Springende Kloosterbalsem achat van gegevens staat ten dienste van de Nederlandsche landbouwers, speciaal wat betreft het gebruik van de stikstof- meststoffen, welke in Europa goedkoop worden geproduceerd en verkocht. Zeer interessant zijn de in dezen ka- - lender gepubliceerde resultaten der hooi-, weide- en gaslandproefvelden. PROVINCIE-NIEUWS. Vreeselijk ongeluk te Tholen. Autobus te water. Zes passagiers verdronken. Dinsdagavond heeft te Tholen een vree selijk ongeluk plaats gehad. De autobus van de firma J. C. Krijger uit Goes, die den dienst onderhoudt tulsschen Bergen op Zoom en Tholen, vertrok om 6 uiufr uit eerstgenoemde plaats. In de autobus bevonden zich een zevental passagiers. Te ongeveer halfzeven aangekomen, reed de autobus de pont op, die over de Een dracht vaart. Toen de pont de overzijde had bereikt, zette de chauffeur zijn mo tor in beweging en reed de sterk hellende glooiing op. Halverwege bleef de auto bus plotseling stil staan, om daarna ach terwaarts de glooiing weer af ie rijden. De passagiers, het gevaar ziende, drongen naar voren en duwden den chauffeur van zijn zitplaats af. Deze trachtte zijn wa gen tot stilstand te brengen. Toen hem dit echter niet meer gelukte, wierp hij een zijdeur open en sprong uit den wagen. Een andere passagier ,die hetzelfde van de achterzijde probeerde, gelukte het even eens zich te bevrijden. De overige passa giers, n.l. vier volwassen personen en twee kinderen, verdwenen met den auto in het water en verdronken. Dadelijk werd met dreggen begonnen en na ongeveer tien mi nuten werden de eerste lijken opgehaald. Thans zijn alle lijken reeds geborgen. De auto is nog niet op het droge. Nader wordt gemeld: Verdronken .zijn zes personen, terwijl men meent dat zich nog een zevende pas sagier in den auto bevond, naar wien men aan het dreggen was toen het bericht werd afgezonden. Verdronken zijn: de dochters van den 'hveer Krijger, wethouder van Poortvliet, mevr. van- DijkKrijger, echt- genoote van den heer Van Dijk, hoofdon derwijzer te Lopik, mej. Franke en haar dochtertje, mej. Hageman, terwijl om halftien Dinsdagavond werd opgehaald het lijk van haar tienjarig dochtertje. Al le deze laats ten woonden te Poortvliet. De heer Franke heeft zich door de achteruit weten te redden. Hij is door ie mand gered, die op de pont stond en hem met een haak naar zich toe trok. De auto werd bestuurd door den chauf feur L. v. d. V. Door welke oorzaak de |a(uto te water is geraakt, is nog niet vastgesteld. Woensdagochtend is het par ket uit Breda ter plaatse geweest om een onderzoek in te stellen. De burgemeester van Poortvliet heeft een telegram namens H> M. de Koningin ontvangen, waarin haar deelneming be tuigd wordt met het droevige ongeval met de autobus, welke in de Eendracht is gere den, waarbij verschillende menschen het leven verloren. Dja Commissaris der Koningin is" Woensdagmorgen in verband met het auto bus-ongeluk te Tholen per auto daarheen vertrokken om zich op de hoogte te stel len en zijn deelneming te betuigen. De heer Ir. Vijgenboom uit Viissingen deskundige inzake auto's, ging Woensdag middag met de justitie uit Breda een on derzode ter plaatse en naar <Je bus in stellen. Omtrent het vreeselijk ongeluk te Tho len wordt nog nader gemeicf, dat het ze- meisje had lang werk. Hij hoorde haar eerst boven in de kamers ioopen en daarna in de kamers gelijkvloers, naast de zijne. Eindelijk, anderhalf uur later, verscheen ze in de deurpost. Jos was verrukt. Ze zag er nu nog bekoorlijker uit. Ze had eefci nauwsluitend mantelpak aan en een aar dig leer hoedje op. terwijl een dichte auto sluier