N°. 47. Maandag 8 Februari 4926 443e Jaargang. 5 FEUILLETON De Verschoppeling n' ABONNEMENT. Prijs per kwartaal, in Goes f2,—, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE S COURANT Uitgave Naamlooz© Vennootschap Goesche Courant pB%||l§|lj| ©n Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. HET ZILVEREN HUWELIJKS FEEST VAN ONZE KONINGIN. Het verhaal gaat, dat de Koningin, toen zij een prinsesje van ongeveer twaalf ja ren was, op een ochtend aanklopte aan de werkkamer van haar Moeder. Op de vraag, wie daar was, gaf zij ten antwoord „De Koningin van Nederland". „Die ken ik niet", antwoordde de Koningin-Moe der. Waarop het prinsesje haar toon wat liet vallen en zeide: „De Prinses van Oiranjc-Nassau". Die kende de Konin gin-Regentes evenmin. Waarop tenslotte met een heel benepen kinderlijk stemmetje klonk: „Willemientje, Mama", en het antwoord volgde, dat die gerust mocht binnentreden I Het feit op zichzelf, dat dit verhaal de ronde deed, teekent de verhouding van Moeder en Dochter, ge lijk men deze naar buiten zag en voelde. Toen Koning Willem III in 1890 de oogen sloot, was het jonge Prinsesje Ko ningin en moest alle beschikbare tijd wor den aangewend om haair voor te bereiden voor de Koninklijke taak, die haar wacht te. Toch is de jeugd van Prinses Wilhel- mina allerminst somber geweest. Precies op éénjarigen leeftijd toonde zij te kunnen loopen; menigmaal heeft zij aan de hand van haar vader de officieel© receptie op Nieuwjaar bijgewoond. Haar liefste speel goed was haar verzameling poppen; haar grootste ontspanning het rijden met haar bekenden met vier pomnies bespannen wa gen; haar trouwste metgezel haar hond Swell. Toen zij den leeftijd van zes jaren bereikt had, werd een onderwijzer met haar verstandige ontwikkeling belast;deze bleef bij haar tien lange en. voor hem zonnige jaren. Korten tijd daarna deed de bekende Miss Saxton Winter haar intrede, en zij is tot 1886, en ook nog lang daarna, een onafscheidelijke vriendin van de Koningin gebleven. Veel hield het Prinsesje van teekenen; bij het jaar- lijksch bezoek aan Amsterdam werd zij meermalen opgemerkt voor het bekende raam aan den linkerhoek van het Paleis, met haar schetsboek voor zich om den huzaar, die op wacht stond, uit te teekenen 1 Vele bezoeken werden afgelegd in bin nen- en buitenland. Nimmer heeft de Vorstin zich aan haar constitutioneele plichten onttrokken. In den aanvang van 1925 werd aan de Koningin door de Lcidsche Universiteit het eere-doctoraat in de rechten aangebo den. Zij heeft dit als een bijzondere on derscheiding gevoeld. Het verhaal gaat dat, toen der Koningin eens door het Departement van Buitenlandsche Za ken een nota was aangeboden, en zij daarover het advies inwon van Staatsraad Asser, deze de juridische juistheid prees van enkele argumenten, waarin hij zelfs een nieuwe vondst erkende. Waarop de Koningin lachend kon antwoorden, dat de vondst te danken was aan een paar kantteekeningen van haar hand! Het zilveren huwelijksfeest van de Koningin valt in een periode, dat Neder- weer eens door de ramp van een grooten watersnood wordt bezocht. Het Konink lijk echtpaar heeft, niet alleen door een tocht naar de bedreigde streken, maar ook door onmiddellijk alle geschenken voor de leniging van dien nood beschikbaar door E. M. JAMESON. i (Nadruk verboden). Ballantyne's sigaar was uitgegaan; en toen hij deze weer aan wilde stelten beef de zijn hand ineens en de lucifer viel op den grond. „Je zuster? Wat heeft zij met de zaak uit te staan? Dit is iets tusschen jou en mij zij behoeft er niets van te wetenf' „Zij weet het", zei Harry. „Ik ver telde het haar vanmiddag. Ik dreigde haar dat ik me van kant zou maken. Ze zei, dat ze mij wilde helpen als ze kon, maar ze zag niet in hoe Hij brak zijn zin af, getroffen door een blik uit Ballantyne's oogen. „Ga door." „Ik zei haar dat zijdat u...." Hij hield verward op. „Dat ik „Nu, gauw wat?" „Dat u razend veel om haar gaf, en wacht even later wist ik wat een hond ik was als ik hoar zou laten lijden voor wat ik gedaan had, en daarom kwam ik zoo gauw mogelijk hier om schoon schip met u te majken. 