W oensdag 17 Februari 1926 1138 Jaargang. s FEUILLETON DE VROUW ZONDER HART Uwe Lippen N0. 21. GOISGHE ffl ffiOLIBAIW Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant |L-j§||§jg en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ABONNEMENT. Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. BUITENLAND- Oudejaar in China. Het „Vad." schrijft: Vrijdag was het Oudejaar m China. Het werd in ^Peking met het noodige lawaai vaarwel gezegd. Luid knalden de ontploffingen, die de goden: moesten ver murwen slechte invloeden te weren en een voorspoedig nieuw jaar te brengen. Onderwijl komt uit het Zuiden het bericht, dat de legers van Woe Pei Foe in beweging zijn gekomen. Zij hebben Sinjang in Honan (ruim 200 K.M. ten Noorden van Hankau) bezet. Zal de oude vechtgeneraal zijn actie voortzetten en op Tientsin aanrukken? Zijn rivalen, die slecht voorzien zijn van geld en mu nitie, zien niet zonder spanning toe. De regeering in Peking is al evenmin genist. In naam kan zij rekenen top Feng's „nationale legers". Maar in de schatkist is ook door den meest gerou- tineerden speurder geen geld meer te ontdekken. De betalingen van ambtena ren en soldaten zijn vele maanden ach ter. Reeds as een generaal vergezeld van vier öioldaten met beulszwaarden gewa pend den onderminister van financiën een beleefdheadsvisite komen maken om hem aan de verplichtingen van den staat te herinneren, zonder ander succes dan dat de gevluchte ambtenaar overhaast zijn ont slagaanvrage indiende. Zullen de onte vreden troepen de regeering niet in den steek laten en overloopen naar Woe Pea Foe en diens bondgenooten? In grooten nood vragen de C'hineesche regeerders in Peking aan de buitenland- sche mogendheden om verhooging van de invoerrechten. Daarin alleen kan uit komst liggen. Want alle andere belastin gen verdwijnen in de zakken van de vertegenwoordigers der regeering in de provincie. Slechts de invoerrechten van de zeezijde, die door de buitenlanders worden gecontroleerd, zijn veilig. Zoo demonstreert Peking, dat het wel en wee van de centrale regeering ten slotte afhankelijk is van de macht der buitenlanders, waar zij indirect op moet steunen. De door vreemdelingen gecon troleerde belasting is het eenige effec tieve bewijs eener centrale macht in China. Een groot complot of een opge blazen affaire? De Poolsche politie in Opper-Silezië zou een „groot complot" hebben ontdekt. De Duitsche Volksbond, waarvan het be stuur te Kattowitz gevestigd is, heeft zich met spionage opgehouden. Aldus de beschuldiging. Die Volksbond is een ver- eenigang tot bevordering van het Duitsche cultureele leven in Poolsch Opper-SolUezië. Haar voornaamste taak ligt op het ge bied van het onderwijs. Het zou voor zulk een vereeniging ontzaglijk dom zijn om aan spionage te doen, alckté het „Vad." Nadere bewijzen moeten worden afge wacht. Merkwaardiger nog dan het boven staande bericht is echter de wijze, waar op Polen de zaak exploiteert. De huis zoekingen te Kattowitz hadden Vrijdag ochtend plaats. Vrijdagmiddag reeds wer den eenige correspondenten van de inter- Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG. Ik trok een pruilend mondje, de aan trekkingskracht van het geheimzinnige, van het misdadige, oefende zijn oude wer king weer op mij uit. Dien morgen een stralende zonnedag, maakten wij ons laatste en eenigste tochtje hier. Met een miniatuur-trammetje, waarvan het hijgende Locomotiefje telkens korte, eigenwijze stooten gaf, reden wij naar Zoutelam.de. Onderweg moesten wij waarachtig nog een keer overstappen, net als bij een heusclhen trein. Langs een kronkelend landwegje, dat de conducteur ons aanwees anders hadden wij het ze ker niet gevonden kwamen wij in het aardige dorpje, waarvan de voor hetmee- mendeel houten huizen vlak tegen de hooge duinen aanliggen, waartegen hun hélge- schilderde kleuren pikant afsteken. Wij klommen naar boven, op den top van een duin, waartegen typische villatjes met roode pannendaken werden gebouwd. Daar zagen