Agent gevraagd. VEILIGHEID EN VOLKS- GEZONDHEID. Typhus, roodvonk, diphtheric. Wanneer in Uw gezin typhus, diphthe rie, dan wel roodvonk voorkomt, of, indien Gij vreest, dat een der Uwen aan besmettingsgevaar door eein dezer ziekten is blootgesteld, vraag dan aan het gemeentebestuur Uwer woonplaa!s de door het Staatstoezicht op de Volksgezondheid kosteloos uitgegeven „Maatregelen" ter bestrijding dezer ziekte. GEZONDHEIDSRAAD. letten, vooral niet nu zijne woede tegen Limburg te machteioozer is, waar hij blijkbaar de consequentie van zijn optre den niet aandurft, d.i. het voorstel aan de partij te doen, dezen als lid te schrappen. Eene partij, die een Limburg royeerde zou zich tot de risee van Nederland maken. GEMENGD NIEUWS- Jeugdige dievenbende ge arresteerd. Een vijftal jongens, waarvan de oudste 14 en de jongste 8 jaar oud, hebben een geheele streek in Limburg onveilig ge maakt door brutale dief stallen te Nieu- wenhagcn, Groenstraat, Waubacb, Rim- burg, Heerlen en Brunssum. Ze maakten daartoe gebruik van vracht- en bestel auto's, waar zij tijdens den rit opsprongen en die zij verlieten in de plaats waar zij dachten hun slag te slaan. Nu eens stalen zij worst van een sla- gersfiets, dan weer brood en peperkoek uit bakkerswagens een sleutel om deze te openen was steeds an hun bezit doosjes sigaretten, en ham enz., te veel om op te noemen. Vooral bestelauto's, waarvan de be stuurder even afwezig was, ontglipten niet aan hun oog. Zelfs een petroleumtamk auto moest het ontgelden. Fluks draaiden de jongens tijdens het rijden de kraan open, zoodat later de geheele inhoud ver dwenen bleek. Liet stelen van een kistje sigaren uit een auto, waarvan uitlekte dat het clubje hieraan niet onschuldig was, leidde tot een uitgebreid onderzoek, dajt een twintigtal diefstallen en andere feiten aan het licht bracht. i Grondverschuiving. Nabij Diemem wordt een groot ophoo- giingswerk uitgevoerd. De grond is thans gaan werken. „De Crt." bericht hierover het volgende: Ter hoogte van de vaste brug, die even voor de Vdnkenbrug is gelegen wordt de ophooging ter rechterzijde, doch aan de overzijde van de Muidertrekvaart voort gezet. De bedoeling is, dat het water van deze vaart wordt overbrugd Idoor een nieuwe brug, zoodat de gevaarlijke en scherpe S-bocht uit den Muiderstraatweg verdwijnt. Alleen de oude ophaalbrug, Vdnkenbrug geheeten, zal verdwijnen. De bestaande vaste brug zal blijven, omdat deze niet gemist kan worden in den zijweg naar links, die in de richling van Oud- Dieinen voert. Deze plek nu is de gevaarlijkste zone. De groote zandmassa's, di.e door de Am- sterdamsche Ballast Maatschappij aan de overzijde van de vaart gestort zijn en nog gestort worden en die reeds een hoogte van vier meter boven A. P. bereikt heb ben, dit gewicht heeft het onderliggende veen, het zand en de modder weggedrukt, zoodat dit in de Muidertrekvaart naar boven is gekomen. Hier is over een vrij groote lengte een zware massa modder opgewerkt, die nog boven het niveau van den straatweg uitsteekt. Van boven is deze modderberg reeds opgedroogd en be gint scheuren te vertoornen. Door den druk van het voor de ophooging gebruikte zand is de damwand aan den overzijde van de vaart, die het zand moet tegenhouden; bezweken, terwijl het wegzetten van den bodem in het midden van den zandberg een kratervormigen kuil heeft doen ont staan. De Muidertrekvaart is alzoo voor de vaart gestremd. Er is zeer weinig ver keer ter plaatse, zoodat dit het ergste niet is. Van veel meer belang is het feit, dat de Vinkenbrug, die van 1882 dateert en die dus niet tot de modernste brugwerken mag worden gerekend, teekenen. van af takeling begint te vertoornen. Wat de vaste brug betreft, deze ver toont vooralsnog niet de gevolgen van de verschuiving. Dat komt hoogstwaarschijn lijk omdat de oude straatweg en de zij weg, die in de