E. Verbeem, Goes. een extra groene bon, OPEL, groote vierpersoons auto wieg, werd besloten de hoornen te doen taxeeren en in een volgende vergadering te beslissen. De gewone gratificatie voor de politie werd goedgekeurd. B. en W. werden gemachtigd om met het kerkbe stuur der Herv. Gemeente te beraadsla gen voor gezamenlijke kosten om de af voer van water uit de vate naar de Ach terweg te bewerken. Hierna sluiting. Hoedekenskerke. In de Vrijdag ge houden vergadering van de schietvereeni- ging „Elk naar zijn krachten", bleek uit bet jaarverslag, dat het ledental met 4 was verminderd. De rekening 1925 sloot met een batig saldo van f 11,31 V2- De aftredende bestuursleden werden herko zen. Tot bode werd benoemd dhr. J. de Groot, zulks in de plaats van dhr. P Oele, die bedankt had. Besloten werd dit jaar tergelegenheid van de Heinkens- zandsche kermis een onderlinge schietwed strijd te houden. 's Gravenpolder. Mei ingang van 1 April a.s. is door den Commissaris der Koningin aan Arij de Kraker- alhier, eer vol ontslag verleend als veldwachter al daar. Oudelande. Vrijdag werd alhier de eindles gehouden van den cursus in sor- leeren en verpakken van fruit, in tegen woordigheid van den Rijkstuinbouwconsu- lent dhr. A. v. d. Plassche en enkele be langstellenden. Nadat de cursisten blij ken van hun bekwaamheid hadden ge geven, werd er een diploma uitgereikt aan de lieeren Ant. Westveer, J. Mol, J. Schouwenaar, Johs. van Baaien, .J. de Meester, Johs. C. Meulenberg, Jacs. Hart- hoorn, Cors. Jacs. Harthoorn, Jobs, van 't Veer, M. de Booy en Jacob Zamdee. Krabbendijke. Vrijdagavond had de eindvergadering plaats van het comi'é voor de Watersnood onder leiding van den eere-voorzitter Jac. Welleman. De ge meente was verdeeld m 10 wijken. Na dat de lijsten door de heeren A. P. Ka- kebeeke en J. de Koning gecontroleerd waren, werden de ingekomen gelden af gedragen aan den penningmeester dhr. A. Valk. Het totaal bedroeg f 1446,70. De eere-voorzitter bracht een woord van dank aan de burgerij voor de offervaardigheid, waarna Ds. Andree de vergadering sloot met gebed. De tooneelclub van het Nutsdepar- tement heeft de uitnoodiging van de Zeeuwsche vereeniging „Zeelandia" te Amsterdam aangenomen en zal op Vrij dag 5 Februari „Tropenadel" opvoeren in één van de zalen van „Bellevue". Hansweert. Zaterdagnamiddag is het Belg. sleepschip Regularity II". schip per van Brussel, geladen met kolen uit Duitschland met bestemming naar Gent, voor Hoedekenskerke lek geslagen en te rug naar Hansweert gesleept. Daar is het in de buitenhaven gezonken. Het schip zit met laag water geheel onder, alleen de mast zit boven water. Na-der wordt gemeld: Het Belgische schip „Regularjté 2", schipper van Brussel, geladen met kolen van Ruhrort naar België, is Zaterdagmid dag naar hier moeten terugkeeren daar het schip lekkage had! Toen het eenigen tijd in de haven alhier was begon het schip te zinken. De bemanning kon nog gered worden. Kauier van Koophandel. In de Vrijdag te Middelburg gehouden vergadering van de Kamer vau Koophan del en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden heeft de heer C Boudewijnse, een nienwjasrsfcde gehouden, waarin hij o.m. het verdrag tusschen België en Ne derland ter sprake bracht. Hij schroomde niet, dit verdrag te noemen niet vatbaar voor bekrachtiging