VEILIGHEID EN VOLKS GEZONDHEID. Voetganger, opgelet! Wilt Gij een rijweg oversteken, denk er dan aan: Het juiste punt van over steken te kiezen (dus niet daar, waar het rij verkeer in verschillende richtingen door elkaar kruist). Het juiste oogenblik af te wachten (niet precies voor, maar achter een voor bijgaand voertuig, bij' kruispunten op het oogenblik, dat het rijverkeer in dezelfde richting, als U gaat in beweging is). Goed uit te kijken. Betreedt niet gedachteloos van het trottoir den rijweg. Den koristen weg te kiezen, dus haaks den rijweg te kruisen. -GEZONDHEIDSRAAD heer heeft daarbij aangevoerd, dat de pomp indertijd met door hem is geleverd en hij dus voor de goede werking daar van niet kon instaan, dat hij enkel heeft uit te voeren gehad de opdracht tot het leveren en plaatsen van een nieuwen mo tor en nieuwe overbrenging, waarvoor hij volledige garantie op zich heeft genomen en dat hij reeds in vroegere brieven op de verkeerde constructie van de pomp gewezen heeft. B. en W. hebben daarop geantwoord, dat het in dat geval op zijn weg had ge legen, te waarschuwen, dat met de be staande pomp geen deugdelijk geheel kon worden verkregen en, dat het dus in het belang der gemeente zou zijn, over te gaan tot aanschaffing van een nieuwe spuit. De directeur der firma Bikkers heeft daartegenover aangevoerd, in de eerste plaats dat hij den schijn niet wilde wek ken, alsof hij de gemeente een nieuwe spuit van zijn fabrikaat wilde opdringen en in de tweede plaats, dat hij van de Brand weer-Directie de stellige verzeke ring had ontvangen, dat de financiën der gemeente zulks in geen geval zouden toe laten. B. en W. konden daartegen weder naar voren brengen, ten eerste, dat de firma Bikkers op een schrijven van B. en W. houdende mededeeling, dat zij de spuit spoedig geheel bedrijfsvaardig terug ver wachtten, heeft geantwoord, dat de spuit zou worden toegezonden, aldus stilzwij gend aannemende, deze bedrijfsvaardig te zullen afleveren en ten tweede, dat nimmer vanwege het college van B. en W. aan de Brandweer-Directie aanleiding is ge geven tot het voeren van een politiek als door den heer Bikkers geschetst, welke tenslotte heeft geleid tot een zuinigheid clie de wijsheid bedriegt. Tenslotte heeft de heer Bikkers een voorstel gedaan, hetwelk neerkomt op het volgende De firma Bikkers levert aan de ge meente een geheel nieuwe motorbrand spuit van de nieuwste constructie, geheel volgens model als te Vlissingen in ge bruik voor den prijs van f3400,de motor, welke door haar in de oude spuit is geplaatst, wordt teruggenomen voor de waarde, zijnde f 1030,Blijft dus bij te betalen f2350,Voor het om bouwen der oude spuit werd betaald f 1975,zoodat het vervangen van de oude spuit door een nieuwe zou neer komen op f 4325,alzoo f 925, meer dan wanneer onmiddellijk tot aanschaffing van een nieuwe spuit ware overgegaan). Zij is bereid, van dit verschil de helft, zijnde f 462,50 voor haar rekening te nemen, met inruiling van de oude spuit, zoodat tenslotte het verlies voor de ge meente, voor wie de oude spuit zonder motor of overbrengingswerk vrijwel geen waarde vertegenwoordigt, wordt terugge bracht tot f 462,50. Deze aanbieding achten B. en W. aan nemelijk. Mitsdien geven B. en W. den Raad in overweging, over te gaan tot aanschaf fing bij de firma Bikkers van een nieuwe motorbrandspuit tegen inruiling der oude en daarvoor een bedrag beschikbaar te stellen van f 2350,min f 462,50 is f 1887,50. Speelplaats school B. In een adres van de Oudercommissie der O. L. school B, gesteund door een aantal ouders van leerlingen dier school, wordt verzocht om voor die school een speelplaats aan te leggen op den aan