MIJNHARDT's Na enkele opmerkingen over de waar- deering van loof en stroo, welke niet ge makkelijk was (de heer K. meent de ge middelde waarde van het loof niet hooger te moeten stellen dan f 175 per H.A., te gen die van stroo op f 135 per H.A. in welk geval de opbrengst der bieten f 78,37 per H.A. hooger moet zijn dan die der tar we om de grootere onkosten goed te maken), concludeert de heer K., dat uit deze cijfers wel blijkt, dat ongeacht de bijkomstige voordeelen, de bietenteelt zich naast tarweverbouw kan handhaven en zich zelfs ongetwijfeld zal uitbreiden, wan neer de verhouding tusschen tarwe- en suikerprijzen, die er tot dusverre is ge weest, ook in de toekomst, zij het met schommelingen, blijft bestaan. De groote bedrijfszekerheid draagt daartoe niet wei nig bij. Ten slotte vestigt de heer K. de aan dacht op de groote sociale beteekenis van de bietenteelt. Het is ongetwijfeld een landsbelang, dat de trek van arbeiders naar de groote steden wordt voorkomen. Dit kan alleen geschieden wanneer het jaarloon in verhouding tot de industrie- loonen voldoende is. En alleen voor pro ductieven arbeid verdeeld over het ge- heele jaar, kunnen hooge loonen worden betaald. De bietenteelt vormt daarvoor een onmisbaren schakel. Wanneer de om standigheden niet te ongunstig zijn, kan iedere boer tot 15 pet. van zijn bouwland met bieten betelen en geheel bewerken met personeel, dat hij voor den oogst be hoeft, wanneer hij wieden en opeenzetten door anderen laat doen. Het productieve buitenwerk wordt daardoor over zoo'n langen tijd verdeeld, dat met wat goeden wil werkloosheid des winters sterk kan worden beperkt. BINNENLAND. Het „verlof' van den direc teur-generaal der P., T. en T. Het lid der Tweede Kamer mr. G. A. Boon schrijft aan de „N. R. Crt. Het is met de leiding der posterijen, ider telegrafie en der telef onie de laatste vier jaren misère ouverte geweest. Vier direc teuren-generaal van de posterijen in vier jaarmet bovendien lange interims, zijn niet bepaald geschikt om krachtige leiding aan dat groote staatsbedrijf te geven. Eindelijk zou er rust komen. De vraag, of iemand buiten het bedrijf of een postman zou worden benoemd, werd gelukkig in eerstbedoelden zin be antwoord. Gelukkig, want al behoort on der normale omstandigheden iemand, die van jongs af bij het bedrijf is geweest, ook den hoogsten rang te kunnen bereiken, onder de bestaande verhoudingen was het noodzakelijk, dat een krachtig man, frisch tegenover de zaak staande, leading zou geven. De heer Damme bracht uit Indaë de reputatie mede, dat hij die noodige eigen schappen bezat. Maar voor een juiste vervulling van zijn taak was noodig medewerking, hulp en voorlichting van allen, doch in het bij zonder van de hoofdambtenaren, die di rect onder hem werkten. Daaraan heeft het van den aanvang af ontbroken. De machthebbers bij het hoofdbestuur der posterijen stonden vijandig tegenover een éénhoofdige leiding en' zeker, wan neer die leiding werd toevertrouwd aan een man, buiten de camarilla staande. De pogingen om tot een directorium te geraken werden niet opgegeven. Aan vankelijk zou het trio-Duynsle-Van Royen- Van Emden de functies verdeelen, daarnia zou het Duyostee-Van Royen-Damme worden, waarvoor de heer Damme natuur lijk niet te vinden was; tenslotte wordt tij delijk de heer Hofker geïnterpoleerd. Het verblijf van den directeur-gene raal te Parijs bij de telegraaf-conferentie was zeer geschikt om den minister voor het directorium te winnen en den invloed van den chef te ondermijnen. De demissionaire minister ontwierp een Koninklijk besluit in dien zin. Aan den allerhoogsten invloed was het le danken, dat aan deze ver over de