VEILIGHEID EN VOLKS GEZONDHEID. Ondeugdelijke eet- en drinkwaren. Sedert 1920 zijn de bepalingen van de Warenwet voor ons land im werking en wordt toezicht uitgeoefend op eet- en drinkwaren en op enkele andere artike len, in het belang van. de volksgezond heid en de eerlijkheid in den handel. Ruim 130 keurmeesters gaan dagelijks rond in winkels, op markten en andere openbare verkoopplaatsen. Eet- en drink waren, welke bederven of ondeugdelijk zijn, worden ongeschikt gemaakt voor menschelijk gebruik of vernietigd. Een ieder, die gegronde klachten heeft over de hoedanigheid van eet- en drink waren, kan die klachten ter kennis bren gen van den Directeur van den Waren- keoiringsdienst, die toezicht houdt in de plaats zijner inwoning. Overtreding der bepalingen kan met twee duizend gulden boete of zes maan den hechtenis worden gestraft. Toch komt nog een groot aantal overtredingen voor. In 1924 werden meer dan acht duizend partijen, eet- en drinkwaren, welke be dorven of ondeugdelijk waren, aan het gebruik onttrokken, en werden meer dan dertien honderd personen wegens hetver- koopen van vervalschte of ondeugde lijke eet- en drinkwaren veroordeeld tot somtijds hooge geldboeten of tot hech tenis, in tien gevallen van een maand of langer. Hoeveel kost dat alles wel? Het ge heel© toezicht kostte in 1924 niet meer dan een en twintig cent per inwoner. Be halve dit algemeene toezicht wordt nog bijzonder toezicht gehouden op de on schadelijkheid van vleesch en vleeschn waren door de ambtenaren van den vee- en vleeschkeuringsdienst, op de zuiver heid van boter door de ambtenaren van de Rijkszuivel-inspectie, de botercontrole- stations en op de kwaliteit (vetgehalte) van kaas door de kaascontrole-stations. GEZONDHEIDSRAAD- ling van het autobussenverkeer. Daarom mieent de commissie de standplaats voor autobussen, op de Groote Markt niet te moeten toestaan op alle marktdagen, ker misdagen, toondagen, dagen van hengsten- keuringen en andere drukke dagen, na der door B. en W. vast te stellen. Op deze dagen is dus het verkeer met auto bussen! in de oude stad te verbieden, en zouden zij een standplaats kunnen vinden hetzij bij het station, hetzij aan het einde van de Wijngaardstraat en Westwal. Zelfs heeft het in de commissie een punt van ernstige overweging uitgemaakt deze regeling voor alle dagen vast te slelfen. Het aantal personen, dat Goes per autobus zal bezoeken, zal er zeker niet door verminderen, terwijl de afstanden in Goes zoo klein zijn, dat de bezoekers slechts een zeer gering nadeel van deze maatregel zullen ondervinden. Het komt der commissie voor, dat het wenschelijk is, dat de Raad zich hier over uitspreke, wijl hoe langer de toe stand duurt, hoe moeilijker het wordt daartegen afdoende maatregelen le treffen. Ten slotte meent de commissie, dat een einde gemaakt dient te worden aan het veelvuldig stationeeren van particu liere automobielen in de straten, in ver band waarmede radicale herziening van artikelen 7 en 8 van de motor- en rij wielverordening zal moeten geschieden. De oommissie zou de beide zijden van de Groote Markt willen aanwijzen voor standplaats van particuliere automobie len, met uitzondering van den Dinsdag. Ten slotte merkt de commissie op dat de bovenstaande regelingen eerst in zul len gaan indien de Middelburgsche straat voor het verkeer geopend zalzijn. Voor zoover de raad zich met de hierboven genoemde punten kaft" vereeni gen, wordt voorgesteld dat Burgemeester en Wethouders in overleg met de commis sie de noodige wijzigingen en aanvullin gen der bestaande verordeningen ontwerpen Ingekomen zijn o.a. nog: a. Vaststelling