de westzijde van het schoolgebouw gelegen grond, welke eigendom is der gemeente. Tot goed begrip/ van deze zaak deelem B. en W. mede, dat bij Raadsbesluit van 9 Maart 1922 reeds was besloten, den toenmaligen tuin achter het deel van het gebouw hetwelk destijds strekte tot tijde lijke huisvesting van den Keuringsdienst van Waren tot speelplaats in te richten, waarvan de kosten zouden bedragen f 770. Dit Raadsbesluit werd later ingetrokken en besloten werd, meergemeld stuk grond aan de Meisjesvakschool af te staan, aanvankelijk om te dienen als bleekveld ten behoeve van het onderwijs in de waschbehaodeling, later om daarop het nieuwe gebouw op te trekken, hetwelk onlangs is in gebruik gflttowien. School B bleef dus, als voorheen, aan gewezen op de Beestenmarkt tot het spe len der kinderen. Adressanten verwijzen thans, naar het terrein, gelegen ten westen van het school gebouw. Deze grond is voor de som van f62,- per jaar verpacht aan wijlen dhr. J. J. de Jonge, op wiens weduwe na zijn dood de pacht is overgegaan. De Directeur van Gemeentewerken heeft een onderzoek ingesteld en geeft in overweging om uit de pacht te nemen het gedeelte, hetwelk aan het school gebouw grenst (pl.m. 10 Aren 71 cen tiaren), zoomede dat deel, hetwelk zich bevindt onmiddellijk achter de Doops gezinde kerk (pl.m.. 3 Aren). Verder stelt genoemde Directeur voor, om eerstbedoeld gedeelte in te richten tot speelplaats, waarvan de kosten doorhem worden geraamd op f 1100, en het tweede tot kweekerij ten behoeve van de gemeente-plantsoenen. Alleen die kwee kerij zal, volgens den Directeur, zooveel voordeel opleveren, dat daardoor de pacht van het geheele terrein, dus f62,per jaar, reeds zou worden overtroffen. De pachtster is bereid, genoegen te nemen met een schadevergoeding voorde vruchten ad f25,hetgeen B. en W. billijk voorkomt. Verder zal de pacht- opbrengst worden verminderd met f35, per jaar, en dus worden teruggebracht tot f27,-. B. en W. gaan met een en ander ac- coord en doen dienovereenkomstige voor stellen. Uitgifte gids voor Zeeland. De Directie der Stoomvaart Maat schappij „Zeeland" verzoekt om een gel delijke bijdrage teneinde mogelijk te ma ken, dat een door haar in samenwerking met de Alg. Ver. voor Vreemdelingen verkeer in de Nederlandsche, Engelsche en Fransche taal uitgegeven wordende gids voor Zeeland ook in de Duitsche taal kan verschijnen. Dat met de uitgifte van dezen gids de belangen der ingezetenen van onze gemeente gediend kunnen worden, behoeft wel geen betoog. De Vereeniging tot Be vordering van Vreemdelingenverkeer in Zuid- en Noord-Beveland, welke geen voldoende middelen bezit om financiee- len steun te verleenen, heeft evenwel daad werkelijk aan de totstandkoming mede gewerkt door ten behoeve der illustraties de in haar bezit zijnde cliché's in bruik leen af te staan en door bet verzorgen van den tekst, voorzooveel deze de beide Bevelanden betreft. B. en W. geven in overweging om uit de gemeentekas een subsidie toe te ken nen ad f 100,—. Onbewoonbaar verklaarde woningen. Bij besluit van den Raad d.d. 27 Augustus 1925 no. 7 werd met zes maan den verlengd de termijn, waarbinnen moe ten zijn ontruimd de bij besluit van 18 December 1924 no. 12a onbewoonbaar verklaarde woningen. Behalve het reeds eerder door B. en W. genoemde perceel Papegaaistraat 11, is nog geen dier woningen ontruimd en daar in de huisvesting der bewoners nog niet is kunnen worden voorzien, is het h.i. een onmogelijkheid om thans tot ge dwongen ontruiming over te gaan. Evenwel zijn die stappen:, welke door B. en W. bereid zijn gedaan om te ko komen tot den bouw van woningen voor de minst gesitueerden, thans zoover ge