richting van Oud-Diemen voert, te veel weerstand bieden. Voorbij de ophaalbroug staat een boer derij mede voor haar word t gevreesd, om dat verwacht wordt, dat de grond ook aan deze zijde zal opkomen De mannen die de k 1 a p- pen krijgen. De „Tel." meldt: Toen Zaterdagmid dag een deurwaarder der directe belastin gen een gerechtelijke verkooping zou hou den aan de Grootstalschelaan onder Ha- tert (gemeente Nijmegen) ten huize van den koopman H. Fleury, weigerde deze toegang tot de woning te verleenen. Overspannen Zenuwen vragen een Kalmeerend en Zenuwsterkend middel. Mijnh°rdf's ZenuwfabSeften beantwoorden volkomen aan dit doe). Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. zijn verzot werd hij gesteund door zijn beide zooais van 26 en 28 jaar. Ooit nadat de waarnemend commissaris van politie, wians hulp werd ingeroepen, zich voor een venstier van de woning had beltend gemaakt, duurde het verzet voort, Daarop werd last gegefven de deur te forceerein, doch deze bleek aan de binnen zijde gebarricadeerd. Mem slaagde er eerst met behulp 'van een boom in, deze open te rammeien. Eenmaal binnen, geraakte de politie in een hevige vechtpartij mei de drie man nen, die met knuppels en een spade wa ren gewapend en het gelukte eerst na groote moeite de woesle.imgen te over meesteren en naar Nijmegen over te bren gen. Twee veldwachters werden bloedend verwond. Ook de deurwaarder en de ver- zetplegers liepen gevoelige klappen op. beu lainitleai'ttms. Te Kainreth (Oostenrijk) heelt zich een vreeselijk familiedrama afgespeeld. Om 7 uur 'b morgeus vervoegde zich 'n zekere Jbermayer bij de gemeente-secretarie te Kainreith en gaf een brief af, waarin hij den burgemeester verzocht, gendarmeD □aar zjju huis te zenden, wijl daar eeu ongeluk gebeurd was. Op den terugweg gaf hij ook nog een boodschap bjj den dokter af, die zich naar het opgegeven adres haastte. Toen de arts een poosje later de woning betrad, vertoonde z:ch voor zijn blikken een vreeselijk schouw- .pel. In de woonkamer lag naast een daar geplaatst bed Obermayer's echtgenoote oadend in haar bloed. Haar schedel was letterlijk verbrijzeld met ten soort hakmes. Naast haar lag de schoonzoon, die bij hei echtpaar inwoonde, eveneens met verbrij zeld hoofd. In den stal vond men de dochter van Obermayer, echtgenoote van den vermoorden jongeman, ook in haar bloed liggend. Zij had vijf slagen met het hakmes bek tuien, zoodat de schedel op veschillende plaatsen stukgeslagen was. Tenslotte vond men ook nog den dader zelf. Hij had zich, na zijn thuiskomst, W'llen doodschieten, doch de kogel was door zijn kaak gegaan en er bjj het neusbeen weer uitgekomen. Daar het schot niet doodelijk was ge weest, had hjj zich tenslotte met een scheermes den hals afgesneden. Vader en dochter leefden nog, toen de geneesheer ter plaatse verscheen. Beiden werden naar het ziekenhuis te Eggenburg overgebracht. De vader stierf tijdens het vervoer. De dochter werd geopereerd. Doch, daar de hersens geraakt zijn, bestaat er weinig hoop, haar in het leven te behouden. De jonge vrouw is moeder van twee kinderen. Wat den 58-jarigen Obermayer er toe gebracht heeft, zulk een bloedbad inztju familie aan te richten, is nog niet vast gesteld. Hij was misdadig van aanleg en werd indertjjd wegens doodslag tot slechts 2 jaar kerkerstraf veroordeeld, daar hij voor niet volkomen normaal werd ge bonden. Een woeste vechtpartij Zaterdagavond omstreeks halftien wilde een viertal personen bij de halte Kapel, mder Heerlerheide, in een wagen van de Limburgsche tram stappen. Daar zj in itaat van dronkensch: p verkeerden, wilde le conducteur hen liet in den wagm toelaten. Toen zij toch in wilden stijgen, werd hun dat door den agent van politie P. Theelen, die in burger in den wagen ranwezig was, belet. Hierop gingen zij Theelen, die zich als agent van politie bekend