PUROL 30c Kantonrechter: U hebt f 3 boete. Beklaagde af. Kantonrechter tot volgenden beklaag de: Waarom hebt u niet gestemd? Beklaagde (een zorgvuldig op papier gestelde redevoering uit zijn bninenzak halend en glimlachend): Alias Troelstra noch alias Caulaan kunnen mij dwingen naar de stembus te gaan Kantonrechter: f 3 boete; volgende zaak. En zoo ging deze gros-behandeling den geheelen dag door. Slechts bij een zaak oordeelde de kantonrechter een nader on derzoek gewenscht. Het betrof een mili cien die twee dagen voor de stemming voor de herhalingsoefeningen had moeten opkomen en wien de comp ag nie s - comman dant op zijn verzoek om verlof tot het uitoefenen van zijn kiesrecht had geant woord, dat het heelemaal niet noodig was dat hij ging stemmen. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels- mformatie-bureau van Van der Graaf Co/s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 14 Jan. in Nederland uitgesproken 63 faillissementen tegenover 92 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 14 Jan. 1926 134 faillissementen tegenover 162 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Ministerbezoldiging verhoogd Verschenen is een Staatsblad, hou dende het Kon. besluit waarbij de be zoldiging van den minister wordt ge bracht van f 15.000,op f 16.000, Verduistering. Zooals reeds vroeger gemeld is bij de politie te Amsterdam, aangifte gedaan, dat de directeur van 't Nederlaodsche filiaal eener Duitsche Handelsvereeni- ging zich schuldig zou hebben gemaakt aan verduistering van gelden. Naar door accountants iintusschen is vastgesteld zou circa f 60.000,door den directeur zijn ontvreemd. Naar V. D. thans verrieemt heeft de directeur die voortvluchtig was zich bij de Amsterdamsche politie aangemeld en heeft daar bekend in den loop der jaren bedragen uit de kas ten eigen bate te hebben toegekend, welke in totaal f60.000,kunnen beloopem. Hij heeft vervolgens de politie medegedeeld zich in staat te achten binnen enkele jaren de vermiste gelden aan de benadeelde Han delsvereniging terug te betalen. De man is thans terzake van verduistering ter beschikking van de justitie gesteld. Vrijheidsbond en Natio nale U nie. Mej. mr. E. C. van Dorp antwoordt op een door de Nationale Unie onlangs aan haar gestelde vraag omtrent het ge zantschap bij den Paus: U vraagt mij, hoe de eventueele hou ding van den Vrijheidsbond zal zijn te genover een poging om het bezuinigings- bezwaar ten opzichte van het gezantschap bij den Paus uit den weg te ruimen. Uit den aard der zaak kan ik die vraag niet beantwoorden, ik weet het niet. Waar u echter te kennen geeft, dat een eventueel afwijzende houding de beteekenis zou heb ben, dat de Vrijheidsbond ten dezen par tijpolitiek zwaarder zou doen wegen dan nationaal belang, daar moet ik deze op vatting bestrijden als m.i. geheel onjuist. Het wil mij voorkomen, dat zij drieër lei over het hoofd ziet. Ten eerste: dat het hier geen strijd tusschen rechts en links betrof, maar dat rechits verdeeld was, zoodat de Vrij heidsbond, hoe dan ook stemmende, steeds een deel van rechts tegenover zich vond. Het is niet van den Vrijheidsbond te eischen, dat hij de coalitie tegen zich zelve zal beschermen. Ten tweede: dat het ging om de vraag, of men een schrikbewind van een minder heid over de meerderheid zou aanvaarden, een vraag van groote politieke beteekenis. Ten -derde: dat het na,ar den geest een inbreuk betrof op het grondwettig stelsel van scheiding van kerk en staat. Ik kan mij echter beter een liberaal, dan een christelijk historisch parlements lid dienken, dat zijn stem aan het gezant schap zou geven, omdat hij op het oogen- blik de reparatie der regeeringsmachine als het