vorderd, dat zij verwachten, den Raad spoedig voorstellen dienaangaande te kun nen doen. Derhalve stellen B. en W. voor, bo vengenoemde termijn wederom met 6 maan den te verlengen, mitsdien tot 26 Juli 1926. Ingekomen stukken. Bij de ingekomen stukken is een schrij ven van het Burgerlijk Armbestuur te Goes, waarin wordt medegedeeld, dat be houdens goedkeuring van Ged. Staten be sloten is voor de werkverschaffing, ge durende het winterseizoen 1925-26 een bijdrage van f2500 te verleenen aan de gemeente Goes. De Ver. van Melksiijters verzoekt den Raad een verordening in het leven te roe pen, waarin het venten met melk op Zon dag verboden wordt. De Ver. is zoo noo- dig wel genegen, des Zondags een uur vast te stellen waarin melk kan worden afge haald voor ziekeni nrichtimgenzieken en tekortkoming. Ingekomen is ook het rapport i.z. Het verkeersvraagstuk. De Raadscommissie ingesteld om voor etellen uit te werken i.z. het verkeersvraag stuk stelt resumeerende voor, le om over te gaan tot geheele of gedeeltelijke afslui ting van verschillende straten (het kaartje waarop deze nader zijn aangegeven was nog niet ingekomen). 2e. te besluiten tot het ver bieden van de .Groote Markt als stand plaats voor autobussen en het verkeer daarvan in de z.g. oude stad op marktda gen, kermis- en tooindagen en andere da gen, door B. en W. vast te stellen. 3e. te beslissen of een dergelijke rege ling voor alle dagen zal moeten gelden. 4e. te besluiten tot het Creffen van maat regelen om te voorkomen, dat particuliere automobielen in de straten stationeeren, zullende de Groote Markt, uitgezonderd des Dinsdags als standplaats daarvoor worden aangewezen. Aan het rapport ontleenen we nog het volgende De commissie is uitgegaan van het stand punt, dat het toenemende verkeer, ver keersregeling noodzakelijk maakt, en wel voornamelijk voor de zoogenaamde oude stad. In dat gedeelte der stad zijn slechts enkele straten, die een zoodanige breedte hebben, dat verkeer in beide richtingen zonder bezwaar kan plaats hebben. Deze straten zijn: de Nieuwstraat, de Beesten markt (met in achtneming van een verleg ging van de rijbaan), de Groote-, de Turf- en de Bierkade, de Groote Markt, Korte Kerkstraat, het Kerkplein en de Keizers- dijk. De overige straten zijn van zoo ge ringe breedte, ook in verband met de daarin voorkomende vreemde boeken ein bochten, dat verkeer slechts in één rich ting toelaatbaar is, tenzij de praktijk tot hel maken van uitzonderingen noopt. De oommissie heeft gemeend een zoo danige uitzondering te jnoelen maken voor de 0)pril van de Groote Markt naar de Koningstraat en voor de Koningstraat zelve. De commissie verdeelt nu de straten in: le. straten, waarin verkeer voor mo torrijtuigen in bejde richtingen is toe gestaan 2)e. straten, waarin verkeer voor mo torrijtuigen in één richting is .toegestaan. De pijlteekens geven daarbij aan in wel ke richting gereden mag worden. 3e. straten, waarin hel verkeer met alle voertuigen slechts is Ape ge slaan in één richting. 4e. straten, die geheel voor h%t ver verkeer gesloten moeten zijn. De bedoeling is nu dat het verkeer van de onder 2e aangedu de straten voor motorrijtuigen uitsluitend :n één richting is toegestaan, terwijl des Dinsdags van 11 uur tot 3 uur die regeling geldt voor alle voertuigen breeder dan 1 meter. De Rijfelaar straat, de Waterstraat en de Klokstraat moeten alidjd voor alle voertuigen breeder dan 1 meter slechts van een zijde te berijden zijn, en zijn c!us respectievelijk aan de zijde van de Vlas- markt, de Beestenmarkt en de Lange Kerkstraat niet toegankelijk. (Slot volgt). Adviezen. De fin. commissie adviseert i.z. het voorstel boete aannemer tot opvolging van het advies van den Dir. van Gemeente werken om slechts de helft van de boete toe te passen. SCHOOL EN KERK. Geref. Gemeenten. Beroepen te Genemuiden en Ridder kerk ds. M. Hofman te Krabbendijke. Bedankt voor Kampen en voor Goes ds. A. Verhagen te Middelburg. De zaak-Geelkerken. Naar de „Standaard'* verneemt, heeft de Synode Donderdag nog in haar comité- generaal besloten dr. J. G. Geelkerken te verzoeken naar Assen over te komen. SPORT. Voethal. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Voor de tweede klasse van den N. V. B. moest gisteren Middelburg naar Breda, waar echter het veld werd afge keurd. De wedstrijd VlissingenDosko ging wel door en eindigde met 4 -1. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Voor de derde klasse had te Mid delburg de plaatselijke ontmoeting plaats tusschen Stavast en Zeelandia met 15 tot uitslag. Goes I trok Zondagmorgen naar Zie- rikzee om den strijd aan te binden tegen Zierikzee I, welke door de Goesenarein met 70 werd gewonnen. Te Bergen op Zoom speelde Walche ren I (Middelburg) tegen M.E.V.O. en eindigde met 11 tot uitslag. Reserve Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Voor de reserve tweede klasse won Zeelandia II met 43 van Alliance II. DE WATERSNOOD. Voorzorg tegien overstroomingen. Van ingenieurszijde wordt aan het Hbl. inzage verstrekt van een plan, dat opge maakt is om overstroomingen, als waar onder ons land op het oogenblik lijdt en die enorme schade veroorzaken, te voor-4 komen. Totnogtoe zocht men zijn heil in stage ophooging der dijken, daar ook de rivier bodem door het bezinkende slib geregeld hooger wordt. De overlaten, hier en daar in de rivierdijken aangebracht, hebben ten doel het water bij te hoogen waterstand te loozen, maar zij hebben het nadeel, dat het water pas geloosd wordt, wanneer het feitelijk al te hoog is en dat men iniet vroeger kan loozen, wijl de overlaten vast zijn. Ook indien er vele overlaten waren, dan zouden deze nadeelen blijven bestaan, terwijl ook die aanslibbing op den bodem zou blijven doorgaan, daar de overlaten bet reeds grootendeels bezonken en ge klaarde water afvoeren. Het plan komt nu op het volgende neer: De schrijver zou in overweging willen geven, in plaats van hooge overlaten, ju.st andersom, n. 1. lage aftappingen, zoo mogelijk aan den bodem der rivier te maken, welke men openen en sluiten kan en waardoor de mensch het in zijn macht heeft den afvoer van het overvloe dige water zelf te regelen en liet water in de rivier niet boven een bepaald peil te laten komen. Deze lage aftappingen zou den daar geplaatst moeten worden, waar men een groote hoeveelheid water loozen kan, dus waar het omliggende land laag is en waar niets er onder lijden kan en het aantal zoude zoo groot mogelijk moe ten zijn, opdat het water geleidelijk over het geheele stroomgeb ed verdeeld wordt en niet over één plaats, zooals nu. Dergelijke aftappi igen zouden dan ook het voordeel hebben, dait zij feet slib, het welk diep in de rivier hangt, mede afvoe ren zouden en het op het overstroomde land deponeeren, aldus het land vrucht baar en hooger maken. Bij een goede, doelmatige constructie van deze aftappin gen zoude men dan veel slib uil de ri vier afvoeren en op liet lage land brengen. LANDBOUW, VEETEELT EN VISCCHERIj. Afzet van eieren in Groot-Britannië. Vo'gens mededeeling van onzen rijks- (uinbouvvconsulent ir. B. Gerri zein te Lon den, heeft het Britsche ministerie van land bouw een rapport gepubliceerd omtrent dien afzet van eiren in Engeland en Wa les. Aangetoond wordt aan de hand van statistische gegevens, hoe de invoer van eieren in Groot-Brittamnië sinds I860 is toegenomen, toen