DE HOFSTEDE I40lme-en 5 Esscheboomen tier aan den ketting gelegd. Alzoo een slecht begin voor een nieuw schip. 's Heer Abtskerke. Voor den dienst plicht der lichting 1927 is in deze ge meente niemand ingeschreven. Keuring, loting enz. behoeft dus in deze gemeente niet plaats te hebben. Oudelande. Zaterdagavond zijn bij wed. J., nadat een winkelraam was opgescho ven, 10 a 12 chocoladereepen weggeno men; kort daarna werd iets verdachts gehoord waarop voornoemde een onder zoek ging instellen en zag enkele beu gels het hazenpad kiezen. De polite doet onderzoek. Tot onderwijzeres aan de Chr. school alhier (vacature Smit) is benoemd mej. J. de Vries te Wilhelminadorp. (z.) Kapelie. Het Ned. Herv. Kerkelijk zangkoor alhier gaf een openbare verga dering xn het lokaal Obadju. De leiding berustte bij den voorz. dhr. J. v. d. Vliet, die een openingswoord sprak en het program voor dezen avond memoreerde. Ds. J. D. Schmidt sprak een inleidend woord. Verschillende voordrachten, samenspra ken en zang onder leiding van den direc teur, dhr. H. Wolzak, vormden een schoon programma, rijkelijk werd genoten door de talrijke opgekomenen. De voorz. sprak bet slotwoord. De gehouden collecte voor de wa tersnood bedroeg te Kapelle-Biezelinge f 1691,40. Daartoe uitgenoodigd door het Nuts- departement alhier trad Dinsdagavond in de zaal van mej. E. Hanson op de be kende toonkunstenaar dhr. A. Alt van Bolsward met het onderwerp Faust van Gounod. Met lichtbeelden, orgel en pianomuziek werd bet gesprokene toegelicht. GEMENGD NIEUWS. Van Osxiabrück naar Utrecht op een wagemas. Zondagavond omstreeks 10 uur be merkte een spoorwegbeambte van het centraal station te Utrecht dat een man, die mank liep, zich op het emplacement bevond, dat voor het publiek verboden is. Bij onderzoek bleek bij een z.g. ver borgen passagier te zijn, een zekere J. S., oud 26 jaar, van beroep boerenarbeider in Hannover. Hij wilde in Amsterdam trach ten werk te vinden en aangezien hij geen geld voor zijn verdere reis had, was hij op het station te Osnabrück onder den trein geltropen en had zich aldaar op de as van een der wagens gewrongen, met zijn rug tegen den onderkant van het rijtuig, waarbij hij zijn koffertje in de hand hield. Zoo trok hij met den trein Holland in en tot Amersfoort ging alles goed. Toen de trein echter laatstgenoemd station ver liet, viel het koffertje uit zijn hand en bij een poging om zijn eigendom te grijpen, raakte hij in een zoo moeilijke positie, dat hij zijn rug kneusde en genoopt was zijn reis in Utrecht op te geven. Toen men hem vond, was hij zoo uit geput van koude en vermoeienis, dat hij bijna niet meer kon staan. Op het sta tion werd dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen, ein de geneesheer achtte over brenging naar de Rijksklinieken noodza kelijk. Daar werd geconstateerd, dat zijn verwonding niet ernstig was, doch men achtte opneming in het stedelijk zieken huis voorloopig gewenscht, ten einde te kunnen nagaan, of de vreemdsoortige reis voor den patiënt nog nadeelige gevolgen zal hebben. (De Cour.) Ned. stoomscbip in nood. De kapitein van bet Duitsche stoom schip Westphalia heeft draadloos bericht gezonden naar New-York, dat de ge- heele bemanning van het Nederlandsche stoomschip Aïkaid, dat aan de kust van Newfoundland in nood verkeerde, gereid en aan boord van de Westphalia