N\ 6. Kiespijn Swiahfom Woensdag 15 Januari 19ÜS6 Ü5a Jaargang. 85 FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, .Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. Engeland en Turkije. Naar de „Sunday Express" meldt, heeft de Turksche gezant te Londen bij het gehouden onderhoud met den premier, Baldwin, medegedeeld, dat Turkije ge negen is, met Engeland te onderhandelen over een modus vivendi of een voorloopig accoord, met een bepaald tijdslimiet en optie voor vernieuwing op voorwaarde, dat Engeland zich zal houden aan de drie volgende punten: le. De betwiste zone zal geheel ont wapend worden voor den duur van be doelde overeenkomst. 2e. Aan den Turkschen handel wordt het recht van transito toegekend voor Bagdad en Basra. 3e. Engeland zal zich onthouden van anti-Turksche propaganda in het Nabije en Midden-Oosten. Het Turksche rijk wenscht een gewa pend conflict te vermijden. Volgens de „Sunday Express" zou Turkije op het standpunt blijven staan, dat de beslissing van den Volkenbondsraad van nul en geene waarde is, terwijl dit land zich evenmin, in welk opzicht dan ook, door deze be slissing gebonden acht. De handhaving van Turkije's recht op Mosoei is volgens de opvatting der Turksche regeering in overeenstemming met de interpretatie van het verdrag van Lausanne. Verder kan geen enkel financieel of economisch voor deel aanvaard worden, eventueel door En geland als vergoeding voor het verlies Mosoei aan te bieden. Een beschuldiging en een voorspelling. De heer Detering, de leider der Ko ninklijke, publiceert in de „Morning Post' een open brief aan de Sovjet-regeering waarin hij alle transacties van petroleum- maatschappijen, die hij vertegenwoordigt, met het Russische nafta-syndicaat, het welk een afdeeling vormt van de Sovjet- Regeering verloochent. De schrijver beschuldigt de Sovjets van handel in gestolen petroleum en stelt vast, dat de sovjets de producten in andere, landen onder den algemeen gel denden prijs kunnen verkoopen, daar zij noch tantièmes, noch belastingen, noch hooge loonen betalen, zooals de Britsche maatschappijen in Rusland deden, voor dat haar eigendommen in beslag werden genomen. De lieer Detering acht het onder de bestaande omstandigheden blijkbaar niet meer mogelijk om zaken met Sovjet-Rus land te doen en geeft de regeering den raad, haar crediet in eere te herstellen en met Lenin te erkennen, dat het bolsje wisme heeft gefaald. De schrijver ver wacht, dat alsdan door het geld en het crediet, dat Rusland zal binnenvloeien, miliioenen levens zuilen gered worden en dat de gelegenheid tot arbeid zal terug- keeren. Tenslotte voorspelt hij, dat het bolsjewisme in Rusland voorbij zal zijn, vóórdat 1926 achter ons ligt. Treinoverval in Mexico. Uit Guadelajara wordt gemeld, dat bandieten tusschen Guadelajara en Mexico (stad) een trein hebben overvallen, waar bij zij de meeste reizigers en ook het mi litaire escorte hebben gedood. Vervolgens werden de trein en de lijken der slacht offers verbrand. De rooverbende be stond uit 20 man, die te Guadelajara in door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Je zegt, dat je mij nooit hebt liefge had, omdat je mij nooit gekend hebt. Ik houd er niet van onzin te praten, Sidney, is het niet mogelijk dat ik de man ben, dien je liefhad die zijn best, voor an dere menschen deed?" Zij zag hem aandachtig aan. Hij miste iets in haar oogen, den lichtenden, pein- zenden blik, waarmee ze hem altijd^ in zijn grootheid had aangezien. Deze nieu we blik zag hem duidelijker, schatte hem op zijn juiste waarde; hij kromp ineen in zijn stoel. „De man, die zijn best deed, is wer kelijk genoeg. Je hebt altijd je best ge daan in je werk. Maar dat andere is ook een deel van je, Max. Zelfs als ik je Jiefhad, zou ik me daaraan njet durven den trein waren gekomen. Men meent dat van de militaire bewaking slechts zeven man er bet leven hebben afgebracht. De boeven wisten