schreef gaande handeling van een minister uit een demis sionair kabinet geen uitvoering kon wor den gegeven. Nu is de weg gekozen van een „ver lof" van een maand aan den directeur- generaal tegen diens uitdrukkelijk ver- tangen en ondanks diens verzoek, wat den indruk maakt van schorsing en waarneming door het directorium, dat thans de handen geheel vifij krijgt. Het publiek en het personeel is ont steld. De pers geeft daaraan uiting. Wat zegt de heer Bongaerts? Ik heb niets mede te deelen. Er is geen kwestie. Het as een doodgewone zaak. Ik betreur het zeer, dat van andere zijden er blijkbaar zooveel omheen wordt geborduurd. En „De Maasbode" schrijft, dat het bericht wel wat erg sensationeel is op geblazen. Het feit is, dat de heer Damme gedurende de maand Februari met ver lof is. Een gedwongen verlof een doodgewone zaak, een gewoon verlof Wij leven nu drie maanden' in een cri sis, welke geheimzinnige behandeling draai de en draait om dezelfde aide-formateurs. Meent de heer Bongaerts dat het Ne- derlandsche volk thans volkomen immuun is geworden, en dat het zich ook een der gelijk optreden als een doodgewone zaak laat voortooveren? Rede van mr. Marchant. Mr. Marchant heeft voor de afdeeling 's Hertogenbosch van den Vrijz. Dem. Bond over de kabinetscrisis gesproken. Zijn rede was er, volgens zijne verklaring, een van zelfverdediging. Volgens de bla den zou niemand hem ernstig meer ne men en moest men eigenlijk medelijden met hem hebben. Voor dat medelijden be dankte hij evenwel. In de politiek wordt men vanzelf dikhuidig. De rechterzijde ziet nu reikhalzend uit naar een kabinet-Limburg om een tijdperk van rust te "krijgen, waarin zij de coalitie weer kan lijmen, maar spr. geeft de voorkeur aan een kabinet-C olijn boven een kabinet-Limburg, omdat dit laatste, gezien de wijze waarop getracht wordt het tot stand te brengen, geen goed demo cratisch bewind zal geven. Op dat kabi net stelt hij dus geen prijs. Het opent alleen voor de coalitie de mogelijkheid om weer te lijmen en in 1929 zal men niet kunnen zeggen „dat is het beleid Colijin", doch zal men spreken van het slappe ministerie-Limburg, dat men ten onrechte een vrijzinnig-democratisch ka binet zal noemen, omdat de leider een vrijzinnig democraat is. Over de houding van mr. Limburg zei- de spr. dat wanneer men niet in de lei ding van een partij zit, men zich niet kan voorstellen wat een gevoel het geeft, als men door een partijgenoot tusschen de bee- nen wordt geloopen. Als in de S.D.A.P. iemand op eigen houtje een kabinet ging vormen, zou hij onmiddellijk worden ge royeerd. Anderen konden sprekers onte vredenheid over het optreden van mr. Lim burg zeer goed verklaren. Als men ver antwoordelijk is voor den goeden gang van zaken in de partij kan men iets als mr. Limburg gedaan heeft niet goedkeuren STADS-NIE U WS. Vereeniging van V r ij zinnig Godsdienstige n. Zondagmorgen om half elf zal een godsdienstoefening worden gehouden on der leiding van Ds. H. J. Barnouw, van Aardenburg. Goessche Wijkverpleging. Aan het jaarverslag ontleenen we het volgende Het is het Bestuur der Goesche Wijk verpleging (afd. der Z.H.D.I.) een 'ge noegen al degenen', die in het werk der vereeniging belangstellen weer iets van dat werk te doen hooren. Het doet dat met te meer genoegen daar op een alles zins gunstig jaar mag worden teruggezien'. In 1925 heeft zuster Visser 4107 be zoeken gebracht, 3782 maal voor hulp en 325 uit belangstelling aan herstelde zieken. 