HUT „WOHLMDTH"- APPARAAT 10 pCt. korting op LAMPEN bij H. P. v. d. Heil Lange Vorststraat Goes Gebruikt voor Uwe zieke zenuwen en spieren W. J. BARTELSE, Hoofdvertegenwoordiger, Kioetinge 's Gravenpolder. Woensdag hield Ide kolenvereemgimg „De Kolenmijn" haar jaarvergadering. Uit het verslag bleek, dal de vereeniging thans 200 leden telt. Aangekocht waren 5200 H.L. kolen en 33.650 K.G. sloffen. De groote winter voorraad was geleverd: eierkolen a f 1,10 per H.L stukkolen a f 1,30 per H.L, vrij thuis. In 't geheel was ontvangen met inbegrip van de centr. ver. f 18.927,80V2 uitgegeven f 18877,78, saldo f50,02 Vb met 't geen in reserve was een winst van f 100. Gevoegd bij het batig saldo van vorige jaren een bedrag groot f 1006,77, Van de 41 uitgebrachte stemmen werd de voorz. E. Vermiue met 38 stemmen her kozen en dhr. Polderman met 32 st. Tot het nazien der rekening werden benoemd N. v. d. Velde, C. Potter en A. Braam. Bij de rondvraag werden enkele vragen en opmerkingen gedaan die het bestuur in overweging zou nemen. Doch een werd door den voorz. beslist afgewezen, die persoon had liever gezien, dat het batig saldo met f 500 verminderd was, dan waren de kolen goedkooper geweest, doch na uiteenzetting door den voorz. bleek daar niet veel animo voor te zijn. Daarna sluiting. Woensdagmiddag werd een der paarden van den vrachtrijder A. Nijsse door de auto van dhr. De Graag uit Goes zoodanig aangereden tegen zijn achter poot, dat het dier zich slechts met veel moeite meer kon voortbewegen en de hulp van Rijksveearts Van Baak moest worden ingeroepen. (z.) lerseke. Naar wij vernemen is de aan gifte van werkloozen op de laatste ver gadering van de commissie niet druk weest. Ongeveer 50 man gaven zich op, waarvan de kleinste helft niet geschikt is voor allerlei aan te wijzen werk. Doel is a.s. Maandag met de steuinarbeid te be ginnen o.a. met het spitten- van boomgaar den in Zoute. Men denkt dat het toege staan crediet voor een 14 dagen toereikend zal zijn. Voor andere arbeid en steun houdt de commissie zich nog beleefd aan bevolen. Driewegen. De collecte voor de slacht offers van den Watersnood heeft alhier opgebracht de som van f 236, (Belangeloos) Kapelle. Door de Tooneelvereeniging „Onderling Kunstgenot" alhiar, werd Don derdagavond een welgeslaagde uitvoering gegeven. Opgevoerd werd „De Logé", blijspel in drie bedrijven door Herman Nauw Jr., voor 8 personen. Ook Vrijdagavond werd hetzelfde pro gramma opgevoerd. Wemeldinge. Aangesteld tot vaste gas fitter aan de gasfabriek alhier de thans in dienstzijnde H. de Dreu, voorheen gasfit ter aan de gasfabriek te Goes. Wolfertsdijk. De Chr. Hist. Kiesver. heeft in hare deze week gehouden jaarver gadering met algemeene stemmen een mo tie aangenomen waarin sympathie wordt betuigd met de houding der Chr. Hist. Ka merleden inzake het Gezantschap bij den Paus. 's Fleer Abtskerke. Donderdag verga derde de vereeniging 't Musschengiide (jaarvergadering). Het ledental plm. 30 bleef stationnair. Ontvangen was f 53,82V2 uitgegeven f46,46, goed slot f7,3672- Ingeleverd zijn 1277 musschen. L. de Jon ge werd koning met een aantal van 299. De bestuursleden werden herkozen. In plaats van de secr., die bedankte, werd gekozen dhr. W. N. van Liere. Na een gezelligen maaltijd werd de avond besloten met eenige voordrachten. Kortgene. Blijkens het jaarverslag van het „Groene Kruis" alhier eindigde het jaar 1925 met 237 leden, doch 1926 begon met 245 leden. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 514,10 en de uilgaven f424,66, zoodat er over 1925 een goed slot is van f 89,44. De be- grooting voor 1926 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 568,44. De aftre dende bestuursleden de heeren L. G. Gel derman, voorzatter en .J L. Versprille, penningmeester, werden herkozen. P (M. C.) Krabbend\j«ie. Woensiag vergaderde onder voorzitterschap van dhr. Fr el i er de afd. //Het Groene Kruis' in het veilings gebouw. Aanwezig waren 48 leden. Bij de opening stond de voorzitter eeD oogeublik stil bij het 25-jarig bestaan van de vereeniging //Het Groene Kruis', dat in Sept. gevierd is en wat deze ver. in al die jaren voor de lijdende mensch- heid heeft gedaan. Uit het verslag bleek, dat het aantal leden 507 bedraagt, bij de oprichting in 1907 slechts 33 leden. De contributies bedioegen dit afgelooper jaar f 520,60. Hij vestigde de aandacht er op, dat de afd. steeds met tekorten werkt en er zt\ dus getracht moeten worden om de inkomsten te verhoogeD. Daarna kwam de penningmeester aan het woord. De ontvangsten en de uitgaven voor de wijkverpleging bedroegen f 2155,77. Bij de behandeling van de begrooting, waaruit bleek, dat de wijkverpleegster f 2000 aan salaris geniet eu haar maximum heeft bereikt, maakten enkele leden de aanmerking, gezien de tekorten, op de laatste jfcriodieke verhooging van f 100 Andere leden en het bestuur wenschten aan verkregen rechten niet te tornen. De wijkverpleegster is bij haar benoemiog i"d 1922 gegarandeerd een aanvangsalaris van f1600, met vier jaarlijksche verhoo gingen van f100. De begrooting werd daarna onveranderd vastgesteld. Zuster Vervloei heeft in het afgeloopen jaar 2152 bezoeken afgelegd n.l. 1845 zieken be» zoeken, 177 bezoeken voor zuigelingen en 130 T.B.O, bezoeken. De ontvangsten en uitgaven vau het T.B.C. fonds be droegen f 1088,92. De begrooting werd vastgesteld op f1162. De ontvangsten van de afdeeling Groene Kluis bedroegen f2007,58, de uitgaven f2175,72, dus een te kort van f 168,14. Bij de behaBde- ling van de begrooting stelde de com missie voor, die de rekening had nagezien, om niet te reserveeren, aangeziei het geen zin heeft om 10 pet. van de con tributie te reserveeren, wanneer er een te kort is. Reserveeren kan men alleen bij winst. Het reservefonds bedraagt f 562.31. De begrooting werd daarna vastgesteld met een tekort van f 500. De opbrengst van het Emmabloempje bedroeg f43,10. Getracht zal worden dii oedrag wat hooger op te voeren. Uitge zonden werden drie kinderen naar hel Boechhuis te Heelsum, waarvan twee voor zes weken en een kind gedurende 12 weken. De resultaten waren uitstekend Aan woningverbetering werd door hei T. B. C. Fonds uitbetaald f 91,23. Na lange discussie werd besloten, om aan het gemeentebestuur een verhoogde subsidie te vragen en een commissie te benoemen, die persoonlijk de leden zal bezoeken, teneinde vrijwillig de contri butie te verhoogen. Een achttal personep stelden zich beschikbaar om in die com missie zitting te nemen. Dhr. J. de Koning werd als voorzitter aangewezen. Tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd dhr. Jac. Jacobusse. By enkele candidaatstelling werd dhr. P. Slabbekoorn als bestuurslid herbenoemd. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. BUITENLANDSCH NIEUWS. Kindermoord in China. Pater Cassiam O. F. M., oud-missio naris in Hupeh, bespreekt in het Belgi sche tijdschrift Kerk en Missie het vraag stuk van den kindermoord in China. Uit de getuigenissen van hondenden missio narissen staat, zegt hij, oinomstootslijk vast, dat kindermoord in China voorkomt. Men wachtte zich er voor niet te over drijven of te generaliseeren. China is zoo onmetlijk groot, en de plaag woedt niet overal op dezelfde schaal zelfs kunnen er streken zijn, waar althans nu van geen kindermoord meer sprake is. Zulk een misdrijf gaat ten andere zo O rechtstreeks tegen de natuur m; liet is zoo een onmenschelijke daad, dat de plaag niet zoo algemeen kan zijn als men in Europa denkt. Men moet daarom van geen van beide kanten overdrijven, noch heel China over denzelfdein kam scheren. Daarenboven hebben vele Chineezen zelf, mandarijnen en geletterden, die be ter van aard waren, tegen den kinder moord gewaarschuwd en. hel volk tot betere gevoelens trachten le