een Slagersbedrijf. buitenlandsch nieuws. gemengd nieuws. afloop aanbestedingen verpachtingen en .verkoopingen. watergetijen voor wemeldinge. verkoopingen en verpachtingen. vergaderingen en voorstellingen enz. burgerlijke stand van goes. ingezonden STUKKEN. weerbericht. marktbericht. advertentien. Uit de hand te koop: Wolfaartsdyk. Vrijdagavond hield de vereeniging het Groene Kruis haar jaar- lijksche algemeene vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de vereeniging 473 leden telt. De wijk verpleegster, zuster de Bel, legde in 32 [gezinnen 1423 bezoeken af, terwijl 132 maal verplegingsartikelen in bruikleeD werden afgegeven. Voor de tuberculose oestijjding bracht de zuster in IS gezinnen 245 bezoeken. De 2 ligtenten benevens een ligtent van de Provinciale vereeniging waren bijna het geheele jaar door in ge bruik. De Euimabloem-collecte bracht netto f62,75 op. Het magazijn werd aan gevuld met eakele nieuwe verplegings- artikelen en matrassen. Ook in dit jaar waren weer enkele families die hun be langstelling toonden door het toezenden van een gift voor de wijkverpleging. De rekening van het Groene Kruis sloot met een som van f 1045,97 in ontvangst en uitgaaf, hieronder een batig saldo van f 483,47., De rekening van de wijkver pleging met een ontvangst en uitgaaf van f 2052,74 met een batig saldo van f 306,13 terwijl de rekening van de t.b.c. bestrij ding sloot met een ontvangst en uitgaaf van f 973,441/8. Kassaldo op 1 Januari 1926 f 189,27 De begrootiug 1926 van het Groene Kruis werd aangeboden in ontvangst en uitgaaf met een som van f 1080,97, hier onder een post van onvoorzien van f 415,97, begrooting wijkverpleging met een ont vangst en uitgaaf van f 970, oavoorzieD f 173,39, tuberculose-bestrijding met eeD som van f 1104,27% met een post voor onvoorzien van f 20. Tot bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de heeren J. J. Preuniger en C. Koert, tot ;eden van de commissie voor ziekenvoeding de heeren G. Weijns, D. Vleugel en N. Val kier. Dr. Hoorweg hield vervolgens een lezing met lichtbeelden over„Tuber culose als volksziekte. De zaal was vrij goed bezet. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg. Het verdrag Nederland-België, Vrijdagavond heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken van de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg vergaderd. De voorzitter, de heer C. Boudewijnse hield de inleiding over het verdrag tusschen Nederland en België, Spr. zeide, dat men er niet in geslaagd is het Wielingen vraagstuk, een punt van verschil, op te lt ssen. Dit niet regelen wordt in het verdrag door een bijzonder licht beschenen, waar de beloodsing wordt geregeld. Een regeling, die voor beide landen aanzienlijke be zuiniging brengt, moet worden toegejuicht, maar Antwerpen mag door Nederland niet bevootdeeld worden ten nadeele van Rot terdam. Ook is niet opgenomen, dat het loodsgeld voor Gent niet lager mag zijn dan voor Terneuzen, wat thans wel het geval is, hetzij dan ten gevolge van de valuta. Spr. wees dan op het groote na deel, voor de Nederlandsche havens ver bonden aan het graven van de nieuwe kanalen met toestemming van Nederland, en hij vroeg, of Nederland hiertegenover niets had kunnen bedingen ten behoeve van de Nederlandsche havens; hij doelde speciaal op Terneuzen, dat niet zijn recht van vóór den