153 patiënten werden door haar ver pleegd, 77 vrouwen, 27 mannen en 49 kinderen, driemaal werd een hal ven nacht en twee maal een heslen nacht gewaald en 47 maal Polikl. hulp vetfLend. Ook werd bij overlijden 21 maal hulp gegeven. Naar het gasthuis te Middelburg wer den 4 patiënten vervoerd, en één terugge haald naar Goes, twee patiënten overge bracht naar het gasthuis te dezer plaatse. Zuster Koole mocht 1253 bezoeken ter hulpverleening afleggen en heeft ook herhaaldelijk gewaakt. Met Kerstfeest kon weer menigg ezin worden verblijd, daar de Ned. Naaivereeniging weer 100 stuks kleeren ons schonk, die in 22 gezinnen als een welkom geschenk werden uitge deeld. Verschillende personen hielpen met geld of met goederen, waarvoor het bestuur hen hartelijk dankzeggen. Wie het getal hulpverleeningen ziet, bemerkt dat door de zusters weer een belangrijke arbeid is verricht, een arbeid te veel voor één enkele kracht. Daarom speet het bestuur zeer, dat zuster Koole tegen 1 Jan. 1926 ontslag vragen moest. Bij het verschijnen van dit verslag zal een plaatsvervangster voor zuster Koole gevonden zijn en het werk dat te veel is voor één zuster weer volop kunnen wor den verricht. Om dat werk te verrichten, blijft de steun van velen noodig. Het bestuur dankt allen die ons dien steun verleenden. Het getal leden en begunstigers steeg, maar toch niet zóó, dat men een achteruitgang van ongeveer f 300,kon voorkomen. Wel was het een jaar van bijzondere uit gaven. De zuster moest noodzakelijk tele foonverbinding hebben en ook raakte haar fiets versleten, maar ook zonder dat bui tengewone kunnen toch de gewone inkom sten de uitgaven niet dekken. Daarom moet extra beurs-versterking telkens worden gezocht en is het bestuur zeer dankbaar, dat een dames-comité plannen voorbereidt voor het houden van een bazar in April. Het werk der T. B. C.-bestrijding heeft ook nu weer een bjlangrijke plaats ingenomen. Tot leedwezen ging zuster Merison in anderen werkkring over. In haar plaats benoemde het bestuur zuster Ten Hoeve, die met opgewektheid en tot het genoegen van dr. Hoorweg, haar werk doet. Het T. B. C.-werk is een werk van groote belangrijkheid en van veel kosten. Op 1 Jan. 1925 waren onder toezicht 83 gezinnen met 91 patiënten. In 1925 werden afgeschreven door overlijden, ver trek of na genezing 5 gezinnen met 16 patiënten. In 1925 zijn nieuw ingeschreven 42 gezinnen met 94 patiënten, zoodat op 1 Jan. 1926 onder toezicht waren 120 ge zinnen met 169 patiënten. Aan 17 pa tiënten wordt melk verstrekt, terwijl 2 patiënten toeslag ontvangen voor hulp in de huishouding. 4 patiëntjes weirden op Sonneveld ver pleegd, terwijl voor 1 patiënte door de vereeniging steun werd verleend voor ver pleging in Giinneken en voor 1 voor ver pleging te Hellendoorn. Dat het werk over zoo'n grooten kring heel veel kost, spreekt vanzelf. De f 3000,batig saldo van de bazar zijn op een bedrag van pl.m. f200,na, in twee jaar tijds opgeteerd. Waar tot nog toe, de in de T. B. C.-commissie zit ting hebbende armbesturen er zonder ader lating afkwamen, daar moet er het be stuur hen er op prepareeren, dat het wël voor de laatste keer zal zijn, dat de re- rekening met klein batig saldo sluit. Het bestuur is zeer dankbaar voor allen ontvangen steun. Door bemiddeling van Mevr. van Heelde Bru'sne, Klok- straat, ontving de zuster een partij goe deren, meest kinderkleeding. De voorzitter van het Algemeen Armbe stuur dhr. v. d. Bout is een zeer te waardeeren hulp. Als voorzitter der T. B. C.