door de volksverte genwoordiging, als het niet ingrijpend wordt gewijzigd. Het voorspel tot het slniten van dit verdrag heeft zich afge speeld in een tjjd, toen de oorlogsroes van de overwinnaars nog niet uitgeslapen was en het moet erkend worden, dat tegenover de Belgische eischen onze minister van buitenlandsche zaken in hoogst moeilijke omstandigheden met de belangen van Nederland rekening heeft kunnen houden, maar hoe dit ook zijn moge, het product der gevoerde onder handelingen is voor ons land zóó gevaar lijk en zóó nadeelig, dat er reden zon zijn, halfstoks te vlaggen, indien dit ver drag ongewijzigd bekrachtigd mocht wor de*, Voor Zeeland in het bijzonder zijn er belangen bij betrokken, doch deze zijn voor een groot deel van waterstaatkun digen aard, de economische belangen be treffen meer buiten het district der kamer gelegen deelen van Nederland; slechts één economisch belang ligt er binnen, n.l. dat betreffende de visscherij op de Ooster-Schelde. Hierom heeft spr gemeend, al is hij indertijd ia z'n kwa liteit van voorzitter der kamer aange zocht., de leiding van een Zeeuwsche af. deeling van een nationale actie tegen dit verdrag op zich te nemen, het verdrag in de kamer niet aan de orde te moeten stellen, Wanneer evenwel de kamer een andere opvatting mocht zijn toegedaan, zou spr. gaarne bereid zijn de bezwaren tegen het verdrag in een vergadering der kamer uiteen te zetten. De heer M, Laernoes beantwoordde a's oudste lid de rede van den voorzitter. Hij meende dat het zeer gewenscht zou zijn als de voorzitter ook in de Kamer eens sprak over het verdrag tusschen Nederiand en België, dan kan ook de Kamer wellicht aan de actie deelnemen. A Is voorzitter der kamer werd herkozeD de heer C. BonJewijnse, als voorzitter van de afdeeling grootbedrijf de heer M. Laernoes en van de afdeeling kleinbedrijf de heer L. A. Stofkoper. Aangenomen werd een voorstel om de begrooting voor 1925 te wijzigen, omdat de minister het in strijd met de Handels registerwet acht, dat de kamer daarop een post had gebracht voor terugbetaling van esn deel der gelden, betaald voor het Handelsregister, aan de ingeschrevenen, indien er een groot overschot is. De minister meende dat goede saldi kunnen worden toegevoegd an het stamkapitaal. De heer Jeronimus kwam daar met klem tegen ophij meende, dat openbare lichamen niet moeten gaan sparen ten koste der belastingbetalers. Hij verklaarde dan ook geacht te willen worden, tegen de begrootings-wijziging te hebben ge stemd. Na ampele discussie werd overeen komstig het voorstel van het bureau be sloten, een tijdelijke hulp aan te stellen tegen f 100 per maand, die op de kan toren der inspecteurs van de belastingen zal controleeren of er ook personen zijn, die niet in het Handelsregister zijn inge schreven, ofschoon zij daarvoor in de termen vallen. Met drie stemmen tegen werd besloten, adhaesie te betuigen aan het denkbeeld van de kamer te Breda om te komen tot het toekennen van vacatiegelden aan de leden voor het bijwonen van de vergade ringen van de kamer. Besloten werd, aan de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Parijs te melden, dat de kamer meent, dat er geen prijs op wordt gesteld om ook voor Nederlandsche fabrikanten de mogelijkheid van het afgeven van certificaten van verificatie te