oorlog op hetzelfde speciale tarief voor de spoorwegen terug kreeg, maar dat larie' ziet toegepast met 10 pet. verhooging, wat, zoo zeide hij, beteekent, dat Terneuzen als zeehaven ten doode zal zjjn opgeschreven. De Zeeuwsche belangen zijn vooral betrokken bij hetgeen is overeengekomen betreffende de Westerschelde door de be paling, dat deze te allen tijde moet be antwoorden aan de eischen, welke zoowel door den vooi uitgang van den scheeps bouw als door de toenemende behoeften van de scheepvaart worden gesteld. Het ligt voor de hand, dat Nederland naar vermogen zijn medewerking verleent, om de Westerschelde in staat van bevaar baarheid te houden, maar Nederland gaat te ver. Het bindt zich aan een toekomst, die geen sterveling kan overzien. Neder land mag niet den Scheldemond laten verzanden met de bedoeling, Rotterdam te verlosseD van de concurrentie van Antwerpen of om de Vlissingsche haven in beteekenis te doen winnen, maar evenmin mag het zich verbinden tot het toestaan van werken ten behoeve van Belgische havens in zoodanigen omvang, als in het tractaat is vastgelegd. Doch het ergste is, dat met de water staatkundige veiligheid van Zeeland geen rekening is gehouden. Men schijnt het niet erg te vinden, Zeenwsch gebied aan het water ten behoeve van Antwerpen prjjs te geven. Ook de vrijheid van scheepvaart en het prijs geven van het recht van onderzoek of aanhouding van schepen acht spreker verkeerd. Nederland stelt hoogen pr(js op een goede nabuurschap met België en wil dus van zijn gunstige positie wel iets teD behoeve van België prjjs geven, maar de zelfopoffering kan te groot zijn. Als Ne derland het contract van 1839 niet loyaal had nageleefd, zou Antwerpen een ver vallen plaats, Vlissingen een havenplaats van beteekenii zijn geworden. Hierover mag men niet morren, maar Antwerpen is onder vigeur van het tractaat van 1839 een hovenplaats van groote betee kenis geworden, en Nederland heeft nim mer gepoogd, daaraan iets in den weg te leggen. Maar België is niet tevreden en wil meer, het wil het transitoverkeer aan de Nederlandsche havens ontnemen, het wil baas zijn op Nederiandsch water, het wil het verbod om van Antwerpen een oorlogshaven te maken, zien opge heven, het handhaaft zijn souvereiniteits- aanspraken op de Wielingen. Spreker meent, dat de Tweede Kamer het tractaat niet ongewijzigd kan aanne men, en zij moet zich gerugsteund wecen door de stemming, die in verschillende kringen der samenleving ten opzichte van het verdrag heerscht. Vooral voor de Zeeuwsche stemmen zal zij niet do»f mogen en kunnen zijn. De Provinciale Staten hebben zich eenparig verklaard tegen het ongewijzigd aannemen van het verdrag. Tenslotte weidt een motie aangenomen, waarin de Kamer na motiveering van haar houding tot de conclusie komt, dat het bedoelde verdrag niet in *s lands be lang is en dat het derhalve niet door de Ned. vertegenwoordiging behoort te worden bekrachtigd. In de vergadering wordt verder behan deld een voorstel om f100 subsidie te geven aan de stoomvaartmaatschappij „Zee Un" als bijdrage van de uitgave van een Folder van Zeeland. De voorzitter wijst er op dat drie leden van de commissie voor het verkeerswezen een precedent vreezen. Dit heeft het bureau ook wel overwogen, maar het achtte het gevaar niet groot. Het geldt hier geen steun aan een middel van verkeer in het