N\ 19. Vrijdag £9 Februari 1996 113e «Jaargang. BIJVOEGSEL ABONNEMENT. Prijs per kwartaal, in Goes f2,- buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, .Woensdag- Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. PRINS HENDRIK. In het mooie Koninginne-nummer van Timotheüs „Het Zilveren Getij" vonden we in een artikel van H. J. v. d. Monnik tal van aardige bijzondierheden betref fende Prins Hendrik „van wiens geschie denis men zooveel minder weet dan die van onzer Koningin." We ontleenen het volgende aan: Naar 's lands wijs moest ook Hertog Hendrik al heel jong kennis maken met het zwaard. Denk u in: op zes-jarigen leeftijd werd hij al gedrild voor 't mili taire leven, en zeven jaar oud, krijgt hij al zijn eerste rijles. Achttien jaar oud, was de Hertog gereed voor de inlijving in. het leger, en kwam hij te Berlijn in garnizoen, Twee jaar later deed hij te Metz zijn of- fieaersexamen en werd hij te Potsdam ge detacheerd. Dat heeft geduurd tot 1899, en sedert dien vinden wij den Prins alleen nog als non-actief of, zooals na 1901, a suite van het Nederlandsche leger. Gelukkig zijn in het levensbeeld van Prins Hendrik betere en bekoorlijker trek ken te onderkennen. Wat zijn persoonlijk* hoedanigheden betreft, herinneren wij ons gaarne de indrukken van zijn gouvernante Miss Bellamy, die hem beschreef als een jongen „met een aanhankelijk en goed hart, nimmer zoo gelukkig als wanneer hij anderen een genoegen kon doen. Ze kere goedmoedigheid, ook nu nog in de Hofkringen van onze Residentie bij boog en laag gewaardeerd, heeft den Prins niet belet een.... geweldig jager te zijn. Daar van zit zeker ook wel iets in zijn zin spreuk: „Rechtuit is de beste weg", dien hij tijdens de ontzettende Berlin-ramp te Hoek van Holland heeft omgezet in da den, welke hem toen reeds een plaats in het hart van ons volk hebben verzekerd, waarvan in het Huisarchief nog een. prach tig monument wordt bewaard. Tot zijn liefste wenschen van Hertog Hendrik behoorde in zijn jongelingsle tijd, een Noorsch blokhuis te zien ge bouwd op het Hertogelijk domein. Die wensch as vervuld, toen hij twintig jaar werd, en daar was het hem een genot, met broers en zusters onder de jachttro feeën te kouten over de geneugten van het jagen. En er waren al mooie trofeeën te bewonderen. In 1894 toch was Prins Hendrik naar Britsch-Indië en Ceylon geweest. (Ook in Kashmir, van waaruit onze koene lamdgenooten, het echtpaar Visser't Hooft, verleden jaar hun schit terende ontdekkingstochten hebben ge daan). En daar had hij naar hartelust kunnen jagen op olifanten, buffels, kro kodillen, enz. ja, toen al was rechtuit de beste weg. Hij schoot een krokodil, maar 't dier was nog niet dood. De aan valler erop los, en tot sdhrik van zijn tochtgenooten, pakt hij het monster bij den staart, sleept het den oever op en maakt het af. Zoo iets moet meer voor gekomen zijn. Die jachtlust heeft Prins Hendrik nooit verlaten; ook nu nog leest men telkens van jachtpartijen, waaraan hij deelneemt. In het Grünhaus, dat is het witte ge bouw, dat hem in den slottuin tot per soonlijk verblijf diendie, toen hij (van 1899) dagelijks drie a vier uur aan de Regeerings-departementen van Mecklen burg werkte, om zich te bekwamen in de Staatshuishouding, hingen in de rookka- BINNENBRAND. Een vreemd geval door SIROLF. (Nadruk verboden). Toen Herman Smook zich bij een tram- halte op het achterbalcon van