Woensdag;6 Januari 1926 Kinderen PUROLB 113° Jaargang. FEUILLETON „K" Als Uw -v N.° 5. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Ad verten tiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. De Theems buiten haar oevers. In Engeland is de Theems builen haar oevers getreden. Het overstroomde gebied beperkt zich voorloopig tot het stuk tus- schen Chertsey en Suinbury. De buiten huisjes daar zijn geïsoleerd en de tuinen erbij staan blank. Elders is de toestand veel erger ge worden. In de buurt van Northampton is de overstrooming ernstiger dan in, dertig jaar het geval is geweest. Het dal van de Nene tusschen Northampton en' Peter borough is een groot meer aan weers zijden van het riviertje. In Leicester en Zuid-Noltinghamsl ire moeten de bewoners van buitenhuisjes deze ontruimen. De rivieren Soar en Eye hebben hun oevers overstroomd en daarbij is levende have verdronken. Te Bristol zijn woonwijken onderge- loopen. Behalve in het dal van de Thames' en de valleien van Zuidelijk Wales, hebben ook groole oiverstroomingen in Warwicks hire en het Zuid-Oostelijk deel van Yorkshire plaats gevonden. Tusschen Sel- by en Goole zijn 30.000 acres omderge- loopen. De Rijn blijft dalen. De berichten uit de streken in Duitsch- land, waar watersnood heerscht of dreigt luiden gunstig. Overal blijft het water dalen; ook aan den Neder Rijn, waar men tal van dijkbreuken duchtte, is de toestand beter geworden. De schade, in het Rijnland aangericht wordt op 10 bot 12 miliioen mark geraamd, Nieuwe stormen verwacht? Het Meteorologisch Instituut te Lon den voorspelt dat meerdere stormen ver wacht kunnen worden van den Atlanti- schen Oceaan. Deze zullen zich snel naar het Oosten verspreiden. De Koningin-Moeder van Italië overleden. De Koningin-Moeder van Italië, Mar- gherita Theresia. uit het huis Savoye- Genua is op 74-jarigen leeftijd overleden. Zij was op 22 April 1886 te Turijn ge huwd met Umberto, toenmaals prins van Piemont, later koning van Italië, tie in 1900 vermoord werd. Een onhygiënische belasting. De stad Salzungen in Thiiringen heeft beslpten, een belasting van 15 mark te heffen van elk jn de stad aanwezig of te bouwen watercloset. De middelen, al dus verkregen, zullen dienen ter onder steuning van de werk'oozen. De watersnood in België. Te Seraing zijn, naar men eerst thans verneemt, Donderdag toen de dijk door brak en het water met oorverdoovend ge weld de stad binnenstroomde, acht man nen die zich op een boot bevonden ver dronken. Te Luik zijn in de volkrijke wijk Outre Meuse drie kinderen, die op het oogenblik van de ramp alleen thuis wa ren, jammerlijk omgekomen, terwijl ook in de voorstad Bressoux een jongmensch het leven heeft verloren. Op verscheidene plaatsen zijn lijken opgehaald, wat er op door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. K. had het witte scherm, het uiter lijke kenteeken van den dood, verboden. Dat kon er altijd nog omgezet worden. Er werd dus niets vermoed, noch door de zaal, noch door den jongen. Hij liet zijn blik door de zaal gaan. Het was Zondag en uit de kapel bene den kwam een zwak gezang. Toen Johnny weer sprak opende hij zijn oogen niet. „U kunt goed opereeren", meneer Le Moyne. „Ik zal een goed woordje voor U doen zoo vaak als ik kan. „Ja, doe een goed woordje voor me", antwoordde K. heesch. Hij gevoelde, dat Johnny een goed bemiddelaar zou zijn, dat wat K. ook gedaan of nagelaten had, de stem van den jongen van invloed zou zijn. De jonge kreupele vioolspeelster kwam op de zaal. Zij had een geheime en ro- jnantische genegenheid voor Max Wüson zou wijzen, dat het aantal slachtoffers veel grooter is dan tot dusver bekend Ls. Het ergste er aan toe zijn nog altijd de dorpen van het Belgisch Limburgsche deel van de Maasvallei. Te Reckheim blij ken verscheidene bewoners verdronken te zijn. Drie gehuchten, Daaluikhoven, Co- them en Merbricht waren nog immer ge ïsoleerd en konden wegens den geweldigen stroom ook door de troepen niet worden bereikt. Omtrent het lot der bewoners verkeert men in de grootste onrust. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den HandeL zijn over de afgeloopen week, eindigende 31 Dec. in Nederland uitgesproken 67 faillissemen ten tegenover 85 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1925 4176 faillissementen tegenover 4572 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De kabinetscrisis. De pariementsredacteur van „Het Volk" meldt: „In parlementaire kringen liep Maan dag het hardnekkige gerucht, dat dr. De Visser er in geslaagd was een compromis te vinden, op den grondslag waarvan het thans demissionaire kabinet zou aanblijven en dat zich zal bewegen in de richting van een gezantschap bij den paus buiten be zwaar van 's lands schatkist. Wij hebben dr. De Visser daaromtrent inlichtingen gevraagd. Dr. De Visser was zoo welwillend ons mede te deelen, dat inzake een door hem aan de hand gedane oplossing nog geen beslissing is gevallen in den Maandag gehouden ministerraad. Na afloop van deze ministerraadsvergadering bad men hem medegedeeld, dat men hem nog geen antwoord op zijn voorstel kon geven. Op onze vraag van welken aard het door dr. De Visser aan de hand gedane denkbeeld is, antwoordde deze geen vrij heid te vinden zich daarover uit te la ten, aangezien hij er aan niemand anders mededeeling van had gedaan dan aan de bevoegde autoriteiten. Volgens de „Res.-bode" ging in. par lementaire kringen het gerucht, „dat het niet uitgesloten zou zijn, dat dezer dagen het kabinet-Co lijn terugkeert". „De mo gelijkheid zou dan bestaan dat de heer Schokking zijn ontslagaanvrage handhaaft" D e crisis. Het Nat. Pers-instituut bericht ons: Naar wij vernemen, had dr. De Visser einde 1925 geen enkel practisch! resul taat bereikt met zijn pogingen to-t vorming van een nieuw Kabinet. Voor belangrijke mededeelingen, welke velen vóór het ein de van dat jaar inzake de oplossing der crisis verwachten, en voor geruchten als zouden ministers De Geer en Schokking definitief aftreden, bestond geheel geen aanleiding. Immers, uitgezonderd met de beide Christ. Historische ministers, had dr. De Visser nog geen persoonlijke be sprekingen gevoerd, en zich uitsluitend bepaald tot schriftelijk overleg. Het on gekoesterd en nu Lag hij ziek in het hos pitaal. Daarom droeg haar gezicht de uitdrukking van offervaardigheid van een jonge vrouw en speelde zij „De hedige stad". Johnny was dicht bij het begin van zijn langen slaap en gevoelde zich be- hagelijk. i „Zeg baar, dat zij geen huilmarsch speelt", klaagde hij. „Vraag Kaar of ze wil spelen van „Ik ben een en twintig en zij is achttien". Ze was beleedigd, doch na K.'s vlug gen uitleg ging zij tot een vlug staccato er. „Vraag haar of ze wat dichterbij wil koimen. Ik kan haar niet hoorem". Zij ging aan den voet van het bed staan en onder de tonen van hét kleine vroo- lijke liedje begon Johnny zijn langen slaap. Eerst deed hij K. nog een vraag. „Weet U zeker, dat ik weer kan loo pen, meneer Le Moyne?" „Dat beloof ik je plechtig", antwoord de K. heesch; „je zult beter loopen dan je ooit in je leven gedaan hebt". Toen K. zag, dat hij het niet meer zou kunnen waarnemen, Liet hij het scherm om het bed zetten. Hij trok het dek glad en vouwde de handen van den jongen over zijn borst. De vioolspeelster keek besluiteloos toe. „Wat is hij nog jong! Was J»et een zich bezeerd hebben gebruik dan dadelijk derhoud, dat dr. De Visser de vorige week ten Paleize heeft gehad, hield ver band met het feit, dat de Koningin na haar terugkeer in de Residentie haar ern stig misnoegen had