meer kapitaal nootlig. Ook toen kwam de on der beplanting met aardbeien, aansluiten de en behoorende bij de groen tenteelft. Bij deze teelt kan men vroeger opbrengst en dus eerder geld verwachten. De mooiste vorm van grondbezit voor tuinbouw is grond in eigendom. Met de groenten teelt welke men enkele jaren ge leden te Kapelle is begonnen, zijn groote lonten gemaakt, er is te veel één gewas verbouwd. Voor dé verbouw van boonen en augurken had men nog eerst een oogst moeten hebben. Verbeeld u niet, aldus spr., dat men slapende rijk wordt, bij groententeelt vooral moet flink aangepakt worden, men moet een geheel jaar door den grond benutten. Ook dient intensief gewerkt te worden, niet ieder op zich zelf, men moet organiseeren, de enke ling vermag in dezen niets, groote kwan- tums moeten er komen en dan gezamen lijk veilen. Verkoop van groenten zeggen sommigen, gaat niet in Zeeland. Spr. wijst op de bessen die gingen eerst ook niet, maar toen er groote kwanturns kwa men, toen ging het wel, evenzoo ging het met de aardbeien. Tuinbouwvereenigingen zijn opgericht, kwan turns kwamen en koopers en men is met de prijzen tevreden. Ook zoo kan het worden met de groententeelt, men moet zuch aaneen sluiten, men moet gezamenlijk zaaa- en pootgoed aankoopen van één soort. Er blijkt in Zeeland en ook in Ka pelle veel animo toe, de opkomst van deze vergadering is een bewijs. (De ver gadering was zeer druk bezocht. Gorr.) Reeds is in Goes met verschillende personen uit o.s. gemeenten een samen- spreking over deze zaak gevoerd en het Iaat zich aanzien dat binnenkort een or ganisatie tot stand komt voor Zuid-Beve land, uit de verschillende gemeenten. Spr. wekt op in eigen belang tot krach tige medewerking. Thans gang spr. ertoe over een mooie collectie lichtbeelden te vertoonen, de oudere boerderij tot de modernste kassen- cultuur kwamen op doek. Nu volgde een aangename gedachten- wisseling. De vergadering zegde toe om medewerking te zullen verleeinen voor een eventueel op te richten vereeniging voor groententeelt in Zuid-Beveland. Besloten werd om zich te gaan toe leggen op de teelt van vroege bloemkool met sla en daarna stokboonen. In de gehouden vergadering van de aandeelhouders van de weegbrug Kapelle- Biezelinge, die gepresideerd werd door dhr. P. Mol, werd besloten 52 procent dividend uit te keeren. Opgewogen werd aan aardappels en diverse artikelen f 822,28 en aan suikerbieten f 422,01, in totaal aldus f 1244,29. De aftredende bestuursleden A. v. d. Have en D. van Maris werden herkozen. Waarde. Woensdag werd alhier een fumbouwvereeniging opgericht. Tot be stuursleden werden gekozen de beeren Jan Bom, voorzitter; J. J. Pieper, sercetaz- ris; M. van Weele, penningmeester; D. Verburg en C. Dane, commissarissen. 32 leden traden tot de vereeniging toe. Er zal begonnen worden met de teelt van aardbeien, vroege wortelen en late bloemkool en prinsesseboonem. Wemeldinge. Het motorschip „Heco- polate", schipper Van Maanen, dat op de Vianenslikken de vorige week strandde, is eindelijk na veel moeite afgebracht kunneln worden. Het schip, dat o ogen schijn lijk geen averij heeft bekomen, heeft de reis voortgezet. Het Belgische sleepschip bevaren door schipper E. M. Clorm van Antwer pen, is in de Wemeldingsche Vleije op zijn anker geloiopen, en bekwam daardoor ernstige averij aan het voorschip. Nadat het lelt met een noodreparatie was gedicht, heelft het schip de reis verder kunnen voortzetten. Colijnsplaat. Tot opperbrandmeester al hier is benoemd dhr. L. H. Kievit, in de plaats van dhr. H. M. Haringman. Heinkenszand. Donderdagmiddag kwam de smidsknecht P. alhier met zijn hand tusschen een spaak en een ijzeren balk zoodal zijn hand inwendig zoodanig werd gekneusd, dat heelkundige hulp moest wor den ingeroepen. De voorz. en de 'leden vain de ge meenteraad alhier hebben den heer Van Iwaarden als herinnering aan zijn 25-jarig raadslidmaatschap een barnsteenen siga- renpijp in étui aangeboden. Waar het feit voor eenige leden van den raad onvoorbe reid was kon aanbieding pas Donderdag plaats vinden. Hoedekenskerke. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de steenkolen- vereeniging „Eendracht maakt Macht bleek dat het ledental met 6 was toegeno men en mitsdien tot 135 gestegen. In 1925 werden 2443 H.L. steenkolen verbruikt. De rekening sloot in ontvang ad f 3592,051/2. in uitgaaf ad f3142,13, alzoo met een goed'slot van f449,92V2. Hiervan was op de Coöperatieve Boeren leenbank gedeponeerd een bedrag van f 441,72. In de loods waren als reserve nog 160 H.L. aanwezig. Ovezand. Deze week werd door den ZeerEerw. heer pastoor Huf, alhier op een drietal avonden een verhaal van zijn reis naar Rome behandeld. Ter verdui delij lung van zijn reisindrukken werden een collectie Lichtbeelden vertoond, waar bij de prachtige natuurtafereelen uit Zwit serland en Italië op het doek kwamen, Vervolgens het uit- en inwendige van de Sint Pieterskerk, waarbij men eenig begrip kreeg van de reusachtige afmetingen van dit grootsche monument, en ten slotte de Pauselijke hofhouding in al zijn grootsch- heid bij feestelijke gelegenheden. Een aan dachtig publiek volgde iederen avond de boeiende rede, welke door den Eerw. heer op bevattelijke wijze werd voorgedragen. Nisse. Donderdagavond den 11 Febr. j.l. vergaderde de kolenvereeniging „Ons voordeel" alhier. Het Ledental bedraagt nu 93, tegen over het vorige jaar 102. Afgeleverd, waren 547 H.L. kachelkolen, 832 H.L. eierkolen, 70 H.L. nootjeskolen 'en 72 H.L. Antr. kolen, samen 1523 H.L. en 6450 K.G. sloffen. De inkomsten waren f2577,73V2. de uitgaven f2551,51, een goed slot van f 26,421/2. Herkozen zijn als voorz. dhr. C. Fier- loos, als commissaris dhr. J. B. Sr., geko zen als commissaris in de plaats van dhr. E. Sanderse, die bedankt had, dhr. Jb. Slabbekoorn. 's Heerenhoek. De bouw van een R.K. school alhier is voor f23.483,opge dragen aan de firma H. Moerenburg en Zonen te Oisterwijk. Ierseke. Donderdagavond 11 dezer, hield de Vereeniging ter bevordering der belangen van het Openbaar Onderwijs in de gemeente Ierseke, haar druk bezochte jaarvergadering in school I. Na de verhandeling van ingekomen stuk ken en notulen brachten secretaris en pen ningmeester hunne jaarverslagen uit. De Ver. telt thans 138 leden en de kas staat er goed voor, niettegenstaande een lage contributie van slechts 50 cent per jaar. De heeren P. de Koeijer en C. Zwee- dijk werden bij acclamatie als bestuurs leden herbenoemd. De secretaris dhr. J. Ossewaarde, hield eene rede over: „Waarom voorstander van de Openbare School?" Hij ging daarin de resultaten na van het openbaar en bij zonder onderwijs en vergeleek die met el kaar. Spreker haalde hierbij nog aan het woord van Thorbecke: „De openbare schooi leidt op voor alle belijdenissen" en kwam tot de conclusie, dat door verre gaande sektëzudht haast elke Nederlan der een aparte kerk, school, zelfs be waarschool zou moeten hebben. Hij acht te zulk streven verderfelijk voor land en volk en riep allen op tot den strijd voor eenheid, gegrond op ware humaniteit. Voorts droeg hij nog enkele gedichten voor. Het Nuts-ensemble veraangenaam de de bijeenkomst door orgel-, fluit- en vioolmuziek. Dames serveerden verfris singen. De voorz. dhr. K. R. Klaasesz, bracht allen dank voor den hoogst aan- genamen avond, constateerende, dat te Ierseke veel liefde, die nog toeneemt, bestaat voor de openbare school. STADS-NIEUWS. L a n d b o u w-B i o s c o 0 p. Naar wij vernemen is de hoofdfilm van deze week „De zwervers van het dorre land", in de natuurlijke ldeuren