N.° i lste BIJVOEGSEL. Ass.-Apotheker A. C. VAN DER REST GROOTE MARKT 9 GOES TELEFOON INTERC. 168 Vrijdag fl Januari IÏH26 il5° Jaargang, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 12, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BINNENLAND. Nederland-Belg i Ter bestudeering van de economische verhouding van Nederland en België in den meest uitgebreiden zin hebben de S. D.A.P. en de Belgische Werkliedenpartij een commissie samengesteld. Hierin heb ben zitting de heeren Aibarda, Brautigam, Schaper, Vliegen, Van der Waerden en Werckhoven voor de S.D.A.P. en De Brouckere, Van Belle, Balthazar, Eecke- leers, Mertens en Van Roosbroeck voor de Belgische Werkliedenpartij. Het standpunt der Chris t-H i st. Kamerfractie. In het Christ.-H(ist. weekblad „Het Proifcestantsche Zuiden", heeft het Christ.- Hist. Tweede Kamerlid Krijger een arti kel gepubliceerd: „Niet naar Canossa". De heer Krijger wijst er op, dat de voorstelling, als zou de Christ.-Hist. par tij bedelen om de gunst van de Roomsch- Katholieken, volkomen in strijd met de waarheid is, en dat opheffing van het ge zantschap bij den Paus een punt op haar verkiezingsmanifest is, niet als een leuze, maar als iets, waarnaar zij zou blijven streven. Wijlen jhr. de Savomniin Lohman is haar hierin voorgegaan en heeft een lichtend spoor nagelaten, waarvan de par tij niet wenscht af te wijken. De her Krijger zegt verder, dat wan neer de Christ. Unje door haar alge- meene vergadering of op andere wijze zich opnieuw zou moeten uitspreken, een oplossing van de moeilijkheid door accre- diteeren van den gezant te Bern bij den Paus met evenveel beslistheid zou wor den afgewezen, als dat zij zich telkens weer uitsprak voor de afschaffing van het gezantschap te Rome. Verder herinnert de schrijver er aan, dat de pogingen van dr. De Visser tot vorming van een rechts parlementair ka binet zijn mislukt, mede, doordat de Christ.-Hist. Kamerfractie voet bij stuk hield, en weigerde met de accrediteering van een gezant te Bern genoegen te nemen. De heer Krijger besluit zijn artikel al dus: Wij meenen, dat er voorts bij dr. De Visser geen sprake van is, om door „cij feren" na te gaan, of hij nog wat meer kan opleggen. In elk geval, de Christ.- Hist. partij en de Christ.-Hist. Tweede Kamerfractie staan daarbuiten, zij doen daaraan niet mee. Voor een gang naar Canossa is zij niet te vinden. Met haar medewerking komt de gezant te Rome niet terug. Ook niet via Bern. Kerstfeest met de Koninklijke familie. Het was Woensdagavond voor de werk lieden en verder personeel in dienst van H. M. de Koningin in de Hoog-Soeren- sche bosschen een avond, welke zeker bij allen lang in aangename herinnering zal blijven. In de tuinzaal van hotel „Eik en Dal" had H. M. de Koningin een f raaien Kerst boom doen plaatsen en Haar personeel DE NACHTELIJKE ONTMOETING. Oorspronkelijk verhaal door Sirolf. (Nadruk verboden). Het was een prachtige zomernacht. Op den weg, die door de duinstreek in de omgeving van Noordwijkerhout loopt en waarop Jos Dunkers in zijn snelle 25-paardswagen voortschoot, hingen geu ren van bloeiende duinplanten, kampfer- foelie en ander geurig kruid. De zon was al eenige uren onder en een maansikkeltje aan den donkenen hemel verlichtte het duinlandschap met een zacht, sprookjes achtig licht. Jos Dunkers kwam juist uit Den Haag, waar hij met eenige vrienden gefuifd had en nu was hij op weg naar zijn luxueuse jonggezellen woning in Bloe- mendaal. De zoeklichten van den auto boorden met hun verblindende stralen door het schemerduister van den zomernacht. Jos zat behaaglijk in de rijk-gepolsterde lederen kussens en luisterde met innig welbehagen naar het liedje van den zóe menden motor. Het klonk als het snorren van een groote tevreden