op Brand. Brand is de heltd-mensch Peer Gynt dp trage cloorsinee-mensch. Solveg is de personificatie der godde lijke liefde, die wacht, ook op de Peer Gynts, al zijn die er zich niet van be wust. Dhr. v. d. Meulen Bosma dankte spr. voor zijn mooie lezing en beval de jonge vereeniging in de belangstelling der aan wezigen aan. V r ij willig Motorcorps. Naar de „Z." verneemt hebben de le den van het Vrijwillig Motorcorps, die eigenaar zijn van een vrachtauto aan zegging gekregen om zich met hun auto naar Zuitphen te begeven, in verhand met den watersnood. Christ. Gemengd Koor. Wij vestigen de aandacht op de uit voering van het Christ. Gemengd Koor, Donderdag a.s. Ten gehoore zal worden gebracht het „Weihnachtsoratorium" van Bach cn „Die Geburt Chrisiti" van H. v. Her- zogenbergh. Een staf van uitstekende solisten ver leent medewerking. Plet belooft een mooie avond te zullen worden evenals verleden jaar de Elias- uitvoering. The Orpheans Band. De collecte, gehouden op 9 Januari in het centrum onzer gemeente, door The Orpheans Band met medewerking van cenige padvinders, ten bate van de nood lijdenden door den Watersnood, bracht op f 278,18, welk bedrag afgedragen is aan het Plaatselijk Comité. De auto werd welwillend afgestaan door den heer G. Geijsen en de piano door de Fa. A. S. J. Dekker. L a n d b o u w-B ioscoop. Er zijn deze week op het programma twee hoofdnummers, waardoor het anders gebruikelijke geïllustreerde nieuws van den dag achterwege moest blijven. Na een kijkje in de havens van Mar seille werd „de Verschoppeling opge voerd, waarin een ten onrechte als zwart schaap in de familie gebrandmerkte jongen door zijn ijver en aanleg in een eenvoudig schoenmakersbedrijf opgegroeid, het ver der brengt dan al zijn gestudeerde broers. Hij wordt ten slotte de redder van zajn vader en moeder, die in kommervolle omstandigheden verkeeren. Verder hebben we de triomftocht van Adriënne Solser meegemaakt in de rol van Bet, de Koningin van de Jordaan. Adriënne Solser is ook in Goes geen onbekende. Wij hebben haar meermalen kunnen bewonderen in de Jordaan-rollen, waar zij als hoofdfiguur optrad. Bij haar 25-jarig jubileum heeft zij voor de film de rol vervuld van een der gelijk feest als Bet, het hoofd van den vischandel, dien zij met haar man drijft. De typisch Amsterdamsche feestvreugde en de plezierreis van het echtpaar naar Den Haag, hebben het publiek veel la ten lachen. SCHOOL EN KERK. Ned. Herv. Gem. Ds. T. Jonker te Biezelinge, hoopt Zondag den 28 Februari a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. aldaar en Zondag den 7 Maart d.a.v. zijn intrede te doen te Jouire, na bevestigd te zijn door Ds. J. Laurense van Amsterdam. Geref. Kerken. Voor de op 26 Januari te Assen te houden buitengewone Generale Synode der Geref. Kerken zijn tot afgevaardig den voor Zeeland benoemd: Primi: ds. R. J. van der Veen, van Goes; ds. J. H. Telkamp, van Middel burg; ouderling D. Mulder, van Zierik- zee, en ouderling S. Brandsma, van Mid delburg. Secundi: cis, P. van Dijk, van Zaam- slag; ds. F. Staal, van Colijnsplaat; ouder ling A. Schwartz, van Krabbendijke, en ouderling D. Scheeie, van Temeuzen. SPORT. Voetbal. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Voor de derde klasse van den N.V.B. won Walcheren van Zierikzee met 4 2. TemeuzenZeélandia 13. Reserve Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Te Viissingen had voor de reserve tweede klasse de wedstrijd Viissingen II Zeelandia II plaats niet 11 tot uitslag. UIT DE PERS. De standing der communistische partij. De „N. R. Cart." schrijft: De Communistische Partij is met het bericht van de „Voorwaarts", vofeens hetwelk het hoogste par tij-bestuur te Mos kou bij door het presidium der Com munistische Partij Holland geheim ge houden brief aan dat presidium heeft opgedragen, alle genomen schorsingsbe sluiten van bestuurders en leden der af- dedliing Rotterdam op te Keffen ein het oude afdelingsbestuur in zijn functies te herstellen, in één opzicht hartelijk geluk te wenschen. Als het immers juist is en wij heb ben allerminst reden er aan té twijfelen dat, zooals dr. van Ravesteijn, een der bestuurders van die afdeeling, in het jongste nr. van Vragen des Tijds schrijft, behalve prof. Mannooiry en mevrouw Ro land Holst, in de Hollandsche C. P. geen enkele figuur meer is aan te treffen „genoegzaam voorzien van aligemeene ken nis, geschoold genoeg op verschillend ge bied, kortom van een „standing", als men nu eenmaal van de werkelijke leiding eener politieke partij mag en moet ver wachten, wil die partij aanspraak maken op een plaats als „pair" naast de andere" dan zal het nog altijd wel te betreuren zijn, dat die van „standing" verstoken leiding van den heer L. de Visser c.s. blijft wat zij is, maar kan althans de partij als massa en in het bijzonder haar af- deelingsbestuur in onze stad niet onge voelig zijn voor een terugkeer van dr. van Ravesteijn, die dan toch het met den beer Mannoury en mevrouw Roland Holst vertegenwoordigde intellect der .partij in eens met 50 pet. zou doen- toenemen. De heer van Ravesteijn zelf moet over dit eerherstel, als er nog wat van een levensfilosoof in hem steekt, meesmuilen. Toen hij den lsten December van het vorige jaar in het Algemeen Verkooplo kaal zeide, dat zooals ons verslag van die vergadering luidde „iedereen wel weet, dat de heer Colijn ondanks alle gezwets binnen enkele weken weer ten troon zal stijgen", maar dat „het ern stigste is, dat het proletariaat bij dit alles weer teekenen geeft van betreurenswaar dige zwakte", was hij als men op de jongste berichten over de kabinetscrisis mag afgaan in dit opzicht waarschijn lijk wel toegerust met zienersgave, maar zal hij niet hebben vermoed, zelf ook bin nen enkele weken weer ten troon, zij het dan alleen in een afdeelingsbestuurtje, te worden geheven, zonder dat ook hierin de partij, die de vertegenwoordigster par ex cellence van het proletariaat is,was gekend. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 Jan. 1926. De volgende zaken werden behandeld: J. O., 27 jaar, boerenknecht te 's Hee- renhoek, was wegens overtreding der Jachtwet door den Kantonrechter te Goes veroordeeld tot f 40 s. 40 dagen hech tenis met bevel tot uitlevering van een hond, of betaling van f 10 s. 10 dagen hechtenis. De beklaagde was tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. Edsch f20 s. 20 dagen hechtenis en f5 s. 5 dagen hechtenis. Ook werd behandeld de zaak tegen L. G., caféhouder te Zoutclande. Be klaagde was door den Kantonrechter te Middelburg schuldig verklaard aan het niet gesloten houden van een aanhoorig- heid van zijn herberg (een schuurtje waar fietsen werden geborgen) op Zondag 5 Juli 1925 (gemeente\erordening Zoute- lande), doch deze legde geen straf op. Beklaagde kwam tegen dat vonnis in cas satie. De Hooge Raad der Nederlanden besliste op dat cassatieberoep dat het schuurtje geen aanhoorigheid van de her berg was, omdat het geheel afzonderlijk staat, zonder de herberg te betreden be reikbaar is, vee en landbouwproducten bevatte en niet was ingericht voor ver koop van voedsel of drank. De Hooge Raad vernietigde het vonnis van den Kan tonrechter en verwees de zaak naar deze Rechtbank. Eisch vrijspraak. PROVINCIE-NIEUWS. Benoemd. Mot ingang van 1 Januari j.l. zijn door Ged. Staten benoemd tot eerste klerk bij de Prov. Stoombootdiensten op het bureau van den