Voor Allen die Sukkelen gemengd: nieuws- rechtszaken. weerbericht. marktbericht. abvertentien KrabÜendijke. In de gehouden verga dering van de ingelanden van de Karei- polder werden op de voordracht voor dijkgraaf (vacature wijlen J. A. Krijger) geplaatst: No. 1. dhr. J. M. Krijger te Rilland: No. 2. dhr. S. Frelier; No. 3. dhr. J. Kop, beiden te Krabbcndijke. In de gehouden vergadering der Herv. Schoolvereeniging heeft Ds. A. Dekker als voorzitter bedankt en is in zijn plaats benoemd dhr. C. Lamper. In de gehouden vergadering van de zangvereeniging „Harmonie", werd door den penningmeester rekening en verant woording gedaan. De ontvangsten bedroe gen f 350,36 en de uitgaven f 267,29, dus een goed slot van f 83,07. De aftre dende bestuursleden werden allen herko zen. Medegedeeld werd dat de vereeni ging zich aangesloten heeft bij den Bond van Zangvereeinigingen en werd verslag uitgebracht van de gehouden al gemeen e vergadering van dien Bond. Besloten werd deel te nemen aan het zangconcours te houden dezen zomer te Burgh (Schou wen). Tevens werd goedgevonden om den directeur een kleine vergoeding te geven voor zijn moeite. Daarna werd de avotnd gezellig doorgebracht door het geven van enkele voordrachten. Driewegen. Op Donderdag 28 Jan. vergaderde de Raad dezer gemeente. Bij den aanvang sprak de voorzitter de ge bruikelijke Nieuwjaarswensch uit en bracht hij hulde aan de nagedachtenis van den overleden wethouder de Jager. De ge loofsbrieven van het gekozen raadslid dhr. Jacob Krijger, werden onderzocht en tot zijne toelating besloten. De zittingsuren voor een nieuw te benoemen ambtenaar van den Burg. Stand worden bepaald 's avonds van 7 uur tot half negen op eiken werkdag. Aan P. Koole wordt een pensioen verleend van f 100,'sjaars, ingaande 1 Nov. 1925. In de begroeiing over 1925 hebben diverse af- en over schrijvingen plaats. Het kohier honden belasting voor 1926 werd opgemaakt op f 107,Voor het Juliana van Stolberg monument zal niet gecollecteerd worden. Op voorstel van het lid Rijk zal voortaan geene vergunning worden verleend lot het houden van particuliere collecten dan na grondig onderzoek. Borssele. In de Zaterdag gehouden vergadering van de „Landbouwvcreeni- ging" alhier, werd de rekening over 1925 vastgesteld met een bedrag van f 29.337,95 in ontvangsten en f 29.093,56 in uitgaven. Er was alzoo een goed slot van f 244,39. 'Er zijn in den loop van het jaar 2712 balen kunstmeststoffen aangeschaft, ter wijl de vereeniging 526.296 K.G. grind en 137.131 K.G. macadam kocht. Tot bestuurslid werd herkozen dhr. P. Dek ker. Het salaris van den penningmeester, dat f 100,bedroeg, werd thans vastge steld op 5 cent per baal aangeschafte kunstmest. Hierna sluiting. Ellewoutsdijk. Door de vereeniging „De Voorzorg", tegen ziekte en onge val, alhier, is ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, met hare geïntroduoeer- den in het café Van Zweeden, Vrijdag een good geslaagde feestavond gehouden. In de zeer volle zaal was het een gezellig aangenaam samenzijn. Door den heer E. J. van der Peil uit Ierseke was voor die gelegenheid een Radio-ontvangapparaat aangebracht, waar door de aanwezigen in staat waren het voor dezen avond op het programma voor komende te hooren, o.a. de opera „Faust van Gounod. Dat was iets nieuws voor ons plaatsje. Wat meer stilte in de zaal zou wel gewenscht geweest zijn bij zoo n ge legenheid. Bij de ledenvergadering in de vorige week gehouden, bleek dat het batig saldo der vereeniging f 890,81 bedroeg. De re kening werd staande de vergadering door twee leden nagezien en goedgekeurd. De uitkeering werd vastgesteld: op f 1,50 per dag en het aantal weken op tien. Het entréegeld voor nieuwe leden bedraagt voor dit jaar f2,50. Dc periodiek aftre dende bestuursleden Johs. Verheijke en J. Stouthamer werden met groote meerder heid herkozen. Alhier is voor de slachtoffers van den watersnood reeds nu f370 ingeza meld. Dit is voor ons dorpje een mooi be drag. (Belangloos). Voor deze gemeente zijn voor de dienstplicht lichting 1927 ingeschreven tien personen. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr. Th. Fossen werd de jaarvergadering gehouden van de Chr. Schoolvereeniging Kapelle-Biezelinge. Uit het jaarverslag van den sear., dhr. P. Fraanje, bleek, dat 15 bestuursverga- ringen en een ledenvergadering was gehou den, dat het jaar 1925 veel werk voor het bestuur heeft gebracht. De vereeniging telt 73 leden. De penningmeester, K. van Liere, deed rekening en verantwoording. Bij monde van den heer v. d. Guchte werd de rekening namens de commissie voor accoord ge teekend. Het hoofd der school leverde een jaarverslag. De school heeft 92 leerlingen. De aftredende be stuursleden werden herkozen. met Verstopping of moeilijken en onregel- matigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeer-tabletten onmisbaar. Zij werken viug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 et. Bij Apotli. en Drogisten. Scliore. Vrijdagavond kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering oijeen. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering onveranderd vast gesteld. Ingekomen isle. een verslag van de Commissie tot wering vaa schoolverzuim Ze. schrijven van dhr. C. v. d. Repe dat flij zijn benoenrng tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs aan neemt 3e. het door Ged. Staten goed gekeurde raadsbesluit tot ingebruikgeving van een lokaal der school aan de Z. L. Mij voor het houden van een cursus in tandbouwhuishoudkur.de4e. een 4-tal aanvragen voor het gebruik van lokaal Ier schooi op een avond in Januari of Februari waaronder één van de Chr. kna- penvereenigiiig te Schore voor het houden hater jrarvergadering. B. en W. stellen voor op alle verzoeken afwijzend te beschikken en te besluiten im in de toekomst alle dergelijke ver zoeken, niet het onderwijs betreffende, af te wijzen tenzy bijzondere omstandigheden een gunstige beschikking noodzakelijk maken. Dhr. Rijn acht het verkeerd om het verzoek der knapenvereeniging af te wijzen. Het is hier een belang dat velen raakt. Wel begrijpt hij dat de verzoeken van personen buiten de gemeente worden af gewezen. Dhr. v. Sparrentak vind het jammer dat niet over een vergaderlokaal ka» worden beschikt. Hij acht de tijd gekomen om van gemeentewege te werken voor de oprichting van zulk een lokaal. Dhr. Zoeteweij verklaart z.ch m.t de zienswijze van dhr. Rijn te kunnen vereenigen. Uit de daarop gevolgde discussie blijkt de knapeuvereeniging reeds heeft besloten om haar jaarvergadering te houden in de consistorie zoodat deze aanvrage komt te vervallen. Hierop wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 6 tegen 1 stem (die van dhr. Rijn.) Aan de oudercommissie wordt alsnog een bedrag toegestaan van f 4,ZO, tot dekking der meerdere kosten van den ouderavond. De pensioengrondslag van dhr. F. D. Kolff van Oosterwijk als gemeente-genees heer wordt vastgesttld op f 68,met ingang van 1 Januari 19Z4. Dhr. M. In 't Anker heeft medegedeeld dat hij ?ijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. De gemeentebegrooting 19Z6 wordt gewijzigd. Thans wordt besloten het contract usschen de gemeente en