het invoerrecht op dat artikel werd opgeheven. Blijkens die gegevens bedroeg de import in 1870 431 millioen, in 1900 2025 millioen, in 1913 2590 millioen en in 1924 2433 millioen stuks. Nagegaan wordt, hoe in het alge meen importoerende landen maatregelen hebben genomen om de kwaliteit, sor teering en verpakking der aanvoeren op Britsche markten op te voeren. Niet min der dan vijf Europeesche landen hebben wettelijke voorschriften uitgevaardigd om trent de sorteering en het merken van uat te voeren eieren, namelijk de ïersche Vrijstaat, Noord-Ierland, Denemarken, Noorwegen en Estland. Vooral Deensche eieren zijn bekend om hunne uitstekende en uniforme sorteering, terwijl de wijze van Nederlandsche sorteering wisselt al naar de streek van het land, maar toch heeft ook ons product een goeden naam. Kwaliteit is hoofdzaak voor de Brit sche markt. De concurrentie der impor teer ende landen, die onderling dingen naar de eerste plaats, doet de kwaliteit der import-eieren stijgen, terwijl de eigen pro ducten op hetzelfde peil blijven. Daarom is ook voor Engeland een toepassing van een standaard-noteering hoogst noodza^ kelijk. Engelsche boeren echter zijn slecht op de hoogte met de eischen van de eigen markt en het rapport heeft mede ten doel, hieromtrent meer kennis le verspreiden, opdat men moge komen tot het ontwikke len van een algemeene en opbouwende afzetpolitiek. Te meer zal dit noodig zijn, indien binnenkort een nieuwe Mer chandise Marks Act het merken der buitenlandsche eieren zal voorschrijven, zoo dat dan de consumenten in staat zul len zijn de kwaliteit der binnenlandscbe eieren te vergelijken met die der ge ïmporteerde. Het rapport is op te breede basis ge grond dan dat in een kort bestek een volledig overzicht zou kunnen worden ge geven. Het is echter van belang mede te deelen, dat voorgesteld wondt de Engel sche sorteering aldus vast te stellen: Gewicht per 120 eieren. Nominaal Werkelijk K.G. K.G. Extra 7.71 7.26-7.71 Standaard 7.03 6.80-7.03 Kleine 6.35 6.12-6.35 Minimum gewicht per ei. Gram Extra 60 en een kwart Standaard 53 en eetn zesde. Kleine Naast deze sorteering op grootte wordt een sorteering naar de gesteldheid van het inwendige van het ei voorgesteld; men zal onderscheiden versche eieren van speci ale kwaliteit; deze zullen zijn schoon en zuiver in de schaal, diepte van de lucht kamer niet meer dan een achtste inch (ongeveer 3,2 m.M.), het eiwit zuiver en sterk; dooierwazig te onderscheiden. Versche eieren, geschikt voor koken, bakken enz.; schoon en zuiver in de schaal, luchtkamer niet meer dan drie achtste inch (ongeveer 9,5 m.M.) diep, wit stevig en helder, dooier vrij en mag iets zichtbaar zijn. Kookeieren, geschikt voor alle keuken doeleinden; zuiver in de schaallucht kamer niet meer dan drie-achtste inch; het wit mag zwak zijn maar toch zuiver, dooier vrij en duidelijk zichtbaar. STADS-NIEUWS. Raadsagenda. Openbare vergadering van den raad Er gemeente Goes op Donderdag den 4 Februari 1926, des namiddags acht uur. Punten van behandeling1. Ingekomen s lulcken. 2. Rekening vain het Gasthuis over 1924. 3. Verzoek van Mevrouw Wed. M. van der HoekWarn sine k om eervol ontslag als Regentes van het Gast huis en aanbeveling ter voorziening in de vacature. 4. Verzoek van den heer J. de Kruijter om, ondanks het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, in functie te mogen blijven als gemeente-archivaris. 5. Wijziging der gemeente-begroeiing voor 1925. 6. Wijziging der begrooting van liet grondbedrijf voor 1925. 7. Voorstel tot wijziging der Bouwverordening. 8. Voorstel tot wijziging der verordening óp de heffing van leges. 