Openbare verkooping van zware boomen. Te pachten voor 7 jaren DIJKEN EN ZIJKANTEN VAN TE KOOPt Het Huis met bergplaats Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en onregel matigen Stoelgang zijn Mijnhardt'S Laxeer tabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. By Apoth. en Drogisten. en Loo staan er midden in. De IJseldijk bij Lathum wordt versterktop Nieuw- graaf was men er druk mse doende. Het verkeer met Paunerden gaat ook zeer moeilijk. De steenovens staan er in tot aan Nijmegen toe; toch staat men er daar nog gunstiger voor dan in 1920, Op de uiterwaarden Joopen de vluchtende hazen bij de bieren in huis. Nu de over laat bij Lobith ook loopt, zijn de Ossen- waard en Raaijhof ingeïoopen. Het water stroomt daar zeer onstuimig. Te Hermen en Aerdt dragen de menschen hun meu belen opjde dijken. Van Lobith uit wor den per roeibootje groote afstanden afge legd, om Elteu en dus //bet vasteland^ te bereiken. Uit Aymegen. Zondagochtend stond de Waaldijk tei Oosten van Nijmegen bij de herberg „De Tien Geboden", op punt van doorbreken het water drong daar reeds onder den dijk door en de genietroepen hebben, om deze te sparen, daarop den overlaat van den Ooyenschpolder doorgestoken. De geheele polder, waarin de dorpen Ooy, Leuth, Kekerdom en Millingen en het gehucht Persingen liggen, loopt thans vol. Ook de weg van Nijmegen naar Beek is hierdoor op enkele gedeelten onbegaanbaar geworden, zoodat het tram verkeer gestaakt zal moeten worden. Uit Zuid-Holland. Uit Gouda wordt aan het Handelsb) gemeld De Laixdijk en de Blinden weg zijn over afstanden van respectieve]yk onge veer 60 en 50 meter doorgebroken, waar voor de polder Brcekvelden en Vetten- broek, gelegen onder de gemeenten Reeu- wijk en Zwamme-dam thans totaal is ondergeloopen en de communicatie tus- schen de buurtschappen Gzouwkoop en Onkoop geheel is verbroken. Een oppervlakte van ougeveer 200 H.'V. land staat geheel blank, en van de huizen en hofsteden in dien polder gelegen steken slechts de daken boven den waterspiegel uitenkele gebouwen zijn reeds ingestort. Veel pluimvee is in het water omge komen, alsmede dozijnen varkens en een:g klein vee. Ongeveer 20 huisgezinnen moesten een onderkomen zoeken bij ge meentenaren die in hooger gelegen pol derland wonenslechts het rundvee kou worden gered. Men vrefsfc dat de dijken van den polder De Twaalf Morgen het krachtig stroomende water niet zullen kunnen houden en ook zal onderloope*. Uit Noord-Holland. Ten gevo'ge der overstrroming heeft Zaterdag de militaire politie de Rijksstraat tuaschen Loenen en Nieuwersluis afgezet het verkeer wordt thans langs het Mer- wedekanaal geleid. In de omgeving van Nieuwersluis en Loenen staan vele bui tenplaatsen en hofsteden onder water. De oudste inwoner uit Nieuwersluis, die bier meer dan 5? jaar woonachtig is, heeft thans voor bet eerst het uittreden der Vecht buiten haar oevers beleefd. Een geneesheer uit Loenen bezoekt zijn patiën ten, onder wie vele bewoners van groote villa's, per roeiboot. Gelukkig valt het water. Ook te Weesp heeft men critieke uren door gemaakt. Uit Friesland. Uit Eriesland meldt men aan het Hbld ln het Noorden staan duizenden pon- dematen wei- en bouwgrond blank, wat hoogst zelden is voorgekomen. Daarbij kwam heden een dichte mist opzetten. Tal van arbeidersgezinnen