2ij was te stellen, veler harten voor zich ontslo ten. Het zilveren huwelijksfeest zal geen feest zijn in den gebruikelijken zin des woords. Maar het zal daarbij aan sym pathie jegens het zilveren echtpaar noch in binnen, noch in buitenland ontbreken! BUITENLAND. Het monument voor Elands laag te. In het Februari-nummer van Zuid-Afri- ka vonden wij een beschrijving van de onthulling van het Monument op het Slag veld van Elandslaagte, opgericht als hul de aan de nagedachtenis van de leden van het Hollander-Korps, die daar sneu velden. We ontleenen daaraan het vol gende: „Het Monument is vervaardigd van ruw gehouwen steen, waarvoor gebruikt zijn de klippen van dc verschansing, op gestapeld door de verdedigers tijdens den slag. De steen is van diep blauwe kleur en laat zich fraai polijsten, zooals men zien kan aan de In de Noordzijde ingemetsel de plaat, waarin gegrift zijin de namen der gesneuvelden. De gepolijste plaat in de Zuidzijde be vat de navolgende opdracht: „Ter herinnering aan de op 21 Oc tober 1899 gevallen Nederlanders. Uw strijdmakkers". Het voetstuk van het on- veer 18 voeten hooge, vierkante Monu ment bestaat uit een achttal treden. Het geheele monument is in harmonie met de grootte en den vorm van het kopje, waar op het troont. Ten zuiden van het kopje, nabij den landweg, bevindt zich de begraafplaats van de op het slachtveld gesneuvelden, met vele monumenten opgericht door de Britsche regimenten, ter nagedachtenis van hun gevallen kameraden. Een prikkel- draadheining beschermt die begraafplaats tegen rondloopend vee. Een ijzeren kruis, gemaakt uit wielbanden, geplaatst in een met witkalk geschilderd vierkant, bestaan de uit ruwe klippen, vermeldt: „here rest ten brave Burghers" killed 1-10-1900. De man, die het kruis onlangs heeft over geschilderd, kon vermoedelijk niet meer lezen wat er voorheen op heeft gestaan en veranderde den datum van 21-10-1899 in 1-10-1900. Toen het middaguur was aangebroken, bevonden zich ongeveer 150 personen rondom het Monument. Op uitnoodaging van kapitein B. G. V. de Witt Hamer opende ds. H. J. de Vos, predikant van Ladysmithy die verrichtingen met het uit spreken van een gebed. Staande op de treden van het Monu ment, vertelde de oud-commandant J. P. L. Lombard, die in zes van de zeven oor logen die hij heeft medegemaakt, gediend heeft als commandant, bijzonderheden van den slag en bracht hulde aan wat Hollan ders deden voor den Transvaal. Verder voerden het woord de heer E. G. Jansen en kapt. de Watt Hamer. De laatste las een telegram voor, ontvangen van de Ned. Z.-A. Vereemging te Am sterdam luidende: „De Ned. Z.-A. Ver- ©eniging wenscht Comité van oud-strij ders geluk met dezen dag; moge het ont hulde gedenkteeken dankbaar blijven her inneren aan de in den strijd gevallen Ne- derlandsche helden". Mevr. Reatz veront- zoo geschikt voor mij, en u ook al. Ik kan u niet half zeggen hoe ik me voel". De kamer draaide rond voor Ballan- tyne. Een blinde woede p alt tie hem beet. Hij staarde den spreker aan met oogen vol smiart en ongeloof. Toen hij de ver baasde blik van den jongen ontmoette herkreeg hij zijn zelfbeheersching en lachte. Dat was geen aangenaam geluid. „Je deed nu beter met naar 'huis te gaan", zei hij, met een doodelijke kalm te in zijn stem; ik zal om die boerderij denken. Goeden nacht!" Hij ging naar den haard en wachtte tot hij de voordeur hoorde dichtslaan. Dus dit was de reden geweest. Nu be greep hij. Terwijl hij de kamer op en neer liep werd het langzamerhand iichr ter in zijn hoofd en begon hij plannen te maken. Ja, hij zou haar aan haar koop houden. Zij