door Ged. Staten der rekening 1924 van den Warenkeurings-, dienst Goes. b. Verschillende berichten van per sonen dat zij hun (her) benoeming tot commissielid aannemen (o.a. van den heer ir. J. van Poelgeest tot lid der gasoom- missie). c; Bericht van den heer J. van Dijl te Heusden dat hij zijn benoeming tot Hoofd van school C. aanvaardt en 16 Febr. a.s. in functie hoopt te treden. d. Proces-verbaal opname kas en boe- ken gemeente-ontvanger. e. Verschillende goedkeuringen van raadsbesluiten door Ged. Staten, bene vens bericht van ontvangst van diverse verordeningen benevens bericht dat de beslissing omtrent de begrooting 1926 door hen is verdaagd tot 1 April. f. Van het Propaganda-comité voor wegenverbetering haar publicatie „Onze groote Verkeerswegen' g. De afd. Goes der Ned. Vereeni- ging van Huisvrouwen, verzoekt drin gend (naar aanleiding van het adres der melkslijters), om geen verordening tot stand te doen komen, die het melkslijten op Zondag verbiedt. h. Adres van eenige eigenaars van pak huis en woonhuizen aan de J. A. van der Goeskade, om aldaar enkele hoornen te rooien vanwege de weinige breedte en den bocht die er in is, wat gevaar oplevert voor de bewoners. Rekening Gasthuis. Ingezonden is de rekening 1924 van het Gasthuis, de ontvangsten bedragen f53.936,06, uitgaven f51.184,62. goed slot f2751,44. De fin. commissie stelt goedkeuring voor. Wijziging verordening straten, pleinen, enz. Aan art. 16 vermeldende hetgeen op openbare plaatsen is verboden, wordt aan al. b. Zijn gevoeg doen, toegevoegd: „of te wateren". Zulks aangezien door den Kantonrechter een bekeurde van rechts vervolging ontslagen is wijl wateren niet zou vallen onder „zijn gevoeg doen". Adviezen. De fin. comm. heeft eenige opmerkin gen gemaakt naar aanleiding van het voor stel van B. en W. tot heffing van een recht bij vergunningen i. z. aait. 5 Woning wet. Deze betreffen: a. dat op nieuwbouw een nieuwe last wordt gelegd, b. dat de opbrengst gering zal zijn, c. dat de heffing meerdere werkzaamheden voor secretarie-personeel en dir. van gemeente werken zullen meebrengen. B. en W. antwoorden: a. dat het ont worpen tarief matig is te noemen; b. de jaarlijksche opbrengst wordt op pl.m. f 1000 geraamd; c. B. en W. meenen dat dit niet juist is, ook thans wordt van bouwvergunningen reeds een leges gehe ven (f 0,25). Reclames zullen slechts sporadisch voorkomen. Na deze toelichting gaat de fin. com missie accoord. BINNENLAND. De gemeente Vaals vraagt faillissement aan. Maandagavond is in de vergadering van den gemeenteraad van Vaals de ge meen tebegroo ting voor 1926 behandeld. Met 7 tegen 5 stemmen werd aan B. eni W. opgedragen, het faillissement van de gemeente aan te vragen. SCHOOL EN KERK. Dr. Geelkerken naar Assen. Men meldt aan de „Telegr." uit As sen, dat het modcramen der Generale Synode een schrijven gezonden heeft aan dr. J. G. Geelkerken, waarin deze hem verzoekt er met zijn bezigheden rekening mede te willen houden, dat het niet on mogelijk is, dat hij deze week zal ver zocht worden naar Assen te komen. Tevens werd een schrijven tot den ker- keraad van Amsterdam-Zuid gericht, waarin deze verzocht werd, aan zijn afge vaardigden de notulenboeken van de ja ren 1923, 1924 en 1925 mede te geven en ter beschikking der Generale Synode te stellen, terwijl nadrukkelijk verzekerd werd, dat zij slechts met betrekking tot de zaak-Marinus zouden worden ingezien. Door deze meer dan beleefde wijze waarop men dr. Geelkerken reeds voor bereidt op een mogelijke invitatie, heeft de Gen. Synode dus blijkbaar het zooals een bekend predikant het uitdruk te