openen. Men meende dat dergelijke controle door Fransche ambteiarec voor de exporteurs niet gewenscht is. Eveneens werd z. h. s. aangenomen een voorstel om aan den directeur-generaal van de P. T. T. te melden, dat men het gewenscht acht, de huidige regeling ten opzichte van code-telegrammen ongewij zigd te behouden. Vier leden verklaarden zich tegen het voorstel, B, en W. van Middelburg op een besbetreffende vraag te antwoorden, dat de kamer is voor handhaving van de bestaande winkelsluitingsverordeniDg en dns tegen het gedwongen sluiten van de winkels op Zondag of Zaterdagavond om 9 uur. INGEZONDEN STUKKËN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Vereeniging „Het Buitenland". In 1888 werd de vereeniging „Het Buitenland" opgericht. Het doel van de oprichters was den Nederlandschen export- handel uit te breiden. Zij stelden zich voor, dit doel te be reiken door vooreerst jonge mannen, die voor den handel in het algemeen wareD opgeleid, in dezen tak van' handel in het bizonder te bekwamen en hen vervolgen behulpzaam te zijn in hun vestiging in overzeesche gewesten, waar de Nederland sche handel en nijverheid nog geen of onvoldoende verbindingen hadden, Een kapitaal werd voor dit doel bij eengebracht, jaarlijksche giften en con- tributiën werden verzameld, een subsidie werd van de Regeering verkregen. In den loop der jaren werden eenige honderden jonge mannen bereid gevonden zich aan de vereeniging toe te vertrou wen. Zij genoten voorschotten voor hunne opleiding en vestiging. Velen hnnner be taalden de voorschotten terug, nadat zij zich een plaats in den vreemde hadden veroverd, die hen in staat stelde niet alleen in hun onderhoud te voorzien, doch ook hun schuld aan de Vereeniging af te lossen. Zóó vonden tal van jonge mannen een bestaan in China, Japan, Perzië, Aehter-Indië, Australië, Zuid-Afrika, Venezuela, Brazilië, Argentinië, wat den Nederlandschen handel en de Nederland sche nqverheid ten goede kwam. De Nederlandsche exporthandel breidde zich uit, deels door hun medewerking, deels doordien de aandacht van den Neder landschen handel en de Nederlandsche nijverheid steeds meer in die richting werd geleid. Toen brak de wereld-oorlog uit, die vele verbintenissen afbrak, terwijl daarna gedurende een paar jaar aan den handel zoodanige eischen werden gesteld, dat de stroom van jonge mannen naar de Ver eeniging sterk verminderde. Zóó staat de Vereeniging thans op een keerpuntvele verbindingen verbroken, verminderde toevoer van adspiranten, ge wijzigde omstandigheden in het buiten land, welke niet zelden zeer ernstige moei lijkheden aan een vestiging in het buiten land in den weg leggen. En zoo is de vraag al gerezen of de Vereeniging nog wel reden van bestaan heeft behouden. Het Bestuur heeft die vraag voorshands nog niet ontkennend willen beantwoorden hel gelooft dat er nog verschillende lan den zijn, waar de Nederlandsche handel en nijverheid een nieuw veld van werk zaamheid en afzet zouden kunnen vinden het is overtuigd, dat er nog tal van jonge mannen zijl die er een levensdoel in zullen willen zien indien hun daartoe slechts de finaacieele middelen worden verstrekt om zich in die landen te vestigen, betrekkingen aan te knoopen, in één woord, al datgene te doen wat den Nederlandschen handel en de Nederland sche nijverheid ten goede