brengen. „Zij die hun kinderen kwaad doen, en hen slecht behandelen, verdienen gekastijd te worden", schreef een leerling van Lötse, zeshonderd jaar voor Christus. In de provincies werden door manda rijnen en anderen op koperen tafeltjes vermaningen tegen den kindermoord on der het volk verspreid. „De afschuwelijk heid dergenen, die hun kinderen verstik ken of verdrinken, is oneindig", leest men op een dier tafeltjes. Keizers en mandarijnen hebben, naar lanleiding van die plaag van. den kinder moord, het volk bedreigd, en bevelen uitgevaardigd, dat men in alle steden von delingenhuizen moest stichten, om de kin deren t e redden. Men moet nu ook niet denken, dat men de weggeworpen kindjes zoo maar op hoek en straat op te rapen heeft. Ze ker, het komt wel voor, dat er worden gevonden, op de gracht of kant, maar niet zoo algemeen, als mem zich dat soms in Europa voorstelt. Wil men zich van een kindje afmaken, dan wordt het wichtje óf met de hand voor neus en mond, óf in een zak, óf in een emmer water ver stikt. Ook wordt het nog al eens in de rivier geworpen, of buiten die buizen neer- >gd, zoodat een voorbijganger het moge opnemen, of een dier wolf, hond of varken het zou verslinden. Op sommige plaatsen, zegt men, in of tegen Mongolië, wordt het kind soms verkocht aan Mongolen» die wegens het groote zedenbederf onder hen, bijna geen kinderen hebben en er soms afkoopen. Als de missie van een geval weet, waar ouders het kindje willen van kant maken en men er bijtijds kan omtrent zijn, wordt het wicjitje thans gewoonlijk afgestaan aan de Kinds heil. Wat zijn de oorzaken van kindermoord? 1. De bijzondere drijfveer is te zoe ken in China's afgodendienst 2. Een tweede oorzaak in het egoïsme van den Heidelnschen Chinees. Ieder Chi nees is berekenbaar en egoïst van huis uit. dus ongevoelig voor zijn evenmensch, zon der medelijden, zonder liefde. Komt er een kindje bij, ja zegt hij, dan zal ik zui niger moeten leven. Is het eein mei je, wat zal het mij opbrengen als het \ark0J1 wordt als bruid? Wellicht zullen de ui gaven om het groot te brengen den ver koopprijs te boven gaan. Een jongetje is aan het gevaar minder bloot gesteld want dit zal later geld verdienen, misschien een geleerd man worden en tot eer van de familie strekken! Door zijn huwelijk zal de familie machtiger worden; kleinere fa milies zal zij niet moeten vreezen ten tijde van geschillen. Het is daarom een groot ongeluk voor de familie, als er geen jongen wordt geboren; 't wordt beschouwd als een vloek, een straf van den hernel! 3. Een andere reden om het wichtje van kant te helpen is de groo'e armoede, waarin zoovele Chineezen verkeereo; een armoede, waarvan men zich in Euro pa geen denkbeeld kan maken. De oorzaak daarvan ligt niet in d, zgn. luiheid van den Chinees, gelijk vele Europeanen denken. Neen, de Chinees werkt hard, om aan zijn karig brood te komen. En dat voedsel is niet veel f op het platteland driemaal) daags eenige vulde tassen rijst en een weinig ingelegde groenten. Voor de bergbewoners is de da- gelijksche kost Turksche tarwe en wat groenten; heeft hij dat, dan is de Chinees zeer tevreden. Maar hoe dikwijls gebeurt het niet, dat in China Ke oogst mislukt door overstroomimgen of door droogte? Als dan in jaren van slechten oogsit de vrouw moeder moet worden, zegt de man al van te voren: Vrouw, we gaan het niet houden, nietwaar, we zullen het weg doen, hoe zouden wij het ook voeden en kleeden 4. Superstitie speelt nalu rlijk ook een groote rol bij het wegmaken van 'kinderen, Komt b.v. het kindje op een ongewone wijze ter wereld, dan brengt het zeker ongeluk mede voor de familiedus moet het van kant. Zoo ook, als het phkkem heeft over het lijfje, zgn. moedervlekken En als zij zich inbeelden, dat de duivel ermede gemoeid is (b.v. als er verschil lende meisjes achtereen volgen), dan kan zelfs het wichtje levend verbrand