middeleeuwsche „cibeeren" van de classis Amsterdam, veroordeeld. Naar het blad verneemt, zal dr. Geelkerken dan ook jaan de vriendelijke uitnoodiging'ter stond gehoor geven. Met den handschoen naar den hemel. Men schrijft ons: Op uitnoiodiging van het chr. comité voor winterlezingen sprak Vrijdagavond in de Aug. kerk te Dordrecht, die be kende veldprediker ds. H. Jaensen over zijn reisindrukken in Ned. Indië. Vol gens het verslag van de Dordr. Crt. ver telde spr. o.a. een geestelijke les te heb ben ontvangen toen de boot Tandjong Priok naderde. „Allen kwamen aan dek en wie in het bezit was van een kijker begon de haven te observeeren, om te zien of er ook iemand was om hem of haar af le halen. Dit afhalen is een zeer teer punt, vooral wanneer aan boord z.g. „hand schoentjes" zijn. Het is begrijpelijk, dat zoo'n meisje met verlangen uitkijkt of haar echtgenoot aanwezig is, vooral ook omdat de ervaring leert dat hij er wel eens niet is. Spr. noemt dit een geeste lijke les, omdat het zou kunnen gebeuren, dat wij aan de overzijde van het leven verwachten te worden afgehaald en wat zal gebeuren, als Jezus dan niet komt om ons te halen?" Hoe moeten wij dit noemen: banale of gewaagde christelijkheid? (N.R.C.) RECHTSZAKEN. Hooger beroep. Door J. Z., chauffeur te Goes is hoo ger beroep aangeteekend tegen een von nis van den kantonrechter aldaar d.d. 22 Januari 1926, waarbij hij wegens over treding Rijwielwet is veroordeeld tol 2 maal f 15 boete of 2 maal 15 d. h. De Ambtenaar van het O. M. heeft eveneens appèl aangeteekend. Een eisch van f 550.000. De curator in liet faillissement van de N.V. Int. Cetem Arbitrage te Amster dam, mr. W. A. Moerel, heeft de heeren S. S. Weyl tè Atnsterdam en mr. H. P. Marchant te Sche veilingen, oprichters van genoemde naamlooze vennootschap, ge dagvaard om te betalen ieder f275.000. Het kapitaal van de thans gefailleerde maatschappij Cetem bedraagt 1 millioen gulden, verdeeld in een groep van 250 aandeel en A en 750 aandeelen alle van f 1000. De aandeelen A zijn alle geplaatst en volgestort. Van de aandeelen B zijn 300 geplaatst en volgestort. Daar de gedaagden tezamen hebben deelgeno men in het maatschappelijk kapitaal der onderneming voor f550.000 naar zij heb ben verklaard, maar in werkelijkheid noch door gedaagden, noch door derden iets is gestort, vordert de curator van ieder der gedaagden f275.000. Hij vraagt, de hee ren Weyl en Marchant te veroordeelen tot betaling bij voorraad en bij lijfsdwang en bovendien, dat 6 pet. rente zal worden betaald van den dag van dagvaarding af tot den dag der voldoening van het bedrag. Een klacht tegen mr. H. P. Marchant. Mr. Moerel, curator in het faillisse ment van de Cetem, heeft Dinsdag bij den raad van toezicht en discipline van de orde van advocaten te 's Gravenhage een klacht ingediend tegen mr. H. P. Marchant, wegens diens uitlating tegen over een journalist, waarin hij in verband met den eisch tot volstorting van aandee len van de Cetem, van een poging tot chantage heeft gesproken. STADS-NIEUWS. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag 2 Februari 1925 waren aangevoerd: 2 nuchtere kal- ren en 53 biggen. W ij k v e r p 1 e g i n g. Met vriendelijken dank ontving Zr. Visser voor het wijkwerk na verleende hulp: een gift van f 25, een van f 10, drie van f5,een van f2,50; een van f2,een van f 1,en "f 10,voor het ziekenbusje. Commissie voor Arbeiders ontwikkeling. Vrijdagavond trad voor bovengenoem de Commissie op, de bekende declama tor, dhr. J. Sternheim van Amsterdam, met: „De Legende van Tijl Uilenspiegeil en Lamme Goedzak", geschreven door den Vlaming