-commissie is hij de onmisbare scha kel tusschen de verschillende corpora ties, daarin vertegenwoordigd. T oon k unst. Woensdagavond gaf de Goesche afd. van Toonkunst onder biding van haar directeur, de heer O. Liies een uitvoering voor een goed gevulde zaal van de Prins van Oranje. Voor de pauze werden v. erken gezon gen van Fr. WülLn^r, F. Hiller, Nieflls W. Gade, Edgar Tinei en O. Lies. Bij deze uitvoering bleek vvederom over welk voortreffelijk stemmen ma lerlaal Toon kunst te beschikken heeft en welk een mooien klank dit koor ontwikkeld. De zorgvuldige leiding van den heer Lies liet aan alle werken volkomen recht weder varen. Enkele vlekjes (niet overal was de zuiverheid volmaakt) vergeven we gaarne. Wij zullen niet in bijzonderheden treden omtrent de weergave van elk werk afzonderlijk. Een uitzondering willen we maken voor de Maria-liederen van Tinei, waar in klanken-uiting wordt gegeven aan een diepgevoelde vereering. Voortreffelijk werden deze liederen ten gehoore ge bracht, zij het dan ook, dat de top (het laatste Viva Maria) niet door allen werd beklommen. Het mannenkoor van dhr. Lies „Got- tes macht und vorsehung", is een monu mentaal gebouwde compositie, in groot- schen stijl. Onder 's componisten leiding viel de wedergave zeer le roemen. Datzelfde was het geval met de schet sen en het Triofragment voor piano, viool en cello. Knap geschreven muziek, zeer modern. Vooral het Sledevaart werkte zeer stemmingsvol. Ziedaar onzen eersten indruk. Om vollediger te kunnen zijn zou den wij deze muziek evenwel meer dan eens moeten hooren. Het wil ons voor komen dat de pianopartij in deze werken hoofdzaak is en de viool en de cello aanvulling. De pianopartij werd cLoor den heer Lies op waarlijk eminente en virtuose wijze vertolkt. Een sublieme aanslag, gepaard aan briljante techniek. Het spijt ons dat we in de achter ons liggende jaren nimmer 'een piano-avond van dien heer Lies die op dit instrument zulk een voortreffelijk solist is mochten hooren. Viool- en cello-partij werden zeer ver dienstelijk vertolkt door de heeren Pilaar en Nordlohne. Na de pauze hoorden we nog Mirjam^s Siegesgesang van Schubert en TeDeuni van A. Bruckner. Vooral het laatste werd met gloed en met schwung gezongen. Het is een grootsch werk, dat een grootsche vertolking genoot. Als solisten onderscheid den zich hierbij mevr. v. Buren en dhr. Penning s. De begeleiding was veelal toevertrouwd aan een klein orkest, dat zich oon amore van deze taak kweet. Aan den vleugel zat mej. Kok uit Bergen op Zoom, die blijk gaf een uitstekende pianiste te zijn. De bloemen waren een welverdiende hulde. Na afloop bracht de voorzitter van Toonkunst Notaris Joh. Pilaar dank aan mej. Kok en aan de medewerkenden in het orkestje. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende liet post kantoor Goes en zijne hulppostkantoren, over de maand Jan. 1926. Aan bovengenoem de kantoren, werd in den Loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f51.995,28 en terugbetaald f 45.268,60. Derhalve meer ingelegd dan terugetaald f6726,68. Zenuw-Tabletten75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 72. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nomi naal f 1200,en afgeschreven f 450, Derhalve meer in- dan afgeschreven f 750,- Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 1 KUNST EN WETENSCHAP. Begrafenis Jan Morks. Aan het verslag der Midd. Crt. ontlee- nen we het volgende: Tegen één uur vereeniigdem zich Woens dagmiddag voor het sterfhuis van den heer Jan Morks, oud-directeur van het Mid- delburgsch Muziekkorps, zeer velen, die van zijn laatst cn gang wilden ge'uige zijn. Onder de tonen van dein treurmarsch van Chopin werd de lijkkist naar buiten gedragen en ook het groot aanbal kram zen en bloemstukken, w.o. van de vereeniging het Middelburgsch Muziekkorps, van de werkende leden van dit korps, van oud-le den. van de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk", van „Medioburgum", van het comité Consultatief Neerlamclais; vian het fanfarecorps E. M. M. te Seroos- kerke, van