moest lijden zooals hij leed. Zij zou er zonder kleerscheuren niet af komen. Hij trok de jalouzieën omhoog en keek naar buiten. De dag was aan gebroken en buiten was ondoordringbare mast, juist zoo grauw en somber als zijn leven. Hij draaide den knop van het licht om en ging naar boven. De maanden gingen langzaam voorbij. Harry had allang zijn wejck pp. de boer What is in a name??? Een naam van een artikel niets, doch ook alles k neggen. Zelden zal men echter ubber-artikelen vinden, waar de naam zoo ten volle beantwoordt aan het doel en de strekking als bij de rubberhakken, -zolen en tips, voorzien van het merk ECONOMIE. ECONOMIE in naam ECONOMIE in daad schuldigdc in een schrijven de afwezigheid van President Reitz, die, daar hij ernstig ziek teruggekomen van een reis naar den Vrijstaat, hoewel beterend, nog niet in staat was verre tochten te ondernemen, maar in gedachten bij de onthulling aan wezig zou zijn. Con sul-generaal dr. H. A. Lorentz legde een met de Nederlandsche kleu ren versierden krans aan den voet van het monument ,,;m eerbiedige nagedachte nis aan de gevallen strijders te wier eere dit monument is opgericht." Aan de oorkonde, in het monument gedeponeerd alvorens de sluitsteen ge legd werd, welke oorkonde een korte be schrijving bevat van het tot stand komen van het monument, is het volgende ont leend: „De veldslag werd geleverd tussdhen een Britsche Krijgsmacht, onder aanvoe ring van Generaal French, lei" sterkte van ongeveer 3000 manschappen en 18 vuur monden en een republikeins che strijd macht, onder aanvoering van Generaal Jan Koek, ter sterkte van ongeveer 800 manschappen en twee vuurmonden. De strijd eindigde met het vallen van de duis ternis, toen de Britsche strijdmacht mees ter werd van het slagveld. Aan Britsche zijde sneuvelden 51 man en werden 220 gewond; aan Republikein- sche zijde telde men 40 gesneuvelden en 190 gewonden. Het Hollander Vrijwilliger Corps, on der aanvoering van Commandant J. P. L. Lombard, ter sterkte van 106 man, maakte deel uit van de Republikeinsche strijdmacht en hield tot het laatste toe stand. Het verloor 26 man aan dooden en ge wonden, waarondier twee officieren". Van uit Nederland werd voor het mo nument 268.8.3 p. st. bijgedragen, van uit Zuid-Afrika 230 p. st. De ontwerper van dit gedenkteeken was de architect Gerard Moerdijk van Pretoria. TeleFoneeren tusschen schip en huis. Nieuwe mogelijkheden voor de aanwen ding van draadlooze telefonie zijn dezer dagen aangetoond door experimenten, uit gevoerd tusschen een stoomschip van den Engel schen We ster-Spoorweg, dat een dienst onderhoudt naar de Kaïnaal-Eilan den, en een huis in Guernsey, een dier eilanden. Op dat schip werd een telefo- derij gevonden een honderd mijl ver wijderd van het leven dat hij haatte. Het ging hem goied; hij schreef opgewekte brieven aan Fenella. Hij had met het verleden afgedaan. De twee anderen le den nu. Ballanityine had woord gehouden. Fenella was gebonden; maar door haar te laten lijden leed hij zelf. Zoo nu en dan ontmoetten zij elkaar natuurlijk. John Ran som wist van niets. Het verbaasde hem nu en dan dat Ballantyne niet over trou wen sprak, maar hij was zoo. blij dat hij Fenella nog bij zich had, dat hij te vreden was. In zijn tijd waren jonge men- schen zoo geduldig niet. Hij kon niet ver moeden dat voor hen beiden de verloving iederen dag ondragelijker werd, als een molensteen om hun hals. Fenella was zelden thuis; zij guinde zichzelf geen tijd om na te denken. En waar ze ging, ging BalLantyne, ernstig, lijdzaam, schijnbaar vol zorg voor haar, maar innerlijk ontoegankelijk en volmin- Soms merkte hij dat ze hem aankeek met een blik, die hij niet vatten kon, en was zij verbaasd over de pijnlijke uitdruk king van zijn oogen. Over het geval met Harry hadden ze nooit met elkaar gespro ken, maar ze wist dat hij duidelijk voel de dat hij