dhr. Karelse, lettellende het schuurtje voor het doen van noodslachtingen, op de bestaande voorwaarden te vernieuwen voor den tijd van 1 jaar. B. en W. hadden voorgesteld voor den ijd van 2 jaar, doch dhr. Zoeteweij wijst er op dat er wei eens een geschikt ver gaderlokaal kon worden gebouwd vanwege de gemeente met medewerking van de plaatselijke vereenigingen. Dan zou tevens kunnen worden overgegaan tot bouw van een noodslachthuis, waarvan de kosten rlsdan niet zoo hoog zouden zjjn. Aan L. Saaman wordt ontheffing ver leend van zijn aanslag op het kohier van iet schoolgeld over de maanden Nov. en Dec. 1925. Bij de rondvraag zegt dhr. van Spar rentak dat het zeer wenschelijk is dat ook aan de brug wordt bekend gemaakt wanneer de bepaling op de wegen is inge gaan of opgeheven. Daar ier plaatse komen veel voerlui die nog niet langs het aan plakbord zijn gekomen. De voorz. .zegt toe dat hij er in 't vervolg voor zal zorgen dat de publicaties iok aan de brug worden aangeplakt. Dhr. Rijn vestigt de aandacht op den slechten toestand van den Achterweg waarop de voorzitter mededeelt dat B. en W. in een volgende vergadering met plannen tot verbetering zullen komen. De gem.-opzichter heeft een en ander reeds in handen. Dhr. De Vrieze zag gaarne dat er een betere waterafvoer plaats had in den Smok- kelhoek daar het Wyngat dezen winter voortdurend vol water stond en den weg gedeeltelijk deed onderloopen. B. en W. worden gemachtigd om hier een vangputje te doen aanbrengen met waterafvoer door buizen, onderdoor den weg naar de sloot. Hierna sluiting. Drama. Naby het dorp Olne bij Epe heef zich Zaterdag het volgende drama afgespeeld. De heer A. J. Bijsterbosch uit Olne was op bezoek bij zijn oom Schoenmaker. Laatstgenoemde, die zenuwpatiënt is en aan vallende ziekte lijdt, was bezig den stal uit te mesten. Aangezien de dokter hem zwaar werk had verboden, wilde zijn neef Bijsterbosch dit voor hem doen. Schoenmaker maakte zich hierover zoo kwaad, dat hy zyn neef met de mestvork zoodanig op het hoofd sloeg, dal de sche del werd verbrijzeld. Hij is aan de be komen verwondingen overleden. Vrouw en dochter van den verslagene waren van het voo val getuige. De ont steltenis is groot. De Crt. Een verstoord feest. Nadat Vrijdagavond in de groote zaal van den Dierentuin in Den Haag de feest avond van den Kon. Militairen Scherm- bond in bijzijn van de Koninklijke fa milie (die omstreeks half tien het feest had verlaten) een zeer goed verloop had gehad, werd tijdens het gereedmaken der zaal voor het bal, ougeveer middernacht, brand ontdekt in het sousterrain. De rook kwam door den vloer heen en werd zoo tijdig ontdekt. Voornamelijk door het kalme optreden der militairen, werd een paniek voorkomen, maar het feeslbal was jaraWrlijk gestoord. De brandweer bluschte den brand in ongeveer een uur. De oor zaak is onbekend. De grootste schadepost is wellicht de niet-betaalde consumptie. Men begrijpt, dat, toen de zalen in den haast ontruimd werden, van betalen niet veel meer is gekomen. Vreemde ziekte. In Wiiisum is een vreemd ziektever schijnsel geconstateerd. Twee kinderen die gezond en wel naar bed gingen, werden den volgenden morgen geheel verlamd gevonden. Volgens de N. P. Gron. Ct. doet deze ziekte zich ook in Groningen voor, ook onder de ouderen. Enkele ge vallen werden reeds in het ziekenhuis behandeld. De dokters weten de oorzaak vsn de plotselinge verlammingsverschijn selen nog niet. Een gevaarlijk individu. In den Haag loopt op 't oogenblik een persoon rond, die er speciaal op nit is jonge dames met een zakmes in de kuiten