ff ff ff ff ff ff ff ff ff BEKENDMAKING. De Vier Ruiters uit de Openbaring het bekende Goesche Trio bindt, kunnen de gewenschte resultaten bereikt worden. De lezing was druk bezocht. Op initiatief van de vereemiging van Oudleerliingen van de Tuinbouw-cur- sus werd Zaterdagmorgen een tentoon stelling gehouden van plantenziekten, verstrekt daartoe vanwege de afd. van den Ziektekundigen dienst van uit Wagenin- gen, die onder leiding stond van dhr. Adema, controleur van den Phytopatolo- gischen dienst. Het veilingsgebouw werd voor deze te houden tentoonstelling die aanving om 10 uur cn gesloten werd om 4 uur, belangeloos afgestaan. Vele bizon- derbeden op bet gebied van plantenziekten waren te bezichtigen en hare bestrijdings middelen. Is men op een tentoonstelling meest beperkt om alles te kunnen bezich tigen op behoorlijke wijze, dit was alhier thans niet bet geval. Een druk bezoek was wel te verwachten omdat Kapelle is het centra van de fruitteelt. Hierin is dan ook deze vereeniging niet teleurge steld, maar mag zij bogen op een druk bezoek. Menigmaal werd dan ook door dhr. Adema groepsgewijze mededeeling ge daan en inlichtingen verstrekt, getoetst aan de practijk. De bedoeling was van deze tentoon stelling om niet alleen de plantenziekten te doen kennen maar vooral die ziekten die het fruit benadeelen en beschadigen. Deze tentoonstelling is dan ook bizon der geslaagd, alle lof aan de Tulnbouw- cursus, en niet minder aan dhr. Adema. Heinkenszand. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd tot president-kerkvoogd de heer J. Dekker, zulks in de plaats van den heer G. Nijsse Gz. Provinciale Staten van Zeeland. De heer L. Onderdijk, lid der Prov. Staten van Zeeland, heeft het volgende onder de aandacht van Ged. Staten ge bracht Ongetwijfeld is het aan Ged. Staten bekend de in November 1924 verschenen brochure van den Nederlandschen Bond tot Bescherming van Zuigelingen met als titel: „Dalende, hoewel nog niet bevredi gende zuigelingensterfte". Hei zal Ged. Staten, bij aandachtige lezing dezer bro chure en beschouwing der bijgevoegde kaart, niet ontgaan zijn, dat Zeeland over het tijdvak 19191923 met 8.15 pet. per 100 levend aangegeven een zeer on gunstig cijfer vertoont ten opzichte der zuigelingensterfte, vergeleken met andere provincies, en enkel Noord-Brabant en Limburg daarboven uitgaan met respec tievelijk 10.79 cn 10.36 pet., terwijl het cijfer over het geheele rijk in hetzelfde tijdvak 7.12 was. Dit ongunstig cijfer de monstreert zich nog sterker als men de gegevens der afzonderlijke gemeenten aan een nadere beschouwing onderwerpt. Vele dier gemeenten gaan dan nog ver uit boven het gemiddelde en vertoonen sterftecijfers tot 18.63 pet. per 100 levend aangegevemen over hetzelfde tijdvak. De oorzaken van deze abnormale zuigelingensterfte, die met alleen noodcloos verlies van menschenle- vens doet ontstaan, maar noodwendig ook ongunstig moeten werken op den algemee- ruen gezondheidstoestand der overlevenden dus op het geluk en de kracht der bevol king, dienen te worden onderzocht en waar mogelijk tegengegaan. In verband hiermede stelt de heer Onderdijk de vol gende vragen aan Ged. Staten: Hebben Ged. Staten hierin reeds aan leiding gevonden handelend op te treden, door de betrokken gemeenten, en vooral de op de kaart donker getinte, hierop te wijzen en met die gemeenten zoo moge lijk overleg te plegen, omtrent de wijze waarop hierin verbetering kan worden ge bracht. Zoo ja, wat is hiervan het resul taat? Zoo niet, zijn Ged. Staten dan niet van meening, dat het op