district, maar een zeer bijzonder geval. Spreker meent dat het een precedent zou kunnen zijn ingeval bijv. door een dienst Vlissingen-Belgische badplaatsen ook een Folder werd uitgegeven. De heer van Niftrik was in de com missie voorstander en wel omdat het vreemdelingenverkeer een zoo groote factor voor Zeeland is. De heer Jeronimus geeft volkomen toe dat het vreemdelingenverkeer een groot aelang is voor Zeeland. Het gaat er alleen om of de Kamer zoo iets moet steunen als zoodanig. Spr. is principieel tegen alle subsidies, maar zeer zeker tegen deze Men heeft geen controle op de besteding van het geld, al heeft spr. volkomen vertrouwen in de Zeeland. Het ligt niet op den weg van de Kamer zoo met de distributie, of beter mistributie, van het geld te blijven doorgaan. De heer Stofkoper is volstrekt niet bang voor precedenten, laat maar zooveel mogelijk aanvragen komen in dezen geest, men kan ieder geval op zichzelf beschou wen. Het is juist dal de Kamer du ein delijk eens iets daadwerkelijks met haar geld kan doen. De vereenigingen voor vreemdelingenverkeer moeten natuurlijk eerst optredeD, maar dan mag ook dr Kamer van Koophandel niet achter blijven en spr. hoopt dat ook andere deelen van het district om steun zullen komen. De heer M. Laernoes zegt, dat juist de Zieland het best in de gelegenheid ia de folders te verspreiden, dank zij haar vele connecties en agentschappen in binnen- en buitenland. Verder is spr. het met den heer Stofkoper eens. De heer -Massee is in het slgemeen niet tegen subsidies, maar als er nog andere mochten komen, dient men goed te overwegen wat te doen. Dit werk van de Zeeland is in het belang van de ge heele streek en daarom is spr. voor het voorstel. De heer P. G. Laernoes meent, dat men nn juist eens goed het nut van de Kamer, waarvan zoo dikwijls gevraagd wordt wat zij nu eigenlijk doet, kan bewijzen. Namens den handeldiijvenden middenstand beveelt spr. het voorstel krachtig aan. De heer Machgeels sluit zich hier vol komen bij aan. De heer Wesseling waarschuwt nog eens voorzichtig te zijn, met dergelijk subsidies, waarna het voorstel werd aan genomen met 13 tegen 3 stemmen, die der heeren Wesseling, Jeronimus en de Vos. In de vergadering waren met kennis geving afwezig de heereu Enzlin, Olthof, Oosterbaan en v. d. Berg en zonder de heeren Bosman en Anker. Rillantl-Bath. Vrijdagavond werd in de Chr. School aan den Hoofdweg, voor de 2e maal in dezen winter een onder avond gehouden. De school was geheel gevuld met ouders en belangstellenden, die door den voorzitter der schoolver- eeniging, de heer C. Lobbezoo hartelijk welkom werden geheeten. In het openings woord sprak de voorzitter zjjn blijdschap uit over de toenemende belangstelling in het Chr. onderwijs, wat blijkt uit het steeds drukker wordende bezoek op df ouderavonden. De voorzitter, het hoofd der school, de secretaris en de heer P. Nienwenhuijse, behandelden vervolgens ieder een onderwerp, betrekking hebbende op het Chr. onderwijs, en nnttige wenken bevattende, die voor ouders en opvoeders van belang zijn. Ter afwisseling werden door eenige dames enkele zangnummers, begeleid door orgelspel van den heer I. Tange, ten gehoore gebracht Kapelle. De werk lieden vereeniging V. I. O. S. alhier kwam Vrijdagavond in vergadering bijeen io het lokaal Obadja. De voorz,, dhr. M. Willeboer, opende op de gebruikelijke wijze. De vereeniging telt 124 leden, de contributie f 0,25 per jaar. De penningmeester deed rekeniag en verantwoording. Ontvangen was f 146,15, uitgegeven f 62,75, aldus een batig smi van f 83,4-0. De heeren Bom en de Ridder belastten zich met het nazien der rekeningen. Deze werden in orde bevonden. 