„K" Backin M.° 1. Vrijdag 1 Januari £926 Ü5a Jaargang. Bij dit nummer ïoort een Bijvoegsel FEUILLETON W tt,W' WAFELEN Dr"Oehker's Bakpoeder ABONNEMENT i s per kwartaal, in Goes f2, binten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. schijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. t eerstvolgend nummer van de he Courant verschijnt iNDAGAVOND 4 JANUARI. OUDEJAARSAVOND. (Nadruk verboden). ■-* vaker men den Oudejaarsavond te sterker de spoedige herhaling Wanneer men met iets van be ing zich rekenschap geeft, hoe on gelijk kort de vorige Oudejaars- nog slechts schijnt geleden, dringt esef door van de snelheid, die men s in nietszeggende cijf erreeksen voor dei Die millioenen, biljoenen, tril- kilometers in de seconde, waar iet geluid, het Licht, de electricibeit door den ether verplaatsen, zewor- werkelijkheód, nu ook wij ons zulk of deelt je gevoelen, dat meedoet aan :eling wek kende vaart door de eeuwig een treirf, dieeen helling afrijdt, het leven gauwer en gauwer naar- de jaren toenemen. En ten overstaan .et belachelijk gering aantal dagen, en menschettibestaan telt, dringt zich xlacbte op aan dat onafwendbare, ijk naderende oogeinibiik, waarop ook iit het verleden zullen behooren. Wij, inze thans zoo gewichtige belangen, waan van^onmisbaarheid, onze ve- betrekkingen en banden. Nog een e klokslag, en niemand zal zich on- anger herinneren. lakt deze gedachte het leven niet tot I vaardeloos iets? Is zij niet ontzenu- d voor onzen ernst en sloopend voor geluk? Voert ze ons niet tot die josielooze onverschilligheid, die den Prediker doet verzuchten: IJdelheid der meden! Waarom zouden wij ons af- n onder de zon? Laat ons eten en ;en ein vroolijk zijn, want morgen ster wij toch Als de Oudejaarsavond tot een derge- ke levenshouding voerde, deden wij be- geen Oudejaarsavond te vieren. Ten- ci, onze feestelijke maaltijd, onze gezel- familiekring, het indrukwekkend ge rit van sirenen en spoorfluiten, voet- kers, klaroenen en kerkklokken moest len uitsluitend om de ondragelijke ge- chte aan den dood te verdooveti, om jnzen angst te onderdrukken in een roes. -vzij wij niet meer wilden zijn dan steedt steeds Uw geld op de Juiste manier. uze Portwijnen z\jn bijzonder fijn tn amaak en zeer concurreerend van prijs. ,arom heefl U ze nog niet geproefd j. J A. L. G. Witte, Goes. door ARY ROBERTS RINEHART. Lit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. \a. Het schijnt, dat zij niet wel werd. iel flauw en Schwitter en Maxdroe- t:aar naar boven in een kamer jcloof je dat, K.?" Zeker. Joe zag Max er u.tkomen en akte zijn gevolgtrekkingen. Toen vuur lij op hem". Hij deed het om mij. Ik voel me zeer -.uidig K., alles is mijn schuld. Ik zal natuurlijk schrijven. Arme Joe!" ij keek haar na tóen ze door de gang den lessenaar van de nachtzuster Hij had op dat oogenblik alles wil geven voor het recht om haar terug te en, haar in de armen te nemen en r te troosten. Ze scheen zoo alleen, zelf had langdurige eenzaamheid door- aakt en verdriet beleefd en hij was r nog niet te boven. Hij wachtte tot hij ja ar aan den lessenaar zag zitten. Toen m g hij weer in de rustige kamer. Hij stond bij het bed en zag er in neer. Wilson ademde regelmatig; zijn kleur kwam terug naarmate hij beter werd. bange kinderen, die tijdens een onweer de handen voor de ooren houden en luid keels gaan brullen om de manende stem der verschrikking te overschreeuwen met eigen geluid. Maar wij willen geen kinderen en geen onverschilligen zijn; wij zijn bewus te men- schen, wier ideaal hot is, met heldenzin de werkelijkheid onder de oogen te tre den, hoe dreigend zij er moge uitzien. Wij haten al wat naar lafheid zweemt, wij haten de verdooving, wij hatein de uitvlucht. En wij erkennen ruiterlijk