hun weg ligt dit alsnog te doen cn verklaren zij zich daar toe bereid? DE WATERSNOOD. Uit Grave en omstreken. Ofschoon er nog wat. water door een 35 M. lang en l'/s M. diep gat in de Vesrstraat te Nederasseh naar de door braak in den Maasdijk te Overasselt stroomt, kan thans van geen verval meer gesproken worden. De Bossche Aannemersmaatschappij is reeds met twee ploegen aan het leggen van den dijk begonnen. Deze Maasdijk, want het zal de definitieve dijk worden, zal een vort krijgen van 29 M. breed. Daar het verwerken van klei op het oogenblik nog niet te doen is, begint men erst boogvormig om de doorbraak een ern va» zand te storten. Het weok zal or de genoemde Aannemersmaafschappij gen den kostenden prijs gemaakt worden, nder leiding van den too dingenieur dr. entholt en ingenieur De Bruin. Toen men de diepte van de doorbraak 1de peilen met de 5 M. lange lat, kon en geen grond krijgen. De stro.im heeft het zand 1 M. dik i vele landerijen gebracht. Zelfs op den irpsweg bij het raadhuis zit het zand ims meer dan een halven Meter dik. Ofschoon het water te Balgoy en ederasselt weer 15 c.M. gevallen is en vele woningen andermaal boven water zjjn gekomen, kon van het slaan van een noodbrug bij Lnnen nog niets komen, wijl daar ter plaatse nog 35 c.M. water op den weg stond. Een boer vertelde, dat in zijn huis, dat goed gesloten was geweest, het zand en slib wel 10 c.M. dok op den vloer zat. Andere huizen, die nu droog zijn, ziju niet te openen, omdat binnen en buiten alles bevroreu is. De bakkers te Grave moeten dag en nacht bakken, want in de overstroomde dorpen in het Rijk van Nijmegen zjjn alle aardappelen bevroren en zijn de groenten verloren gegaan, en is men aangewezen op het eten van brood. Men brengt hel thans per hondekar naar de boerderijen. Uit Venlo. De waterstand der Maas begint gelei delijk het normale te naderen. De Hoven- kade, zijnde de eeuige straat die onder water stond, is thans ook vrij. Het ver teer ondervindt nergens meer hinder van bet water en gaat regelmatig zijn gang. De Maas blijlt vallen. Uit Tiel. De Waal is in het laatste etmaal 29 e.M. gevallen. De veerdammen beginnen Iroog te loopen, zoodat de gierpont wel Jia gelegd zal kunnen worden. Uit het land van Maas en Waal komen nog wel noodlijdenden hier aan, maar zij worden dadelijk naar elders doorgezonden. Van het hier gestalde vee, uit Wamel herkomstig, gaan weer veel dieren terug. Schadeloosstelling aan de benadeelden. Bij het voorloopig bepalen van te veileeuen hulp wil de Algemeene Water snoodcommissie, zooals zij bekend msakt, op den voorgrond stellen dat van scha deloosstelling, geheel dan wel gedeeltelijk geen sprake .kan zijn. De gelden zijn der commissie in overeenstemming met hare etatuten toevertrouwd om nood te lenigen en om gezinnen van ondergang te redden. In dien gedachtengang is bet uitgesloten, dat gelden uitgekeerd worden b.v. om een bemiddeld landbouwer die verliezen leed, in staat te stelle», zjjn bedrijf op den ondeo voet te hervatten. Alleen daar w ar direct nood heerecht, die niet uit eigen middelen kan worden ondervangen of waar die nood in de toe komst is te verwachten, wordt stenn ver leend. Op den voorgrond dient voo.ts gesteld, dat, de commissie daarbij naar baar beste weten en na het inwinnen van behoorlijke plaatselijke voorlichting han delt, dat elke hulp een gunst blijft en dat van recht op bnlp geen sprake kan zijn. De mate, waarin hulp wordt ver leend of niet verleend, ban nooit een punt van discussie vormen met de door den watersnood getroffenen. De watersnood en 's