voor het doel gebruikt was. Fenella was van nature eerlijk en het deed haar zeer. nasch gesprek gehouden, door middel van de draadlooze, met het land, zonder ge bruik van ©en antenne of aard verbindingen. De uitvinder van het nieuwe toestel, dat dezen vorm van telefoneeran mogelijk maakt, D. B. S. Shannon is zijn naam, hield eerst een proef tusschen een parti culier huis iii Guernsey en het kantoor der maatschappij op dat eüand. Later werd het experiment uitgevoerd tusschen het particuliere huis en het stoomschip Reindeer, op weg van de Kanaal-Eilanden naar Weymouth. Een gesprek met behulp van een gewoon telefoontoestel in het huis, verbonden met een specialen draag baren draadloozen overbrenger aan boord van het schip, kon duidelijk worden ver staan over een afstand van lien tot zeven tig mijlen. De marconist aan boord van het schip kon tegelijkertijd twee draad looze berichten verzenden zonder dat het telefonisch bericht van land uit de ver zending hinderde. De uitvinder beweert, dat met behulp van zijn toestel het tele foneeren van land uit met iemand aan boord van een schip op zee een eenvou dige zaak wordt. Het toestel eischt slechts weinig kracht, van vijf tot ze ven watts, die kunnen worden geleverd door droge batterijen. Hij is voorne mens zijn toestel spoedig ie beproeven voor de luchtvaart. Een brand over een front van 80 K.M. Een bericht uit Melbourne maakt ge wag van een grooten brand in een groote met struiken en boomen bedekte streek van Wagga-Wagga (N.-Z. Wales). De brand breidt zich uit over een front van 80 K.M. en bedreigt de beste wouden van het regeeringsdomein der kolonie, die on geveer 40.000 H.A. beslaan. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Oesters. Uit geheel Zeeland zijn in de maand Januari het volgende aantal oesters ver zonden Nederland 278.392 België 270.175 Duitschland 204.743 Engeland 1.217.525 Zweden en Noorwegen 12.400 Frankrijk 19.125 Andere landen 5.400 Totaal Januari 1925: 1.977.760 3.242.683 Hooge melk- en boteropbrengst van een Friesche koe. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": De gemiddelde melkopbreogsten, die in Friesland wordt verkregen, worden waarschijnlijk door geen enkel land over troffen. Men legt zich evenwel elders en met name in de Vereenigde Staten van Amerika en in Engeland meer toe op het verkrijgen van enkele hooge opbrengsten, die dan als „wereldrecords" bekend wor den gemaakt. Indien men de melkrijkheid van den veestapel van een land zou willen afmeten aan de hoogste opbrengst, die in dat land verkregen werd, zou het Friesche vee dus lang niet vooraan blijken te staan. Het is daarom niet van belang ontbloot, Toen, heel plotseling, kreeg Ballantyne influenza, gevolgd door longontsteking. John Ransom, die hem bijzonder goed mocht, bezocht hem geregeld, en Fe nella hoorde per telefoon hoe het met hem ging. Ballantyne was gevaarlijk ziek. Hoewel hij sterk was, had hij een zwanen strijd te strijden. En toen het eerste ge vaar voorbij was, kon hij maar niet op krachten komen. John Ransom kwam eens op een avond thuis, bezorgd en verward. „Ze hebben hem vandaag een beetje beneden gebracht", zei hij tegen Fenella, _,m de studeerkamer. Hij ziet er uit als een geest. Hij lag op de divan en keek of hij niets meer had om voor te lezen. „Vroeg hij naar mij?" Fenella zat in de schemering, maar iets in haar stem verried haar ontroering. „Neen, neen; nu ik er over nadenk vroeg hij niets. Ik zei hem dat je blij zou zijn als je hoorde dat hij beneden was geweest en dat je hoopte hem spoedig te „Ja?" Fenella's handen lagen ineen geklemd op haar schoot. „En wat zei hij „Niets", moest Ransom zeggen; „niets". Een gedachte kwam in hem op toen Fenella niets meer zei. „Hebben jelui samen twist gehad?" „Neen", zei Fenella kalm, „niet be paald twist gehad; maar hij heeft gelijk dat men ook in Friesland