de kortheid van ons bestaan. Doch wij trachten deze kortheid te aanvaarden met opgeruimd ge moed. En wij vragen ons af, of iets lang moet duren om van waarde te zijn. Is de beteekenis der dingen gelegen in hun lengte? Wanneer wij de keus kregen tus- schen één dag van volmaakt geluk en dui zend jaren van grauwe ellende, zou ons besluit niet twijfelachtig zijn. Het kenmerk van het geluk is juist zijn vluchtige duur. Versmaden wij daarom het geluk? Wie zich verdiept in de levens geschiedenissen der grooten, voelt zich telkens weder getroffen door een algemeen menschelijk getuigenis. Al die biografieën en dagboeken van een Goethe, een Rous seau of wien men maar wil, tellen ergens één enkele bladzij, waarop het leven zijn hoogtepunt heeft bereikt. In de herinne ring blijft, vaag en spookjesachtig, als een bekoorlijke droom, dat ééne avontuur, die ééne episode, die zoo kort was, maar zoo bovenaardsch kostelijk Neen, 't is niet waar, dat iets zijn be teekenis ontleent aan den duur. Ook het kortste kan kostbaar zijn; juist bet kort ste kan door zijn intensiteit, door zijn samengedrongen pracht en kracht, het stempel der eeuwigheid dragen. Juist het vergankelijke kan het overtuigendst be wijs der onvergankelijkheid zijn. Misprij zen wij derhalve het leven zijn kortheid niet; de duur is bijzaak, hoofdzaak is: de gesteldheid, het karakter. En zoo begroeten wij de plechtige kiok- keslagen, waarmee de reeks vervlogen jaren alweer met één wordt vermeerderd, niet met een klacht. Wat heenging, is geens zins waardeloos, omdat het tijdelijk was. Achter laat het zijn wezen; het eigenlijke wat er den smaak, den geur en het gehalte aan gaf. Als een rteer doch doordringend aroma hangt de herinnering nog om ons heen. Hoe verder het scheidende jaar mee weg wordt gezogen met den voort ijlenden tijd, te sterker zal zich zijn be teekenis aan ons openbaren. De tijd toetst de waarde; hij is de centrifuge, die het onbeteekenende en bijkomstige de ruimte insliugert, om de kern te zuiverder te kunnen bijeenhouden. Wat zal de kern van het scheidende jaar voor ons blijken te zijn? Wat zuilen wij er uit overhouden als een wel kleine, maar om zijn gedegenheid kostbare schat Nu nijpt ons het hart, want deze vraag is beschamend. Verbeuzelde jaren, verloren oogenb'likken, verzuimde gelegenheden, zij zijn de kwelgeesten van den Oudejaars avond. Zij spoken met star verwijtende oogen rond in den sterrennacht en hun holle stem is het, die in de twaalf veel beteekenende klokslagen ons maant. Het Eén gedachte vervulde K. dat hij hem ter wille van Sidney er door zou hel pen en dan zou weggaan. Hij zou Joe naar Cuba kunnen volgen. De Straat zou zich ook verder wel zelf redden. Voor de Rosenfelds zou hij nog iets moeten bedenken. Hij was be zorgd over Christine. Doch ook met be trekking tot haar zou het misschien beter zijn als hij wegging. Christine zou haar geschiedenis zelf moeten uitwerken. Zijn handen waren gebonden. Hij was tot op zekere hoogte blij, dat Sidney geen vragen bad gedaan over hem zelf, dat zij zijn naamsverwisseling zoo kalm had opgevat. De verandering was verloren gegaan in het treurspel van den nacht. Gaarne had hij natuurlijk gezien, dat ze meer belangstelling had getoond. Doch hij begreep het. Het was genoeg, vond hij, dat hij haar geholpen had, dat zij op hem rekende. Doch in zijn hart wist hij, dat het niet genoeg was. ,,Ik moest hier maar vandaan gaan", zei hij woest tegen zich zelf. En toen hij de eer site stap voor de vlucht gedaan had, was hij, wat dikwijls in zulke gevallen gebeurd, bevreesd vrees, dat hij zich niet zou kunnen beheerschen en haar in de armen zou nemen. Hij gevoelde de verzoeking om de verzoeking te ontloopen door aan alles een einde te maken en dien nacht met Joe