DOKTER SIMONS is van Vrijdagavond tot Maandagmorgen 12 uur pr. M. J. Rottier; 3e pr. Geb'r. Ver- stelle, Wollaartsdijk; Z.E.V. S. Janse Sz.; E.V. J. Thorenaar, 's Heer Hen- drikskinderen. Patrijs Leghorn, 1925: 2e pr. en eere- prijs C. J. Haartsen. Leghorn, zwart: 2e> pr. A. L. Duijn- houwer, Goes. Zwart Minorca: le pr. E. A. de Bour- graaf, Wemeldinge; 2e pr. H. J. van Strien, Goes. Hanen, middelzware rassen. Zwart Minorca: le pr. H. J. van Strien, Goes; 2e pr. E. A. de Bowr- graaf, Wemeldinge. eere-prijs J. M. Slegt, Goes; Z.E.V. M. Dekker. Zilver Wyandotte: le pr. en eere-prijs J. M. Slegt. Goud Wyandotte: le pr, J. Zuidweg; 2e pr. idem; E.V. idem. Rhode Island Red.: le pr. en eere- prijs F. Peman Kakebeeke, Goes; 2e pr. en eere-prijs idem; 3e pr. Jos. van Hasselt-Kok, Bergen op Zoom; 4e pr. A. van Safoben, Goes; E.V. H. A. Honken. Plymouth Rocks, gest.: le pr. Gebr. Rouw, Goes; 2e pr. C. M. van Iwaar den, 's Heer Arendskerke. Sussex Herm: le pr. M. J. Rottier; E.V. S. Janse Sz. Orpington, zwart: 4e pr. Iz. A. Ghij- sels. Krielh oender s. Bantam Java, wit: 3e pr. A. Nolet. Bantam Java, zwart: 2e pr. en eere- prijs A. Nolet; 3e pr. idem. Holl. Patrijs, kriel: 2e pr. A. Nolet. Plymouth Rock Colombia: E.V. J. J. van Mijnsbergen, Goes. Japansch Wit-zwart-staart3e pr. A. Nolet. Hennen, lichte rassen. Wit Leghorn, oudle pr. en eere-prijs J. M. Drijgers; 2e pr. M. J. Rottier; 3e pr. L. Nieuwenhuijse, Borsselen; Z.E.V. S. Janse Sz. Wit Leghorn, 1925: le pr. en 2 eere- prijzen C, J. Haartsen; 2e pr. en eere- prijs L. Nieuwenhuijse; 3e pr. M. J. Rottier; Z.E.V. J. M. Drijgers; Z.E.V. S. Janse Sz. Patrijs Leghorn, 1925: le pr. C. de Leeuw, Nieuwdorp; 2e pr. C. J. Haart sen; Z.E.V. C. de Leeuw; Z.E.V. idem. Zwarte Leghorn: 2e pr. A. L. Duijn- houwer. Koekoek LeghornE.V. C. Stroo, Goes. Minorca zwart: le pr. H. J. v. Strien. Holl. Zilverlaken: 2e pr. H. A. Han ken. Ancona's br. 1925: 3e pr. C. J. Haart sen. Middelzware rassen. Wit Wyandotte, oud: Z.E.V. J. M. Slegt. Wit Wyandotte, br. 1925: 2e pr. en eere-prijs J. M. Slegt. Zilver Wyandotte: E.V. J. M. Slegt. Goud Wyandotte: le pr. A. Kriger; 2e pr. idem. Barnevelders: 2e pr. en eere-prijs L. de Clercq, Goes. Rhode Islands Red.: le pr. en eere- prijs C. J. Heijns, Bergen op Zoom; 2e pr. en eere-prijs F. Peman Kakebeeke 3e pr. J. M. Drijgers; Z.E.V. H. A. Hanken. Plymouth-Rocks, gest.: le pr. Gebr. Rouw Mz. Sussex Herm: le pr. M. J. Rottier. Krielhoenders. Zwart Bantam: le pr. en eere-prijs A. Nolet. Sebright zilver: Z.E.V. A. A. Bas- tiaanse, Middelburg. Sebright goud: 2e pr. J. L. Faasse. Holl. Patrijs, kriel: 2e pr. A. Nolet. Cochin Kriel Buff2e pr. J. L. Faasse. Holl. Zwart-wit-kuif3e pr. A. Nolet. Plymouth-Rock Columbia: le pr. J. J. Mijnsbergen. Afdeeling Watervogels. Wit Indische Loopeendeïi: le pr. en eere-prijs A. J. P. Kakebeeke; 2e pr. en eere-prijs Gebr. Rouw Mz.; 3e pr. M. Goeman; 4e pr. M. J. Rottier; Z.E.V. S. Janse Sz.; Z.E.V. K. van Koeveringe Jz., Schore. Rouaan Eenden: le pr. en eere-prijs Wed. J. Mesu, Nieuw- en St. Joosland; 2e pr. Q. Trimpe, Kloetinge. Bergeenden: le pr. Wed. J. Mesu; 2ie pr. Gebr. Rouw Mz.; 3e pr. G. J. de Looff; Z.E.V. idem. Kaapsche Eenden: le pr. J. L. Bom, Ierseke; 2e pr. Gebr. Rouw Mz.; 3e pr. pr. Wed. J. Mesu; Z.E.V. G. J. de Looff. I Carolina Eenden: le pr. en eere-prijs G. J. de Looff. Khaki Campbell Eenden: le pr. en eiere-prijs M. J. Rottier. Wilde Eenden Rouaan: le pr. A. J. P. Kakebeeke. Zwarte zwanen: le pr. K. de Koeijer. Pommersche ganzen: le pr. Gebr. Rouw Mz. Toulonser ganzen; le pr. A. J. P. Kakebeeke; 2e pr. Wed. J. Mesu. Emdener Ganzen: le pr. eo eere-prijs G. J. de Looff; 2e pr. J. Q. C. Lens- Koek. Chineesche Ganzen: le pr. G. J. de Looff. v Japansche knobbelganzeu: le pr. J. L. Bom. Rietganzen: le pr. G. J. de Looff. Pairelhoenders3e pr. C. Stroo. Kalkoenen (Amerikaansche Bronski) le pr. en eere-prijs Gebr. Rouw. Buff Kalkoenen: le pr. G. J. de Looff; 2e pr. idem. Pauwen (blauwe); le pr. G. I. de Looff. Pauwen (zwart vleugel): 2e pr. G. J. de Looff. Voor de mooiste standen werden toe gekend: lc pr. S. Boogert, Middelburg; 2e pr. N.V. P. Sluis, Weesperkarspel; 3e pr. Fa. K. Meertens Jr., Middelburg. SCHOOL EN KERK. De zaal-Geelkerken. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": De gemeente van dr. Geelkerken ver keert, zooals begrijpelijk is, op hetoogen blik in de grootste spanning. Dat bleek ook toen dr. Geelkerken optrad in de „Schinkelkerk". De gemeente was toege stroomd in zoo grooten getale, dat reeds een half uur voor de dienst zelfs geen staanplaats meer te krijgen was. Allen wilden hun zoozeer geliefden predikant hooron vóór de Synode deze week een beslissing geeft. Dr. G. sprak naar aanleiding van 2 Thessalonicensen 3 1 „Voorts broe ders!, bidt voor ons, opdat bel woord des Heeren zijnen loop hebben en verheer lijkt worde, gelijk ook bij u Na afloop der preek stond dc ont roerde schare, onder wie wij prof. dr. C. van Gelderen en prof. dr. R. H. Woltjer opmerkten, op en zong dr. Geelkerken „Dat 's Heeren zege op u daal" toe. Bij het uitgaan der kerk speelde het or gel: „Beveel gerust Uw wegen". Velen bleven nog na, om dit gezang te zingen. Wij vroegen bij het uitgaan der kerk aan een gemeentelid, of hij dacht, dat dr. G. voor het laatst den kansel had betre den. Zijn antwoord was: „Amsterdam- Zuid kan en wil den man, die door zijn rijke gaven zoo velen ten zege was, niet missen, en daarom zal hij op dien preek stoel blijven staan, al zou de Duivel zelf probeeren hem er af te krijgen". Maandagavond is te Assen de Buiten gewone Gen. Synode der Geref. Ker ken ingeleid met een bidstond. Dinsdagochtend is de Synode geopend door ds. H. W, Laman, die de hoop uitsprak dat in de aanhangige kwestie een stormstillend woord mag worden ge sproken. Tot praeses werd gekozen ds. K. Fern- hout, van Vreelandtot scribent ds. G. Keizer, van Rheden. Ds. Fernhout noemde de zaak zeer moeilijkzij kan alleen tot een goed eind gebracht worden, als allen besef fen niets tegen, wel vóór de waarheid te vermogen. 