N\ 9. Woensdag 20 Januari 1926 115® Jaargang. FEUILLETON 99 K" Bij Ruwe Schralehuid PUROL ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE SOIRANT Uitgave Naamlooz» Vennootschap Goesche Courant yg. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND- De Hongaarsche valsche munters. Maandag is te Boedapest de bijeen komst begonnen vam de voormannen der verschillende partijen, welke door dein voorzitter van de nationale vergadering bijeen was geroepen. Behalve de socia listen en radicalen waren alle partijen vertegenwoordigd. De president sprak er zijn leedwezen over uit, dat hun afwezig heid het treffen van een vergelijk, gelijk thans de plicht is der partijen, belemmert. Minister-president Bethlen deelde mee, dat hij de leiders van de partijen van den toestand op de hoogte wilde brengen en hen in de gelegenheid wilde stellen zich van de politieke verantwoordelijkheid te vergewissen. In de vergadering van de nationale vergadering zal hij in antwoord op een interpellatie inlichtingen over de vervalschingsaffaire verstrekken en van het al dan niet aanvaarden van deze inlichtingen zal het afhangen of het on derzoek in het huidige kader voortgezet zal worden. Graaf Andrassy verklaarde, dat hij aan dit debat in de nationale vergadering niet zal deelnemen, daar hij in geen enkel opzicht invloed wil uitoefenen op de handelwijze der regeering. Rassai stelde voor, dat de minister president de nationale vergadering niet op de hoogte zou brengen bij wijze van be antwoording eener interpellatie, doch da delijk bij den aanvang der vergadering alle bijzonderheden zou meedeelen. Beth len antwoordde, dat hij zich tot dusver niet in het werk van de politie en justitie gemengd had, die zich vrij en zelfstandig met de opheldering van de zaak bezig houden. Zoolang het justitieel onderzoek niet geëindigd is, wil hij de zaak niet tot in de kleinste bijzonderheden in de natio nale vergadering uiteenzetten. Steven Friedrich stelde voor een par lementaire commissie van enquête in te stellen, waar Bethlen zich tegen verzette. Goemboes diende twee moties in. De eerste veroordeelt de houding van de uiterste linkerzijde, die de affaire tracht te gebruiken om baar politieke macht te versterken. De tweede teekent verzet aan tegen de bewering, dat er tusschen de regeering en de antisemieten een ver drag zou bestaan. De bladen der anti semieten steunen weliswaar de regeering tegen den invloed van de uiterste lin kerzijde in zeker opzicht, doch dat is omdat deze de nationale denkbeelden ver tegenwoordigt. De kabinet crisis in Duitschland. Het totstandkomen van een kabinet Luther in Duitschland, wordt naar de „N. R. Crt." meldt, steeds onzekerder. De democratische rijksdagfractie heeft het volgende besluit genomen De fractie van de Duitsche democra tische partij is niet geneigd, ten gevolge van het verzet van de Beiersche volks- I partij, afstand te doen van haar wensch tot bezetting van het ministerie van bin- nenl. zaken. Zij wenscht die bezetting in de overtuiging, dat daardoor de leiding van de binnenlandsche politiek in den geest van de grondwet zou worden ver zekerd. Zij is niet in staat, deze overtui 88 door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelscli vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Als ik het zie, zal ik het gelooven", zeide Katie van de trap. „Als er van avond het een of andere gekke memseh uit de steeg komt en beweert, dat ze haar huur niet kan betalen, krijgt ze het geld ^van Uw pak en betaalt daarmee een ter mijn van een piano. Sedert U gekomen bent, zijn er twee nieuwe piano's in de steeg u „Ik beloof het, Katie". „Eerst zien", zei Katie laconiek. „Ver geet het maar niet". Sidney kwam om v half drie thuis; zij had een kleurtje, als n of ze zich gehaast had en ze had een glimlach om den mond, wélke terstond T -Katie's aandacht trok. „Kijk dat kind eens!" zei ze. „Je be- hoeft niet te vragen hoe het vandaag met is. Je bent een en al glimlach." 