N°. 20, Maandag 15 Februari 1926 115® Jaargang DE VHOUW ZONDER HART FEUILLETON Schrale Wind ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Rass' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels df 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag BUITENLAND. Italië en Duitschland. Het „Vad." schrijft over de Italiaan- sche politiek het volgende: „De Temps" begroet het Duitsche voor stel tot toetreding met de opmerking dat nu „een nieuwe, groote politieke strijd" begint „om den vrede, zooals die tot stand gekomen is door de overwinning der geallieerden". Het blad ziet het ver drag van Versailles in gevaar gebracht. Scherper nog liet Mussolini dezer da gen de dreigende moeilijkheden uitkomen in zijn hartstochtelijke rede tegen Duitsch land. Want diens tweede rede, in den Senaat gehouden, laat geen twijfel over, of het was zijn bedoeling een preventie ven aanval te doen tegen de minoriteitenpoli- tiek, die Duitschland van plan is in Ge- nève te gaan voeren. Men vindt deze Duitsche politiek aan geduid in de volgende "zinnen van het officieuse commentaar van Wolff op Duitschlands toetreding: „Ten slotte moet in bet bijzonder worden gewezen op het probleem der minderheden, wier bescher ming aan den Volkenbond is toever trouwd. Tegenover het groote aantal Duit sche stamverwanten, die in vreemden staatsverband leven, heeft Duitschland den plicht, naar zijn krachten actief deel te nemen aan de bepaling van het lot der minderheden". Daartegenover stellen we de belang rijkste passages uit Mussolini's tweede rede, waarin wij een enkele passage spa tieeren „Het korte debat der jongste dagen heeft niet twee ministers tegenover elkaar geplaatst, maar twee opvattingen over e^n ingewikkelde en netelige kwestie. Thans, nu de sluiers gevallen zijn, schijnt de toestand buitengewoon duidelijk. „Duitschland is voornemens binnen den Volkenbond de bescherming van alle in de wereld levende Dui/tschers op zich te nemen, zelfs van de weunig talrijke Duitschers in het Boven-Adige-gebied, die voor den oorlog geen staatsburgers van het Duitsche Rijk waren. „Ik verklaar echter met niet minder beslistheid: le. De bevolking van vreem- i den stam in het Boven-Adige-gebied be- I boort niet in het minst tot die minderhe den, die onderwerp van speciale overeen komsten in de vredesverdragen zijn; 2e. Italië zal niet in eenig debat over dit onderwerp treden in geen- vergadering en in geen enkelen raad; 3e. de fascistische regeering zal zich met grootste energie tegen een dergelijk plain verzetten". De vraag, wat zijn Mussolini's drijfvee- ren bij zijn aanval op Duitschland, een vraag, die wij twee dagen geleden nog meenden te moeten openlaten heeft nu een afdoend antwoord gevonden. Nog vóór Duitschland tot den Volkenbond is toe gelaten, heeft Mussol'ni gemeend er Ber lijn aan te moeten herinneren, dat hij geen inmenging van den Volkenbond zal dulden in quaesties, die hij van binnen - landschen aard acht. Zelfs geen debat zal hij toelaten. In geen vergadering en in geen enkelen raad. Ook door Volkenbondspolitiek zal hij de Brennerlinie niet laten doorboren. Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG. Nu was het mijn beurt om trotsch te zijn en ik kan niet ontkennen dat de lof van den ober mij goed deed. Daar werd de dienende geest weggeroepen en ver dween in het hotel. Toen hij weer buiten kwam had hij zich al meester gemaakt van een der bladen en kwam dit triom fantelijk brengen. Arthur sloeg het open en wij lazen een kolommen lang verslag, waarvan de inhoud ontdaan van de gebrui kelijke journalistieke franje, op het vol gende neerkwam: „Gisteravond is de bankdirecteur Vam Molen in de kluis van zijn Bank in de X-straat vermo-ord gevonden. De bankier had om halfnegen zijn wo ning in de Laan van Meerder voort verla ten, was met de tram naar 't Plein gere iden, daarna door de Korte Poten naar de Spuistraat gewandeld, om sigaren te koo- pen, de winkelier verklaart, dat de