roii\riiF r AI IR i iiit NB. 18. Woensdag 10 Februari 1928 1158 Jaargang. P£lJk^B irChflu fl JwBB II [1 1 wordt tweemaal berekend. 6 FEUILLETON De Verschoppeling UI \7 SLA KJ\j M A Kj Ippfl U \J U M £l£i 1 Famüiebcnchton 1-10 regels f 2,40. T -T Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 Uitgave Waamlooze Vennootschap üoesche Courant en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. BUITENLAND. Een persschandaal te Weenen? Weenen smult en ergert zich aan de onthulling van het feF, dat het avondblad „Der Abend", dat, onder de leuze „Waar er een sterkere is, zullen wij den zwakke steunen", zeide te strijden tegen de cor ruptie in het openbare leven, zich aan afpersing schuldig maakte. Het blad, dat de grootste oplaag heeft van alle Ween- sche bladen, viel dag in dag uit vooraan staande mannen aan, vooral u t bankiers- kringen. Thans is, naar de Weensdhe correspondent van de „N. R. Crt." meldt, uitgekomen, dat de administrateur en de hoofdredacteur van het blad zich door de aangevallenen plachten te laten afkoopen. Zij staakten dan hun aanvallen en hebben in ruil daarvoor miljarden op stoken. „De Abend" stond aanvankelijk aan de zijde der communisten, doch was dien laatsten tijd een socialistisch orgaan, dat voor het officieele avondblad der sociaal democraten doorging. De andere bladen blazen uit den aard der zaak het geval flink op en gewagen van het grootste persschandaal, dat Weenen ooit gezien heeft. Colbert, de uitgever van de „Abend", maakt een verklaring openbaar, waarin hij zegt, dat hij op 22 Januari de bewij zen verkreeg van de waarheid van eenige beschuldigingen, gericht tegen Weiss, den hoofdredacteur van de „Abend". Aan de zen werd toen dadelijk schriftelijk ont slag aangezegd. Colbert beweert, dat Weiss bekend heeft, dat hij een cheque van twee milliard kronen van het ban kiershuis Bosel ontvangen heeft, terwijl hij ook aan Bosel inlichtingen gegeven had in verband met speculaties en daar voor 900 millioen kronen gekregen had. Colbert heeft tegelijkertijd een brief ge richt aan het partijbestuur van de Ween- sche sociaal-democraten. Daarin noemt hij de handelwijze van Weiss verraad en verzoekt het partijbestuur een financieel en administratief onderzoek aangaande de „Abend" in te stellen evenals ook naar de journalistieke leiding van het blad. Verscheidene financiers zouden door de politie gehoord zijn, maar voorloopig schijnt er nog niets vastgesteld van af persingen. I De overstroomingen in Engeland. Tal van rivieren in Engeland zijn ge stegen. Ten noorden van Londen zijn er duizenden hectaren overstroomd, doordat de Lee buiten haar oevers is getreden. De overstroomingen in Leicestershire zou den de ergste sinds twintig jaar zijn. Vele dorpen zijn geïsoleerd en de groote we gen zijn overstroomd. Duizenden hectaren in Cheshire zijn ondergeloopen. Te St. Ives (Huntingdonshire) is een van de voornaamste straten overstroomd. In en kele dorpen in de streek van Welling borough zijn de inwoners uit hun beneden verdieping moeten vluchten. Duitschland en de Volkenbond. Het Duitsche rijkskabinet heeft Maan dag met algemeene stemmen besloten, de nota te verzenden, waarbij Duitschland toetreding tot den Volkenbond verzoekt. Trein door een stootblok gereden. Op het Octoberstation te Moskou is een trein door een stootblok gereden en op het verbindingsperron achter het blok terechtgekomen. Vijf passagiers werden