opgenomen De beteeken is der Röntgenstralen. Donderdagavond hield in het Schut tershof voor de vereeniging voor Alge- meene Wetenschappelijke Belangen, ge combineerd met eene vergadering van de Mij. t. b. d. Geneeskunst afd. Zuid en Noord-Beveland, dr. C. Orbaan te Middelburg een lezing over het onder werp: De beteekenis der Röntgenstralen in en buiten de geneeskunst. Spreker begon allereerst met een his- t orisch- theoreti sche uiteenzetting over de electnioiteit, om daarna uit te leggen hoe het onderzoek in de 2e helft van de 19e eeuw er als het ware aan toe was geko men na te gaan wat de electrische stroom in gasarpie ruimten deed. (Geiszlersche buizen, Grookes buizen). Na 1890 was de physicus Prof. Dr. W. C. von Rönt gen, evenals de Franschman Becquerel van het experimenteerein met gas arme bui zen waarin, door uitpomping, steeds min der lucht aanwezig was. Op een gegeven oogenblik zag Rönt gen toen stralen verschijnen die andere eigenschappen vertoonden als alle andere tot toen bekende soorten stralen. Deze X-stralen, later algemeen Röntgenstralen genoemd, leken oorspronkelijk slechts een natuurwetenschappelijk snufje te zullen worden, doch vinden thans uitgebreide toepassing. Door von Laue, in 1911, is bewezen, dat Röntgenstralen, evenals warmte en lichtstralen, aethertrillingen moeten zijn, slechts van de andere aether trillingen te onderscheiden door hun veel kleinere golflengte. Spreker ging nader in op de processen die zich in de Röntgen- buis afspelen en lichtte o.a. toe hoe Rönt genstralen de eigenschap hebben wel haast overal doorheen te dringen, en elk lichaam dat ze treffen tot een fabriek van eigen nieuwe Röntgenstralen te maken. Na de pauze besprak spreker de toe passing in de wetenschap, de industrie en in de practische geneeskunde. In de wetenschap hebben Röntgenstra len en radiumstralein er zeer veel toe bij gedragen verschillende belangrijke onder zoekingen te helpen bevorderen. Dat het atoom, het vroeger ondeelbaar gedachte kleinste deel van elke stof, thans beschouwd wordt als te zijn een planeten stelsel, met een zon in het midden, banen van planeten er om heen, en een geweldige leege ruimte er in, is zoo ver kunnen ko men door de Röntgenstralen. Met Röntgenstralen van bekende golf lengte was het mogelijk kristalstructuren te onderzoeken van een groot aantal elemen ten en zouten. Het bekende systeem van Meyer en Mendelejeff kreeg door de Röntgenspectrografie een vaste basis en een dieper inzicht ontstond hierdoor weer in den bouw van het heelal. De Röntgenspectrografie verklaart ver der hoe een zelfde element, koolstof, zich b.v. als diamant en graphiet zoo ver schillend kan gedragen en waarom het soortelijk gewicht der elementen niet con stant behoeft te wezen. Zoo hebben de Röntgenstralen een deel der vaste uit gangspunten der natuur en scheikunde van onze schooljaren omvergeworpen. In de techniek worden de Röntgenstra len ook steeds meer toegepast; vooral in het practische Amerika. Dezuiverheid van mica, de betrouwbaarheid van ijzeren spoorbruggen en dergelijke wordt er Rönt- geno'logisch gecontroleerd. Voor de justitie is soms het X-stralen onderzoek van groot nut en in de kunst zijn de Röntgenstralen nuttig bezig bij het onderzoek van oude schilderijen. Ten slotte behandelt spreker de steeds meer toegenomen toepass ing in de genees kunde. Reeds in 1896 bleek het von Rönt gen zelf, dat een Röntgenslralenbundel in staat was van een hand op een fotografi sche plaat de btaenderen zichtbaar te ma ken. Röntgen zelf heeft de geneeskundige zijde geheel aan anderen overgelaten. Er is een heel gebouw op degelijke fundamen ten opgetrokken en er is wel haast geen orgaan meer in het menschelijk lichaam dat niet met behulp der Röntgenstralen beter kan worden beoordeeld en