01 r De glimlach verdween bijna geheel. „Katie, iemand heeft mijn naam met krijt op de straat geschreven. De naam van ging om een ongegrond particularistisch wantrouwen prijs te geven. Dit besluit zal aan den rijkskanselier en de andere partijleiders worden mee gedeeld. Minister Gessier heeft verklaard, dat hij zijn portefeuille slechts wil behouden, als de democraten in de coalivie verte genwoordigd zijn. In democratische kringen meent men. dat de pogingen van Luther om een neu traal kabinet te vormen als mislukt moe ten worden beschouwd. Legerbezuinigmg in Engeland. De z.g. Colwyn-commissie, die in Augustus is benoemd om een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop zou ku/nnen worden bezuinigd op de uitgaven voor leger, vloot en militaire luchtvaart, is thans met haar rapport gereed geko men. De „Star" verneemt dat de voor stellen van de commissie neerkomen op een besparing van 20 millioen p. st„ waar van 7 millioen p. st. door de luchtvaart zou moeten worden bezuinigd en het ove rige door leger en vloot. Thans begint de strijd tusschen de departementen en het ministerie van financiën. De admirali teit, die op krachtigen steun in het La gerhuis kan rekenen, zal niet zonder strijd toegeven. De zee-lords hebben verklaard, dat de uitgaven van hun departement reeds tot een minimum zijn gereduceerd. Het budget voor de luchtvaart zou volgens het plan der commissie voor het komen de financieele jaar tot 17 millioen p. st. beperkt dienen te blijven, zoodat de plan nen tot uitbreiding van de binnenlandsche verdediging door middel van de luchtvaart belangrijk moeten worden gewijzigd. Het deaprtement staat echter op het stjand punt, dat de luchtvaart thans als het eer ste verdedigingsmiddel van het land moet worden beschouwd en dat ontwikkeling daarvan niet mogelijk is, indien een der gelijke bezuiniging van de luchtvaart wordt geëischt, waardoor het onmogelijk zou worden nieuwe vliegtuigen te laten bou wen, zoodat de vlieg Img-indus trie in Enge land zoo goed als werkeloos zou worden. De draadlooze wekt ongerustheid door een misplaatste grap. De Engelsche draadlooze omroep heeft Zaterdag een groot deel van zijn luiste raars een doodschrik op het lijf gejaagd. Een grappenmaker, een R.K. priester, gaf den luisteraars een levendige schets van een revolutie, die te Londen was uit gebroken. De National Gallery was ge plunderd, Big Ben's toren in de lucht gev'ogen, het Savoyhotel door het grauw vermeesterd en brave burgers werden ge slacht in St. James Park. Om alles echter te maken, hoorde men den knal der ont ploffingen, het gekrijsch van de ver schrikte menigte, het instorten der gebou wen enz. Wie bet heele programma ge hoord had, wist, dat het een grap was, doch velen, die pas later waren begonnen te luisteren, vlogen er in. Daarbij kwam, dat in vele plattelandsgemeenten tenge volge van de sneeuw Zondagochtend geer kranten kwamen, wat het nieuws nog waarschijnlijker maakte. Van alle kanten werden inlichtingen gevraagd en de stem ming van de luisteraars, die er in geloopen Dr. Wilson ook en het staat zoo dwaas. Toe, veeg alles even uit." „Ik wordt nog dol van hun krijt. Straks zal ik het doen, hoor!" „Toe, doe het dadelijk. Ik heb liever, dat niemand het ziet. Is meneer K. bo ven?" Doch toen zij hoorde dat K. boven was, ging ze vreemd genoeg niet dadelijk naar hem toe. Zij stond beneden in de gang te luisteren. Ja, hij was er. Zij hoorde hem zich bewegen. Haar lippen openden zich even, toen zij luisterde. Christine keek naar binnen van af haar balcon en iets op haar gezicht ziende, dat zij er nooit verwacht had, bracht zij haar hand naar het hart. „Sidney!" „Ja, Christine." „Wil je niet een poosje bij me komen zitten?" „Ik heb niet veel tijd. Dat is te zeg gen, ik moet K. sprelcen." „Je kunt hem spreken, als hij bene den komt." Sidney kwam langzaam door de kamer. Plotseling viel het haar in, dat Christine K. veel