grootste en alles overheerschend belang zou beschouwen. Mej. van Dorp zelf zou echter zulk een stem niet met haar geweten kunnen overeenbrengen. Zilveren tafelgerei. Bezwaren tegen de benamingen G.ero- zilver, Weino-zilver, Alpacka-zjlver, enz. De Bond van edelmetaal-vereenigingen schrijft in een adres aan den minister van arbeid, handel en nijverheid: Reeds geruimen tijd wordt door vele fabrikanten, w.o. de N.V. Gerofabriek van nieuw-zal veren werken te Zeist, tafel gerei in den handel gebracht, vervaardigd van onedel m tail (een alliage van ko per, zink en mogelijk nog andere onedele metalen) en door galvanische verzilvering bedekt met een dun laagje zilver. Tegen het in den handel brengen van dit tafelgerei bestaat bij ondergeteekende geenerlei bezwaar, wel echter tegen de wijze, waarop het in de reclame aanbevo len wordt door het te noemen Gero- zilver, Welno-zilver, Alpacka-zilver, Go- wé-zilver, enz. De benaming Zilver toch werkt mis leidend, en een niet gerinig gedeelte van het koopende publiek meent inderdaad op grond daarvan, dat het, wanneer het Gero- zilver koopt, zilveren voorwerpen ont vangt. Deze aangelegenheid is reeds een jaar geleden in een conferentie onder leiding van den minister van financiën besproken en de redelijkheid van het verzoek erkend. De vereeniging verzoekt nu dat deze zaak ten spoedigste wordt behandeld. De crisis. Dr. de Visser beoogt thans de vorming van een extra parlementair Kabinet. Het Correspondentie-bureau meldt: De poging van dr. de Visser, om te komen tot samenstelling van een z.g. zelf standig rechtskabinet, waarin de thans demissionaire ministers allen zouden zit ting hebben, is niet gelukt. Ingevolge de ruime opdracht, hem door H. M. de Koningin gegeven, wendt de formateur thans pogingen aan tot samen stelling van eem extra parlementair kabinet. Wij lezen in het „Centrum": „Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, zijn de pogingen, door dr. De Vis ser aangewend om de crisis door een compromis te beëindigen, mislukt, wijl een deel der Christelijk Historische Ka merleden er aan vast hield, om, ook ai kwam het compromis lot stand, toch in de T\veede Kamer een motie voor te stellen, waarbij zij hun teleurstelling over de aanvaarde oplossing uitspreken, eeneisch, waarmee, zooals te begrijpen valt, noch de anti-revolutionairen, noch de katholie ken zich konden vereenigen". De anti-revolutionairen en de crisis. In een buitengewone vergadering van de Anti-revolutionaire propaganda-vereend- ging Pro Rege te Utrecht heeft Vrijdag avond m-r. H. A. Dambrink gesproken over de crisis. Aan het verslag van het „U. D." ont- 'Jeerien we dë volgende passages: Wil een kabinet het vertrouwen van het parlement hebben, dan moet het ho mogeen zijn m-et de meerderheid in de Staten-Generaal. Dat is het parlementaire stelsel: de ministers verantwoordelijk aan het parlement. Maar dat stelsel heeft zijn groote gevaren, doordat de Kamer door een verkeerde uitoefening barer rechten, kan zorgen, dat het ministerie niet kan werken, doordat het geen geld zou heb ben. Een groot gevaar is dan ook, dat het parlementaire stelsel leidt tot revolu tionaire, tot incons'iitutioneele daden. Men denke al weer aan den elfden- November. De Kamer heeft niet het recht, om door uitoefening van haar budgetrecht de Kroon van haar prerogatieven te be- rooven. Doet zij dat wel, dan pleegt zij een incons.titutioneele daad. Het budget recht is een controlemiddel, en geen machtsmiddel. Ware het dat, dan zou de Kamer het de Kroon onmogelijk kunnen maken haar souvereiniteit uit te oefenen. Maakt de Kamer misbruik van haar bud getrecht, dan legt zij eigenlijk de sou vereiniteit in handen van het volk. Dat is ook gebeurd t.a.v. het gezantschap bij den paus, en wanneer de chr.