poes. De weg was geheel verlaten en slechts af en toe kwam een late wielrijder den auto tege moet. Even een klein lichtje, dat voorbij- flikkende, dan was alles weer verlaten en schenen de zoeklichten op den stil len weg, die opblonk als een blank lint. genoodigd. Tiegen 5 uur werden de kaarsjes ontsto ken. Even later verschenen de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana. H. M. de Koningin ging persoonlijk voor in gebed en sprak een korte Kerst rede uit. Gezamenlijk werden verder en kele Kerstliederen gezongen, waarbij al len werden onthaald op chocolade ei krentenbrood. Ieder ontving verder een aardig Kerst geschenk als een aandenken aan dezen onvergetelijken avond. Tot 6 uur bleef de Koninklijke familie te midden van haar personeel, waarna naar Het Loo werd teruggereden. De kab ine t s-cr i si s. De Koningin heeft Dinsdag kort na haar terugkeer van het Loo te 's Gra- venhage dr. De Visser ontvangen, die H. M. op de hoogte heeft gesteld vai hetgeen hij tot dusver verricht heeft ia verband met zijn opdracht om een ka binet samen te stellen. Salaris-ontwerpen. Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over de salaris-ontwerpen was men algemeen van oordeel, dat voor een breede gedachten wisseling thans geen tijd beschikbaar was. Onderscheidene leden gaven uiting aan hun teleurstelling over het nog steeds door de regeerinig gevolgde systeem van salaris- regeling. Zij hadden er ernstige beden king tegen, dat van regeeringswege niet verder is teruggekomen op de vroeger te ver doorgevoerde nivelleering. Te veel staat daardoor de regeering, meenden zij, nog op ihet standpunt, dat telkens het sa- larisvraagstuk over de geheele linie moet worden overzien, tengevolge waarvan zij ten onrechte de voor sommige categorieën van landsdienaren wenschelijke verbeterin gen achterwege laat. Sommige leden verklaarden, dat zij, niet tegenstaande hun bedenkingen, met deze voorstellen mede zouden gaan, maar dat zij deze slechts als voorloopig aanvaardden. Eenige lieden verklaarden geen bewon dering te kunnen koesteren voor de wijze waarop de regeering het georganiseerd overleg toepast. Gewezen werd op de ongunstige positie, waarin de op wachtgeld gestelde ambte naren komen. De aandacht werd er op gevestigd dat een deel van het Rijkspersoneel werkzaam is krachtens arbeidscontract op voorwaar den die overeenstemmen met plaatselijke loontoestanden. Dit doet dat personeel o.m. verstoken zijn van de verbeteringen dezer wetsontwerpen, alsmede van kinder toeslagen en andere uitingen van belooning naar behoefte. Dit werd betreurd en men vroeg, of althans de laatstgenoemde voor deden niet ook voor dit personeel kon worden ingevoerd. Nieuwjaarsdrukteen het Po stper soneel. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie heeft bepaald, dat in de drukte-periode van de jaarwisseling b*n- inen zekere grenzen aan het vaste personeel met inbegrip van de hulpbestellers, groep B, beneden den rang van commies-titulair Toen de weg een tamelijk scherpe wen ding maakte, kreeg Jos een groot land huis in het oog, dat met zijn fel-witte muren, duidelijk waarneembaar was aan den kant van den weg. Het stond daar geheel afgezonderd te .midden van het prachtige duinlandschap. Zoo ver het oog reikte was er geen andere menscheJijke woning te bespeuren en Jos maakte juist bij zich zelf de opmerking, dat het wel heerlijk wonen moest zijn, daar in de een zaamheid der duinen, alleen wat erg af gezonderd, toen hij in den lichtkegel van zijn lantaarns een figuurtje bespeurde, juist voor den ingang van den tuin, die bij het landhuis behoorde. Jos keek op merkzaam toe en op eens zag hij, dat het figuurtje met de armen wuifde, als om zijn aandacht te trekken. Er kon geen twijfel bestaan, die seinen