te vertrekken. Doch zijn gevoel voor humor redde hem. Dat zou een mooi gezicht zijn twee verslagen minnaars te zanien vluchtende in den - naar Oetker's^Reccpt, gebakken met Backin vervangt de Gist. 250 gr. boter f 0.70 ol marg. f 0.50 2 eetlepels suiker (50 gram) 0.02'/8 6 eieren0.36 500 gram tarwebloem0.16 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.071l3 I pakje Dr. Oetker's Vanille suiker- 0.05 llt liter melk 0.08 1 citroen0.05 een weinig rum 0.15 f 1.25 Bereiding: Nadat de boter tot room geroerd is. worden onder aanhoudend roeren suiker, eieren, het met Backin vermengde meel en melk toegevoegdvervolgens mengt men de geraspte citroenschil, Vanillesuiker en rum aoor het deeg en beslaat het tot er zich blaasjes vormen. B*k nu in een heetgemaakt wafelijzer de wafelen op een matig vuur. Men lette erop het ijzer voor elk gebruik met een stukje spek in te smeren. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam. vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis*receptenboekje toezenden. verleden is onherroepelijk; wat on^ bleef, kan de toekomst niet inhalen. Ein 't is voor de leegte, dat wij angstig ons maken. De leegte kunnen wij niet ver dragen. Is het vervlogen jaar voor ons geweest als een gave noot, die men open breekt, en zie: ze blijkt zonder inhoud! Maar zoo er iets in is geweest van ernst en oprechtheid; iets van heldenzin en idea- lis'me; iets van stoeren, hewusten arbeid iets van zuivere poëzie, iets van gaaf lief deleven en menschlievende toewijding; iets van dien wonderbaren vrede, die alle dingen te boven gaat, dan verdragen wij het verlies zonder moeite, want deze kern zal blijven, ook nu het bijkomstige in nevelen zich oplost. Dan hebben we 'n nieuwe kostbaarheid bijgezet in het schrijn, waarin wij onze herinneringen bewaren. Juweelen zijn klein en gering van om vang en zij wegen niet veel tegenover de geweldigheden rondom. Zoo zijn kort en vluchtig onze jaren, en weinig is het, wat er van overblijft. Maar voor dat overblijvende zijn wij erkentelijk, omdat het het allerkostelijk ste is. En wij zetten ons weder aan 't werk, om uit het omvangrijke ruwe ma teriaal, dat het nieuwe jaar voor ons optasit, nogmaals de essence te puren voor een volgend kleinood. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. maneschijn Er kwam iemand de kamer binnen. Hij dacht, dat het Sidney was en hij draaide zich om met een uitdrukking in zijn oogen, welke alleen voor haar was. Het was Carlotta. Ze was niet in uniform. Ze droeg een zwarten rok en witte blouse en haar hoo- ge hakken trappelden over de vloer, toen zij door de kamer liep. Ze kwam dadelijk naar hem toe. ,,Hij is beter, nietwaar?" *.Hij is herstellende. Natuurlijk zal het een paar dagen duren, voor we geheel zeker zijn." Ze zag neer op Wilson's rustige ge stalte. ,,Ik denk, dat U wel weet wat ik voor hem gevoelde", zei ze ka'lm. „Dat is nu voorbij. In werkelijkheid heeft hij mij nooit liefgehad. We hebben een spel ge speeld, beiden, en ik heb het verloren. Ik heb mijn ontslag gekregen." Plotseling knielde zij aan het bed van den zieke en hield haar wang tegen zijn hand. Toen zij eenige oogenblikken later kalm was, zei ze: „Wilt U hem zeggen, Dr. Edwardes, als hij wakker is, dat ik er geweest ben om hem vaarwel te zeggen?" „Zeker wel. Wenscht U nog eenige andere boodschap achter te laten?" Zij aarzelde alsof zij zich bedacht. Toen haalde ze de schouders op. „Wat zou het geven? Hij wenscht geen boodschappen van mij". BUITENLAND. Algemeen overzicht. Het jaar 1925 is uit internationaal oogpunt een zeer belangrijk jaar geworden. Moesten we in vele overzichten zuchten dat de vredestoestand nog steeds niet was ingetreden, ook al was reeds vele jaren aan het oorlogvoeren een einde gekomen, ditmaal