ROUW-CIRCULAIRES. Een Woonhuis en Erf, NETTE DIENSTBODE. *ls eeuig bezit trok men weg over den modderigen, papperigen dijk. De wagens en auto's, welke men had kunnen krijgen, werden gebruikt voor het vervoer van de zieken en ouden van dagen. De vluchtelingen worden in de omlig gende gemeenten onder gebracht. Hen misplaatste grap. Te Deventer heeft zich een ergerlijk feit voorgedaan. Uit het geheel over stroomde Knutte dorp klonken Vrijdag in den laten avond hulpkreten. Ondanks den feilen stroom spoedden politie en schippers zich met booten naar het midden van het buiten de stad gelegen dorp, om daar tot de ontdekking te komen, dat een der weinige bewoners van de verlaten stads wijk op zijn manier een grap had willen uithalen, door om hulp te schreeuwen. Hij zag lachend aan, dat op zijn geroep ook hulp opdaagde. De man zal zijn straf niet ontgaan. De gasfabriek werkt weer. Gunstige berichten. De gunstige berichten uit het geteisterde gebied honden aan. Het water en het overstroomde gebied bij Zalk daalt langzaam. De dijkbreuk bij Dalfsen is dichtgestopt. Koninklijk bezoek. H. M. de Koningin heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan Zaltbommel en den Bommelerwaard en Zaterdag aan Den Bosch en Tilburg. De Koningin b(j Paunerden en in Den Bosch. Het Hbld. verteld van de tocht van de Koningin naar Pannerden Onderweg kwamen wij langs het hoo- ger gelegen huis van den varkenskoopman De Beijers, een eenvoudigen Geldemchman die ook vluchtelingen in huis had. De Koningin sprak hem aan en hij antwoordde even vrijmoedig alsof hij met zijn eigen menschen stond te praten. „Ja Majesteit*, zei hij, „we zullen het wel weer langzaam te boven komen wii moeten den moed maar niet laten zakken. En dat doen we ook niet, dat hoeft ook niet, want we hebben zoo'n goeien burge meester (dia moest achter de Koningin dezen lof zijner eenvoudige gemeentenaien aanhooren) en daarom zal het met ons viel gaan*. Dat was nu diezelfde bemoedigende geest van al die ougelukkigea hier in de bunrt, die hun droevigen toestand, welke eiken toeschouwer schokken moet, blij" baar zelf niet eens zoo fel gevoelen. Toen de Koningin weer verder wilde voegde hij haar een eenvoudig, maar o zoo hartelijk en warm klinkend „Wel thuis, Majesteit*, toe. De vrouwen achter hem hadden tranen in de oogen... Over bet bezoek te Den Bosch vertelt de Msb. het volgende In het gymnastieklokaal in de Isabella- kazerne, waar de mannen zijn gelegen, bracht iner, o.a. een 79-ia ig man bij de hooge bezoekers, die in zijn lange leven reeds vier ernstige watersnooden had meegemaakt, waaronder de ramp van 1861. „U is uit Dreumel, nietwaar vroeg H. M. Op het bevestigend antwoord vroeg zij vervolgens „Hebt u toen Mijn Vader nog gezien bij Zijn bezoek Het oodje zeide daarop, zich heel goed het bezoek van koning Willem III aan Dreumel te herinneren. Toen H. M. de Isabellakazerne verliet, had zich een dichte haag van vluchtelin gen, mannen, vrouwen en kinderen, bi; den uitgang opgesteld, die haar met luide, hoera's uitgeleide deden. Vervolgens werd de verzorging van het vee in verschillende groote stallen in oogenschonw genomen. Bij het afsoheidnemen op het station gaf de koningin mgr. Prinsen haar inge nomenheid te kennen met het mooie werk vaa het R. K. Huisvesting-Comité en sprak de hoop