de tram drong, kon men de passagiers hooren kreunen. Want het achterbalcon was 1 zeer vol. De menschen stonden er als haring in een ton. Boven deze menschen- massa zweefde een blauwe damp uit pij- - pen en sigaren. Herman Smook wrong zich tusschen een paar passagiers en bleef zoo ineengeperst staan. Hij bad juist een pijp aangestoken. Maar door de emotie van het tram-beklimmen, had hij verge ten te trekken. Toen de tram dan ook weer reed, bemerkte hij tot zijn ontstem ming, dat de pijp niet meer trok. Dus be sloot hij de pijp maar in zijn zak te ste ken. Met een omzichtig gebaar, dat kreun- geluiden aan de slachtoffers rondom hem ontlokte, bracht hij zijn arm omhoog en v wist met een handig manaal zijn pijp te grijpen. Dan begon de moeilijke tocht van zijn hand, met de daarin geklemde mer talrijke doodskoppen van apein, ook al jachttrofeeën van verre reizen. En nu zou men misschien het vonnis al willen veUien: dus een hartstochtelijk jager, een dito rooker, een moedige her tog Zeker, dat alles, maar ook nog wat anders, want in de vrije uren van zijn eersten garnizoenstijd was Hertog Hendrik ookschrijnwerker. Men weet, dat alle vorstenzonen in Duitsch- land een ambacht moeten leeren (een gewoonte, die jammer genoeg in tal van kringen niet wordt nagevolgd), en dat de jonge militair dat ambacht te Berlijn goed geleerd heeft, bewijzen de kooien en hok ken, die hij later zelf getimmerd heeft voor zijn vogels, vossen en honden, waar van hij zeer veel hield. Wij weten, dat die liefde hem in ons land is bijgebleven. Hoe vaak zien we hem in de Residentie niet wandelen met zijn „Dackel", inder tijd zelfs met eenjong hert. Die kennis van het ambacht heeft Later geleid tot belangstelling in de mechaniek. In den tijd, vlak voorafgaande aan de ver loving van den Prins met onze Konin gin, kende hij de verschillende stelsels der stoomwerktuigen nauwkeurig. En van zijn bezoeken aan bedrijven of musea an ons land herinnert menig geleider zich met genoegen 's Prinsen groote belang stelling: „Hoe zit dat in elkaar?" Eenvoud en gemoedelijkheid, zijn be kende karaktertrekken, hebben Prins Hen drik ook m den luister van het Neder landsche Hofleven niet verlaten. Men kan het hem zoo goed aanzien, dat het gala hem zooveel minder aantrekt dan het veld-tenue. Verlaten heeft hem ook niet zijn aanhankelijkheid. Telkens, wamr neer hij weer even 't familieslot bezoekt, worden de oude getrouwen van het Her togelijk Huis verrast met een: „,Ik kom nog 's even kijken". Was het al niet zoo in den stamtafeltijd, als de jonge Her tog uit zijn met een H gesierde tumbler de bieravonden bij Küchenmeister kwam doorbrengen? En als 't er dan zoo heel leeg was, dan wipte hij vlug bij Küchen meister en diens vrouw binnen: „Ik kom maar even bij jelui zitten, 't is daar zoo SPORT. Voetbal. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Zondag a.s. worden de volgende wed strijden voor de Zuidelijke derde klasse A N.V.B. gespeeld: M.E.V.O.Goes. WalcherenStavast. TemeuzenZierikzee. PROVINCIE-NIEUWS. Nationaal Huldeblijk. De totale opbrengst van de gehouden inzameling in de Provincie Zeelandvoor het Nationaal Huldeblijk ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest vain H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden bedraagt f 6939,85. Dit bedrag is aan het hoofdcomité te Utrecht overgemaakt en zal met de bedragen af komstig uit de andere provinciën