ftAKMflll' Wi rAl IR 1 HPT -«Sa N0. 11. Maandag f Februari 1926 115° Jaargang* \M B|B %J\Jr JJ j| li*l 1 M F amilieböricKten 1-10 regels f2,40. 2 FEUILLETON De Verschoppeling Vrouwen U;| Sg Bf B I ll^BH /BB Hl I H JwS W H B I 1 I vwrdt tweemaal berekend. Uitgave Naamfooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. SAdverteniiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,—, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. BUITENLAND. Amerika gaat meedoen. Het kan niet anders dan verheuging wekken, dat Amerika, dat zoolang vol hardde in zijn isolatie en een zekere gereserveerdheid toonde ten aanzien van het werk van den Volkenbond, thans blijk geeft van een andere, een meer tegemoetkomende houding. Dit blijkt uit bet bericht uit Washing ton, dat de Amerikaansche Senaat zijn goedkeuring heeft gehecht aan de toe treding der Vereenigde Staten tot het Permanente Hof van Internationale Ju stitie in Den Haag. Amerika zal dus actief deelnemen aan het groote vredeswerk en niet langer de rol van toeschouwer spelen. Verder heeft de Senaat een crediet van 60.000 dollar toegestaan voor de Amerikaansche delegatie, welke zal deel nemen aan de voorafgaande besprekingen over de ontwapening, welke te Genève zullen worden gehouden. De ontruiming van Keulen. De laatste Britsche troepen zijn Za terdag uit Keulen vertrokken. Mijnramp. Te Helena, in den staat Alabama, beeft een mijn-ontploffing plaats gehad. Van de 63 lieden, die zich in de mijn be vonden, zijn er 27 om bet leven gekomen. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van bet Handels informatie-bureau van Van der Graaf Co/s Bureaux voor den Handel zijn over de afgsloopen week, eindigende 28 Januari in Nederland uitgesproken 89 faillissementen tegenover 83 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari 'tot ein met 28 Januari 1926 293 faillissementen tegenover 336 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het verdrag van Locarno. „De Journal des Débats", sluit zich aan bij den wenscb van Cartoin de Wiart, dat de juridische lacune in de verdragen van Locarno, die niet de Duitsch-Neder- landsche grens waarborgen, gelijk zij de Duitsch-Belgische doem, zou worden aange vuld door een rechtstreekscbe overeenkomst Gauvain voegt hieraan toe, dat het van belang is voor den Europeeschem vrede, dat het Nederlanidsche gebied, dat bijna tot de Fransche greins reikt, ernstig gewaarborgd zij. Hij begrijpt en deelt den wensch van vooruitziende Belgen, dat Nederland op eenigerlei wijze bij het Rijnlandverdrag zou worden betrokken-. De zilveren bruiloft van de Koningin en den Prins. De Koningin en de Prins zijn Zater dagochtend 10 uur 24 min. van Den Haag naar bet Loo- vertrokken, waar hun zil veren huwelijksfeest in familiekring zal worden gevierd. De Prinses blijft nog tot Donderdag ldoor E. M. JAMESON. (Nadruk verboden). Hij brak zijn zin af met een onder drukten snik, en liep naar het venster en keek uit. Fenella zat stil en volgde hem met baar oogen. Al dien tijd was het jalouzie geweest, die vage wrok in zijn oogen. Had zij dat maar eerder begrepen. Zij stond op, ging maar hem toe en legde haar hand op zijn arm. „Ik zal doen wat ik kan om je te hel pen, Harry. Wat heb je gedaan?" „Valsche handteekening gezet!" Hij zei het in een fluisterende toon met angst in zijn oogen. Ik teekende den naam van iemand an ders op een cheque, het kan ieder oogen- blik ontdekt worden morgen misschien; en dan -r Fenella zij geven vreeselijke vonnissen voor zoo iets, he - Fenella strom pelde op hem toe, hij stak zijn arm uit. „Wiens naam? Die van Vader?' Hij schudde zijn hoofd. „Van Ballan- tyne". i „Nee, nee! Zij uitte een scherpe kreet. )tZeg dat het niet Hugh Ballantyne is!" in Den Haag, in verband met haar on derwijs. Eenige familieleden van den Prins wor den Vrijdag op Het Loo verwacht; de Koningin-Moeder zal Zaterdag komen. Verder zullen Zaterdag de vroegere speelgenooten van de Prinses op Het Loo aankomen, teneinde Maandag in zeer besloten kring, met de Prinses het zil veren huwelijksfeest van haar ouders te vieren. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 29 Jan. 1926. De volgende zaken werden behandeld: J. C. V., 30 jaar, koopman le Goes, werd ten laste gelegd dat bij op 23 Oc tober 1925 te Krabben dijke 2 konijnen toebehoorende aan M. Schrijver, heeft weggenomen. Eisch f25 boete of 25 da gen hechtenis. Nog werden gedagvaard B. G., 44 jaar, arbeider en B. d. N., 22 jaar, land bouwer te Stekene (B.), beiden thans gedetineerd, werden beklaagd dat zij in den nacht van 3 op 4 November 1925 hebben ingebroken in den loei der van J. Vink te St. Jansteen en daar een mamd- flesch met 10 liter Punch hebben wegge nomen, althans dat zij daartoe pogingen hebben gedaan, die niet voltooid zijn, omdat A. en Fr. Vink hen hebben over vallen, B. d. N. bovendien dat bij bij die gelegenheid nog 4 kousen heeft ge stolen. Eisch ieder 3 jaar hechtenis met aftrek voorarrest. W. J. L. Th. H., 28 jaar, reiziger te Rotterdam, gedetineerd te Middelburg, werd beklaagd dat hij le. oip 25 Oc tober 1925 te Vlissingen Jacob deNooijer heeft bewogen door listige kunstgrepen en een samenweefsel van verdichtselen, aan hem af te geven 50 sigaren van f 7,50, een sigaar van 10 cent, 2 pakjes siga retten van f 0,40 en een geldsbedrag van f 16,40, alles tegen o/vergifte van een val- schen postcheque van f 24,80, 2e. om streeks 22 October 1925 te Middelburg met listige kunstgrepen en een samen weefsel van verdichtselen Th. A. Schip pers heeft bewogen tot de afgifte van een fleschje odeur „Piver" van f2,50, ©en potloodje van 50 cent en een geldbedrag van f6,20, tegen afgifte van een valschen postcheque van f 10,Eisch 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. L. E., 63 jaar, boomkweeker te Ka- pelle werd ten laste gelegd, dat bij Ln 1924 en 1925 de Arbeidswet beeft over treden door voor verzekeringsplichtige ar beiders geen premie te betalen of zegels be plakken. Beklaagde was door den Kantonrech ter te Goes deswege veroordeeld tot 391 maal f2 boete of 391 maal 1 dag hech tenis. Na ingestelde cassatie werd bij arrest van den Hoogen Raad der Neder landen d.d. 23 November 1925 deze zaak naar de Rechtbank verwezen. De eisch luidde thans voor elke overtreding f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Hij knikte, stootte vlug zijn woorden uit. „Zijn cbèqueboek lag op tafel bij was uitgegaan zijn handteekening is zoo eenvoudig om na te maken zon der krullen heel eenvoudig en gewoon H-u Zijn vingers gingen op en neer als om de letters na te maken. „Niet doen!" zei ze scherp; „nietdoen! Wat moeten we beginnen? Hij is hard daarvan ben ik zeker. Hij is hard. De schande voor vader! Hij was altijd zoo trotsch „Het is zijn schuld", zei de jongen met hartstochtelijke hardnekkigheid. „Ik geef er niets om wat de menschen zeggen, het was zijn schuld! Ik wou geld hebben. Ik wel, ik bad wel wil len wedden zij zeiden mij dat er geen gevaar was". Maar Fenella lette niet meer op wat hij zei. Voor haar oogen rees Hugh Bal- lantyne's gezicht, met zijn harde lijnen en opeengeklemde lippen het gezicht van een man die een vergissing niet gauw zou vergeven zelfs niet van een jongen die een jaar of veertien jonger was dan hijzelf. Zij had hem den laatsten tijd zoo vaak ontmoetop bals, op diners en in de schouwburg. Hugh Ballantyne scheen altijd op den achtergrond te staan, groot, emstag, koud, doch hij sloeg haar gere geld gade. Zij wist dat hij haar bewonder de, en den vorigen avond had zij nog juist voorkomen dat hij haar zijn liefde ver en MeisjesEr is geen deugdelijke, middel voor het verkrijgen en be