N0. 15 Woensdag 5 Februari 1926 i!5e Jaargang FEUILLETON De Verschoppeling Mannen PUROL ABONNEMENT. Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENT1EN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. HET ZILVEREN HUWELIJKS FEEST VAN HET KONINKLIJK ECHTPAAR. 1901 7 Februari 1926. In den vroegen herfst van het jaar 1900 logeerde een jonge man incognito als Graaf Von Bülow in een eenvoudig logement nabij Kömiig. Tijdens een wan deling werd hij op een buitenweg aange sproken door een man, die hem gejaagd de mededeeling bracht, dat de eenzame wandelaar des middags ten paleize te König werd verwacht. Deze korte, maar veelzeggende bood schap gaf Hertog Hendrik van Mec klenburg - want dat was de jonge man - de zekerheid, dat bij door Koningin Wilhelmina als haar gemaal werd aan vaard. Enkele dagen daarna kwam de Ko ningin op Het Loo terug, en het feit, dat de toenmalige Minister-President wasuit- genoodigd om aldaar aanwezig te zijn, deed vermoeden, dat het uitstapje naar König iets anders dan een eenvoudig fa miliebezoek had gegolden. Den dag daar na ging dan ook een Koninklijke bood schap aan de Staten-Generaal, en op 17 October 1900 verscheen het bijzondere nummer van de Staatscourant, waarin mededeeling van de verloving werd gedaan. Op 7 Februari 1901 had het huwelijk, dat door een groot aantal vorsten en vorstinnen werd bijgewoond, plaats. Het burgerlijk huwelijk werd ten paleaze te 's Gravenhage door den toenmaligen Mi nister van Justitie, den heer Cort van der Linden, voltrokken. De plechtigheid in de kerk werd geleid door den hof prediker, Dr. van der Flier, die de eer ste was, die daarbij op den nieuwen staat van den Hertog, tot Prins verheven, mocht doelen. Na afloop van het feest maal ten paleize sprak de Koningin- Moeder met begrijpelijk ontroerde stem de. gasten toe en uitte de beste wenschen voor het geluk van haar kinderen. In den laten namiddag vertrok het vorstelijk echt paar naar Het Loo, uitgeleide gedaan door de vele bruiloftsgasten, die vanaf het balcon van het paleis tot het laatste oogenblik Het echtpaar bleven nawuiven. Spoedig volgden bezoeken van' de Ko ningin en haar Gemaal aan Amsterdam, Rotterdam en andere steden en provin ciën des lands. De intocht te Amsterdam zal gedenkwaardig blijven om het nood weer, dat zich daarbij deed gelden, maar de Koningin liet de rijtulgkappen neer- doen, en onder stroomenden regen deed bet Koninklijk echtpaar zijn intocht in de hoofdstad, toegejuicht door vele duizenden die geduldig hadden gewacht. Prins Hendrik is er spoedig in geslaagd de sympathie van Nederland te winnen. Zijn opvoeding was eenvoudig en verstandig; in zijn jeugd ondernam hij groote reizen, en deed zich daarbij als een onverschrok ken jager kennen. Bij de bekende scheeps ramp te Hoek van Holland in 1907 heeft de Prins, gevaar niet ontziende, zich aan boord van de loodsboot begeven en per soonlijk de redders tot de grootst moge lijke krachtsinspanning aangespoord. Van af (dat oogenblik was zijn belangstelling 3 door E. M. JAMESON. (Nadruk verboden). ,,Ik zal er u drie geven, als u ze heb ben wilt", zei Fenella met een vroolijk lachje, dat haar innerlijk pijnigde. „Ver dient ze, omdat U zoozoo Zij kleurde flauwtjes toen ze zijn blik ontmoette. Hij was zoo geweldig ernstig dat ze wist dat ze hem maar heel weinig behoefde tegemoet te komen voor de groote vraag, die Harry van schande zou redden. Haar ziel kwam in opstand, maar ze moest haar rol vanavond spelen, tot eigen oneer. Zij had zoo graag nog vrij gebleven en haar eigen keus willen doen, niet een man opgedrongen willen hebben. Zij was een beetje bang voor de man, Idie voor haar stond. In de volheid van zijn geluk was Ballantyne toch verwonderd lover een verandering in haarIn 'haar vnoo- lijkheid was toch een zekere koelheid die er een paar dagen geleden niet geweest was. Later op den avond, toen hij haar ge