waren- voor hem bedoeld. Hij minderde zijn vaart en vlak voor het tuinhek hield hij stil. Uit het halfduister trad iemand naar voren en even later keek Jos in een paar don kere meisjesoogen, die hem onderzoekend aankeken, van onder een koket fijn strooien hoedje, dat nog genoeg van dat donker blonde haar ,daf Jos altijd zoo bewon derde, liet zien, om het vermoeden te rechtvaardigen, dat de draagster van het kokette hoedje de gelukkige bezitster moest zijn van een rijke haarweelde. Het fijne gezichtje stond ernstig, zoodat Jos met warmte in zijn stem vroeg: Heeft GENEESMIDDELEN - ZIEKENVERPLEGINGSARTIKELEN VERBAND- STOFFEN TOILETARTIKELEN - HOMOËOPATHISCHE GENEESMIDDELEN ververschingen kunnen worden uitgereikt. Per ambtenaar mag ten hoogste 75 cent per dag worden besteed, en een max. van f5,25 per hoofd mag niet worden over schreden. In plaats van ververschingen kan aan den ambtenaar, op diens verzoek, ook het bedrag in geld worden uitgekeerd. KUNST EN WETENSCHAP. Een „vaccin" tegen tuberculose. Het blad de Republicaim, te Lyon, meldt, dat prof. A. Calmette van het In stituut Pasteur te Parijs in een interview heeft verklaard een nieuw vaccin (het „B.C.G. tegen tuberculose te hebben bereid, dat toegediend aan een kind, binnen 10 dagen na de geboorte dat kind immuun maakt tegen de besmetting, ook zelfs indien de moeder een tubercu- lose-lijderes is. De letters B.C.G. zijn de initialen van drie namen van doktoren: Billie, Calmette en Guerin. De drie ont dekkers gingen uit van virulente gekweekte bacillen, die in den tijd van- dertien ja ren, in opvolgende cultures minder hevige eigenschappen hadden gekregen. Het vac cin is geen geneesmiddel voor tubercu lose, enkel een voorbehoedmiddel voor pasgeborenen. Geen andere inrichting dan het Instituut Pasteur kan het vaccin leveren. A. S. C. Wallis f In het Rusthuis te Rotterdam, is over leden mevrouw Adèie Antal-Opzoomer, doe onder het pseudoniem A. S. C. Wallis naam heeft gemaakt als schrijfster. Mevr. von Antai is lang ziek geweest en heeft het leed geduldig gedragen. In 1856 werd Adèle Opzoomer als dochter van prof. C. W. Opzoomer ge boren te Utrecht. In 1874 debuteerde zij onder het pseudoniem Wallis met Prins Willem III en de moord der gebroe ders de Witt, maar haar naam vestigde zij met den driedeeligen roman In dagen van strijd, die in den tijd van Alva speelt. Later is ihaar Vorstengunst verschenen (1883), waarin zij het leven aan het hof vain Gustaaf Wasa heeft beschreven. Ook eenige drama's en vertalingen heeft zij ge schreven en daanna een Zielestrijd (1908), De Koning van een vreugderijk (1913) en Een liefdesdroom in 1795 (1916). Zij was, gehuwd met den Hongaar- schen hoogleeraar von Ami tal, die na ja ren van oorlogs-ballingschap een betrek king vervult in zijn vaderland. UIT DE PERS. De belastingdruk. De „N. R. Crt." schrijft: Voor 1914 berekenden wij een totaal inkomen van f 1746 millioen. Het rijk hief toen aan directe en indirecte belas tingen en aan accijnzen een bedrag van rond f 150 millioen. De invoerrechten la ten wij buiten beschouwing, omdat er ver- U mij geroepen, juffrouw Kan ik iets voor U doen Ik ben geheel te Uwer beschikking Het meisje scheen even te aarzelen, keek Jos eens onderzoekend aan en zei toen zacht: „Ik hoop, dat ik met een gentleman te doen heb „Maar na tuurlijk", haastte Jos zich haar te onder breken, U kunt mij absoluut vertrouwen". Zacht ging hét meisje voort: „Ja, ziet U, het is een heel gek en toch zeer on aangenaam geval. Mijn ouders zijn op reis en het personeel is des ook met va- cantie. Ik was uit logeeren bij een paar vriendinnen in Den Haag en ben nu eigen lijk een paar dagen te vroeg thuis geko men. Ik heb mij- in den datum vergist. Mijn vrienden hebben mij een half uur