GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL VAN DE VAN VRIJDAG 29 JAN. 1926 BINNENLAND. Inwisseling van zilverbons van f 2,50 en f 1, Bij Kon. Besluit is bepaald dat tot en me.t 31 December 1926 ten kantore van het agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam tegen wet tig betaalmiddel zullen kunnen worden ingewisseld a. de 15 Februari 1919 ingetrokken zilverbons van f 2,50 van 1915; b. de bij Kon. Besluiit van 28 Ja nuari 1921 ingetrokken zilverbons van f 1,van 1916. SCHOOL EN KERK. Het geval Geelkerken. De Gen. Synode der Geref. Kerken te Assen heeft aangenomen de conclusie van de commissie van prae-ad\ iseurs over de vraag of er genoegzame reden was voor het uitschrijven van de buitenge wone Synode en of de Synode op de zaak- dr. Geelkerken in haar geheel kan ingaan. De conclusie luidde dat voor een spoe dige behandeling op een buitengewone Sy node voldoende motieven bestaan. Prof. dr. H. H. Kuyper zeide o.m. dat achter deze zaak een probleem zit. Welk probleem? Heeft de kerk recht, onderzoek te doen, of Genesis 2 en 3 his torie is of niet? Die zaak kan de classis naet oplossen, want de confessie is niet bezit van de classis, maar van de heele kerk. Die vraag is aan de orde geweest bij ds. Netelenbos. Toen is besloten, de be lijdenis aan te vullen. Nu staan wij voor dezelfde moeilijkheid. Spr. hoopt, dat deze Synode den middelen en wegen voor uit bouw der belijdenis zal aanwijzen. De Calvinisten in andere landen zien daar ook naar uit. De voorz. merkte op, dat thans de vol gende vragen moeten worden beantwoord; 1. Of de kerkrechtelijke zijde van de procedure die aan de orde is geheel en al naar den eisch der kerkorde verliep. 2. of dr. Geelkerken al of niet geacht moet worden af te wijken van de belijde nis. t 3. of de exegese van Gfeln. 2 en 3 al of niet geacht moet worden de belijdenis te raken. In de commissie voor punt I de kerk rechtelijke zijde der zaak, worden be noemd de predikanten W. Bronger (Bentheim), W. H. Gispen (Schevenin- gen), D. P. Koopmans (Smeek), W. L. Nulo (Almelo), Ti. Petersen (Wolvega), J. H. Telkamp (Middelburg), J. van Lum mei (Zuidland), W. Verhoef (Zeist), en de ouderlingen P. K. Dam (Heerenveen), P. Koster ValthermondA. D. van der Schaaf (Beetgum), J. J. Beukenkamp (Den Ham) en D. Mulder (Zierikzee). Aan deze commissie zijn toegevoegd de hoogleeraren in het kerkrecht dr. Kuy per en dr. Bouwman, benevens de hoog leeraar dr. Hoekstra. In de commissie voor punt II en III de predikanten J. H. Dommer (Breda), dr. K. Dijk (Den Haag), dr. W. A. van Es (Leeuwarden), H. J. Heida (Vlaardin- gen), E. J. Kolthoff (Veldhausen), K. :W. Laman (Assen), M. Meyering (Delf zijl), dr. J. Thijs (Meppel), R. J. van der Veen (Goes), en de ouderlingen ds. L. Bouma (Hyum), W. van der Brink (Voor burg), L. Hekman (Schoonebeek), S. Vellenga (Zwartebroek), en D. de Bruyn (Hazerswoude)benevens de hoogleeraren in de exegese dr. C. G. Aalders, dr. C. van Gelderen, dr. F. W. Grosheide, dr. S. Greydanus, dr. J. Ridderbos, als ook HAAR TERUGKEER. Naar een Engelsch gegeven, door Sirolf. 