N.° 155. Maandag 28 December 1925. 112® Jaargang, FEUILLETON Hoest Uw kind? ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHË Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. Overstroomingen in België. Te Dendermomde waar de Dender in de Schelde uitmondt, is het centrum van de stad geheel omdergeloopen. In sommige straten staat veertig centimeter water. Ei ders in Vlaanderen staan weer vele lan derijen en nagenoeg al de weiden aan de oevers van de Schelde en haar bijrivie ren geheel blank. In het Walenland is op de Maas de gewone scheepvaart tenge volge van den sterken stroom gestaakt. De Lease en de Lomme zijn in ware berg stammen herschapen, het water van de Lesse stort zich met donderend gewield in de Trou de Belvaux, waar zich in den zomer den ingang bevindt van de grot van Han. Een wijk van Jemelle is door de Lomme overstroomd. Te Luik is het peil van de Maas meer dan twee meter gestegen. Het aantal door den wind ont wortelde of middendoor gebroken boomen isi ontelbaar. Te Motnceau sur Sambre reden twee auto's bij nacht tegen een boom, die dwars over den weg was neer geploft. Twee inzittenden werden zwaar gewond. Tusschen Raversyde en Middelkerke is in den nacht van Woensdag op Don derdag de Engelsche bark George Ash- wood op de kust geworpen. De beman ning kon worden gered. Rusland en den Volkenbond. Voor zijn terugkeer naar Moskou heeft Tsjitsjerin nog het volgende verklaard aan een medewerker van de Berlijnsche Rote Fahne: Op het oogeeblik, dat ik Duitschland verlaat, hecht ik er waarde aan nogmaals te verklaren, dat de sow- jetiuinie vast besloten is zich niet bij den Volkenbond aan te sluiten. Eenige bladen hebben de onjuistheid begaan te zeggen, dat Rusland volgens mijn beweringen zich „nog" niet bij den Volkenbond wenscht aan te sluiten. Ik heb het woord „nog" niet gebruikt. Onze weigering om tot den Volkenbond toe te treden is pertinent en niet van voorloopigen aard. De Volken bond is een instrument van kapitalistische intrigues tegen de zwakke staten en tegen de koloniale volken. Aan de leidende sta ten schenkt hij de mogelijkheid dwang op de andere staten uit te oefenen. Hij is een schaduw en een illusie, maar in de handen van de sterkste staten is hij een dreigend wapen, daar hij hun de moge lijkheid schenkt te spreken in naam van de gemeenschap. Wij zullen met een on verzoenlijk neen antwoorden op de vraag van de voornaamste vertegenwoordigers van het imperialisme, of wij onze vrijheid van beweging aan hun organisatie willen toevertrouwen. De Volkenbond is de vij and, hij is de vijand van het recht op zelfbestemming der volken, de vijand van de gelijkheid der naties, de vijand van de zwakkeren, de vijand van de ontwakende volkeren van Azië, de vijand van de wer kelijke politiek van den vrede. Wij laten ons niet spannen voor den triomfwagen van het imperialisme. Irak en Mosoel. De „Tribune d'Orient", een blad dat 79 „K" door MARY ROBERTS RINF.I IART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Geef mij dat voor den jongen van Rp- senfeld en ik zal met je uit gaan „Als ik je alles geef, heb ik niets om uit Ite gaan." Doch in zijn oogen las zij weifeling. Ze kon de overwinning reeds zien. „Neem er zooveel af, als je van avond noodig hebt." i Doch hij richtte zich op. „lik ben geen gierigaard", zei hij ro yaal. „De heele. bliiksemsche boel of niets. Hier hebt je *t." Hij overhandigde het haar en uit een anderen zak haalde hij de tachtig dollar in verfrommelde en samengeknepen bil jetten voor den dag. „Het is een gelukkige dag voor mij zei hij met dikke tong. „Aan 't zelfde adres is meer. Alles zal ik voor je doen. Geef het aan den kleinen duivel". Hij gaapte, ,,'t Is hier om te stikken. Zijn hoofd viel achterover tegen dien itoel; zijn slappe beenen steunde hij op pen bankje^ Zij kende hem en wist dat CJ^awmmlik ÓpOJWïL cacajobxipm, coooa ^ccumrmAvajvJ.tip&tbbm.l0.