uit, dat men het op dezelfde wijze zou kunnen volhouden, gezien het feit, dat de zorg voor de vluchtelingen nog geruimen tijd zal moeten duren nu zoovele huizen in de water8noodgebieden vernield zijn en nog vernield zouden worden. Des middags werd Tilburg bezocht. Nadere berichten. De Crt. meldt uit t'nfjh De ramp wordt door de boeren alge meen geweten aan de ophooging van den Beerschen Overlaat. Men is het er vrijwel over eens, dat geen verbeteringen zullen baten, zoolang aan de Maas haar vroegere winterbedding niet zal zijn teruggegeven en de Maas-overlaat-, die vroeger als vei ligheidsklep dienst deed, niet is heropend. De bevolking dezer streek lijdt econo misch door de .-amp geweldig. Niet minder dan 1000 wagons aardappelen zijn ver loren gegaan. Niet te schatten hoeveel heden voederbieten en andere veldvruch ten zijn verloren gegaan. Omtrent de overstrooming bij Zalk meldt het blad nog Hoewel de sluizen bij Oosterwolde zoo krachtig mogelijk spuien op de Zuiderzee, kunnen zij toch het water dat door de dooibraak komt, niet afvoeren, zoodat de vloed geleidelijk dieper het land indringt. In de omgeving van Elburg staat het water voor de stad. Ook is het water tot Kampen doorgedrongen. Heden heeft de burgemeester van Zalk en Veecateo, de heer P. van Vleuten, per roeiboot een onderzoek ingesteld op alle boerderijen, welke door het water geïsoleerd zijn, en die door de bewoners niet verlaten zijn. Waar dit wenschelijk was, is een roeiboot te hunner beschikking gesteld. GEMENGD NIEUWS- Broedertwist te Barne- v e 1 d. Een gruwelijke vechtpartij tusschen de drie gebroeders Moll, allen bakker te Barneveld, op Nieuwjaarsdag, heef wel een zeer treurig verloop gehad. Vrijdag morgen is namelijk de middelste in leef tijd, de bijna 26-jarige J. M„ wien met een dolkmes een diepe snede in de zijde was toegebracht, overleden. Voorts ligt de oudste broer, de ruim 30-jarige R. M-, die door ziju twee jongere broers met een knuppel en een bakkersschotel was mis handeld, mg met hooge wondkoortsen te bed, terwijl de jongste broer, de 23-jarige C. M., nog steeds de gevolgen van zijn afgesneden handspieren ondervindt. Vooral voor de hoogbejaarde ouders van dit drietal inwonende zoons (meer kin deren heeft het echtpaar niet) heeft het Nieuwjaar das wel heel treurig ingezet, St. Bureaucratius. Een m'litair, naar Nijmegen gediri geerd om daar hulp te verleenen aan de slachtoffers van den watersnood, heeft aan het Hbld. bericht, dat daar op 7 Janu ari officieren en manschapptn op de fiets zijn aangehouden, om te zien, of zij het nieuwe belastingplaatje wel op hun rij wiel hadden bevestigd, Van een der door deze activiteit van den fiscalen Bureau cratius getroffenen wist hij, dat hjj eenige nachten niet uit de kleeren was geweest en zich den tijd voor zjjn maaltijden niet had gegund, omdat het werk in verband met den watersnood, tot hulp aan mensch en vee hem geheel in beslag nam.) Van menschen, die sedert 31 Dec, of 1 Jan. reeds voor het watersnood» erk ginds vertoeven, heelt men het rijwiel in beslag genomen en op het verzoek om teruggave werd afwijzend beschikt, hoe wel die fietsen noodig zijn voor het werk en het garnizcen Nijmegen niet over voldoende rijksrijwielen beschikte, om er aan ieder, die er een noodig heeft, een te verschaffen. Hij schreef