vraagd had zijn vrouw te willen worden, was deze koelheid nog niet verdwenen en hij verwonderde zich te meer. „Je behoeft nog niet zooveel van mjj voor alles wat het reddingswezen betreft, gewonnen, terwijl ook bij het Roode Kruis velen hem mochten leeren kennen en waardeeren. Op 30 April 1909 werd uil het hu welijk van Koningin en Prins een doch ter geboren. Prinses Ju'iana is onder geheel andere omstandigheden opgegroeid dan haar Moeder. De jeugd van onze Koningin is in vele opzichten een zon nige geweest, maar toen Koning Willem III in 1890 de oogen sloot, was het tien jarige kind Koningin en vanaf dat oogen blik kon haar jeugd niet zijn als die van andere kinderen. Maar Prinses Juliana behoefde zich niet voor te bereiden op een aanvaarding van het koningschap reeds op zoo jeugdigefti leeftijd. Mensche lijker wijze gesproken zal zij niet vóór haar meerderjarigheid het Koninklijk her melijn op haar schouders zien neervallen. De Koningin heeft dan ook haar doch ter in het ongestoord bezit van haar jeugd kunnen laten, en, in tegenstelling met wat bij haar kon geschieden, een kring van jeugdige vrienden en vrien dinnen om haar heen geschapen. Alleen in de moeilijke dagen van 1918 heeft de Koningin Primes Juliana eenige malen medegenomen om Nederland te wijzen op het bezit van dit koningskind, haar eventoeele opvolgster; en bij elk bezoek werd men getroffen door de innige verhouding tusschen moeder en dochter. Geen gewest van Nederland, geen plaats van beteekenis, waar het Koninklijk echt paar in deze kwarteeuw van regeering niet meer dan eens is geweest. Geen 'Ne derlander, die niet zonder veel moeite kans heeft gehad om beiden van aange zicht tot aangezicht te zien. De Konin gin was te midden van haar volk bij vreugde en bij leed; bij de vreeselijke overstroomingen, die ons land in de vo rige maand teisterden, heeft men haar toewijding opnieuw kunnen waardeeren. In dat opzicht toonde zij steeds haar afkomst van het huis van Oranje. Het zilveren bruiloftsfeest van het Koninklijk echtpaar zal niet alleen in haar vaderland met (ditmaal) stille, doch oprechte vreug de worden herdacht, maar zeker ook in hel buitenland „niet onopgemerkt voor bijgaan!" BUITENLAND. De voorbereiding der ontwapening. Gemeld wordt, dat de secretaris-gene raal van den Volkenbond Drummond, naar Genève is teruggekeerd met een schrif telijk voorstel van Spanje, Frankrijk, Bel gië, Italië en Tsjecho-Slovakije tot -uit stel van de voorbereidende ontwapenings conferentie. Chamberlain zou in het uit stel hebben toegestemd. Het verzoek tot uitstel wordt gegrond op het feit, dat de kwestie in verschillende staten nog bestu deerd moet worden en dat Rusland nog niet heeft kunnen toestemmen in deelneming Ook wenscht men het toetreden van Duitschland tot den Volkenbond af te wachten. Men verwacht thans dat de commissie tegen 15 Mei zal worden bijeengeroepen. Naar de „Times" uit Washington ver te houden als ik van jon doe", zei hij met een voor hem zeer ongewone blik; maar zoo waar als ik hier sta, er zal een tijd komen dat je van mij houdt". Hij verlangde er naar om haar in zijn armen te nemen en haar te kussen; maar hij ging naast haar zitten en legde zijn hand over de hare, die op haar schoot lagen. Bij deze aanraking schrok ze op, ze hield haar bleek gezicht afgewend. Een geweldig gevoel van teleurstelling over viel hem. „Je bent toch niet op een of andere manier gedwongen?" vroeg hij. „Je vader?" Zij schudde haar hoofd, terwijl de kleur weer wat op haar wangen kwam. Zijn gezicht had weer dezelfde ern stige blik van altijd. Er was niets van den gelukkigen minnaar in hem. Een oogenblik scheen de moed haar te bege ven. Het was beter het hem te zeggen zichzelf en Harry aan zijn genade over te leveren. Hij begon weer te praten en zij liet haar plan weer varen. „Je Vader zal. geloof ik, blij zijn als wij samen trouwen", zei Ballantyne lang