N.# i Vrijdag 1 Januari 1926 113* Jaargang. Influenza. VISITEKAARTEN 2de BIJVOEGSEL ABONNEMENT, Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regeL Advertentiën -worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. NECROLOGIE. Van de personen, welke ons in 1925 ontvielen,vermelden we de volgende namen: Goes: G. van der Hoek, oud-lid der Gezond heidscommissie, voorzitter der afdeeling Goes van het „Groene Kruis"; J. F. van der Leeuw, oud-lid van den gemeente raad; J. Dijkstra, landmeter van het ka daster; L. Ruijsenaers, hypotheekbewaar der van het kadaster. Ook ontviel ons de oudste inwoner van Goes, dhr. C. Snoep Az. Provincie: Dr. H. Japikse en L. K. van der Harst, oud-leden van den gemeenteraad te Middelburg; Vermue, lid van den ge meenteraad te 's Heer Abtskerke; A. Ruis aard, oud-lid van den gemeenteraad, te Wemeldinge; L. A. Paardekooper Overman, oud-notaris te 's Gravenpolder; 'J. P. Cau, oud-president der rechtbank te Zierikzee; P. C. Vroegop, vroeger onderwijzer der O. L. school te Elle- woutsdijk; J. de Jager, lid van den ge meen/beraad en wethouder te Oudelande; J. Snellen, burgemeester te Kortgene; J. de Jonge, hoofd der O. L. school te Oudelande; J. Nieuwenhuijze, dijkgraaf van het waterschap Eliewoutsdijk, oud-lid van den gemeenteraad en wethouder te Eliewoutsdijk; M. B. G. Hogerwaard, oud-hoofdingenieur van den Provincialen [Waterstaat in Zeeland; jhr. mr. L. P. A. van den Brandeler, ambtenaar O. M. aan het Kantongerecht te Middelburg; L. Vreeke, ouderling der Ned. Herv. Kerk te Kapelle; A. Th. Wagtho, oud- burgemeester van Kloetinge; J. A. Krij ger, wethouder en lid van den gemeente raad te Krabbendijke; A. Wabeke, kerk voogd der Ned. Herv. Kerk te Wemel dinge; Mr. M. J. de Witt Hamer, voor heen advocaat te Goes en te Middelburg; Mevr. Takv. Voulenhoven uit Seroos- kerke; C. Hage, oud-wethouder te Brui- nisse; J. C. van der Have, burgemeester van Ooster- en Sirjansland. Binnenland: Jaap Eden, de vermaarde sportman; M. Caland, oud-hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat; dr. Catherine van Tus senbroek, specialiteit in verloskunde; Du- parc, chef der afd. Kunsten en Weten schappen; W. Roël, hofmaarschalk H. M. de Koningin; Hartman, dir. Kon. Ned. Meteorologisch Instituut; Dr. Bij- vanck, oud -bibliothecaris Kon. Biblio theek; Mevr. W. Drucker, presidente Vrije Vrouwen Vereeniging; C. A. Ba- tt>n Bentin ck, opperstalmeester van H. M. de Koningin; jhr. mr. W. M. van Weede, gezant te Weenen; Stokvis, dar. der Kon. Fabriek van Metaalwaren te Arnhem Voorts de volgende kamerleden of oud kamerleden: Jhr. W. C. de Jonge, oud- lid der Tweede, lid der Eerste Kamer; J. C. Jansen, oud-minister van Marine; F. H. de Monté Ver Loren, lid der Tweede Kamer; oud-minister gep. luit.- gen. C. D. H. Schneider; oud-minister van Staat van Karnebeek; H. v. Kol, oud-lid Eerste Kamer. We noemen de volgende hoogleeraren: Prof. dr. A. van Bijlert, hoogleeraar aan de landbouwschool te Wageningen; prof. jhr. dr. B. H. C. K. van der Wijck, oud-hoogleeraar in de wijsbe geerte, te Utrecht; prof. ir. R. W. van der Veen, hoogleeraar in de ertskunde aan de Technische Hoogeschool te Delft; prof. mr. M. W. Zevenbergen, hooglee raar in de echten, aan de V. U. te Amsterdam; prof. Tjaden Modderman, Oppenheim, Visser van IJzendoorn, Roes- singh, Der Kinderen; Josephus Jitta, dr. Jan Veth. Uit de kunstenaarswereld gingen heen; Floris Arntzenius, schilder te 's Graven- hage; Louis Bouwmeester; H. Heijer- mans; de dichter Leopold; de kunstschil der Van de Sande Bakhuyzen; A. S. C. Wallis (Adéle Opzoomer) schrijfster o.a. van Vorstengunst. Buitenland: Hjalmar Branting, eerste minister van Zweden, te Stockholm; Fr. Ebert, pre sident der Duitsche republiek, te Berlijn; Boen Jat Sen, Chineesch Staatsman, te Peking; Lord G. N. Curzon, markies