directeur te Viissingen de heet C. Dommisse en op het bureau ter Prov. Griffie te Middelburg de heer M. J. Maassen, conducteur, thans reeds eenigen tijd op dat bureau werkzaam zijn. De overstrooming in België en het kanaal GentTemeuzen. De heer Hauspye, hoofdingenieur der werken te Gent, heeft aan het Laatste Nieuws de volgende inlichtingen verstrekt De Nederlandsche waterdienst doet zijn best om ons land van het water te ont lasten. Reeds meermalen stond het wa terpeil in het kanaal van Temeuzen boven het maximum. Op Nederlandsch gebied steeg het tot 2 vinger van de dijkhioogte, zoodat de Nederlandsche polders met overstrooming bedreigd werden. Het hoofd beheer van Bruggen en Wegen van ons land, heeft over de handelswijze van den Nederlandschen waterdienst, zijn hooge voldoening uitgedrukt. Langs de sluis van het tolhuis (kanaal van Temeuzen), wordt tot 70 kubieke meier water per sekond weggestuurd, Langs de sluis te Gentbrugge (naa>- de Zee schelde) 250 kubiek meter per sekond. De verbeteringsw erken te Kortrijk en te Dendermonde aan de waterwegen uit gevoerd hebben een nadeeligen invloed voor Gent, doch dank zij den afvoer door het kanaal van Temeuzen, is Gent voor een groote ramp gespaard gebleven. Van de overstroomingen zijn de sneeuw en de regen de oorzaken, en de aanvoer van het Bocqwater heeft onzen waterlast nog verhoogd. Volgens de overeenkomst moet het wa ter langs de Zee Schelde (Dendermon deAntwerpen), afgevoerd worden, en kel dan wanneer er overlast komt gebruikt men ook het kanaal van Temeuzen. Ge durende 4 uren per dag wordt het water in de zee afgelaten. Te Gent staat het water 1 meter boven het gewoon peil. In den voormiddag was het 10 c.M. ge zakt. Men mag het grootste gevaar als ge weken aanzien, maar met het weder moet natuurlijk rekening gehouden worden. Het autobus-ongeluk op Tholen. Naar aanleiding van elfe ongeluk schrij ft „De Autobus", het orgaan van den Ned. Bond van Auitobusdiienst-ondernemers De schuld ligt eerstens bij het primi lieve overgangsveer. Hoe lang is er al gepraat over die brug over de Eendracht. Doch met pra ten vordert men maar weinig. De schuld ligt ook bij de concurrentie. Daar is niemand in Zeeland, die er iets tegen doet. Niet alleen dorpsburgemees ters, neen zelfs de burgemeester van de hoofdstad van Zeeland voelt niets, abso luut niets voor het streven van den Bond. „Er komt, ook al rijdt er geen enkele bus, geen man minder naar Middelburg", dat is ons door Z.Ed. persoonlijk toe gevoegd. Als we het wel hebben is Zeeland de ©enigste provincie welke zich bij rond vraag door den Minister van Water staat tegen het concessiewetsontwerp heeft gekant. Ieder is vrij. Mooie leuze, maar on waar waar het de publieke veiligheid be treft. Ieder is ook met vrij een spoor of tramlijn aan te leggen. We zien nu in Tholen hoe ver we met die vrijheid komen. Zoover, dat er soms per pont 3 autobussen met men- schen tegelijk worden overgezet. Nu is er droefheid en rouw. Nu wordt de schuld misschien op de verkeerde plaats gezocht. Geen enkele ondernemer zou bij be schermde dienst bij het concessiestelsel er aan gedacht hebben (als hij dus zeker was van zijn menschen) met de bus per pont over te varen. Heit gaat dus weer om de concessie. Het concessiestelsei zal geven: Veilig heid. Is men in Zeeland er nu nog 'tegen?? Wij kunnen het moeilijk geiooven. Kortgene. Een Noord-Bevelander zon der auto schrijft in de „N. R. Crt": Nu dat vreeselijke ongeluk aan 't Tool- sche veer is voorgevallen, acht ik het dringend noodig, dat een hooger© auto riteit den toestand aan het Kortgeensche veer eens gaat bekijken. Wanneer daar een auto het bootje op en af moet en het water in verband met d© steigerbrug