1 Daarop stonden alle leden op om in stemming te betuigen met de belijdenis. Dinsdagavond is de zitting der Gene rale Synode voortgezet. Beraadslaagd werd over het rapport, dat eerst van daag gepubliceerd zal worden, betreffende de formeele bevoegdheid van de synode, namelijk of enkele leden der synode bevoegd zijn. Dit rapport, waarover in den breede gediscussieerd is, werd aan genomen. Vanmiddag om 2 uur zijn de beraadsla gingen hervat over de materieele bevoegd heid der synode, n.l. of dc synode zelve, in haar geheel bevoegd is. DE WATERSNOOD. De schade. Naar het „Vad." meldt heeft, op een tocht van journalisten door het overstroom de gebied, de inspecteur der Volksge zondheid Ir. Kuysten berekend dat de schade in den heelen westelijken hoek van Maas en Waal, te Dreumel, Alphen,' Wamel, Appeltem, Maasbommel en nog eenigc aangrenzende gemeenten, ongeveer geschat moet worden op 500 huizen, die totaal vernield en ruim 1000 huizen, die zeer zwaar beschadigd zijn. Naar zijn on dervinding met het herstel van Borculo, waarin hij een werkzaam aandeel heeft genomen (hij was daarbij ook hoofd van het bouwbureau) en oordeelende naar het geen hij van de schade aan de nog overeind staande huizen in de genoemde gemeenten had gezien, meende hij, dat een groot per centage niet voor doelmatig herstel vat baar zal blijken maar het best afgebroken en weer geheel nieuw opgebouwd zal kun nen worden. Volgens een matige schat ting zal er voor het herstel alleen in dit gebied vier mjllioen gulden noodig zijn. En daar komt dan nog alle andere scha de, waarover wij reeds gesproken hebben en die vooral wat de verloren kapitaal- waarde van de boomgaarden betreft enorm is, bovenop. Op het oogenblik is er volgens de be rekening van de heeren van bet waters noodcomité pas anderhalf millioen gulden bijeen. Dit is een zeer mooi bedrag, maar men ziet uit het bovenstaande wel, dat het in de verste verte niet genoeg is en naar alle waarschijnlijkheid nog niet eens een derde gedeelte uitmaakt van hetgeen er al leen voor dit kleine hoekje van het waters- noiodgebied noodig zal zijn. Wie nog net gegeven heeft boude z.ch dit voor gezegd, er zijn er stellig nog velen, die het om een of andere reden tot dusver nagelaten of zich, in de meening, dat zij voor hun deel genoeg gedaan hadden met een beschei denere gave dan hun middelen toelieten tevreden gesteld hebben. Tot dezen ga de noodkreet van het land van Miaas en Waal en van al de andere streken daarbuiten, die wel niet zóó zwaar maar toch ook zeer zwaar bezocht zijn uit. Nieuwe was. De Maas is bij Roermond Maandag weer 70 c.M. gewassen. Uit Oldenzaal wordt onrustbarende was van de Dinkel gemeld. Over een groote oppervlakte is het land overstroonld. GEMENGD NIEUWS- Een ongeldige echtschei ding. Voor een Engelsch gerechtshof is de zaak behandeld van een Joodsch echt paar uit Manchester, welks echtscheiding volgens den Joodschen ritus door een rabbi was uitgesproken. De man was daarna te Berlijn hertrouwd, doch even eens slechts, volgens den ritus. Hij eischte thans, dail zijn eerste vrouw zich volgens de Engelsche wet van hem zou laten scheiden, opdat zijn tweede huwelijk vol gens de wet kon worden bekrachtigd. De rechter gaf zijn verwondering te ken nen over het feit, dat een rabbi in Enge land de echtscheiding hald uitgesproken, zonder er op te wijzen, dot deze uit spraak geen rechtsgeldigheid had. Een flinke jongen. Maandagmorgen is de 45-jarige schuiten- raarder C. v. R. uit de SchooterboBchstraat aan de Schiekade alhier te water geraakt, ioordat