-historischen aan de opheffing daarvan hebben medege werkt, hebben zij, tegen eigen christelijk beginsel in, de souvereiniteit gelegd in handen van het volk. Het ging om de gelden voor den benoemden gezant, naet over het gezantschap zelf. En het afstem men van den post ging dan ook niet tegen het gezantschap, wat bleek uit het ge marchandeer van mr. Marchant. Het af stemmen vond plaats om redenen, buiten de begrooting gelegen: om de coalitie te breken. En dat hebben de Chr.-;Hist. Kamerleden niet kunnen of willen inzien. Zij zeggen zelf, dat zij voor de motie- Kersten stemden, alleen om tegen het ge zantschap te stemmen. Maar dan was het tegenover hun coalihegeinootm toch breken van een belofte. Bovendien heeft de Chr.-Hist. fractie misbruik gemaakt van haar budgetrecht, want het stemmen tegen een begrooting om redenen, buiten die begrooting gelegen, wordt door alle christelijke staatslieden veroordeeld. De fractie had het budgetrecht niet als machtsmiddel mogen gebruiken. Het af stemmen van den post was staatsrechte lijk ongeoorloofd, en ethisch een grofheid tegenover Harer Majesteit's regeering. De ex-kroonprins naar ons land? Naar te Wieringen verluidt, heeft de ex-kroonprins het voornemen in het laatst dezer maand een bezoek aan ons land te brengen, waarbij hij ook een dag op Wieringen zal vertoeven. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Bij Apoth. en Drogisten SCHOOL EN KERK. Geref. Kerk. ïerseke. Bedankt voor Lopik door Ds. B. Meyer te ïerseke. STADS-NIEUWS. L a n d b o u w-B i o s c o o p. Arme Clown is een bewerking naar den roman van den bekenden Engel schen schrijver William J. Locke: Eindelijk geland. Een clown van een failliet circus vormt samen met een jong meisje een variété- nummer. Het meisje is een madame sans gêne, echter met een hart van goud, dat warm klopt voor den clown, een jong mens ch van goede familie, echter aan lager wal geraakt en met een voorliefde voor boeken en studeeren. De oorlog breekt uit. De clown wordt om zijn heldendaden kapitein en later kolonel. Met verlof in Engeland vat hij liefde op voor lady Aurioi, welke deze beantwoordt. De clown en de lady De wapenstilstand wordt gesloten en de man, die door den oorlog was omhoog gevoerd, vat zijn ou-de beroep weer op. Hij wordt weer clown en gaat heen van Auiriiol. Maar de clown kent zijn kunsten niet goed meer en wordt uitgefloten. Ten slotte vindt hij een betrekking als administrateur in Australië, waarheen Au- riol hem volgt. Een mooie, aangrijpende film, met prachtig spel. Vooraf ging o.a. een film die een uit stekend beeld gaf van de groote ellende, door den watersnood veroorzaakt. Voor de dames (en voor de heeren niet minder) viel volop te genieten van de schitterende, gekleurde mode-film, met de nieuwste Parijsche snufjes. „F ry sk Sel skip". Vrijdagavond 15 Januari is in Hotel „Centraal" alhier opgericht een „Frysk Selskip". Een twintigtal personen traden toe als lid. Als voorloopig bestuur is gekozen: de heeren J. van den Meuien B-osma, Foarsitter; W. G. Koning, Skat- hakler; S. J. Tamminga, Skriuwer. De eerstvolgende vergadering zal gehouden worden op Vrijdagavond 29 Januari 's avonds 8 uur in „Centraal". De vereeni ging heeft -den naam aangenomen van Frysk Selskip „Süd Bevelan." PROVINCIE-NIEUWS. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Wage- ningen waarschuwt tegen de praktijken van Antoine Jean Emile Houbaer, ge boren te Bergen op Zoom 2 Juli 1876, gehuwd met Marie Geertruida Henriëtte van Bij ster veld, handelsagent, inwonende Hoogstraat No. 12 te Wageningen, die er zijn gewoonte van maakt onder valsche, goedklinkende namen bij bankinstellingen telegrafisch en schriftelijk opdrachten te geven tot aankoop van effecten, en slechts bij rijzing van zich doet hooren. O. m. bezigt hij de namen, Gratama, Hallen-berg, HoUenberg, Callenfels, Bickers, Van Loon, Noothoven van Goor, Didam van Hulst, Do-rrestein, Tellingen, Van Ren- kium, Mastboom, Brouwer, Peters, Key en Moulaert. Blijkens waarschuwing van den Com missaris van Politie te Nijmegen maakt dit echtpaar er ook hun werk van ge meubileerde kamers te betrekken om die na eenigen tijd zonder betaling te verla ten. Ook tracht hij op crediet goederen te koopen wat hem reeds eemige keeren gelukte. Betaling bleef dan steeds achter- weg. Thans schijnen zij Wageningen en om geving tot hun operatie-basis te hebben gekozen. Overname in de nieuwsbladen zeer ge wenscht, alsmede mededeeling hiervan aan de plaatselijke bankinstellingen. Wageningen, 15 Januari 1926. De Commissaris van Politie, J. Boersma. Toegangskaarten duinen Oranjezon. Met ingang van 1 Febr. 1926 worden alle permissiiekaarten voor vrije wande ling in de aan de gemeente Middelburg behoorend-3 dunen aan de Oranjezon on der Vrouwepolder ingetrokken. Na 1 Fe bruari 1926 zullen de duinen dezer ge meente aan de Oranjezon, behalve de dui delijk aangegeven weg naar zee slechts toegankelijk zijn voor houders van een nieuwe permissiekaart. Voor de nieuwe permissie-kaarten ver voege men zich o-p iet Bureau van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Middelburg. Rilland-Bath* Vrijdagmiddag even voor 1 uur was bij het passeeren van den mailtrein naar Vlissingen, de 72-jarige H. M. uit Bergen op Zoom met zijn kar bes-pannen met 2 honden op den overweg aan den derden weg alhier. De man die o-p zijn kar zat had den naderenden trein niet bemerkt. De beide honden werden dood gereden, terwijl de boomen gelijk de wagen afbraken. De man bleef won der boven wonder ongedeerd, zoodat dat ongeluk nog goed is afgeloopen. Nisse* Door Zr. Lip-pits werd in dank ontvangen voor de Wijkverpleging een gift van f 10,een van f5,50 en een van f2.50. Voor'de Militie zijn dit jaar alhier ingeschreven negen personen. Krabbendijke. Vrijdag waren de Steen- b-ergsche Ontspanningsclub „Tavenu" en de Mandolineclub onder leiding van dhr. H. J. de Bruyn de gasten van het Nuts- departement. Door de da-mes en heeren werd opgevoerd: „De tante van Char ley", klucht in drie bedrijven. Het stuk werd uitnemend vertolkt en de talrijke geestigheden deden menigmaal de aanwe zigen in schaterlach uitbarsten. Niet min der in den smaak vielen de liederen, ge speeld door de Mandolineclub. Vooral „Plow do you do", dat door de talrijke aanwezigen werd meegezongen, sloeg bij zonder in. Met een geanimeerd bal werd deze avond besloten. Vrijdag 29 Jan. zal als tegenprestatie de tooneelclub op voeren „Tropenadel" te Steenbergen. In het afgeloopen jaar is door de leden der Ned. Herv. Kerk alhier heel wat opgebracht voor de kerk, zending en liefdadige instellingen, o.a. voor de zen ding f610,—, Kinderzorg f466,Neer bosch f 213,Heemstede f 160,ver schillende evangeiisatiëm f 100,Gene rale kas f 100,buitenland f 82,to taal f 1731,Verder werd betaald aan Kerkelijke belastingen f 1500 en huur zit plaatsen f 1650,De collecten brach ten op f 2600,-De Kerkelijke gemeente telt ongeveer 1200 zielen. 's Gravenpolder. Vrijdagavond werd een bijeenkomst gehouden van de afd. 