worden, om den boozen geest te dooden! En dat moet geschieden met gesloten deuren, zoo als ik het beleefd heb in 1918 te Hankow, op enkele minuien van hel Centraal Sta tion. Hier dient bijgevoegd, dat in Cliiina de kindermoord meestal bedreven wordt door getrouwden en niet door jonge meis jes, die de schande vreezein. De onge trouwde moeder is in China zeldzaam, omdat daar de meisjes niet de vrijheid ge nieten gelijk hier. De prins van Wales valt weer van z ij n paard. Da prins van Wales heeft weer eens een ongeluk gehad op de jacht dit keer in Leicestershire. Hij viel weer van zijn paard en brak zijn sleutelbeen. De prins is naar Londen teruggekeerd om zich onder heelkundige behandeling te stek len. Naar men verzekert, is de fractuur van eenvoudigen aard en vreest men niet voor complicaties. GEMENGD NIEUWS* - Drie k I n d e r e jn verdronken Uit Ralingen (Duitschland) wordt ge meld: Vijf kinderen van 5 tot 7 jaar, speel den in een steengroeve, waarin zich water bevond, bedekt door een diunoe laag ijs. Plotseling brak het ijs en verdwenen de kinderen in de diepte. Op hun hulpgeroep kwamen voorbijgangers toedjlen, wien het gehikte twee kinderen in bewusteloozen toestand te redden. De drie overige ver dronken. De moordenaar meldt zich aan. Woensdagavond tegen 8 uur kwam een man aan het politiebureau aan de Nas- saukade te Rotterdam en zeide, dat hij de gezochte J. L. v. O. was, de dader van den moord in de Roosestraat. Nadat zijn identiteit voldoende vastgesteld was, heeft hij een voorloopig verhoor onder gaan; Donderdag is hij ter beschikking van den officier van justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. In de korte bekentenis, die hij op het politiebureau heeft afgelegd, zeide hij, dat hij niet de bedoeling had gehad, zijn vrouw te dooden.; bij het laatste onderhoud (op de kamer van zijn zwager) met zijn vrouw was weer spoedig ruzie ontstaan, en op zeker oogenb'lik had hij met een scheermes, dat hij in de hand 'hield., een afwerende beweging gemaakt en daarbij de vrouw ernstig getroffen. Hij was gevlucht en had eerst uit de bladen vernomen, dat zijn vrouw aan de gevolgen was overleden, en nu bij dezer dagen een bericht van haar begrafenis gelezen had^ was hij vrijwillig teruggeko men om zijn straf te ondergaan. De man beweert, tot in het Noorden van Frank rijk, in den omtrek van Maubsuge ge zworven te hebben. Hij zegt, na de daad inderdaad naar Z\v ijndrecht te zijn ge gaan gede 4lelijk per autobus en daar heeft hij de veerpont genomen naar Dordt. Van daar is hij per trein naar Roosendaal of Breda gegaan en in den- zelfden nacht de Belgische grens overge stoken. Hij zegt, na de daad het scheer mes en zijn overjas, waarop een ge bloed spellen gekorri.11 waren, te hebben weg geworpen; waar wist hij niet precies meer. Dc nadere bijzonderheden van zijn be kentenis wcnschle hij tegenover clen rech ter van instructie af te leggen. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Onderscheiding. DEN HAAG. (BfiBij Kon. besluit is aan M? Willeboer, chef der veredc ings- afdeeling vruchtboom, n en rozen van de boomkweekcrij fa. D. J. v. d. Have te Ka pelle, de zilveren eere-medaille verbon den aan de orde van Oranje-Nassau, toe gekend. Uit den Duitschen Rijksdag. De motie van vertrouwen der regee- ringspar tijen in het kabinet-Lu dier is bij hoofdelijke stemming aangenomen met 160 tegen 149 stemmen en 151 onthou logen. WEERBERICHT. Hoogste baromet rstamd 767.1 te Her- nösand. Laagsie barometers!and 738.6 te Holyhead. De verwachting tot den avond van 30 dezer lu.dt: meest krachtige Z.W. wind, later afneemend en krimpend, aanvanke lijk zwaar bewolkt tot betrokken, met nog kans op regen, later opklarend, weinig verandering in temperatuur. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari: 29 Schuttershof, J. Slernheim, „De le gende van Tijl Uilenspiegel en Lam me Goedzak". 