van Kedleston, Engelsch Staatsman, te Londen; Lord Sheffield, Engelsch Staats man, te Londen; W. H. Lever, de En- gelsche zeepkoning, te Londen; Sir H. Rider Haggard, letterkundige, te Londen; Veldmaarschalk graaf van Yperen (gene raal French), te Londen; William Bryan, de vroegere candidaat voor het president schap der Vereenigde Staten; Mohammed Ali, ex-Sjah van Perzië; Baedeker, uit gever te Leipzig; Dr. Alberty Ochser, pionier der radium-behandeling tegen kan ker, te Chicago; Dr. A. van de Perre, (kampioen voor de Vlaamsche Beweging) Lucy Johnson, te Londen-, dichter en componiste van het bekende koraal „Nea rer my Gott, to Thee"; Max Linder, de vro olijke filmartist, die mlllioenen heeft doen lachen, maar zelf een melancholicus was, en door zellf.moord een einde aan zijn leven maakte; Alexandra, de Koningin- Moeder van Engeland; Prinses-Weduwe Alice van Monaco; Bourgeois "en Viviani, oud-minister van Frankrijk, eerstgenoemde de vader van de Volkenbondgedachte. STADS-NIEUWS. Veemarkt. Op de markt van Dinsdag 29 Decem ber 1925 waren aangevoerd39 biggen. Benoemd. Benoemd tot kantoorbediende le klasse de kantoorbediende 2e k'l. W. de Bruiijn, van het post- en telegraafkantoor alhier. Dammen. GoesVlissingen 11 9. Maandagavond werd alhier in het club lokaal der Goesche Damclub de laatste ronde van den competitiewedstrijd ge speeld, welke uitgeschreiven is door den Zeeuwschen Dambond. Deze ronde werd biet 11 punten gewonnen door de Goesche Damclub, terwijl het Vereenigd Vlis- singsch Damgenootschap 9 punten be haalde. De totale uitslag is: MiddelburgVlissingen 155. MiddelburgGoes 137. GoesVlissingen 515. GoesMiddelburg 317. VlissingenMiddelburg 8—12. VlissingenGoes 911. Middelburg komt dus op de eerste plaats, Vlissingen wint op bordpunten de tweede plaats. Postzegelboekjes. De postzegelboekjes, waarvan de aan maak in verband met de wijziging van de tarieven tijdelijk was gestaa'kt, zijn thans weder op alle kantoren der posterijen ver krijgbaar. Deze boekjes, welke worden uitgegeven in 4 soorten, bevatten 24 ze gels van resp. 2, 10, 15 cent, dan wel 6 zegels 1, 2, 5 en 10 cent. De prijs der boekjes is gelijk aan de waarde der ongehechte zegels en bedraagt resfp. f 0,48, f2.40, f3,60 en f108,-. Lezing Peer Gynt. De lezing van Ds. Netelenbos over Peer Gynt, te houden Vrijdag 8 Januari in de Prins van Oranje is volkomen te begrijpen en te genieten, ook indien men vooraf het werk van Ibsen niet gelezen heeft. De vertolking van dit prachtwerk is onder de bekwame handen van Ds. Netelenbos tot een meesterstuk geworden. In Vlissingen is deze lezing voor een talrijk publiek gehouden en viel zeer in den smaak. De Vlissingsche Courant schreef er dan ook een zeer enthousiast verslag over, waarin vooral tot uiting kwam, dat verschillende hoofdmomenten meer geacteerd dan gelezen werden. Het belooft een genoeglijke en leerrijke avond te worden. PROVINCIE-NIEUWS. Wemeldinge. Door den hoogen water stand zijn Zaterdag in een weide onder deze gemeente v:er schapen van den scha penhouder de B. verdronken. Alhoewel deze dieren voor de consumptie werden goedgekeurd, blijft het voor den eigenaar toch nog een schadepost, omdat dit kweek- schapen waren. Rilland-Bath. Een paard van den land bouwer J. P. Krijger alhier, kreeg voor de ploeg plotseling een beroerte. Het dier moest op de plaats blijven liggen, daar het niet mogelijk was het naar de boer derij te vervoeren. Maatregelen werden genomen het beest zooveel mogelijk te be schutten tegen de koude. Kruiningen. Maandagnamiddag reedde vrachtauto van Bakker te Kapelle bij den Zanddijk aan den Zouteweg naar Schore in de sloot. Het voertuig werd met be hulp van 2 paarden weer op den weg gebracht, niet zonder beschadiging. Gekozen tot ouderling der Geref. Kerk alhier dhr. A. Koppejan. of griep begint meestal