kan komen. In dezen gedachtengang doet het be stuur een beroep op oudets en kinderen, onderwijzers en leerlingen, maar ook op mannen van ervaring, om zich bij hetzelve aan te melden, om in overleg met het bestuur te komen tot zoodanige plannen, welke aan het doel der vereeniging alsnog bevorderlijk kunnen zijn. Men wende zich hiertoe schriftelijk tot het Secretariaat der Vereeniging, hetwelk is gevestigd in het Beursgebouw te Am sterdam. Dagelijksch Bestuur Mk. E. J. Everwijn Lange, Voorzitter. Mr. F. R. J. Dubois, Secretaris. Cu. E. H. Boissevain. Mr. J. C. A. Everwijn. Paul Nijgh. Dr. c. J. K. v. Aalst. E. Heldring. P. c. Hotnck van Papendrëcht. Harry ter Kuile. Mr. A. J. Moll Schitzler. W. Stork. GEMENGD NIEUWS- H e t m e s. Dezer dagen zou de communist Jan de Haas, van Amsterdam, te Joure spreken, en nu verzocht een der voormannen, de ongehuwde P. G., zijn broeder H. G., bakker aldaar, of de spreker niet dóór kon logeeren. De bakker voelde niets voor de sympathieën van zijn broer en weigerde dit. Een op tafel liggend kenkenmesji werd toen plotseling gegrepen door deD andere, die, na zijn schoonzuster daar mede een lichte verwonding aan het hoofd te hebben toegebracht, zijn broeder een ernstige steek in de borst gaf, zoodat de dokter eerst voor de longen vreesde. De toestand is thans vrij redelijk. De dader is op t ansport naar Leeu warden gebracht. Geheimzinnige ziekte. Te Augustinusga (Fr.) zijn twee kin deren gestorven aan een zeer vreemde keelziekte, bij doktoren onbekend. De keel teert i» enkele dagen geheel weg, terwijl de patiënten een ondragelijken reuk verspreiden. De beide gestorven kinderen zaten op de schoolbank naast elkaar. De school is nn gesloten en zal eerst ontsmet moeten worden. (Stand.) Twee hinderen verdron ken. i Zondagmiddag omstreeks 3 uur zakte een 11-jarig jongetje en een 13-jarig meisje van een seinhuiswaehter te Waalwijk aan den Pettelaarschen weg door het ijs. Op het hulpgeschrei der moeder snelden eenige redders toe. Het duurde echter genuimen. tijd, voor de plaats des onheils was bereikt. De kleinen bleken toen reeds door de koude bezweken. Een inmiddels ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. De vader, die in Hedel in dienst was, weird per auto gehaald. „Tel.' Leuke reclame. Een aardige en origineele reclame ver toonde dezer dagen een firma in wasch- machanes op de straat in Marseille. Zij liet een ezel ronddrijven, die een bord droeg, waarop aan die eene zijde stond: Waarom gebruik ik niet de waschma- cliine van de firma Duraind? Op de andere zijde stond 't antwoord1: Omdat ik een ezel ben. Onder den trein. Te Nieuwer sluis is Vrijdagochtend een wegwerker van de spoorwegen door een rangeerenden goederentrein aangereden. De man, die op de baan aan het werk was en vermoedelijk den trein te laat zag, werd zoo ernstig gekwetst, dat hij na een uiur aan de gevolgen overleden is Hij laat een gezin met acht kinde ren achter. (Hdbl.) Effecten vermist. De „Star" verneemt da|t een zending papieren aan toonder ter waarde van 700.000 p. st., welke onlangs van Let land naar Londen werd verscheept ver dwenen is. De papieren waren in een kist geborgen, die door eien ambtenaar werd begeleid. Toen de kist te Londen werd uitgepakt bevond zich daarin nog slechts een waarde van 20.000 p. st. Het gebeurde is