en na aftrek van de kosten voor het vervaar digen van een schilderij van de Kon. Familie door den heer P. v. d. Hem, aan H. M. de Koningin worden over handigd, die dit bedrag zal bestemmen pijp naar omlaag, in de richting van zijn zak. De meneer die vlak naast hem ge perst stond, keek hem wantrouwend aan, hetgeen Herman Smook de opmerking ontlokte: „Ik ben geen zakkenroller, man". Hetgeen de meneer maar half scheen te gelooven. Na veel wringen en persen was de pijp eindelijk in den zak aangeland. Herman Smook herademde, voor zoover de ruimte zulks toeliet en trok zijn hand weer uit zijn zak terug. De tram schokte verder. Het leek wel, of niemand de tram verliet en er nog maar steeds meer pas sagiers binnendrongen. .Pfffhèhè, 't is hier om te stikke", klaagde de meneer naast Herman Smook plotseling. •Kan 'k mie vinde meende een oud heertje, „maar het is hier wel benauwd van al die rook!" ,Nou, de vlamme slaan me uit", zei de meneer weer. Op dat oogenblik kreeg Herman Smook een vreemd luchtje in zijn neus. Hij snoof eens op en zei: „Wat ruikt hét hier eigenaardig. Je zou zweren, dat er iemand kapok rookte in plaats van. tabak". ,As dat soms een steek op maan is," viel een grof man, met handen als tafel voor leniging van de gevolgen van den Watersnood. Opsluiten of hokken van kooi-eenden. De Commissaris der Koningin in Zee land, gezien het besluit van Gedeputeer de Staten van 5 Febr. no. 138; gelet op art. 34 der Jachtwet 1923; maakt bekend, dat in het jaar 1926 de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 tot en mei 30 April en van 16 Juni tot en met 31 Augustus. Hans weert. De verplaatsing van de kommies G. Dub beid van Nieuw Namen naar Hansweert is ingetrokken, en wordt in zijn plaats overgeplaatst den heer H Colpaert te Ijzendijke. Ellewoutsdijk. Door mevrouw Ruijs te 's Gravenhage werd bij de mstallaij van haar zoon tot burgemeester dezer ge meente een som gelds ^geschonken ten einde die gezinnen die eventueel in be hoeftige omstandigheden verkeerden een verrassing te bereiden. Daar echter tijdens den zomer geen behoefte was, werd 1 geld tijdelijk belegd. Thans werden zij vorige week verblijd met een welkome verrassing in den vorm van krentenbrood: katoen en dekens. Dat een en ander zeer op prijs gesteld werd, behoeft zeker geen betoog. (z.) 's Gravenpolder. Woensdagvoorm. ver gaderderde de raad dezer gemeente, waar dhr. Schouten met kennisgeving afwe zig was. De voorz. heette allen welkom op deze eerste vergadering in 1926 en hoopt dat dit jaar vele goede besluiten zullen worden genomen, hij deelt aan den heer Verhulst mede, dat aan zijn wenken in de vorige vergadering igegeveo, gev» is gegeven. Dhr. Joziasse vestigt nog de aandacht op het paadje bij dhr. Lokerse op den Molendijk. Ingekomen is het verslag over 1925 van de commissie tot wering van school verzuim. De begroeting 1926 is goedge keurd evenals de wijziging der begrooting over 1925. De Legger van wegen en voet paden is door Ged. Staten vastgesteld De voorz. leest een schrijven voor van Ged. Staten, waarin B. en W. worden ver zocht bij den raad pogingen aan te wen den, om op; iket besluit genomen in de vorige vergadering om de motorrijtuigen verordening in te trekken, terug te komen. Nadat er een levendige discussie over dit onderwerp is gevoerd, wordt besloten het vorige besluit te h andhaven. Ingevolge de L.O. wet wordt een commissie van toe zicht