met pijn in de lendenen en hoofdpijn. Sla deze waar schuwingen niet in den wind, maar ga naar bed met een kruik, dek U warm toe en laat dadelijk een flesch Abdijsiroop halen. Abdijsiroop kan dien schorren hoest losser maken, dat rauwe gevoel in de keel en op de borst verzachten en Uw gene zing bespoedigen. Ook bij bronchitis, kink hoest. asthma, verkoudheid en keelpijn is Akker Abdijsiroop een prachtig middel. Por flesch van 230 gr.fl.50 550 gr. f2.75 MMMUI Schore. Het zieken- en ondersteunings fonds alhier heeft besloten toe te treden tot het Ned. Verbond van Ziekenkassen. 's Heer Abtskerke. Maandagnacht cir ca 121/2 uur werden we opgeschrikt door het onheilspellend gebengel van de brand klok. Onder het geloei van den wind (ook regende het) kwam men ons waarschu wen dat op drie kwartier afstand s de schuur van dhr. Bierens in vlammen op ging. Voor dat onze spuit de plaats des onheÜs bereikte was alles ingestort. Het huis was er vast aangebouwd, doch door krachtig watergieten is dat behouden, of schoon het boven al brandde. Helaas, al het vee, ongeveer 15 stuks, waaronder 1 paard, is jammerlijk in den vuurpoel verbrand. Toen de bewoners den brand bemerkten was er al geen dier meer te redden, daar ze totaal woest waren van angst en pijn. Op de vlak aan de andere zijde van den weg liggende grootere hof stede van de V. liet men ai 't vee los en joeg het de weiden' in, daar men ook daar brandgevaar duchtte, omdat door den ster ken wind ook daar veel vuur en vonken rondvloog. Het schijnt dat de inboedel laag is verzekerd. De opbrengst der koeien was op dit moment de eenige bron van inkomen van het gezin. Ieder begrijpt hoe die menschen op 't oogenblik terneer geslagen zijn. De oorzaak is onbekend. Gedenkteeken Juliana van Stolberg. Gelijk reeds dezer dagen in de bladen werd gemeld, heeft zich, zulks als gevolg eener op 1 December j.l. in de Staten zaal onder voorzitterschap van den heer mr. P. Dieleman gehouden conferentie, gevormd een Provinciaal Comité voor het oprichten van een gedenkteeken voor Juli ana van Stolberg, waarvan het eere-voor zitterschap werd bekleed door den Com missaris der Koningin, den heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, en het voor zitterschap door den heer mr. P. Diele man, terwijl de overige leden van het col lege van Ged. Staten en de griffier der Staten, alsmede eenige andere vooraan staande personen in dit gewest, in het comité zitting hebben, de functie van sec retaris-penningmeester wordt uitgeoefend door den heer mr. L. J. A. van der Harst .hoofdcommies ter Prov. Griffie. In eene circulaire, namens het Comité tot de burgemeesters gericht, en waarin hunne medewerking wordt gevraagd, zijn overgenomen eenige zinsneden uit een ge schrift van het Nationaal Comité, die op warmgevoelige wijze de beteekenis van Juliana van Stolberg aan het licht stel len, en daarom zeker verdienen hier ter plaatse nogmaals te worden aangehaald: „De incarnatie van de liefde, de ware „dienende" liefde, de trouw, die stand vastigheid, de zelfverloochening en op offering, de vroomheid der Vorstinnen uit het Huis van Oranje-Nassau is Juliana van Stolberg, de Stammoeder, de Moeder van Willem van Oranje, den Vader des Vaderlands. Het Nederlandsche Volk kent niet of onvoldoende de beteekenis van die hoogstaande Vrouwe, voor wat betreft haren invloed met betrekking tot den bloedigen worstelstrijd tegen "Spanje voor onze vrijheid, staatkundig en gees telijk. Het weet niet, herinnert zich niet: dat Juliana van Stolberg tusschen al hare kinderen dien inmigen band gelegd heeft, waardoor allen hebben geofferd goed en bloed voor de vrijheid der Nederlanden, waaraan .Willem van Oranje, het hoofd van het geslacht, zich ten volle gewijd had, dat zij drie harer zonen, jong en veelbelovend, op het slagveld, waarop ook al hare schoonzonen