'De leden van het ziekenfonds alhier kwamen in algemeene vergadering bijeen onder voorzitterschap van dhr. M. v. Liere. De voorzitter sprak waardeereode woorde.- tot den afgetreden voorz., dhr. H. Toolene, die 23 jaar lang als voorz. der vereeniging had gefungeerd en thans wegens huiselijke omstandigheden zich genoodzaakt zag te bedanken. Dhr. D. Landman, penningmeester, deed rekening en verantwooidmg. Aan 39 leden werden 579 ziekendagen uit gekeerd, tot een bedrag van f 723,75. In totaal waren de uitgaven f 881,20 De ontvang-ten met inbegrip kassaldo f 2236,42. Het bezit der ver. is f 1355,22. De uitkeering van ziekengeld voor df leden bedraagt f 1,25 per dag. Vier leden traden toe, vier bedankten, 1 is overleden De ver. telt thans 118 leden. Voor de Zeeuwsche Prov. Bond van Ziekenkassen in Zeeiand werd voor dr bijwoning van de Meiverga' ering de voorz. en secretaris als afgevaardigden benoemd. BiczeÜBge. Zondagmiddag nam ds. T. Jonker, van Biezelinge, afscheid van zijn gemeente met hef tekstwoord nit Pil. 1 6. De scheidende leeraar werd toegesproken door Os, ten Kate, van Hansweert, namens fe classis, door dhr. van der Graaff nameüs bet kerkbestuur, en namens den Kerke- raad door ouderling Lansen. Het kerk gebouw was geheel gevuld. Vliegongeluk te Mainz. Bij oefeningen, door 4 vliegtuigen te Mainz uitgevoerd, heeft een der machines een voor de stabiliteit noodzakelijk on derdeel verloren en is van 140U Met-1 hoog neergestort. De beide vliegers, dit er zich in bevonden, zijn gedood. Auto ongelukken. Bij het passeeren van een onbewaakten overweg tusschen de stations Akkrum en Heerenveen, werd gisteravond een Ford auto gegrepen door sneltrein 118, welkt 7.32 uit Leeuwarden naar Amsterdam vertrekt, en totaal verbrijzeld. Nadat de trein tot stilstand gebracht was, werd een onderzoek ingesteld en vond ineu het ontzettend verminkte lijk van een der automobilisten, terwijl de tweede inzittende eveneens op slag gedood bleek te zijn. Op den Groninger straatweg bij Leeu warden is Zondag de motorrijder, Wol- dendoip, caféhouder te Leeuwarden, in aanrijding gekomen met een auto, waarin drie personen waren gezeten. By de bot sing kreeg de heer W. ernstige verwon dingen in het gelaat, terwijl ook de drie automobilisten gewond werden, zoodal allen naar het Bonifacins-Ziekenhuis te Leeuwarden moesten worden vervoerd. Twee personen vermoord Gisteravond kwart voor elf is in hei café van zekeren Anton Cernetz te Heer- lerheide, een tweetal bezoekers, A. K. en A. M., door den caféhouder doodgeschoten, nadat zij weigerden, ondanks het sluiting» uur, het lokaal te verlaten en den her bergier te lijf gingen. De verslagenen zijn beiden gehuwd. De herbergier heeft zich denzelfden avond bij de politie gemeld. Uitslag openbare verkooping gehouden door notaris B. C. van Dissel alhier op 27 Februari 1926 in de Prins van Oranje van twee perceelen weiland onder 's Heer Abtskerke ter plaatse Si- noutskerke aan den Poelweg te zamen groot 7 H.A. 60 A. 74 c.A. voor den prijs van f 2900 