zag, vooral nu. Zonder twijfel liep hij veel in en uit. En wat was Chris- stine mooi! Ongelukkig was ze ook. En wie slechts ongelukkig genoeg was, kon zeker zijn van K.'s belangstelling. Wel natuurlijk, in dat geval. „Hoe maakt Max het?" van Handen en Gelaat Doos30-60-90cfc waren en een onrustigen nacht hadden doorgemaakt, was verre van gunstig. De omroep heeft dan ook Zondag zijn ver ontschuldigingen aangeboden. Een gasontploffing. Te Berlijn is tengevolge van een hevige gasontploffing in de Kirciistrasse een huis vernield, waarin zeven gezinnen woonden. Zeven bewoners zijn gedood, twintig ge wond. Het puin ligt 2 V2 meter boog. Een juist voorbijrijdende leege autobus is ook geheel vernield. Koude in Engeland. Een hevige sneeuwstorm woedde Zon dag boven Zuid-Engeland, welke op som mige plaatsen ernstiger was dam in veer tig jaar is voorgekomen. In de streek, waar de storm woedde, viel bijna onaf- broken sneeuw gedurende veertien uur. De sneeuw ligt van zes inches tot meer dan een voet hoog. In bijna alle deelen van het land wordt druk de wintersport beoefend. Een strenge vorst, vergezelde den storm en sommige districten melden een koude, heviger dan in twintig jaren het geval was. In Londen zit alles onder de sneeuw, er wordt druk schaatsen gereden. UIT DE PERS. De pogingen van dr. de Visser. Het „Handelsblad" (lib.) vraagt; Zullen de beide bondgenooten-vijanden nu bereid blijken de pogingen van dr. De Visser niet verder te belemmeren? Zullen zij een eventueele extra-parle mentaire regeering van rechtsche signa tuur het leven laten? en antwoordt: Een fragiel leven heeft een dergelijke regeering onder alle omslandigheden.Maar één ding is er, dat zij kan doen. Zij kan de verantwoordelijkheid voor den gang van zaken voor ieder zichtbaar maken. Wat nu in 't duister geschiedt zal, als de zaken goed worden aangevat in 't openbaar moeten gebeuren. Het is heel iets anders achter het coa litiegordijn de vorming van een regeering tegen te houden, als in 't openbaar het leven onmogelijk te maken aan een regee ring, die poogt te doen, wat haar hand te doen vindt, vrij van de tactische verlan gens, waaraan partij-programma's een op bepaalde partijen gefungeerde regeering met handen en voeten binden. Als die regeering belemmerd zou wor den in pogingen om de taak, die bijv. de gevolgen van den watersnood, het wegen- probleem, onze positie tusschen de mo gendheden haar stellen te vervullen, dan is het geenszins onmogelijk, dat een Ka merontbinding op het juiste oogenblik en op een met zorg gekozen onderwerp in de politieke constellatie de wijzigingen „Best." Sidney ging op de balconleuining zit ten; doch zij zorgde er voor, dat zij het oog op de trap hield. Er heerschite stilte op het balcon; Christine naaide; Sidney slingerde met haar voet. „Dr. Ed. zegt, dat Max wil hebben, dat je je opleiding afbreekt en hem nu trouwt." „Ik zal hiem in het geheel niet trou wen, Chris". Boven sloeg K.'s deur. Het was een gebrek van hem, dat hij altijd met de deuren sloeg. Harriet kon er soms hate lijk om zijn. Sidney gleed van de leuning. „Daar is hij nu." Misschien had Christine in haar onbe duidend en zelfzuchtig leven nooit een grooter moment beleefd dan bet volgen de. Zij had niets kunnen zeggen en K. zou de Straat hebben kunnen verlaten even ledig van hart als hij er in gekomen is. „Wees heel goed voor hem, Sidney", zei ze onvast. „Hij heeft je zoo lief". HOOFDSTUK XXXI. Een nieuwe hiemel en een nieuwe aarde* K. was niet vlug van begrip dien dag. Hij had Sidney zoo'n langen tijd voor onbereikbaar gehouden, dat zijn geest, vermoeid door veel ellende, weigerde zich brengt, die zich in de geesten der kie zers reeds manifesteert. De „N. R. Crt." (lib.) schrijft: Ook Dr. de Visser's tweede poging tot vorming van een Kabinet is thans, naar een officieus communiqué Zater dag is komen bevestigen, definitief mis lukt. Dat lijkt maar goed ook. De bedoe ling schijnt geweest te