houden v&n een fraaie Hnid, van Handen en Gelaat, dan «0-60-90 ct. FUROL De procuratiehouder der Rotterdamsche Bankvereeniging. De Haagsche Rechtbank heeft Don derdag behandeld de zaak tegen den 41- jarigexi thans gedetineerden gewezen pro curatie-houder v. H., bij de Rotter damsche Bankvereeniging, bijbank 's Gra- venhage, wien ten laste is gelegd, dat hij te 's Gravenhage in de jaren 1919 en 1920 door verschillende valsche boekin gen de bank voor een bedrag van circa een ton beeft benadeeld. Het O. M. deelde mee, dat de R.B.V. geen klacht heeft ingediend en geen ver volging heeft gewenscht. Het O. M. acht te de feiten echter te ernstig om deze zaak niet te vervolgen. Spr. eischt ten slotte 2 jaren gevangenisstraf. KUNST EN WETENSCHAP. Wat is Eurhythmie? De eurhythmie dankt haar ontstaan en ontwikkelde zich uit aanwijzingen van Dir. Rudolf Sbeiner. Wat zij bedoelt, sprak Dr. Steiner uit o.a. in een inleiding tot een uitvoering, waaraan het volgende is ontleend. „Eurhythmie wil zijn een kunst, die zich uitdrukt door middel van beeldende bewegingsvormen van het menschel ijk or ganisme, op zich zelf en in de ruimte, of door zich bewegende groepen van men schen. Het gaat hierbij echter niet om mimische gebaren en evenmin om dans bewegingen, maar om een werkelijke zicht bare spraak of zang. Men zal zich het verschil tusschen eurhythmie en dans bovenal duidelijk kun nen maken door te letten op de eurhyth- mische begeleiding van een muziekstuk. Daarbij is hetgeen zich voordoet als dan sen slechts bijzaak; de hoofdzaak is het zichtbare zingen, dat door armen en han den tot stand komt". Te Middelburg vindt Zondag 7 Fe bruari een Eiurhythmisclie uitvoering plaats. Wij verwijzen voor bijzonderheden naar de annonce in dit nummer. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. Ontslag en befnoeming Regentes Gasthuis. Mevrouw de Weduwe M. vai» der HoekWamsinck verzoekt om ontslag als Regentes van het Gasthuis wegens vertrek uit de gemeente. B. en W. stellen voor, het gevraagd ontslag eervol te verleenein onder dank betuiging voor de vele en'langdurige dien sten, aan gemelde instelling bewezen. De aanbeveling ter aanvulling dezer vacature luidt: 1. Mevr. A. van Poel geestten Bokkel Huinink; 2. Mevr. J. van Heelde Bnuijne. klaarde. Het was niet zoo onplezierig te weten dat zij het geluk van een veel gezochten jongen man, die zijn twee en dertig jaren zijn vrijheid bewaard had, in den palm van h aar hand hield. Misschien plaatste hij de vrouwen op zoon voet stuk, omdat hij ze zoo weinig kende, en Fenella, ofschoon zij wel een beetje ontzag had voor zijn ernst en zijn strak heid, was toch niet geheel afkeerig van zijn bewondering. Maar met hem trouwen! duizendmaal neen. Ze had zichzelf een jonge, knappen man met innemende manieren voorgesteld, frisch en vroolijlf. Harry was op Ballantyne's kantoor en had toegang tot zijn privékamtoor. Ballan tyne was vriendelijk op zijn speciale, koude manier, maar hij verwachtte goed werk van al zijn ondergeschikten. Fenella schrok. Harry keek haar aan als zocht hij 'wanhopig zijn toevlucht bij haar en bij (haar alleen. Zij wrong haar handen in haar schoot. „Wat kan ik doen? Laat het mij aan vader vertellen. Misschien zal Mr. Bal lantyne niet zoo hard zijn. Hij mag vader graag". Harry liet een minachtende lach hoo- ren en stond op. „Ballantyne is hard, maar vader is vijftigmaal harder. Als dat alles is wat je kunt doen, dan is de tijd die ik bij je heb doorgebracht verloren". Hij liet zich weer op de divan vallen en keek haar aan. G e m e e n t e-a rchivaris. De heer J. de Kruijter, archivaris der gemeente, verzoekt om ondanks het be reiken van den 65-jarigen leeftijd, nog gedurende bet jaar 1926 in functie te mogen blijven. Aangezien de beer de Kruijter niet al leen nog volkomen, geschikt is zijn func tie waar te nemen doch B. en W. zelfs op zijn behoud ten zeerste prijs stellen, geven zij den Raad in overweging, bet verzoek in te willigen. Wijziging Bouwver ordening. 