onderzoekt, welke opbrengsten onder de gunstige om standigheden verkregen kunnen worden, opdat men deze hoogste opbrengsten des- gewenscht kan leggen naast de record opbrengsten, die elders verkregen zijn. Dej firma Schaap te Deersum heeft in het afgeloopen jaar een proef in die rich ting genomen en wel met de zes-jarige koe Ymkje VII van het Friesch Rund veestamboek. (Reeds an de vorige jaren had deze koe bij normale voeding goede opbrengsten gegeven, o.a. als 2-jarige koe 5036 K.G. melk met 3.50 pet. vet en als 5-jarige 7314 K.G. melk met 3.60 pet. vet, doch om te zien, wat zij onder gunstige om standigheden kan voortbrengen, werd in het afgeloopen jaar een speciale behandeling toegepast, en zoo was het mogelijk, de opbrengst tot 13.164 K.G. melk met een vetgehalte van 3.78 pet. of wel tot bo teropbrengst van 542 K.G. op te voeren, dat is de hoogste opbrengst, welke tot heden in Friesland vastgesteld werd. Op een der contröledagen werd in 24 uren tijds zelfs 48.6 K.G. melk met 4 pet. of 2.13 K.Gy boter geproduceerd. De waarde van de melk, die door deze koe in 330 dagen werd voortgebracht, be draagt f 1701,82. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatie-bureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 4 Februari in Nederland uitgesproken 80 faillissementen tegenover 102 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 4 Februari 1926 373 faillissementen tegelnover 438 over 'hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Werkverschaffing en rentezegels. Dezer dagen zijn, naar „Het Volk' meldt, door den Centralen Raad van Be roep te Utrecht eenige uitspraken gedaan, welke voor duizenden arbeiders van hel grootste gewicht zijn. Bij de N.V. De Drie Provinciën en het waterschap Vollenbove werken een 1500 arbeiders, die als werkloozen zijn aangewezen. Tegen het plakken van rente zegels bestond echter bezwaar, niet zoo zeer bij de besturen der hiergenoemde lichamen, als wel bij de regeering, die meende, dat het plakken te duur was. De raden van arbeid bonden de zaak evenwel aan en thans is in hoogste in stantie uitgemaakt, dat voor de arbeiders niet geplakt behoeft te worden. Als mo tief gold de overweging, dat in belde ge vallen niet kan worden gesproken van een arbeidsovereenkomst als door de wet bedoeld. De uitspraak zou niet alleen van be lang zijn voor de hiergenoemde lichamen, doch ook voor soortgelijke vennootschap pen in Drente en Groningen. Voor 25 jaren. Ben medewerker der „N. R. Crt.' verhaalt in 't kort het verloop van den trouwdag van H. M. de Koningin. als hij boos is. Neem mij morgenmiddag mee. Telefoneer dat ik met u meekom". Tot groote voldoening van zijn verple ger scheen Ballantyne den volgenden dag meer belangstelling voor alles te toonen. Hij stond er op geheel giekleed te worden, beval dat er in de studeerkamer rozen gezet moesten worden en stribbelde tegen dat hij op de divan moest liggen. De thee stond klaar aan de zonnige zijde van de kamer, toen Fenella binnenkwam. „Ik kom haar over een uur weer ha len" zei John Ransom op den drempel van de deur. „Ik heb een belangrijke con ferentie. Laat hem niet te veel praten, Fe nella." De deur werd gesloten; zij waren nu alleen. Ballantyne, die zijn zwakte ver foeide, probeerde hooger in de kussens op te gaan zitten. Fenella was geschrokken door de verandering in hem. Mager en grauw, met holle oogen, zij zou hem bijna niet herkend hebben. Hij stalt zijn hand uit; trachtte te glimlachen, toen ze de hare er in legden. Zij droeg vandaag ide kleur, die haar het best stond, rose, haast dezelfde tint als de rozen die op tafel stonden. Hij dacht dat zij bleeker en 6lanker was dan anders; een vlugge blik wierp hij op heel haar lieflijke persoon lijkheid; haar oogen stonden vol tranen om hem, of om haarzelf? Hij wist het oiot. (Slat volgt).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1