te steken. Tot heden hebben zich negen gevallen voorgedaan. De dader is nog niet gevat. Moderne kapiteins van K p e n i c k. Te Sebastopol is het voorloopig onder zoek geëindigd in de zaken van een tweetal avonturiers, wier gedragingen een typisch voorbeeld opleveren van de wijze, waarop in het huidig Rusland oplichterijen enz. gepleegd worden. Een hunner, Samoerof geheeten, was in het bezit van verschillende valsche documenten en volmachten, geteekend (naar het scheen I) door Kalinin en andere vooraanstaande regeeringspersonen. Met behulp van die volmachten heeft hij ver schillende ambtenaren en officieele bureaux geld uit den zak weten te kloppen. De tweede, Pawlof, gaf zich uit voor een gemachtigde van het havenbestuur van Archangelsk, daarbij eveneens gebruik makende van vervalschte documenten. Hij opende een groot kantoor te Kot- iasa, stelde op groote schaal personeel aan en genoot weldra een onbeperkt crediet, waarvan hij niet nagelaten heeft gebruik te maken, tly deed dit echter in zoo onbescheiden mate, dat men arg waan begon te koesteren en hem zeker heidshalve inrekende, waarna een en ander weldra aan het licht kwam. Een derde personnage, dat het op dergelijke wijze aanlegde, is dezer dagen te Odessa gearresteerd. De man wiens naam Babajef luidt, gaf zich uit voor lid van het centraal uitvoerend comité van Georgië en secretaris van het centraal comité der Georgische communistische partij. Hij had speciaal de vak- en partij organisaties tot zijn arbeidsveld gekozen, die blijkbaar al even gted van vertrouwen waren. Zij stelden hem namelijk, voor verschillende doeleindeD, vrij groote geld sommen ter hand, welke door hem ten ngen bate werden aangewend. Olifanten contra Ford. In de Lampongs (N. O. I.) kwam het tot een strijd tusschen olifanten en Ford's geesteskind, meldt een Loc.-correspondent, Op Vrijdag 18 Dec. j.l. begaf een ge zelschap Inlanders zich van Kalianda naar Telokbetong per Fordauto. Tnsschen beide genoemde plaatsen gaat de weg door een oerwoud, waar nog vele olifanten en beren voorkomen. De tocht werd ondernomen tegen het krieken van den dag en in het oerwoud aangekomen, was het nog donker. Bij het scherpe licht van de auto zag de chauffeur midden op den weg een zwarte gedaante, en dichterbij gekomen, zag hy, dat het een jonge oliftnt was. Zeker verblind door het licht, ging het beest voor- noch achterwaarts. De weg was er te smal om goed te kunnen passeeren, en zoo probeerde de chauffeur het beestje zacht weg te duwen. Doch toen het de auto tegen zich aan voelde, begon het zoo te trompetten, dat hooren en zien verging en vreezende voor een algemeenen aanval van dergelijke beesten want dit beestje was absoluut geen solitair stapten allen uit en haastten zich terug in de richting van Kalianda. Het was maar goed gezien ook, want uit de verte zagen zij uit het woud een grooter dier, wellicht het moederdier, te voorschijn komen, eveneens met veel kabaal, de slurf omhoog, op het Fordje toesnellen. Gewillig moest dit wagentje zich laten welgevallen, dat moeder-olifant het met haar slurf betastte, die daaromheen sloeg en de heele auto zonder eeu bijzondere krachtsinspanning op zij van den weg in het ravijn slingerde. Uit de verte, het was reeds eenigszins licht geworden, keek de chauffeur toe, wat er met zijn wagentje gebeurde. Na deze overwinning trokken de kolossen zich in de rimboe terug en toen het ge heel dag was en de weg ook drukker geworden, waagden de chauffeur en eenige der inzittenden zich naar het strijdperk van een uurtje geleden. De Ford werd in het ravijn geheel