er bij „Nu nog de rijbe wijzen en de nnmme.bewijzen van de hulpverleenende auto's nakijken, en in Nijmegen vlot het dan best 1", maar het blad vindt deze satire onbillijk. Want staat de watersnood in de reglementen en dienstvoorschriften Als die daarin niet is vermeld, dan is hij er immers niet. Gezond verstand, dat in de gegeven omstandigheden de hulp aan slachtoffers laat voorgaan, is ook maar een waan voorstelling van de „geadministreerden", waarmede een goed dienaar van St. Bureau cratius natnuriijk geen rekening behoeft te houden. Het is nog lang niet tot allen, die in pubiieken dienst zijn doorgedrongen dat de administratie er is ten dienste der Alleen daaruit is de malligheid te ver klaren, die thans in Nijmegen terecht ergernis verwekt. Onder de tram. De Crt. meldt: Zondagavond omstreeks kwart over 7, liepen de gebroeders L. M., oud 63 jaar en A. M., oud 48 jaar, beiden wonende te De Bildt in beschonken toestand op den Biltschenweg nabij de buitenplaats Houderinge. Zij liepen rechts van den weg, toen uit de richting Zeiist een elec- triscbe tram kwam aanrijden. Plotseling laveerden de gebroeders voor de train en voordat de wagenbestuurder kon stoppen werden zij aangereden. De jongste der broers werd door den motorwagen op het tweede spoor van de trambaan geworpen en schoof daar een eind over den weg, waar hij bleef liggen. De 63-jarige L. M. echter kwam onder den motorwagen terecht en was onmid dellijk dood. De jongste broer had slechts eenige ontvellingen aan het hoofd opgekropen en een gekneusd been. doch daar hij dronken was werd hij op een wagen naar het poli tiebureau gebracht, om daar zijn roes uit te slapen. De 63-jarige L. M. was- weduwnaar en laat geen kinderen na. De „Nijverheid I" einde lijk gevonden. Zaterdag hebben twee Elburger vis- schers, die samen op spiering vischtan, in hun netten opgehaald het lijk van den machinist Blauw, uit Rotterdam, machi nist van de „Nijverheid I", van de N.V. Van der Schuyt's Stoombootreederij, die 25 Nov. 1925 op de Zuiderzee is ver gaan. Daar door de Bergingsinaatschappij op het vinden van het wrak een premie was van f250 en het lijk sporen vertoonde van door de netten van den vis- wrak of uit deit modder, zijn de vïsscKers naar het wrak gaan zoeken. Het vermoeden toch was gewettigd, dat het wrak niet ver zou af liggen. Wel dra bleven de netten dan ook achter het wrak haken. Het ligt in het Schokker vaarwater, op diep water, onder de z.g. „Val van Urk". Een schipper, die, vluchtend voor den storm, het vergaan van de „Nijverheid I beweerde te hebben gezien, beweerde dat het stoomschip in de lichting van de „Ke tel" voer. Daarom is door de stoombootreederij de visscherijinspectie en door de bergings maatschappij steeds gezocht in en ten Z. van heit Kamper vaarwater. Waarom de „Nijverheid V' zoover Noordelijk heeft aangehouden, buiten zijn gewone route, is natuurlijk niet met zeker heid na te gaan. Misschien is wel gepoogd om z ch achter Schokland in veiligheid te brengen. Een der schippers is op het wrak blij ven liggen. Thans wordt alleen nog vermist het 'lijk van kapitein Slot uit Zwolle. (De Crt.) BUITEN LAN DSCIi N EuWS. met be- De RussischeWodka. Het „Vad." schrijft: De Staatsinkomsten die dranken een klein alcoholgehalte opleverden droegen in 1923 9.360.000 gulden, in 1924 