Idoor E. M. JAMESON. (Nadruk verboden). Hij verbrak de stilte. „Lief van je om te komen. Ik hoopte het, zelfs ten koste van je gevoelens. Er is iets dat ik je zou willen zeggen. Zou je je stoel iets meer naar hier toe kunnen zetten, zoodat ik je beter zien kan? Zij gehoorzaamde zonder iets te zeggen, maar hij merkte dat toen zij haar stoel omzette, zij vlug haar oogen met haar zakdoekje afveegde. Zij zou niet lang imeer behoeven te huilen. De man keek haar aan; ze leek hem toch niet in staat hem te bedriegen, „Ze zeggen, dat ik gauw op reis moet om/ geheel te herstellen", zei hij; „maar voor ik ga, wil ik je je vrijheid niet al leen teruggeven, maar je vergeving vra gen. Ik geloof dat ik al deze maanden bij het ongeval gedood, drie zwaar en zes licht gewond. Een scheepsbrand. Op het stoomschip Atkinson is brand uitgebroken, even voor dit schip de Pihi- lippijnen bereikte. De bemanning en de passagiers konden zich in de booten red den, doch twee passagiers zijn verdron ken en zes andere worden vermist. Boschbrand in Australië. Een telegram uit Melbourne meldt, dat het snikheet blijft en boschhranden vele deelen van den Staat Victoria teisteren. Alleen de regen zou ze kunnen uitdoo- ven. Zondag is het Nationale Park te Ferntree Gully, een vain de vermaards-te plekken van landschappelijk schoon, ver woest, ondanks heldhaftige pogingen van de mannen, die de vlammen- nacht en dag hebben bestreden. BINNENLAND. De leiding der Poster ij en, Telefonie en Telegrafie. Het „Vaderland" schrijft: Naar wij vernemen heeft de minister van Waterstaat den directeur-generaal der posterijen, der telegrafie en der telefonie Dammq tegen diens uitdrukkelijk verlan gen en ondanks diens verzet een verlof toegekend van één maand en het beheer van dat dienstvak in strijd met de be staande regeling bij koninklijk besluit toe vertrouwd aan de heeren mr. van Royem, Hofker en Duynstee. Deze opzienbarende gebeurtenis, die ongetwijfeld een ernstig onderzoek nood zakelijk maakt, moet haar ontstaan danken aan de zeer slechte verstandhoudingen, welke aan het hoofdbestuur der .P.T.T. heerschen, waardoor het gezag van den directeur-generaal grondig is ondermijnd. Bovendien moet tijdens diens afwezigheid voor dienstzaken de tegenwoordige mi nister zijn overgehaald uitvoering te ge ven aan het rapport van Rjoyen, dat een directorium wenschte, welk rapport de vorige regeering niet wilde opvolgen. In elk geval is het aan het optreden van H. M. de Koningin te danken, dat dit directorium tot dusverre nog niet is ingevoerd. Aan de interim-leiding is op gedragen de afvloeiing weder ter hand te nemen en zich daarvoor te bedienen van de voorlichting van het ingenieurs bureau Heymans en van Gogch. Wij dringen met klem aan op de be noeming eener koninklijke commissie, die als taak zal hebben de oorzaken na te gaan van de ontbinding, die bij het dienst vak der P.T.T. is ingetreden, opdat de schuldigen zullen worden gestraft en het land behoed voor exotische schandalen. Tot aan de verschijning van het rapport dier commissie zal met het beheer moe ten worden belast een onpartijdig persoon, opdat den buiten functie gestelden direc teur-generaal het recht wedervare, waar op hij aanspraak heeft. Het Corr. Bureau deelt nog mede, dat ir. M. H. Damme, directeur-generaal van de posterijen en telegrafie, op 1 Maart a.s. zijn functie zal hervatten. De Watersnood. Men schrijft aan de „Msb.": Wij hebben weer een tocht gemaakt, door het Land van Cuyk, dat enkele we ken geleden door den waterwolf werd overvallen. De toestand is hier nog verre gek ben geweest, om zoon ezel te zijn, jou aan je koop te houden. Sedert ik ziek ben geweest zie ik alles in een heel ander licht. Huil niet, Fenella; het is in orde ik geef je je vrijheid weer. Waarom zou ik je leven bederven?" „Ik huil niet", zei Fenella gebroken, tenminste niet om wat jij denkt. Het kan zijn dat je blij bent van mij verlost te zijn, maar ik verlang mijn vrijheid niet terug". Zij liet haar zachte oogen, vol tranen, op hem rusten. Een vreeselijke verleiding oyn haar aan het woord te hou den, kwam in hem op. Toen ze zóó keek voelde hij dat er toch' wel een tijd zou komen, dat ze om hem zou geven als hij voor zich alleen had, weg van iedereen. De strijd van vele lange nachten was verdwenen. Hij ging iets rechter op zit ten, zijn gezicht spookachtig, een gezang klonk in zijn ooren. „Verleid mij niet, Fenella; ik zal je nu niet aan je woord houden je bent vrij. Ik zal het je niet weer lastig maken". Hij tastte in de duisternis die in hem was, en het volgende oogenblik voelde hij haar hand in de zijne, vast en warm van rooskleurig. Onnoemelijke schade is overal aangericht. Groote bouw- en wei landen, vooral in Overasselt, waar de eer ste doorbraak plaats had, zijn reddeloos verloren, zoo het Rijk niet krachtdadig zal steunen. Het herstel aan dijken en wegen vor dert goed; hoewel het ongunstige weer gedurende den laatsten tijd ein de aanhou dende regens veel vertraging veroorzaken. We vernamen tijdens onzen tocht, dat te Katwijk gcmeen'e Linden circa 5 H.A. vruchtbaar bouwland onder zand bedolven zit, onder de gemeente Cuyk ruim 4 H.A. Ook te Oef feit blijken eenige H.A. door zand voor verdere cultuur ongeschikt te zijn geworden. De kosten van ontzanding blijken grootendeels hooger te zijn dan de waarde van den grond, zoodat zonder steun van regeeringswege niet tot weder in cultuur brengen kan worden overge gaan. Wij hebben het dorpje Katwijk a. d. Maas bezocht, waar de watersnood veel grooter verwoestingen heeft aangericht dan uit de aanvankelijke berichten uit deze plaats wel was af te leiden. De Galbergsche dijk, die steeds bij el- ken hoogen stand den waterdruk schitte rend weerstond, ziet er thans op vele plaatsen zeer gehavend uit. De door braak is van respectabelen omvang en na de nooddichting, waarmede men al aaridg opschiet, zal het definitief herstel nog een aardige som kosten. De grootsle schade richtte de doorbraak in den Maas dijk aan. Hier zijn alle voor de door braak liggende landerijen met een dikke laag zand bedekt, die zich no^ voortzet aan de andere zijde van den grintweg. Dit beteekent op zichzelf reeds een groote schadepost terwijl verder veel aardappe len en veevoeder is verloren gegaan. In enkele huizen werd het water zoo hoog opgestuwd, dat de meubelen er in kwa men te zitten. Wat daarvan overbleef na het wegtrekken van den vloed, laat zich niet beter beschrijven door te zeggen: een hoopje viezigvuile, kromgetrokken planken. In het land van Cuyk hebben velen thans alles verlorenen zijn gedoemd af te wach ten,wat liefda lig Ne Jerland hun zal brengen Het nieuwe ministerie? De „Am. Crt." verneemt uit particu liere bron, dat de samenstelling van hel nieuwe kabinet aldus zal zijn: Limburg, Justitie; De Geer, Financiën; DroogLee- ver