vernield aangetroffen en het gezelschap kon de plaats van be stemming niet meer bereiken. Van de olifanten was niets meer te bespeuren dan de voetsporen, welke aan toonden, dat in het bosch nog meer van dergelijke Ford-vijanden geweest waren. Wat er van de menechen»terecht zou zijn gekomen, indien zij het gebler van het kindje niet hadden begrepen, kan men zich voorstellen. Geen zegels geplakt. We ontleenen aan de Vliss. Crt. het volgende uit het verslag van de behan deling der zaak tegeD L E. te Kapelle i.z, het niet plakken van zegels (men zie ook op de voorpagina. Door den officier van justitie waren in deze zaak 12 getuigen gedagvaard. Beklaagde was verschenen en werd ver dedigd door air. Hartog advocaat te Bergen op Zoom. De inspecteur bij den Raad van Arbeid te Goes, Dekker, zegt bekl. herhaalde malen er op te hebben gewezen, dat hij aan de eischen van de wet had te voldoen en zegels te plakken. Hij heeft hem her haaldelijk uitgelegd hoe hy dat moest doen. Beklaagde, door den president onder vraagd, bekende niet te hebben geplakt, doch zeide eenige malen aan den butge- meester zijner gemeente te hebben te ken nen gegeven gemoedsbezwaren daartegen te hebben. Getuige Dekker legt aan de rechtbank een brief van bekl. over, waarin vermeld staan de namen van de personen in dienst van bekl. die tegen het plakken voor hen gemoedsbezwaren zeiden te hebben. Uit dien brief blykt evenwel niet, dat be klaagde zelf gemoedsbezwaren had. De burgemeester van Kapelle, door den verdediger als getuige a decharge voor gebracht, zegt inderdaad voor bekl. eenige malen een brief naar den Raad van Arbeid te Goes te hebben doorgezonden, welke brieven de namen inhielden van de per sonen in dienst van bekl. werkzaam, die gemoedsbezwaren tegen het plakken te kennen gaven. De officier van justitie zegt, dat men van de zijde van den Raad van Arbeid te Goes bekl. er herhaaldelijk op heeft gewezen, dat, indien bij gemoedsbezwaren had, er een weg bestond den Raad daar mede op de hoogte te Btellen. Hij heeft die raadgevingen evenwel genegeerd. Bekl. kan dan ook volgens het O. M. niet worden aangewezen ais iemand die ge moedsbezwaren heeft, doch moet beschouwd worden als iemand die weigert. Op grond van een en ander vraagt hy tegen bekl. voor iedere ovettreding een boete van f 3 of 3 dagen hechtenis voor iedere boete, evenwel de gezamenlijke hechtenisstraffen de straf van 3 maanden hechtenis niet te boven gaande. De verdediger vangt zijn pleidooi aao met te zeggen, dat het vonnis, van den kantonrechter vol onjuistheden zit. Hy heeft bekl. destijds geadviseerd in cassatie te gaan ofschoon hij ook van oordeel was, dat beklaagde in deze niet vrij uit ging. De wet schrijft het plakken van zegels nu eenmaal voor eu men heeft zich daaraan dus te houden. Doch spreker hoopte dat de rechtbank met bekl. be langen zou rekening houden. Bekl. is by den Minister van Arbeid geweest om over zijn geval te spreken. De minister had gezegd, dat een regeling was getroffen om in gevallen als het onderhavige te voorzien. Beklaagde heeft inderdaad een verkeerden weg bewandeld, doch was van meening goed te handelen. Hier kan volgens verdediger geen sprake zijn van gewilde nalatigheid van beklaagde, evenmin van een gewilde vervolging van de zijde van den Raad van Arbeid. Deze had volgens pleiter alles kunnen voor komen door betere inlichtingen te ver strekken. Spreker vindt dat het niet aangaat hier voor een verkeerde wilsuiting een straf van ongeveer f 900 op te leggen, waarom hy er by de rechtbank op aandringt bekl. voorwaardelijk te veroordeelen of voor