uitgesproken over het trage verloop der crisissen de vraag had gesteld, of er dan geen rechtsche par tijen meer waren met verantwoordelijk heidsgevoel. Een en ander heeft ertoe geleid, dat dr. De Visser wederom heeft gepoogd, de oplossing van de crisis te inden door het aanblijven van het tegenwoordige Ka binet. Daartoe had Zaterdag ten tweeden male een buitengewone Ministerraad plaats, welke naar verwacht wordt tot bovenbedoelde resultaten zal leiden. Officieele mededeelingen cienaangaan- de kunnen echter niet vóór a.s. Woensdag (heden) worden verwacht. Een gift van de Koningin. De Koningin heeft aan de ulgemeene vereenigde comnüsi ie tot leniging van ram pen door watersnood, waarvan thans voor zitter is de heer Walraven Bossevain, een bedrag van f 10.000 doen toekomen, na terugkomst van haar bezoek aan de door den watersnood geteisterde streken. RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg. Zitting van 5 Jan. 1925. De volgende zaken werden behandeld: A. W., 27 jaar, koopman te Goes, werd beklaagd dat hij op 24 November 1925 te Goes Krijn Saaman in zijn ge zicht heeft geslagen. Eisch f 10 s. 10 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 s. 10 dagen hechtenis. J. J. d. V., 29 jaar, arbeider te Wiol- faartsdijk, werd ten laste gelegd dat hij op 23 October 1925 te Wolf aartsdijk Th. J. v. d. Linde heeft beleetigd. Eisch f 10 s. 10 dagen hechtenis. Uit spraak f 10 s. 10 dagen hechtenis. C. H. J., 23 jaar, arbeider te Colijns- piaat, werd beklaagd dat hij op 14 No vember j.l. te Colijnsplaat A. J. S. heeft geslagen. Eisch f 10 s. 10 dagen hech tenis. Uitspraak f 10 s. 10 dagen hech tenis. A. J. S., 35 jaar, landbouwer te Co lijnsplaat, werd beklaagd dat hij op 14 November 1925 te Colijnsplaat C. H. J. heeft geslagen en getrapt. Eisch f 10 s. 10 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 s. 10 dagen hechtenis. J. C., 49 jaar, dijkwerker te Wdssen- kerke, werd beklaagd dat hij voor zich heeft behouden lZ planken (tengels) welke hij aan den oever van den v. d. Thoornpolder had gevonden, op 29 No vember j.l. te Wissenkerke. Eisch f20 s. 20 dagen hechtenis. Uitspa-aak f20 s 20 dagen hechtenis. A. J. V., 26 jaar, landbouwer te Wis senkerke, als voren met 16 planken (ten gels) te Wissenkerke op 29 November ongeluk?" „Het is een gevolg van iemands ver vloekte dwaasheid," zei K. woest. „Eén moet er altijd voor boeten." En zoo boette Johnny Rosenfeld. Het onmiddellijk resultaat van zijn dood was, dat K., die iets van zijn zelf vertrouwen herwonnen had toen hij Wil son zag herstellen, den ouden twijfel weer voelde opkomen. Welk recht had hij om zichzelf de macht over leven en dood aan te matigen? Telkens weer zeide hij zichzelf, dat zorgeloosheid hier uitge sloten was, dat de jongen tenslotte toch gestorven zou zijn, dat er anders niets aan te doen was en de jongen zelf het gevaar gekend en aanvaard had. De oude twijfel kwam terug. En nu deed zich een vraag voor, welke onmiddellijk moest worden beantwoord. Wilson zou waarschijnlijk verscheidene maanden buiten dienst zijn. Hij ging voor uit, doch langzaam. En bij wilde, dat K. zijn werk zou overnemen. „Waarom niet?" vroeg hij half boos. „Een geheim is het niet meer. Ieder weet wie je bent. Je denkt er toch niet over weer naar dat belachelijke kantoor van de gasfabriek te gaan?" „Ik had er over gedacht naar Cuba te gaan." „Ik ben vervloekt als ik je begrijp. Je hebt een wonder verricht. Ik lig hier te 1925. Eisch f25 s. 25 dagen hechten is. Uitspraak f25 s. 25 dagen hechten is. P. K., 34 jaar, werkman te Wissen kerke, als voren mfet 3 planken (tengels) te Wissenkerke op 29 November 1925. Eisch f20 s. 20 dagen hechtenis. Uit spraak f20 s. 20 dagen hechtenis. A. F., 21 jaar, werkman te Wissen kerke als voren met 12 planken (tengels) te Wissenkerke op 29 November 1925. Eisch f 20 s. 20 dagen hechtei is. Uit spraak f20 s. 20 dagen hechtenis. As. F., 21 jaar, werkman te Wissen kerke, als voren met 8 planken (tengels) te Wissenkerke op 29 November 1925. Eisch f20 s. 20 dagen hechtenis. Uit spraak f20 s. 20 dagen hechtenis. N. v. d^. M., 43 jaar, werkman te Wissen kerke, als voren met 8 planken (tengels) le Wissenkerke op 30 November 1925. Eisch f20 s. 20 dagen hechtenis. Uit spraak f20 s. 20 dagen hechtenis. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. Aflevering 16 van de „Wonderen der Oudheid" bevat o.a. het vervolg op de beschrijving van de Stad Mycenae. Rijk ingelegde zwaarden, 3500 jaar oud, worden in kleurendruk afgebeeld en geven een idee van de kunstzin van dien tijd. Verder komt er een met afbeeldingen versierde geschiedenis van den landbouw in Egypte, zooals deze op de monumenten staan afgebeeld. Met de wonderen van Malta uit het Steentijdperk sluit deze aflevering. SCHOOL EN KERK. Benoemd. Oudelande. Opnieuw benoemd tot hoofd der Chr. school te De Waver, gemeente Ouder-Amslei, dhr. J. Smit, onderwijzer aan de Chr. school alhier. Dhr. Smut Leeft thans zijn benoeming aanvaard, (z.) Ned. Herv. Kerk. Baarland* Op 7 Nov. 1.1. zijn geko zen tot notabelen in de Ned. Herv. Gem. ilhier de heeren Matth. Murre, L. Melio en M. Oudeman. In de vergadering van notabelen op 1 Dec. is gekozen tot kerk voogd dhr. M. Oudeman. Maandagavond gekozen tot president-kerkvoogd in de plaats van den aftredende, den heer A. Burger, die niet herkozen werd, dhr. P. Leijs. Alle gekozenen hebben hun benoe ming aangenomen. (z.) PROVINCIE-NIEUWS. Steun voor de slachtoffers van het water in Zeeland. Gelijk reeds dezer dagen in de bladen is gemtld, bracht het Prov. Watersnood- Comité, vertegenwoordigd door voorzit ter en secretaris, op 4 dezer een be zoek aan de geteisterde plaatsen in Oos telijk Zeeuwsch-V laanderen. Het Comité meent thans een beroep te moeien doen op allen, wien de nood der slachtoffers ter harte gaat. De heeren Truyman, burgemeester, Fruijtier, pastoor, en de Roeck, hoofd der school, allen te Bosch- kapelle, waar de nood tengevolge van den hoogen waterstand groot is, hebben luisteren naar al den. Lof van- de dokters, tot ik je naam niet meer hoorein kan! En nu, omdat een jongen die toch niet kon blij ven leven „Dat is het niet," zei K. haas ig. „Ik geloof, dat ik het wel zou kunnen doen en het er even goed af zou brengen als de gemiddelde chirurg. Maar heb ik je ooit verleid waarom ik het opgegeven heb? Wilson zat op in het bed met kussens in den rug. K. wandelde rusteloos de kamer op en neer, wat zijn gewoonte was, als hij in moeilijkheden verkeerde. „Ik heb het bij geruchte gehoord, dat is alles." „Toen je mij dien avond op het balcon herkende, zeide ik je, dat ik het vertrou wen in mezelf verloren had en vertelde je mij, dat de zaak officieel besproken was. Men kende toen slechts twee ge vallen. Maar er waren drie." „Zelfs dan „Je weet wat ik altijd voor het beroep gevoeld heb, Max. We hebben dat meer dan eens te Berlijn besproken. Of men geeft zijn beste krachten er aan, óf men geeft niets. Ik had het tamelijk goed ge maakt. Toen ik Lorch verliet en zelf een hospitaal bouwde, twijfelde ik niet aan mezelf. En omdat ik resultaten bereikte, maakte ik naam. De mensehen kwamen naar de klinieken. Ik ontdekte, dat de patiënten me genoeg geld opbrachten om reeds de leiding in zake hulpverleening op zich genomen. Giften voor de schadv lijdenden in Zee land gelieve men toe te zenden aan het adres van den penningmeester van het Prov. Watersnood-Comité, den heer mr. J. F. van Deinse te Middelburg. Gif ben voor de slachtoffers in de an dere provinciën gelieve men rechtstreeks toe te zenden aan den penningmeester der Algemeene