1 v (Nadruk verboden). Twintig jaren lang al bad die grond hem gevoed. Twintig jaren lang woonde hij op dien grond, eerst als zorgeloos spelend arbeiderskind, later als knecht op de groote boerderij, waar ook zijn va der en moeder gewerkt hadden en waar hij geboren was. Hij verdiende net genoeg, om zijn sterke lichaam te Ideeden en hij at van de \Tuehten van den grond, waar op hij werkte en leefde. Zijn slaapplaats was in een warm hoekje, ergens boven den koestal. Pier heette hij. Zij melkte dia koeien op de groote boer derij en kneedde de boter en maakte de goudgele kaas. Zij verdiende net genoeg, om zich te kleeden en ook zij at, met baar oude moeder van de vruchten van den grond waarop zij^ leefden en zwoeg den. In een klein huisje, achter op het ruime erf woonde zij. Zij heette Marianne. Toen Marianne vele jaren geleden, voor de eerste maal zich over het erf spoedde paar het land, waar een lange rij zwart bonten ongeduldig wachtte om gemolken te worden, was zij nog bijna een kind de hoogleeraren in de dogmatiek, dr. V. Hepp, dr. A. G. Honig en dr. W. Gee- sink. Donderdagochtend is naar de „N. R. Crt. meldt, de Synode in comité-gene raal bijeengekomen. De vraag is bespro ken, hoe men dr. Geelkerken zal uitnoo- digen. Ook is in gevoelvolle bewoor dingen bet overlijden van dr. De Moor van Utrecht herdacht. Ten tee ken van rouw is de Synode verdaagd tot Dins dag. Dan zullen voor het eerst weer de commissies bijeenkomen en in zekeren zin wordt dat een synodale vergadering, daar alle synodeleden verzocht is, bij die com missievergaderingen tegenwoordig te zijn, opdat allen zooveel mogelijk op de hoogte zijn van den stand van zaken. Het kan 2 a 4 dagen duren, voordal deze com missies met hun arbeid gereed zijn. „Het Handelsblad" schrijft nog: Het is tot heden een vergaderen van commissies en nog eens •vergaderen van commissies. Deze bijeenkomsten zijn natuurlijk geheim. Toch lekt daar van wel een en ander uit. Men ziet de zaak voor dr. Geeltkerken tamelijk don ker in. Voor onderscheidene afgevaar digden (vooral die van het platteland) staat het zóó, dat zij met een geves tigde meening ter Synode zijn gekomen. Is, zegt men dan, dr. Geelkerken wel gereformeerd, als hij het ooit is ge- geweest? De wonderlijkste verhalen, zoo wel over zijn persoon als over zijn amb telijk werk doen hier de ronde. Een telegram aan het Handelsblad. Aan het Handelsblad is door de Sy node het volgende telegram verzonden: De generale synode van de Geref. Kerken, bedroefd en verontwaardigd over het bericht in het Handelsblad (ochtend blad van Donderdag 28 Jan.) onder het opschrift: „Een heftig tooneel", dat ver band legt tusschen heftige tooneelen, die zich op de commissie-vergadering, welke door wijlen dr. de Moor werd gepresi deerd, zouden hebben afgespeeld en het onheil, dat dr. de Moor daarna over kwam, droeg op aandrang van al de leden van genoemde commissie, haar modera- men op de daarin gegeven voorstelling als absoluut leugenachtig publiek tegen te spreken en te verklaren, dat in be doelde commissievergadering geen oogen- blik de broederlijke stemming werd ver stoord, veel minder scherp dispuut ont stond; dat dr. de Moor over het gansche verloop der discussies onmiddellijk na de vergadering zijn groote voldoening uit sprak; dat hij in opgewekte stemming het kerkgebouw verliet en dat dus elke ge dachte van eenig verhand tusschen den geest op genoemde vergadering en de on gesteldheid welke dr. de Moor in zijn lo gies overviel, volstrekt uitgesloten is. Dr. J. C. de Moor J* Over het overlijden van dr. de Moor schrijft het „Vaderland": Van de commissievergadering der Sy node komend, werd dr. J. C. de Moor ten huize van zijn gastheer in de gang onwel, zoodat prof. dr. H. H. Kuyper en ds. H. J. Heida van Vlaairdingen, die hem vergezelden hem te bed brachten. De ontboden geneesheer kon er niet veel van zeggen, te meer daar de patiënt na eenigen tijd rustig sliep. Mevr. de Moor werd naar Assen ont boden, waar zij te 10.15 uur arriveerde. Zij heeft helaas met haair echtgenoot niet meer kunnen spreken. Bewusteloos is de patiënt Woensdag