omhoog, om het licht af te sluiten. Wij zaten weer te wachten. Het was doodstil; een stilte, die woog; een stilte, die drukte. De zomerwind scheerde even langs het raam; ik schokte op. Het gele van onzen advocaat was niet meer dat van een mensch; het geleek op het wit gepleisterde tragische masker, waarmede een schouwburg is versierd. Arthur las, voorzichtig de bladen van zijn boek omslaande, zonder geritsel. Ik dacht aan oom. Die zou zeker ook wel niet slapen; in zijn gedachten zou hij waarschijnlijk wel bij ons vertoeven. Ge lukkig maar, dat tante niets wist. Tante Jane zouden wij wel hebben kunnen in lichten, die heeft haar zenuwen best in bedwang; zij bewees dat, toen zij ons hielp het raadsel van „Het doodend Zwijgen" op te lossen. Ik keek naar Arthur en voelde ineens lust bij me opkomen, om hem te kussen. Maar natuurlijk, dat kon nu weer niet. Ik was toch altijd een ongeluksvogel. Wat had Arthur ook weer gezegd: Duizenden vrouwen in EuropaIk wilde me zelf dwingen om wakker te blijven, maar mijn oogleden wogen als lood. Ik werd met een schok wakker. Arthur had zijn boek neergelegd en luisterde schelrp. Geruischloos stond hij op, draaide het licht uit. In het donker hoorden wij BINNENLAND. De crisis. De Koningin heeft in audiëntie ont vangen de ministers van Staat A. W. F. Idenburg en mr. P. W. A. Cort van der Linden. Volgens de „N. R. Crt." heeft het verschil van meening, waarop de poging van mr. Limburg tot vorming van een ka binet is mislukt, zich geopenbaard in een bijeenkomst van de door mr. Limburg aangezochte heeren, een soort van voor- loopigen eersten ministerraad. Daar toch bleek, dat het de indruk van de katholieke heeren was, dat van het herstel van het gezantschap bij het Vaticaan een kabi- netsquaestie zou worden gemaakt. Zoo ver wilden de christeiijk-historische hee ren, althans de heer Slotemaker de Brui ne, echter niet gaan. Hun gedachte was, dat de manster van buiteinlandsche zaken wel een voorstel tot herstel van het gezant schap zoude doen, doch dat het kabinet zich van deze poging verder niets zoude aantrekken. De zaak zou ter beslissing aan de Kamer worden overgelaten, zon der dat het kabinet als zoodanig zich door mislukking van de poging tot herstel zou gedeerd achten. Toen de katholieke hee ren zich bij deze opvatting niet konden aansluiten, en de christeiijk-historische hee ren daaraan bleven hechten, viel de ge- heele combinatie in eens in duigen. Mr. Limburg uit de partij. Mr. Limburg heeft aan den toorzitter van den Vrijz. Dem. Bond een schrijven gericht, waarin hij mededeelt, naar aan leiding van de door den leider der partij, Mr. Marchant tegen hem gerichte per soonlijke aanvallen, bedankt als lid van den Vrijz. Dem. Bond. Hij zal in ver band hiermee dezer dagen ontslag nemen als lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland, waardoor hij tevens ophoudt lid van Gedeputeerde Staten te zijn. De Duitsche invoerrechten. Zooals men weet vormen de Du t- sche invoerrechten, die het vorige jaar in werking traden een niet onbelangrijke bedreiging voor den Hollandschen tuin bouw, welks producten inzonderheid naar onze Oostelijke naburen geëxporteerd worden. In tuinbouwkringen eerst, later ook in andere omgeving zijn destijds luide stem men opgegaan om van Duitschland voor de Nederlandsche waren gunstiger condi tiën te verkrijgen. Deze kwestie heeft thans de aandacht van het Tweede Ka merlid den heer Korterihorst getrokken. Hij vraagt den minister van buitenlandsche zaken Is het den minister bekend, dat Duitsch land met andere landen handelsverdragen heeft afgesloten, waarin zekere tegemoet komingen op het stuk van invoerrechten afhankelijk worden gesteld van nadere overeenkomsten tusschen de Regeeringen omtrent de aanwijzing van douane-sta tions, waarover die goederen moeten wor den vervoerd? Is het juist, dat deDuitsche Regee ring de opvatting huldigt, dat de meest- begunstiging, die het aan Nederland heeft verleend, aldus moet worden verstaan, Hoofdpijn bedaart spoedig door gebruik van een paar Mljnhardt's Hoofdpijntabletten. Glazen buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drog. toe. Niets. Geen geluid drong tot ons door. Daar flitste het lacht weer aan. Arthur kwam op zijn teenen nader en glimlachte mij toe. Hij sloot zijn oogen, om te beduiden, dat ik maar weer moest gaan slapen. Toen ik voor de