iedere overtreding f 0,50, indien althans de rechtbank van oordeel is, dat veroordeeling moet volgen. Reeds 3 of 4 maal is er by bekl. beslaggelegd, doch bekl. heeft telkens gezegdik mag niet verzekeren. Liever mijn geweten tol rust dan een vollen buidel. Zoolang een arbeider geen rentekaart. heeft, zegt pleiter, is hij niet verzekerd. De getuigen Van Oosten en Glas zijn niet verzekerd en derhalve had bekl. voor hen niet te plakken. Tot slot uitte pleiter er zijn verbazing over, dat de waarnemende kantonrechter te Goea tevens voorzitter ran den Raad van Arbeid was. Spr. gelooft wel dat hij volgeDS zijn geweten vonnis zal hebben gewezen, doch men krijgt daardoor toch een andere kyk op de zaak. De rechtbank bepaalt de uitspraak op 12 Februari a.s. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Ook valsche lires. De „Corrière dela Sera" verneemt uit Boedapest, dat ook Italiaansche valsche lire-biljetten in groote hoeveelheden zijn nagemaakt en in omloop gebracht. De Italiaansche regeering heeft een krachtige nota aan de Hongaarsche regeering Beth- len gezonden. Te Milaan gearresteerde personen moeten sensationeels onthullin gen hebben gedaan, waardoor de arresta tie van hooggeplaatste regeeringspersonen in Hongarije onvermijdelijk is. (De Crt.) De Duitsche kroonprins. OLDENZAAL. (V.D.) De kroon prins is hier hedenmorgen, vergezeld vam zijn adjudant en eenige bedienden aange komen, en verder doorgereisd naar Doorn. De Kabinetscrisis. DEN HAAG. (V.D.) De Kabinets formateur Mr. Limburg is met zijn regce- ringsprogram goeddeels gereed gekomen en beeft enkele personen gepolst, waarbij men hem met welwillendheid tegemoet trad. Hoogste barometerstand 761.3 te Wee- nen. Laagste barometerstand 734.5 te Blacksod. De verwachting tot den avond van 2 dezer luidt: matige tot tijdelijke wellicht krachtige Z.O. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk weer negen, zelfde temperatuur. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Overleden: Gerardus Verrijzer, 11 jr., z.v. Antoniie Verrijzer ein Pietoraella van Hoorn. ROTTERDAM, 1 Febr. 1926. Vlasainvoer 15900, Blauw f 0,95 a f 1,45, 9100 geel f0,95 a f 1,4,5, 7000 Gro ningen f 0,95 a f 1,30, zoet f 0, 6030 wit f 0,90 a f 1,10, 475 dauwrood f 0,90 a f 1,15. Ajuinaanvoer middelmatig. Pootajuin f 0,a f 0,per 100 K.G. Groote f 8,60 a f 0,hollandsehe f 0, a f0,kleine f5,50 a f5,70, sjalotte f 0,a f 0,extra f 0,a f 0, Aardappelen Zeeuwsche eigenheimers f 3,25 a f 3,50, Poters f 0,a f 0, Bonte f 0,a f 0,Brielsche f 0,a f 0,Zeeuwsche blauwe f 0,a f 0, Bonte en Blauwe f4,25 a f4,75, West- landsche zand f a f Poters f 0,a f 0,Klei f 0,a f 0,—, Granen buitenlandsche, kalm. Meel f21,a f0Mais mixed f 0, a f 0,Haver Canada f 10,80 a f 0, Mais Laplata f181. Binnenlandsche: f 22,— a f 24,— ir 19,a n 21, h 65,— a n 69,— n 26,a n 27, 17,- a 17,50 n 18,a a 19, n 14,a n 15, 11,75 a 12,40 ff 11,50 a n n 8,a n 9, 10,50 a 11,25 9,50 a 10,25 a 12,a n 15, ff 11»a n 15, 7,50 a 9,50 VARKENSIWARKT ROTTERDAM. Varkensaanvoer 1421, eerste kwaliteit f0,86 a f 0,88, tweede f0,80 a f0,84, derde f 0,74 af 0,78, licht f0,afO,— export f 0,90 a f 0,96, Redelijke handel. Voor de vele bewyzen van deelneming, ontvangen bij bet overlijden van onzen mede-vennoot, den heer CORNELLS JOHANNI8 SMIT, betuigen wy hiermede onzen hartelijken dank. GEBKS. SMIT. Goes, Februari 1926. Karwijzaad Kanariezaad Maanzaad Koolzaad Lijnzaad (voer) Lijnzaad (zaai) Tarwe nieuwe n Voer Boekweit Rogge Gerst chevalier Haver Erwten Bruine boonen Eieren

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3