een tijdlang geheim gehou den in de hoop, dat men de dieven op het spoor zou komen als de papieren te koop werden aangeboden, doch dit is niet geschiedt en men acht het thans niet uitgesloten, dat de papieren vernietigd zijn. Omtrent een officieele annuleering wordt niets gemeld. De zending was laag verzekerd. Lloyds verzekeringsmaatschap pij is garant voor ongeveer 50.000 p_. si BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Marinus Boudewijn z.v. Wil lem Traas en Maria Pieternella Schip per; Bastiaaan Pieter z.v. Antonie Adri- aan van Maris en Cornelia Maria de Munck. Overleden: Wilhelcmijntje Bakker, 11 jaar, d.v. Pieter Bakker en Adriana Brou- SCHOOL EN KERK. Ned. Herv. Kerk. Op het zestal te Simonshaven komt voor ds. J. C. Kamsteeg He 's Heer Hen drikskinderen. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. De kabinetscrisis. DEN HAAG. (V.D.) Naar in parle- mentarire kringen verluidt, zal het door Mr. Limburg te vormen kabinet beslist naar linksch zijn georiënteerd, al brengt het extra-parlementaire karakter daarvan uit den aard der zaak melde, dat per soonlijkheden tot de rechterzijde befooo- rende daarin zitting kunnen nemen. Waarschijnlijk za\ ook de formateur zelve een portefeuille voor zijn rekening WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 775.3 te Zu rich. Laagste barometerstand 721.4 te Isafjord. De verwachting tot den avond van 26 dezer luidt: Stormachtige tot krachtige tijdelijk afnemende Z. tot Z.W. wind, be trokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, wei nig verandering in temperatuur. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Januari: 26 Slot Oostende, dames- en heeren- confectiie, bontstellen, enz., de Kok. 27 Heinkenszand, winkel- en woonhuis met pakhuis, schuur, erf en tuin. Kram. 27 Heinkenszand, woonhuis met land- bouwschuur, Kram. 28 Oud-Sabbinge, woonhuis en erf, Pi laar. 28 Krabbendijke, hofstede met bouw land, Neervoort. 29 Hoedekenskerke,woonhuis met schuur en erf en bouwland, Beth. 29 Wolfaartsdijk, inboedel, Pilaar. 29 's Gravenpolder, woonhuis en erf, Verbist. Februari: 3 Wolfaartsdijk, woonhuis met erf en tuin, van Dissel. 3 Borsselen, bouwland, Beth. 4 Heinkenszand, woonhuis met schuur en tuin, van Cleef. 5 Nisse, bouwland, Pilaar. 17 Nieuwdorp, publieke verp. bouw land, Pilaar. 17 Nieuwdorp, woonhuis en erf, Pilaar. 17 Goes, vendutie, de Kok. 19 's Heer Arendskerke, kapitale boe ren-inspan, Pilaar. 19 Heinkenszand, wagenmakerij en 2 woonhuizen, van Dissel. 24 Wolfaartsdijk, boereninspan, Pilaar. 24 Kruiningen, kapitale bóeren-inspan, Verbist. 25 Wolfaartsdijk, kapitalen boereninspan van Dissel. 26 Rilland, kapitale boeren-inspan. Pi laar. 27 's Heer Abtskerke, weiland, van Dis sel. 27 Kloetinge, wissenbosch, van Dissel. Maart 1 Goes, verpachting Schuttershof, B. en W. 3 Schore, boeren-inspan, Kram. 3 's Heer Hendrikskinderen, boeren inspan, Pilaar. 4 Rilland, Kap. Boereninspan. Pilaar, 5 Wissenkerke, kapitalen boereninspan, Pilaar. 11 Oudelande, inspan, De Kok. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari: 25 Bioscoop Schuttershof, „De vier rui ters uit de openbaring". 25 en 26, Landbouw-Bioscoop, „De Koerier van de Prairie-post 26 Landbouw-Bioscoop, „De Mazeppa- rit". 26 en 27, Veilingsgebouw. Pluimveeten toonstelling V. P. Z. 27 Ned. Ver. van Huisvrouwen, lezing Christine Doorman. 