29 30, 31 Jan., en 1 en 2 Febr., Larnd- bouw-Bioscoop, „Maciste tegen de overmacht" en „De bloem uit het Volk". 30 en 31, Bioscoop Schuttershof, „Het reddende lacht". Februari: 1 i&i Hc%) 2 4 en 5, Prins van Oranje, Onderling Kunstgenot, „Groote Stadslucht". 9 Prins van Oranje, Generale repe titie Toonkunst. 10 Prins van Oranje, Concert Toon kunst. BURGERLIJKE 3TAND VAN GOES. Geboren: Anna Machelina, d.v. Hu- brecht van de Visse en Johanna Ver- schuure. MARKTBERICHT. Middelburg, 28 Januari. Op de graanmarkt was de aanvoer cedel ijk. Tarwe f 12,a f 14,witte boonen f 18,a f 15,ronde bruine boonen f17,a f24,kroonerwten f 18,a f22,lange bruine boonen fll. 1 f 16, Boter fl,02Va» PaH. prijs f 1,127a* Kipperen f7,50, pavt. prijs f8,50. AANBESTEDINGEN. Februari: 6 Goes, verbouwen ketelhuis Gasfa briek, Dir. Gemeentewerken. 6 Heinkenszand, sloop en bestaande sme derij en woning; bouwen fabriek met woning, O. van Bruggen. 25 Kapelle, afbreken en opbouwen ar beiderswoning, Calami Williem Anna- polder. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Februari: 3 Wolfaartsdijk, woonhuis met erf en tuin, van Dissel. 3 Borsselen, bouwland, Beth. 4 Heinkenszand, woonhuis met schuur en tuin, van Cleef. 5 Nisse, bouwland, Pilaar. 17 Kruiningen, bouwland, Verbist. 17 Nieuwdorp, publieke verp. bouw land, Pilaar. 17 Nieuwdorp, woonhuis en erf, Pilaar. 17 Goes, vendutie, de Kok. 18 Borssele, inspan, de Kok. 19 's Heer Arendskerke, kapitale boe ren-inspan. Pilaar. 19 Heinkenszand, wagenmakerij en 2 woonhuizen, van Dissel. 24 Wolfaartsdijk, boereninspan, Pilaar. 24 Kruiningen, kapitale boeren-inspan, Verbist. 24 Kamperland, kapitalen boereninspan, Markus se. 25 Wolfaartsdijk, kapitalen boereninspan van Dissel. 26 Rilland, kapitalen boeren-inspan, Pi laar. 26 Kats, inspan, Markusse. 26 Rilland, kapitale boeren-inspan. Pi laar. 27 's Heer Abtskerke, weiland, van Dis sel. 27 Kioetinge, wissenbosch, van Dissel. Hoedekenskerke, hofstede, bouw-en weiland, van Dissel. Hoedekenskerke, inboedel, van Dis sel. Maart: 1 Goes, verpachting Schutiershof, B. en W. 3 Schore, boeren-inspan, Kram. 3 's Heer Hendrikskinderen, boeren inspan, Pilaar. 3 Colijnsplaat, inspan, Markusse. 4 Rilland, Kap. Boereninspan, Pilaar. 5 Wissenkerke, kapitalen boereninspan, Pilaar. 11 Oudelande, inspan, De Kok. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor lerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Dagen, 30 Jan. 31 1 l'ebr, 2 3- Hoogwater. Laagwa er Vrm. Nam Vrm. Nam. 4.16 4.36 9.58 10.07 4.50 5.08 10.29 10.39 5.23 5.38 11.— 11.11 5.53 6.08 11.33 11.40 6.22 6.40 0.07 6.53 7.14 0.14 0.41 7.28 7.54 0.52 1.21 ADVERTENTIEN. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder JANNA GABRINA KIEVIT, in den ouderdom van bijna 88 jaar. Tam. KIEVIT, 's Gravenpolder, 29 Januari 1926. Algemeene kennisgeving. Voor de vele bljjken van deelneming ondervonden na het droevig ongeval en bet overlijden van mjjn geliefden Man, betuig ik hiermede ook aan allen die mij in dsze moeilijke dagen onderstennd heb ben, mijn haitelijken dank. WED. A. P. MEIJAARD— Kamebman. P.s. De zaak zal op denzelfden voet worden voortgezet. Beleefd aanbevelend, WED. MEIJAARD. Goes, Jan. 1926. Allen, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan de, onder het voorrecht van boedel beschrijving aanvaarde nalatenschap van Wed. LEYSRijn, overleden te Schore L6 December 1925 woidt verzocht daar. van opgaaf of betaling te doen ten kan tore van Notaris PILAAR te Goes vóór of op 9 Februari a.s. het nstuurgeneesmiddel der toekomst, kaD zonder gevaar door u thuis worden toegepast. Alle behandelingen op voorschrift van dokter. VRAAOT INLICHTINGEN. OOK HUUR- EN HUURKOOP. Levert ook alle artikelen voor Ziekenverpleging. Invalidenwagens, Ziekenstoelen, Rol. en Ruststoelen, Kamerclosets enz. enz. Vraagt prijs.

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 2