Fortuyn, Binncinlandsche Zaken; Ir. van Elzelingen, Waterstaat; Mr. Ir. H. vanSchaick, Arbeid; Woltman, (secreta ris-generaal) Oorlog; Welter, Koloniën. De nieuwe ministers van Buitenlandsche Zaken en Onderwijs zijn nog niet bekend. PROVINCIE-NIEUWS. „Zeelandia", 's Gravenhage. Men schrijft ons: Op 5 Februari 1.1. hield bovengenoemde vereeniging een ba rer ledenvergaderingen in de Oranje Soc. Als spreker voor dezen avond zoude op treden dhr. Jac. Welleman, burgemeester van Krabbendijke, tevens voorzitter der Coop. Beetwortelsuikerfabriek „Zee land" te Bergen op Zoom, en wel met het onderwerp: „Van suikerbiet tot suiker". Dhr. A. K. Vogel, voorzitter der vereeni- gimg opende de vergadering met een woord van welkom aan alle aanwezigen, doch moest tevens den treurigen plicht vervul len, mededeel ing te doen van het vrij plot seling overlijden van ons zeer geacht be stuurslid, dhr. M. de Bruijhe. Nadat nog en trillend. Dit gevoel trok hem uit de mist en hij merkte dat zij over haar ge- heele lichaam beefde. Hij trachtte te glimlachen. „Ik veracht mezelf", zei hij treurig; ik ben zoo vreeselijk verzwakt. In dat glas is wat geef het mij eens even aan, wil je?" Zij hield een oogenblik haar arm on der zijn hoofd en hield het glas aan zijn lippen, en toen ze het wegzette, kwam een plotselinge hemelsche ingeving over haar. Zij ging dichter bij hem zitten en stak haar hand naar hem uit. Zijn vin gers sloten zich over de hare. „Ik heb je leelijk behandeld", zei ze. Neen, laat mij vertellen. Ik had geen recht je voor Harry op te offeren. Ik had den eerlijken weg moeten bewan delen, en je moeten vertellen wat hij gedaan had. Ik kende je niet genoeg. Het is mijn straf geweest dat je mij nooit wat gevraagd hebt. Je hadt een muur van ijs tusschen ons opgericht, en, ik had ontzag voor je, en toch in mijn hart wilde ik dat je goed van mij dacht o, hoe verlangde ik dati" enkele vereenigingszaken waren bespro ken, zong het zangkoor der vereeniging onder leiding van dhr. Swenine eenige lie deren, en nam dhr. Welleman het woord. Op een vlotte, aangename wijze en geluk kig zeer begrijpelijk werd de teelt der su.kerbiet en de wijze van bewerking tot suiker voorgedragen. Een groot a&ntal lantaarnplaatjes werkten mede tot goed begrip van het gesprokene. Een groot applaus van de talrijke aanwezigen, waar onder we ook het genoegen1 hadden Mr. Molhuijzen, secretaris der Kon. Ned. Landbouw-Maatschappij, op te merken, volgde. Hierna werden verzen voorge dragen door Mevr. Wilson. Dhr. Wilsoin lid der vereeniging had deze gevoelvolle verzen gedicht en mocht tevreden zijn over do vertolking. Veel bijval mocht Mevr. Wilson oogstten. Nadat door den voorz. het nieuw uitgegeven blad „Ons Zee land", was aanbevolen en de totstandko ming eener Bibliotheek van Zeeuwsche werken was verkregen, vroeg dhr. Welle man nogmaals het woord om ons te ver gasten op een schoone vertolking van een der mooiste gedeelten uit Heyermans Droomkoninkje. Met een woord van dank sloot de voorzitter de vergadering. Wissenkerke. Maandag 8 Febr. 1926 vergaderde de raad dezer gemeente. Aan wezig alle leden. Allereerst herinnert de voorz. aan het Zilveren Huwelijksfeest van H. M. de Koningin en stelt voor een telegram van gelukwensch aan de Koninklijke Familie toe te zenden. Dit wordt met algemeene stemmen aangeno men. Vervolgens herinnert de voorz. dat deze de eerste vergadering in het nieuwe jaar