Commissie tot ler.iging van rampendoor watersnood te Amsterdam. Gif ben voor deze laatste commissie zul len dankbaar in ontvangst genomen worden door den penningmeester (jhr. H. M. van Loon, Keizersgracht 579581 te Amsterdam, Rekening Alg. Ver. Com missie bij de heeren Hope Co., Post giro no. 8578, Gem. Giro AA no. 491). Uit Zeeuwsch Vlaanderen. Zooals reeds gemeld is Maandag een tocht gemaakt door den commissaris der Koningin, tevens voorzitter van het Pro- vinc iaat Watersnoodcon ité, en enkele andere heeren naar Oost- Zeeuw sch- V laanderen, uit welk deel van Zeeland vrij ernstige berichten omtrent gevolgen, van den hoogen waterstand waren geko men. De reis ging over Hans weert naar Waizoorden, waar de burgemeester van Honlenisse, tevens ontvanger-griffier van verschillende polders, aanwezig was ter begroeting en tevens kon mededeelen dat het water zeer hoog is geweest, maar reeds weer wat gedaald is, doch dat in de meeste plaatsen de schade en last niet heel groot is. Daarom behoefden niet veie plaatsen bezocht te worden, maar hier was het spreekwoord, dat de uitzonderingen den regel bevestigen, op zijn plaats. Dit bleek reeds onder de gemeente Stoppeldijk, waar verschillende hofste den in den Pauluspoider geheel door het water omringd waren, maar nog veel meer te Boschkapelie, welke plaats al zeer veel van het water ,dat uit verschillende dee len van de streek naar dit lage gedeelte is afgezakt, te lijden heeft. Wij zijn hier in verschillende huisjes binnengegaan over noodbruggen, en wel het eerst bij een 85-jarigen man, die nog nimmer zoo iets heeft medegemaakt en nu bij de kachel zat op een noodvloer, een paar centimeters boven den anderen en daar tusschen niets dan water. Maar in andere woningen was het niet beter, en dat was dan bij de armsten der inwoners, die nu of in een zeer ongezonde atmos- pheer van stinkend water, dat eerst mest vaalten gepasseerd is, slapen of hun buis zijn ontvlucht. Hun. winterprovisie-aard appelen liggen te verrotben, vleesch be stemd voor heel den winter bederft en voor hen, die nog verder afgesloten zijn, is er nog gebrek aan drinkwater. Ook hier moest geholpen worden cm het watersnoodcomité gaf voorloopig di rect 500 gulden en zal voor deze plaats en omgeving een inschrijving voor giften openstellen. Gereden werd nu naar den Copyk- weg, waar een duiker niet in staat is het water te verwerken. Toegezegd werd dat geen aanmerking gemaakt zal worden als door dezen weg een geul wordt gegraven om het water een tweeden goeden door gang te geven. er een paar kostelooze zalen bij te bou wen. En ik zeg je nu, Wilson dat het openstellen van die twee kostelooze zalen de grootste weelde is geweest, welke ik mij ooit heb veroorloofd. Ik had de ar men dikwijls zoo zorgeloos zien behande len maar enfin. Het is ongeveer drie jaren geleden, dat de zaken verkeerd begonnen te loopen. Ik verloor een ern stig geval." l „Ik wist het. Dit alles zal geen ver andering in mijn meening brengen, Ed- wardes". „Wacht nog even. In de operatiekamer hadden wij een systeem, zoo volmaakt als ik het maar kon bedenken. Nooit eindig de ik een operatie voor mijn eerste assi stent de sponsen geteld had. Doch, dat eersite geval stierf, omdat er een spons in het operatieveid was blijven liggen. Je weet hoe die dingen gaan; men kan ze niet altijd zien en men gaat, na behoor lijke voorzorgen, op het aantal af. Toen ontviel mij bijna een andere patiënt op dezelfde manier; dat was een kosteloo ze patiënt. Voor zoover ik wist waren de voorzorgen niet minder streng gewor den. Ik behandelde vier a zes gevallen per dag. Na het tweede werd ik bijna gek. Ik besloot het op te geven en weg te gaan, wanneer er weereen geval mislukte' „En gebeurde dat?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1