een:ge planken, die hij als dek last meevoerde, waarschijnlijk door den wind, begonnen te schuiven. De 13 jarige scholier G. Grolle, van de Vlaggemans- kade, die het ongeluk uit zijn woning r,ag gebeuren, sprong gekleed te water en wist den reeds zinkenden schuiten voerder te grijpen en zjjn hoofd zoolang ooven water te houden, totdat omstanders met tonwen en haken gewapend de beide drenkelingen konden bereiken en op het droge brengen, Stinkbommen in Haagsche bioscopen. In de bioscooptheaters City e» A sta in Den Haag zijn Zaterdagavond een aantal stinkbommen geworpen, bij elkaar wel een 50 it 60. Waarschijnlijk is dit gebeurd door stakende musici of door bun handlangers. In Asta heeft het geval geen ordeverstoring ten gevolge gehad. In de Orly-bioscoop werd uit het publiek geschreeuwd en o.a. „duikbooten I" ge roepen. De schreeuwers werden onmiddellijk uit de zaal verwijderd. De directies hebben tegen het werpen tan stinkbommen maatregelen getroffen. Ernstige dierenmishandeling. Er heeft zich te Wormer een ernstig geval van dierenmishandeling voor gedaan. Den rijksveldwachter te Wormer werd medegedeeld, dat een hond in deze ge meente dood in zijn hok lag en hoogst waarschijnlijk van honger was gestorven. Bij onderzoek vonden de rijks- en de gemeenteveldwachter op het aangeduide land een hek, met een dooden hond aan een ketting er in. Het beest was ont zettend mager, vel over been. Het hok, dat aan één zijde geheel open was, stond op Hinken afstand van het woonhuis in het vrije veld. De onwonenden verklaarden, dat de hond bijna nooit te eten kreeg. Daarom wierpen de buren vaak een stnk voedsel over de sloot. Toen in December met een kouden wind het hok van den hond met de opening naar den wind gekeerd stond, hebben de buren het omgedraa d en er ook wat stroo in gedaan. De politie heeft het cadaver door een dierenarts laten schouwen, om zoo mogelijk meer zekerheid omtrent de doodsoorzaak te krijgen. Bij de sectie bleek, dat alle organen van het dier gezond waren en dat zich in de maag alleen een paar stokjes stroo bevonden. Tegen den eigenaar van den hond is nu proces-verbaal op gemaakt. (Tel.) Twee visschers gered. De Maandagavond te IJmuiden aange komen stoomtreiler Hercules lJm. 196 had op 15 Januari twee opvarenden van een Deensch visschersscheepje, den kotter Henny uit Dryvik, gered. Het scheepje was lek en verkeerde in zinkenden tee- stand. Reeds 80 uren hadden de beide opvarenden, de schipper-eigenaar en een knecht, aan de pompen gestaan, en zjj waren daarbij 45 mijl afgedreven. Op den avond van 15 dezer werd door de mannen gestakeid, wat aan boord van de Hercules werd gezien. Toen men de beide Deensche visscherlieden aan boord had genomen, ware» dezen geheel uitgeput. Ze werden liefderijk verzorgd en na vijf dagen aan een ander visschersscheepje uit Dryvik meegegeven. Onder de dennen. Vrijdagavond kwam zich bij de politie te Haarlem aanmelden een 81-jarig land bouwer. De man, die beschonken was, vertelde, dat hij des avonds naar Amster dam was geweest. Hij had daar verschil lende café's bezocht, een auto gehuurd en daarmee een toertje dcor de stad ge maakt. Hij herinnert zich alleen nog, dat er plotseling een