wij de wijde zee en hoorden duidelijk haar eindeloos lied, een lied van leven en dood. Zoo ver het oog kon nationale pers te Berlijn bij n officiee- len of offieusen vertegenwoordiger van de Poolsche regeering ontboden. Nog voor er uit Polen zelf telegrammen verzon den werden, seinden die Berlijnsche cor respondenten het belangrijke nieuws aan hun bladen: Duitsch spiomnageschandaal in Polen. De lezers van den „Petit Parisien", die dit Zaterdagochtend in hun courant lazen (en „Havas" seinde het bericht on middellijk aan alle andere Fransche en Berlijnsche bladen door) hadden wel geen commentaar noodig: zie je wei, dat het noodig is, dat Polen ook een zetel krijgt in den Volkenbondsraad; Polen wordt door Duitschland bedreigd. „De Times", wier Berlijnsche cor respondent eveneens het bericht gekregen had, was voorzichtiger. De redactie van het blad zette boven het bericht: „Ver onderstelde Duitsche spionnage". Zij gaf dus te verstaan, dat men de „zaak nog niet,, voor zeker moet houden. Bij een paar andere bladen ging men weer an ders te werk. Daar hebben corresponden ten en redactie het nog eens flink onder streept, dat dit bericht van Poolsche zij de (men was blijkbaar zeer blij met de mooie primeur) een bizonder treffend be wijs is van de onverbeterlijke oorlogs zuchtigheid der Duitschers. Zoo heeft Polen .behalve bij de politiek en journa listiek goed geschoolde Engelschen, zijn doel bereikt. Zelfs wanneer er geen spion- nage geweest is, zelfs wanneer men er niet in slaagt de actie van den Duit- schen volksbond te belemmeren, dan nog zal het heele politie- en persoffensief voor het Poolsche nationalisme niet nut teloos geweest zijn. Of het voor Polen zelf en voor den vrede in 't algemeen wel goed is dat de nationale tegenstellingen tusschen Duitsch land en Polen weer eens worden toege spitst is natuurlijk een andere vraag. BINNENLAND. De kabinetscrisis. Naar de „N. R. Crt." verneemt, hou den de moeilijkheden, waarmee Mr. Lim burg bij de vorming van een kabinet te kampen heeft, in hoofdzaak verband met zijn verklaarbaar verlangen, niet slechts de departementen aan hoofden te helpen, doch voor de onderscheidene departemen ten geschikte en voor huin taak bereken de ministers voor te kunnen dragen. De moeilijkheid, die hieruit voortspruit, wordt dan nog verhoogd door het feit, dat Mr. Limburg behalve den heer De Geer, nog gaarne enkele andere rechter ministers aan zijn kabinet wenscht te verbinden. Na overleg met het Partijbestuur heeft Dinsdagmiddag de sociaal-democratische Tweede Kamerfractie besloten bijeenroe ping van een vergadering der Tweede Ka mer te verzoeken ter behandeling van een voorstel der fractie om aan de Ko ningin te verzoeken tot Kamerontbinding over te gaan. De rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in Januari, wat de gewone bronnen van inkomsten zien, strekte zich de deinende water vlakte, waarop tal van scheepjes dobber den, uit. Arthur vertelde mij, dat het de Vlissingsche visschersvloot, bemand met Aimemuider visschers, was, die daar voer om de schatten der zee in de netten op te halen. Reeds 's morgens om vier uur waren zij uit de haven vertrokken. „Brrr", rilde ik even. „Een zwaar bestaan", zei Arthur, „en het levert weinig op. Maar die menschen zijn gelukkig met hun werk, hun vrouw en hun kinderen. Zij verlangen geen weel de". Wij liepen over het vlakke strand, waar de ebbende golven een spoor van wa ter en wier achter beten en tallooze kwallen lagen, net koeken van gelatine, met inktachtige paarse figuren versierd. Links van ons was de muur van blonde, schaars begroeide duinen, rechts de zee. En over alles koepelde de strakke, hel derblauwe hemel, vol licht. Ik rekte mij uit, voelde mij vol levens kracht en levensvreugde, lachte om de meeuwen, die boven ons hoofd duikel den en de lucht vervulden met hun schel gekrijsch. Ik begon te zingen een vroolijke En- gelsche song en toen ter afwisseling een sentimenteel liedje. Het was heelemaal niet mooi, ik heb geen