zijn naar de zolders gevlucht. Te Tietjerk is de dijk van het waterschap op twee plaat« sen doorgebroken. Vooral bij de Ruige Fenne is de toe stand buitengewoon gevaarlijk, en is daar door een ploeg van 200 arbeiders dag en nacht gewerkt, om den dijs te dich ten. Maar het ging moeilijk. De stroo ming van het water maakte dit schier ondoenlyk. Men heeft Zaterdagmorgen een paar pramen met zand laten zinken en er later nog 640 zakken zaud op geworpen, zoodat het gevaar voor het oogenblik geweken is. Maar waakzaam heid biyft geboden. Het stoomgemaal werkt voortdurend. Gioote hoeveelheden visch zijn door de ontzaggelijke zuiging doodgeslagen. Wat betreft het eigenlyke watergebied van Friesland tusschen Oudega, Parrega en Grouw zij medegedeeld, dat de nieuwe weg tusschen üudega en Drachten blank staat, een paar boerderijen worden be dreigd. De Sayderpolder bij Wartena is in den storm ondergeloopen. De boerde rijen worden met overstrooming bedreigd. Vele gezinnen in deze landen hebben hun huishouden naar den zolder verplaatst. Langs den grooten straatweg naar Wol- vega staan vele duizenden hectaren land blaak. De allerergste toestanden vindt men in de Oldelamerpolder, tusschen Lemmer en Wolvega. Twaalf arbeiderswoningen en drie boerderijen hebben het water in de kamers. De hoofdwegen zijn geheel ondergeloopen. Daar ter plaatse slaapt men des nachts bijna geheel niet. De burgemeester heeft bevolen, de zwakke plaatsen in den weg te stoppen, om het allerergste te voorkomen. De boeren hebben reeds hun klein vee weggebracht en vreezen met hun melkvee hetzelfde te zullen moeten doen. Uit Overijssel. Uit Deventer wordt gemeld: De Wilpsche en Voorster klei loopen onder; het kasteel Nyenbeek is geïsoleerd. Boerderijen staan midden in het water; bij den Voorsterbeekpolder staat het wa ter tot 1 meter onder den dijkkruiin, bij den Wilpsehen Polder slechts 70 c.M. In allerijl wordt de wervoerbare have gered. Bij Wichmond is het geheele land overstroomd door den Vordensche Beek, de Baaksche Beek en de Laak. Te Zuit- phen staat de buitensingel nahr Warns- veld blank; de Baaksche overlaat is on bruikbaar. De vloeddeur te Deventer voor de nieuwe haven Iaat eeinig water door; men tracht met zand werpen het lek te stoppen. Te Olst loopt de veerweg onder en staat het water reeds bijna van dijk tot dijk. Het koninklijk bezoek aan de streek bij Grave. We lezen in het „Handelsblad": Ziaterdagocbtend ongeveer kwart over acht is de Koninklijke Familie, Koiningim en Prins, per auto van Nijmegen naar de bedreigde gebieden vertrokken. De tocht ging eerst naar de plassen van Hatert. Vandaar gingen de auto's naar het kloos ter Alverna, waar de burgemeester van Wychen de vorstin verwelkomde. Met drie vletten van de Marine, ieder geroeid door vier roeiers, werd de rieis begonnen. Van het overstroomde gebied hij het klooster roeide de matrozen de boo ten door het verdronken 'land in de rich ting van Balgoy. Langs verlaten huizen ging het, waar soms reeds stot een halve meter water stond en langs hoeven,, waar van de bewoners nog op de bovenverdie ping stand hielden. Overal liet H.M. in~ formeeren naar den toestand waarin de menschen verkeerden en meestal luidde liet antwoord nogal berustend. „Je moet de kop maar boven water houden", zei een oud vrouwtje, dat ergens op