ge leden thuis gebracht met de auto. En toen ik bemerkte, dat er niemand in het huis was, om mij binnen te laten, waren zij al lang uit het gezicht verdwenen. Het was een heel onaangenaam half uurtje, dat ik *hier heb doorgebracht. Zoo alleen, in deze verlatenheid en dan in den nacht! Hier meende Jos, dat hij haar stem hoorde beven. Dat ontroerde hem. Hij begreep het volkomen, die angst van dat teere kind, hier midden in de verla ten duinstreek, alleen te middernacht. „O, maar nu is U niet meer alleen, nu hoeft U nergens meer bang voor te zijn", zeide hij hartelijk, „waarmee kan ik U nu helpen?" „Eigenlijk", ging het meisje bedeesd voort, terwijl Jos iets ondeugends in haar schal van meening over kaïn bestaan, voor welk gedeelte zij kunnen worden aange merkt op het Nederlandsche volk te druk ken. Die f 150 millioen vormden 8.6 pet. van het vermelde inkomen van f 1746 mil lioen. Op grond van de uitkomsten der reeds vers-treken maanden van 1925 kan men aannemen, dat uit dezelfde bronnen en uit de opcenten, geheven ten bate van het Leeningsfonds, thans per jaar in 's rijks schatkist vloeit rond f 508 millioen of bijna 14 pet. van het bedrag van rond f3650 millioien, waarop men het natio nale inkomen voor het tegenwoordige kan stellen. Daaruit mag men coincludeeren, dat de druk, uitgeoefend door de rijks belastingen thans relatief 62 pet. hooger is dan in 1914 (14 pet. tegenover 8.6 pet. van het inkomen). Hei rijk en de gemeenten hieven over 1914 te zamen aan belastingen een be drag van rond f200 millioen, of 11.4 pet. van het nationale inkomen. Ten aanzien van de gemeenten zijn over 1925 nog geen gegevensi beschikbaar, maar als. men weet, dat de opbrengst van de gezamenlijke gemeentebelastingen in ons\ land over 1921 bedroeg bijna f 270 millioen en over 1922 rond f250 millioen, schijnt het niet gewaagd aan te nemen, dat die opbrengst over 1925 niet beneden een bedrag van f 200 millioen zal liggen. Met de bovenvermelde rijksbelastingen komt men dan tot een totaal van rond f 710 millioen, uitmakende 19.4 pet. van het vermoedelijke nationale inkomen. Uit een en ander volgt, dat de druk, door de rijks- en gemeentebelastingen op liet Nederlandsche volk uitgeoefend, thans geacht moet worden relatief 70 pet. hoo ger te zijn dan in 1914. OUDEJAARSAVOND. Telkens op den laatsten avond van het afgeloo-pen jaar maakt een ieder in gedachten zijn moreele budget klaar. Eene doet het zeer plichtmatig, wikt en weegt zijn lief en leed en een ander gaat aan 't denken, zoomaar, zonder dat-ie 't weet. Velen tobben met hun eigen, zullen zich verwijten gaan: „Had ik dit nou maar gelaten!" „Had ik dat nou maar gedaan!" Anderen zijn hoogst tevreden met him levenspad en zoo-; sluiten hun gewetensboekje: „Goed gegaan S. E. O." >Li I Nog al anderen die zitten met de handen in het haar: „Hemeltje, kan 'k nóg niet trouwen in den loop van 't volgend jaar?" I& oogen zag glinsteren, „zou ik U willen vragen, om mij even te helpen inbreken". Ik moest dringend even mijn garderobe aanvullen en wat geld meenemen, want ik ben schandelijk verkwistend geweest, die laatste dagen", zeide zij met een ondeu gend lachje. En als U mij dan naar Den Haag terug zoudt willen brengen, naar mijn vriendinnen, dan zoudt U mij een heel groote dienst bewijzen. Wat zullen ze schrik ken, als ik opeens weer voor hun neus sta. lachte zij vroolijk, nu blijkbaar heelemaal bevrijd van haar vrees van daar straks. Jos sprong uit den wagen, rommelde in zijn gereedschapskist, haalde een sleutel bos uit zijn zak en gewapend met deze ingrediënten gingen de twee „inbrekers tegen wil en dank" zooals het meisje schertsend zeide naar de voordeur van de villa. Bij het licht van een zak lantaarn probeerde Jos alle sleutels. Ein kijk, de vierde