haar gezichtje deed wegschui len. In de hand had ze een groote leeren koffer. „Bent U klaar voor de reis", vroeg ze met een vrooJijk lachje. Jos knikte van ja. En het volgend oogenblik hadden ze de deur achter zich in het slot getrokken en hadden ze in Jos' auto plaats genomen. De motor begon weer te snorren en voort ging het door den zo mernacht. De rit naar Den Haag duurde kort, maar toch juist lang genoeg, om Jos die gelegenheid te hebben verschaft, zijn lieftallige rèisgezellrn de belofte te ontfutselen, dat hij baar weer zou zien, den volgenden dag. In Den Haag reed hij haar naar de opgegeven straat, in een def tige villawijk. Flier stapte zij uit voor een groote, voorname villa, waar haar vrienden woonden. Zij nam afscheid van haar beschermer en Jos zag, toen hij weg reed, dat zij nog op dezelfde plek stond, als waar zij uitgestapt was en hem har telijk toewuifde. Dat deed zijn hart nog sneller kloppen en toen hij den hoek omging en weer op weg ging naar Bloemendaal, gaf hij zich over aan vende slachtoffer is mej. Louise Keste- loo uit 's Gravenpolder. De autobus ligt drie a vier meter on der water. De chauffeur was zoo onder den in druk van het gebeurde ,dat hij onmachtig was de politie mede te deelen of er nog meerderen in het voertuig aanwezig waren. De doktoren P. Duinker en M. de Jong verleenden assistentie doch konden niet anders dan den dood constateeren. De lijken zijn per raderbramcard over gebracht naar het gemeentelijk zieken huisje, waar zij moeten verblijven totdat van het parket uit Breda vergunning is verleend tot vervoer. Het is te begrijpen, dat geheel Tho len onder den indruk is van deze tra gische gebeurtenis. De „M. Crt." schrijft nog: Nagenoeg boven den dam begon de auto ineens achteruit te Ioopen. De chauf feur zette de remmen aan, doch het zware gevaarte was niet meer te stuiten en reed achterwaarts de rivier de „Een dracht" in. De chauffeur wist er uit te springen, terwijl dit geluk ook beschoren was aan een der mannelijke inzittenden. Hiet was voor de omstanders een ver schrikkelijk oogenblik, onder ontzettend angstgeschreeuw der inzittenden verdween de auto onder water,, terwijl de manne lijke passagier, die uit de auto was ge sprongen door eein der "veerknechts op het droge werd gebracht. Onmiddellijk werd getracht hulp te bieden doch men kon wegens de heer- schende duisternis zoo spoedig de plaats waar de auto onder water lag niet be palen, eerst na ongeveer een uur wer ken, onder leiding van den loco-burge meester den heer H. Goossen, slaagde men er in de bus omhoog te krijgen1 en konden de lijken worden geborgen, onder toezicht van rijks- en gemeentepolitie. Waarschuwing. Men schrijft van deskundige zijde aan de „Z.": Met het oog op het enorme waterbezwaar in België, voornamelijk in het Scheldegebied, gepaard met de hui dige giertijen in zee en dus ook op de Zeeuwsche stroomen en het zeer onstui mige weer, wijst een waterschapsopzich ter aan een der Scheldeboorden fungee- rende er op, dat bij eventueele verdere atmosferische en meteorologische invloe den men zich im de eerste dagen voor den van vele zijden opgehitstem waterwolf wachten moet. In elk geval is het zaak, waar men intijds voorzorgsmaatregelen te treffen heeft, waakzaam te zijn. Deze wenk kan volgens hem voor velen, die de catastrophe van 12 Maart 1906 ver geten mochten zijn, nimmer kwaad, toen helaas geheel Zeeland een tweetal da gen na nieuwe of volle maan tijdens N.