wat te hoog of te laag staat, is dat le vensgevaarlijk. Van de 100 autobestuur ders durven er geen 50 het bootje op en af rijden. Wis en zeker gaat daar van daag of morgen ook een auto over boord en van redden zal geen sprake zijn. Volgens de veerschippers is de toe stand er ideaal, maar in werkelijkheid is het daar droevig gestemd. Wanneer men een dag inspectie hield aan bovengenoemd veer, zou men moeten toegeven, dat een ongeluk onvermijdelijk is. In Tholen zat de fout aan de bus, maar wanneer te Kortgene een ongeluk gebeurt, zal 't veer de schuld niet van zich af kunnen schuiven, wat nog veel erger is. 's Heer Arendskerke. Benoemd tot President-Kerkvoogd der Herv. Gemeen te alhier, dhr. D. W. Lindenbergh. Viissingen. Viissingen heeft Zaterdag een goed voorbeeld gegeven ten opzichte van liet verleenen van financieelen steun aan de slachtoffers van den watersnood. Door het Permanent Comité voor steun bij rampen werd dien dag o.a. met mede werking van de transportcolonne van het Roode Kruis een collecte gehouden, die f 2794,97 opbracht, terwijl nog meerdere giften in geld en in natura o.a. dekens zijn toegezegd. Ovezand* De raad vergaderd© 8 de zer. Afwezig dhr. D. van den Dries met kennisgeving. Na de gebruikelijke nieuwjaarswenschen over en weder, werd besloten de begrootingen van 1925 en '26 te wijzigen. Tot verbetering van den wa terafvoer achter het perceel van dhr. M. Traas, was de raad niet genegen, daar ge noemd gedeelte op particulier terrein ge legen is. De oude brandspuit werd ver kocht aan den hoogsten bieder, dhr. C. de Visser te Ierseke voor f76,In beginsel werd besloten eenige gedeelten sitraat te verleggen en in de Dreef het nog resteerende gedeelte te bestraten. Met het oog op eene evemtueele geldinzame ling voor de watersnood, werd besloten geene collecte te houden betreffende een monument voor Juliana van Stolberg. Zaterdag 9 Januari j.l. had alhier de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Landb.-vereeniging „Help U Zeiven", welke door 25 leden werd gewoond. Door den secretaris-penning- mieester werd rekening en verantwoording gedaan en een verslag omtrent den toe stand der vereeniging uitgebracht. Uit het een en ander bleek, dat het ledental met 5 was vermeerderd en thans 268 be draagt, dat in het afgeloopen dienstjaar 1925, vier aankoopen van meststoffen waren gedaan ter gezamenlijke groote van 1.150.700 K.G. en tot een gezamenlijk drag van f102.176,34. Tot bestuurslid werd herkozen dhr. H. A. Remijn te Nieuwdorp, zulks inplaats van dhr. C. A. v. Nieuwenhuijze, die als zoodanig had bedankt. Kap el le- Met de Staatsort. van 9 Jan. zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende de Veilingvereeini ging „Ka- pelle-Biezelinge ein Omgeving", gevestigd t© Kapelie. (Wijz. in de Statuten). Jerseke» Sedert 14 dagen reeds ligt het mosselvaartuig YE 135, schipper Pti. Bom in Aalst en kan niet afkomen, daar tengevolge van het hooge water niet ge schut kan worden. De mosselen in Aalst benoodigd, worden nu te Dendermonde ge lost en per wagen naar de boot in Aalst gebracht. Wel een bewijs van de onder nemingsgeest der Gebr. Bom. Hoedekenskerke. Alhier is wederom zij het dan ook na geruimen tijd, aangifte gedaan van mond-en klauwzeer onder het vee. Kwadendamme. Door de gemeentepo litie is alhier een valsche gulden in be slag genomen. Driewegen. Vrijdagavond in alhier op ruim 66-jarigen leeftijd overleden dhr. C. de Jager, sedert 1893 lid van den raad en sedert 1911 wethouder, tevens was hij ambtenaar van den Burgerlijken Stand en voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur en lid der schattingscommissie en van af de oprichting was hij Directeur van de