zaam". Hij sprak er mij over toen hij merkte dat ik zooveel van je hield. Hij heeft je toch niet op tie een of andere manier geforceerd? Zie je" met een emstigen glimlach „ik wil weten of je jezelf uit vrije beweging geeft". Fenella trok haar handen weg en zat What Js7in"aTname Een naam van een artikel kan niets, doch ook alles zeggen. Zelden zal men echter rubber-artikelen vinden, waar 6j' de naam zoo ten Voilf beantwoordt aan het doel en de strekking als bij de rubberhakken,-zolen en tips, voorzien van het merk ECONOMIE. ECONOMIE in naam, ECONOMIE in daad!! neemt is president Coolcdge iin overleg getreden met verschillende politieke lei ders, om hun advies in te winnen over de samenstelling van de Amerikaansche delegatie naar de ontwapeningsconferentie. Deze voorzorg om de partijen te raad plegen heeft een gunstigen indruk gemaakt en is juist datgene, wat Walson tot zijn nadeel heeft nagelalen, toen hij na den grooten oorlog naar Parijs vertrok om aan de vredesonderhandelingen deel te nemen. Engeland en Turkije. Volgens dien correspondent van de „Westminster Gazette" te Angora is bij de besprekingen, die de Britsche gezant gedurende de afgeloopen maand met dien Turkschen minister van buibenlandsche za ken te Angora gevoerd heeft, geen grond slag gevonden voor toekomstige onder handelingen. Engeland houdt er aan vast te onderhandelen op den grondslag van de beslissing van den Volkenbondsraad en weigert territoriale concessies. De ge zant is wel naar Konstantinopel gegaan voor nieuwe instructies en denkt wel spoe dig te Angora terug te kecren, maar er bestaat niet veel hoop, dat de besprekin gen tot een resultaat zullen leiden. Belgische bezuinigingsplannen. Minister Janssen heeft Maandag, naar de „N. R. Crt." bericht, in den minis terraad zijn plan uiteengezet tot instelling van een commissie tot vereenvoudiging van de belastingwetten, die zou zijn sa mengesteld uit deskundigen, fabrikanten en bankiers, en zelfs uit belastingbetalers. Voorts heeft de minister voorgesteld een bezuinigingscommissie te benoemen om de werkwijze van de bestuursdiensten te be- studeeren. Leden dezer commissie zouden ten allen tijde toegang krijgen tot alle diensten van den staat om zich van de werkwijze en den nuttigen arbeid, die het personeel verricht, op de hoogte te stellen. De commissie zou den lsten Juli van elk jaar verslag aan de regeering moeten uitbrengen, opdat deze bij de sa menstelling van de begrooting met haar bevindingen rekening zou houden. Een afschrift van het verslag zou aan de leden van Kamer en Senaat ter hand worden De commissie zal wor- rechter op. Zij moest haar rol beter spelen. „Vader zou me niet tot iets dwingen; dat ik zelf niet zou willen. Hij heeft er niets over gezegd. Hij hij zal verrast zijn en ik denk wel blij." „Fenella, is dat heusch waar? Zal je mij morgen niet zeggen dat je je vergist hebt doe je [het zonder dwang? Lie veling, als je eens wist wat dat voor mij beteekent?" Hij haalde eens ruim adem. Toen ze opkeek, zag ze zoo'n wan hopige angst in zijn blik, dat ze voor dc tweede maal de wensch in zich voelde opkomen hem de waarheid te vertellen. Maar toen kwamen Harry's woorden haar weer in de gedachte? „"Niemand scheen toch om mij te geven." Zij wierp nog eens een blik in dat donkere gezicht bij haar, vol ernst. Ten slotte hadden zij hem toch noodig om het doel te berei ken en hij hield veel van haar. „Ik zal je morgen niet zeggen dat ik mij vergist heb, nooit", zei ze langzaam, ,en hoewel ik je nu nog niet liefheb er is haast geen tijd voor geweest weet ik zeker dat ik het toch eens zal doen. Je wilt toch niet zoo gauw trou wen? Vooreerst zeker nog niet Ik moet eerst aan het idee welnmem." Hij schudde zijn hoofd, was verbaasd en teleurgesteld, maar hij wist zoo weinig van vrouwen af. „Wanneer je wilt. Ik zal probeeren niet veeleischend te zijn. Ik zal je zelfs niet vragen mij een