te ontsnappen door op de locomotief te klimmen en er van door te gaan. Hun buit was 300.000 pesas. De bandieten worden achtervolgd door militairen. Volgens bij de spoorwegdi rectie ingekomen inlichtingen waren er in den verbranden trein 20 verkoolde lij ken. Men vreest dat er zich onder den wrakhoop nog meer lijken bevinden. Men houdt het er voor dat de trein werd aangevallen omdat de roovers meen den, dat de militaire gouverneur van den staat Jaleco de reis meemaakte. De locomotief, waarmede de boeven ontkwamen, werd verscheiden stations verder gederailleerd aangetroffen. Nader wordt gemeld, dat geen vreem delingen zijn omgekomen. Een sympathieke valsche munter. Een medewerker van de Neue Frei Presse heeft een bezoek gebracht aan Sarospatak en daar met verschillende men schen over prins Windisch-Graetz gespro ken. Daarbij bleek hem, dat de prins in zijn omgeving zeer geliefd is. Van hoog tot laag noemde men zijn vriende- delijkheid en zijn onvormeiijken omgang met zijn nederige dorpsgemooten. Een oud strijdmakker prees 's prinsen moed en kameraadschappelijkheid te velde. Een ad vocaat roemde zijn sociaal gevoel. Nie mand kon de prins iets weigeren. Naar aanleiding van de grondherziening heeft de prins aan dragers van de dapperheids- medaille stuif ken land geschonken zonder, als andere groote grondbezitters, schade loosstelling er voor te vragen. Het bericht van 's prinsen aanhouding had de menschen diep getroffen. Overal sprak men er over, doch van leedver maak viel nergens iets te bespeuren, wel van medelijden met den man, dien men, hoe graag men hem ook mo-ciht, nooit ge heel ernstig had genomen; een kind, dat nimmer volwassen wordt, noemde men hem met een Hongaarsch spreekwoord. Oneenigheid? Reuter meent te weten, dat er groot verschil van meening bestaat nopens den omvang van de werkzaamheden van de voorbereidende commissie voor de ont wapeningsconferentie, waarvan de bijeen komst misschien zal worden uitgesteld. De Vereenigde Staten wenschen de ont wapening ter zee af te scheiden van de ontwapening te land, terwijl Frankrijk, Ita lië en Japan tegen een afscheiding zijn. Verboden Vlaamsche lectuur. In de katholieke colleges te Thieldt, Kortrijk en Brugge is, aan de leerlingen, vóór de Nieuwjaarsvacantie, voorlezing gedaan van een brief, uitgaande van de bisschoppelijke overheid, waarbij (het op straf van doodzonde, aan deze leerlijn gen verboden wordt, voortaan nog de Vlaamsch-nationaiistische maand- of week bladen De West-Vlaming, De Blauwvoet, Vlaanderen, De Vlaamsche Vlagge, en het dagblad De Schelde te lezen. De Fransche socialisten tegen deelneming in de regeering. Het Fransche socialistisch congres is Zondag bijeengekomen. Voordat het con gres geopend werd, heeft de mandaat- commissie de stemmen geteld, die in de verschillende deelen des lands waren uit blootstellen." Onder het raam klonk het scherp ge- bel van een ambulancewagen. Hij rolde door de poorten naar de binnenplaats-, waar zijn onafgebroken gelui, witgejaste knechts te voorschijn riep. Een geval voor de operatiekamer mis schien. Sidney luisterde met opgeheven hoofd. Het was een geval voor haar, de lift ging naar de operatiekamer. Max werd zich zijn verlies opnieuiw bewust, toen hij zag, dat iets anders haar geest reeds bezig hield. De oproep tot den dienst was voor haar een oproep tot den strijd. Haar gevoelige neusvleugels tril den; haar jonge gestalte stond rechtop, in gespannen aandacht. „De lift is naar boven gegaan!" Ze deed een stap naar de deur, aar zelde, kwam terug en legde haar hand licht op zijn schouder. „Het spijt me, Max." Even had ze met haar lippen zijn wang aangeraakt voor hij wist wat ze ging doen. Zoo passieloos was de lichte lief- koozing, dat zij meer dan iets anders de verandering in hun verhouding typeerde. Toen de deur zich achter haar sloot, ■zag hij, dat zij haar ring op den arm van zijn stoel had achtergelaten. Hij imam verdrijft men spoedig met IrVJHHARDT Buisje73d.BijApoth.en Drogisten gebracht door de federatie vergaderingen over de vraag of men deel zou nemen aan de vorming van een Kabinet of niet. Uit de telling bleek, dat 1769 stem men tegen en 1306 vóór deelneming aan de regeering waren uitgebracht. Ernstige aan-aring. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat het stoomschip Empress of Asia, van de Canadian Pacific Mij., 16.900 ton me tende, op de rivier Blackpoint een aan varing gehad heeft met het stoomschip Tung Shing van de Jardine-Matheson Mij., dat 2036 ton meet en dat de rivier opvoer op weg naar Honkomig. De Tung Shing werd middendoor gevaren en zonk binnen enkele minuten. De passagiers en de blanke officieren zijn allen gered, maar vele Chineezen van de bemanning worden vermist. De Empress of Asia, die slechts weinig averij heeft opgeloo- pem, is naar Woese-oag gevaren voor reparatie en zal daarna de reis naar Van couver voortzetten. Brutale roof te New-York. Twee dieven te New-York hebben twee juweliers met zware revolvers neergesla gen midden op straat op de Vijfde Ave- nu 's ochtends op een druk uur en hebben zich meester gemaakt van twee zakken met ongeslepen diamanten ter waarde van meer dan 100.000 dollar. Zij zijn daarna in een automobiel ontkomen, ondanks een hagel van kogels, door de politie op hen gericht. SCHOOL EN KERK. Twee werelden. Watersnood en dominé's. We lezen in de „N. R. Crt.": „Weer zuchten verschillende landen on der de slaande hand Gods. Dat wij ons vernederen onder zijn krachtige hand!", roept prof. Hepp in de Reformatie uit. Deze schrijver vestigt er de aandacht op, dat men met die zelfverdediging niet kan volstaan, want diezelfde God, die slaat, heelt ook, doordat „Hij ons in zijn ge nade in staat stelt, de wonden te verbin den, welke Hij geslagen heeft". Niet slechts gedreven door aigemeene philan thropic, doch door de ontferming van Christus, dienen de Christenen de hel pende hand te bieden. „De Calvinist zij antihumanist, maar hij tooine ook te kun nen wedijveren in het humane". Het is een gedachtengang, waarin de buitenstaander zich moeilijk verplaatsen lean, die van den zoo- sterk menschvor- ming voorges-telden God, „die zit boven den watervloed" en louter om zijn macht te toonen, zijn eigen schepping vernielt. Er is, het zij in <^len eerbied gezegd, een doeltreffender wijze, om zijn om geving te overtuigen van zijn verheven heid. Althans uit menschelijk oogpunt. Zou niet veel van het verzet en de ver warring, die de godsdienst bij dergelijke gelegenheden sticht, zijn te verklaren uit de vermensch-el ij king van de godheid, die hem op. Hij was nog warm van haar vinger. Met een vlugge beweging bracht hij hem aan zijn lippen. In- zijn suc cesvol jong leven had hij nog nooit zoo sterk het bittere van de mislukking geproefd. De warmte van de kleine ring deed hem pijn. Waarom hadden ze hem niet -laten sterven? Hij wenschte niet te leven. Hij wilde niet leven. Niemand hield van hem. Hij zou Zijn blik van den ring opheffende, zag hij den rooden gloed van de rozen, die hij dien ochtend ontvangen had. Zelfs in de schemering gloeiden zij met hun vu- rigen kleur. De ring was in zijn rechterhand. Met de linker verschikte hij zijn boord en zijden das. K. zag Carlotta dien a/vond voor de laatste keer. Katie bracht hem bericht op de plaats, waar hij Harriet haar kof fer hielp sluiten zij ging op reis naar Europa voor de herfstmodes dat er iemand voor hem in de gang was. „Een dame!" zei ze, de deur achter zich sluitende bij wijze van voorzorg. ,En 't is maar goed voor haar, dat ze niet uit de steeg komt. De manier, waar men ecndeels als een menschel ij ke maje steit vereerenswaard tracht te maken, maar andcrsdeels gedachten toeschrijft en daden toekent, die, zoo zij door menschen geschiedden, het verwijt van onredelijke heerschzucht zouden uitlokken? In volstrekte tegenstelling met dit soort