zijn, dat het demis sionaire kabinet weer zou aantreden, en als een „zelfstandig" kabinet zich aan de Kamers vertoonen, doch dit zou toch wel wat al te gek zijn geworden. Stelt u voor, „zelfstandig" dit kabinet, welks for mateur in Juli verzuimd had, voldoende basis* te zoeken, om op te leven, en zich nu door Dr. de Visser den weg moest laten wijzen. „Zelfstandig" zijn premier, die zich op 11 November door Dr. No- lens de leiding uit handen liet slaan, zich tegen zijn zin en overtuiging in eene ka binetscrisis liet trekken, en zich niet te vermannen wist tot ook maar één woord van protest. „Zelfstandig" de vierRoom- sche ministers, die op een dreigement van den heer Nolens Kun collega's maar da delijk in den steek lieten, en nu weer in eens eene oplossing dachten te aanvaar den, die ze enkele weken te voren als onvoldoend hadden afgewezen. „Zelf standig" het gansche kabinet, dat niet be ter had weten te doen, dan het contact met de Roomsche Kamergroep, dat Dr. de Visser angstvallig vermeden had, weer te hervatten, en in een wisselspel van bui tengewone ministerraden en geheime ver gaderingen der R.K. Kamerclub voor zijn voortbestaan permissie trachtte te erlan gen, en op 'd'ie wijs naar zelfstandigheid zocht. Het blad meent dat dr. de Visser noodgedrongen zijn toevlucht neemt tot de vorming van een extra-parlementair kabinet. „Noodgedrongen" niet, omdat dit een redmiddel zou zijn, om aan een ka binet „van de uiterste noodzaak" te ont komen; vrees voor zulk een kabinet, een ministerie-Stenhuis-Van Wijnbergen, is niet reëel, en zal bij een verstandig man als Dr. de Visser zeker geen oogenblik bestaan. Maar „noodgedrongen", omdat ieder gevoelen zal, dat het voor een oud gediende en overtuigd christelijk politiek man een hard gelag moet zijn, toevlucht te gaan nemen tot eene oplossing, die, wat men ook ervan verwacht of wel vreest, in ieder geval de beteekenis zal hebben van eene abdicatie; eene prijsgeving van de verkiezingsoverwinning door de rechter- partijeneene verklaring van onmacht, om de verkiezings-voorspiegelingen te ver wezenlijken; eene terugwijzing van de trouw, door de kiezers aan de rechter- partijen verleden zomer betoond; eene waarschuwing voor eene volgende verkie zing: „Wat wij ook voor praatjes verkoo- pen, op ons valt niet meer te rekenen". De „Standaard" (a.-r.) schrijft: Hoezeer ook wij, met vele anderen, den langen duur der crisis betreuren, wij zijn er niet rouwig om dat het met het overwogen plan liep zooals het liep. Dat is natuurlijk niet omdat wij het Kabinet, dat het volle vertrouwen der A.-R. had, zoo gaarne zien heengaan, maar omdat wij den terugkeer op al te ÈTan het nieuwe aan te passen. „Het was begoocheling, anders niet, K., zei Sidney moedig. „Maar misschien", zei K. „is het om dat ellendige voorval met Carlotta. Dat was niet zooals het behoorde natuurlijk, maar Max heeft me de geschiedenis ver teld. Het was werkelijk heel onschul dig. In den tuin viel ze flauw en Sidney werd wanhopig. „Wil je hebben, dat ik hem trouw, K.?" „Ik wil hebben, dat je gelukkig bent, beste." Ze waren weer op het terras van het White Springs Hotel. K. had een diner besteld en had zich druk gemaakt om schotels te krijgen, waarvan ze beiden veel hielden. En nu ze er stonden, aten ze niet. K. had zijn stoel zoo gezet, dat zijn ge zicht niet naar haar gezicht was. Hij had de stofjas angstvallig aangehouden totdat het begon te schemeren en toen had hij ze uitgetrokken. Ze hing slap over den rug van zijn stoel. Langs K. s profiel zag Sidney de magnolia, in den vorm van een hart. „Het komt mij voor", zei Sidney plot seling, „dat je voor iedereen vriendelijk bent, behalve voor mij, K. Hij kon zijn verbazing slechts stame- len. „Wat ter wereld heb ik dan gedaan?" „Je tracht mij over te halen Max te trouwen, nietwaar?" lossen voet niet zouden kunnen toejuichen. Wil de rechtsche samenwerking in stand blijven, dan moet er zijn: le. Overeenstemming tusschen de fracties zelve; juist bij de oplossing van punten waarover geschil ontstond. 