kus te geven. den samengesteld uit gewezen ambtenaren, fabrikanten, ingenieurs en zakenmenschen, buiten de politiek staande. Geen recht voor den Vlaming? Prof. Van den Bogaert te Gent heeft zijn ontslag bij den minister van weten schappen en kunsten ingediend. Twee maanden geleden is hij in zijn woning aangerand, doch de justitie heeft aan zijn klacht dienaangaande nog geen gevolg ge geven. De academische overheid heeft verzuimd haar afkeuring over de schuldige studenten uit te spreken en de rector en de directeur van de technische hoogesichool hebben den fnoogleeraar behandeld alsof hij beklaagde was, in plaats van klager. De hoogleer aar was op straat door franskiljonsche studenten aangevallen en tot in zijn woning gevolgd. De zomertijd; De zomertijd zal dit jaar in België Zaterdag 17 April te middernacht ingaan. Aardbeving op de Salomomeilanden. Reuter seint uit Brisbane, dat de ernstigste aardbeving sinds jaren Maandag dë groep der Salomoneilandeih in den Atlantischen Oceaan geteisterd heeft. De Roomsch-Ka- tholieke missiekerk op het voornaamste eiland is in puin gevallen. Enkele men- schen liepen lichte kwetsuren op. Over den Atlantischen Oceaan gevlogen. De Spaansche vlieger, commandant Franco, die Zondag zijn vlucht over den Atlantischen Oceaan voleindigde, en te Peraambueo in Brazilië aankwam, wordt door de Britsche pers hartelijk gelukge- wenscht. Zijn zeevliegtuig vertrok op 22 Jan. van Palos in Zuid-Spanje, terwijl de totale vlieg tij d 35 uren en 20 min. bedroeg. De Atlantische Oceaan is thans 4 maal overgestoken door een vliegtuig en 3 maal door een luchtschip. De Amerikaansche vlieger-luitenant-kolonel Read was de eerste die het feit volbracht met een vlieg tuig. Hij vloog over de Azoren. Twee Porlugeesche vliegers, die onderweg stop ten op Las Palmas, St. Vincent en de St. Paul's rots, waar hun eerste vliegtuig werd vernield, bereikten hunne bestem ming Pernambuco in een andere machine. Een regelrechte vlucht over den Atlanti schen Oceaan, waarbij onderweg niet werd gestopt, werd gemaakt door wijlen sir John Alcock en sir Arthur Whit ten, die in 1919 van New-Foundland naar Ierland vlogen. Aangaande de vliegtocht van kapitein Franco wordt nog uit Pernambuco gemeld, dat de luchtreizigers op de laatste étappe aan een groot gevaar ontsnapt zijn. Bij de opstijging van het eiland Fernando' is de achterste schroef met het water in aanra king gekomen en 100 mijl uit de Brazjla- aansche kust weigerde hij eenklaps verde ren dienst, zoodat de vliegers de laatste anderhalf uur op een schroef hebben ge vlogen. Om de machine lichter te maken hebben zij alle eenigszins overtollige din gen, waaronder de meeste kleedingstukjken over boord geworpen. Franco heeft ver klaard dat hij de tocht, zoodra de schroef hersteld is, langs de kust zal voortzetten naar Buenos Aires een afstand van 2600 mijlen. - 4 „O, een!" Zij ging een beetje ach teruit, hevig kleurend. Toen, als bij plot selinge ingeving, waarvan zij zich geen rekenschap kon geven ging ze meer naar hem toe en hield als een kind haar ge zicht naar hem op. Hij bukte zich en kuste de half afgewende wang heel zacht, terwijl hij zijn vuisten krampach tig samenkneep. „Dank je", zei hij dadelijk daarop; „laten wij nu teruggaan. Wij hebben een dans gemist, maar die Jkrijg ik slbraks wel, he?" Als Fenella in gedachten terugkeek, leek die eindelooze avond haar een droom toe. De vroolijkheid en het ge lach, de bloemen, de muziek, en dan steeds Ballantyne's gezicht, de vragende, halftwijfelende uitdrukking van geluk, en de teederheid, die zij hem niet wilde la ten uiten. En samen met Ballantyne's gezicht kwam haar dat van Harry voor den geest, norsch, in (doodsangst wat het volgende uur hem zou brengen. John Ransom riep zijn dochter gewoonlijk bij zich, maar viel haar nooit lastig als zij niet kon komen en sloeg haar met trots gade als zij zich zoo