Ch. de Coster. Na een kort woord van welkom door dien voorzitter, ving de spanker van den avond zijn taak aan. Eerst schetste hij in groote trekken den inhoud van het boek en bracht ons in kennis met den hoofdpersoon, den leu- tigen, vroolijken, maar ook goed-geuschen Tijl zijn vader Klaas, den rondborsti- gen kooldrager zijn moeder So et kin zijn zuster Neele zijn vriend Lam me en de baker Catelijne, verpersoonlij kingen van even zoovele deugden van het Vlaamsche volk. Vervolgens memoreerde hij den toe stand van verslapping in de Katholieke Kerk in de 15e eeuw, waardoor in 't be- ,gin der 16e, door het optreden van de bekende hervormers Luther, Zwingli en Calvijn de hervorming mogelijk werd, met als uitwas de beeldenstorm in de Neder landen, en ten slotte de opstand tegen het Spaansche bewind. De spreker legde er den nadruk op dat dit boek geschreven door een geloovig- roomschen schrijver als De Coster een felle aanklacht inhoudt tegen de misbrui ken welke in dien tijd de R. K. Kerk wa ren binnengeslopen. Na deze i nleidang droeg dhr. Sternheim eenige fragmenten uit het werk voor. Wij noemen: de reis van Tijl naar Rome, op welken hij door op den terugweg voor hondendokter te spelen een goed maal en reisgeld verdiende, en: Tijl, als koster, bij den Proost van Yperen, waar hij zijn helper, den slumpengen Pompilius, er keer op keer tusschen neemt, ja den Proost en de heele parochie een dwaze vertoo ning laat maken, als luimig gedeelte. Maar ook de ernst ontbrak niet, toen dhr. Sternheim, op waarlijk meesterlijke wijze voordroeg: de voltrekking van het doodvonnis aan den hervormer Klaas de kooldrager op den brandstapel (met het telkens terugkeerende: en de doodsklok klept!) en de toespraak van Tijl tot de geuzen, die hij opwekt tot onverzoenlijken strijd, met als slot het bekende, krach tige: Slaet op ten trommele, van dirre- domdeine, Slaet op ten trommele, van dirredomdom. Al met al, een uitstekend geslaagde avond, waarover de Commissie tevreden kan zijn, al had de opkomst beter gekund. „Onderling Kunstgenot". Dinsdagavond gaf de Kon. Erk. Too- neelve reenigiing .Onderling Kun s tgenol alhier, een volksop voering van „Groote Stadslucht", blijspel van de bekende E)uitsche schrijvers Blumenthal en Ka- delburg. De groote tooneelzaal van de Prins van Oranje was stampvol. Een verblijdend verschijnsel „Groote Stadslucht" is een alleraar digst blijspel, waarvan de inhoud in 't kort op het volgende neerkomt: Een Ber- lijnsch jongmensch wordt door zijn schoon papa gedwongen de hoofdstedelijke lucht te verwisselen voor die van een klein nest, waar de verveling en de damesklets hoogtij vieren. De jonge main gaat lijden aan influenza provineialis, een ziekte die voorkomt in alle plaatsjes beneden 10.000 inwoners en vertrekt tenslotte weer naar de hoofdstad, waar zijn vrouwtje zich weer bij hem voegt. Het stuk werd leuk en vlot gespeeld. Er zat schot in! Hulde dus aan de regie. De heer K. A. v. Langeraad was de Berlijner en speelde deze los en levendig, uitstekend van houding en gelaatsmimiek. Een verrukkelijke blijspelfiguur. De heer H. J. Molhoek was de kwaad aardige schoonvader. Hij speelde o. i. wat te dramatisch maar als contrast deed deze opvatting het toch wel. Sabine, zijn dochter, werd door Mej. E. v. d. Heijde lief gespeeld, zij gaf aardig het eenvoudig meisje uit de provincie. Dhr. H. Franken had als advocaat Lenz zijn stroefheid, die hem in vorige rollen wel eens hinderde, bijkans geheel afgelegd en bleek in z'n spel zeer te zijn vooruitgegaan. Mevr. N. AdemaGabriels© gaf een waardige vertolking van zijn vrouw. Zeer goed was zij aan