beschouwingen is de vrijzinnige opvat ting, waarvan wij een duidelijk voorbeeld vinden in een betoog van den Doopsge zinden predikant dr. F. van der Ploeg in het Vrijzinnig Godsdienstig Kerkblad van Groningen. Deze verklaart ronduit, dat de vrijzinnigen dergelijke „zoo weinig geestelijke" gebeurtenissen niet „ook maar eenigszins" kunnen zien in godsdienstig licht. „Hier valt", aldus deze schrijver, „voor menschen niets te verklaren, niets te begrijpen, wij weten er eenvoudig niets van, zooals wij meenen, dat alle natuur gebeuren niets te maken heeft met de geestelijke gesteldheid van menschen". De schrijver hoopt, „dat de getroffenen zich de verzekerdheid niet zullen laten ontroo- ven, hoe groot en treffend het ongeluk ook moge zijn, dat deze wereld tóch is Gods wereld en niet een chaos, en dat, hoe onbegrijpelijk en ondoorgrondelijk zijn wegen ook mogen zijn, zij toch voeren naar 's werelds en 's menschen waarachtig heil". Wil men in het gebeurde tot allen prijs een teelten zien, dan kan dit z. i. niet zijn een straf over het ongeloof, want naar de schrijver tersnede opmerkt, is het geen weinig lterksche of vrijzinnige bevolking, maar zijn het juist overwegend Room- sche en orthodoxe streken, die de Heer in dit geval zou kastijden. Mocht men in de overstrooming een teeken zien», dan zou, zegt hij, het dit kunnen zijn, dat, zooals God zijn zon laat schijnen over boozen en goeden en regent over recht vaardigen en onrechtvaardigen, de wate ren thans de landen overstroomen van godsdienstigen en ongodsdienstigen, van Protestantschen en Roomschen, van vrij zinnigen en orthodoxen. „Als" met een machtige zwaai heeft de natuur, heeft de Almachtige, al dat Kleingeestig gekibbel, al die vakjes en hokjes, kerken en kerk jes, voor een tijd althans, weggevaagd". Aldus staan ook weder in de water- snood-preeken twee werelden tegenover elkaar. FINANCIEEL NIEUWS. Het Jurgens-concern. Het Nat. Persinstituut schrijft ons: Onze vertegenwoordiger, welke ook de tweede aandeelhoudersvergadering van Ant. Jurgens' Ver. Fabrieken bijwoonde, bericht, dat thans de voorgestelde statu tenwijziging definitief werd goedgekeurd met 2627 tegen 2 stemmen (de laatste namens Mr. van Houten, welke wederom afwezig was). Indien de Koninklijke goed keuring tijdig wordt verkregen, zal de wimstverdeeling over 1925 reeds volgens de nieuwe statuten plaats hebben. Zeer belangrijk waren de antwoorden, welke door den heer Ant. Jurgens wer den gegeven op vragen, door aandeelhou ders gesteld. Na de toezegging, dat zoo veel mogelijk getracht zal worden, in het jaarverslag meer gegevens te verstrekken omtrent de ondermaatschappijen, werd me degedeeld, dat ondanks den slechten eco- nomischen boestand in Duitschland, de resultaten over 1925 zeer gunstig zijn. Van een eventueele prijsregeling van re- geeringswege in Duitschland worden ook op die menschen bij U komen bedelen is een schande en van nu af aan bent U voor hen niet thuis." K. had zijn jas aangetrokken en zon der zelfs een blik in den spiegel te wer pen, ging hij naar beneden. Carlotta stond in de gang onder de gaslamp en hij zag onmiddellijk de verwoestingen, welke haar moeilijkheden in haar uiterlijk hadden aan gericht. Zij was doodsbleek en zag er tien jaar ouder uit dan zij was. „Ik ben gekomen, zooals U ziet, Dr. Edwardes." Wanneer er nu en dan iemand bij hem kwam om hulp, in welke gevallen het in den regel om geld te doen was, ge bruikte hij Christine's woonkamer als zij uit was. l om hij nu de deur op een loer zag staan en de kamer duister was, ging hij Tinnen en draaide hij het licht op. „Kom binnen; hier kunnen wij beter praten Eerst ging ze met zitten; doch toen ze opmerkte dat ook hij toen bleef staan, ging ze zitten. Blijkbaar vond ze het moeilijk om te beginnen. „U zoudt komen", moedigde K. haar aan, „om eens te zien of wij iets voor U zouden kunnen bedenken. Ik geloof, dat ik het nu gevonden heb". „Als het