rA^rilP f AI IR MT llULijtJlL liUUIfiiil 1 N\ 8 Maandag 18 Januari i0i6 Ü5" Jaargang» s? FEUILLETON „K" Bij Hoes! of Verkoudheid Thermo-Tabletten Anga-Bonbons-Jp^ P gsjp '1 Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 Uitgave Naamlooz© Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. BUITENLAND. Onrust in Roemenië. In Roemenië heerscht lievige ontstem ming onder de bevolking over den offi- cieelen uitleg van 's prinsen Karei's af treden als kroonprins. Deze ontstemming heeft tot gevaarlijke dingen geleid. Er zijn de laatste dagen te Boekarest groot© be toogingen ten gunste van den prins ge houden en daarbij is hevig verzet aamge- teekend tegen het aanvaarden van zijn af stand doen. Prof. Jorga, het hoofd van de nationaal-democraten en een der voor naamste woordvoerders van de oppositie, heeft openlijk verklaard, dat de prins het slachtoffer is geworden van een in trigue der regeering. Ook in het leger, dat voor een groot deel den prins welgezind is, hebben, zich ernstige teekenen van ontevredenheid voor gedaan. De regeering heeft het noodig ge acht 28 generaals te pensioneeren. Wegens den dreigenden en uitgebreiden aard van de ontevredenheid des volks zijn de bladen sinds een dag of zes aan een strenge censuur onderworpen. Volgens een bericht aan de Berlijn- sche bladen is in verband met de heer- schende onrust in zes districten de staat van beleg afgekondigd. Een Russische vakvereenigings-delegatie naar West-Europa. Naar uit Moskou wordt gemeld, ver trekt van daar dezer dagen een delegatie uit de vakbonden naar Londen, om aldaar met de Bntsche vakbewegingsleiders de mogelijkheid van samengaan te overwegen. Na Londen zal de commissie met het zelfde doel Nederland en Duitschlamd bezoeken. Leider der delegatie is Tomski. De bezetting in het Rijnland. Het bericht uit Parijs aan de „Daily Telegraph", dat de subcommissie van den gezantenraad heeft voorgesteld de sterkte van de bezettingstroepen in de tweede en derde Rijnlandzone op 75.000 man te bepalen (60.000 Franschen, 8000 En-, gelschen en 7000 Belgen) baart in Duitsch- land heel wat opzien. De pers trekt er tegen van leer en herinnert aan de verze kering te Locarno aan de Duitsche ge delegeerden gegeven, <^at de troepensterkte tot 45.000 man zou worden verminderd. „De Tagliche Rundschau" (volkspar tij) schrijft, dat hij bevestiging van het bericht, van een vervulling der te Locarno gegeven beloften geen sprake meer is. „De Germania" wijst op de ernstige teleurstelling, welke dit besluit zou wek ken. Het blad eischt van de Fransche regeering, die allereerst stem heeft in deze zaak, dat zij den maatregel nog eens zal overwegen. De Duitsch-nationale pers ziet in het voorstel het beste bewijs voor de juist heid van het verzet tegen Locarno. Frankrijk. Cour lo mer, een dorp in het Orne-depar tement, heeft het denkbeeld gehad, geld bijeen te brengen om daarmee de staats schuld te verminderen. Het voorbeeld heeft navolging gehad in ©enige gemeenten en nu hebben ook inwoners van de stad door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Ik meen het hoor. Ga maar naar school en gebruik je krijt daar beter". Hij zette den jongen neer. Er was een zekere teederheid in zijn handen en in zijn stem, als hij met kinderen omging. Al zijn strengheid kon dat niet verbergen. Terwijl de jongen weg liep, viel K.'s oog op hetgeen hij op het cement ge schreven had. K. las: Max Wilson Trouwen. Sidney Page Liefde. Het kinderlijke gekrabbel staarde hem brutaal aan; iets heiligs was dien dag ontheiligd. De bariton zong nog steeds, Idoch thans was het: „Ik ben een en twin tig en zij is achttien". Het was e^n vroo- lijk wijsje, zooals het wijsje behoorde te zijn. dat Johnny Rosenfeld in zijn langen slaap had gesust. De opgewekt heid was weer van K„'s gezicht verdwe nen. Eigenlijk beteekende de Straat niet yeal