wil het ons voorkomen, dat we een optimistischer toon aan kunnen slaan en dat geschied is, datgene, waarnaar al zoo lang met gespannen verwachting werd uitgezien: de internationale hemel is hel der geworden. Het verdrag van Locarno is de fris- sche wind geweest, welke dien hemel heeft schoongeveegd. De geschiedenis van de totstandko ming van dit verdrag zal onzen lezers nog versch in het geheugen- liggen, ook prof. Frangois heeft er eenige woorden aan ge wijd in zijn te Goes gehouden lezing, zoo dat we meenen te kutnnen volstaan met de vermelding, dat o. i. het verdrag van Locarno het oorlogsgevaar in Europa en speciaal in het Westen aanzienlijk heeft verminderd. De weg tot vermindering van de bewapening staat thans open. Een commissie, welke dezen weg zal traceeren komt binnenkort bijeen. Vermelding verdient dat te Loeamo voor het eerst sinds den oorlog Duitsch land weer werd behandeld als een gelijk waardige. Binnenkort is tegemoet te zien de toetreding van Duitschland als lid van den Volkenbond terwijl als pendant de ontruiming der Keulsche zone haar beslag zal krijgen. Voor den Volkenbond was 1925 een goed jaar, al was het alleen maar wegens de oplossing van het bekende Grieksch- Bulgaarsch geschil, waardoor een oorlog werd voorkomen. Zijn dus in 't algemeen de vooruit zichten gunstig, toch zijn er enkele min gunstige kwesties, die we nog even moe ten memoreeren. Zoo bood 1925 bet minder verkwikke lijke schouwspel van den strijd der Fran- schen en Spanjaarden tegen de Rif fijnen; voorts was er de strijd der Franschen in Syrië. In China is er de chaos van den burgeroorlog. Ten slotte bestaat nog steeds de Mo- soel-kwestie. De Volkenbond heeft hier wel een op lossing getroffen, maar het schijnt dat deze de Turken allerminst bevredigt en dat hier nog steeds een latent gevaar aan wezig is. Duitschland en de Volkenbond. De Duitsch-nationale Tag wijst erop, dat men er in republikeinsche Duitsche kringen op rekent, dat de regeering nog voor einde Januari de noodige olficieele stappen zal doen om in den Volkenbond te worden opgenomen, daar in dit geval de Raad midden Maart over het verzoek van Duitschland lean beslissen. Wordt het Duitsche voorstel later ingediend, dan zou het wel September worden, voordat de Raad zich over de opneming van Duitschland uitspreekt en dan zou ook het in werking treden van de v< Ze keerde zich naar de deur. Doch K. kon haar zoo niet laten gaan. Haar gelaatsuitdrukking deed hem iets vree zen. Zij was te kalm. Hij volgde haar door de kamer. „Wat zijn Uw plannen?" „Ik heb geen plannen. Mijn opleiding was bijna afgeloopen, doch een diploma krijg ik niet." „Ik zou U liever zoo niet laten gaan Zij vermeed zijn oogen, doch zijn vriendelijke toon deed wat noch het Hoofd, noch het Bestuur dien dag had kunnen teweeg brengen. Ze verloor haar zeifbe- heersching. „Wat kan het U schelen. U bent mij niets verschuldigd." „Misschien niet. Maar noe het ook zij, ik heb U langen tijd gekend". „U hebt nooit iets goeds van mij op gemerkt." „Ik zal U zeggen, waar ik woon." „Ik weet, waar U woont." „Wilt U mij komen opzoeken? We kunnen misschien iets bedenken." „Wat zullen we bedenken? Deze ge schiedenis zal mij vervolgen, overal waar ik ga. Ik heb tweemaal getracht een diplo ma te krijgen en tweemaal ben ik te kort geschoten." Doch ten laatste wist hij haar te over reden de stad niet te verlaten voor zij hem gesproken had. Eerst toen zij, een. rechte gestalte met holle oogen, was heen gegaan, bedacht hij, dat hij wederom zijn plannen om heen te gaan onmogelijk had van Locarno tot September moeten wor den uitgesteld. Het Duitsch-nationale blad acht dit van beteekenis, aangezien de re geering verklaard heeft, de onderhande lingen over de uit die verdragen