een ander hospitaal is. Hier geen bijzondere nadeelen verwacht. Het bericht, dat het Jurgens-concern financieel betrokken zou zijn bij den minder goeden gang van-zaken bij de Gross-Gerau, werd absoluut onjuist en tendentieus genoemd. Een beursman deelde mede, dat bona fide aandeelhouders het proces-van Hou ten zeer betreuren. Van de bestuurstafel werd echter door Mr. Fruin medege deeld, dat een gunstige afloop wordt ver wacht en dat dit proces allerminst de koninklijke goedkeuring van de statuten wijziging zal vertragen. Tenslotte sprak een aandeelhouder er zijn verbazing over uit, dat Mr. van Hou ten wederom afwezig was, en werd door de vergadering onder applaus hulde ge bracht aan de Directie voor het gevoerde beleid en haar waardige houding tegenover de aantijgingen in de „Haagsche Post". BINNENLAND. Een persoonlijk woord van de Koningin tot haar volk. Teruggekeerd van mijn bezoek aan de door den watersnood getroffen streken is het mij eene behoefte een persoonlijk woord tot mijn Volk te richten. Naast dank aan God, zij dat een woord van oprechte waardeering tot de redders der kostbare levens die in gevaar verkeerd hebben, zoowel als tot allen die medewerkten tot het liefdevol onthaal, dat den van hun dak beroofden alom be reid is. Niet minder waardeering heb ik voor hen, die rust noch krachthebben ontzien, om verder onheil te keeren en die niet versagen, waar nog steeds onvermoeide werkzaamheid geboden is. Ik ben verzekerd van uw aller innig medeleven met het leed dat zoovelen ge troffen heeft, een leed waarvan' ik zelf getuige ben geweest. Kennende de kracht die er van uit gaat, zich gedragen te weten door ge meenschappelijk gebed, zoowel voor de door den watersnood getroffen als voor de verdedigers onzer dijken, zullen allen zon der onderscheid een wettisch van mij ver vullen, wanneer zij zich daarin met mij vereenigen. WILHELMINA. De kabinetscrisis. De parlementsredacteur van Het Volk meldt aan zijn blad: In verband met de in de pers gerezen vraag, of de vergaderingen der katholieke en anti-revolutionaire Kamerfracties aan leiding kunnen geven, dat alsnog een con tact tusschen den kabinetsformateur en de Kamerfracties tot stand komt, verne men wij uit de beste bron, dat uit het standpunt van den kabinetsformateur, die poogt, een z.g. zelfstandig rechtsch kabi net te vormen en daartoe alleen met de zittende ministers zich in verbinding heeft gesteld, voortvloeit, dat ook in deze da gen door hem geen contact met de Ka merfracties wordt gehouden, omdat an ders de door hem beproefde f ormatie het karakter zou hebben van de vorming van een parlementair kabinet, welke vorming door het vervallen van de eerste op dracht, door de Koningin aan dr. De Visser verleend, uitgesloten is. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent in de stad zou ik liever niet .blijven." „U houdt van chirurgie, nietwaar?" „Meer dan van iets anders". „Voor we dit afdoen, moest ik U eerst maar eens zeggen, waaraan ik ge dacht heb. U weet natuurlijk, dat ik mijn hospitaal gesloten heb. Een reeks gebeur tenissen waren er voorgevallen, die mij tot de conclusie hadden gebracht, dat ik in dat beroep niet op mijn plaats» was. Dit zou niet van belang zijn als het volgende er geen verband mee hield. Ze trachtten mij te overreden om terug te gaan, en ik tracht mezelf te overreden, dat ik er geschikt voor ben. U ziet zijn toon was gewild vroolijk dat mijn zelfvertrouwen zoo goed als weg was. Als (men dat verliest, is er niet veel over". „U hadt zeer veel succes gehad". Zij keek niet op. „Tot op zekere hoogte. Ik zal U er verder niet mee lastig vallen. Dit is mijn aanbieding: Wij zullen trachten dat van Schwitter en de rest te vergeten en als ik terug ga, zal ik U in de operatie kamer nemen". „U hebt mij al eens weggezonden!" „Maar ik kan U terug vragen?" Hij glimlachte aanmoedigend tegen haar. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1