is, en wenscht de ledein allen een gelukkig nieuwjaar toe, en geeft in 'tkort een overzicht van het af gelnopen jaar. Weth. Buijze, als oudste raadslid beant woordt namens den raad do door den voorz. gesproken woorden. Boeken en kas ontvanger werden ie orde bevonden. Bij de benoeming van leden, van commissies van toezicht op het lager onderwijs, ter vervulling van periodieke en andere va catures werden gekozen de heeren J. van der Velde, A. ten Gusinklo en Ds, de Wijk. Voorstel tot verbetering van den Oprit naar de Geersdijksche haven. Het lid van Hee lichtte met teekeningen toe, dat het plan van den Gemeente-op zichter te duur was. Het lid Abrahamse mark te ook op dat de verbetering even goed en met minder kosten kon geschie den. De voorz. verzocht het lid van Hee zich beschikbaar te stellen om met den Gem.«opzichter een nieuw plan te ontwer pen. Dit wordt met algemeene stemmen besloten. Voorstel om B. en W. te mach tigen in afwachting aan een uitgebreider herziening van de bouwverordening, toe te staan woningen te bouwen met een oppervlakte binnen den omtrek muren, van 30 vierk. M. en de keukens van 6 vierk. M. Het lid van Hee juichte zulks toe, maar wenscht dan echter scherp omlijnd te zien hoe de bouwop- zichter zulks bedoelde. Na duidelijke uit eenzetting eener correspondentie met den inspecteur en den Gem.-opzichter wordt aan B. en W. de machtiging verleend. Een verzoek van dhr. D. Fortuin om verhooging van belooning voor huisvuil wordt ingewilligd, alsmede voor dhr. A. Vermeulen te Kamperland. Voorstel tot aanschaffing van twee bramdbluschappa- raten. De voorz. lichtte toe, dat de de monstratie met de apparaten gunstig was geslaagd, doch vond het erg jammer dat er niet meer leden van den raad bij tegen- Hij leunde naar haar toe, zijn oogen vast op haar gezicht gericht, terwijl een krachtige, nieuwe hoop in hem ontwaak te. Hij kracht haar zachte hand naar zijn lippen. Zij kleurde, tranen waren in haar oogen. „Je zult wel nooit meer goed over mij denken, wel?" „Ik heb je lief", zei Ballantyne, lang zaam. „Ik wist dat wat je gedaan hebt, tegen je natuur streed, tegen je heele we zen, maar ik was boos en daarom ver verblind. Fenella" hij leunde nog meer voorover, zijn magere gezicht^ vol uit drukking „geef mij ook je andere hand. Luister! Ik geef je je vrijheid, maar kunnen we niet opnieuw beginnen En misschien, zal je, als ik geduldig ben, ook wel van mij gaan houden? Maar een heel klein beetje ik ben met zoo weinig tevreden!' Haar oogen, nu helder en schitterend, keken in de zijne, vertelden hem de waar heid. Hij trok haar naar zich' toe en hun lippen ontmoetten elkaar. „Toen ik hoorde, dat je ziek was", zei ze na een langdurige $t*lte£ die Jneer woordig waren geweest. Na eenige dis cussie werd besloten tot aanschaffing. Bij de rondvraag merkte het lid Abra hamse op, dat er voor een in dienst der gemeente loswerkman te weinig was ge plakt. De voorz. zegt onderzoek toe. Daarna sluiting. Maandag 8 Februari 1926 verga derde alhier het „Groene Kruis' Wi senkerke, Kamperland en Geersclijk. Boe ken en kas werden in orde bevonden. Eenig en belangrijk punt van de agenda was: Bespreken van plannen om te ko men tot Wijkverpleging. Met algemeene stemmen werd besloten, om hiertoe over te gaan. Bij de leden zal een lijst worden aangeboden ter bestrijding van de kosten. Staande de vergadering werd hier ruim f 100,op in ge