ööpeitpand -Ló wbujahieit niet- te oveatxe||eri- mbeopaafci my veel yelcL, QfYleaff.. Ccymmanéemz. te Genève verschijnt, zegt dat de beslis sing van den Raad van den Volkenbond inzake Mosoel de Arabische bevolking van bet Naburige Oosten in elk opzicht moet bevredigen. Mosoel is een erfgoed van de beschavende, vooruitstrevende Ara bische macht, die, nadat zij te Bagdad bet toppunt van haar roem had bereikt, tengevolge van bet gewroet van de Tur ken en andere islamitische volken ten on der dreigde te gaan. Hieraan beeft bet be sluit van den Raad een einde gemaakt, dat daarom door de Arabische wereld met vreugde is begroet. Aan den anderen kant beteekent de aanwezigheid der En gels chen in Irak geen gevaar voor ab sorptie voor bet land, dat Arabisch blij ven zal,~ terwijl daarentegen een verder opdringen van de Turken het gevaar van een meer of minder geassimileerde Turk- scbe provincie bieden. Het blad besluit met te zeggen, dat de Turken het best zonder Mosoel kun nen s,tellen, doch dat Irak zonder Mosoel geen levensvatbaarheid bezit. Een internationale conventie opgezegd. Op grond, dat zij haar doel ten volle gemist heeft, beeft de Engelsche regee ring de Haagsche conventie van 1907 opgezegd inzake den stators van vijan delijke koopvaardijschepen bij het uitbre ken van vijandelijkheden, welker doel was een gelijke behandeling te verzekeren aan alle koopvaardijschepen in havens bij het uitbreken van den oorlog. De strijd in China. Reuter seint uit Peking, dat Fengs troepen na een verwoed gevecht met Li waarin aan beide zijden duizenden dooden zijn gevallen.. Tien-tsin is binnengetrok ken. De verslagen troepen van Li hebben op hun terugtocht de Chineesche stad ge plunderd, maar de woningen van de Euro- peesche Japansche koloniën gespaard, die door 300 vrijwilligers beschermd werden. Nader wordt echter gemeld: De stad (Tien-tsin) thans in de macht van de troepen van Feng-joe-Tsang. De opmarsch van de overwinnaars en de af tocht van de verslagen troepen geschiedde op uiterst ordelijke wijze. Er werd weinig geplunderd en er is slechts geringe wan orde. Tientsin wordt overstroomd door duizenden vluchtelingen; doch het is er onbegrijpelijk rustig. De verslagen troepen zijn naar Sjan- toeng afgetrokken, waar zij zich bij de troepen van Tsjang zullen aansluiten. Een hij bijna den geheelen avond zou door slapen. Ze zou iets moeten verzinnen voor de andere meisjes; maar dat was van zorg. Nooit tevoren had zij duizend dollar in de hand gehad. Het scheen lang niet zooveel. Misschien had hij haar voorgelo gen. Zij wachtte met haar hoed op te zetten tot ze de biljetten geteld had. Alles was er. HOOFDSTUK XXVIII. Een meevaller. K. bracht den geheelen avond van dien dag bij Wills on door. Hij zou eerst om elf uur Joe gaan afhalen. De levenskracht van den gewonde was hem goed te pas gekomen. Hij had naar Sidney gevraagd en zij was aan zijn bed gekomen. Dr. Ed was weggegaan. „Ik ga weg, Max. Ze zeggen dat mijn wachtkamer vol is", zei hij', zich over het bed buigende. „Ik kom ikter terug en als ze hier een hulpbed voor me neerzetten, zal ik vannacht bij je blijven". Het antwoord was zwak, gebroken, duidelijk: „Ga toch slapen ik heb je schande aangedaan zal trachten me te beteren". Zijn dwalende