zichtbaar kan worden gemaakt. Naast de fotografie ontwikkelde zich ook de Röntgenstralen therapie, eerst aarzelend cn tas lend zoe kend, later naarmate de Röntgenstralen in hun vtezen blefter bekend werden en aard en hoeveelheid konden worden gemeten, meer doelbewust. Een en ander werd met een 80 tal lan taarnplaatjes toegelicht. Het helaas niet overtallige audito rium heeft met groote belangstelling deze interessante lezing aangehoord. Namens allen bracht dr. Hondelink, Krabbendijke, den spreker hartelijk dank. Canada. Blijkens de annonce in dit nummer zal wegens de overstelpende belangstel ling Dinsdag alhier een tweede lezing over Canada plaats vinden, vanwege de Canadian Pacific Railway Company. Door den vertegenwoordiger dhr. M. Magielse, alhier, werd uit Laningan (Sash) het volgende briefje ontvangen van een Walcherschen landbouwersknecht: „Het zal nog wel niet uit uw* geheu gen zijn gegaan, dat ik het vorige jaar omtrent April door uw bemiddeling naar Canada ben gegaan. Ik heb daar tot nog toe geen oogenblik spijt van gehad, ja zelfs heb ik er mij reeds menig verwijt van gemaakt, dat ik het bekrompen Wal cheren (hoewel ik mijn vaderland met verloochen) niet eerder heb verlaten. Natuurlijk zijn de toestanden an Ca nada zeer verschillend en ik heb nog niet ondervinding genoeg om een oordeel te vellen over alles, maar dat weet ik, dat ik hier goed geld verdien, mijn loon is thans 400 dollar per seizoenjaar. Bo vendien, iemand die zijn geld spaart heeft een wisse kans zelf farmer te worden. Ik ben dan ook zeer tevreden, dat ik naar hier ben gekomen". RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 12 Febr. 1926. De volgende vonnissen werden uitgespro ken: Overtreding Invaliditeitswet: L. E., 62 jaar, boomkweeker te Kapelle, tot 391 geldboeten van f 0,50 sulis. 391 maal 1 dag hechtenis. (De hechtenis den duur vna 8 maanden niet te beoven gaande). Doelstal: J. C. V., 30 jaar, koopman te Goes, tot 115 s. 15 da>gen hechtenis. Politierechter te Middelburg. Zitting van 12 Febr. 1926. De volgende zaken werden behandeld: S. V., 23 jaar, schippersknecht en J. K„ 26 jaar, werkman te Wemeldinge werden beklaagd dat zij in den nacht van 1 op 2 Januari 1926 te Wemeldinge te zamen en in vereeniging G. Hundersmark hebben geslagen, getrapt ein bij zijn keel gepakt. Eisch 120 of 20 d. h. Uit spraak f20 of 20 d. h. D. C. d. S„ 24 jaar, schippersknecht te Antwerpen, werd ten laste gelegd dat hij op 27 December 1923 te Wemeldinge heeft weggenomen ec.n hoeveelheid planken Ier waarde van f 12,50. Eisch f 10 of 10 d. h. Uitspraak f 10 of 10 d. L Een boete van f 300.000 geëischt. Voor de rechtbank te Haarlem is Don derdagmiddag de behandekng voortgezet van de zaak tegen J. K. G.- L. S., beheerend vennoot der firma Do H. Zn. Ie Haarlem, thans in Wiesbaden ver blijvend, die terecht stond wegens belas ting- en accijnsontduiking*. De rijksadvocaat, mr. Asser, zijn re quisitoir nemende, zegt, dat bewezen is dal door S. in de jaren 1922, 1923 en 1924 is ingeslagen" ongedekt ge distilleerd. De stukken en de getuigenverklaringen bewijzen dit voldoende. Deze hebben allen twijfel op geheven en ook is bekend de hoeveelheid gedistilleerd. Ongeveer voor f 60.000 is aan accijns ontdoken en waar aan boete 5 maal de waarde van de ontdoken ac cijns betaald moet worden, eischt hij f 300.077,25 boete. Het Cetem-faillissement. De curator in het faillissement van de N. V. Int. Cctcin Arbitrage te Amster dam mr. W. A. Moerel, heeft, zooals ge meld, de heeren S. S Weijl te Amster dam, en mr. H. P. Marchant te Sclieve- ningen, oprichters van genoemde Naam- looze Vennootschap, gedagvaard om te betalen ieder f 275.000, Woensdag diende de zaak voor de der de kamer der rechtbank aldaar. Voor mr. Marchant was als procureur verschenen