avond omstreeks 12 uur ingeslapen, juist terwijl de president de late avondzitting der Synode met gebed sloot, waarin hij Dr. de Moor op teere wijze herdacht en bad om zijn herstel. Juist nadat de hamer was gevallen, kwam het bericht ter vergadering, dat Dr. de Moor overleden was. Het werkte verbijsterend. De leden der Synode waren totaal verslagen. en heur haar viel in een bruine vlecht op haar rug. En toen Pier haar voor de eerste keer zoo door de zon beschenen velden zag loopen, was hij een onbehol pen, schuwe knaap, die ternauwernood een blik durfde slaan op dat ranke kind. Dat was jaren geleden. En nu waren- ze al meerdere jaren verloofd, hun schuw heid en verlegenheid waren verdwenen en ze waren nu beide krachtige flinke jonge menschen. Met als eemigste zorg, de ar moede buiten de deur te houden. In den winter, wanneer een enkele lantaarn een geheimzinnig licht over de glanzende vel len der koeien wierp, wanneer Marianne in rusteloos beweeg, de blanke melk schuimend in de wachtende emmers deed spuiten, stond Pier meestal in de nabij heid en keek toe, hoe zij het donkerblonde hoofd tegen een zij van een zwartbont liet rusben. Dan keek hij naar haar nij vere vingers en was gelukkig. En 's avonds zat hij bij haar, in het warme keukentje, waar de oude moeder in een hoekje naast de pruttelende koffiepot troonde. Als zij dan naar zijn stoeren kop en zware vuis ten keek, voelde ze zich veilig en geluk kig. Nooit hadden ze gekibbeld, al d:e jaren. Totdat de oude boer stierf en er een nieuwe meester op. het prf kwam,, die RECHTSZAKEN. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. Zitting van 29 Januari 1926 De volgende vonnissen werden uitge sproken Oplichting: F. W. K., 38 jaar, koop man te Goes, vrijspraak. Overtreding Motor en Rijwielwet: G. H., 32 jaar, rijwielhandelaar te Bieze- linge, bevestiging van hel vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, f 50 boete of 1 maand hechtenis. SPORT. Voetbal. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Zondag a.s. trekt Goes I naar Zie rikzee om tegen Zierikzee I een wedstrijd te spelen voor de Zuidelijke 3e klasse A. De eerste kar! We lezen in „De Olympiade": Het Handelsblad schrijft: „Over en kele weken zal van gemeentewege worden begonnen aan hel ophoogen der terreinen, voor de in 1928 te houden Olympische Spelen. Er zal 'met kracht aangepakt en n£cht en dag worden doorgewerkt, wijl anders de gronden niet op tijd gereed kun nen zijn. Het voornemen bestaat om het storten van de eerste kar met eenige officieelc plechtigheid te doen gepaard gaan. De president van het N. O. C. zal worden uitgenoodigd eenige toepasselijke woorden te spreken, van de zijde van het college van B. en W. zal men zich even min onbetuigd laten cn daarna sand dariibcr,over de terreinen, wèl te verstaan!" Bravo De Eerste Kar: dat wordt een vehikel van waarde. In het algemeen hebben in het leven „eerste" dingen een ietwat plech tige beteekenis. De eerste tand. De eer ste liefde. De eerste reis. Och! we denken er allemaal met weemoed aan te rug. En nu komt daar met betrekking tot de Olympische Spelen van 1928: de Eer ste Kar. Een zege-kar zal het worden. Een tee- ken, dat we voorloopig de overwinning hebben behaald: dat de Olympische Spe len in Nederland komen, dat de duiten er (grootendeels) zijn, dat de voorstellen zijn aangenomen, en dat nu een begin wordt gemaakt met den bouw van het Stadion. De vlag op die Eerste Kar! Bloemen aan de wielen! Een koetsier met een hoogen hoed op den bok! Neen! Dat zou te mooi worden. Maar laat ons die Eerste Kar met vreugde begroe ten. Holland's zege-kar! STADS-NIEUWS. „Kunstvrienden". De netto-opbrengst van de Zondag j.l. gehouden opvoering van „Neef Adriaan" bedraagt f 34,10. Dit bedrag zal aan het Nationaal Hoofdcomité worden over gemaakt. Bioscoop Schuttershof. Deze week gaat in de Bioscoop Schut tershof als hoofdnummer „Het reddende Licht", spel van de zee in 8 acten. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de annonce in dit nummer. Het teeken des Kruises. Voor een goed gevulde zaal gaf Don derdagavond de N.V. „Groot Tooneel", in de Prins van Oranje een opvoering van „Het teeken des Kruises Dit stuk geeft een beeld van de vervol ging der Christenen te Rome ten tijde van Keizer Nero. Over het algemeen werd uitstekend spel te zien gegeven. Pier afsnauwde en Marianne opvallend vriendelijk behandelde. Toen kwam de eerste twist. Weer was het winter. De lantaarn ver spreidde een schemerig licht door de don kere stal. Marianne steunde liet hoofd tegen de zijde van een onrustige koe, ter wijl zij de melk omlaag deed spuiten. Pier stond erbij en trachtte een kus te druk ken op haar donkerblonde haar, terwijl hij vroeg: Waar ben je gisteravond geweest, Marianne? Dat weet je toch wel, is het niet? ant woordde zij onwillig. Ja, dat is zoo, her haalde hij toonloos, ik had het kunnen weten, maar ik wilde het niet gelooven. Hij houdt van me, zeide zij, terwijl ze het hoofd dieper boog. Dan, sneller spre kend, de woorden uitstootend, zeide zij: Ik beb genoeg van die armoe, ik wil kin deren, ik wil geld; om mijn kinderen goed te kleeden en te voeden, ik wü, ik wil rijk zijn Maar Marianne, waarom trouw je niet met mij? Ik ben niet rijk, goed, maar er zijn er wel, die met minder begonnen, dan wij Zeker, en dan kinderen hebben, die er gehavend en vuil bijloopen, arme arbei- derskinderen^ die later op hun beurt weer Joh. Langenaken was zeer goed als de prefect Marcus Superbus,o welke zijn hart verliest aan het Christenmeisje Mer- cia, en wiens trotsche ziel tenslotte buigt voor het Christendom. Hij was waardig, martiaal en gaf mooi den innerlijken strijd weer tusschen goed en kwaad, waar door hij wordt verscheurd. Corry Roozendaal gaf als de jonge Christin Mercia lief en tceder spel te aanschouwen en legde in haar stem gloed en overtuiging. Dit laatste deed ook Julius Brongers als Flavius, den voorganger der Chris tenen. Konden we als zoodanig zijn zeg gingskracht bewonderen, als Keizer Nero (doublure) liet hij hij ons genieten van zijn sterk spel. Hij gaf een gave uitbeeldig van den wreedon, ijdelen, krankzinnigen Keizer. Noemen we ook Joh. Lemaire die in de verradersrol van een Romeinsch edel man een kolfje naar zijn hand vond. Voorts Willem Kremer, die een leuke typeering gaf van Glabrae, die teveel aan Bachus offert. Tenslotte de dames Lena Kemper en Truus Keiler als Romeinsche edelwou- wen en Mej. Jetty Kremer als het Chris tenjongetje Stephanus. Ook de overige rollen waren voldoende bezet. Er was een pianist, die zorgde voor de muzikale illustratie en in eenige wal sen blijk gaf van te waatrdeeren vinger- vaardigheid. Het publiek heeft met groote aan dacht het stuk gevolgd en gaf meermalen door warm applaus van zijn tevre denheid blijk. PROVINCIE-NIEUWS. Ambachtsschool Goes. Wij verwijzen naar de annonce in dit nummer waaruit blijkt dat aan bovenge noemde school de gelegenheid tot aangifte van. leerlingen voor verschillende vakken wederom is opengesteld. Op de waarde van een goede vakop leiding is in een artikeltje in ons vorig nummer nog gewezen. Weer een ongeluk te Tholen. Donderdagmorgen 12 uur bevonden zich naar de „Z" meldt, de