oogen vielen op den hondenhafeband op den stander en hij glimlachte. „Arme oude Bob!" zei hij, terwijl hij zijn hand op die van Dr. Ed legde. K. trof Sidney in de kamer aan, niet zittende, doch staande bij' het raam. De strijd tusschen Feng en Tsang zou dan kunnen worden verwacht. Gemeld wordt, dat de generaal Koeo, die tegen z'ijn chef Tsang aan liet muiten was geslagen, is terechtgesteld, evenals zijn vrouw. Bevestiging hiervan is echter niet verkregen. Alle ondergeneraals van Koeo zouden zich aan Tsang hebben overgegeven. Baantjesjacht van Duitsche socialisten en centrumleden? De Tag. beweert, dat de sociaal-de mocratische partij en het centrum offici eel© brieven hebben gestuurd aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, met het verzoek om leden dezer partijen tot medewerkers aan het secretariaat te benoemen, als DuitschLand tot den Vol houd is toegetreden. De secretaris-ge neraal zou in dat geval de hem door beide partijen opgegeven candidal ten bij buiten- landsche zaken kunnen aanbevelen. „De Tag" verneemt, dat de secretaris generaal daarop verklaard heeft, dat hij weigerde, zich zijn Duitsche medewer kers door de partijen te laten aanwijzen. Het blad vermoedt ,dat dit politieke sclian diaai nog een parlementair naspel zal hebben. Treinbotsing. Aan de bladen wordt uit Boekarest ge- seint, dat erbij Arad een ernstige botsing heeft plaats gehad tusschen een trein met reizigers en een goederentrein. Er zijn zes lijken an de wrakhoopen gevonden, twintig menschen zijn gekwetst. BINNENLAND. Faillissementen in N e d e r 1 a n^l. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 23 Dec. in Nederland uitgesproken 65 faillissemen ten tegenover 73 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 Dec. 1925 4109 faillissementen tegenover 4417 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De kabinets-crisis. Donderdagmiddag half drie heeft een vergadering van de Christelijk Historische Kamerfractie plaats gehad. Dr. De Visser heeft afzonderlijke be sprekingen gevoerd met prof. Slotemaker zieke sluimerde. In den hoek brandde een llieht achter een scherm. Zij keerde zich langzaam om en zag hem aan. Het kwam K. voor, dat ze hem aanzag, alisof ze hem nog nooit gezien had en hij vergiste zich niet. Veell was dien dag veranderd en rechtgezet. Sidney trachtte gewoon te geraken aan dezen nieuwen K., die niet langer een on bekende was, doch die, ofschoon nog kaall in de kleeren, een man van beteeke- nis was geworden, wiens rustigheid het kenteeken van zijn kracht was. Ze was plotseling schuw voor hem, als voor een vreemdelingdoch ze kwam naar hem toe, beide handen naar hem uit stekende. Hij zag de glans van den ver lovingsring aan haar vinger. Het scheen bijna uitdagend, alsof zij door den ring te dragen nadrukkelijk te kennen had wil- ilien geven, dat zij haar geliefde vertrouw de niettegenstaande alles. Behalve voor de begroeting, wisselden zij geen woorden voor hij de lijst van den zieke had nagezien. Toen zei ze: „Hier kunnen wij niet praten. En ik moet je spreken, K. Hij ging haar vóór in de gang. Het was er duister. In de verte stond de les senaar van de nachtzuster met de lamp, den drukknop van een eiectrische bel en een stapel rapporten. De gangvloer weer kaatste het 'Jicht met haar gladde planken. In het midden 'lag een doffe streep, die de Hooper was. „Ik heb gedacht tot ik bijna gek ben, de Bruine, tijdelijk voorzitter van de Christelijk Historische Unie, en met de ministers De Geer en Scliokking. Uit de S.D.A.P. In de Kerstbijeenkomst der S.D.A.P. te Amsterdam heeft Ir. J. W. Albarda een rede gehouden, waarin hij betoogde dat de soe. democraten den strijd voor „ontwapening" met alle kracht moeten voeren. De S.D.A.P. zal niet bij de R.