28 Prins van Oranje, Groot Tooneel, „Het teeken des kruises Februari: 2 4 en 5, Prins van Oranje, Onderling Kunstgenot, „Groote Stadslucht". 9 Prins van Oranje, Generale repe titie Toonkunst. 10 Prins van Oranje, Concert Toon kunst. li AANBESTEDINGEN. Februari: 6 Heinkenszand, sloopen bestaande sme derij en woning; bouwen fabriek met woning, O. van Bruggen. AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Kapelle. Vrijdag werd ten overstaan van Notaris J. C. Kram te Kapelle, ten verzoeke van dhr. J. Dominicus te Nieuw dorp, publiek verkocht: 1 H.A. 46 A. 20 c.A. bouwland aan den weg naar t Stomme Kruis, nabij de gemeente Ka pelle. Kooper werd dhr. J. Eversdijk Mz., koopman te Kapelle. voor f5600 den hoop. MARKTBERICHT, ROTTERDAM, 25 Jan. 1926. Vlasaanvoer 23000, Blauw f 0,95 a f 1 45, 4200 geel f 0,95 a f 1,50, 1000 Gr - ringen f 0,95 a f 1,25, zoet f 0,— 6100 wit f 0,95 a f 1,15, 250 dauwrnod f 0,95 a f 1,15. Ajuinaanvoer gering. Pootajuin f 0,a f 0,per 100 K.G. Groote f 3,40 h f 3,50, hollandsche f 0, a f 0,kleine f 5,a f 0,sjalolte f 0,a f 0,extra f 0,a f 0, Aardappelen Zeeuwsche eigenheimers f 3,25 a f 3,50, Poters f 0,a f 0, Bonte f 0,a f 0,Brielsche f 0,a f 0,Zeeuwsche blauwe f 0,a f 0, Bonte en Blauwe f4,25 a f4,75, West- landsche zand f a f Poters f 0,a f 0,Klei f 0,a f 0, Granen buitenlandsche, kalm. f 20,50 a f 0Mais mixed f 0, a f 0,Haver Canada f 10,90 a f 0, Mais Laplata f 180. Binnenlandsche; f 23,50 a f 24,— 20,a 21, 60,a 62, 17,50 a 18- 20,a 21, 14,50 a 15, 12,a 12,75 12,a 9,a 8, 10,50 a 11,25 9,50 a 10,50 r 12,— a 15,— 12,- a 15,- 7,50 a 9,50 Karwijzaad Kanariezaad Maanzaad Lijnzaad (voer) Lijnzaad (zaai) Tarwe nieuwe Voer Boekweit Gerst chevalier Haver Erwten Bruine boonen Eieren VARKENS MARKT ROTTERDAM. Varkensaanvoer 1866, eerste kwaliteit 0,90 a f 0,92, tweede f 0,84 a f 0,88, derde f 0,78 a f 0,82, licht f 0,a f 0,- export f 0,89 a f 0,95. Redelijke handel. ADVERTENTIEN Voor de vele en innige bewijzen van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen onver- geteljjken Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, den heer CORNELIS DE JAGER Gz., betuigen wij onzen hartei ijken dank. Uit aller naam, Wed. C. DE JAGER. Driewegen, 22 Jan. 1926. Wie deze advertentie inlevert en vau 26 tot 30 Januari voor f 2.50 contar.t koopt ontvangt bekende artikelen uitgezonderd, in de OUde en ook in de nieUWe ZMK Opruiming van restanten Zeil en Matten Appels 20 45 50 ot. p. p. Rozjjnen 40 45 ct. p. p. Krenten 25 ct. p. p. Erwten, goedkokend, 14 ct. p. p. Spliterwten 18 et. p. p. Bruine Boonen 15 ct. p. p Witte Boonen 15 ct. p. p. Gedr. Soepgroente 18 ct. p. or óebra Kacheiglans 12 st. 50 ct. IJzerpolitoer 10 ct. Perfeotstaafjes 25 c Terpentijn I gld. per flesch Izijn-extract 18-35 cl. Doperwten 75 ct. per groote bus Snij boonen 75 ct. per groote bus Spercieboontjes 75 ct. per groote bus Groote bus Buisman 60 ct. Olienootjes 23 ct. per pond 5 pond gele of groene zeep voor 66 cent 6/16 P.K., nieuw gekocht 1920, zuinig, goed onderhouden wagentje, met goede banden en twee reservewielen, wegens aankoop van zwaardere anto, tegen bil lijken prijs te koop. Brieven S. VAN 8TRIEN Jr., Ganze- poortstraat, hoek Kelzersdljk, Goes.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3