's Gravenpolder van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, waar de heer D. A. Pol dermans een paar van zijn novellen voor droeg in Zuid-Bevelandsch dialect. De zaal van den heer Jonker was goed bezet. Door dhr. A. de Kraker is, tegen 1 April a.s. eervol ontslag aangevraagd uit zijn betrekkingen van Gemeente-veld wachter: Gemeen teb ode en bode van het Burgerlijk Armbestuur, welke functies hij meer d-an 37 jaar heeft bekleed. Wolf aartsdijk. Zaterdag werd onder leiding van den burgemeester alhier, een vergadering belegd, uit alle kringen der bevolking, tot het samenstellen van een commissie tot inzameling van gelden voor de bij den jongsten watersnood getrof fenen. Alle aanwezigen verklaarden zich bereid mede te willen werken aan boven genoemd doel en werd de gemeente ver deeld in een 8-tal wijken. Als leden der commissie namen zitting: A. Weijns, P. Balkenende, J. W. Geluk, D. Schipper, D. Valkier, A. van Strien Hz., M. Kloos terman, Joh. Driedijk, P. d-e Maker, Joh. van der Werf, T. Verburg, D. Zuurland, Joh. Reinhout, Joh. van der Bliek, M. Nijsten en J. Zeegers. De inzameling voor het Huldeblijk aan H. M. de Koningin en den Prins, bij gelegenheid van hun Zilveren Huwelijks feest heeft in -deze gemeente opgebracht de som van f56,20. (Belangeloos). Vrijdagavond gaf de tooneelver eeniging „T.A.V.E.N.U." een soirée voor leden, huisgenoo-tcn en verdere genoo-dig- den. Opgevoerd werd het vro olijke spel „Gebroeders Kalkoen", blijspel in drie bedrijven van G. Nielen. De voorzitter van het gebouw „T.A.V.E.N.U." dhr. J. A. Koert opende met een hartelijke toe spraak de bijeenkomst en nep een wel kom toe aan de talrijke aanwezigen (de zaal was stampvol) waarbij velen van elders In het bijzonder heette hij welkom de too- neelvereeniging „O. K." uit Goes, waar van alle leden op 1 na tegenwoordig wa ren. Ook heeitte hij in 't bijzonder welkom Mej. J. van den Berge, die als zuster van den concierge van het gebouw, be last is met de schoonhoudang van het ge bouw en thans weer na het ondergaan van een ernstige operatie voor het eerst in de zaal tegenwoordig was. Namens het bestuur van het gebouw bood spreker haar een mand met levende bloemen aan en namens verschillende aandeelhouders een enveloppe met inhoud. Dhr. Koert wees erop, dat genoemde tooneel vereeni ging voor het eerst gebruik maakt van het vergrootte en verfraaide tooneel en spoor de de toon eel vereeniging aan om steeds hooger eischen te stellen aan het tooneel- spel. Het tooneelspel werd evenals op andere plaatsen door dit gezelschap is geschied, weer prachtig gespeeld en deed de zaal menigmaal daveren van het lachen. Na afloop beklom dhr. D. A. Constandse, voorzitter van „O. K.' uit Goes het tooneel en sprak zijn groote waardeering uit over de uitvoering van het spel. In het bijzonder roemde spr. de grimeering en de inrichting van het fraaie tooneel. Spr. spoorde het gezelschap aan steeds voort te gaan op den ingeslagen weg tot verbetering en steeds hooger opvoeren van het tooneelspel. Dhr. J. A. Koert bracht een woord van dank aan de speel sters en spelers en bood als een welver diende hulde de dames een bo-uquet bloe men aan. Ook aan het strijkje „O. K." bracht spr. hulde voor de aangename wijze van samenwerking met de tooneelvereem- ging en bood aan Mej. Noordhoek als dames-lid van het strijkje eveneens bloe men aan. Dat de aanwezigen met de woor den van spr. instemden, bewees zeker het daverend applaus. ïerseke. Op verzoek van een 4-tal raadsleden is den voorzitter der gemeente raad verzocht dit college In spoedeischen- de vergadering bijeen te roepen om te be handelen o.a. een request door een 46-tal weirkloozen bij de raad ingediend. Dit behelst een verzoek om de werkloosheid te bestrijden en van gemeentewege of in overleg met particulieren dusdanige wer ken aan te wijzen. Met het oog op de vele arbeiders die ledig aan de markt staan iS het gewenscht dat de raad particuliere werken aan zal kunnen wijzen. Heden viert dhr. A. Verschure zijn 96sten geboortedag. Hij is niet alleen de