-K. bedelen; willen de rechtsche partijen geen samenwerking, dan zal men op den ouden voet den strijd tegen de reactie voort zetten. In Den Haag heeft de heer J. Vliegen het woord gevoerd. In verband met de kwestie van het Belgische verdrag merkte spreker op dat bij internationale overeenkomsten men over en weer wat moet toegeven en niet alles op een goudschaaltje kan worden afgewogen. Want doet men dit, dan komt men nooit tot goede internationale ver houdingen. Naar aanleiding van de kabinetskwes- tie ging dhr. Vliegen eens de beteekenis na welke aan een gezantschap bij den Paus valt toe te kennen. Nog nooit gedurende de 10 jaren dat de gezant er is, is daarvan iets geble ken uit de Oranje boeken. C. A. Baron Bentinck Vrijdagavond is in Den Haag, 77 jaar overleden C. A. Baron Bentinck, opper stalmeester en adjudant in buitengewo nen dienst van de Koningin, gep. luite nant-kolonel -titulair der cavalerie. De overledene was ridder in de Orde van den Ne der lan ds chen Leeuw. Jhr. Mr. W. M. van Wee de f Op 77-jarigen leeftijd is Woensdag aan de gevolgen van een nier-operatie, jhr. mr. W. M. van Weede de Beren- camp overleden, die sedert 1902 als ge zant te Weenen was geaccrediteerd. Het Nederlandsch-Bel gische verdrag. De bekende geograaf de heer R. Schui ling te Deventer' heeft te Olst een rede gehouden, waarin hij ernstig protesteerde tegen aanneming van het tractaat Neder- Iand-Belgic op economisch-geografische gronden. Hij vreest van voortdurend uit diepen van de Schelde gevaar voor dijk- val in de caLamiteuze polders en meent, dat het kanaal Antwerpen-Moerdijk groote schade toebrengen zal aan den handel van Rotterdam en dat het geen enkel voordeel zal opleveren voor de provincie Noord- Brabant. Hij acht het ook niet toelaat baar, Limburg te doen doorsnijden met het kanaal Antwerpen-Gladbach, omdat, in verhand met onze eigen kanaalplannen, het gevaar ontstaat, dat het goederenver voer uit Limburg en verschillende knoop punten der kanalen in het Maasgebied wordt afgetapt naar Antwerpen. De Wester-Schelde. De correspondent te Brussel der „N. R. Crt." meldt: Bij nieuwe peilingen dezer dagen in de Wacht dan niet tot het pijn in de keel en op de borst krijgt. Bescherm de teere lon gen door het onmiddellijk Abdijsiroop in te geven, die een zware verkoudheid of erger bijtijds voorkomen kan. Akker's Abdijsi roop is een onschadelijk en toch krach tig werkend kruldenmiddel dat U gerust moogt geven. Het helpt prachtig bij bron chitis, influenza, kinkhoest of verkoudheid In flacons vanaf 230 gr. f 1.50 Wesiter-Schelde gedaan, blijkt dat de toe- sifcand van de rivier, hoewel sedert De cember 1924 feitelijk niet meer gebaggerd is, merkelijk is verbeterd. In de vaargeul bij Rilland bedraagt de diepte thans bij laag water acht meter over een breedte van 225 meter. Boven de oude plaat van Saeftimgen staat nu zeven meter water. RECHTSZAKEN. K. En nu weet ik hoe het gebeurd is. Het was Joe". „Het voornaamste is nu naet hoe het gebeurd is, doch dat het met Max goed gaat, Sidney." Zij stond voor zich te kijken, terwijl zij haar ring om haar vinger draaidde. „Is Joe in gevaar?" „Van avond zullen wij trachten hem weg te krijgen. Hij wil naar Cuba. Ik dienk, dat hij wel veilig weg komt." „Wij zullen trachten hem weg te krij gen?" „Jij zult dat trachten, bedoel je. Je neemt al onze zorgen op je, K., alsof ze je eigen waren." „Ik?" Hij