op het L.O. ingesteld, bestaande uit $e heeren D. A. Polderman, M. A. Slotboom, P. W. Orné, D. Joziasse en J. van Meerendonk. De pensioensgrondslag van dhr. D. A. Polderman wordt vastgesteld evenals de yan dhr. L. Hoekman. De heer Joziasse wenseht nog aan de lagere ambtenaren vrijdom van pensioens bijdragen te beschikken. De voorz. merkt op, dat dit op het oogenblik geen punt van bespreking kan uitmaken. Van het bestuur der bijzondere school is gevraagd om een voorschot voor het aan schaffen van leermiddelen. Besloten wordt een voorscho t te verleenen van f 322,251/2 Het kohier van de hondenbelasting wordt opgemaakt met 46 aanslagen tot een be drag van f 144. Aan een verzoek om gedeeltelijke terug gaaf van betaald schoolgeld door dhr. C. van Liere Jz., kan niet worden voldaan. De heer Verhulst vestigt nog de aan- borden, hem in die rede, „dan mot Uwe uufs opmerkinge voor uufs houwel Ik ken niet hellepe da me voete ziek zijn!" „Wie heeft 't over je voete man", viel Smook uit, „maar, naar de lucht te oordeelen, zou ik zeggen, dat ze al over leden zijn!" De passagiers brulden plot en indien er niet een laag van vier men schen tusschen den man met de tafel borden en Herman Smook geweest ware, dan zou men dien avond waarschijnlijk van een moord in de tram gelezen heb ben. ,,'t Is positief heet", begon de me neer naast Herman Smook weer. Her man Smook kreeg nu een nog veel scher per geur in zijn neus. Ik zou nou toch waraatje zweren, dat er iemand turfmolm rookte," hervatte hij zijn opmerkingen. „Nou U 't zegt, ruik ik 't ook", zei het oude heertje, het lis een lucht, of de vuilnisbelt in de brand staat „Da 's niet van maan voete", zei de man van de tafelborden positief, „d r brandt hier ietsl" „Ken uitkomme, asse jullie hier mit je taene staat te dampe' zei een zeer bleek jongmensch. ,Ja, maar niemand rookt er toch vul- dacht van B. en W. op de begraafplaats die niet naar bebooren wordt onderhouden ook vraagt h ij of achterstallig schoolgeld reeds is ingevorderd, waarna de vergade ring wordt gesloten. 's Heer Arendskerke. In de Donder dag gehouden vergadering van den raad die door 9 leden werd bijgewoond en waarin de heeren H. van Gorsel zonder en J. Nijsse, met kennisgeving afwezig waren, werd medegedeeld, dat de Gemeen tere kenimg over 1924 en de Gemeentebe- greeting voor 1926 zijn goedgekeurd en aan de Bataafsche Import Maatschappij voorheen N.V. „Acetylena" te 's Gravem hage, vergunning is verleend tot het plaat sen van een pomp, bestemd voor het af tappen van benzine op gemeentegrond, bij de werkplaats van dhr. J. Smit Jzn. aan den z.g. Korten Achterweg, tegen een recognitie van f2,50 per jaar. Tevens deelt de voorz. mede, dat in ver band met de herdenking van het Zilveren Huwelijksfeest van H.M. de Koningin en Z.K.H. den Prins der Nederlanden, zijn besteld, doch tot heden nog niet ont vangen, een 525 tal platen, zijnde een re productie van de schilderijen van de Ko ninklijke Familie, hetwelk Hen als Nati onaal Huldeblijk zal worden aangeboden, ter uitreiking aan de schoolkinderen van alle lagere scholen in deze gemeente, waaraan de Raad zijn goedkeuring hecht. Aan W. de Kok J.W.Jzn., B. Lanser en A. Geers wordt op hun verzoek om een vergoeding ingevolge art. 13 der Lager On derwijswet 1920, gunstig beschikt en be sloten aan hen een tegemoetkoming te verleenen van resp. f 50,f 75,eir f75,of f25,per kind en per jaar, Op een