de Soo'eté Atncin_> me des Com positeurs etc. met tinten in de Fransche, Nederlandsche en Belgische kleuren, van de leerlingen van den overledene en van verschillende vrienden. Achter de rijtuigen met familie1 eden en vrienden volgde een rijtuig met een deputatie van de Loge „La Compagnie Durable". Langs den weg door de stad was veel belangstelling, terwijl op bet kerkhof een groote haag van menschen stond, die den betreurden doode een laatstein groet wilden brengen. Opgemerkt werden de burge meester en de gemeente-secretaris, het bestuur en de werkende leden van het Middelburgsch Muziekkorps, en vele oud leden, vertegenwoordigers van „Uit het VolkVoor het Volk", leden van de genoemde loge en vain die te Vlissingen en vele leerlingen en oud-leerlingenDe heer Joh. H. Caro, die verleden jaar de plaats van den heer Morks bij het Muziek korps innam, was door ongesteldheid ver hinderd tegenwoordig te zijn. De baar werd grafwaarts gedragen door broeders-vrijmetselaars. Nadat de kist onder eerbiedige stilte in het graf was neergelaten, trad de heer mr. J. Adriaanse naar voren om als voorzitter van het Middelburgsch Mu ziekkorps, namens bestuur, leden en werkende leden, hartelijk dank tc bren gen voor wat de overledene voor het korps heef t gedaan. Met een „Rust zacht, beste oud-directeur", eindigde spreker. Nog werd het woord gevoerd door den heer Herman Snijders, die zeide, dat op 6 October j.l. de verdiensten van den overledene in het openbaar zijn ge schetst, maar als voorzitter van de Loge La Compagnie Durable, wil spr. thans zeggen, welk een waardige broeder de overledene was. Hij paste den hoofdregel van het vrijmetselaar zijn toe, door te werken in het belang van 't algemeen. Spr. brengt bovendien Morks dank voor hetgeen hij o.a. door zijn alom gespeel de en gezongen liederen voor de orde heeft gedaan. Namens de familie bracht de oudste broeder van den overledene, de heer A. J. Morks uit Den Haag, dank aan beide sprekers en aan allen, dae waren ge komen om de laatste eer aan zijn broer te bewijzen. De korte, maar indrukwekkende plech tigheid was hiermede geëindigd, en nog klonk van den Abdijtoren de treurmu ziek als een passende hulde aain de na gedachtenis van den overledene. SCHOOL EN KERK. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Aagtekerke door ds. M. Hofman te Krabbendijke. Een schoolmuseum te Middelburg. Men schrijft ons: Te Amsterdam bevindt zich het Ne- derlandsch Schoolmuseum, dat in zijn bijna 50-jarig bestaan duizenden van dienst is geweest bij het bepalen van hun keuze inzake hulp- en leermiddelen voor de school door het geven van aanschouwe lijke voorlichting. Het bevat een com plete verzameling van alles het onderwijs rakende, zoowel van het verleden als van het heden. Voor velen echter, die niet in het cen trum van het land wonen', is het bezwaar lijk, vaak onmogelijk om, wanneer de wenschelijkheid daarvan gevoeld wordt, een reis naar Amsterdam te maken. De Groningers hebben daarom in 1907 reeds een gewestelijke schoolmuseum op gericht, waar men vindt, wat noodig is voor het heden. Thans bestaan er plannen tot stichting VEILIGHEID EN VOLKS GEZONDHEID. Automobilisten, denk er aan. De uitlaatgassen zijn giftig. Laat daar om Uw motor nooit draaien in een ga rage, waarvan de deuren gesloten zijn. Zong voor krachtige Iuchtverversching. GEZONDHEIDSRAAD. van een schoolmu eum voor Zeeland le Middelburg. De Inspecteur van het L. O. in de Inspectie Middelburg, de heer S. Brands - ma, heeft, na overleg gepleegd te hebben met zijn ambtgenooten in deze provin cie, die volkomen met het plan instem men, in samenwerking met onder wijzer s- vereenigingen van verschillende