het slot van het eerste bedrijf, waar zij haar man zijn ontrouw verwijt. Dhr. A. W. Schneider, was hun neef, Bernard Gempe, de man die steeds te laat komt en zich telkens het meisje voor zijn neus laat wegkapen. Fijn komisch werd deze figuur gespeeld. En het publiek heeft er dan ook aan gesmuld. Grime, de trippelpasjes, stern-intonatie, het was geheel af. Dhr. D. A. Constandse speelde heer lijk den ouden dokter Crusius, die zoo gaarne eens uit den band springt en al vele jaren zucht onder het juk van z'n vrouw en die zichzelf vergelijkt met het mijnpaard Batadlle, uit Zola's Germinal. Hoq mooi was de ontboezeming over z'n jeugd- in hel laatste bedrijf. Dhr. R. Wiebenga typeerde keurig den ouden rector, zoowel wat stem als hou ding betreft. De dames M. PenningsStokmans en WiebengaZijlstra waren de kwaad sprekende dames en als zoodanig voor treffelijk. Ook de bijrolletjes werden goed ver tolkt. De intérieurs zagen er keurig uit, wat onsi jgeenszins verwonderde toen we dhr. Bielen het trapje van het tooneel zagen afdalen. De grime was uitstekend verzorgd door dhr. H. Koert. Het publiek heeft zich voortreffelijk geamuseerd, er werd hartelijk gelachen en dankbaar geapplaudisseerd. Dat beloven a.s. Donderdag en Vrij dag succesvolle avonden te zullen wor den. We twijfelen er niet aan of de zaal zal telkenmale vol zijn. De heeren Taniniinga en Sandijck ver gastten ons in de pauz es op mooie muziek. R. K. Vrouwenbond. De presidente van dien R. K. Vrou wenbond alhier heeft onder dagteekening van 30 Januari j.l. van het bestuur van het Nederl. R. K. Huisvestingcomité een schrijven ontvangen, waarin hartelijk dank wordt betuigd voor de prach'ige zending goederen, welke op ini'iatiiief van genoem den; bond alhier ten bate van de slacht offers van den Watersnood bij onze stad- genooteiï is opgehaald. De goederen zullen onder de noodlij denden zonder onderscheid van gezindte worden verdeeld. PROVINCIE-NIEUWS. Vierde Nijverheidstentoonstelling te Middelburg. De commissie, die reeds met succes drie tentoonstellingen van Handel en Nij verheid organiseerde, heeft besloten van 6 tot en met 15 Mei van dit jaar de vierde! tentoonstelling te houden. Aan de tentoonstelling zal eeme verloting worden verbonden van op de tentoonstelling ge kochte voorwerpen. De verloting zal zijn ten voordeele van de Provinciale Ver- ceniging ter bestrijding der t. b. c. Voor de veiligheid van het verkeer. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de colleges van B. em W. in die pro vincie meegedeeld, dat zij in het vervolg bij afsluitingen van een weg voor liet doorgaande verkeer, de bepaling zullen opnemen, dat de tijdelijk te volgen weg duidelijk dooir Ket aanbrengen van ge schilderde pijlen, welke den geheelen om weg aangeyen, met vermelding van den naam van de plaats tot waar moet worden omgereden, moet worden aangewezen. s Heer Arendskerke. Toen Zater dagmiddag de arbeider M. G. alhier van zijn werk per fiets naar huis reed, wierd hiji' bij de hofstede „Spoorzucht" aan den straatweg aangereden door een vracht auto van Borssele. Hij kwam daardoor te' vallen en werd verwond aan hoofd en schouder. Hij moest zich onder genees kundige behandeling stellen en zal ge durende eenigen tijd geen werk kunnen verrichten. (M. Crt.) Rilland-Bath. Op eigen verzoek is de heer G. van der Leeden, ontvanger der Invoerrechten alhier, overgeplaatst met in gang, van 1 Februari 1926, naar Dongen, zulks in verband met de gezondheids toestand van zijn echtgemoote. De heer W. Moerdijk is met ingang van dien da tum van Ossendrecht naar Rilland-Bath geplaatst. s Gravenpolder. De collecte