maakte, met hun messen te lijf. Theelen struikelde en toen zij zich op den agent wierpen, greep deze zijn revolver en schoot een der menschen in den buik, erwijl hij eeu der anderen een schot in den arm joeg. De commissaris van politie e Heerlen, waaronder Heerlerheide res sorteert, werd onmiddellijk gewaarschuwd, en stelde direct een onderzoek in. De- toestand van een der gewonden is zeer ernstig. Nader wordt gemeld, dat agent Theelen le vier mannen wist te beletten in de ram te stappen. Toen vielen zij op hem aan en ontrukten hem zijn wapenstok. Theelen retireerde in de richting van den politiepost. Tevergeefs trachtte hij zijn aanvallers 'chrik in te boezemen door een schot te ossen. Zij lieten hem geen rnst en toen rij struikelde over een trottoirband, vielen zij op hem aan. Een tweede schot trof den mijnwerker 8. in den buik, terwijl een derde, even- sens door den agent afgevuurd, zekeren f. V. in den arm trof. In volle woede bleven de anderen echter echten. Zij poogden den agent de revol ver te ontnemeD, doch inmiddels naderde ssistentie, welke den agent wist te ont zetten. De toestand van B. is zeer ernstig. Hij moest in het hospitaal, waarheen hij werd vervoerd, onmiddellijk een zware operatie ondergaan. De man staat ongunstig bekend, (De Crt.) RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg. A. J. P„ 18 jr., werkman te Goes, wegens mishandeling van J. A. Leijs te Goes op 2 December 1925. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. h. De zaak D. C. d. S., 24 jr., schippers knecht te Antwerpen ten laste gelegd dat bij op 27 December 1923 te Wemeldinge beeft weggenomen een hoeveelheid plau- ken ter waarde van f 12,50 werd niet behandeld. Het doorsteken van een dam te Laren (field.) Voor de Zutphensche rechtbank is be handeid de zaak tegen 16 Markelosche □oer,-u, die tijdens den watersnood op 5 Januari te Laren (G.) een dam zouden nebben doorgestoken om bun eigen gron den voor oveistrooming ie beschermen Zij hebben dtin dam gedeeltelijk wegge- graven, waardoor gevaar bestond vooi overstrooming van ongeveer 100 H.A. grond. Twee beklaagden waren niet verschenen. Het eerst werd beklaagde H. J. N ondervraagd, die verklaarde, dat hij met rijn medebeklaagden ha-J afgesproken, den bewusten dam weg te graveD, ten einde bun gronden voor overstrooming te vrij waren. De pol.tie had hun echter verder doorgraven van den dam verhinderd. Een der beklaagden zei, dat wanneer de dam zou zijn doorgraven, het watei in een sloot zou zijn gekomen. Maar die sloot zou dan, aldus zeide de voorzitter, zeker zijn overgeloopen, en de om liggende landen zouden zijn overstroomd. De poldermeester van het waterschap de heer G. J. Lohman, als getuige ge boord, bevestigde, dat bij last had ge geven, den dam te doen aanleggeu. De officier van justitie noemde het aan de beklaagden ten laste gelegde een zeer ernstig misdrijf en meende, dat een voorbeeldige straf moest worden opge legd. Eisch tegen alle meerderjarige be klaagden 6 maanden gevangenisstraf en tegen de minderjarigen 1 maand tucht scbool. De verdedigster, mej. mr. Veth, uii Almelo, zeide, dat de berichten in de couranten den indruk hebben gemaakt, alsof de beklaagden uitsluitend in hut eigen belang hebben gehandeld. Beklaag den zaten in hoogen nood en afgezondera bet water naderde meer en meer, en ztj waten van alles verstoken. Zij dachten niet anders dan dat de dam, die dooi andere boeren was opgeworpen, slechts ,u bun nadeel en in bet voonleei van anderen kon zijn. Toen hebben zjj de koppen bij elkaar gestoken en het plan tot doors.eken gesmeed. Beklaagden hebben niet anders gedaan dan opkomen voor hun recht. Zij meen den, dat andere boeren eigenmachtig den dam hadden aangelegd; het is dus be grijpelijk, dat beklaagden hebben gemeend dat zij feat anderen deden, ook konden doen. Pleitster meende, dat de djjkmeestei