verzoek van J. Wiskerke Mzn. en 11 andere ingezetenen van Nieuwdorp. om op het kruispunt bij den weg van A. Huige aan den aldaar staanden paal voor electr. geleiding een lichtpunt aan te brengen wordt gunstig beschikt. Evenzoo wordt overeenkomstig een verzoek van M. Steen blok e.a. te Nieuwdorp besloten, een lichtpunt aan te brengen bij den opril, toegang gevende naar de woningen van adressanten, en wordt aan B. en W. op gedragen, omtrent de verdere afwikkeling dezer zaak in overleg te treden met de Coöperatieve Vereeniging voor Electri- sche Verlichting te Nieuwdorp. Vervolgens wordt besloten aan P. Dob belaar, thans wonende te Vlissingen, ont heffing te verleenen van betaling van schoolgeld over 19251926, tot een be drag van f 0,65. Vervolgens worden eeni- ge wijzigingen aangebracht in de begrootin gen dezer gemeente voor de jaren 1925 en 1926. Bij de rondvraag vraagt dhr. Lindenbergh hoever de werkzaamheden zijn gevorderd ten aanzien van den even tueel aan te leggen rijweg bij het stations voetpad te 's Heer Arendskerke, waarop de voorz. antwoordt, dat van de bewoners van dit voetpad eene berekening van kos ten is ingekomen, welke berekening hem aanleiding geeft met deze bewoners hier over nog nader te coirfereeren. De heer Lindenbergh dringt op een, spoedige af werking dezer zaak aan. Verder vestigt dhr. Lindenbergh de aandacht op de on voldoende verlichting van het stations voetpad tijdens den hoogen waterstand aldaar. De voorz. zegt, zoodra dit hem ter oore was gekomen, daarin de ge- wenschte verbetering is gebracht. Dhr. Schipper wijst op den last die van de straatjeugd ondervonden wordt, tijdens de lis", vond het oude heertje. Den mieneer naast Herman Smook, brak het zweet uit. „Ik' sta gewoonweg te transpineeren", zeide hij met een benauwd gezicht, „de vlammen slaan me aan alle kanten uitl" „U rookt!" riep opeens de man van de tafelborden uit. „Wat zegt U", viel de warme meneer heftig uit, „ik rook?" Man ik heb mijn heele leven nog niet gerookt, ik ben af schaffer I" „En toch rookt U", hield de grove man vol, „kijk maar es". De omstanders keken en nu zagen ze, dat een dun spiraaltje rook uit den zak van den man omhoog kringelde. Het ver- preiidde een lucht als van brandende vod den. Indnen er ruimte geweest was, zou de meneer met den rookenden zak onge twijfeld drie voet boog gesprongen zijn van schrik. Nu bepaalde hij zich tot een wilden greep in zijn zak. „Au, au, schreeuwde hij en trok zijn hand weer terug, „ik sta in brand „Moddu blussche", vond de grove man lakoniek. Dan medelijden krijgend met het zenuwachtige meneertje, stak hij een eel tige hand in diens zak en haalde er een vergaderingen in het nieuwe vergaderlo kaal te 's Heer Arendskerke. Dit euvei kan z.i. gemakkelijk worden verholpen, door glasgordijnen voor de ramen op te hangen. De voorz. zegt dat het de be doeling is deze gordijnen aan te schaffen. Ten slotte vraagt dhr. Schipper verbete ring van den weg voor het nieuwe verga derlokaal, waarin door den aanleg van de Waterleiding een gat is ontstaan. De voorz. zegt verbetering toe. Hierna sluiting. Kapelle. De landbouwvereeniging kwam in de zaal van Mej. E. Hanson alhier in vergadering bijeen onder voorzitter schap van den heer J. Ganseman. Beslo ten werd om de vereeniging Land- en Tuinbouw belang een subsidie toe te ken nen van f25,en voor den Watersnood eveneens f 25,beschikbaar te stellen. De