voort vloeiende concessies te zullen voortzetten tot op het oogenblik, waarop Duitschland het verzoek indient om in den Volkenbond te worden opgenomen. De ontruiming van de Keulsche zone zou in elk geval einde Januari voltrokken kunnen zijn. De vraag is maar, of de onderhandeling over de overige concessies dan reeds ten einde kunnen zijn gevoerd. De Tag meent verder, dat alles zal afhangen van het tot standkomen van een nieuwe rijksregeering. De officieele on derhandelingen over het vormen van een nieuw kabinet zullen wel pas op 10 Ja nuari beginnen met besprekingen tusschen den rijkspresident en de partijleiders. Felle koude in de Vereenigde Staten. Het aantal sterfgevallen te Chicago, New-York en elders in de Vereenigde Staten als •gevolg van de felle koude, is aanzienlijk. De scheepvaart heeft boos weer door te maken. Brand in Buenos Ayrès. Te Buenos Ayres heeft een brand ge woed in de houders van vloeibare brand stoffen der Italiaansch-Argentijnsche elec- triciteitsunaatschappij. De brand is ont staan doordat de bliksem insloeg in de pakhuizen van de Italiaansch-Argentijnsche maatschappij aan de haven. Het vuur breidt zich nog steeds uit. Vijf petroleUm- fcanks zijn reeds verwoest en vijf andere worden bedreigd. De brandweer kan slechts trachten, de bedreigde panden, tanks e.d. te isoleeren. Dicht bij de brandende pakhuizen bevinden zich de stapelplaatsen van de Anglo Mexican en van de National and Western Railway met groote voorraden petroleum. Geduren de de eerste twee uur van den brand werd reeds een schade van ongeveer 5.000.000 gulden veroorzaakt. Omgekomen in de sneeuw. Uit Gratz wordt gemeld, dat bij Gig- lach see 3 mannen en een vrouw onder de sneeuw bedolven zijn. Slechts een der mannen kon worden gered. Een gezelschap van negen personen, dat Zondag de Zugspitse beklom, is door een lawine verrast. Drie heeren uit Mün- chen zijn gedood; de overige leden van het gezelschap wisten een alpenhut te bereiken. Een reddings-expeditie is naar de plaats van de ramp vertrokken. Japan en China. Volgens de „Daily Mail" heeft Japan na de overwinning van Tsjang-tso-lin de afpaling van een 10 K.M. breede onzij dige strook ter bescherming van de Mants- joerijsche spoorlijn, opgeheven. Blijkens een bericht uit Malta is het Engelsche oorlogsschip Yarmouth naar China vertrokken. De Amerjkaansche regeering heeft zes torpedo.-jagers en een troepentransport schip van de Filippijnen naar China ge zonden. I [JlLéI gemaakt. In de gang buiten de deur, aarzelde Carlotta. Waarom zou ze niet teruggaan? Waarom zou ze het hem niet zeggen? Hij was vriendelijk; hij zou iets voor haar doen. Doch haar instinct van zelfbehoud had de overhand. Ze ging door naar haar kamer. Sidney bracht haar brief voor Joe aan K. Ze was heet van inspanning en van een andere aanleiding tot opgewondenheid. „Dit is de brief, K. en ik heb niet jiiiisit kunnen zeggen, wat ik wilde. Wji! je hem dat zeggen en ook hoe ik er over denk en mij zelf de schuld geef?" K. beloofde, doch was ernstig. „En er is iets zeer merkwaardigs ge beurd. Wat een dag is dit geweest. Iemand heeft Johnny Rosenfeld een massa geld gestuurd. De zuster van de zaal, vraagt of jij wilt komen." De zaal was tot rust gekomen. In de bedden, die overdag net opgemaakt waren, heerschte nu alle mogelijke wanorde ten gevolge van het woelen der patiënten. De nacht was heet en een electrische venti lator bromde in een verren hoek. Onder zijn karige koelte trachtte de zaal te slapen. Johnny Rosenfeld sliep niet. Er was hem iets ongelooflijks overkomen. Een fortuin lag onder zijn hoofdkussen. Hij wist zeker, dat het daar was, want sedert hij het gekregen had, had zijn heete hand het niet losgelaten. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1