lands schatkist. Op de vraag van het lid der Tweede Kamer den heer Braat Is de minister bereid, spoedig maat regelen te nemen om de door den jongsten watersnood geteisterde personen en ge meenten aan de openbare liefdadigheid te ontrukken, door hen uit 's Rijks schatkist schadeloos te stellen heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord Ondergeteekende heeft zich in hooge mate verheugd, dat ook thans, evenals na de stormiamp in den jougsten zomer, het leed, dat aan vele landgenooten overkomen is, door de natie als een gezamenlijk leed is gevoeld, en dat zij, die persoonlijk van schade zijn vrqgebleven, door dankbaar heid en deelneming worden opgewekt, de lasten der anderen mee. te dragen. Indien deze treffende uiting van het nationaal saamhoorigheidsbtsef als „open bare liefdadigheid» moet worden aange- luid, zou die zelfde benaming zeker niet minder gelden voor een uitkeeriug nit 's Rijks schatkist. Ondergeteekende ziet haar nog iets anders en hooger en is niet voornemens, .laar te dooven door een toezegging als gevraagd wordt. Oe Braziüimtnsche gezand alhier over Nederland in den strijd tegen het water. Het te Rio de Janeiro verschijnend blad O Pair, bevat den laatsten tijd, Neder- tandsche brieven vau den Braziliaanschon schrijver Luis Guimaraes. Een va» de eerste correspondenties vao den heer Gnimaraes, verschenen geruimen tijd voor den jongsten watersnood, is ge wijd geweest aan den indruk, dien het water en de waterstaat in Nederland op hem gemaakt hebben, het feit vooral, dat de waterspiegel zich op zoo vele plaatsen boven het peil van het land bevindt en de buitengewoon belangrijke rol, die de dijken en de waterstaat voor het leven vau Nederland spelen. Wij ontleenen aan die correspondentie hier het volgende Wrnt deze Noordzee heeft niet het lieftallige uiterlijk onzer Braziliaansche zee. Wanneer ik haar aanschouw bij het Scheveningsehe strand, de mooie Avenida Atlantic» van den Haag en haar wilde rawheid en sluipende bewegingen gadesla, dan is het niet zonder reden dat ik hui verig word voor de kracht harer nukken De Noordzee zingt niet, zooals de onze, in de eerste stralen van de dageraad en sterft ook niet weg, zooals de onze op bet praalbed van het weelderige zand Zij ontplooit zich ook niet in mantels vao schuim en aan haar oppervlakte spreidt gij ook niet ten U.on die wiegende bewe zing harer golven, welke san onze zee een uiterlijk geeft van pracht en geluk. Zij schijnt het strand, dat haar opneemt te minachten Zij schijnt onbarmhartig. Nauweljiks wordt haar woede getart, of zij springt op, hervormt zich in ee» mythologisch monster, wordt razend, krimpt Ineen, rekt zich nit en verslindt De onze aan de Avenida Atl&ulica, is een trouwe makker, die zijn stem buigt, gedurende den nacht, naar het zilveren licht der maan en die glim'acht, bij het ochtendgloren, tegen de gcudeu pijlen der zonDe Noordzee trilt niet voor de teederbeid der natunrdat Apollo schittert of dót Phebis straalt, zij zal altijd wreedaardig .ongevoelig bljjven, alsof ze op den loer lag naar uienschelijke sLchioff'ers riet is een zee, welke slechts den hartstocht der wraak kent Zóó beeft sinds eeuwen dit kloeke IIol- landscbe ras den vreeselijken vijand tar tende, hem dijken in de ingewanden ge- stooten, en, in een strijd van man tegea man, onmetelijke polJetB op hem uitge stort, met dien heldhaftigen durf, welke voor altijd de hydraulische wetenschap van Holland heeft groot gemaakt. En, strevend naar heerschappij, viel het ook de binnenzeeën aan, beteugelde ze, ver minkte ze, legde