'B. en W. stellen een wijziging der Bouwverordening voor, zoodat ook in ge val van veranderingen aan een bestaand gebouw kan worden opgetreden tegen ont siering. Heffing leges Wpningbouw. B. en W. stellen voor het volgende recht te beffen, dat beschouwd kan wor den als eenige compensatie voor de kos ten van bet bouwtoezicht: Voor een vergunning als bedoeld in art. 5, al. 1 sub a der Woningwet, wan neer de kosten van bouwen of verbou wen, waartoe de vergunning wordt ver leend, geheele afwerking inbegrepen, be dragen f 100,-of minder f0,50; meer dan f 100,doch minder dan f 500, f 1,50meer dan f 500,doch minder dan f2000,f4,en zoo die kosten f 2000,of meer bedragen, bovendien voor elke f 1000,boven de f 2000, f3,50. Het bedrag der leges wordt afgeleid uit een bij de aanvrage der vergunning over te leggen begroeting van de bouw kosten, de geheele. afwerking inbegrepen, mits deze door of vanwege B. en W. wordt deugdelijk verklaard. Zoo dit niet het geval is, worden de leges berekend naar de door of van wege B. en W. getaxeerde bouwkosten. Boete Aannemer. De beer J. Hendrikse te Schore, aan nemer van het werk der verbouwing van bet gebouw van de Vakschool voor Meis jes, verzoekt om hem kwijt te schelden de krachtens bestek verschuldigde boete wegens te late oplevering. Adressant was 87 dagen te laat, wes halve hem een boete is opgelegd van 87 maal f25— is f2175,—. In zijn adres geeft bij als mede-oorzaak van de late oplevering aan den langen duur der werkzaamheden van aanleg van gas- en waterleiding. B. en W. hebben dienaangaande een onderzoek ingesteld bij den Directeur van het Gemeente-Gasbe drijf en dien van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zuid-Belveland". Verder is oiver de zaak gerapporteerd door den Directeur van Gemeentewerken. Uit de ontvangen rapporten krijgen B. en W. niet den indruk, dat de bewering van adressant juist is; trouwens het is bekend, dat de werkzaamheden van aan leg van gas- en waterleiding in den regel pas aanvangen, wanneer de eigenlijke bouw vrijwel is afgeloopan. De oorzaak moet dan ook h.i. gezocht worden in de omstandigheid, dat de aannemer te wei Kijk eens, Fenella. Ballantyne is dol op je. Ik weet het ontken het maar niet iedereen die oogen heeft kan dat zien. Weet je nu niet wat ik bedoel? Als je belooft met hem te trouwen zal hij zijn mond wel houden." Fenella sprong uit haar stoel met gloeiend gezicht. „Hoe durf je!" riep ze uit. „O, hoe durf je! Waarom moet mijn leven be- bedorven worden omdat jij Hij maakte een hopelooze beweging. „Zie je nu wel! Maar, als jij niet helpt is er altijd nog wel iets anders dat helpt". Haar kleur trok geheel weg en zij werd doodelijk bleek. „Wat bedoel je?" „Niets". Ziij pakte zijn arm en schudde hem heen en weer, ter nauwemood wetende wat zij deed. „Wacht Harryik moet eens even den ken. O, waarom vroeg je me niet eerder te helpen. Vader zou je misschien het geld gegeven hebben „Ik koos de andere weg. Ik was gek, maar niemand scheen, toch om mij te ge ven". Hij sprak op heeschen toon. „Ik ben toch altijd een soort verschoppeling geweest, altijd alleen; ik geloof dat het wel anders was geweest als Moeder niet gestorven was. Vader heeft het altijd op mij gemunt gehad omdat Moeder stierf toen ik werd geboren. Was het mijn nig werkvolk had aangenomen. Hij is door den Directeur en den Op zichter van Gemeentewerken tallooze ma len gewaarschuwd en bovendien hebben bij en zijn borgen op 4 Juni en 31 Juli 1925 bij aangeteekend schrijven van het College van B. en W. de mededeeling ontvangen, dat de termijnen van het be stek door hem waren overschreden en de boete zou worden