9. Voorstel tot wijziging der verordening op de straten enz. 10. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de Veemarkt. 11. Verzoek van den aannemer van de verbouwing der Vakschool voor Meisjes om kwijt schelding van de hem opgelegde boete wegens te late oplevering. 12. Voorstel om de oude motorbrandspuit in te ruilen voor een nieuwe. 13. Voorstel om over te gaan tot aanleg van een speelplaats voor de O. L. school B. 14. Verzoek van de Directie der Maatschappij „Zee land om een geldelijke bijdrage, ten einde mogelijk te maken een viertallige U'tgave van de door haar in samenwerking met de Algemeene Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer uitgegeven worden de gids voor Zeeland. 15. Voorstel tot verlenging van den termijn van ontrui ming der bij Raadsbesluit van 18 Dec. 1924 onbewoonbaar verklaarde woningen. L a n d b o u w-B i o s c o o p. Ma eiste vecht tegen de overmacht. Hij doet dat blijkbaar met het grootste ge mak en genoegen, vecht liever en gros, dan en détail. Daardoor is hij in deze aardige film de aangewezen beschermer voor twee zwakke vrouwen tegen een schurk van een oom. De bloem uit het volk is weer eens een juweel van een film. Pola Negri is het meisje dat trouwt met een overste, hoewel ze zijn luitenant lief heeft. Scheiding en duel volgen en het meisje wordt tenslotte de vrouw van een eenigszins onbenulligen artist. Het spel is schitterend, zoowel van Pola Negri als van den overste en den jongen officier, een leuke en innemende figuur. 1 De regie was een lust voor oogen. Deze film is waard dat de bioscoop bij elke voorstelling ervan vol loopt. PROVINCIE-NIEUWS. Ovezand. De raad vergaderde 29 de zer. Aanwezig: de voorzitter, 6 leden en de secretaris. Afwezig D. van den Dries. Op een verzoek van de Ver eeniging „Eigen Erf" fe Goes om een voorschot van f3500,tot het stichten van een plaatsje ingevolge de Landarbei- derswet wordt goedgunstig beschikt. De rekening van den Vleeschkeuringsdienst over 1925 wordt voorloopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f2750,Het door den heer J. W. Beth gedane ver zoek tot het plaatsen van een lantaarn in de nabijheid van zijne woning, wordt in zooverre ingewilligd, dat indien door den heer Beth eene lantaarn wordt aange schaft, de gemeente voor hare rekening neemt, het onderhoud, het aansteken en de levering van de petroleum. In ver band met een Kon. Besl. van 12 No vember 1925 S|tbl. no. 443 wordt de ver ordening op de Veemarkt overeenkomstig genoemd besluit gewijzigd. In de begroe ting van 1925 had eene af- en overschrij ving plaats. Het primitief kohier honden belasting voor 1926 wordt opgemaakt met 65 honden le en 3 honden 2e klasse tot een totaal bedrag van f263, Wemeldinge. Vrijdagnacht liep het sleep schip, bevaren door schipper de Rui ter, geladen met ijzer en bestemd naar België met het voorschip op den berm van den buitenhaven alhier, met het ge volg dat lekkage ontstond en met pom pen Ket schip boven water moest worden gehouden. Later is het schip met een noodreparatie naar zijn bestemming ver trokken. I 1. 1 Tholen. De „Z. N." verneemt, dat de chauffeur der vrachtauto, die aan het veer te Tholen te water geraakte, naast een inwendige verwonding, ook een ernstig dijbeenfractuur heeft, terwijl hij ook aan zijn gezicht ernstig is verwond. De auto bus van Mallekote is, direct door de po litie in beslag genomen. De verwond© chauffeur is per auto naar zijn woon plaats, Zevenbergen vervoerd. Oudelande. De collecte voor de slacht offers van den Watersnood heeft alhier opgebracht f 487,80, waarvan f 60,aan het Provinciaal Comité zal worden af gedragen. (Belangeloos).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2