ammoniak-superphosfaat werd gegund bij aanbesteding aan de Zeeuwsche Vee voeder en Kunstmesthandel Vlake voor f6,97 per 100 K.G. De penningmeester J. Ossewaarde deed rekening en ver antwoording ontvangen was f 247,62, uit gegeven f 124,90, aldus een batig slot van f 122,72. Dinsdagmorgen kwam dhr. K. v. W„ wonende aan den Goeschen Straat weg, tot de minder aangename ontdek king dat zijn 17 kippen en een haan door een hond die nog in het hok was, waren afgemaakt. De politie direct hiermee in kennis gesteld, iis het gelukt om na ijve rig speuren de eigenares van bet dier op te sporen. De zoon van de eigenares Mej. de Wed. J. W. alhier heeft tegen over de politie bekend het dier den vo- rigen avond te hebben losgelaten. Het is voor dhr. van W. een belangrijke schadepost, waar de meesten jonge kippen waren die met het leggen begonnen. Of vergoeding mogelijk is wat niet meer dan billijk is, wordt echter betwijfeld. In vergadering kwam de Tuinbouw- vereeniging bijeen in de zaal van dhr. Kramer, voorzitter dhr. H. Eversdijk. Besloten werd f 25,subsidie toe te kennen aan de vereeniging Land- en Tuife- bouwbelang. Verschillende circulaires over pootaardappelen werden voorgehouden, doch ter zijde gelegd. Na afhandeling van de werkzaamheden trad dhr. v. d. Plassche, rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland op met het onderwerp: „De mo gelijkheid van uitbreiding der groenten- teek". Nadat de spr. door den voorz. was ingeleid begon hij de oorzaak van de groententeelt naar voren te brengen. De grond wordt steeds duurder, de vraag naar grond wordt steeds grooter zoodat men van een kleine strook moe gaan leven. De meeste landbouwproduc ten brengen te weinig op, men krijgt tc weinig geld. Het streven moet worden veel te maken van weinig grond met nut tigen arbeid en oordeelkundige bemes ting. Van de tuinbouwproducten kan vee^ meer ontvangen worden .per H.A. dan van landbouwproducten. Van verschillende tuinbouwproducten kan men 2 tot 3 maai. oogsten. Hoe meer kleinbedrijf, hoe meer men zijn krachten voor zichzelf noodig heeft. Over het algemeen kan de klem- grondbezitter niet zoo'n groot risico dra gen, wanneer de eene oogst mislukt, is de andere soms goed. Toen men met fruit begon had men eerst niets dan hoogstam- menfruit, daarna halfstammenstruik, toen dit ook niet voldoende opbracht, kwam de onderbeplantang, doch hiervoor was groote tabakspijp, met. smeulende tabak uit. Het volgende oogenblik had hij den zak binnenste buiten gekeerd en het smeu lende goed gedoofd. „U bint afschaffer, niet?" smaalde hij. „Dat zegt, dattie nog nooit gerookt het, en ie loopt mit een brandende paap in se sak!" minachtte hij, nu het gevaar voorbij was. De meneer stond op springen. „Ik ver zeker U, dat het zoo is. Ik rook beslist niet", voer de meneer heftig uit „Die pijp is niet van mij." „P-haha", schetterde de grove man, „die is goeje! paha, nou, van wie is die paap dan?" En triomfantelijk hield hij de pijp het was een splinternieuwe met barnstee- nen mondstuk omhoog. Toen herinnerde Herman Smook zich plotseling, dat hij vreeseltijk moest hoes ten en hals over kop verliet hij de tram. Hij had zijn pijp herkend. „Nou, as die dan van niemand is, dan issie van maan", concludeerde de man met de tafelborden en stak de pijp weg. Herman Smook rookt nu uit een stee- nen pijp van drie centen. EINDE.

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1