was oprecht verwonderd. „O, nu begrijp ik het, Ik bedoel. Mijn aandeel in de verdwijning van Joe is zoo goed als niets. Schwitter heeft het geld geleverd. Mijn totaal-bezit in de wereld is zeven dollar, als ik de taxi van vandaag betaald heb." „De taxi?" „Dat heb ik nog vergeten. Het beste nieuws, dat je ooit gehoord hebt. Tillie is getrouwd en heeft een kind, alles is in vier en twintig uren afgeloopen. Het is een jongen en hij heet Le Moyne. Hij schreeuwde als een razemde, toen het water op zijn hoofd kwam. Ik heb juf frouw McKee er heen gebracht in een ge huurde automobiel'. Nu weet je wat er met mijn kapitaal gebeurd ia." „Jij natuurlijk," zei ze. „Jij vindt Max en redt hem. Kijk maar niet zoo, je hebt Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Leerplichtwet: W. T. d. L. te Kam perland f3 s. 3 d. Dier laten werken op pijnlijke kwel lende wijze: L. K. te Borssele f50 s. 50 d. Straatschenderij: W. J. A. en M. C. D. te Wemeldinge 1 maand tuchtschool voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaren. Naam van schipper niet op zijn schip hebben: F. R. te Ruplemonde; J. C. V. te Bemmel; J. W. te Krabbendijke; J. K. N. te Dordrecht; A. G. B. N. te RotterdamA. Z. te Waspik; H. P. S. te Wamel, J. C. H. te Raamsdonk; J. A. te Deest; H. T. te Homberg, allen f3 s. 3 d. Met motor rijden zonder rijbewijs: P. C. v. W. te Baarsdorp f3 s. 3 d. Wielen van wagen niet voldoende zui veren: C. K. te Wolfaartsdijk f5 s. 5d. Arbeidswet: J. v. d. S. te Rilland- Balh, geen straf toegepast, M. J. v. Y. te Kruiningen vrijgesproken, C. v. O. te Goes, J. L. H. v. D. te Goes, D. v. d. B. te Kortgene f 0,50 en f 5 s. 1 en 5 d., C. R. te Heinkenszand f3 s. 3d., I. L. te Goes f5 s. 5 d., 2e herhaling D. W. d. H. te Goes f40 en f25 s. 40 en 25 d., P. S. te Schore 2 maal f25 s. 2 maal 25 d., J. C. te Wemeldinge f5 en f 15 s. 5 en 15 d., C. D. te Goes vrijgesproken. Met te zware vracht rijden in verbo den tijd: P. O. te Ovezande, J. v. L. te 's Gravenpolder, M. d. J. te Borssele, M. v. d. B., A. J. B. en W. W. te Kruiningen, A. v. d. D. en M. v. d. V. te 's Heer Arendskerke, J. K. te Hein kenszand, W. L. te Hoedekeoskenke f 10 s. 10 d. 's Avonds fietsen zonder licht: M. T. te Colijnsplaat, J. P. te 's Heer Hen drikskinderen f 5 s. 5 d., G. Q. te Hoe- dekenskerke f2 ks. 1 week tuchtschool. Dronkenschap: J. O. te Kortgene, J. W. te Goes f 10 s. 10 d. het toch gedaan? En jij helpt Joe wfcg- gaan en leent geld voor hem. En alsof dat niet genoeg is, breng jij een vriendin naar Tillie en bent peetvader voor haar kind. terwijl je in je bed behoorde te liggen. Hij keek onbehagelijk, bijna schuldig. „Ik had een dag verlof." „Wanneer ik terugzie en me Herinner hoe ik al deze maanden over dienst ge praat heb, terwijl jij niets hebt gezegd en dat al dien tijd jij gehandeld hebt naar mijn woorden dan schaam ik me zoo, K!" Dat wilde hij niet toelaten; het bracht hem in verlegenheid. Zij zag het en tracht te te glimlachen. „Wanneer gaat Joe weg? „Vanavond. Ik zal hem naar een sta tion brengen. Ik dacht „Ja?" ,,'t lts beter, dat ik eerst vertel wat er gebeurd is en waarom het gebeurd is. En alls je dan bereid bent hem een briefje te schrijven> zou hem dat veel helpen. Hij zag een meisje in het wit in de auto mobiel en volgde hein met zijn eigen automobiel. Hij dacht natuurlijk, dat jij het was. Het beviel hem niet, dat jij naar Schwitter ging". „Het was natuurlijk Carlotta Harris- son .iij. Het kostte hein moeite, doch met een ontkenning was niets te winnen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1