genomen is. Laatstgenoemd schip wordt Donder dag of Vrijdag te New-York verwacht. Bruidskleed van bankbil jetten. De Borneo. P. vernam uit Amoentai, hoe daar veel ergernis verwekt is door bet feit, dat voor het huwelijk van een kind van hadji Abduulah, één der rubberkonin gen aldaar, het trouwpakje geheel van bankbiljetten van 20, 50 en 100 gulden ge maakt was. I Een groot aantal biljetten is verknipt en tot een trouwcostuum tezamen genaaid. Den kleinen ambtenaar, zegt het blad, valt het heel moeilijk, het kost- en school geld van zijn zoon voor de H.I.S. te be talen en hij ziet nu, hoe er met het kost bare geld gesmeten wordt, alleen en uit sluitend om andere de oogen uit te steken. -De martelaressen van den stejmplicht De „gereformeerde gemeenten (z.g. oud-geref. etc.) hielden onlangs een sy node. De classis Middelburg vroeg, naar we in „De Saambinder" lezen, den bij stand der Synode in haar protest tegen den stemplicht en bijzonder tegen, vrou- wen-stemdwang. De bedoeling is, dat namens de Synode zal worden geprotes teerd tegen de wet. Er werd ter vergade ring nadruk opfiefegdE dat men njet zal pruttelen tegen de straf. Wil men, zoo betuigde men, onze vrouwen beboeten en in de gevangenis werpen, omdat men meent, dat zij kwaad doen, de Heere geve haar genade deze onrechtvaardige straf blijmoedig te dragen. Doch een woord van protest diene te gaain tegen de wetgeving, die meer en meer met Gods rechten spot, en ons volk ten ver- derve voert. Met algemeene stemmen is door deze Synode besloten aan deputaten bij de Hooge Overheid te verzoeken dit protest over te brengen. Holl. schip vergaan. "Volgens nader bericht heeft kapitein Graaffe, van de Westphalia, de volgende bijzonderheden meegedeeld over de redding van de 27 man van de Alkaid. Kapitein Roos, van de Alkaid, was bijna verdronken toen hij tusschen zijn schip en de reddings boot viel. De Westphalia ontving het sein SOS 31 Januari 2 uur 's nachts en kon door middel van den draadloozen richtingvinder de positie van de Alkaid nagaan. Hij vond de Alkaid elf uur vijftien min. Zeeën spoelden over het schip, dekhuizen waren weggespoeld, boo ten vernield, en het ruwe weer maakte reddingspogingen onmogelijk. Om zeven aur 's morgens van den volgenden dag werd de zee kalmer, en de Westphalia zond een boot, waarmee de geheele be manning aan boord van de Westphalia werd gebracht. De Alkaid werd in brand gestoken om te verhoeden, dat het schip een gevaarlijk wrak zou worden. Niemand is gedeerd. Kapitein Koos was de laatste, die het schip verliet. Ben Amerikaansch gru welverhaal. De courantenlezers in de Ver. Staten kunnen weer eens hun hart ophalen aan een gruwelverhaal, waarin sprake is van de toepassing der ondervraging in „den derden graad". Dit is eea ondervraging, welke onafgebroken desnoods langer dan een dag wordt voortgezet en waarbij de verhoorde allengs lichamelijk en geeste lijk zdó afgemat en gepijnigd wordt, dat lij geen weerstandsvermogen meer heeft en maar bekent. EeD „chiropractor* (wij zouden zeggen een „knijp- en vrij (dokter*) te Phila delphia, David Marshall, was in hechtenis genomen, omdat men in de nabijheid van zijn woning het afgesneden hoofd van een rrouw had gevonden. Het slachtoffer was -ene juffrouw Anna Dietrich. De chiro practor is gehuwd en heeft uit dat huwe lijk een kind. Het was bekend, dat hij tot