stem, zooals mijn vnendui Tilly, die op avondpartijen het gewillig slachtoffer is. Ik kan niets op betreft, f2.262.200 meer opgeleverd dan verleden jaar. De opbrengst was f 4.933 700 hooger dan een twaalfde der raming, waarvan echter f 3.963.500 op rekening van de rijwiielbelastiing komt, die uiteraard in Januari veel meer oplevert, dan in eenige andere maand en derhalve de vergelijking onzuiver maakt. N. V. V. en S. D. A. P. Woensdag vergaderde naar „Het Volk" meldt, de bestuursraad van het N.V.V. en na de besprek'ng van het onderwerp werd een motie aangenomen, waarin de bestuursraad adliaesie betuigt aan het voor stel dat het Verbondsbesfuur aan het Par tijbestuur der S.D.A.P. heeft gedaan n.l. een commissie in te stellen, die het vraagstuk van de verhouding tusschen partij en vakbeweging zal onderzoeken. Invoerrechten op aardappelen in Duitschland. De directie van den landbouw meldt: Bij het nieuwe handelsverdrag met Duitschland is o.a. bepaald, dat het in voerrecht op aardappelen, in Du.tschland ingevoerd tusschen 15 Februari en 15 April, 1 Mark per 100 K.G. bedraagt (in plaats van 4 Mark tusschen 15 Febr. en 1 April en 1.50 Mark tusschen 1 April en 15 April) voor zoover die aard appelen vergezeld gaan van een ver klaring, afgegeven door een Nederlaind- sche autoriteit, inhoudende, dat zij in Nederland zijn geoogst vóór den lsten Dec. van het vorig jaar. Met de Duitsche regeering is thans overeengekomen, dat als Nederlandsche autoriteit, belast met het afgeven van die verklaring, in de eerste plaats zal zijn aangewezen het hoofd van den planten- zicktenkundigen dienst te Wagenmgen. Een desbetreffende aanteekening op hei gezondheidscertificaat van dien diensl.dat toch reeds vrijwel alle zendigen aardap pelen naar Duitschland vergezelt, is in dezen voldoende. Voor zoover zemd.ngen aardappelen naar Duitschland mochten worden uitgevoerd zonder certificaat van voornoemden dienst, zijn de Rijksland- bouwconsulenten aangewezen, ieder voor zijn ambtsgebied, om verklaringen, in zake oorsprong en oogsttijd af te geven. Het Koninklijk Zilveren feest. Het moderamen van de Vereen'.g.ng van Christ. Onderwijzers zal. vergezeld van twee kinderen, eerstdaags een bedrag van ru m f 7000 aan de Koningin en den Prins overhandigen voor die slachtoffers van den watersnood. Dit bedrag, door kinderen der Christ, scholen bijeenge bracht voor een geschenk bij gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk echtpaar, zal worden overhan digd op een zilveren presenteerblad met inschrift. Het Koninklijk Zilveren Paar in de Residentie. Maandagavond is het Kon. Zilveren Paar in Den Haag teruggekeerd en door de bevolking allerhartelijkst ontvangen. In het paleis vonden de Koningin en de Prins de verrassing, hun als huwelijks geschenk door de organisaties en ver te- genwoordingen der burgerij, die voor idit het gebied van kunst. Maar Arthur vindt het gelukkig niets erg. Hij liep in gepeins verzonken voort en zei plotseling: „Die mijnheer moet wel een bijzonder goede kennis van den heer Van Molen zijn geweest. Hij moet er van op de hoogte geweest zijn, dat de bankier iederen avond op een bepaald uur naar de Witte ging „Neen, en anders zou deze hem ook niet zoo maar mee naar zijn kantoor heb ben genomen, op zoo n gek uur „Die mijnheer X heeft beslist zeer dringende zaken met hem te bespreken gehad en heeft hem daarom zeker op gewacht en gevolgd' „Vindt je het dan niet vreemd, dat niemand hen samen zou hebben gezien op straat"? „Och, zij kunnen direct een zijstraat hebben ingeslagen en bovendien in zulk een menschenvoite als s avonds in de Spuistraat pleegt te loopen, verdwijnen twee menschen als spelden in een hooi berg". „Ik dacht, dat je er aan twijfelde, dat hij de moordenaar was „Dat doe ik ook, maar het tijdstip, de breedgerande hoed, en dat de kluisdeur dicht was ik heb in een der bladen gelezen, dat de deur niet open stond, al was die wel ontsloten. Het kan zijn, dat X de deur achter zich dichtgetrokken heeft. Hij