37.200.000 gulden, in 1925 onge veer 81.600.000 gulden en voor 1926 worden de inkomsten alleen van de wod ka geraamd op 168 millioen gulden. Een ieder die de Sovjet-leiders en hun karak tereigenschappen kent, zal het duidelijk zijn dat deze mannen in de toekomst nau welijks de verzoeking zullen kunnen weer staan om het opnieuw ingevoerde mono polie tot de voornaamste inkomstenbron te maken, en zoo de enorme uitgaven welke hun wereldpropaganda vergt, te dekken. Het opnieuw invoeren van de wodka is door een zeker deel van de Russische bevolking met gejuich begroet. In de eer ste dagen heerschte er een onbeperkte, niet te beteugelen dronkenschap. Overal vonden meer of minder ernstige buiten sporigheden plaats. In Twer heeft de plaatselijke Sovjet zijn pas geopenden drankwinkel van een uithangbord voorzien waarop staat: „Ter nage dachteni s aan Lenin In Bodaibo betaalt de directie van de Lena-groeven den arbeiders bij gebrek aan specie hun weekloon in „nabura" en wel inwodka uit. In de stad Sereda, in bet gouvernement Iwanowo-Wosnessensk verhoogt de be heerder van den drankverkoop de wodka met 15 kopeken per fieschvoor het oprichten van een arbeidershuas, ge wijd aan Leninenz. De wodka wordt, evenals vroeger tot in de kleinste hoeveelheden en voor een betrekkelijk lagen prijs verkocht; beide omstandigheden welke aan den dronken schap geenszins een einde maken, doch deze, zooals vroeger, in alle richtingen bevorderen, die de boeren maatschappe lijk ruïneert en den schijn wekt als kwam het er bij de Sovjetregeering evenals on- het Tsaristisch bewind alleen daarop aan om de 120 millioen hoofden tellende bevolking door een kunstmatige dronken schap tot politieke onverschilligheid te brengen. Voegt men hier nog aan toe, dat de Russische boer de nieuwe wodka, die hij vroeger „monopolka" of „Nichoiaschka noemde, ook nu een bijzonderen bijnaam heeft gegeven en deze zaligmakende drank zelfs „Rykowka" noemt naar aamle: ding van het in Rusland algemeen bekende feit, dat de voorzitter van den raad van volkscommissarissen een ijverig vereerder van God Bacchus is dan krijgt men van Rusland een beeld, dat op pijnlijke en duidelijke wijze aan de ergste tijden van het vroegere tsarisme herinnert. Overstroomingen in Mexico. De Times van los Angelos bevat tele grammen over noodlottige overstroomin gen in de omstreken van Santiago en Ix- quintla, in het district Nayarit in Westelijk Mexico. Men vreest, dat er 500 menschen om het leven zijn gekomen en schat de schade op 3 millioen peso. Reuter seint echter, dat de schade, die in deze rijke landbouwstreken aangericht is, wel zeer aanzienlijk is, doch dat er weinig slachtoffers te betreuren vallen. Het drukken, het schrijven van de adressen daarvan en de verzending geschiedt bin nen den tijd van enkele uren door de drukkerij van GOESCHE COURANT DE LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. De watersnood. DEN HAAG. (Bft.) De Koningin en de Prins hebben met groote waardeering scherman te zijn losgescheurd van ihet J kennis genomen van de plannen;, welke zoowel hier te lande als in overzeesche gewesten ontstaan zijn, om H.M. en Z.K. H. blijken van aanhankelijkheid te geven, ter gelegenheid der herdenking van het zilveren huwelijksfeest, hetzij in den vorm van een bloemenhulde dan wel in een