teekend. Heinkenszand. Maandag vergaderde de gemeenteraad alhier onder voorzitterschap van den burgemeester. Tegenwoordig wa ren alle leden. De voorz. opent de ver gadering. Hij wenscht de raad in deze eerste vergadering geluk. Hij zegt niet dan met dankbaarheid op het afgeloopen. jaar te kunnen terugzien. Onze gemeente bleef voor rampen gespaard, terwijl geen bijzonderheden den ingezetenen had ge troffen. Zeer weinig sterfgevallen wa ren voorgekomen en dan nog voor het meerendeel waren het memschon in hoogen ouderdom. Hij sprak den wensch uit dat ook het jaar 1926 in alle opzichten voor deze gemeente een gelukkig jaar mag zijn. Dhr. Dominicus dankt als oudste raadslid den voorz. voor het gesprokene met den wensch dat dit alles in vervul ling zal mogen komen. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Thans zegt de voorz., zal hij een gedeelte Lezen van de notulen uit een raadsvergadering van 7 Februari 1901. Dit gedeelte bevat de beeediging van dhr. H. van Iwaarden, thans wethouder, als gemeenteraadslid als zoodanig gekozen op 24 Januari 1901, in de vacature van wijlen dhr. B. Ver mande, burgemeester. De voorz. wenscht den jubilaris H. van Iwaarden thans gc- met zijn 25-jarig raadslidmaatschap. Hij zegt wat zijn voorganger wijlen burge meester Barendrecht over 25 jaar van den heer H. van Iwaarden hoopte als Ge meenteraadslid, was thans vervuld. Met ijver en energie heeft hij zich gegeven voor de belangen dezer gemeente. Hij hoopt dat het den jubilaris gegeven zal mogen zijn om nog vele jaren de plaats in te nemen, die hij thans inneemt en dat hij met dezelfde lust en ijver de gemeente belangen zal mogen blijven dienen. De gemeente-secretaris feliciteert den jubi laris en dankt hem voor alles wat hij ten opzichte van het secretariepersoineel heeft gedaan. Ook zijn collega wethou der benevens de overige raadsleden slui ten zich bij de woorden van den voorz. aan. Dhr. van Iwaarden dankt den voorz. voor het gesprokene en met hem de ove rige raadsleden. Veel is er gedurende die 25 jaar in de gemeente, de samenstelling van het bestuur en het personeel gewij zigd. Als raadslid is spr. de eenige die nog zitting heeft. Hij dainkt allen voor hun medewerking gedurende het kortere of langere tijdvak dat hij van hen steun mocht ondervinden. Zeker zal hij gedu rende het tijdvak dat achter hem ligt (aldus spreker) verkeerdheden hebben ge daan, doch daarvan is hij overtuigd dat hij deze dan nimmer heeft gedaan om zichzelf te believen of anderen te grie ven, maar met de vaste overtuiging dat beteekende dan woorden, „wist ik dat ik je liefhad en niettegenstaande mijn pogingen om je te haten, werd mijn lief de kterker en sterker, tot ik voelde dat dat als je stierf Zij sidderde bij de gedachte en zich bukkend, drukte zij vol zelfverwijt haar lippen op zijn doorschijnende hand. "Nu wil ik helpen om je weer heelemaal be ter te maken, Hugh. Kunjnen we niet?...' .Ja? „Kunnen we niet gauw trouwen, zonder eenige drukte, en dan naar een of ander rustig plaatsje gaanwij tweeën sa men? Ik wil zoo goed voor je zijn. Vind je het prettig mij bij je te hebben?" Hij kuste haar met onderdrukte harts tocht, vol geluk, en zei haar wat zij voor hem beteekende. „Jij hebt mijn heelen kijk op het le ven veranderd. Een uur geleden kon me niet schelen wat er met me gebeurde en nu Fenella bedenk eens wij samen EINDE.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1