- wiind en bij hoog opperwater in België, door een uiterst hoogen vloed, voor zoo ver men toen wist, alle voorgaande over treffende, jammerlijk werd verrast. De Groote Kerk te Veere. Bij de voortzetting der werkzaamheden aan de Groote Kerk te Veere, die ge- geschieden om het behoud van het monu ment te verzekeren, is een nieuwe be langrijke ontdekking gedaan. In een der traveeën van bet noordelijk transept is, bij het verwijderen van en kele steenen ten behoeve van een onder zoek naar/de constructie der muren, een deel van het triforium voor den dag ge komen. Toen in den Fransehen tijd de kerk tot militair hospa taai werd ingericht, is de ballustrade eenvoudig weggebroken en een éénsteens-muurtje op die plaats opgetrokken; nog ziet men de moeten van de toen aangebrachte balklagen der vier verdiepingen zich op de verminkte muren af teekenen. Om een overzicht te krij gen, is de schijnmuur in de middelste travee thans weggebroken. Van de fraaie de zoetste overpeinzingen. Den volgenden dag stond hij laat op. Toen hij gedineerd had en zich gereed maakte, om naar Den Haag te gaan, om zijn kleine heldin te ontmoeten, kwam juist het avondblad. Ziijn oog viel op een bericht, met een vette kop er boven. Het luidde: In den afgeloopen nacht heeft er een zeer bru tale inbraak in de villa van den heer K., aan den Noordwijkschen weg plaats ge vonden. Even voor de bewoners laat in den nacht met de auto thuis kwamen, schijnen inbrekers hun slag te hebben ge slagen. Alle zilverwerk, een groot aantal gouden en juweelen sieraden, alsmede eenig geld, werden meegenomen. Ook mist men eenige dameskleeren en een le deren valies. Men vermoedt, dat dit het werk is van den beruchten inbreker Toffe Hein, die er zijn specialiteit van maakt, als meisje vermomd, zijn slag te slaan, om bij eventueele ontdekking, door een ge fingeerd verhaal en veel tranen, het mede lijden van dein bewoner op te wekken. Dan volgde een signalement van den inbreker en verdere bijzonderheden. Jos werd bleek. Met een woedend gebaar frommel de hij de krant in elkaar: „Dus alles valsch", mompelde hij, alles, dat arm zalige gezichtje, dat mooie haar, alles valsch!" Sedert dien kan Jos geen don kerblond haar meer zien! Hij dweept nu met rood baar. ia één nacht door het gebruik van Akker's Kloosterbalsem, de wondere balsem die U als 't ware een nieuwe huid kan geven. Inwrijven met bijt niet, doch verzacht! Beroemd huismiddel bij sehrale en ge sprongen huid, winterhanden, wintervoe ten, kloven, wonden, open plekken, uitslag Per groote pot van «20 gr. 50 cent. Alom verkrijgbaar. Potten v50gr. £1.— en 100 gr. £1.75 nog voordeellger' profileering in de spaannis, den steenhou wer Keldermans volkomen waardig, zijn gelukkig belangrijke s-bukken bewaard. Ook in het zuidelijk transept is de, thans nog verborgen, aanwezigheid van den om gang aannemelijk. In het schip echter is zij onherroepelijk verloren. Toen de Fran sehen de kerk tot hospitaal inrichtten, is hier het 'triforium grondig uitgebroken en de vrijgekomen ruimte met baksteen aan gevuld, waarin ramen zijn aangebracht. Ten hoogste kunnen hier in de hoeken nog fragmenten der profielen over zijn. Rilland-Bath. Dinsdagavond hield bet leesgezelschap Rilland-Bath hare alge- meene jaarvergadering. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f 15,75. De bee- ren W. M. Moree en P. A. van Boven werden resp. als voorzitter en penning meester herkozen. Besloten werd de lees lijsten met eenige tijdschriften aan te vul len en eenige uitbreiding aan het maximum aantal leden te geven. De bibliothecaris van de bibliotheek „Wilheimina" sprak in zijn verslag zijne tevredenheid uit over de werking der bibliotheek. Zijne rekening sloot dit jaar nog met een batig saldo vain f 12.51. De bij de boekverkoopiog aanwe zige 25 slulcs boeken werden aan de bibli otheek geschonken en werd besloten om zoo spoedig mogelijk een doelmatiger kast aan te schaffen. Kapelle. 