voorden Watersnood alhier heeft opgebracht de som van f 488,(Belangeloos). Hansweert. De heer G. Dubbels, kom mies der invoerrechten en accijnzen te Nieuw Namen is met ingang van 1 Febr. overgeplaatst naar Hansweert. Hoedekenskerke. Maandag was het 25 jaar geleden dat Mej. M. de Jonge alhier, als klokkeniste en klokluid ster tiin functie trad. Haar werd door den bur gemeester, namens den raad ter herden king van dit feit een enveloppe met in houd aangeboden. Voor de lichting 1927 zijn alhier 12 personen ingeschreven. In de Maandagavond gehouden ver gadering van het Musschemgüde „Ons aller Belang" werd medegedeeld dat in totaal 2176 musschen waren ingeleverd. De ontvangsten over 1925 hebben bedra gen f 49,88, zoodat niet het goed slot over 1924 er in kas was f58,33, de uit gaven over 1925 bedroegen f49,34. Het inleggeld bleef bepaald op f 0,25 per H.A. Dhr. Chr. den Dekker werd als bes tuur slid herkozen. Het hoogst aan tal musschen zijnde 720 stuks werd in geleverd door A. Lindhout. Waarde. Maandagavond hield de ver- eeniging het „Groene Kruis" haar jaar lijksche vergadering onder voorzitterschap van dhr. W. E. de Jager. Aanwezig 35 leden van de, 194. Uit de rekening van den penningmeester met het kassaldo van het vorige boekjaar bleek, dat was ont vangen in 1925 f 293,75, uitgaven f93,17 blijft f200,58 en kassaldo f428,15 voor de t. b. c.-bestrijding f 179,09, is totaal in kas f 807,80. Het aftredend bestuurslid dbr. P. Schier werd met groote meerder heid van stemmen herkozen. Voorstel be stuur minimum contributie werd bepaald op 75 cent. Daarna sluiting. Schore. De collecte voor den Water snood heeft alhier f462,05 opgebracht, waarvan f 45 is afgezonderd voor de provincie Zealand. De enkele maanden geleden opge richte Chr. Knapenvcreeniging hield Za terdagavond 30 Januari haar eerste jaar vergadering in de oom historie der Ned. Herv. Kerk. Wegens de beperkte ruimte waren alleen de oudiers der leden uitge- noodigd. De avond had een zeer gezellig verloop. Kruiningein. Gekozen tot ouderling der Geref. Kerk (vac. J. Verijzer) dhr. A. Tissink te Hansweert. Op de gehouden jaarvergadering der Chr. School werden de bestuursleden J. Blok en C. Mmnaard herkozen. Door het hoofd der school, dhr. C. HoIIesteflle, werd gesproken over „Spaarzaamheid", door dhr. A. Koppejan over „Van de school het leven in", en door mej. J. Sepers over „Mijn kleintjes". In de pauze werd IK ct werk der leerlingen bezichtigd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de financieel© toestand, hoe wel voor verbetering vatbaar, niet ongun stig mag genoemd worden. Ds. den Boeft sprak een slotwoord. De avond was ge kenmerkt door een opgewekte stemming. Colijnsplaat. Voor de landbouwvereeni- ging „Unitas" alhier trad Maandagavond in het hotel „De Patrijs" alhier op dhr. Tj. B. C. Kielstra met zijn lezing over een excursie naar Zwitserland, geïllus treerd met lichtbeelden. Na de lezing ver toonde hij nog een film van de tentoonstel ling te Vlissingen in 1921. De zaal was stampvol. Heinkenszand. Door de afdeeling van het Groene Kruis alhier is besloten in April een bazaar te houden waarvan de baten zullen komen aan de Groene Kruis- vereCniging. Gezien den slechten, finan- cieelen toestand dezer vereeniging en het groote nut voor de gemeente wordt ver wacht dat alle burgers en burgeressen van jong en oud eh van arm en rijk zullen medewerken om het Groene Kruis in zijn pogen te steunen. Hansweert. Het eenige weken geleden op de werf Z eeland alhier te water gelaten schip Jantina is thans door den deurwaar-

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2