zou dan den directeur hebben doel hadden samengewerkt, aangeboden: het portret van Prinses Juliana door Wil lem van Konijnenburg. Het hoofdmoment van de herdenking was de samenkomst in de Groote Kerk. Hierover schrijft het Haagsche blad het „Vaderland": Vele belangstellenden bleven in de omgeving van het paleis. Men wilde zien hoe de Koninklijke Fa milie uitreed naar de Groote Kerk. Nog drukker dan voor het Paleis werd het voor en rond de Groote Kerk. Om half acht stroomden de eers'e toehoorders reeds toe. De controleurs hadden de handen vol om alle kaarten na te gaan. Tusschen de stemmige burgerkleeding blonk hier en daar een enkele uniform. Enkele minuten voor half negen ver liet de Koninklijke Familie het Paleis. De Koningin had nu een donkerpaarsen avondmantel omgeslagen. De Prins was wederom in admiraalsuniform gekleed. De Prinses droeg een prachtige witte bont. Toen de Koningin van het Paleis weg reed hieven de wachtenden een hartelijk hoera aan. Langs den gehee'.en weg ston den menschen geschaard. In de kerk ar riveerde het eerst de Koningin-Moeder, die eveneens hartelijk toegejuicht werd. Toen de Koningin aankwam had een groep weesjes, die eerst tusschen het gedrang gestaan hadden, zich naast het kerkpor taal opgesteld. Dat trok de aandacht van de Prinses, die hartelijk met haar hand naar de kinderen wuifde. Den geheelen avond bleef het druk in de stad. Nee, 't was weer geen schitterende feestvergadering in de kerk, maar een innig, een overharlelijk samenzijn. Het gala-kleed en de uniform ontbrak te veel, maar daarentegen stroomde het feestlicht overvloedig uit hel koor, waar de kunstenaars waren en zij hebben over allen een wijding gebracht, zoo aangrij pend, dat H. M. wel de allertevredendste moet geweest zijn en in haar hart moet hebben gezegd: Mijn volk heeft mij be grepen, geheel begrepen. Koningin Emma kwam het eerst. De burgemeester geleidde haar naar de bank. Even later geleidde onze burgemeester de Bruidsgasten binnen. De Koningin ge kleed als voor een kerkgang, de Prins in schitterende uniform, de Prinses in rose japon met rose hoed, een witte boa om de schouders. Daar zaten ze en er glom over de schare een glans van groot wel behagen. Dadelijk begon het concert. Onder leiding van dr. Johan Wagenaar werd begonnen met de uitvoering met het koor uit Judas Maccabaus van Handel, waarop Bernard Canter voor de gelegen heid een Nederlandsche tekst had ge dicht. Toen volgde het door allen medege zongen Wilhelmus en daarna was het woord aan Toonkunst, de solisten en het orkest alleen voor de uitvoering van het verdere programma. Dit bestond uit: Bach's Cantate: Gott, der Herr ist Sonn' und Schild"; twee tweelallen van zangen uit Valerius' „Gedenck-clanck", soli van Thom. Denijs en mevr. A. Noor dewier- Reddingiusde heer De Zwaan speelde toen een koraal met twee bewer kingen voor orgel „Onze Vader, die in de hemelen zijt" van Bach en het slot willen doodschieten en de knal van het schot zou dan zeker niet naar buiten zijn doorgedrongen. De hevige schrik en de hartkwaal van den heer Van Molen maakten gebruik van het wapen over bodig. Och, het is niet meer dan een hypothese]" „Ik dacht, dat je je niet met deze misdaad zou bemoeien." „Het is sterker dan mijn voornemen", antwoordde Arthur; „maar laten wij er nu in elk geval maar niet meer over praten". Wij kwamen dien middag laat aan de lunch en genoten daarna van een kleine siesta. De avondbladen leerde ons alleen, dat de politie de begrafenis van het slacht offer had toegestaan en dat deze droeve plechtigheid den volgenden dag zou plaats vinden, en verder, dat de geheimzinnige heer zich niet had aangemeld, welk feit Arthur's veronderstelling scheen te beves- tigeïl' «Al 1 „Hé, jammer zea< Arthur, nu zal oom Van der Heule morgein wel naar de begrafenis zijn en de stemming in huis zal van zelf niet heel vroolijk we zen. Dat treffen wij niet. HOOFDSTUK II. „Op Den en Beuk". Den volgenden morgen kwam om ne gen uur de auto voor, welke door