streden verloor; dat toen haar groote zoon verlaten, ver raden, belasterd en verguisd, zonder geld en zonder troepen, zoo goed als alleen in den strijd stond, zij hem mondeling en schriftelijk zóó ontroerend heerlijk steun de en zijn geloofsvertrouwen zóó innig versterkte ,dat hij kracht vond om te vol harden; dat zij, wanneer Willem van Oranje onder den druk der rampspoeden, gevaar liep voor listige, schoonschijnende, aanbiedingen te bezwijken, hem aan zijn plicht herinnerde, nimmer op te geven de rechtvaardige zaak, waarvoor hij streed, waarom zij dan ook wel „Het Geweten van haren Grooten Zoon" genoemd wordt. Onze geliefde Koningin heeft geleid door Haren grooten tact, Haar fijn ge voel en Hare bijzondere kennis van en piëteit voor onze geschiedenis aan Hare beminde dochter tot eerste peetmoeder gegeven: Juliana van Stolberg. Uit het hart der Nederlanders, die de beteekenis dier keuze begrepen, is toen de innige bede opgestegen, dat de schoone deugden, welke Juliana van Stolberg sierden, ook het deel mochten worden van dat jonge geliefde petekind, maar ook, dat onze Prinses gespaard mocht blijven voor het leed, gedragen door Hare zoo hoogstaan de eerste peetmoeder. 30 April 1927 zal het de dag zijn, waarop wij hopen, dat on der Gods Zegen, Prinses Juliana, onder de gelukkigste omstandigheden, Haar 18en verjaardag zal mogen vieren. Maar dan zal ook met Hare doorluchtige ouders en grootmoeder het Nederlandsche Volk op recht medejubelen. Aan dien dag kan nog bijzondere wijding worden gegeven, wan neer het Nederlandsche Volk in al zijn geledingen, en waar ook gevestigd, hier dan wel in Oost of West of in den vreem de, van zijn diepen eerbied en innige ver eering voor de Stamvrouwe van het Huis van Oranje-Nassau blijk geeft door de onthulling van een gedenkteeken voor Ju liana van Stolberg, de zoo hoogstaande eerste peetmoeder van onze geliefde feest vierende Prinses. Het Nat. Comité meent, dat als plaats voor het gedenkteeken als aangewezen is het Juliana van Stolberg- plein te 's Gravenhage, het middelpunt, waarop aanloopen straten, wier namen ons, voor den geest roepen, hoogstaande prinsessen uit ons vorstenhuis, in vroe gere dagen van zóó groote beteekenis voor onze geschiedenis, als Charlotte de Bourbon en Louise de Coligny, terwijl andere als de Adelheid-, Emma- en Wil- helminastraat ons herinneren aan den ze gen, welke ons in onze dagen, in Vorstin nen van Oranje-Nassau geschonken is". Hare Majesteit de Koningin, met bet denkbeeld der oprichting van een gedenk teeken voor de Stammoeder van Haar Huis in kennis gesteld, deed reeds van Hare waardeering daar voor blijken. Het Comité aarzelt daarom niet, een beroep te doen op de aanhankelijkheid der Zeeuwen voor hun vorstenhuis, ten einde te geraken tot de oprichting van een gedenkteeken voor deze belangwek kende historische figuur in ons aan mo numenten zeker niet overrijke land. Laat ieder voor eene gift in verhouding tot zijne middelen van zijn oprechte liefde voor ons vorstenhuis doen blijken. Dan zal Zeeland door zijne bijdrage zeker een waardig figuur maken in de rij der ge westen. Het Comité vertrouwt op veler medewerking in dezen. GEMENGD NIEUWS- Hoog water in Westelijk Noord -Brabant. De vele regens der laatste dagen heeft de toch al zeer hooge stand van het water in westelijk Noord-Brabant nog meer doen toenemen. De Vliet is tot de kantlijn gevuld en zet bijna geen water in het Volkerak af, terwijl de Watermolenbeek, Eldertsche turfvaart, Hooge vaart, enz. uit België enorme hoeveelheden blijven aanvoeren.De landerijen staan dan ook overal óf ge heel, óf gedeeltelijk onder water. Het stadsdeel van Roosendaal over de spoor lijn RoosendaalEsschen en de z. g. Vrouwemaden hebben het meest te lijden. Door een lek in den dam van de Hoo ge vaart liepen in een oogenblik eenige