per H.A. of den hoop f 22061,46 aan den heer P. Oele Johszn. qq. Perceel 3 als 1 H.A. 26 A. 80 c.A wisschenbosch onder Kloetinge, Blooster- vaart in het Noordeinde voor den prijs van f 3840 per H.A. of den hoop 4869,12 plus f800 voor overname olmeboomeB aan den heer A. Jobse te Goes. Krniningen. Aanbesteed werd het bou wen eener openbare lagere school met bewaarschool, gymnastieklokaal enz. op een vrij terrein alhier. P. J. en J. Rijnberg, TerNeuzen, f 68000. G. B. Breker J, Kok, Krabbendiike, 54000 H. Kos'en, Wemelditge, f 52580 A. M. Baljen, Middelbnrg, f50500 W. F. van Kralingen, 's Bosch, f 49850 Jan Krijger, Krainingen, f 49200 Th. J van Doorn, Krabbendijke, f49086; Jan C Waverijn, Ierseke, f48587; M. en J A'lewijn, Waarde en Hoedekenskerke, 47665; H. Moerenburg, Oisterwijck. 145890E. J. F. Torremans, Tilburg, f44980. De gunning is aangehouden. Borssele. Het bestuur der waterkee- ring van den calamiteuzen polder beefi aanbesteed de herstelling, vernieuwing en bet onderhoud tot 30 April 1927 vee de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiings- werken. Ingeschreven werd als volgt: A. A. de Wilde, Middelburg, f 18488 J. de Bree, Terneuzen, f18180; J. Elenbaas, 8t An naland, f18150; W. L. Klos, Seherpe- nisse, f18130; C. Klaassen, Zaamslsg f 17990 A. v. d. Linde, Eikerzee, f 17982; J. Verheijke, Ellewoutsdijk, f17974; R Versohelling, Terneuzen, f 17895 L. var Polderinge, Bruinisse, f17750 P. Dek ker, Veere, f17750; H. J. Ceulenaers, Middelburg, f17683; J. de Maagd, Hon tenisse, f17640 J. T. Cornelia, Hoofd plaat, f17519; P. Audriessen, Walsoor den, f 17486 I. Lagasse, Koudekerks f 17415 M. »an de Velde, Bruinisse. f 17375 L. van Boven, E lewoutsdijk, f 17280 J. Wolse, Ellewoutsdijk, f 1124-3: C. van de Klippe, Oosterland, f 17079 Het werk is gegund aan den laagstei inschrijver C. v. d. Klippe te Oosterland behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Dagen, Mrt. Hoogwater. Laagw» er Vrm. Naro Vri». Nan 4.58 5.16 10.31 10 44 5.27 5 43 11.06 11.16 5.55 6 15 11 36 11 47 6.26 6.48 0 09 7,01 7.26 0.22 0 47 7.42 8.12 1.03 1 38 8.36 9.15 1.51 2.27 Maart 3 Schore, bóeren-inspan. Kram. 3 's Heer Hendrikskinderen, boeren inspan, Pilaar. 3 Colijnsplaat, inspan, Markusse. 4 Hoedekenskerke, hofstede, bouw- en weiland, van Dissel. 4 Hoedekenskerke, inboedel, van Dis sel. 4 Kamperland, inspan, Hcijboer. 4 Oudelande, inspan, de Kok. 4 Rilland, Kap. Boereninspan. Pilaar. 5 Ierseke, kapitale boeren-inspan, van Dissel. 5 Wissenkerke, kapitalen boereninspan. Pilaar. 6 's Heer Abtskerke, verpachting wei landen, Pilaar. 8 Biezelinge, boomgaard en bouwland, Pilaar. 10 Wilhelminadorp, paarden. Hollmann. 11 Heinkenszand, beestiaal. de Kok. 11 Heinkenszand, buis en erf, van Cleef. 24 Kloetinge, bouwland, van Dissel. 24 Kloetinge, hofsteedje, van Dissel. 24 Kloetinge, 15 woonhuizen c. a., van Dissel. 25 Kloet-iilge, inboedel, van Dissel. April: 7 Heinkenszand, kapitale boereninspan, van Cleef. 14 Borssele, winkel-inventaris, de Kok. Kapelle, woonhuis met schuur en melksalon, erf en tuin, Kram. Juni: Waarde, 2 woonhuizen met grond, van Dissel. Februari: 1 Schuttershof Bioscoop, „Midder nacht-alarm". 1 2 en 3, Landbouw-Bioscoop, „De dief van Bagdad". 2 en 3, Hotel Centraal, schilderijen tentoonstelling, Rudolf Bonnet. 