niet bevoegd was, last te geven tot bet opwerpen van een dam, en trad daarovet in een juridische beschouwing. Men kan b.i. hier niet spreken van opzettelijke doorsteking van dijken, waarvan de wei spreekt. Het desbetreffende wetsartikel is, zoo zeide zij, gemaakt voor andere veel ernstiger en opzettelijke feiten. Het ging er hier om, of enkelen meer water of allemaal een beetje zonden krij gen. Wanneer de dam zou zijn doorge broken, hadden alle boeren last van een weinig water gehad. Pleitster zeide verder, dat de Markelosche boeren betrouwbare menschen zijn en gunstig bekend staan Zij drong aan op clementie en voor waardelijke veroordeeling of geldboete. Uitspraak over 14 dagen. Vlas booken strafbaar ingevolge de Arbeidswet 1 Voor het Kantongerecht te Goes heeft terecht geslaan J. Q. C. L., administra teur van een landbouwbedrijf te Kloetinge. Verdachte was ten laste gelegd overtre ding van de Arbeidswet, n.l. dat hij bij het booken van vlas verzuimd had een arbeidslijst bij het desbetreffende werk aanwezig te hebben. Door den verdediger, mr. H. C. J. Zaayer uit Goes, waren 4 ge tuigen it decharge gedagvaard, waarondet 2 deskundigen, welke beiden verklaarden, dat onder vlasbooken heel anoere werk zaamheden wordt verstaan, dan bel in de arbeidswet genoemde vlasbeuken. Vlas booken n.l. is het winnen van het zaad, terwijl vlasbeuken het stukslaan van den stengel is, tot het verkrijgen van den vezel. Op grond van deze deskundige verklarin gen vroeg de verdediger vrijspraak voor zijn cliënt. De ambtenaar van het O.M., eveneens de meening der deskundigen toe gedaan zijnde, vroeg voor den verdachte ontslag van rechtsvervolging. De kanton rechter bepaalde de uitspraak in deze over 8 dagen. Verder heeft terecht gestaan de melkslijter J. C. P. te Goes, welke was ten laste gelegd overtreding van de Waren wet, het afleveren van vuile melk. Deze verdachte werd overeenkomstig den eiscb van het O.M. veroordeeld tot f 60 boete sub. 50 dagen hechtenis. ALLERLEI. Beslaan van winkelruiten. De verdrijving van deze winkeliers- nachtmerrie, het beslaan van die spiegel ruit, waardoor hij het publiek z'n fraaie étalage wil toonen, is niet gemakkelijk. Als een paar wenken uit de practijk kunnen wij vermelden, wanneer de étalage niet afgesloten is en de winkelruit be slaat, de winkeldeur een korten tijd op een kier te laten staan, de koude, lucht stroom zal den waterdamp spoedig doen verdwijnen. Verder bij vriezend weer de winkelruit met een drogen doek met zout af te wrijven, dit voorkomt het bevriezen. Ook het insmeren van de ruiten met ver dunde (10 pet.) glycerine is een doel treffend middel. Deze middelen helpen echter slechts dan, wanneer de winkelruit aan onder en bovenzijde voldoende geventileerd is. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Februari: 15 Landbouw-Bioscoop, ,,De zwervers van het dorre land". 16 Landbouw-Bioscoop, „De Boeren hebben het overwonnen". 16 Landbouw-Bioscoop, Lezing Canada. AANBESTEDINGEN. Februari 25 Kapelle, afbreken en opbouwen ar beiderswoning, Calam. Willem Anna- polder. 27 Kruiningen, bouwen O. L. school met bewaarschool en bijbehoorende werken, Le Clercq. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Februari: 17 Kruiningen, bouwland, Verbist. 17 Nieuwdorp. publieke verp. bouw land, Pilaar. 17 Nieuwdorp, woonhuis en erf, Pilaar. 17 Goes, vendutie, de Kok. 17 Nieuwdorp, verpachting bouwland, Pilaar. 18 Borssele, inspan, de Kok. 19 's Heer Arendskerke, kapitale boe ren-inspan, Pilaar. 19 Heinkenszand, wagenmakerij en 2 woonhuizen, van Dissel. 22 Borssele, afbraak, de Wilde en Heijboer. 24 Goes, inboedel, van Dissel. 24 Wolfaartsdijk, bocreninspan, Pilaar. 24 Kruiningen, kapitale boeren-inspan, Verbist. 24 Kamperland, kapitalen boereninspan Markusse. 24 Heinkenszand, huis en erfv. Cleef 25 Wolfaartsdijk. kapitalen boereninspan van Dissel. 