aanliggende velden onder. Het gat werd spoedig gedicht. Zeer veel heeft men van het hooge wa ter te lijden onder Gastel en Kruisland. De polders van dien naam staan hier en daar geheel blank. Te Etten-Leur staan de polders Wes terpolder en Krijtenberg nagenoeg geheel onder water. Het water in de Laak en Haven staat tegen de kruin der dijken. Het hooge water heeft zeer vele wilde ganzen en eenden derwaarts gelokt. Er wordt druk jacht op gemaakt. Te Steenbergen stond met de Kerstda gen he'. water tot over den rand van de kade. De zwarte panter en de blanke vrouw. De elite van de upper ten te Chicago is op het oogenblik in beroering oker eene romantische geschiedenis, n.l. een ontvoe ring van een der schoonste jonge dames van de uitgaande wereld. In een der miili- onnairshuizen werd een groot bal gegeven en dienzelfden nacht verdween het jonge meisje, doch tegelijk met haar de „Zwarte Panter" een wegens zijn schoonheid be roemde Roodhuid. Deze Zwarte Panter is een zeer be gaafde Indiaan, die gestudeerd heeft en zich zoowel door zijn geestesgaven als door zijn fraai lichaam onderscheidt. Als rijke en eenige zoon van een der opper hoofden speelde de Zwarte Panter een groote rol in de geld wereld van Chicago. Op een zekeren avond woonde hij een groot feest bij, want hij had toegang tot de beste kringen. Hij maakte daar kennis met een der mooiste en tevens een der rijk ste meisjes van Chicago en werd opeens tot over de ooren op haar verliefd. Er wordt echter ook beweerd, dat de jongelui elkander reeds langen tijd kenden. Hij had alleen oog voor haar, bewees haar allerlei attenties en nam van al de andere aanwezigen niet de minste notftie. Toen 't laat werd vroeg de Zwarte Pan ter toestemming om de jonge schoone in zijn luxe-auto naar huis te mogen brengen. Maar de dame is daar tot nu toe niet aan gekomen. De roode prins nam haar mede naar zijn wigwam, die er eenigszins anders uit ziet als wij deze uit de Indianengeschie- denissen kennen, want de Panter bewoont een modern ingerichte villa, dis zeer Luxi- eus gemeubeld is en bovendien houdt hij tal van bedienden. Uit hun mond vernam men den volgenden dag, dat het er in den wigwam buitengewoon vroolijk was toege gaan, vooral in den nacht van de ontvoe ring. Den volgenden ochtend, nog voor dat ide couranten het verdwijnen der jonkvrouw konden berichten, was het jonge paar reeds afgereisd, zoo men beweert naar de voor vaderlijke jachtgronden van den Zwarten Panter. Sedert dien tijd ontbreekt ieder spoor van de witte sqauw. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Januari: 6 Kruiningen, dwarsliggers, Schram. 7 Klloetinge, 's Heer Abtskerke. af braak, de Kok. 7 Krabbendijke, dwarsliggers, Schram. 8 Wolfaartsdijk, inboedel, Pilaar. 8 KapelleBiezelinge, dwarsliggers. Schram. 11 's Heer Arendskerke, dwarsliggers, Schram. 13 Rilland-Bath, dwarsliggers. Schram. 14 N.-Kraaijert, dwarsliggers, Schram. 21 Krabbendijke, huis met erf en tuin, Schram. Februari: 19 's Heer Arendskerke, kapitale bóe ren-inspan. Pilaar. 24 Kruiningen, kapitale bóeren-inspan, Verbist. 26 Rilland, kapitale boeren-inspan, Pi laar. Maart: 4 Rilland, Kap. Boereninspan, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari: i 1 2, 3, 4 en 5, Landbouw-Bioscoop* „Het Grenslegioen". 3 en 5, Landbouw-Bioscoop, „Da wrekende hand". 8 Prins van Oranje, Vereeniging van Ontwikkeling en Ontspanning, lezing Ds. Netelenbos, Peer Gynt van Ibsen 12 Gebouw Vrijzinnig Godsdienstigen, V. C. J. B. Voordrachtavond, me vrouw Flothuis. Februari: l 4 en 5, Prins van Oranje, Onderling Kunstgenot, „Groote Stadslucht". AANBESTEDINGEN. Januari: i 9 Heinkenszand, huis met schuur, var kenshok en bijkomende werken. worden geleverd in BOEK- en STEENDRUK door de drukkerij val DE GOESCHE COURANT

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 5