Boerenleenbank, en bestuurslid van het „Groene Kruis en Wijkverpleging". Met hem is een degelijk en actief persoon heengegaan, wiens plaats moeilijk zal zijn te vervullen. Wolf aartsdijk* Vrijdagavond werd op initiatief van het Nutsdepartement alhier een tentoonstelling gehouden van Huis vlijt (kinderarbeid). Mej. de Koe uit Amsterdam gaf hierbij inlichtingen. Het doei is om de kinderen aan nuttigen ar beid te wennen en tevens van de straat te houden, en om leiders en leidsters voor huisvlijt aan te kweeken. De opkomst overtrof verre de verwachting. Zaterdagavond j.l. gaf de tooneel- vereeniging T.A.V.E.N.U. met medewer king van het strijkje „O.K.G." een soi- rée voor de leden en huisgenooten der werkliedenvereeiniging „E.M.M." Opge voerd werd het vroolijke spel „Gebroe ders Kalkoen", welk stuk van begin tot het einde vlot werd gespeeld en de aanwe zigen menigmaal deed schaterlachen. De spelers werden na elk bedrijf beloond met een krachtig applaus. Ook de muzieknum mers werden met succes ten gehoore ge bracht. De voorzitter was zeker de tolk der aanwezigen toen hij na afloop een woord van dank sprak en de dames-speel sters bloemen aanbood namens E.M.M. De zaal was flink bezet. heit „treurige" weg. De P. W. C. (Propagandacomité voor wegenverbetering) heeft als overdruk een geïllustreerde circulaire gepubliceerd, waarin op werkelijk zeer overtuigende wijze licht wordt geworpen op den ireu ngen toestand van den hoofd verkeersader van Holland naar Zeeland. Het geelt het verhaal van een auto tocht door den secr.-ingenieur van de Wegencom missie en den secretaris van net P. C. W. van den Haag naar Mid delburg en is met eenige foto's geïllustreerd. De tekst vertelt van den tocht over hei Zeeuwsche gedeelte het volgende Voorbij het station Woenadrecht, kort voor den weg naar Z.-Beveland, wordt ie weg weer buitengewoon smal. De beruchte weg door den Katerspolder .s daar nog geen 3 M. breed met aan weerszijden een modder berm van een meter, steil afvallend naar de bermsloot. Men kan zich denken hoe het daar is □ij regenweer en in den winter. De foto's (genomen bij mooi weer) geven er slechts (jenig denkbeeld van. En een dergelijke toestand wordt nog maar steeds gelulu in den eenigen toegangsweg naar Zeeland Op den verbindingsweg tnsschen het vaste land en Z.-Beveland ligt eindelijk eens een goed stuk weg, een behoorlijke klinkerweg met een geteerd rijwielpad erlangs. Aan het einde van den dam, op den dijk af, onder Rilland, een allergevaar lijkste bocht De weg is hier slechts 3.50 M. breed, en maakt onderaan de vrij sterke glooiing van den dijk naar beneden een haaksche ooebt, waar een sloot langs loopt. Hier moeten wel ongelukken gebeuren en hier is dan ook een ernstig ongeluk gebeurd. Verleden jaar is op dit gevaar lijke punt een auto in de sloot gereden Voor allen die Sukkelen cnet Verstopping of moeilijken en ouregel- matigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeer- tabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. By Apoth. en Drogisten. en verbrand. Men is nu bezig met dezeu gevaarlijken haakschen bocht af te ronden en tot 10 M. te verbreeden. Op aandrang van de Wegencommissie van den A.N.W.B. eu de K.N.A.Cen met den financieelen steun van deze lichamen, is tot deze dringend noodige verbetering overgegaan, waaraan thans yverig gewerkt wordt. Van hier, in de richting Kruidingen, een slecht onderhouden, geteerde weg, vol kuilen en gaten, afgewisseld door ge deelten smalle keibestrating. Telkens pas seert de slingerende weg de spoorbaan. Op een gedeelte, waar de weg al heel smal is, in de buurt van Krabbendijke, is het verkeer in twee richtingen, een weg boven over den dijk en een er onder langs. Verder