een terp de eenig overgeblevene was om het huis te bewaken. Van weggaan wilde ze nog niet weten. Vaak werd pas, nadat de boot, waarin de Koningin gezeten was, weer verder was geroeid, door de bewoners ontdekt wie de dame was geweest, die zich met een vlet in dat gevaarlijke gebied waagde en die zoo vriendelijk naar hun toestand had geïnformeerd. Soms herkende men de Koningin en werd ze met gejuich ontvan gen. De tocht ging over Balgoy naar Ne- derasselt. Te Balgoy werd eenigen tijd ge rust. Bij de kerk, die op een terp gelegen is, stond een aantal koeien, die door den pastoor niet werden binnengelaten, omdat hij daartoe geen toestemming had. De com missaris van de Koningin kon het bevel geven en nadat de kerk was uitgeruimd kon het uitgeputte vee in het gebouw wor den ondergebracht. Door het ondergeloopen land en over velden en akkers werd de tocht voortgezet naar Wychen. Flier en daar bleven soms de booten op een ondiep gedeelte of bij een hek vastzitten. De matrozen sprongen dian in het water om de vaartuigen weer vlot te krijgen, zoodiat de reis kon worden voortgezet. Bij sommige huizen, waar de menschen waren achtergebleven, werden brooden uitgedeeld. Te Wychen, waar de booten landden, werd de Koningin door twee matrozen aan land gedragen en met hoezee-geroep werd zij door de bewoners, die op het markt plein waren samengestroomd, ontvangen. Van Wychen, waar Capucijnermonni- ken, de pastoor en eeltige autoriteiten H. M. rondgeleidden, werd door het verdron ken land de terugtocht naar Alverna aan vaard. Vandaar kon met de Koninklijke auto's Nijmegen worden bereikt. Het bezoek was daarmee echter nog niet afgeloopen. Na het noenmaal te Nijmegen gingen de Koningin en de prins met auto's naar Winsum, ofschoon door het water de we gen en de reis gevaarlijk werd, stelde de Koningin er toch prijs op, den rit naar Druten voort te zetten. Te Druten onderhield zich FI.M. zich met den burgemeester en de autoriteiten. Om kwart voor zes was Nijmegen weer bereikt. Over Den Bosch is de Koningin naar Venlo vertrokken. Het {d reigende water. We lezen in de Crt. Uit Emmerik wordt geseind, dat de dijkbreuk bij Mehrhoog niet meer is te keeren. Een groote scheur is reeds gecon stateerd. Arnhem is bijna geïsoleerd, het ver keer Arnhem-Utrecht is gestaakt. Te Doesburg dringt het water de gas fabriek binnen en wordt het bedrijf met pompen gaande gehouden. Tie Drie! (Betuwe) laat de Rijndijk op twee plaatsen het water door. In Limburg is de ellende verschrikkelijk Te Meers zijn een viertal huizen inge stort. De burgemeester meent, dat on danks het gevaar, er nog wel een hon derd inwoners op de zolders verscholen zijn. Te Nijmegen zijn 180 kinderen uit Cuijck en Dreumel aangekomen. Een onaangenaam avontuur. De burgemeester van Elsloo heeft naar de Crt. meldt, een onaangenaam avontuur meegemaakt. Op een inspectietocht met een boot, waarin nog zaten de veldwachter en een opperwachtmeester der maré chaussee, geraakte men in een draaikolk van de Maas. Gelukkig stak vlak bij een eilandje boven water uit, ter grootte van een tafel. Door uit de boot te stappen en door het water te waden, wist men dit eilandje te bereiken en hier de boot van koers te doen veranderen. Doch juist zou men weer instappen, toen het bootje los schoot en in minder dan geen tijd door den