4 Schuttershof, Wetenschappelijke Be- Maart 30 Prins van Oranje; propaganda-avond, Mandoline-club. Geboren: 26, Janna d.v. Pieter Adii- aan Elize Schrijver en Anna Jozina Ba- rends; 27, Jan Abraham z.v. Arie van Wijk en Adriana Catbarina Kosten. Overleden: 28. Gerhard -Willem van Barneveld 51 j„ echtgenoot van Jacoba Adriana Nauta. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur! Als voorsteller der bewuste motie in de ;.l. Donderdag gehouden algemeene ver gadering d-er Groene Kruisvereeniging .Ziekenzorg" alhier, verzoek ik, in het algemeen belang, plaats voor de volgende kleine toevoeging aan liet verslag in uw blad van Vrijdag 26 dezer: Zonder meer werd die motie niet afge keurd. Door mij werd gezegd, dat B. en W. beloofd hebben op ombepaalden tijd met eene begrooting van onkosten voor den dag te zullen komen, zulks alleen door krachügen aandrang uit den Raad en zon der blijk te geven van eanige sympathie, eerder antipathie, voor de r.olccring, eic, van den Burenpolder. Na het stemmen over de motie raadde een bestuurslid van „Ziekenzorg aan, indien de handelingen van B. en W. geen goed gevolg gaven, dat hel bestuur dan naar bevind van zaken verder zou han delen. De voorzitter zeide persoonlijk onder zoek en eventueele medewerking toe en verzocht verder alle aanwezigen den toe stand in den Burenpolder na te willen gaan. Dit was volkomen in overeenstemming met artikel 2, lett. d. van het reglement van „Ziekenzorg", luidende, dat tot „het doel der vereeniging o.a. behoort.' „het opsporen en ter kennis brengen van gemeentebestuur, gezondheidscommis sie of publiek van invloeden, die de ge zondheid der ingezetenen kunnen bena- deelen". Naar aanleiding der motie en hare bespreking, vermeen ik, dat gunstige re sultaten te verwachten zijn. In dank Hoogachtend, J. OSSEWAARDE, Raadslid cn lid van „Ziekenzorg Ierseke, 282'26. Hoogste barometerstand 779.5 te Brest. Laagste barometerstand 734.2 te Jan- mayen. De verwachting tot den avond van 2 dezer luidt: matige tot krachtige Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, weinig regen, aanvankelijk veel zachter. ROTTERDAM, 1 Maart 1926. Vlasaanvoer 18200, Blauw f 0,90 a f 1,50, 5900 geel f 0,90 a f 1,40, 2000 Gro ningen f 0,90 a f 1,30, zoet f 0, 8700 wit f 0,90 a f 1,10, dauwrood t 0,a fO, Ajuinaanvoer flink. Pootajnin f 0,a f 0,per 100 K.G., Groote f 1,75 k f2,hollandsche f 0, a f 0,kleine f 4,60 a f 0,ajalotte f 0,a f 0,extra f 0,a f 0, Aardappelen Zeeuwsche eigenheimers f 2,50 a f 3,Poters f 0,a f 0, Bonte f 0,a f 0,Brielsche f 0,a f 0,Zeeuwsche bl-uwe f 0,a f 0, Bonte en Blauwe f 3,40 a f 4,20, West- and sche zand f a f Poters f 0,a f 0,Klei f 0,a f 0, Granen buitenlandsche, kalm. Meel f 20,25 a f 0Mais mixed f 0, a f 0,Haver Canada f 10,40 a f 0, Mais Laplata f 167. Binnenlandscbe: Kar»ijzaad f 22,a f 24,— Kanariezaad 16,a 18, Maanzaad 74,a 78, Koolzaad 26,a 29, Lijnzaad (voer) 15,a 17, Lijnzaad (zaai) 17,a 20, Tarwe nieuwe 14,a 15,25 n Voer 12,— a 12,75 Boekweit 10,— a 11, Rogge a n Gerst chevalier 9,50 a 10,50 Haver 9,50 a 10,25 Erwten 12,a 14,50 Bruine boonen 9,a 13, Eieren 5,50 a 7, VARKENSMARKT ROTTERDAM. Varkensaanvoer 1167, eerste kwaliteit t 0,89 a ff,91, tweede f 0,83 a f0,87, lerde f0,78 af 0,80, licht f 0,—a f 0,— export f 0,90 a f 0,95. Redelijken bandel. Inlichtingen Boekhandel F. P. D'HUIJ, Middelburg.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3