sleutel paste warempel. Met een scherpe klik sprong het slot terug. Hij duwde tegen dé deur, maar er scheen nog iets te zijn, dat de deur tegen hield. Hij kon de deur slechts op een zeer nauwe kier openen. „De ketting zei het meisje. De deur zat nog op de ketting. Jos zocht onder zijn gereedschap pen |a(h vond een zeer dunne lange vijl. Voorzichtig, om niets te beschadigen, stak hij de vijl door de nauwe deurgleuf en na jeen paar vergeefsche po-gingen hoorden zij, dat de ketting van den haak gewipt werd Menschen, die in 't jaar, dat heenging heel veel liefs verloren zijn, zien verleden Oüjaarsavond in een wazig-verren schijn Oudejaar, dat maakt een ieder zelfs de hardste koppen week, maakt melancholiek of teeder, vaak ook min of meer van streek. Velen krijgen 't zenuwachtig, als- de klok kwartier al slaat en zoo'n gek gevoel van binnen, als dat ding naar twaalven gaat. Ja, dan worden vele kelen onweerstaanbaar dichtgesnoerd, wangen, door stil tranenvegen heelemaal gepolitoerd. Nummer één heeft roode oogen, twee een kou-tje opgedaan, moet zich telkens excuseeren, derde schaamt zich voor een traan Geheel als gewoon gaat de klok aan het spelen, niet trager, niet vlugger, niet statiger ook; het dageiijks-ch lied, dat haar nooit gaat vervelen, alsof uit dit uur niet een nieuw jaar ontlook. Zij tjingelt en tjamgelt in nuchtere klanken een afscheid en komen van vreugde en 'leed, ontvlamt in onwetendheid la ai vuur van spranken-, dat psychisch gevoel of wel: menschenziel heet. ii Zij is een verlossing in wachtende spanning en laat dan een stroom van gelukwenschen gaan; ze geeft één moment van totale verbanning van klachten en zorgen in 's menschen bestaan. Als straksjes de klok aan het spelen zich zet, een traan soms van weemoed het spreken belet, dan weten we allen, volwassen of kind Het oud' is vervallen, een nieuw jaar begint! J. DE WIT. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. Kalenders. Van den Raad van Arbeid te Goes ontvingen we een ietwat bonte kalender voor het jaar 1926. De Nationale Levensverzekeringsbank te Rotterdam zond ons een duidelijke maandkalender, welke geregeld elk jaar een plaatsje op ons bureau krijgt. Vau Van der Eist en Mattbes, Am sterdam (Vijgendam 26) ontvingen wij een fraai geïllustreerde:! Land- en Tuin- bouwkalemder (weekkalender), waarineen en rinkelend langs de deur naar beneden viel. Piepend ging de deur nu open. Het meisje ging het eerst naar binnen. Zij liet vlug baar zaklantaarn langs muren en trappen dwalen, om te zien of alles in orde was en draaide dan den schakelaar van bet electrische liebt om. De hal werd helder verlicht en Jos zag, dat bij zich in de weelderige woning van een rijk man moest bevinden. Het meisje was een ka mer binnengegaan en verscheen nu weer op den drempel. Zij bad haar hoed afge zet en nu zag Jos. dat hij zich niet ver gist had. Het meisje was niet wat men noemt een schoonheid. Maar ze had een aantrekkelijk, hoewel tamelijk forsch ge zichtje, dat echter zijn charme in hoofd zaak ontleende aan de massa donker blonde haren, die in een dikke wrong in den hals lagen. Wilt U hier even wachten, vroeg zij, terwij-l zij, waarschijnlijk door de bijzondere omstandigheden, waardoor zij zich alleen met een wildvreemden heer in het midden van den nacht in haar uitge storven huis bevond, bloosde. Jos trad binnen en toen het meisje hem verlaten had, om zich boven op haar kamer van de noodige kleeren te voorzien en van andere benoodigdheden voor een verder verblijf bij haar vriendinnen, liet Jos zich in een gemakkelijke feaufeuil neer en dankte het lot, dat zoo'n allerliefste, klei ne deugniet, die in het huis van haar va der inbrak, op zijn pad had gevoerd. Het

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1