snellen stroom was weggedreven. Waar men zich midden in een uitgestrekte wa tervlakte bevond, was het drietal genood zaakt, op dit kleine eilandje te blijven, dat weldra onder begon te loopen. Na drie uren lang in een uiterst kritieken toestand te hebben verkeerd, kwam tenslotte een boot opdagen en werden de drie schip breukelingen meer dood dan levend gered. Het Kon. bezoek aan Limburg. Zondag hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins een bezoek gebracht aan Limburg. Bezocht werden o.a. Venlo, Roermond, en dwars door het modderige land naar Stevemsweert en verder naar Sittard en Maastricht. Omtrent het bezoek aan Grevenbricht meldt de Crt.: Daar er geen booten waren, kon men slechts met een wagen door het water komen. De Koningin en de Prins namen daarop op een boerenwagen plaats, even als de Commissaris der Koningin en een opzichter. Dit was een angstig oogenblik, want toen de kar in de onstuimige golven kwam, werd het paard schichtig en sprong opzij. Een honderdtal menschen staarde met eerbiedige bewondering dezen gang door het water van de Vorstin na Het blad meldt het volgende incident uit Venlo: Een herbergier, zekere Schreurs, was op een vlotje de boot van H. M. gevolgd en plotseling in het water springend en met uitgespreide armen tot de borst in het water voor de Koningin staande, ver zocht hij met luide stem, H. M. een ver zoek te mogen doen. Verwonderd en glim lachend maakte H. M. een toestemmend gebaar, waarop de heer Schreurs onge veer het volgende zeide: „Majesteit, U ziet, ik volg U door het water, daar U de eenige zijt, die mij uit den noodtoestand, waarin ik verkeer, kan redden. Ik heb een vrouw en vier kin deren en heb ze met eere zoover ge bracht. Ik ben thans veroordeeld. Ik smeek U om gratie. Geef mij gelegenheid, voor mijn vrouw en kinderen het brood te blij ven verdienen". H. M., vermoedelijk eigenlijk niet goed begrijpend, wat de man wilde, zeide, dat zij hem niet zou vergeten, en met den burgemeester over zijn zaak zou spreken. (De h'eer Schreurs is in hooger beroep tot acht maanden gevangenisstraf veroor deeld, wegens doodslag gepleegd op ze keren C., een berucht individu, op wie de heer S. een revolverschot gelost had, toen C., na de spiegelruiten van zijn café en het meubilair stuk geslagen te hebben, wilde binnenkomen). De watersnood. V. D. seint ons: Uit Beugen wordt nader gemeld, dat het station niet is ingestort. De menschen daar verkeeren niet in levensgevaar. In Dreumel storten die huizen reeds in. Er is groot gebrek aan booten. Een locomo tief is door een brug gezakt. Twee vrou wen moest men naar een krankzinnigenge sticht overbrengen. Uit Keulen wordt val Balt in December is gevallen. Deze Ge droeg 152.8 m.m. in December 1854; de naastvolgende 121.8 m.m. in December 1891. Thans is reeds ongeveer 155 m.m. opgevangen; de normale is 67 m.m. (En er volgt nog meer!) GEMENGD NIEUWS. Moord. Te Groningen is bij een vechtpartij de 26-jarige varensgezel J. O. door de 18-jarige matroos H. K. met messteken Autobus omgeslagen. Een zware autobus, met 40 a 50 per sonen, die in volle vaart den Cauberg bij Valkenberg afreed, is tegen een kantsteen aangereden en omgekanteld. Van de in zittenden werden de chauffeur en een dame mej. V. uit Heerlen, zwaar gewond. Auto- te water. Donderdagavond is de reclame-auto