Arthiir was besteld; deze wilde mij een paar ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. springen bij guur weer vaak stuk of worden ruw en schraal. Dit is spoedig te verzachten en te genezen door Doos 80 ct. PORÖL was het indrukwekkende Te Deum Lau- damus van A. Diepenbrock Solistische medewerking verleenden, be halve de reeds genoemden, mevrouw Suze Luger-van Beuge, Louis van Tulder, G. van der Burg (klein orgel opgesteld bij het koor) en J. M. Bolle als clavecym- balist. Voorts werkten mede hel Afdee- lingskoor en het Residentie-orkest. Het scheen ons toe dat ook de Oos- tersche Prinses en de Prinsen, de Brui lof tsgangers van over zee gekomen, al is him kunstuiting geheel anders begrepen hebben, wat het Nederlandsche volk door zijn kunstenaars het Konink lijk gezin te zeggen had. Door de muziek verstonden zij onge twijfeld wat met geen duizend woorden was te zeggen geweest en zij zullen het, weer thuis gekomen, boodschappen aan hun volk. Het hoogtepunt kwam, toen ma het ge weldige Te Deum Laudamus, het eerste gebed, naar den Almachtige opgezonden, bestemd werd voor het Koninklijk Gezin en allen baden met hun hart: Dat 's Heeren zegen op u daal Zijn gunst uit Sion U bestraal Hij schiep 't Heelal, Zijn naam ter eer LooftI looft dan aller heeren Heer! De sproke van wijding en toewijding voorbij, behoorde tot de geschiedenis van Oranje en Nederland. HH. MM. stonden op van hun zetels en verlieten de kerk, maar dicht bij de deur sprak H. M. den burgemeester aan, eenige minuten wel. Ongetwijfeld heeft de Koningin den burgemeester toevertrouwd, dat Zij dank baar, heel dankbaar is voor alles, maar net meest daarvoor, dat Haar volk zoo goed Haar proclamatie heeft begrepen. Naar schatting waren ongeveer 2000 genoodigdan aanwezig. Tal van vooraan staande personen uit den lande waren aan wezig, staatslieden, vertegenwoordigers der rechterlijke macht, van leger en vloot, van handel en industrie. Voorts de Indi sche prinsen; verschillende bekende fi guren uit de residentie. Ook waren uitgenoodigd vertegenwoor digers van de besturen der ongeveer 300 bij het comité aangesloten vereemigingen. Tot de genoodigden behoorden ook de vriendinnen van Prinses Juliana. De leiding va|n de P. T. T. De afdeeling s Gravemhage van den Centralen Bond van P. T. T.-personeel heeft een vergadering gehouden, waarin de bondsvoorzitter, de heer J. G. van der Jagts prak over: „Het personeels belang in verband met het conflict tus schen den minister van waterstaat en den directeur-generaal". Het personeel had door zijn opkomst ook uit Leiden, Leddschendam en Delft waren ambteoa ren aanwezig blijk gegeven van meer mooie plekjes op Zuid-Beveland laten bewonderen, van welk eiland hij veel houdt. Wij zouden dan in Bergen op Zoom den middag-sneltrein nemen. Met de gebruikelijke goede wenschen van den hotelier en diens vriendelijke vrouw en van het personeel, verlieten wij ons hotel en even later vloog de snel)?o auto, de bagage voorop bij den chauffeur, door Vlissingen heen. Spoedig hadden wij Middelburg bereikt en stoven wij na even een blik op het fraaie stadhuis te heb ben geworpen wie dat niet heeft ge daan, is te Rome geweest zonder den Paus te hebben gezien den weg over naar den, Sloedam, een weg door het water heen. Wij reden door Goes en wa ren verrukt over den aanblik van de maagdelijk teere en blanke kerk, naast het krachtig, stoere, manlijke stadhuis. Ik kom niet gauw onder bekoring van bouwwerken, maar dit was een heerlijke combinatie. In het dorpje Kloetinge hiel den wij even stil. Hier lag in het midden van het marktveld een water-drinkplaats van paarden stil te droomen in den zomermorgen, omzoomd door een dubbele reeks hooge boomen en met rechts van den weg de eenvoudige kerk, waarheen door boomkruinen overhuifde gangetjes leiden. Er was geen sterveling te zien op straat, wei achter de gordijntjes der huizekens. De stilte leefde in het dorp en de poëzie, (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1