vorm van meer blij vendein aard. De Koningin en de Prins stellen er prijs op te verklaren dat het H.M. en Z.K.H. groote voldoening zou schenken, indien de bedragen die men hiervoor be schikbaar had willen stellen, voor zoover! dit nog mogelijk mocht zijn, in stede daar van worden bestemd tot leniging van den grooben nood in de door den watersnood geteisterde gebieden. Auto-ongeluk. VALKENBURG. (V.D.) In den af- geloopen nacht, omstreeks 12 uur, is een auto komend van Maastricht tegen een boom gereden. Het voorstuk werd ingedrukt. Alle vijf inzittenden werden wond, van wie twee vrij ernstig. De oor zaak schijnt dronkenschap te zijn. De chauffeur is in arrest In brand geraakt. Te Alphen a. d. Maas zijn twee schip pers, welke hiulp verleenden bij den wa tersnood, bij het aanslaan van een motor in brand geraakt en ernstig gewond. (V.D.) Sneeuwstorm in de Vereenigde Staten- Naar „de Crt." uit New-York meldt, zijn tien personen om het leven gekomen tijdens een hevigen sneeuwstorm, die ver scheidene uren in het Noorden der Ver eenigde Staten heeft gewoed. Een orkaan teistert Tahiti. De „Petit Parisien" verneemt uit Pa peete Een orkaan van buitengewone kracht heeft pp 3 Januari de eilanden Tahiti en Moorea (Gimeo) geteisterd en op verschil lende plaatsien groote schade aangericht. In het district Parara zijn 9 dooden te betreuren en werden 4 menschen zwaar gewond. Bijna overal werden de bruggen weggeslagen en de wegen vernield. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Huw.-afk.Willem Johannes Herman van der Heijdt 26 j. jm. te Vlissingen en Leunt je Emma Roest 24 j. jd. te Vlis singen, onlangs te Goes; Pieter Anthonie de Witte 24 j. jm. te Goesi en Maria Antonia Moerbeek 23 j. jd. te Bergen op Zoom; Nicolaas Petrus Joseph Kauff- mann 44 j. jm. en jMaria Jacoba van Dieslt 36 j. jd. te Lisse; Jacobus Adrianus Re- lijk 29 j. m. te Leiden, onLangs. te Goes en Johanna Jacoba van Heusden 27 j jd. te Leiden. Overleden: Jacoba Pietermella Genre- dina Huijsse 79 j., weduwe van Paulus den Boer. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 782.2 te Wis- by. Laagste barometerstand 721.7 te Vest manoer. De verwachting tot den avond van 12 dezer luidtZwakke tot matige Zuidooste lijke tot Zuidelijke wind. Nevelig tot licht bewolkt. Droog weer, lichte vorst des nachts, overdag lichte dooi. BURGERLIJKE STAND over de maand December 1925. BORSSELE. Overleden: 6, Johan nes Boonman 14 j. z.v. Cornells Boon man en Maria Acda. WISSENKERKE. Geboren: Pieter Willem z.v. Jacobus Dieleman en Janna Wisse; Magdalena Cornelia d.v. Hendrik Versluis en Aartje D. Leendertse; Pie ter Cornells z.v. Lein Dieleman en Leintje P. de Kam; Cornelia Johanna d.v. Leen- dert Begthel en Margaretha J. van der Moere; Wilhelmina d.v. Jan Vermeulen en Cornelia B. de Kam. Overleden: Dingenus Verburg 78 j. echtgenoot van Laurina MaatGillis Kos ter 62 j. echtgenoot van Martha Strijd; Pieter Maarten van der Heijde 54 j. echt genoot van Adriana H. de Looff. Gehuwd: Cornells Wirtiz 20 j. jm. en Janna Maria Koets 20 j. jd.; Jacobus de Pree 23 j. jm. te Coiijnsplaat en Hen- drika Adriana van den Berge 21 j. jd. EN VERPACHTINGEN. VERKOOPINGEN Januari: 12 tot en met 26, Slot Oostende, da- mes- en heeren-confectie, bontstel len, enz., de Kok. Rilland-Bath, dwarsliggers, Schram. N.