meer dan één woiprd voor hem: Sid- Colmar besloten hetzelfde te doen. De bond van oud-strijders te Colmar zal een inschrijving openen tot een bedrag van 300.000 frank; voor dat geld zal hij staatspapieren koopen: schatkistbons en obligaties van de nationale verdediging en deze effecten zullen vervolgens in het openbaar worden verbrand. De Ver. Staten en de Volkenbond. De Ver. Staten hebben Vrijdag den grootsten stap, tot dusver, gedaan op den weg naar actieve medewerking aan den Volkenbond. Sir Eric Drummond maakte bekend, dat de Ver. Staten in het vervolg alle internationale verdragen, door hen te sluiten, officieel ter kennis zullen bren gen van den Bond, en door hem te laten publiceeren. Dit is een groote afwijking van het optreden tot nu toe van de Ver. Staten. Tot dusver werden zelfs de mededeelingen die uit Genève naar Washington gestuurd werden, niet eens bekend gemaakt of slechts na een uitstel van ettelijke maanden Onlangs echter hadden de Ver. Sta ten reeds voor het Ontwapeningsjaarboek van den Volkenbond inlichtingen verstrekt over de Amerikaansche wapeningen ter zee en te land. Voorts verstrekten de Ver. Staten aan den Volkenbond al inlichtingen over den handel in blanke slavinnen, den handel in opium, enz. Rusland. Toenemend antisemitisme. „De Prawda" wijst op een toenemen van de anti-semi.istische gezindheid in Rusland. Een verontrustend teeken acht het blad het, dat niet slechts de bevolking, maar ook sommige plaatselijke autoritei ten van een dergelijke gezindheid blijk geven. Het komt voor, dat aan werklooze Joden werk of ondersteuning is gewei gerd enkel vanwege het feit, dat zij Israë liet zijn. Het is noodig zegt de Prawda dat cliit kwaad in de kiem. onderdrukt wordt en men het geen gele genheid geve, verder wortel te schieten. In het Oeral-gebied en in het Zwarte Zee-district zijn vergaderingen belegd, waarop protestmoties zijn aangenomen te gen de bevordering van de Joodsche ko lonisatie door de sowjet-regeering. Rusland bereid tot samenwerking met den Volkenbond. Het Russische nieuws-agentschap heeft van bevoegde zijde vernomen, dat de Sov jet-regeering besloten heeft deel te nemen aan de werkzaamheden van de prelimi naire commissie voor de ontwapenings conferentie van den Volkenbond en dat zij zich ook niet zal verzetten tegen de deelneming der Russische deskundigen aan de economische conferentie, wanneer deze althans niet op Zwitserschcn bodem plaats vindt. Rusland wil non-agressie-verdragen sluiten met alle Staten. Volgens het nieuws-agentschap „Bei- ga" heeft in een conferentie te Moskou Rakofsky verklaard, dat men de verdra gen van Locarno den anti-sovjetistischem angel moet uittrekken. Als middel daartoe stellen wij aan alle ney. En nu zou binnenkort dat deel van zijn leven worden afgesloten. Hij keerde zich om en ging bedrukt het kleine huis binnen. Christine riep hem van af haar klein balcon. „Ik dacht, dat ik je stap buiten ge hoord had. Heb je tijd om hier te ko men?" K. ging door de woonkamer en ging in de deuropening van het balcon staan. Zijn kalme oogen zagen op haar neer. „Ik zie je zelden tegenwoordig", klaag de zij. En toen hij niet onmiddellijk ant woordde, vervolgde zij: „Heb je al be paalde plannen gemaakt, K.?" „Ik zal het werk van Max doen, totdat hij weer in staat is het over te nemen. Daarna „Ga je weg". „Ik denk van wel. Ik krijg zeer veel brieven, welke me daartoe aansporen. Ik geloof, dat ik zal blijven nu ik weer aan het werk ben. Mijn vroeger hospitaal is gesloten. Ik zou daarheen willen gaan ze vragen mij terug te komen doch het schijnt zoo nutteloos: ik ging heen omdat ik gevoelde, dat ik niet het recht had op dezelfde wijze te blijven werken; en nu terug te krabbelen, alleen omdat het toeval me gedwongen heeft mijn be roep weer op te vatten, terwijl ik weet, dat ik er evenmin recht op heb als toen ik heenging." „Ik heb Max gisteren opgezocht. Je van Volwassenen en Kinderen Doos EOOtabl. 