oudste inwoner, maar tevens de oudst geboren Iersekenaar die veel van de ont wikkeling van ons dorp heeft meegemaakt en weet te ver tellen.Zijn gezondheid is nog tamelijk goed, alleen heeft hij den laats ten tijd wel wat met doofheid te kampen. Kap el le- Onder voorzitters chap van dhr J. van Wingein kwam de varkens verzeke ring „Steunt Elkander" in vergadering bijeen. Herkozen werd het bestuurslid dhr. M. Glas. Dhr. H. Eversdijk die 19 jaar vanaf de oprichting bestuurslid is ge weest, bedankte voor deze functie. De v-oorz. dankte voor het vele dat dhr. Eversdijk heeft gepresteerd voor de ver eeniging; in deze plaats werd dhr. M. Bom gekozen. De kas sluit met een batig slot van f795,96 en is in 1925 f 58,— achteruitgegaan. De kilogramprijs voor vergoeding werd vastgesteld o-p f 0,75 of 80 pet. van de uit te keeren waarde. Vergoed werden vier varkens ter waarde van f 116,02. Tot de vereeniging traden 3 nieuwe leden toe. Besloten werd om f 10 uit te trekken voor het Watersnoodcomité. Een mooi voorbeeld voor o. s. ver- eenigingen. Daartoe vanwege de vereeniging van Oudleerlingen van de Tuinbouwcur- sussen uitgenoodigd, trad Zaterdagavond in het stationskoffiehuis alhier op dhr. S. J. Adema uit Goes, controleur van dien phytopatalogisclien dienst met het onderwerp: Bestrijding van plantenziekten in verband met het sorteeren en verpakken van fruit". Nadat d-e spr. was ingeleid door den v-oorz. -der vereeniging dhr. W. Glas, be gon deze m-et te zeggen, dat er in de laat ste jaren veel is gedaan voor het sortee ren en verpakken van ons fruit om niet verdreven te worden van de wereldmarkt. Spr. roemt de wijze waarop dhr. v. d. Plassche, onze Rijkstuinbouwconsulent heeft gewerkt, om zoo hoog mogelijk de kwantums op te voeren, solied te ver pakken en goed te sorteeren; een wedijver tegen het buitenland. Maar ook, aldus spr., moet met alle kracht gestreden worden tegen de vijan den van het fruit de ziekten bestreden; ja, in dien immer mogelijk uitroeien. Al lereerst wil spr. zich bepalen bij de Fu- sicaclium „de z.g. honingdauw", boeken die hierover zijn geschreven, hebben aan gegeven en ook kan men ketzelf waarne men in het practisehe leven dat peren wel hieronder het allermeest lijden; de sterkst aangetaste zijn meestal Bonne Louise, Le Lectier, Conseiler a la Cour, ook wel Clapp's Favorite en Pree. de Trevoux; bij sommige soorten volgt scheuring, vergroeiing en verrotting. Van de appels kunnen worden genoemd Goud- reinetten, Transparente de Cronsels,meest al volgen hier vlekken. Bij vochtig broeiend weer wordt wel eens gesproken bij den fruitkweeker, het is schurftweer. Het weer speelt alsdan parten. Spr. geeft aan als het beste bestrijdings middel Bordeauxsche pap of Califomji- sche pap, ook met arcenicum-aparaten zijn dikwijls goede resultaten bereikt., Men zij, aldus spr. voorzichtig met de onderbeplanting, b.v. kruisbessen kunnen tegen geen zwavelapparaten, vanwege de ondercultuur moet nog al eens geschipperd worden. Aldus voortgaande kwam spr. tot zijn tweede punt, de Carpoaapsa, het vlindertje dat des nachts in Juni en Juli vliegt en de wormstekeligheid veroor zaakt, ook hiervoor geeft dhr. Adema de bestrijdingsmiddelen aan. Verschillende hedendaagsche ziekten werden de revue gepasseerd en de f rui tk weekers aangera den om toch vooral de bestrijding niet op te geven. I Verschillende vragen tot den spr. ge richt, werden in den breede nader toege licht en beantwoord. De Rijkstuinbouwconsulent v. d. Plas sche spoorde aan om homogeen den strijd aan te binden tegen de plantenziekten, niet de een doen en den ander nalaten. Dan eerst, wanneer ieder dien strijd aan-

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2