heer Van Molen omstreeks kwart voor negenen zijn winkel heeft verlaten en schijnt daarna, aangesproken te zijn door een heer. De bewaker van den Duitschland en den Volkenbond. Naar aan de Deutschen Allgemeiine Zeitung uit Par ij's wordt gemeld, trekt aldaar een bericht uit Berlijn de aan dacht. Het gedeelte van het bericht waar het op aankomt luidt aldus: „Indien vóór de toetreding van Duitsch land tot den Volkenbond en voor zijn opneming als permanent lid van den raad mocht worden besloten het aantal zetels van den raad uit te breiden, dam ziet de rijksregeering zich tegenover een nieu wen toestand geplaatst en zal zij zich dus dan hare verdere handelingen moe ten voorbehouden; eventueel zal zij het verzoek om toetreding terugtrekken". Inderdaad is Zaterdag, naar de „N. R. Crt." meldt, van hoogst gezaghebbende zijde in zekeren kring betoogd, dat Duitschland zich door een zoodanig be sluit terecht min of meer gedupeerd zal kunnen gevoelen. Immers toen het be sloot zijn verzoek om toetreding tot den Volkenbond te doen, stelde het zich voor dat zijn opneming en zijn verwerving van een permanenten zetel in den raad zou geschieden bij een voor de rest onver anderde samenstelling van dien raad en dat dus zijn invloed in den raad om zoo te zeggen een zeker percentage zou uit maken, welk percentage zou verminderen bij gelijktijdige opneming van een ander permanent lid in den raad. Men versta: met name indien dat ander lid Polen is. Een miljard dollar schade. In Amerika is de staking in de anthra- cietmijnen geëindigd. Van beide zijden heeft men wat toegegeven. De bemidde ling van het departement van arbeid, ge steund door president Cooliidge, heeft veel tot de regeling bijgedragen. De staking, die 1 September begonnen was, betrof 158.000 arbeiders, verdeeld over 828 mij nen. Het belangrijkste punt van de rege ling is, dat de arbitrage als middel tot het bijleggen van geschillen is afgeschaft en vervangen door gemeenschappelijke on derhandelingen. De patroons waren van den beginne af zeer voor arbitrage, de werklieden even sterk er tegen. De dage- Iijksche loonderving tijdens de staking be liep een miljoen dollar. Het to taille fimain- ciieele verlies schat men op een miljard dollar. De neiging van het publiek om meer en meer petroleum voor verlichting, verwarming en in de keuken te gaan ge bruiken, heeft de bijlegging van de sta king bespoedigd. Een eigenaardig gevolg van de staking was, dat in de groote steden groote hoe veelheden minderwaardige kolen werden gebruikt, welker rook een haast voortdu rende mist veroorzaakte. Vooral te New- York was dit verschijnsel heel sterk. De kwestie Zuid-Tiroi. Het Italiaansch gezantschap te Weenen heeft zich tot de Oostenrijk sche regeering gewend inzake het ontslag van twee Ita- liaansche doktoren, die eenigen tijd assi stent aan de oogheelkundige kliniek zijn geweest, doch plotseling tengevolge van de afwerende houding hunner Duitsche collega's wegens Zuid-Tarol vertrokken zijn. De medische facuiiteit bericht dien aangaande, dat de Italianen vrijwillig heen zijn gegaan, daar zij zelf toegaven, dat Particulieren Veiligheidsdienst heeft al thans den directeur met een anderen heer om een uur of negen het Bankgebouw zien binnengaan. Hij heeft den heer Van Molen duide lijk herkend; den tweeden persoon kende hij niet, hij heeft hem ook niet in 't ge zicht kunnen zien, daar hij een hoed met vrij breeden rand droeg; voorts een oo- ver-coat jas; het was een slank persoon, zeker niet ouder dan een jaar of dertig, veertig. Deze persoon heeft ongeveer eetn kwartier later de Bank verlaten, zeer op zijn gemak bleef hij staan om zijn hand schoenen aan te trekken, echter met zijn rug naar den bewaker gekeerd, daarina verdween hij in de richting van het cen trum der stad. Toen om elf uur de directeur nog niet verschenen, was, begon de bewaker argwaan te koesteren. Het was natuur lijk mogelijk, dat de bankier was blijven werken, maar de bewaker besloot toch eens te gaan kijken. In het privé-kantoor brandde licht. Hier was niets bijzonders te zien. Ook in de gang en boven de trap, welke naar de brandvrije kluis leidde, was het e'lectrische licht ontstoken. In de kluis wachtte den waker een vreeselijke aan blik. De bankier lag lang uit op den grond, zonder een teeken van leven. Het gelaat was rood en opgezet, de oogen staarden wild en verschrikt. De loketten van de safe waren geopend en de waar de houding der doktoren en studenten, gezien de algemeene stemming in Oos tenrijk, begrijpelijk was. LANDBOUW, VEETEELT EN V1SSCHERIJ. Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Zeeland. De Centrale Hengstenkeur'.mg zal ge houden worden te Goes op Donderdag 25 Februari a.s. De keuring omvat de volgende cate- goriën 3-jarige hengsten (gelmrem 1923) kleine maat, 1.61 of minder. 3-jarige hengsten (geboren 1923) groo te maat, hooger dan 1.61. 4-jarige hengsten (geboren 1922) klei ne maat 1.63 of minder. 4-jarige hengsten (geboren 1922) groo te maat, hooger dan 1.63. 5- en 6-jarige hengsten (geboren 1920- '21) kleine maat, 1.65 of minder. 5-en 6-jarige hengsten (geboren 1920- '21) groote maat, hooger dan 1.65. Oudere hengsten kleine maat, 1.65 of minder. Oudere hengsten groote maat, hooger dan 1.65. Er zal een championaathengst worden aangewezen uit de eerste prijswinners der categoriën van 4 jaar en oudere hengsten. BINNENLAND. Faillissementen in Nederl and. Volgens mededeeling van het Handels informatie-bureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 11 Februari in Nederland uitgesproken 97 faillissementen tegenover 89 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 Februari 1926 470 faillissementen tegenover 527 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De kabinetscrisis. Mr. J. Limburg, die door de Koningin belast is met het samenstellen van een extra-parlementair kabinet, is Zaterdag naar Hel Loo gegaan, om H. M. op de hoogte te stellen van dein stand van zaken. De geruchten, volgens welke de moei lijkheden, die zich bij de kabinetsformatie voordoen, verband houden met het Neder - lamdsch-Belgische verdrag, zijn, naar het Ned. Correspondentieburenu in Den Haag verneemt, onjuist. Dit bureau meldt nog nader dat rnr. Limburg zijn pogingen tot kabinetsfor matie voortzet. Bond van den zaadhandel. Vrijdag is te 's Gravenhage de stich tingsvergadering van den Bond van ver- eeniigingen van zaadhandelairen en zaad telers-handelaren gehouden. Deze bond wenscht het vertegenwoordigd lichaam te zijn van alle Nederlandsche zaadhande laren. Aan de oprichting van den Bond heb ben meegewerkt de Vereemiging van Ne- devolle papieren verdwenen. De politie opbellen was het werk van een oogenblik. Het lijk werd in beslag ge nomen en naar het ziekenhuis ver voord, waar de dokter verklaarde geen uiterlijke teekenen van geweld te kuinnen vinden. De gerechtelijke schouwing zal morgen plaats hebben. De nachtwaker is absoluut betrouwbaar. Den heer, die detn directeur heeft vergezeld, wordt verzocht, zich bij de politie aan te melden". „Hoe naïef 1" riep ik uit. „Die is er natuurlijk met het geld vandoor." „Vermoedelijk wel," zeide Arthur; „maar absoluut zeker is het niet. Wanneer hij zich echter niet komt aanmelden, kan men hem wel als den dief beschouwen." „En als den moordenaar". „Als het een moord is; maar laten wij verder lezen." De rest van het verslag was kort. In de safe waren geen sporen van een worste ling; alleen was door den val het hoofd van den doode door de steenen geschaafd, waaraan een weinig bloed kleefde. De Bank loofde een premie uit van tien dui zend gulden, voor den persoon, die inlich tingen zou kunnen verstrekken, welke tot aanhouding van den dader, wiens spoor geheel scheen te zijn uitgewischt, zou leiden. „Het is een vreemde historie," meende ik. „Niet zoo vreemd als de reeks van ge- derlandscbe zaadhamdelaren te Enkhui zen, de Algemeene Vereemiging van detail- zaadhandelaren te Haarlem en de Nederl. Vereenigimg van zaaizaad-handelaren te Amsterdam. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. v. d. Have (firma D. J. v. d. Have), Kapelle bij Goes, voorzitter; C. Rood (firma C. en S. Rood), Bovenkars- pel, onder-voorzitter; G. Fleumer, Am sterdam; W. G. Koning, Goes; A. Sluis, EnkhuizonP. Sluis Nz. (firma Sluis en Groot) Enkhuizen; D. D. Swart, Lim- men; A. Tabernal, Santpoort; T. F. Vlieland, Leiden en H. C. Valefcom, 's Gravenhage, secretaris. Van de oprichting zal worden kennis gegeven aan den minister van binnenlamd- sche zaken en landbouw, aan de directie van den landbouw en aan het proefstation voor zaadcontrole te Wageningen. T reinvertraging. De directie der Ned. Spoorwegen heeft aan het stationspersoneel medegedeeld In den Iaatsten tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat tengevolge van verkeers- storingen (b.v. door defecte locomotieven of watersnood) treinen meer dan een uur vertraagd worden. Bij vertraging, grooter dan een uur, moeten door de hoofdstations zooveel mo gelijk treinen met aindéf materiaal ingelegd worden; bij zeer belangrijke sneltreinen zal zulks reeds bij vertraging van meer dan een half uur noodig zijn. De vertraagde trein wordt in dergelijk geval als vo'gtrein doorgevoerd. Bij de beoordeeling, of inlegging van een ex tra trein noodig is, is rekening te houden met de belangrijkheid van den trein en van zijn aansluitingen, het aantal reizigers, dat de in te leggen trein zal ver voeren enz. Bij twijfel verdient het voorkeur, liever te spoedig tot het inleggen van een extra- trein over te gaan, dan zulks na te laten. De extra-trein zal niet noodig zijn, voor zoover op het betreffende baanvak am middels een trein der gewone diexistre geling in het verkeer van den vertraagden trein voorziet. Waarschuwing. De burgemeester van Stompwijk en Veur waarschuwt vooral klompenmakers geen zaken te doen met J. J. D. Rip handelende onder den naam Klompen- groothandel „de Vergulde Klomp", Han del in aardappelen, groenten en brand stoffen, Molenstraat te Veur (Z.-H.). Mr. Dresselhuys over de kabinetscrisis. Naar aanleiding van het jongste bericht inzake de kabinetsformatie heeft mr. H. C. Dresselhuys, de voorzitter van den Vrijheidsbond, een uiteenzetting gegeven over de ontwikkeling van de gebeurte nissen in verband met de kabinetscrisis en haar beloop, waaraan we het volgende ontleenen: En nu zouden wij met de meeste kracht willen waarschuwen, dat uit het nu ge beurde onvermijdelijk zou zijn af te lei den dat na mr. Limburg de eenig mo gelijke uitweg zou zijn: een terugkeer van het demissionaire kabinet. Reeds enkele beurtenissen, welke door het doodenid zwij gen werden veroorzaakt," merkte Ar thur op. „Ja, maar hier staan wij gelukkig heele- maal buiten." Sinds ik Arthur weer vei lig terug heb uit den oorlog, is mij de lust tot gevaarlijke experimenten, waar ik vroe ger zoo naar had verlangd, wel eenigs- zins vergaan. „Dat weet ik nog, niet zoo zeker," ant woordde mijn man; „die Van Molen is, als ik mij goed herinner, een zwager van oom Van der Heule." Hij keek mij pla gend aan. „Je zult je hier toch niet weer mee gaan bemoeien?" vroeg ik. „Ik beloof je, dat ik mij voorloopig met deze affaire niet zal inlaten zei hij en gaf mij een arm. „En laten wij nu deze heele historie maar vergeten en lekker gaan slapen." Wij gingen naar boven en lieten dien nacht de ramen wijd open, om volop te kunnen genieten van de fris sche lucht, welke in den warmen zomernacht zulk een heilzame uitwerking pleegt te hebben en zulk een perfect slaapmiddel is. Bij mij weigerde dezen nacht het middel. Arthur lag heerlijk rustig te slapen, ik was er ja- loersch op, maar ak werd telkens wakker door het getroemp der booten, welke uit de zee kwamen aangevaren. Dan ging ik rechtop overeind zitten en zag de rijen van lichtjes op de schepen, de roode lan- Door de schrale wind wordt de huid van handen, gelaat en lippen vaat ruw en schraal. Dit