mr. A. B. Gomperts. De heer S. S. Weijl was niet vertegenwoordigd. Tegen hem werd door de rechtbank ver stek verleend. De zaak tegen mr. Marchanl werd aangehouden. Te vondeling gelegd. De rechtbank te Maastr.cht heeft be handeld de zaak tegen L. F. v. A., de zijn vierjarig zoonlje in Sehaesberg voor de woning van de ouders der vrouw, mei wie hij te Rotterdam samenwoonde, on verzorgd had achtergelaten. Hij had, gelijk een getuige verklaarde, 29 Nov. het onvoldoende gekleede en geschoeide knaapje in hel barre winter weer er lag dik sneeuw! in hel hek van de woning der schoonouders neer gezet, terwijl hij zich daarna, niettegen staande het schreien en het roepen van het ventje, had verwijderd. De schoon ouders waren afwezig. Medelijdende om wonenden hadden het jongetje bij zich genomen en verzorgd. Eisch drie maanden gevangenisstraf. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Dina Cornelia d.v. Izaak Adriaanse en Gerdina Schoenmakers. Gehuwd: Reijnier Passieux 22 j. jm. en Martina Gunst 22 j. jd. Overleden: Ariena Donk 26 j. gehuwd met Franciscus Jansen. ALLERLEI, ituzie over H. tl. Hells. Een paar maanden geleden is er te Hieuw York een boek met herinneringen verschenen van een zekeren Bigelow. Deze Bigelow is de zoon van een vroegeren ;ezait van Amerika te Parijs. Hij is advo- iaat maar doet zeer veel aan sport en lan knnst. In zijn „Herinneringen" ver eelt hij o.m. van een thee avond bij lady Enssell waar hij H. G Wells, de be noemden romanschrijver- ontmoette. Er varen daar heel wat schrijvers en knnste- ïaars maar Wells aldus Bigelow was de eenige, die er eigenlijk meer als -.en wissel-agent of een flink geld ver- lienende handelsreiziger uitzag, dan als ■en artist. Den heelen tijd zat hij maar op te snijden over de geweldige bedragen, lie hem door allerlei uitgevers betaald ivorden, over het ontzaglijke succes van jn wereldgeschiedenis, over de vele tijd schriften in alle landen en werelddeelen, lie om artikelen van hem vragen enz. Wells is woedend over dit portret van iem. Hij heeft eenige journalisten ont- 'angen en hun verteld, dat hij zich wel ets herinnert van dit avondje bij lady Itussell, dat hjj daar inderdaad dien Bigelow ontmoet heeft, maar dat die hem ',oo vervelend voorkwam, dat hjj het de noeite niet waard achtte om met zoo'n vervelenden vent te praten. Een ander bekend schrijver Sir An thony Hope die ook op de thee wt.s, heeft een veel minder ongunstig oordeel over Bigelow maar herinnert zich niet, lat Wells aanwezig was. Wells echter heeft nu laten weten, dat lij zich niet herinnert, dat Sir Anthony er was. Bigelow hseft van uit Nieuw-York ge seind, dat hij niets wenscht te zeggen >ver de heele zaak. Hij is zeer verwonderd over Well's woede en hij had bij het ichrijven geen ander doel dan uiting te geven aan den eerbied van een jong sohrjjver voor een zoo groot man als Wells. De New Statesman van deze week geeft als bij lage een portret van Wells door den bekenden caricaturist Low, Low schijnt wel eenigszins van Bigelow's mee ning te zijn. Wells is daarom tronwens geen minder groot schrijver. GEMENGD NIEUWS. Ongelukken. In de mijn Willem Siophia te Spekhol- zerheide is Woensdagavond de mijnwer ker-voerman H. Pik in eein der gangen dood gevonden. Vermoedelijk is hij door" afvallend gesteente getroffen. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Onder het grint bedolven. Woensdagochtend ontdekte een arbeider in een zand- en grintgroeve bij Keulen- Offendorf, aldns deelt de „Voss. Zeitung" mede, een vreeselijk ongeluk. Hij zag uit het grint een kinderarmpje steken. De oogenblikkelijk gewaarschuwde brandweer haalde vier kinderen van den leeftijd van 6 tot 12 j-ar uit het grint te voorechijn. Zij hadden schopjes bij zich en het ver moeden bestaat, dat zij een hol gegraven hebben in de stede grinthelling, welke daarna is ingestort en de kinderen heeft bedolven. De vier kinderen zijn toen ge stikt. Nijverheid I. Bij het dezer dagen gehouden onder zoek is gebleken, dat het onmogelijk is, het wrak van de „Nijverheid I', de boot van de reederij J. en A. v. d. Schuyt, die tijdens een hevigen storm op 25 Nov. 1.1. benoorden El burg is gezonken, te lichten. Het wrak moet als geheel verloren worden beschouwd, meldt de „Tel." Autobus tegen een boom. Van de autobus, die in geregelden dienst tjjdt tusschen Venlo, Horst eu Venraai, ■s Woensdagnamiddag ter hoogte van de gemeente Horst, achter het Molenhuis, de stuurinrichting defect geraakt, tengevolge waarvan de autobus tegen een langs den weg staanden boom reed. De chauffeur werd door de vooriuit geworpen, doch öekwam overigens geen letsel. Vier pas sagiers werden vrij ernstig gewond en werden in het St. Antoniusgeslicht te Horst ter verpleging opgenomen. Levens gevaar is er niet. Een ander aautal der inzittenden werd min of meer ernstig door glasscherven gewond. Vergiftiging door een e e n d e n e i. Te Stepney is een 24-jarig meisje overleden tengevolge van een vergiftiging, veroorzaakt door het eten van een eendenei. Bij de lijkschouwing verklaarde de arts, die den aard van de vergiftiging had vastgesteld, dat de vergiftiging was teweeg gebracht door een bacil, bekeid staande als „Aertrycke", die door den dop van het ei waB binnengedrongen en de hitte, die bij het koken van het ei was ont wikkeld, had doorstaan. Dit geval van vergiftiging was, naar men meent, het eerste van dien aard. In de Fransche litteratuur waren meer ge tallen van vergiftiging bekend, waarin het eendenei eeu rol speelt. Vermoed wordt, dat het ei gelegd werd in een varkenskot en dat het aldus ge ïnfecteerd is met denzei'den bacil, die varkenspest veroorzaakt. Traangas tegen 'n volks menigte. In Delaware heeft men dezer dagen een eigenaardige methode toegepast om de veiligheid van een veroordeelde tegen lynchlustig publiek in bescherming te emen. Eenzelfde veiligheidsmaatregel was verleden week reeds in Kentucky in toe passing gebracht bij de behandeling van een strafgeding tegen een neger, beschul digd van aanranding van een blank meisje. Bij het jongste der bedoelde strafpro cessen, te Georgetown gehouden, was namelijk het gerechtsgebouw door een draadversperring omgeven waarachter troe pen gestalionneerd waren, die alle pogin gen om den gevangene te lynchen moes- ien verijdelen. Een groote menigte had zich voor de draadverspeiring verzameld en wilde, op het gerucht, dat de gevan gene zich uittartend gedroeg, de afschei ding verbreken. De troepen waren echter op huD „qui vive" en verstrooiden de opdringende volksmenigte door middel van traanverwekkende gasbommen. Had Paulus een steno graaf? Ook de apostel Paulus heeft zich bij het schrijven van zijn brieten reeds van een stenograaf bediend, aan wien hij zijn brieven dicteerde. Aldus de stelling van professor Lloyd van de universiteit van Chicago, naar de „Chicago Tribune" meldt. De jongste stndiën van de Grieksehe papyri, die net origineel van de brieven zonden zijn, hebben dit volgens den professor onthuld. Professor Lloyd toont dan verder aan, dat in den tijd, dat Panlus zijn brieven schreef er inderdaad reeds een systeem van stenografie uitge vonden was en dat bovendien ook het beroep van stenograaf toen reeds bestond. Hij bewijst dit met een document, waaruit blijkt, dat een oud-magistraat zijn slaaf voor het beroep van stenograaf liet leereu. Het is niet duideljjk, welk stelsel gebruikt werd, maar vast zcu staan, dat een ver kortingssysteem werd gebruikt, dat het werk der huidige onderzoekers zeer be moeilijkt.

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 2