gemakkelijk in gezelschap bewoog en bewonderd werd. Vanavond kwam zij vroeg bij hem, en nam hem bij den arm. Hij had met Ballantyne gesproken en in zijn hart wisselden vreugde en ver driet elkaar af. „Wil je nu al gaan?" vroeg hijv ter Iidien bij het scheren uw huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voor komen door uw huid vóór het inzee- pen eerst in te wijjven met een weinig 80-60-90 ct. UIT DE PERS. Het Nederlandsch-Belgische ver drag en minister van Karnebeek. „Do Voorwaarts" (s.d.) bespreekt dc vraag of er in het te vormen kabinet plaats zal zijn voor den huldigen minister van buitcnlandsche zaken Het verdrag kan niet blijven zooals het is. Dat wordt in en bui tien de Kamer door, naar wij meenen een meerderheid, gevoeld en het is in het belang der zaak zelve, dat de minister, die voor de ver dere behandeling komt te staan, hiermee rekening houdt. Minister van Karinebeek heeft, mee nen wij, in het geheel der Nederlandsch- Belgische kwestie één belangrijke fout ge maakt. Dat hij in 1919 bereid was tot de ge weldige economische concessies, welke het verdrag inhoudt, begrijpen wij. Hij kom niet anders. Het pactum was in zeke ren zin 'vi coactum. Dat hij echter nadat in Maart 1920 de onderteekeming van het verdrag was afgestuit op de nog niet opgeloste Wielingenkwestie en de onder handelingen daarmee waren vastgeloopen, die onderhandelingen, bij veranderde ver houdingen, weer heeft opgenomen op pre cies denzelfden, voor ons land, op zich zelf, zoo nadeeligen grondslag, dat was een, fout. Nieuwe onderhandelingen had den moeten worden geopend op den grond slag van een verdrag, dat meer rekening hield met de gewijzigde internationale ver houdingen zoowel als met de economische belangen van Nederland, al zouden wij tot belangrijke tegemoetkoming aan Bel gische verlangens bereid blijven. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. Ingekomen stukken. De verkeersregeling. (Slot). Aan. het rapport der commissie i. z. het verkeersvraagstuk ontleenen we nog het volgende Door de voorgestelde regeling wordt het doorgaand verkeer zooveel mogelijk in een bepaalde richting geleid, terwijl het plaatselijk verkeer niet in sterke mate aan banden wordt gelegd. Het gevaar op speciaal beruchte punten (hoek Groote Markt bij de Opril, het Waterstraatje, hoek Lange Kerkstraat en Klokstraat, hoek Kreukelmarkt en Singelstraal) wordt door deze regeling aanmerkelijk beperkt. Toch zal de beste verkeersregeling niet kunnen beletten, dat het verkeer in Goes meer dan noodig gevaarlijk blijft, indien niet gestreefd wordt naar verdere rege- wijl hij een verandering in haar opmerk te. „Maar natuurlijk, meisje, als je wilt. Je ziet er vermoeid uit". Ballantyne bracht ze naar de auto en juist voor deze wegreed leunde Fenella voorover, stak haar hand uit en glim lachte onzeker als een kind dat spijt heeft van iets wat het misdaan heeft. Toen de auto wegreed liet zij haar hoofd tegen haar vaders schouder rusten en sloot haar oogen. John Ransom's stevige arm sloeg hij om haar heen; er was een brok in zijn keel. „Dus nu ga je je oude vader in dc steek laten, he?" begon hij. „Maar voor- loopig toch zeker nog niet? Wij zullen er met Ballantyne eens over praten. Ik ben blij dat je hem hebt uitgekozen; hij is een man, door en door, en ik ben dik wijls met hem in aanraking gekomen door dat hij altijd alleen was. Niemand die intiem met hem was en als gevolg wa ren er weinig dingen die het leven voor hem van waarde maakten. Hij is een beste jongen en een harde werker, niet tegenstaande zijn rijkdom. Je hebt je oude vader erg blij gemaakt, maar ook wel verdrietig, Fenella. Als je moeder geleefd had, Fenella, zou ze ook blij zijn geweest." Hij hield plotseling op, want zelfs niet met Fenella kon hij over zijn gestorven vrouw spreken. „Misschien js ze blij ergens anders." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1