autobus Bergen op ZoomStavenisse, onderne mer Mallekoote en een vrachtauto, ge laden met hout van de firma v. Aarden te Zevenbergen, op de pont over de Eendracht. De chauffeur van de autobus welke gelukkig door de inzittenden was verlaten, zette zijn auto aan, doch deze reed achteruit en kwam tegen de vracht auto aan, van welke de remmen ook niet voldoende werkten. De beide wagens kwa men daardoor in de rivier terecht. De chauffeur van de vrachtauto, de 35-jarige P. Zegers, uit Zevenbergen, geraakte tus schen de beide auto's gekneld en be kwam zeer ernstige inwendige kneuzingen. De „N. R. Crt." meldt: De keuringsdienst van auto's in Zee land heeft procesverbaal opgemaakt tegen den chauffeur van een autobus, waarvan de remmen niet in orde waren. Het was den chauffeur, die ook de bus bestuur de, welke een paar weken geleden in de Eendracht reed, bij welk ongeluk ver schillende passagiers het leven verloren. „Zang Veredelt". Naar de „Z. Nwsb." uit goede bron verneemt, is in een dezer dagen te Goes gehouden vergadering van den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt", besloten, om ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van den boind, dezen zomer te Burgh (Schouwen) een zangconcours te houden. Een abattoir op Walcheren. Het combineeren van de eiscben van de drie partijen, de gemeenten Middelburg en Vlissingen en de Stoomvaart Mij. „Zee land", voor den bouw van een gemeen schappelijk abattoir eischt veel geduld; een ontwerp met rejn tabiliteitsberekening i s hier op dit zelfde erf zullen zwoegen en ploeteren, bah Je bent bard, Marianne. Ik spreek de waarheid, Pier. Dien dag trok Pier zijn beste kleeren aan en ging naar den jongen meester, om opslag te vragen. Er werd niet veel ge sproken. En toen Pier heenging, had bij zijn ontslag. Er werd dien avond in het kleine huisje ook niet veel gesproken. Wat ga je nu doen? vroeg Marianne. Pirobeeren, of ik ergens anders werk kan krijgen, antwoordde Pier. Den volgenden dag trok Pier er op uit, om werk te zoeken. Maar het was winter en er was eerder volk te veel. Waar hij kwam, kreeg hij koffie, zoo veel hij wilde, maar werkneen, dat was er niet. Tegen donker kwam hij thuis, moe, hongerig. Hij dacht aan den jongen boer, die hem alles ontinomien had, zijn werk, Marianne, zijn toekomst en hij balde zijn vuisten. Als hij hem nu tegenkwam, dan zou ie, zou ieWacht, hij zou kij ken, of hij hem niet ergens tegenkwam, op het erf, of in den stal. Er kwam eten vrouw naar buiten, en Pier sprong op zij, in een heg, om nieti gezien te worden. Maar toen Marianne langs zijn schuilplaats kwam! zachtjes echter thans dezer dagen gereed gekomen en zal door de drie lichamen binnen af ziembaren tijd kunnen worden onder de oogen gezien. Rijwielpaden op Walcheren. Nu voor den aanleg van een rijwielpad van Vlissingen naar Zoulelaniclc reeds meer dan 50 pet. aan subsidie verleend is, zal binnenkort eane vereeniging „Rij wielpad Walcheren worden opgericht, en zal de gemeente Vlissingen een deel van het pad in werkverschaffing kunnen aanleggen, als de betrokken autoriteiten hun medewerking tot het aanleggen van het pad zullen willen verlleenen. De Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. De Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis singen had op 31 December j.l. 1790 werklieden en 250 ambtenaren aan het werk, aan wie uitbetaald werd in 1925 ruim 3 millioen gulden 'aan loon. Afge leverd werden de kruiser Java, het mo torschip Indrapoera, een ketel-installatie voor de N.V. Prov. N.