gaande naar Kruiningen een weg van 3 60 M., breed, met bermen van 41 c.M. breed, die begrensd worden Joor een steilen slootkant. Aangekomen bij de spoorbrug over het Zuid-Bevelandsch kanaal, zou de rechte afstand naar Kapelie plm. 4 K.M. be dragen, maar de weg maakt een omweg van net het dubbele, plm. 8 K.M. Abso- uut rechte wegen zijn natuurlijk niet mogelijk en niet eens gewenscht, maar 'Oo'n omweg is voor een fioofdverkeersweg toch wel wat sterk. Het laatste deel van dien omweg rijden we recht op den pit— toreeken dorpstoren van Kapelie aan. Door smalle slopjes en straatjes slingert de weg door het dorp en een paar kilometer ver der, bij Kloetinge, slipt hij een nauw gangetje tueschen twee huizen door. De nieuwe weg naar Goes is een breede khnkerweg, met aan weerszijden een fiets pad. Dit is een groote verbetering ver scheidene lastige bochten zijn afgesneden. Bij de fietspaden zag men weer het gewone verschijnsel, dat er niet gezorgd wordt voor een behoorlijke afwatering, door of over de bermen, waardoor de pa den een verzamelplaats vormen van het regenwater, dat er in plassen op blyft staan en tenslotte van daaruit wegzakt, het lichaam van den weg doorweekt en er alle draagkracht aan ontneemt* Bij Goes is een nieuw stuk in aanleg. Ook de weg van Goes naar den verbin- dingsdam met Walcheren is verbeterd. Er ligt daar een oehoorlijke klinkerweg en met dankbaarheid constateeren we, dat, zoowel op dit gedeelte, als voorbij den dam, de weg heel wat beter is dan vroeger, en dat ^prschillende bochten afgesneden zijn. Het laatste stuk over Nieuwlapd naar Middelburg is vrij goed. DE WATERSNOOD. De doorbraak by Kampen. Omtrent de doorbraak van den linker IJsseldyk nabij Zalk meldt de N. R. Ct. nader Daar de hoofdingeuieur van den pro vincialen waterstaat, de heer Van der Linden v. d. Heuvell, juist Vrijdagmor gen een bezoek bracht aan deze zijde van den IJssel, waren met hem de beide technische ambtenaren aanwezig, toen de dijk wacht om half 8 rapporteerde, dat op de plaats, waar reeds kwel was gecon- statetrd, twee stralen water uit den dijk kwamen. De drie heeren begaven zich naar de plaats en zagen daar, dat het sUaaltjes waren met een doorsnede van ongeveer een rijksdaalder. Ik zal er toch wat grint voor laten gooien, zei de heer Lauderus, en verwijderde zich. De twee aohter blij ven den zagen de straal dikker en dikker worden, met geweld spoot het wa ter er nu door en nog geen twee minuten :ater brokkelde de dijk byna onder hun voeten weg. Hoewel voldoende materiaal op zeer korten afstand aanwezig was, viel er niet aan te denken den enorm krachtigen stroom te stuiten. Geleidelijk werd de dijk aan weerszyden weggeslagen. Eerst ging dit vrij kalm, zoodat na twee uur het gat nog maar 8 k 10 meter was. Toen ging het verwoestingswerk veel vlugger. Om 12 uur was de opening naar schatting al 86 meter, tegen den avond reeds 120 meter. Met breeden stroom kolkte en bruiste het water door het gat. De snelheid viel niet te schatten, maar was in ieder geval meer dan 10 meter per seconde. Tegen een rij knotwilgen op 100 meter achter den dijk, liep een branding van ruim een meter schuim. Achter de bres stond de boerderij van de wed. Dekker. Hoewel beschermd door rijshout en wilgen, drukte ie stroom den hoekmuur geheel in. Vermoedelijk zal de geheele driehoek El burg, Kampen en Hattum onderloopen. Uit Zwolle en Kampen werd hulp ver leend. Het was een lange droeve optocht die rok over den dijk van Zalk naar Kampen 3n van Zalk naar Hattem. Byna niets vas aan huisraad gered. Alleen de voor werpen van waarde waren inderhaast in *,en koffertje of zak gestopt en daarmede

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2