mej. Dietrich in relatie had gestaan. De politie deed een inval in de kamers waar Marshall spreekuur hield en vond in een dier kamers bloedvlekken, een zaag en een stuk van een courant, dat den zelfden datnm droeg als het stuk courant, waarin het hoofd van de vermoorde vronw gewikkeld was geweest. Men confronteerde Marshall met het hoofd van het slacht offer, doch de man bewaarde zijn koel bloedigheid en ontkende schuld. „Indien leze doode lippen zich konden bewegen, zouden zij mjj vrijspreken" riep hij uit. Maar de politie was met deze ontken ning niet tevreden en begon de onder vraging in den derden graad. Berst kwam Marshall tot de halve be kentenis, dat hij wel het lijk had in stuk ten gesneden en deze stukken op allerlei plaatsen had verdonkeremaand. In zijn lonsternatie had hij het hoofd vergeten en dat had hij weggegooid op een plek, vaar het spoedig gevonden was. Maar zoo hield bij hardnekkig vol den moord zelf had hjj niet gepleegd. De jonge vronw was door een rijken aan bidder in den steek gelaten, en had zich uit wanhoop daarover met vergif om het leven gebracht in zijn kamer. In zijn ont zetting had hij niet beter weten te doen lan het lijk in stukken te snijden en die te versteken. De politie bleef echter doorvragen en .en slotte was Marshall niet meer in staat verzet te bieden en kwam het hooge woord er uit, Anna Dietrich was al acht jaar zijn maitresse, zonder dat Marshali's vrouw er van wist. Den laatsten tjjd ech ter had juffr. Diedrich er steeds weer op aangedrongen, dat Marshall haar naar dure feestjes zon meenemen, en haar geld, steeds meer geld zou geven. Zoo niet dan zou zij hem verklappen aan zijn vrouw. Benige dagen geleden was da vrouw bij hem gekomen en had weer een scène gemaakt. Marshall was driftig geworden, en had haar bij de keel gepakt, en voor hij begreep wat hij gedaan had was zij dood geweest. De kat van den machi nist. Het maandblad van de Vereeniging tot Bescherming van dieren, vertaalde nit den Duitschen Tierschutzkalender de volgende geschiedenis van een kat, door wier toe doen een groote personentrein in Amerika bewaard bleef voor een vreeselijke botsing met een anderen trein. Voor 't allereerste begin van 't verhaal moeten we in gedachten teruggaan tot ongeveer twee jaar vóór de hoofdgebeur tenis. Een vader zat toen eens met zijn zoontje in den trein naar St. Louis (een groote stad in het midden van de Repu- Overspannen Zenuwen vragen een Kalmeerend en Zenuwsterkend middel. Mijnhardt's Zenuwtabletten beantwoorden volkomen aan dit doel. Glazen buisje 75 et. Bij Apoth. en Drogislen bliek der Vereenigde Staten) naar een meer westelijk gelegen plaats. Bij hun bagage behoorde, zorgvuldig in een warm doch luchtig mandje gezet, een k.ein poesje. Ze hadden een lange reis in 't voor uitzicht en dus haalde de vader zjjn cou rant voor dei dag en ging zitten lezen. Onderwijl amuseerde de jongen zich met uit het raampje te kijken. Toen hij daar eindelijk genoeg van had, haalde hij het katje nit 't mandje en begon er mee te spelen, totdat hij ten slotte in slaap viel. Poes tippelde eerst een poosje in den coupé rond, vond een warm hoekje, rolde zich ineen en volgde daarop 't voorbeeld van haar baasje. De trein bereikte eindelijk het station, waar de beide reizigers 'moesten over stappen. In een oogwenk hadden ze hun bagage bijeengezocht en de