1 Jfanuari 1926 is het 25 jaar geleden dat dhr. J. Bruijnooge alhier als onbezoldigd rijksveldwachter-jachtopzie- mer door dhr. Lenshoek in dienst werd ge steld. Dhr. Bruijnooge heeft in die reeks van jaren vele politiediensten verricht en heeft als politieman steeds gewaakt voor de veiligheid van personen en goederen van de burgerij van Kapelie-Biezelinge. De jubilaris, wien het deze dagen niet aan belangstelling zal ontbreken, staat bekend als een eerlijk en rechtvaardig man, die de algemeen© achting van de burgerij heeft verworven. lerseke. Het hooge water heeft enkele bewoners van den Molenpolder ook reeds parten gespeeld. De kiieiin-landbouwer van Zweden, wonende in de hoek van voor noemden polder heeft door het water ge dwongen, zijn koeien en ander rundvee overgebracht naar een hooger gele gen stal ling, hem welwillend door den heer van Harmeien afgesrfcaan. De beesten stonden (needs geheel tin 't water en nog is het wa ter stijgend. De Ierseksche Moer is van uit de toren bezien verdeeld in een klein aantal watervlaktes en alleen eenige ouden van dagen, die zich den toestand herinnie ren van voor de verlaging der zeesluis, herinneren zich zoon watermassa. De achterweg alhier is niet meer bruikbaar, maar met het naastgelegen weiland een meer, ook aan de Kaaistraat, onder aan den dijk bij Bekhof en Wojlhel min as traat stijgt het water en wordt de passage ver hinderd. Met bange zorg zien de inwoners het water stijgen. Stremming spoorwegverkeer. Tengevolge van oversitroomingen tus- schen Ondelgem en Selzaete loopt het spoorwegverkeer op de lijn GentTer- neuzen gevaar gestremd te worden. De treinen moeten op een gedeelte van den weg zeer langzaam rijden, waardoor groo te vertragingen ontstaan. SCHOOL EN KERK. Genef. Gemeenten. Bedankt voor het beroep naar 's Gra venpolder ds. G. H. Kersten te lerseke. Geslaagd. Geslaagd voor 't Mercuries-diploma Duitsch: de heeren J. J. Mol te Waarde en M. J. Kaboond te Goes. BINNENLAND. Wegenverbetering. Het propaganda-comité voor wegenver betering heeft eenigen tijd geleden een brief gericht aan alle Kamers van Koop handel en Fabrieken in ons land, met verzoek om opga\e van de wegen binnen het ressort dier kamers, welke het meest en het eerst verbetering behoeven, om te kunnen voldoen aan de eiscben van een veilig, vlug, ongehinderd en economisch verkeer. Op deze brieven zijn talrijke ant woorden ontvangen, die een omvangrijk dossier vormen. Ten einde ook het oordeel te vernemen van de voornaamste weggebruikers om trent de meest noodig geachte verbeterin gen van de verkeerswegen in ons land, heeft liet comité zich thans ook met een zelfde vraag als aan de Kamer van Koop handel gericht is, om voorlichting gewend tot den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, de Kon. Neder!. Automobiel Club, den Bond van bedrijfsaufohoüders in Nederland en de Kon. Ned. Motor- wielrijdersvereeniging. Op weg naar Kamerontbinding? „De Avondpost" verneemt uit Parle mentaire kringen, dat verwacht raag worg den, dat Dr. De Visser een extra-Parle- mentaar Kabinet zal vormen. Dit Kabinet zal, het votum der Kamer eerbiedigend, niet komen met een voorstel tot herstel van het Gezantschap. Het gevolg zal zijn, dat de R.-K. fractie haar stem zal uit brengen tegen de begrooting van Buiten- landsche zaken, terwijl de linkerzijde (de V.