richting een voorloopig comité gevormd bestaande uit de heeren: S. Brandsma te Middel burg (Inspecteur L. O.) voorzitter; G. Mollema te Middelburg (N.O.G.) vice- voorzitter; B. J. A. Stoopman te Middel burg (R.K.) penningmeester; P. de Bree te Middelburg (B. v. N. O.) secretaris; P. H. Meerhols te Vlissingen (Unie van Chr. O.) 2e secretaris en S. Douma te Grijpskerke (Ver. v. Chr. Onderwijs). De hoop wordt gekoesterd dit jaar nog het schoolmuseum te kunnen openen met medewerking van allen, die iets voor heL onderwijs voelen. Zij, die lid wen- schen te te worden 'egein een jaarlijk- sche contributie van n gulden, kunnen zich opgeven bij den voorzitter. De zaak Geelkerken. Dr. Geelkerken s naar de Synode te Assen vertrokken. Een medewerker der ,,N. R. Crt." te Ams .rdam had toen. de trein vertrokken was, een. kort onderhoud met den zoon van dr. Geelkerken: „En", vroegen we, terwijl de heer Geelkerken de cene cigaret na de ander in rook deed vervliegen, „hoe is uw vader nu onder de kwestie?" „Mijn vader is er heeiemaal niet on der was het gewiekste antwoord. „Mijn vader verkeert tegenwoordig in tweeërlei opzicht in het Paradijs. Zijn positie in Amsterdam-Zuid en in deGeref. kerk is te vergelijken met die van iemand, die zit voor een ouéerwetsche Engel- sche kachel, van voren wordt hij gekoes terd door de warmte en van achteren heeft hij te lijden van de koude. In Amsterdam- Zuid weet men niet, hoe hartelijk men tegen mijn vader zal zijn, terwijl van bui ten men lastert en met modder gooit. Doch gelukkig zijn op dit laatste ook tal van uitzonderingen. Dit bewijst wel het groot aantal brieven met sympathie betui gingen, dat iederen dag komt, niet alleen uit Nederland, maar uit heel de werelid vooral uit Indië en Amerika. Voorts ver telde de heer Geelkerken nog van de vele belangstelling die de kwestie vain het buitenland ondervond, van de Engel- sche 'c'n Amerikaansche bladen, die een artikeltje van den Hollandschen „Sco pes" wilden hebben, van de, vooral Duit- sche photografen, die bijna iederen dag den „dominee van de slang" komen ver eeuwigen, van de buatenlandsche, zelfs Mohammedaansche en Boeddhistische theologen, die komen kennismaken, enz. De Synode te Assen. Woensdagmiddag heeft dr. Geelkerken een bijeenkomst gehad met de commissie voor het dogmatisch onderzoek, die zeer lang duurde. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Jagen in gesloten jachttijd en zonder vergunning van eigenaar jacht: F. d. K. te Ovezande 2 maal f 10 s. 2 maal 10 d., uitleveren geweer of f 10 s. 10 d. Straatschenderij: J. A. v. d. D. te Krabbendijke f 10 s. 1 w. tuchtsch. In open jachttijd wild vervoeren in jachtveld: P. K. te 's Heer Arends- kerke f 15 s. 15 d., uitleveren haas of f3 s. 3d. Met dooiweer rijden met een te zwaar beladen voertuig: J. v. 't W. te Bors- sele, G. W. B. te Kruiningein, terug aan ouders, J. P. d. G. te Borssele, G. M. en J. B. aldaar, f 10 s. 10 d., P. G. te Schore, A. R. te Ierseke f 15 s. 15 d., A. K. te Ovezande f20 s. 20 d. Naam van den schipper niet op het door hem bevarend schip hebben: L. G. te Almelo, J. B. te Winckel, P. J. te Höcht, L. A. H. te Zierikzee allen f3s. 3d. In werking zijnde auto zonder toe zicht laten staan: J. P. M. te Wemeldinge f 15 s. 15 d. Met auto te Kapelle te hard rijden: J. B. fce Goes f5 s. 5 d. In autobus meer passagiers hebben dan is aangegeven: L. v. L. te Kloetimge f 5 s. 5 d. Niet behoorlijk naar rechts uitwijken met autobus «wanneer het door een an dere auto is kenbaar gemaakt: A. d. G. te Goes f 10 s. 10 d. 's Avonds met auto rijden zonder ach terlicht: C. W. te Goes f5 s. 5 d.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2