-Brabantsche Elec- tricïteitsmaatschappij en een machine- en ketel-installatie voor het gemeente-elect ri- citeitsbedrijf te Rotterdam, bovendien eenig raparatiewerk. Door eenige stag natie in den geleidelijken gang der werk zaamheden werkten sedert hel einde van het afgeloopen jaar een 200-tal werklie den om de andere week. De Stoomvaartmaatschappij Zeeland. Bij de Stoomvaartmaatschappij Zee land bleef in 1925 het totale passagiers vervoer ongeveer gelijk aan dat in 1924, tegen een kleine afname van het tramsit- verkeer stond een gelijke toename van het excursieverkeer van Engeland naar Vlissingen, dat zich op bevredigende wij ze blijft ontwikkelen. Het stukgoederen - vervoer vertoont eenigem vooruitgang in 1925, terwijl het vleeschvervoer bijzon der gunstig was. Vliegdienst Vlissingen-Rotterdam? De K.L.M. overweegt het plan om gedurende de zomermaanden een vlieg dienst VlissingenRotterdam in te stel len, nu op het vliegveld Vlissingen een hangar zal worden gebouwd. Noodig zal echter zijn, dat het Walcherscb Propa ganda Comité voor de Luchtvaart eerst tracht een garantiefonds bijeen te brengen. Waarde. Woensdagavond hield dc Varkenshond „Nieuwe Hulp", alhier, zijn jaarlijksche vergadering onder voorzitter schap van dhr. Jan Bom. De vergade ring werd bijgewoond door 33 van de 45 leden. Uit de rekening van den penning meester dhr. Cor. Kopmels, bleek, dal was ontvangen het goed slot van het vo rig boekjaar f796,74 en uitgegeven f 350,68, alzoo een goed slot van f 446,06. Voor 6 afgemaakte varkens werd terug betaald f 93,70. Daarna kwam aan de orde de verkiezing van drie bestuursle den n.l. van de heeren O. Schier, C. Dane en M. Weststrate. Deze werden met groote meerderheid herkozen. Er had een kleine reglementswijziging plaats. Be sloten werd de hokken der varkens eens te controleeren door het bestuur, om te zien of ze aan de gestelde eiscben vol doen. Daarna sluiting. Rilland-Bath. Woensdagavond onge veer 11 uur, ontdekte de landbouwer W. F. v. G., dat op zijn hofstede een onbe kend persoon rondliep. Hij waarschuwde zijn zoon, die den onbekende, welke voor gaf tot de Rijkspolitie te behooren, staan de hield. Na eenige worsteling wist hij echter op zijn rijwiel te ontsnappen. Door het kordate optreden van de zoons van J. v. G. die inmiddels waren gewaar schuwd, werd hij echter op den hoofdweg door dezen gegrepen en aan den Ge meenteveldwachter overgeleverd. De per soon bleek te zijn zekere A. C. M., vroeger wonende te Woensdrecht, een zeer goede bekende der politie. Hij werd voorloopig opgeborgen en nader in ver hoor genomen. snikkend, trad hij1 opeens naar voren en nam haar in zijn armen. En het schemer de r-ood voor zijn oogen, toen hij vroeg: Wat is het Marianne, heeft die kerel je wat gezegd, of Het meisje kuste Pier, door haar tra nen heen. 't Is uit, Pier, heelemaal uit. Ik zal daar nooit meer in den stal de zwart bonten melken. Dat heb ik hem-net ver teld. Den heelen dag Pier, mijn jongen, heb ik naar je gezocht, was ik onrustig; steeds gingen mijn gedachten terug naar die jaren, dat jij daar in ide keuken bij moeder zat, of dat je ifti den stal naar mij keek, of dat je op het land je pel naar mij zwaaide. Ik kon niet gelooven, dat dal alles nu voorbij zou zijn. Hoor, Pier, wc zullen zoodra je werk hebt gevonden, trouwen en dan zullen we hard samen werken en bij moeder komen inwonen. En we zullen een varken houden en dan later, als erkinderen zijn, zullen we nog eens zoo hard werken en Pier drukte zacht het meisje aan zijn borst. Aan den hemel flonkerde een ster, o, zoo helder. EINDE. ië.A - i ~Lj& i v—- i~i

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1