jongen, die pas wakker was geworden, vergat heele- maal, dat hij het katje uit de mand" had genomen. Toen nu de trein bij het eind station was aangekomen, vond de con ducteur bij zijn rondgang door de wagens het diertje in zijn eentje op een der kus sens liggen slapen. De zorgzame conducteur nam de kleine reizigster mee naar de locomotief, waar het lekker warm was en twee sterke man nen liefderijk voor haar zorgden. Den volgenden morgen werd de kat, als bij de machine behoorende, „Pnssy, de Kat van den Machinist* gedoopt. In 't eerste was ze erg bang vcor het geraas, dat de locomotief maakte,, maar dan streelde de stoker haar telkens, zoodat zjj al heel gauw aan alles wende en op alle reizen meeging, wat voor weer het ook was. Van één ding echter schrikte Pnssy telkens weer op nieuw, namelijk, als er in de verte een andere trein aankwam. Als het gevaarte dan sissend en dreunend voorbij raasde, was de arme kat telkens weer doodelijk beangst. Steeds weer tracht ten machinist en stoker de kat af te wennen om, zoodra ze een trein hoorde aankomen, op den grond te springen en ineen te hurken, maar tot dusver had het niets geholpen. Zoo was er al meer dan een jaar ver- loopen en op zekeren winterdag zat Pussy weer als gewoonlijk op haar locomotief, ergens in 't westen van de Vereenigde Staten, toen er een vreeselijke storm op stak. Ze reden op dat oogenblik over een baanvak met enkel spoor en bepaalde wisselplaatsen. Het station, waar ze om 4.30 aankwamen, was zoo'n wisselhalte en hier moesten ze wachten, totdat de goederentrein het station gepasseerd was. Nadat ze echter wel een kwartier gewacht haddeD, besloot de hoofdcorducteur door te rijden en den goederentrein bij de vol gende wisselhalte, een kwartier rijdens verder, te laten paseeeren. Hij telegra feerde daarom naar des beambte in het seinhuisje aldaar, of deze den goederen trein voor hem wilde ophouden daarop ging de personentrein in den storm verder. Op zijn mededeeling had de hoofdcon ducteur geen tegenbericht gekregen en das dacht hij, dat alles in orde was. Ze hadden ongeveer 5 minuten gereden, toen Pnssy plotseling haar kop opstak, een oogenblik haar ooren spitste en toen snel op den grond sprong. De beide mannen begrepen nu, dat Pnssy een trein hoorde aankomen. Misschien wel de goederentrein die met allen stoom op hen toereed 1 De machinist stak het hoofd uit 't raampje en tuurde in de duisternismaar deze èn de storm beide maakten het onmogelijk om maar iets te hooren of te zien. De machine werd tot staan gebracht en de hoofdconducteur gewaarschnwd. Na een paar in haast ge wisselde woorden besloten ze, met allen stoom op, terug te rijden naar het station, dat ze zooeven hadden verlaten. Nauwelijks waren ze hier aangekomen, toen de goe derentrein ook binnenreed. Iedereen was natuurlijk overtuigd, dat ze, maar juist op 't kantje af, ontsnapt waren aan een zeer ernstig spoorwegongeluk. Toen Pussy's trein bij het volgende station aankwam,, vroeg de hoofdconducteur aan den wisselwachter, waarom hij op zijn mededeeling geen antwoord had ge geven, „Wjj hebben geen mededeeling gekregen" zeide deze. Den volgenden dag bleken alle telegraafdraden op de lijn door den storm vernield. Pussy werd natuurlijk uitbundig ge prezen haar meester is zeer trotsch op haar en „De Kat van den Machinist" staat langs de geheele spoorlijn in bla