2e. Moet het Kabinet van den steun dier fracties verzekerd zijn, wanneer aan vallen worden ondernomen, die er op ge richt zijn het ten val te brengen» Kan dit in het huidige stadium niet verkregen worden, dan is het beter dat men het bewind aan anderen overlaat tol tijd en wijle men elkaar wellicht door den nood gedreven weer heeft terug- En te eerder spreken wij dit oordeel uit, omdat Dr. De Visser ons als hij slaagt wat wij hartelijk hopen een extra-parlementair Kabinet zal bezorgen, dat met de Rechterzijde op voet van vriendschap verkeeren zal. Dat kan ook moeilijk anders! Immers 30 plus 13 plus 1-1 is 54. Het „Gentrum" (r.-k.) schrijft: Het mislukken van de pogingen van dr. de Visser, om de crisis door middel van een compromis tusschen de rechtsche groe pen te beëindigen, zal ongetwijfeld in wijden kring een gevoel van teleurstelling wekken. Allereerst wijl de persoon van den heer de Visser voor het vervullen dier taak goede verwachtingen wiekte, en deze nu niet in vervulling zijn gegaan. Maar ook, omdat thans een toestand intreedt, welke om meer dan één reden ongewenscht is en onzeker. Op een extra-parlementair Kabinet wordt nu aangestuurd. Zulk een Kabinet trad op in 1913, toen rechts de meer derheid in de Tweede Kamer verloor en links niet in staat bleek een parlementair Kabinet te vormen. Thans echter is er in beide Kamers een rechtsche meerder heid, waarop dus feitelijk alleen een rechtsch ministerie past. Het optreden van een extra-parlemen tair Kabinet krijgt duts wel een zeer bizondere beteekenis en zal wijzen op een breuk in onze politieke verhoudingen, waarvan de ernst niet valt te ontkennen. Vooral nu de crisis zoolang heeft ge duurd en het aan pogingen, om tot een compromis te komen, niet heeft ontbroken „Het Volk" (s.d.) stelt den stand van zaken van het oogenblik aldus Er zijn baj de huidige Kamer slechts twee parlementaire kabinetten mogelijk: een koalitiekabinet-Colijn, al dan niet als zakenkabinet of zoo iets gemaskeerd, of een katholiek-socialistisch kabinet. Beide worden door de katholieke partij onmogelijk gemaakt. Daarenboven is bij de huidige samen stelling der Kamer en bij den thans ge worden politieken toestand ook een par lementair minderheidskabinet zoo goed als onmogelijk. Hiermee is het de katholieke partij, die verantwoordelijk wordt voor het op treden van een niet-parlementair kabinet, waartoe formateur de Visser thans po gingen doet. Die partij is daarmee het remblok ge worden voor het optreden van een aktieve regeering. Want een niet-parlementair ka binet loopt zeer groot gevaar een zwak Zij schaamde er zich behoorlijk over en toen hij ia gebreke bleef te antwoorden, omdat hij niet in staat was een. antwoord te bedenken, dat niet te veel zeide, begon zij haastig over een ander onderwerp. „Het is moeilijk voor me, om me voor te stellen, dat je een druk leven hebt ge leid en nuttig bent geweest, vóór je bij ons kwam. Ik wou, dat je mij iets over jezelf vertelde. Als we vrienden zijn als je weggaat" hier wachtte ze even, om dat haar iets in de keel schoot „moet ik weten, hoe ik aan je moet clenken, wie je vrienden zijn Hij spande zich in. Haar zou hij zich voorstellen in het hospitaal, ia het kleine huis, in de Straat, zooals zij er nu uit zag, met oogen als sterren, de lippen even geopend, de handen gevouwen op de tafel. „Ik zal aan het werk zijn", antwoordde hij eindelijk. „En jij ook". „Beteekent dat, dat jij geen tijd zult hebben om aan mij te denken?" „Ik vrees, dat ik van avond dommer dan ooit ben. Je kunt er verzekerd van zijn, dat ik jou of de Straat nooit zal vergeten, onverschillig of ik werk of ge noegen heb." Genoegen hebben! Natuurlijk zou hij niet altijd werken. Hij ging terug naar zijn oude vrienden, naar menschen, die hem gekend hadden, naar meisjes (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1