45cent. Doozen a 60en 90ct. ir/j Bij Apoth.en Drogisten. 1 vjËÊSÊ&Èk Staten voor met ons een verdrag van non agressie te sluiten volgens het type van het Turksch-Russisch verdrag. Dit laatste is ons antwoord op Locarao. De financieele regeling met de gewezen vorsten. Volgens de „Vossische Zeitung" zijn de middenpartijen van den Rijksdag" het in principe eens geworden over de wijze waarop een finanricele regeling met Le den van de gewezen regeerende huizen dient te worden getroffen, voor zoover hun eischen valorisatie betreffen. De mid denpartijen zu.len een wetsontwerp op stellen dat weidra aan den Rijksdag zal worden voorgelegd. Dit wetsontwerp zal de stichting van een bijzonder scheidsge recht bij het rijksgerechtshof te Leipzig voorstellen. Dit scheidsgerecht zal niet alleen over eischen van de gewezen vor sten maar ook alle andere valorisatie- eischen te beslissen hebben. Hel scheids gerecht zal worden samengesteld uit be- roepsrechters en ambtenaren. Italië. Mussolini definitief minister van landsverdediging. Mussolini is thans bij koninklijk be sluit definitief benoemd tot minister van oorlog, marine en luchtvaart, functies, die hij, naar men weet tot dusver ad-interim bekleedde. Een Mussolini-museum. Zaterdag is te Rome het museum Be nito Mussoliri geopend, dat geheel ge wijd is aan den grooten Leider. Toselli In het hospitaal te Florence is op 43- jarigen leeftijd overleden de pianist To selli, die eens met kroonprinses Lou:se van Saksen vluchtte, haar later huwde, maar kort daarop weer van haar geschei den is. België» Bevolkingscijfers van Antwerpen. De corr. van de N.R.C. meldt, dat de bevolking van Antwerpen thans, zonder de eveneens zeer dicht bevolkte voor steden, 308,103 inwoners bedraagt. In het afgeloopen jaar werden 4690 wettige en 497 onwettige kinderen geboren. Het geboortecijfer viel van 17.1 per 1000 in woners, in 1924, op 16.7 in 1925. In den loop van hetzelfde jaar werden 3749 sterf gevallen aangegeven, het sterftecijfer steeg van 10.3 in 1924 tot 10.6. Het aantal hu welijken bedroeg 3179 (v. j. 2974); dat der echtscheidingen 131 (v. j. 185.) Kardinaal Mercier. De toestand van kardinaal Mercier blijft stationnair en geeft nog steeds tot groot© bezorgdheid aanleiding. weet zeker hoe hij over dit alles denkt?" Onrustig bewoog hij zich op het balcon. „Maar wie zou zoo iets doen?" vroeg hij. „Ik zeg je Chris/fine, het is niet mo gelijk." Zij ging niet op het onderwerp door. Zij dacht aan het kleine huis zon der K„ aan dagen, waarop zij zijn stap op de trappen niet zou hooren, noch het zware kraken van zijn groote stoel bo ven, als hij zich er in liet vallen. Doch misschien was het beter als hij ging. Zij had haar eigen leven te leven. Zij kon geen geluk opbouwen op den on- vasten grondslag van haar huwelijk, met berusting inplaats van tevredenheid en de vrees altijd op den loer. Dat wist ze; doch zonder werkelijke ellende. Want er was geen werkelijke ellende zonder lief de en haar liefde voor Palmer was dood. „Sidney komt hier van middag". „Goed". Zijn toon zeide niets. „Heb je niet gezien, K. dat Sidney niet gelukkig is?" Hij bleef voor haar staan. „Ze heeft grooten angst doorstaan." „Nu heeft ze geen angst meer. Max maakt het goed." „Wat is het dan?" „Ik ben er niet geheel zeker van, maar ik geloof, dat ik het weet. Zij heeft haar vertrouwen in Max verloren en zij is niet zooals ik. Ik wist het van Palmer voor ik hem trouwde. Ik kreeg een brief. Het is afschuwelijk en ik zal er niet verder RECHTSZAKEN. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. Zitting van 15 Jan. 1926. De volgende zaken werden behandeld: F. W. K., 38 jaar, koopman te Goes, werd beklaagd dat hij op 16 October 1925 te Goes zich schuldig heeft gemaakt aan oplichting van een bedrag van f 135, of verduistering van een bedrag van f 35,-- toebehoorende aan M. P. van Hese. Eisch f 100 boete of 100 dagen hech tenis. Mr. J. W. Goedbloed, raadsman van beklaagde betwistte dat ©r hier van wederrechtelijke bevoordeeling door be klaagde sprake was omdat deze al eige naar was, alvorens v. H. mede-eigenaar werd. Verder bracht de verdediger naar voren dat hier niet waren lastige kunst grepen en mochten die al zijn gedaan, dan in geen geval door beklaagde of hebben deze plaats gehad na het plegen van het reit. Evenzoo is er geen samenweefsel van verdichtselen aanwezig, want als er al één leugen is geweest, dan kan dat toch nooit een samenweefsel zijn. De subsidiaire ten laste legging van verduis tering werd betwist omdat beklaagde het geld niet wederrechtelijk onder zich heeft gehouden. Pleiter vroeg om die redenen vrijspraak. G. H., 32 jaar, rijwielhersteller te Biezelinge, was door den Kantonrechter te Middelburg d.d. 16 December 1925 wegens overtreding der Motor- en Rij wiel wet te Middelburg veroordeeld tot f50 boete of 1 maand hechtenis. Be klaagde en de Ambtenaar van het O. M. waren in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den Kan tonrechter. Het betrof hier een aanrij ding van een autobus bestuurd door be klaagde, een vrachtauto bestuurd door den chauffeur Moens en een luxe auto, bestuurd door den chauffeur Kortekaas. Mr. J. W. Goedbloed trad ook in deze zaak als verdediger op. Pleiter beweerde dat bij Moens alle schuld lag, omdat deze vergeten had een teelten te geven, dat hij zou stilhouden. Kortekaas had voor hij de auto van Moens naderde de auto van beklaagde al gezien, ook reed K. met een snelheid van 35 a 40 K.M. Wanneer hij gestopt had, had de aanrijding niet plaats gehad. Pleiter vroeg op die gronden vernietiging van het vonnis van den Kan tonrechter en vrijspraak voor den be klaagde. Poging tot doodslag. D. Z., geboren te Leeuwarden, 23 jaar, marechaussee 2e kl., gedetineerd te 's Hertogenbosch, is voor den krijgs raad aldaar verschenen, beklaagd ter zake, dat hij op 1 November 1925 te Groningen opzettelijk uit zijn met scher pe patronen geladen revolver schoten heeft gelost, gericht op B. en M. Kimkes, waardoor de eerste door een der af geschoten kogels is getroffen en M. Kim kes in levensgevaar heeft verkeerd en aan beiden zwaar lichamelijk letsel is toegebracht. Bekl. beriep zich op angst of nood weer. Hij en zijn collega waren ieder op ingaan. Ik durfde mij niet terug te trek ken juist voor het huwelijk. Doch Sidney heeft meer karakter dan ik. Max is niet de man, waarvoor zij hem hield en ik twij fel of zij hem ooit zal trouwen". K. keek naar de Straat, waar de na men van Max en Sidney blootgesteld wa ren aan de zon en de glimlachjes van de Straat. Christine kon wel gelijk hebben, dat veranderde niets voor hem. Christine dacht onwillekeurig weer aan zichzelf; aan Palmer, die zich toen juust iets beter gedroeg; aan K., die weg zou gaan; aan den nacht, waarin K. haar in zijn armen genomen en weer van zich ver wijderd had. Hoe verkeerd was toch al les! Wat was het leven een onbegrijpe lijke warboel. „Als je weggaat", zei ze eindelijk, „moet je dit onthouden. Ik zal mijn best doen, K. Jij hebt mij alles geleerd, wat ik weet. Mijn geheele leven lang zal ik veel door de vingers moeten zien. Dat weet ik. Maar op zijn manier houdt Pal mer van mij. Hij zal altijd terugkomen en misschien te eeniger tijd Haar stem stierf weg. In de verre toe komst strekken zich haar jaren uit, ge merkt niet door dagen of maanden, doch door de afdwalingen van Palmer en zijn berouwvolle terugkomsten. „Doe een weinig meer dan vergeten, Christine", zei K. „Tracht van hem te houden. Vroeger hield je van hem. En dat is je sterkste wapen. Het is altijd met- een meisje uit geweest. Toen de meis jes zagen, dat ze werden