verzacht en geneest men spoedig met 30-60-90 et. PU ROL dagen na 11 November hebben wij ge waarschuwd tegen een bereiken van d.t eindresultaat. Ik wil niet de beschuldi ging uitspreken dat een of meer politieke partijen naar deze ampase hebben ge streefd, al is herhaaldelijk gebleken dat velen der rechterzijde een dergelijk gefor ceerd herstel der coalitie niet ongaarne zouden zien. Wij onzerzijds, hoezeer reeds vóór de crisis herhaaldelijk ver klaard hebbende dal heit kabinet-Colijn van ons allerminst een stelselmatige op positie te wachten had en ondanks onze waardeering voor de kimde van velen zij ner leden,zouden wij dit resultaat toch wel het allerbedenkelijkst achten. Reeds na de Vlootwetcrisis hebben wij de vertoo ning beleefd van een kabinet, zooge naamd gevangene der Kroon, zonder prac- tische verantwoordelijkheid en zelfs zon der duidelijke regeerlijn. Een recidive daarvan, en nu nog wel in den aanvang eener parlementaire periode, zou een in breuk zijn op ons parlementaire stelsel en een ondermijning van onze constitutie, die alleen sympathiek kan zijn aan hen, die den bes taanden regeeringsvorm gaar ne ondergraven zien. Ook de positie der Kroon kan hieruit, hoezeer schijnbaar een grootene macht haar wordt verleend, uiteindelijk slechts groote schade on dervinden. Ons staatsbestel, door Thor- becke zoo geniaal opgebouwd en waarvan de hoeksteen is het beginsel der Ko ninklijke onschendbaarheid en der minis terieel© verantwoordelijkheid, zou in zijn diepste grondvesten worden geschokt. De Kroon zou temidden van den partijstrijd worden geplaatst en de controle der natie en haar vertegenwoordigers volstrekt wor den verijdeld. Niemand, die de toekomst van ons land en onze grondwettige vrijheden era stag ter harte neemt, kan een dergelijk constitutioneel verval met gerustheid tege moet zien. Daarom schijnt het voor dit waarschu wend woord het rechte moment, ondanks het feit dat de vele al dan niet-ernstige, mislukte pogingen het publiek in een toe stand van moeheid hebben gebracht, die velen wellicht doet uitroepen: liever de slechtste oplossing dan nog langer onze kerheid en regeeringsloosheid I Op de vraag, wat zijns inziens dan thans de oplossing zou moeten zijn, is het antwoord van mr. Dresselhuys dat die oplossing uiteraard slechts te geven is, indien men kennis heeft gekregen van de duistere obstakelen tegen kabinetsvor- ming, welke tot dusver voor ons verborgen zijn gehouden. Maar dit, verklaarde hij, staat voor mij vast, dat er een oplossing moet zijn overeenkomstig de eer en de waardigheid van ons land, welke voor komt, dat wij concludeeren tot een positie van parlementaire onmacht en verzwak king, die ons zelf seen kunstmatig herbo ren demissionair kabinet als uitkomst zou doen aanvaarden. taarns in de masten, voorbij het venster glijden. En een paar kleine lichtvlekjes vlogen door het donker, het schip, waar van ik de omtrekken slechts raden kon, te gemoet. Ik gevoelde groote bewondering voor die wakkere loodsen, die maar steeds weer klaar schenen te staan om hulp te brengen, waar die werd gevraagd. Tegen den morgen, de ruischende golven zongen een wiegelied, sluimerde ik in, droomend van zakken met goud en van een man met een rond, rood gezicht, die er bovenop lag. Wij stonden niet te laat op, lazen het ochtendblad aan het ontbijt. Er stond weinig nieuws in. Het gestolene bedroeg: tien duizend gulden ruim aan contanten en honderd vijftig duizend gulden a aai effecten en geldswaardige papieren. De schouwing had niets bijzonders opgeleverd. De doctoren schreven den dood toe aan hartverlamming, ten gevolge van eenplot- selitigen hevigen schrik. De bankier was lijdende aan een hartkwaal. Ik zat in gedachten verdiept en Arthur trok mij de courant uit mijn handen en herinnerde mij aan onze afspraak van den vorigen avond, om de zaak te laten rusten. „Het is heelemaal niet goed voor je", zei liij. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1