-Kraaijert, dwarsliggers. Schram. Krabbendijke, huis met erf en tuin, Schram. Goes, olmen en canada's. Pilaar. Kapelle, bouwland en 3 populieren, Kram. i Kloetinge, 4 woonhuizen met erf, van DisseL Heinkenszand, wilnkel- en woonhuis met pakhuis, schuur, erf en tupn, Kram. 28 Oud-Sabbinge, woonhuis en erf, Pi laar. Februari: 17 Nieuwdorp, publieke verp. bouw land, Pilaar, 17 Nieuwdorp, woonhuis en erf. Pilaar. 19 's Heer Arendskerke, kapitale boe- ren-inspan. Pilaar. 24 Kruiningen, kapitale boeren-inspan, Verbist. 25 Wolfaartsdijk, kapitalen boer. ninspan van Dissel. 26 Rilland, kapitale boeren-inspan, Pi laar. Maart: 4 Rilland, Kap. Boereninspan, Pilaar. 11 Oudelande, inspan, De Kok. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari: 11 en 12, Landbouw-Bioscoop, „Bet, de Koningin van de Jordaan". 12 Gebouw Vrijzinnig Godsdienstigen, V. C. J. B. Voordrachtavond, me vrouw Flo thuis. 12 Prins van Oranje, Dr. Boesnach. 14 Schuttershof, Chr. Gem. Koor. 21 Schuttershof, Abb. voorst., Holi. Too neelvereeniging„De lachende treur wilg". 26 en 27, Veilingsgebouw, Pluimveeten toonstelling V. P. Z. 27 Ned. Ver. van Huisvrouwen, lezing Christine Doorman. 28 Prins van Oranje, Groot Tooneei, „Het teeken des kruises". Februari: 4 en 5, Prins van Oranje, Onderling Kunstgenot, „Groote Stadslucht". AANBESTEDINGEN. Januari: 15 Oudelande, huis met schuur, var kenshok enz., C. van Maris. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 11 Jan. 1926. Vlasainvoer 26940, Blauw f 0,90 a f 1,40, 16200 geel f 0,90 a f 1,40, 2000 Gro ningen f 0,90 a f 1,25, zoet f 0,— 2480 wit f 0,80 a f 1,—300 dauwrood f 0,70 a f 1,10. Ajuinaanvoer flink. Pootajuin f 0,a f 0,per 100 K.G, Groote f 8,k f 0,hollandsche f 0, a f 0,kleine f5,a f5,25, sjalotte f 0,a f 0,extra f 0,a f 0, Aardappelen Zeeuwsche eigenheimers f 2,80 a f 8,25, Poters f 0,a f 0, Bonte f 0,a f 0,Brielsche f 0,a f 0,Zeeuwsche blauwe f 0,a f 0, Bonte en Blauwe f 8,60 a f 4,20, West- landsche zand f a f Poters f0,— a f 0,Klei f0,— a f 0,—, Granen buitenlandsche, kalm. Meel f21,25 a f0Mais mixed f 0, a f 0,Haver Canada f 11,a f 0, Mais Laplata f 196. Binnenlandsche: Karwijzaad Kanariezaad Maanzaad Lijnzaad (voer) Lijnzaad (zaai) Tarwe nieuwe n Voer Boekweit Rogge Gerst chevalier Haver Bruine boonen Erwten Eieren 24,— a 19,— a 68,— a 18,— a 20,— a 14,50 a 12,— a 11,— a 9,a 11,— a 10,— a 12,— a 12,— a 9,a 25,- 20,— 60,— 19,— 22,— 15,- 13,- 12,- 10,- 12,- 10,50 15,- 15,- 11,50 VARKENSMARKT ROTTERDAM. Varkensaanvoer 1818, eerste kwaliteit 10,91 a f 0,924, tweede f0,86 a f0,89, derde f0,80 a f 0,84, licht f 0,— a f 0,-, export f 0,86 a f 0,92. ADVERTENTIEN. OPENBARE VERKOOPTNKï op Donderdag 28 Januari 1926, des namiddags te 2 uur te Oud-Sabbinge, in de herberg nij' A. Dalsbout, ten over staan van .Notaris PILAAR te Goes, van te Oud-Sabbinge, groot 4 A. 10 c.A. Behoorende tot bet faillissement van C. VAN DE KREEKE Az. Op de boomen-verkooping op Donderdag 21 Januari a.s. des namiddags te een unr te Goes in de Prins van Oranje, zullen ook worden verkocht voor het Gasthuis te Goes 27 OLMEN in een boomgaard te Heinkenszand, aan den grindweg naar N'isae, in pacht bij G. van Damme. Notaris PILAAR. Tegen 1 of 15 Februari gevraagd C. BUSTRAAN, Opril, Goes.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3