-B. uitgezonderd) dit zal doen omdat zij een extra-Pariem. Kabinet niet wenscht. De begrooting zal dus worden verwor pen, waarmede het conflict tusschen Ka mer en Regeering is ontstaan, dat tot Kamerontbinding zal kunnen voeren. De uitslag der nieuwe verkiezingen zal dan uitwijzen, of de nieuwe oriënteering „uiterste noodzaak" is of met. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Overstrooming. GRAVE. Bij Neder-Asseit is heden morgen half acht een gat van 100 M. in den Maasdijk geslagen. Het water stroomt de omliggende dorpen binnen. Te Over-Asselt staat in het gemeente huis 1V2 M. water. Of er menschen verdronken zijn is nog niet na te gaan. Wel vele stuks vee. Een £amp wordt gevreesd. Telegra fisch is om hulp geseind. Hoog water. MAASTRICHT. (V.D.) Heden (Donderdagmiddag) stond het water op sommige plaatsen in de straten. De Maas heeft zich bij het Stadspark met de Jeker vereenigd. Het water dat bijna op de Ka de sitaat, verspreidt zich in de lager ge legen straten. Het stationsemplacement is reeds over stroomd; de trein uit Luik is blijven ste ken omdat de spoorlijn bij Eijsden onder water staat, HAREN. Het water rijst nog steeds en in verschillende huizen dringt het bin nen. Het heeft een hoogte bereikt als nooit tevoren. Geen booten of ponten zijn aan wezig om de bewoners naar hooger gele gen plaatsen te vervoeren. Er is om hulp geseind. Als het water nog blijft wassen is de ramp niet te overzien. STADS-NIEUWS. G e slaa gd. Geslaagd voor liet Mercurius-diploma Boekhouden, afgenomen te Roiterdam, de heer A. J. Henderikx. Geslaagd te Rotterdam voor het diplo ma boekhouden, afgenomen vanwege de Vereeniging van Leeraren in bet boek houden te Amsterdam, onze stagemoot dhr. W. de Jonge. Bevorderd. Bevorderd tot kantoorbediende le kl. de telegrafist le kl. J. C. van de Weert van het post- en telegraaf kantoor te Goes. Geen kiokkenbespeling. Door de restauratie van den trappento- ren, die naar den toren van de Groote Kerk voert, moeten de verzorgers van uurwerk en klokkenspel langs eenen an deren weg daar komen. Deze klimpartij is reeds bij dag eene onderneming en daar om zal de hier gebruikelijke kiokkenbespe ling ter middernachtelijke ure van 31 De cember dit jaar niet plaats hebben. BUITENLANDSCH N.EUWS. De Fransche financiën. De Fransche ministerraad heeft den minister van financiën Donmer gemach tigd zijn wetten tot verkrijging van 8800 millioen frank nieuwe inkomsten bij de Kamer in te dienen. So w j et geweren in China. Er zijn bij de troepen van Feng-joe- sung geweren buitgemaakt, waarop de initialen van de sow jet-republiek stonden. Misdaden in Duitschland. De Duitsche bladen publiceeren een lange lijst van misdaden, die er Maandag en Dinsdag zijn gepleegd. Te Luneburg heeft een kleermaker, die van zijn vrouw gescheiden leefde, deze in haar woning opgezocht en met een dolk doodgesto ken. De moordenaar is gearresteerd. Te Arteren bij Halle is een kuiper door zijn vrouw op straat doodgeschoten. Zij gaf den stervende nog een paar klappen in het gelaat en ging er toen van door. Zij werd echter den zelfden avond nog in hechtenis genomen. Te Staubing in Beieren heeft de 28- jarige vrouw van een daglooner haar man, terwijl deze sliep, met bijlslagen gedood. De echtgenooten leefden al lang in onmin. Te Lensdorff bij Duren in het Rijn land verscheen een jeugdige arbeider in de ouderlijke woning ju st op het oogen blik, dat zijn vader trachtte zijn vrouw te vermoorden. De zoon ontrukte het mes aan de handen van zijn vader en stak hem Lermede in het hart en in de long. Een paar minuten later overleed het slacht offer. De jeugdige vadermoordenaar werd in hechtenis genomen. Te Kaulwitz, in Sileizië, heeft een 19-jarig meisje, dat bij haar oom in