van Van Rattingen's Zeepfabriek te Sustenen op de Handelskade in Den Bosch iin de Binnenhaven gereden. Het ongeval ge beurde om kwart over tien, tijdens den he- vigen storm. Vermoedelijk heeft de chauf feur, P. Maarsen uit Susteren, een rei ziger van genoemde fabriek, door den re gen geen voldoende uitzicht gehad en zich in den weg vergist. Hij heeft ge tracht uit den auto te komen, doch dit is hem niet gelukt. Toen de politie den auto uit het water had gehaald, was de man reeds overleden. Het dorp Alphen aan den Rijn staat geheel onder water. De bewoners staan lop den dijk, die ook dreigt onder te loopen. Maastricht is weer vrij van water. Het spoorwegverkeer in Z.-Limburg is weer hersteld. Bij Grevenbicht is een zware rivierdijk over 30 M. doorgebroken. Bij Stevensweert (L.) zijn de gehuch ten Eiland, Brund en Het Bilt in het water verdwenen en de inwoners met de grootste moeite van de daken gered. BINNENLAND. Abnormaal zware regenval. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in De Bilt deelt het volgende mede: Ten gevolge van den aanhoudenden zwaren regenval van de laatste dagen is te De Bilt reeds op den middag van 30 December de grootsite regensom over troffen, die ooit sinds het begin van de waarnemingen in 1849 te Utrecht of De BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Anton Gerard z.fc. Jacob Hoekman en Francina vait de Velde: Pieter Johannes z.v. Gerrit Hijman en Martina Antonia Vermeule; Anna Su sanna d.v. Cornells Adrianius Duvekot en Elisabeth Anna Lansen; Pieternella Maria d.v. Jacob Zwartepoorte en Maria Sonke: Arij z.v. Leijn de Jonge en Pie ternella Wilhelmina Verheule; Petronella Wilhelmina Johanina d.v. Petrus Marti mis van den Bosch en. Anna Hendrika Wilhelmina van de Put. GehuwdDingenus Petrus van Hese 24 j.m. j. en Neeitje Pieternella van Paassen 21 j. jd. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 4 Jan. 1926. Vlasaanvoer 18980, Blauw /0,9a af 1,15, 9900 geel f 0,95 a f 1,50, 8000 Gro ningen f 1,a f 1,30, zoet f 0, 3800 wit f 0,90 a f 1,20. Ajuinaanvoer gering. Pootajuin f 0,a f 0,per 100 K.G. Groote f 3,it f 3,20, hollandache f 0, a f 0,kleine f5,a f5,10, sjalotte f 0,a f 0,extra f 0,a f 0, Aardappelen Zeeawsche eigenheimers f 3,a f 3,30, Poters f 0,a f 0, Bonte f 0,a f 0,Brielsche f 0,— f 0,Zeeuwsehe blauwe f 0,a f 0,- Bonte en Blauwe f 8,50 a f 4,20, West- landsche zand f a f Poters f 0,a f 0,Klei f 0,a f 0, Granen buiteulandsche, kalm. Meel f 22,a f 0Mais mixed f 0, a f 0,Haver Canada f 11,10 a f 0, Mais Laplata f 203, Binnenland8che: f 24,— a f 25,— Karwijzaad Kanariezaad Maanzaad Lijnzaad (voer) Lijnzaad (zaai) Tarwe nieuwe n Voer Boekweit Gerst chevalier Haver Bruine boonen Erwten Eieren 19,— a 20,— 58,— a 60,— 18,— a u 19, 22,— a 20,— 14,26 a 14,75 12,50 a ti 13, 11,50 a ir a t i rt iy r a y 10,— a 12,50 VARKENS MARKT ROTTERDAM. Varkensaanvoer 920, eerste kwaliteit t 0,95 a f 0,97, tweede f 0,90 a f 0,98, derde f 0,84 a f 0,88, licht f 0,a f 0,~, export f0,90 a f0,95. Redelijke handel LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. keerden, later zouden zij in auto's naar Den Bosch zijn gebracht. Het water komt steeds meer opzetten. Nader wordt gemeld Alphen aan de Maas en Appeltern zijn overstroomd. De bevolking is op den dijk gevlucht. Rijnaken zijn onderweg