opgemerkt door familieleden, geneerden zij zich en lieten het voorkomen als werden ze door de marechaussée's lastig gevallen. Daarop volgden tusschen de marechaussée's en die fami'ieleden, gebroeders Kimkes voor meld, oneenigheden, met ongelukkige ge volgen. De auditeur-militair was van oordeel, dat een marechaussée, die zich zoo aan stelt en zich niet kan beheerschen, niet geschikt is voor het potitie-ambt, en eisebte negen maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst, zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De verdediger laakte de lage praktij ken van straatmeisjes, die fatsoenlijke jongelui de dupe maken harer ondeu gende listen. PI. stelde voorts de nood weer van bekl. in het licht en pleitte op verschillende gronden, ook om het onberispelijk gedrag van bekl., vrijspraak subsidiair de uiterste clementie in den vorm van voorwaardelijke veroordeeling, zonder degradatie. De onwillige kiezers» Donderdag heeft de kantonrechter te Amsterdam een aanvang gemaakt met de behandeling der gerechtelijke vervolging- gen ingesteld tegen ongeveer 10.000 a 12.000 kiezeressen en kiezers, die zich bij de Kamerverkiezingen aan hun stem plicht onttrokken hebben. Bij het opmaken van de lijst dergenen, die zich wegens hun nalatigheid voor den rechter zouden hebben te verantwoorden, heeft het Bureau Verkiezingen eerst een schifting gemaakt onder de ongeveer 40.000 kiezers die niet verschenen zijn, waardoor slechts opgeroepen zijn degenen van wie van te voren niet was vast te stellen dat hun verzuim niet aan opzet telijke nalatigheid of onverschilligheid is te wijten. 32 politiebeambten zijn dag aan dag bezig met het uitreiken der dagvaardingen en hebben de eerste 200 zaken gediend. Er zijn nu 1200 dagvaardingen uitgereikt. De verwachting is dat ieder der zes kan tonrechters, die op verschillende dagen zitting hebben, per dag een paar honderd zaken zal afdoen. Op de zitting werd den beklaagden alle gelegenheid afgesneden tot het voeren van pringipieele debatten. Het verloop der procedure (maximum duur 1 minuut) was ongeveer als volgt Kantonrechter: Waarom is u niet ter stembus geweest? Beklaagde: Ik had hoofdpijn. Kantonrechter: U hebt f 3 boete. Vol gende zaak. Kantonrechter (tot volgenden beklaag de, terwijl diens voorganger nog beteu terd staat te kijken): Waarom is u nie ter stembus geweest? Beklaagde: Ik heb gemoedsbezwaren. Waarom Kantonrechter: U hebt f 3 boete. Beklaagde af. Kantonrechter tot volgenden beklaag de: En u, waarom is u Beklaagde: Welke os kiest zijn eigen slachter? Ik het sterkste wapen van de vrouw. En het wint het op den duur." „Ik zal mijn best doen, K., antwoord de zij gehoorzaam. Doch hij wendde zich af van den blik in haar oogen. Harriet was op reis. Van uit Parijs had zij kaarten gezonden aan haar klan ten. Dat was iets nieuws. De twee of drie menschen in de Straat, die haar ge graveerde aankondiging ontvingen, „dat zij daar om nieuwe modellen te koopen voor den herfst en den winter rok ken, avondmantels, receptie-japonnen en sjaals van Poirat, Martial Armand en an deren", lieten de enveloppe toevallig op de tafel liggen, alsof ze alle dagen me dedeelingen uit Parijs ontvingen. K. lunchte alleen en at weinig. Na den lunch herstelde hij een gebroken strijk plank voor Katie en als tegenprestatie perste zij een pantalon voor hem op. Hij dacht er over Sidney te vragen met hem uit te gaan in de automobiel van Max, doch zijn beste pak was kaal. „Ik geloof", zei Katie, toen ze hem het opgeperste kleedangstuk door een kier van de deur overhandigde, „dat deze broek beter tegen wandelen dan tegen zit ten kan. Hij wordt allemachtig dun!" „Ik zal een stofjas meenemen voor het geval er iets mocht gebeuren", beloofde hij haar; „en morgen zal ik een nieuw cosr tuum bestellen". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1