ze droog en herschiep ze tenslotte in vruchtbare landstreken. Millioenen kubieke meters water maak ten plaats voor duizenden kilometers land en daar, waar eens de schepen voeren, begonnen de ploegen te w rken, daar, waar eens de parelmoer sliep, ontiuikte het groen, daar, waar eens de vissohen schitterden, rijpte en glom nu de oogst... Weg waren de schepen, weg waren de vissohen, weg waren de schelpen.... De bodem der zee werd droog gelegd en nieuwe provincies doken op tot meerdere glorie en tot grooteren rijkdom van Holland. Hier een groep dorpen, daar een stad bevolkt met hardnekkige en werkzame menschen. Ginds, vruchtbare en bemeste velden waar de kool bloeit en de chicorei ontkiemt, waar het mosterdzaad wemelt en de boon barst, waar het koren golft, waar de karbonkel kruipt, waar de erwt klimt, naar de rogge nitspriet, waar de aardappel zwelt, waar, tenslotte, alle veld gewassen groeien, in welker teelt zeven honderdduizend landbouwers hun bestaan hebben gevonden. De waarheid dus, is dat de Hollanders leven met het water boven het hoofd.... Afdoende bescherming tegen herhaling van rampen als deze watersnood. De „Haagsche Post" acht nu het oogenblik gekomen om de voorziening der dijken en waterkeeringein grondig onder handen te nemen cn schrijft: Tot het onmogelijke is niemand gehou den, doch zooveel is wel reeds gebleken, dat bij tal van polderbesturen de eischem aan bouw en onderhoud der dijken ge steld, nog zeer ver van het onmogelijke zijn verwijderd. Hun dient thans te wor den medegedeeld: In zuiver interne aan gelegenheden kunt ge souverein blijven, doch bij uw dijkensysteam zijn zóóveel belangen betrokken, ook buiten uw om- dijkt gebied, dat verbetering en onderhoud daarvan bij den Staat moet berusten. Het blad pleit voor het uitgeven van een gedwongen rentelooze watersnoodlee- ning van zegge 100 millioen, pro rato op te leggen aan hen, die in de vermogens belasting zijn aangeslagen. Een deelne ming van 1 pet. der vermogens zou dan voldoende zijn. De storting wordt op een bepaalden datum gesteld met dien ver stande, dat bevoegdheid wordt verleend, die over termijnen te verdeelen. Tegen deze regeling is te minder bezwaar, om- dal het volle bedrag slechts geleidelijk be hoeft te worden atangewend. Van de lee ning wordt elk jalar 2 pet. uitgeloot. Blijkt de leening te hoog genomen, dan kan het niet vereischte voor extra,-delging wor den gebezigd. Al deze gelden komen in een Watersnoodfonds, dat, onder afdoen de controle, eerst de tegenwoordige slacht offers naar billijkheid schadeloos stelt. En wat overblijft moet voldoende zijn voor de grondige verbetering der dijken. In de eerste plaats dienen de gelden voor de jaarlijksche aflossing te worden opgebracht door hen die rechtstreeks be lang hebben bij de aan te brengen verbe teringen. Onpartijdige deskundigen zul len moeten uitmaken hoeveel meer polder- lasten de eigenaren van onroerende goe deren redelijkerwijze kunnen dragen en zij zullen dit beliooren op te brengen. Valt, als gevolg der verbeterde toestan den, waardevermeerdering te constatee- rendan zal ook deze op een of andere wijze aan het Watersnoodfonds dienen ten goede komen. Eerst wanneer elk der door de nieuwe regeling bevoordeelden zijn in geldswaarde omgezet aandeel in den vooruitgang heeft betaald, zal ter volmaking van het benoodigde aflossings bedrag een beroep mogen worden gedaan op de algemeene kas en dit bedrag onder de gewone uitgaven op de staatsbegrooting worden gebracht BUITENLANÖSCH NIEUWS. Het proce s-Grans-Haarman. In het proces Grans zijn