hua9 woonde, haar tante met bijlslagen gedood. De moordenares, die voortdurend ruzie had met haar tante, werd gearresteerd. GEMENGD NIEUWS. Twee stoombooten bij De Lemmer in het ijs. De salonboot Holland, Zondagavond van Amsterdam naar De Lemmer vertrok ken, zit op ongeveer een uur afstand van de Lemsterhaven met averij in het ijs. De salonboot Friesland, van De Lem mer naar Amsterdam vertrokken, zit op ongeveer 200 meter van den havenmond eveneens in het ijs. De passagiers van laatstgenoemde boot verlaten het schip over het ijs. Per auto worden ze naar Staveren vervoerd, om via Enkhuizen hun bestemming te bereiken. Men bericht uit Lemmer: De salonboot Friesland, die hier in het ijs bekeneld zat, heeft zich omstreeks 10 uur Woensdagmorgen met behulp van een sleepboot weten los te werken. De Friesland is in de richting Amsterdam vertrokken. De Holland zat Woensdagmiddag om 2 uur nog in het ijs. Een sleepboot was bezig ook deze boot los te werken. Ook zit hier sedert Dinsdagmorgen nog een sleepkast met een sleepboot in liet ijs bekneld. Een o. n m e n s c h. Eenige agenten op den Scliiedamsclien weg te Rotterdam hebben den caféhouder C. v. d. B. aangehouden, die met een re volver liep te zwaaien en bedreigingen uitte aan liet adres van zijn vrouw. De commissaris liet de vrouw ontbieden, oor spronkelijk ter fine van eventueele ver zoening. Toen hij de vrouw gezien en geboord had, heeft hij het arrest gehand haafd. Het bleek n.l., dat de vrouw reeds jaren achtereen op menschontee- rende wijze door den man mishandeld is. Het echtpaar is uit Oosterbout gekomen. Reeds in Noord-Brabant heeft de man een vonnis van 4 maanden gehad wegens mishandeling met een scheermes. De vrouw is toen haar Antwerpen gevlucht, waar de man haar weer vandaan heeft ge haald, na haar de muis van de rechter hand te hebben, afgesneden. Als sporen van verdere beestachtige mishandeling ver toonde de vrouw nog een gat van eenige c.M. diepte in den rug, een litteeken van twee d.M. lengte over de linkerborst en een gat an het achterhoofd; voorts waren de pezen van de vingers van haar linker hand doorgesneden en verlamd. De vrouw heeft, uit vrees, zelf geen klacht inge diend. De commissaris heeft het raad zaam geacht, te harer beveiliging den man achter slot en grendel te houden. Levend verbrand. In de J. P. Heyestraat te Amsterdam is Zaterdag een 29-jarig meisje, dat zich alleen in perceel 139 bevond, in brand geraakt en om het leven gekomen. Het was bekend, dat zij aan zwakzinnigheid leed. Men vermoedt, dat de vrouw in een vlaag van waanzin zich met petroleum heeft overgoten en daarna in brand ge stoken. Het verkoolde lijk is naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. Sluisdeuren vastgezet. Dezer dagen werd ontdekt, dat kwaad willigen de kettingen met bjjbehoorende sloten, waarmede de sluisdeuren van de sluis m den Polder Meinerswyk natyj den Drielsen dijk te Arnhem waren vastgezet, hadden verbroken, waardoor de slnis dus gesloten werd, zoodat het rivierwater niet den polder kon binnenstroomen, en de slnisdenren evenmin kunnen worden open gezet. De rijks-en gemeentepolitie hebben onmiddellijk pr gingen aangewend om de daders op te sporen, hetgeen hun tot nu toe niet is mogen gelukken. Het polder bestuur heeft een belooning uitgeloofd voor diegenen die de daders kunnen aan wezen. De gronden in den polder zullen thaii8 ernstige schade ondervinden. Het polderbestuur zelf zal voor een groote uitgave komen te staan, indien, wat niet onmogelijk is, de kade onder den druk van het water bezwijkt. Telegr,

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 2