man naast hem zat. Op zeker oogenblik, toen hij ontwaakte, zal hij' onder een dennenboompje te Heemstede of Haarlem. Hij vermiste f 160 nit een notitie-boekje en zijn portemonnaie met inhond. De politie stelt een onderzoek in. Idyllische toestanden. Uit Nieuw-Lekkerland wordt gemeld, dat een paar echtelieden, die dezer dagen hun gouden brniloft hebben gevierd, daar nog steeds wonen in het huis, waarin zij 50 jaar geleden hun intrek hebben geno men, en dat zij al dien tijd. voor die wo uing, waarbij een flinke moestuin is, een huurprijs hebben betaald van 60 cents per week. Een tronw vogeltje. Den vorigen winter kwam in de woning van den heer D. te Hengelo (G.) een roodborstje binnenvliegen, als wilde het zich om onderdak aanmelden. Zeer gaarne werd bet beestje gastvrijheid verleend en het voelde zich er spoedig zóó thuis, dat het de kamer niet meer verliet vóór het zachter weer werd. 's Nachts vertoefde het meestal op een kast, maar overdag vloog het overal rond. Met de kinderen was het zoo eigen, dat het zich met etens tijd steeds naast het bord van een der kleinen neerzette, om zijn deel van den maaltijd in ontvajgst te nemen. Bij het aanbreken van de lente zocht het vogeltje de vrije natuur weer op en bleef den geheelen zomer weg, tot het dezer dagen weer zijn intrek in het gezin van den heer D. heeft genomen, waar het door allen als een welkome gast werd begroet. (Msb.) BUITENLANDSCH NIEUWS. Het oorlogsgevaar in het Oosten afgewend t De Russische gezant heeft bekend ge maakt, dat j Iwanof in vrijheid is gesteld en dat de consul-generaal van Sowjet- Rusland te Moekden een overeenkomst heeft gesloten met Tsjang-tso-lin betref fende het vervoer van Chineesche tioepen door de Chineesche Oosterspoorweg. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. De Duitsche regeertngsverklaring. Dr. Luther heeft in zijn in den Duit- schen Rijksdag afgelegde regeeringsver klaring, Duitschlamd's toetreding tot den Volkenbond aangekondigd. Jos. van Raalte J" Na een langdurig ziekbed is beden te Vlissingen op 81-jarigen leeftijd overle den de heer Jos. van Raalte, van 1875 tot 1919 directeur en nadien commissaris der Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. De heer Van Raalte heeft een groote werkkracht gehad en deze ook gegeven aan het openbaar leven in de stad zijner in woning. Zoo was de overledene van 1880 tot 1919 lid van den gemeenteraad en van 1886 lid en van 1901 voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlissingen. Toen in. 1922 die Kamer werd opgeheven werd de overledene lid en voorzitter van de Kamer voor deZeeuw- sche Eilanden. Als voorzitter nam hij in Mei 1925 ontslag. De overledene was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Groote veiling van 26 Jan. Wijnpeeën f2 per 100 Kg. Kleine veiling. Goudreinetten f 14 a f 34, Zure Belle fleur fll a f20. Sterappels f 13 a f21. Court Pendu f8 a f 15, Grauwzuur f6 a fll, Zoete Armgaard f 14 a f20, Zoete Campagne f 14 a f21, Zoete Bellefleurs f 11 a f 16, Pomme d' Oranje fll a f 17, Geldersche Holaart f 12 a f 16, Diverse cn Kroetappels f2 a f 15, alles per 100 Kg., Diversen: Spruiten f 16 a f20, Sjalotten f6 a f8. Uien f3,10 a f 4, Kleine uien fl,80 a f2, Aardappelen f3. Wijnpeeën f2,90 a f3, Koolrapen f 0,80 a f 2,80, alles per 100 Kg., Roode kool f2 a f9, Groene Sa- voije kool f5, beide per 100 stuks, Prei f 13 per 100 bos. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Gehuwd: Gerrit Maas, j.m„ 21 jaar en Mita Maria Oosterbaau, j.d„ 20 jaar. - WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 770.7 te Zu rich. Laagste barometerstand 729.1 te Reykjavik. De verwachting tot den avond van 28 dezer luidt: matige tot krachtige Z.O. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, later waarschijnlijk eenigc regen, wei nig verandering in temperatuur. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari: 27 Ned. Ver. van Huisvrouwen, lezing Christine Doorman. 28 Prins van Oranje, Groot Tooneel, „Het teeken des kruises". 29 Schuttershof, J. Sfernheim, „De le gende van Tijl Uilenspiegel en Lam me Goedzak". Februari: 2 4 en 5, Prins van Oranje, Onderling Kunstgenot, „Groote Stadslucht". 9 Prins van Oranje, Generale repe titie Toonkunst. 10 Prins van Oranje, Concert Toon kunst. AANBESTEDINGEN. Februari: 6 Heinkenszand, sloopen bestaande sme derij en woning; bouwen fabriek met woning, O. van Bruggen. 25 Kapelle, afbreken en opbouwen ar beiderswoning, Calam. Willem Anna- polder. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Januari: 28 Oud-Sabbinge, woonhuis en erf. Pi laar. 28 Krahbendijke, hofstede met bouw land, Neervoort. 29 Hoedekenskerke,woonhuis met schuur en erf en bouwland, Beth. 29 Wolfaartsdijk, inboedel, Pilaar. 29 's Gravenpolder, woonhuis en erf. Verbist. Februari: 3 Wolfaartsdijk, woonhuis met erf en tuin, van Dissel. 3 Borsselen, bouwland, Beth. 4 Heinkenszand, woonhuis met schuur en tuin, van Cleef. 5 Nisse, bouwland, Pilaar. 17 Kruiningen, bouwland, Verbist. 17 Nieuwdorp, publieke verp. bouw land, Pilaar. 17 Nieuwdorp, woonhuis en erf, Pilaar. 17 Goes, vendutie, de Kok. 19 's Heer Arendskerke, kapitale bóe ren-inspan, Pilaar. 19 Heinkenszand, wagenmakerij en 2 woonhuizen, van Dissel. 24 Wolfaartsdijk, boereninspan. Pilaar. 24 Kniiningen, kapitale boeren-inspan, Verbist. 24 Kamperland, kapitalen boereninspan, Markusse. 25 Wolfaartsdijk, kapitalen boereninspan van Dissel. 26 Rilland, kapitalen boeren-inspan. Pi laar. 26 Kats, inspan, Markusse. 26 Rilland, kapitale boeren-inspan, Pi laar. 27 's Heer Abtskerke, weiland, van Dis sel. 27 Kloetinge, wissenboscb', van Dissel. Hoedekenskerke, hofstede, bouw-en weiland, van Dissel. Hoedekenskerke, inboedel, van Dis sel. i Maart: 1 Goes, verpachting Schuttershof, B. en W. 3 Schore, boeren-inspan, Kram. 3 's Heer Hendrikskinderen, boeren inspan, Pilaar. 3 Colijnsplaat, inspan, Markusse. 4 Rilland. Kap. Boereninspan, Pilaar. 5 Wissenkerke, kapitalen boereninspan. Pilaar. 11 Oudelande, inspan, De Kok. ADVERTENTIEN. De Notaris PILAAR zal Vrijdag 29 Januari 1926, des namiddags te 12| unr te Wolphaartsdijk, in „Tavenu" voorden heer N. DE KATER q.q. tegen kontante betaling verkoopen Bedden, Ledikanten, Tafels, Stoelen, Kachels, Lampen, Klokken, Schilderijen, Klee- den, Matten, Glas- en Aardewerk, enz. MIDDELBURG, VOOR INWENDIGE ZIEKTEN AFWEZIG.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3