eerBt drie personen, die wegens bet plegen van ver schillende misdrijven gevangen zate», als getuigen gehoord. De eerste, een kapper, die in den oorlog een been heeft verloren, verzekert, dat Grans Haarman heeft be wogen, een zekeren Hanappel mee naar zijn woning te nemen en daar te dooden. Grans wilde namelijk de mooie sportbroek hebben, die Hanappel droeg. Deze ge tuige vertelt verder, dat thans alle sou teneurs te Hannover hem haten, omdat hij de waarheid over Grans beeft gezegd. Twee andere getuigen verklaren daaien- teger, dat de kapper Haarman nooit heeft gezien. Het heele verhaal van den moord heeft bij verzonnen. Hij wil graag een belangrijke rol spelen en hoopt, dat hem een deel van zijn straf zal worden kwijt gescholden. Dan komen drie vrouwen aan de beurt, allen gewezen geliefden van Grans. De eene, een ziekelijke keukenmeid, vertelt, dat zij aan Grans de 7 mark, die zij in de week verdiende, gaf. Een der twee andere vrouwen zorgde voor Haarman'» woning. Er is ernstig sprake geweest van een huwelijk tnsBchen Haarmann en haar. De vrouwen vertellen, dat Grans gaarne van liefje veranderde en dat Haarmaan steeds alles voor Grans moest betalen. Een der vrouwen heeft Grans eens tot Haarmann booren vertellen gde Berlijner gaai eraan" en den volgenden dag zag zij de Berlijner op het bed liggen. Hij bewoog zich niet meer. Weer eeu dag later was de Berlijner verdwenen, maar zijn kleeren lagen in het vertrek. Grans heeft later die kleeren ge dragen. Het zijn twee dezer vrouwen ge weest, die de aandacht van de autoriteiten op Haarman hebben gevestigd. Zij hadden namelijk in een kast bij Haarman een schotel vlee8ch gevonde» en daar zij ver moedden, dat het raenscbenvleesch was, waren zjj ermede naar de politie gegaan. Een arts, die het vleesch onderzocht had, kon niet precies verklaren, of het men- «chenvleesch of varkensvleesch was. Daarop wierpen de vrtuwen het weg. Dan komen de ouders van Grans aaD de beurt. De vader kijkt zijn zoon niet aan. Het is een 62-jarige typograaf, die bovendien een boekwinkeltje drjjft. Hij beeft zijn zoon goed behandeld, wat be klaagde overigens toegeeft. Hij heeft ge daan wat bij kon om zijn zoon een goede opvoeding te geven. Hij heeft fouten, die ie jongen later beging, hersteld, maar alles was te vergeefs. Steeds weer heeft de vader ien zoon in buis genomen en hem geld, kleeren en voedsel gegeven. Noch de vader noch de moeder kunnen gelooveD, dat de loon de hem ten laste gelegde feiten heeft gepleegd. Hij is wel lichtzinnig, maar niet slecht. De pleidooien zullen Maandag beginnen. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 18 Jan. 1926. flasaanvoer 194-00, Blauw f 0,90 a f 1,40, 6100 geel f 0,95 a f 1,40, 7000 Gro ningen f 0,95 a f 1,30, zoet f 0, 800 wit f 0,90 a f 1,10, dauwrood f 0,a f 0,—. Ajuinaanvoer niets. Pootajuin f 0,a f 0,per 100 K.G, Groote f 3,75 it f 3,85, hollandsche f 0, t f 0, kleine f5,a f5,10, sjalotte f 0,a f 0,extra f 0,a f 0, Aardappelen Zeeuwsche eigenheimers f 3,25 a f3,50, Poters f0,— a f 0, Bonte f 0,a f 0,Brielsehe f 0,a f 0,Zeeuwsche blauwe f 0,a f 0, Bonte en Blauwe f4,a f4,50, West- landsche zand f a f Poters f 0,a f 0,Klei f0,— a f 0,— Granen bnitenlandsche, zeer kalm. Meel f21,a f0Mais mixed f 0, a f 0,Haver Canada f 10,40 a f 0, Mais Laplata f 190. Binnenlandsche: Kar* ij zaad f 23,50 a f 24,- tCanariezaad n 20,- a n 21,- Maanzaad 60,— a 62,- Lijnzaad (voer) n 17,50 a V 18,- Lijnzaad (zaai) 20,- a a 21,- Tarwe nieuwt 14,50 a 15,— n Voer u 13,- a 1/ 14,- Boekweit n 10,75 a ir Rogge u 9 a if 10, Gerst chevalier n 10,50 a 11,25 Eaver u 10,- a if 11,50 Bruine boonen ir 12,— a n 16,- Erwten 12,- a 15,- Eieren 8,- a n 10,50 VARKENSMARKT ROTTERDAM. Varkensaanvoer 1255, eerste kwaliteit (0,90 a ff,92, tweede f0,84 f0,88, lerde f0,78 a 10,82, licht f 0,—a f 0,— sxport f 0,90 a f 1, Redelijke handel. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 766.0 te Co- rina en Venrosand. Laagste barometer stand 750.8 te Thorshavn. De verwachting tot den avoind van 19 dezer luidt: Zwakke tot matige veran derlijke wind, later uit Zuidelijke rich tingen. Nevelig tot betrokken, waarschijn lijk sneeuw of regen. Temperatuur om het vriespunt, tot lichte dooi. AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Middelburg. Aan den heer F. Duijnhou- wer te Goes is voor de som van f 29.443 gegund het verbreede-n vain een gedeelte van den Rijksweg op Zuid-Beveland na bij Wissenkerke, het in aansluiting daar aan maken van een nieuw weggedeelte en het verlagen en verbreeden van den be- staanden weg op den Molendijk, aanslui tende aan den 's Heer Hendrikskinide- rendijk onder de gemeente 's Heer Areeds kerke. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Johanna Jacoba d.v. Johan nes de Knrijter en Elizabeth Maria Cor nelia Elenbaas; Elisabeth Maria d.v. Jan Willem Schrijver en Josina Johanna Sam- pon; Jacob z.v. Lambrecht Moerland en Neeltje Smet. Huw.-afk.Josephus Wilhelmus Spcet- jens 23 j. jm. te Breda en Adr.ana Jo sina Geensen 29 j. jd.Gerrit Maas 21 j. jm. en Mita Maria Oosterbaan 20 j. jd.; Frans Joseph Kosters 43 j. jm. en Pau lina Petronella van Acker 35 j. jd. te Bergen op Zoom. Overleden: Jannetje Sierevogel 66 j. weduwe van Pieter Zoutewelle. ADVERTENTIEN Heden overleed tot mijne diepe droef heid, na langdurig lijden, mijne lieve Vrouw TRIJNTJE TIP, in den ouderdom van 74 jaar. A. DEKKER Jz. Goes, 18 Januari 1926. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden ontvangen. Geen bloemen. Heden overleed tot onze diepe droef- beid, na langdurig Ijjden, onze lieve Behuwdzuster, TRIJNTJE TIP, in den ouderdom van 74 jaar. K. C. DE KONINGDekker. S. DEKKER Jz. J. W. DEKKER—Brat. Goes, 18 Januari 1926. Heden overleed mjjn beste Tante, TRIJNTJE TIP, Echtgenoote van Adriaan Dekker. M. M. DEKKER. Goes, 18 Januari 1926. Openbare vrijwillige verkooping. De Notaris VAN CLEEF te Heinkens zand zal op Donderdag 4 Februari 1926, des voormiddags 10 uur in de herberg bij A. Vermeulen aldaar, ten verzoeke van den heer JAC. VAN DEN DRIES Jobszoon verkoopen Hot uitstekend onder hou den Woonhuis mot Schuur on Tuin aan de steenen vaten te Hein kenszand, groot 3 Aren 42 Centiaren. Betaling der koopsom 1 Maart a.s. Aanvaarding 1 Mei a.s. Het perceel is te bezichtigen 's Maan dags, Woensdags en Donderdags van 2 tot 4 unr. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. Tot onze grooten spijt konden onze Openings Voorstellingen niet doorgaan door dat de Motor niet wilde draaien. Wij zullen alles in het werk stellen om de Bioscoop bedrijfszeker te maken. De film loopt das toch 1 Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. Als gasten en extra attractie Mejuffr. A. Hollander en de heeren Sillevis. Gedurende bovenstaande dagen zullen wij 10 proeent der winst afdragen aan het Comitó van Noodlijdenden der Water- snond en om redeD wij dit doen is boven staand Trio bereid gevonden gedurende de 3 bovenstaande dagen in combinatie met de Explicatie de film te illustreeren. Beleefd aanbevelend, J. PRENT M. EVERTSEN. Bioscoop Schuttershof.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3