om 200 menschen, die zich op den dijk bevinden te redden. De dijk nabij Appel tern is reeds op twee plaatsen doorge broken. Val te Venlo. Te Venlo is de toestand iets beter. De Maas is 10 c.M. gevallen. Ook uit Keulen en Maastricht wordt val gemeld. Onderscheiding. Toegekend de zilveren eerc-medaille van de Oranje Nassau-orde aan W. van den Berge, arbeider op de hofstede van den heer A. P. Woutersen te Krab- bendijke. WEERBERICHT. De nood in Noord-Brabant. Dijkbreuken bij Boxmeer. Op enkele plaatsen rondom Boxmeer zijn de dijken op enkele plaatsen door gebroken. In den afgeJoo-pen nacht zijn de dor pen Dreumel en Beugen onder water ge- loopen, in deze laatste plaats is een via duct ingestort. Van uit Den Bosch tracht men hulp te verleenen, maar het is vrij wel onmogelijk om zonder booten contact te verkrijgen. In Beugen is het station weggespoeld. De bewoners van Dreumel moesten door de marechaussee gedwongen worden hun huizen te verlaten. Op de hoogste plaatsen staat 1 M. water, op de laagste 6 a 7. Postkantoor, stadhuis, alles loopt onder. Uit Boxmeer wordt gemeld, dat heden nacht om 3 uur op het 'kruispunt naar Beugen 40 menschen in levensgevaar ver- Hoogste barometerstand 767.5 te Tou louse. Laagmc barometerstand 741.5 te Thorshavn. De verwachting tot den avond van 5 dezer luidt: matige tot krachtige Westelij ke tot Zuidelijke wind. Tijdelijk opkla rend, later weer kans op regen, iets zach ter overdag. ADVERTENTIEN Geboren ANNA SUZANNA dochter van C. A. DUVEKOT WSzn, E. A. DUVEKOT-Lansen. Goes. 3 Jan. 1926. De Familie VAM HEEL, Klokstraat, oetnigt haren dank voor de op 1 Januari ontvaigen gelukwenschen en biedt weder- keerig de hare aan. Goes, 4 Jan. 1926. De Heer en Mevrouw VAN HEEL De Bruijne, Beestenmarkt, betuigen met wederkeerigen gelukwenscb, hun dank voor de op 1 Januari ondervonden belang stelling. Goes, 4 Jan. 1926. Met wederkeerigen gelukwensch mijn dank voor de betoonde belangstelliig op l dezer. Notaris PILAAR. Goes, 4 Jan. 1926. De Heer en Mevrouw ST1EGER Van Kalmthoüt bedanken met weder keerigen gelukwensch voor de belang stelling op 1 Januari j.l. ondervonden. Goes, 4 Januari 1926. De Notaris PILAAR te Goes, zal Donderdag 21 Januari 1926, des namiddags te één uur te Goes, in het koffiehuis „de Prins van Oranje", tegen kontante betaling verkoopen A. voor het Gemeentebestuur van Goes 49 OLMEN op het terrein van den Reinigingsdienst aan den Westhavendijk. 20 OLMEN aan de Westerstraat. 29 OLMEN op het Roosjeshof. 4 OLMEN aan de Koepoort. 14 CANADA'S aan de Hooge Schans. B. voor het Burgerlijk Armbestuur van Goes 64 OLMEN in de ontmanteling van den boomgaard in de Smokkelhoek nabij Biezelinge. Alle boomen zijn gemerkt. Nadere aanwijzing van alle partijen te bekomen bij den heer A, OKKÉ te Goes. WEGEN in Krabbendijke, nabij den Oostdijk, samen groot 7 H.A. 18 A. 23 c.A., in pacht geweest b\j A. H. Lagendijk. Inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris PILAAR, alwaar inschrijvings briefjes worden ingewacht vóór of op 19 Januari a.s. en Tüln, zeer aangenaam gelegen aan den Kloetingsehen weg, bewoond door Mevrouw B. B. de Graafe. Het Huis is voorzien van Gas- en Waterleiding en kan spoedig betrokken worden. Inlichtingen te bekomen bij Notaris PILAAR te Goes,

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3