kende gunst, Aanvaringen. Het uit Londen gekomen Deensche stoomschip Yrsa, met oorspronkelijke be stemming naar Vlaardingen om te bun keren, ie op de Noordzee in aanvaring geweest met het van Rotterdam naar New-York vertrokken Nederlandsche stoomschip Breedijk. Laatstgenoemd schip is naar Rotterdam teruggekeerd. De Yrsa is, met ingedrukten voorsteven, opgestoomd naar Rotterdam het zal aldaar worden gerepareerd. Het Engelsche stoomschip Whimbrel, van Glasgow naar Antwerpen, is bij Vlissingen in aanvaring geweest met het uitgaande Engelsche stoomschip Marloch en gezonken. De bemanning is gered en te Viiosingen geland. De Marloch is, ver moedelijk met lekkage, voor anker gegaan. UIT DE PERS. Partybelang of landsbelang. Het) Vaderland schrijft naar aanleiding van een artikel van mr. Marchant in „De Vrijz. Democraat* Volgens Mr. Marchant staat de Hr. Limburg schuldig aan gemis van partij discipline, want een goed vr ij- zin n i g-d e m o c r a a t, let wel op lezer, maakt zjjn persoonlijke overwegingen aan het belang van zijne partjj onder alle omstandigheden ondergeschikt. Ziedaar wel eene uitspraak, die dost zien, hoever men in de Vrijzinnig-demo. cratische partij, nadat ze coiyphaeën als Drucker, Bos, Smidt, van Deventer en Treub moest missen, van de wijs is ge raakt. Bene partij is toch slechts de groe peering van gelijkgezinden, die iets voor hetzelfde beginsel willen bereiken, en dus niet meer dan een middel. Terwijl de Hr. Marchant de party blijkens zijne uit spraak als het ding an sich und für sich en das als doel beschouwt. Zullen ;wij nu nog iets zeggen van de grief van den Hr. Marchant, dat Limburg weigerde nit spreken te gaan Het is eigenljjk t e dwaas. Men kan een buiten gewoon bekwaam man zijn, en zelfs een spreker, die het oor van de Kamer heeft, zonder als spreker voor de volksvergade ring geschikt te wezen, Maar, zoo zegt de Hr. Marchant, „bjj ons vrijzinnig-democraten wordt nu een maal gelukkig 1 geëisoht, dat men partijgenoot is met heel zijn hart.* Het is alles van al heel klein allure, maar het is toch niet kwaad, al geschiedde het dan ook in een oogenblik, dat de Hr. Marchant alle zeifbeheersching verloor, dat men uit den mond van den leider zeiven eens verneemt, dat bij de V.-D. het p a r t ij belang alles is, en het lands belang zoo weinig, dat de Hr, Marchant het in zijn artikel van meer dan 450 regels zelfs niet noemt. Znlk een partij is een gevaar, en was het nooit meer dan thans. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Emilc Remé Etietvne z.v. Leien dert Dingeman Boudeling en Magtilda Schlatker; Adrianus Jacobus z.v. Aart Oosterherk en Elisabeth Maria Sampon. Overleden: Magdalena Driedijk 72 j-, weduwe van Marinus Rijk. BURGERLIJKE STAND over de maand Januari 1926. SCHORE. Geboren: 1, Jannetjed.v. Goinmert Zoeteweij en Cornelia Rijn; 12, Cornells Bernardus z.v. A. H. van der Borgt en Cornelia Willemsteia; 15, Francina Johanna d.v. Wouter Vissdher en Leuntje Co melissen26, Willem To- nis z.v. Marinus in 't Anker en Da. Pa. van Staalen. 440ste STAATSLOTERIJ. 5e klasse 9e lijst Trekking 1 Febr. f1500: 7676 f1000: 13743 19251 f 400: 2631 8364 14341 14978 16007 f 200 3768 5576 7059 9891 18010 19359 20111 f 100 643 1988 4621 5938 7829 9431 10216 15948 20636 5e klasse 10 lijst Trekking 2 Febr. f 1000 869 3352 18826 f 400: 3033 8914 16959 18316 18791 f 200: 1289 20854 f 100: 7241 10377 11361 11901 14508 18007 18447. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 767.2 te In- goe. Laagste barometerstand 740.5 te Rochefotd. I De verwachting tot den avond van 4 dezer luidt: zwakke tot matige O. later veranderlijke wind, nevelig tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk regen, weinig ver andering in temperatuur. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs pet tegel slechts 16 cent SPORT. Dammen. Vóór-rondes kampioenschap voor Zeeland. De uitslag der Goesche Damclub van 29 Jan. luidt: Jac. vain ZweedcnA. Gor- stanje 20. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Februari: 4 Heinkenszand, woonhuis met schuur en tuin, van Cleef. 5 Nisse, bouwland, Pilaar. 9 Goes, drachtige zeugen en loop var kens, de Walde Heijboer. 17 Kruiningen, bouwland, Verbist. 17 Nieuwdorp, publieke verp. bouw land, Pilaar. 17 Nieuwdorp, woonhuis en erf, Pilaar. 17 Goes, vendutie, de Kok. 18 Borssele, inspan, de- Kok. 19 's Heer Arendskerke, kapitale boe- ren-inspan, Pilaar. 19 Heinkenszand, wagenmakerij en 2 woonhuizen, van Dissel. 24 Wolfaartsdijk, boereninspan, Pilaar. 24 Kruiningen, kapitale boeren-tnspan, Verbist. 24 Kamperland, kapitalen boereninspan, Markus se. 25 Wolfaartsdijk, kapitalen boereninspan van Dissel. 26 Rilland, kapitalen bóeren-inspan, Pi laar. 26 Kats, inspan, Markusse. 26 Rilland, kapitale boeien-inspan, Pi laar. 27 's Heer Abtskerke, weiland, van Dis- eel. 27. Kloetinge, wiseenboscb', van Dissel. Hoedekenskerke, hofstede, bouw-en weiland, van Dissel. Hoedekenskerke, inboedel, van Dis sel. Biezelinge, boomgaard en bouwland, Pilaar. Maart: 1 Goes, verpachting Schuttershof, B. en W. 3 Schare, boeren-inspan, Kram. 3 's Heer Hendrikskinderen, boeren inspan, Pilaar. 3 Colijnspiaat, inspan, Markusse. 4 Rilland, Kap. Boereninspan, Pilaar. 5 lerseke, kapitale boeren-inspan, van Dissel. 5 Wissenkerke, kapitalen boereninspan. Pilaar. 11 Oudelande, inspan. De Kok. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Februari: 4 en 5, Prins van Oranje, Onderling Kunstgenot. „Groote Stadslucht". 4 Raad 8 uur. 8 Prins van Oranje, Generale repe titie Toonkunst. 10 Prins van Oranje, Concert Toon kunst. AANBESTEDINGEN. Februari: 6 Goes, verbouwen ketelhuis Gasfa briek, Dir. Gemeentewerken. 6 Heinkenszand, sloopen bestaande sine derij en woning: bouwen fabriek met woning, O. van Bruggen. 25 Kapelie, afbreken en opbouwen ar beiderswoning, Calam. Willem Anna- polder. ADVERTENTIEN Bij inschrijving te pachten voor zeven" jaar, ingaande voor de ge bouwen 1 Juli en de. bouwlanden na rooven oogst 1926, in den Van der Duynspolder, onder de gemeente WOENSDRECHT, be woond door den heer Alph. Moohs, ter grootte van ongeveer SO Hectaren De voorwaarden liggen ter lezing bij de heeren Lenshoek te Kloetinge, alwaar ook inlichtingen zjjn te bekomen, iederen werkdag (behalve Dinsdag en Zaterdag) tusschen 912 en 24 uur en waar ook de inschrijvingsbiljetten worden in gewacht voor of op Vrijdag 26 Eebrnari a.s. Aanwijzing op de hofstede op Maandag 15 en 22 Eebrnari, des namiddags tusschen 2 en 4 uur. Te koop bij Inschrijving a contant staande bjj het pakhnis naast de begraaf plaats te Kapelie. Inschrijvingen vóór of op 6 Bebruari a.s. AdresJ. P. JANSEN, Fruithandel. Goes.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3