tweede maal wakker werd, was het daglicht in de kamer; het gordijn was weggetrokken. Ik keek op mijn armband-horloge: het was zes uur. „Ik geloof, dat wij de zitting nu wel kunnen opheffen", fluisterde Arthur en toen mr. Van den Drent hem smeekend aankeek: „Ik kan mijn browning voor alle zekerheid hier bij u laten liggen. Maar maak geen ongelukken". „Denkt u heuscb, dat er niets meer zal komen?" vroeg de advocaat angstig. „Welneen, maakt u zich maar niet ver der ongerust". Arthur luisterde even met zijn oor de tusschendeur; hij vernam zeiter het rustig ademhalen van een slapende; ten minste, hij knikte mij toe. „Wij hebben wel een paar uurtjes nachtrust verdiend zeide hij mij in het oor. Heel zachtjes draaide hij den sleutel om en zeide mr. Van den Drent achter ons te s luiten. Met onze schoenen in de hand vertrokken wij. Toen wij evenwel op de gang gekomen waren, zagen wij de deur van onze slaapkamer wagenwijd openstaan. Het schoot mij door het hoofd, dat wij dat dezelfde tegemoetkomingen eerst in werking treden, wanneer omtrent aanwij zing van grensstations tusschen beide Re geeringen overeenstemming is bereikt? Zoo deze beide vragen bevestigend wor den beantwoord, heeft de Nederlandsche Regeering dan tijdig onderhandelingen ge voerd over de aanwijzing van grensstations voor al die Nederlandsche goederen, die anders van de meestbegumstiging versto ken zouden blijven? Indien dergelijke algemeenc onderhan delingen niet zijn gevoerd, is de minister dan bereid te bevorderen, dat dit alsnog ten spoedigste geschiedt en mede te doe len, waarom dit tot heden is nagelaten? De waterramp. Aan het bestuur van den Koninklijken Nationalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis werd door het Smeroefonds te Batavia een vierde gift van f40.000. overgemaakt ten behoeve van de slacht offers van de watersnoodramp. Snippers. De bestellers der posterijen te Ro tter dam, die op 1 Januari uit protest tegen de salarisregeling gestaakt hebben, hebben mededeeling ontvangen, dat zij deswege ge straft worden met inhouding van één dag verlof. Het schrikbarend groote aantal on gelukken in de Limburgsche mijnen is weer met één verhoogd. In de mijn „Laura en Vereeniging" te Eygelshoven, is de 47-jarige mijnwerker Brinkman uit Rim- burg door vallend gesteente getroffen en gedood. De overledene was weduwnaar en vader van 4 kinderen. Maandagmorgen nam mej. P. te- Ho ogeveen gaslucht waar in haar bakkers winkel. Zij stak eèn lucifer aan, waarna een hevige ontploffing volgde. De juf frouw kreeg ernstige verwondingen aan het gelaat en handen. Haar toestand is nu vrij gunstig. Vele ruiten der woning zijn gesprongen. KOLONIËN. Het clhtmoediige volk. Vijftig contracten knuppelden op de onderneming Bangoen Bandar ter Oost kust van Sumatra een nieuwen mandoer dood, die pas twee Idagen werkzaam was, omdat hij naar hun oordeel te streng was. Alle 50 brachten het lijk slagen toe en gingen vervolgens in optocht naar den ad ministrateur, waar zij verklaarden dat zij allen schuldig waren. De politie pikte er acht aanleggers uit. SCHOOL EN KERK. Het zwarte schaap. De gemeenteraad van Den Haag heeft in zijn zitting van Maandag besloten tot de opheffing vajn 5 openbare scholen in de residentie. den vorigen avond wel de deur dichtge daan hadden, maar niet op slot. Wij vlogen naar binnenEr was geen twijfel mogelijkEr was inge broken in onze kamer. De spiegelkast, waarin ik mijn juiweelenkistje had gezet, was open. Het slot was er netjes uitge nomen, de schroefjes lagen op het zeil. Mijn étui met juwe'elen lag er nog Ik greep er naarHet slot bleek ge forceerd te zijn. Met een enkelen oog opslag zag ik, dat mijn kostbaar paarlen- collier weg was; de juweelen van gerin ger waarde had de dief laten liggen. Het eerste, wat Arthur deed, was de deur op slot draaien. Hij zei geen woord, maar zijn gelaat had dien emergieken trek aangenomen, welken ik zoo goed van hem kende. Zijn vuisten waren gebald; hij was één en al actie. Hij knielde neer bij de spiegelkast, on derzoekt het slot; niets, geen krasje. Dan de casette; deze vertoonde sporen van met een scherp voorwerp te zijn openge wrongen; bij het slot waren eetnige krassen. Maar reeds lag Arthur op den vloer, zocht naar eenig spoor. Hij scheen echter niets te vinden. Hij stond op en lachte zacht. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1