toegepast. Het is de stellige overtuiging van B. en W., dat de straf, welke aan adressant is opgelegd, een gevolg is van feiten, die hij zelf had kunnen voorkomen, weshalve B. en W. den Raad in overweging geven, afwijzend op het verzoek te beschikken. Motorspuit. Bij Raadsbesluit van 29 April 1925, no. 22, werd besloten, de motorspuit der brandweer door de N.V. Brandspuiten- fabriek v.h. A. Bikkers Zoon te Rot- dam van een nieuwen motor te doen voor zien, waarvan de kosten hebben bedra gen f 1975, De gewijzigde spuit is daarna in Sep tember j.I. geleverd en maalde bij het proefdraaien een gunstigen indruk, zoo dat B. en W. na ingewonnen advies der Brandweer-Directie, besloten hebben, ze te accepteeren. Bij gelegenheid van den op 23 Decem ber 1925 plaats gehad hebbenden brand te Wilhelminadorp werd de hulp der Goessche brandweer ingeroepen en werd besloten, de motorspuit daarheen te zen den. Ter plaatse aangekomen heeft de spuit gedurende ongeveer een uur behoor lijk water gegeven, totdat plotseling de goede werking ophield. Bij onderzoek bleek, dat een der ruwh/uad tandwielen, welke door de firma Bikkers waren aan gebracht, totaal was stukgedraaid. In haar rapport dd. 30 December 1925 deelt de firma Bikkers mede, dat de fout moet worden gezocht in de slechte con structie van de pomp, waarin op een be paald moment de motor een zeer groolen druk te overwinnen krijgt, waardoor de ruwhuid-rondsels telkens een schok krij gen, waartegen ze, bij eemigsziins aanzet ten van den motor, op den duur niet be stand zijn. Het aanbrengen van bronzen rondsels wordt echter door de firma sterk ontraden, daar zyij vreest, dat de schok, waarvoor, de ruwhuid-rondsels bezweken zijn, dan op andere deelen der spuit zal worden overbracht, waardoor de schade nog grooter zal zijn. Zij meent echter in staat te zijn, de spuit geruimen tijd achter een te laten werken zonder dat zich eenig ongeval zal voordoen, mits ervoor wordt zorg gedragen, dat de snelheid van dien motor gering is. De Brandweer-Directie is genegen, het erop te wagen en stelt dus voor, met het aanbrengen van een nieuw ruwhuid-rondsel genoegen te nemen. B. en W. kunnen zich met het advies der Brandweer-Directie niet vereenigcu en achten zich niet verantwoord, wan neer de brandweer niet over een motor spuit beschikt, die menschelijkerwijs ge sproken, een onder alle omstandigheden betrouwbaar werktuig mag' genoemd wor den. B. en W. hebben daarom een der directeuren van de firma Bikkers uitgc- noodigd tot een bespreking. Genoemde schuld dan? Geloof je dat het mijn wensch was om op de wereld te ko men? Ik heb er niet zooveel plezier ge had dat ik er graag zou willen blijven.' Zijn gezicht was een ooigenblik kramp achtig verwrongen. Fenella, vol diep me delijden, begreep hem voor het eerst van haar leven. Zij stak haar hand uit en pakte de zijne, die bevend naar baai* uit gestoken werd. Zij had zooveel voor hem kunnen doen; als zij zich maar meer moeite gegeven had de kloof tusschen hen te overbruggen. Als kleine kinderen zaten zij een poosje hand in hand en Fe- nella's jonge meisjesachtigheid scheen met de minuut te verdwijnen. Toen ze sprak was het jeugdig-vroolijke uit haar stem verdwenen. „Luister Harryil Ik zal doen wat ik kan om je te helpen en ik geloof dat je gelijk hebt ik kan er veel aan doen. Ik wilde dat we elkaar beter begrepen hadden. Ik probeerde het wel eens, maar gaf me toch niet genoeg moeite; mis schien dacht ik er niet genoeg aan. Maar nu zal ik doen wat ik kan voor jou bestwil en voor Vader, en..." haar stem begaf haar een oogenblik „nee, niet voor het mijne". Hij ging naar de deur, onhandig, zon der naar baar te kijken vol schaamte. Hij opende de deur en aarzelde; en toen, onvast, liep hij door en zij was alleen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1