26 Rilland, kapitalen boeren-inspan, Pi laar. 26 Kats, inspan, Markusse. 26 Rilland, kapitale boeren-inspan. Pi laar. 27 's Heer Abtskerke, weiland, van Dis sel. 27 Kapelle, melksalon-inventaris en meu bilaire goedren, Kram. 27 Goes, weiland en wissenbosch, van Dissel. Maart 1 Krabbendijke, woonhuis met schuur en erf, van Dissel. 1 Goes, verpachting Schuttershof, B. en W. 1 Schore, woonhuis en erf; inboedel, Pilaar. 3 Schore, boeren-inspan, Kram. 3 's Heer Hendrikskinderen, boeren inspan, Pilaar. 3 Colijnsplaat, inspan. Markusse. 3 Hoedekenskerke, hofstede, bouw- en weiland, van Dissel. 3 Hoedekenskerke, inboedel, van Dis sel. 4 Oudelande, inspan, de Kok. 4 Rilland, Kap. Boereninspan, Pilaar. 5 Ierseke, kapitale boeren-inspan, van Dissel. 5 Wissenkerke, kapitalen boereninspan. Pilaar. 8 Biezelinge, boomgaard en bouwland, Pilaar. 10 Wilhelminadorp, paarden, Hollmann. April: Kapelle, woonhuis met schuur en melksalon, erf en tuin. Kram. Heinkenszand, kapitale boereninspan, van Cleef. Dagen. Hoogwater. Laagwa er Vrm. Nam Vriss. Nam. 16 Febr. 5.48 6.12 11.28 11.43 U 6.29 6.53 0.14 18 7.09 7.38 0.31 1.01 19 7.62 8.24 1.20 1.51 20 8.40 9.19 2.08 2.39 21 9.43 10.35 3.06 3.46 22 11.10 11.59 4.25 5.08 BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Adriaan, z.v. Itje Willeboer en Tannetje Schrijver; Bernardus Johan nes, z.v. Bernardus Johannes de Kok en Elisabeth de Busscher. AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Goes. Het leggen van de Zaagmolen straat is gegund aan dhr. F. Duijnhou- wer Sr. te Goes. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 773.4 te Bres- lau. Laagste barometerstand 736.3 le Vest manoer. De verwachting tot den avond van 16 dezer luidt: Matige tol krachtige tijdelijk wellicht stormachtige Z. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien iet9 zachter. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 15 Febr. 1926. Vlasaanvoer 18500, Blauw f 0,90 a f 1,45, 13200 geel f 0,90 a f 1,45, 6000 Gro ningen f 0,90 a f 1,25, zoet f 0, 3900 wit f0,90 a f 1,10, 5900 dautfrood 0,80 a f 1,15. Ajuinaanvoer flink. Pootajnin f 0,a f 0,per 100 K.G., Groote f 3,A f 3,20, hollandsche f 0, a f 0,kleine f 5,a f 5,50, sjalotte f 0,a f 0,extra f 0,— a f 0, Aardappelen Zeenwsche eigenheimers i 2,75 a f3,26, Poters f 0,— a f0,— Bonte f 0,a f 0,Brielsche f 0,a t'O,Zeeuwsche bliuwe f 0,a f 0, Bonte en Blauwe f8,80 a f4,50, West- landsche zand f a f Poters f 0,a f 0,Klei f 0,a f 0, Granen builenlandsche, zeer kalm. Meel f 20,50 a f 0Mais mixed f 0, i f 0,Haver Canada f 10,60 a f 0, Uais Laplata f179. Binnenlandsche: Karwijzaad f 22,a f 24,— Kanariezaad 17,a 19, daan zaad g a g Koolzaad g 27,a 29, Lijnzaad (voer) 16,a 18, Lijnzaad (zaai) 19,a 21, Tarwe nieuwe n 14,a g 15, r Voer 12,a 12,75 Boekweit g 11,25 a g 11,50 dogge v 9,50 a 10,50 Gerst chevalier 9,50 a 10,25 Haver 12,— a 14,50 Erwten a Bruine boonen g 9,a g 13, Eieren g 8,a g 10, VARKENS MARKT ROTTERDAM Varkensaanvoer 1111, eerste kwaliteit t 0,86 a f 0,87,50, tweede f 0,80 a f 0,84, lerde f0,74 a f 0,78, licht f 0,a f 0,— export f 0,88 a f 0,95, Redelijken handel. ADVERTENTIEN. Heden overleed in het gemeente ziekenhuis te Den Haag onze lieve Zuster en Behuwdzuster; WILHELMINA MARGARETHA LENSHOEK, in den ouderdom van 64 jaren. Uil aller naam C, P. LENSHOEK. Den Haag, 14 Febr. Kanaalweg 113. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de talrjjke bljjken van deelneming intvangen bjj het overlijden van onzen fader, Behuwd, Groot- en Overgroot vader, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie, J. M. BARTELSE. Goes, 15 Februari 1926. Eerste klas Levensverz. Mij vraagt voor Goes een flink actief Vertegenwoordiger. (Agentschap vacant.) Borgstelling vereischt. Brieven onder No. 415 bureau van dit blad.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3