«gsm n N.° ISi. Maandag 21 December I3t2é Ü2e Jaargang, 77 FE U iJ_jiw.-ÜTOiN „K 10 SMSSIË ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, .Woensdag en Vrijdagavond. mam i «mant Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De Goesche Courant, zal vanwege het Kerstfeest inplaats van Woensdagavond DONDERDAGNAMIDDAG verschijnen. BUITENLAND. Het verdrag van Locarno. De Frans'che premier Briand heeft over de militaire gevolgen van het verdrag van Locarno eein vertoog gehouden to t da Fran- sdhe commissie voor buitenilaindsche zaken en de llegercommissie. Briand betoogde, dat met het verdrag van Locarno een nieuw tijdperk van vei ligheid begint. Alls er een dergelijk verdrag vóór 1914 gesloten was, zou de oorlog niet ont staan zijn. Briand herinnerde aan den gelukkigen afloop van het Griek sch-Bulgaar sch inci dent, dat geregeld is door de onmiddel lijke bijeenroeping van den Volkenbonds'- raad. Het verdrag bevat deugdelijke ele menten voor de veiligheid. Het heeft in Europa een gevoel van solidariteit en groote hoop doen ontstaan, dat voor de toekomst kostbaar is. In antwoord aan Berthon verzekerde hij, dat het verdrag van Locarno geens zins tegen sowjet-Rusland gericht is, en dat hij in den Volkenbond zijn best zou doen om voor sowjet-Rusland een posi tie, gelijkwaardig aan die van de andere mogendheden, voor te behouden. Engeland en Turkije. Eenigen tijd geleden beeft de „West minster Gazette" haren hoofdredacteur Spender naar Angora gestuurd en deze zendt thans een waarschuwend telegram daar vandaan. Hij is tot de vaste over tuiging gekomen, dat de toestand hoogst ernstig is. Het is hem niet gelukt, zegt hij, de Turksche autoriteiten ervan te overtui gen dat, na de beslissing van den Volken bond, de openbare meening van Europa achter Engeland zou staan, indien Turkije zich tegen de beslissing mocht verzetten. Er hangt een ondoordringbare atmosfeer van argwaan, waartegen de Engelschman machteloos staat. Men. mag niet vergeten, merkt Spender nog op, dat, het meuwe Turksche régime heel iets anders is dan het oude, Het is waar, dat veie Turken oprechte vriend schap met Engeland wenschen, maar na de beslissing van den Volkenbond zijn snelle en vriendschappelijke methoden noo- dig, om de vijandige elementen te bedwin gen. Vermoedelijk zal Engeland een bij zondere commissie naar Angora zenden om rechtstreeks contact met de Turksche regeering te verkrijgen. De Franschen in Syrië. Uit Jerusalem wordt aan de British United Press gemeld, dat de veldtocht van generaal Gamelan in de districten Goepa, Damascus en Neb met afwisselend succes m vollen gang is. Drie colonnes, die verleden week naar Damascus opruk ten, zijn door opstandelingen aanbevallen, waarbij volgens berichten van de zijde der inboorlingen vele Franschen zouden zijn 'door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Ik wilde gaarne, dat U binnenging haar bezocht, zooals U elke vrouw zoudt bezoeken, die pas een kind heaft gekre gen en behoefte heeft aan vriendschap. Lieg een weinig" juffrouw Mc. Kee keek ontdaan „zeg haar dat het kind lief is. Zeg haar dat het U een behoefte was haar op te zoeken". Zijn toon werd plotseling streng: „Lieg een beetje, ter- wille van Uw ziel." Ze weifelde en terwijl zij weifelde» reed hij haar onder den boog met den schandelijken naam door naar de schuur.. Doch daar had hij den takt in de automo biel te blijven en juffrouw Mc. Kee en Tilllie sloten te zamen vrede. Toen zij, vijf minuten 'later, hem wenkte van af de schuurdeur, waren haar oogen rood. „Kom binnen ',fneneer K.", zei ze. „De arme vrouw is dood. Ze gaan «da delijk trouwen." De geestelijke kwam langs het pad. -aan- loopen, gevolgd door Sch witter. IC. ging Geurig en Krachtig* IN PRACT1SCHE LUXE BUSSEN. gesneuveld en verscheidenen gevangen ge nomen. De opstandelingen keerden daarop naar Damascus terug en vielen de wijk Sa- liliia aan, waar zich vele Franschen be vinden. Vier vlsschersschepen vermist. Te Memel worden vier visscherssche- pen vermist met 19 koppen bemanning. Men vreest, dat de schepen vergaan en de mensehen verdronken zijn. Mijnramp in Engeland. Bij een mijnramp te Birchenwood zijn vijf mijnwerkers omgekomen. De uitstroo meinde gassen waren zoo sterk dat het onmogelijk werd om een reddingscolonne te doen afdalen. De Fransch-Duitsche handelsbetrekkingen. De onderhandelingen ter bespreking van een algemeen Fransch-Duitsch handels verdrag maken zeer goede vorderingen. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Zich met een schietgeweer in het veld bevinden: J. E. te Ierseke f25 s. 25 d. Jagen op spoorsneeuw: C. S. te Ove- zande f5 s. 5 d. Strooperij: D. G. te Hoedekenskerke f10 s. 10 d. Op openbaren weg wapen bij zich heb ben: A. P. te Ierseke f 10 s. 10 d. Als getuige opgeroepen niet verschij nen: G. W. ie Middelburg f2 s. 2 d. Leerplichtwet: A. v. V. te Ierseke f3 fc. 3 d., J. A. te Kats f 5 s. 5 d., C. B. J. M„ en H. d. R. te Kats f 10 s. 10 d. Arbeidswet: H. A. F. H. te Goes f3 s, 3 d., J. V. te Goes flO s. 10 d. Met auto 's avonds rijden zonder licht: P. S. te Ovezande f 10 s. 10 d., I.P.L.M. te ierseke 2 maal f20 s. 2 maal 20 d. Dier noodelloos arbeid doen verrichten op pijnlijke kwellende wijze: C. v. D. te Kats f40 s. 40 d. IJkwet: H. R. F. te Driewegen 2 maal f 0,50 s. 2 maal 1 d., C. G. te Hein- kenszand 10 maai f0,50 s. 10 maal ld. Zonder vergunning woning te Kapelle betrekken: N. E. te Kapelle f5 s. 5 d„ M. T. aldaar f3 s. 3 d. Zonder vergunning gebouw oprichten: J. H. te Schore f2 s. 2d. Zonder vergunning loopen op spoorlijn: N. v. d. S. te 's Gravenhage f 2 s. 2 d. Vleeschkeuringswet: J. IC te Kamper land, B. v. 't W. te Borssele f 10 s. Ankeren met schip nabij brug: G. R. te Homburg f25 s. 25 d. Met schip niet stoppen wanneer rood de schuur binnen. Aan de deur v^n Til- lie's kamer ontblootte hij zijn hoofd. Het kind sliep aan zijn moeders borst. De chèque van vijfduizend dollar van den heer Lorenz had Palmer Howe's crediet gered. Hij nam duizend dollar op van de bank, waarmee hij voornemens was zijn rekeningen te betalen, zijn schuld aan de University- en Countrij-c'lub, honderd dollar die hij met dobbelen verloren had en verschillende schulden van Christine. De onmiddellijke invloed van het geld was goed. Een week lang dronk hij niets; hij ging de bijzonderheden na van een nieuwe handelsonderneming met Christi ne's vader, zat 's avonds thuis met Christi ne op het balcon. Nu hij wist, dat hij zijn verplichtingen kon nakomen, stelde hij de betaling uit. De gedachte, dat hem een deposito bij een bank had van vier cij fers streelde hem. De eerste paar avonden genoot hij van Christine's blijdschap om zijn aanwezig heid. Hij gevoelde zich vriendelijk, edel moedig, bijna deugdzaam. Op den derden avond werd hij onrustig. Het viel hem op, dat zijn vrouw zijn aanwezigheid als een natuurlijke zaak beschouwde. Hij wilde l'toud bier hebben. Toen hij ontdekte, dat het ijs op was en het bier lauw en slap, was hij woedend. Christine had haar best gedaan, of schoon niet van harte. Ze was zoo vroo- lijk mogelijk, dacht niet aan het verleden licht getoond wordt: W. v. A. te Dor drecht f50 s. 50 d. Loopen over het ijs te Goes: K. P. te Goes f 1 s. 1 week tuchtschool. Wielen van wagen niet voldoende schoon houden: P. M. te Kloetinge f 5 s. 1 week tuschtschool. Opgeven valsche naam: J. T. te Hein- kenszand f25 s. 1 maand tuchtschool. 's Avonds fietsen zonder licht: J. T. te Heinkenszand f2 s. 1 week tucht school1, G. W. te Hans weert, C. v. S. te Wolfaarlsdijk, C. W. P. te Kapelle f5 S, 5 d. Met rijwiel veiligheid j van het verkeer in gevaar brengen: P. II te Ierseke f 10 s. 10 d. Met auto niet voldoende uitwijken: C. W. te Goes, f25 s. 25 d. Dronkenschap: B. d. J. te Kloetiinge 3 dagen hechtenis. Arbeidswet: A. W. te Wemeldin-ge 2 maal F 0,50 s. 2 maal 1 d. Naam van den schipper niet op vaar tuig hebben: C. B. te Zierikzee, G. O., J. K., J. W. P. en PI. V. te Rotter dam, H. d. B. te Dordrecht, E. A. W, te Rumpst, H. F. te Millingen, J. L. te Antwerpen f3 s. 3 d. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Dec. 1925. De volgende zaken werden behandeld: Th. d. B., 42 jaar, pocher te Goes, werd beklaagd dat hij in September j.l. te Wemeldimge een hond met een halsband t-oebehoorende aan C. J. Koopman, wel ken hond deze aan beklaagde had toever trouwd om hem voor f 10 te verkoopen, zich heeft toegeëigen d, lei sch f 15 boete of 15 dagen hechtenis. M. d. D., 22 jaar, zonder beroep te Hoedeken skerke, was door den Kanton rechter te Goes veroordeeld wegens het afleveren van melk van ondeugdelijke sa menstelling te Hoedekenskerke tot f 100 boete of 1 maand hechtenis. Beklaagde was hier tegen in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging vcnnaX van den Kan tonrechter. De volgende zaak werd behandeld: J. d. K., 28 jaar, monteur te Ber gen op Zoom werd beklaagd dat hij toen hij op 10 November 1925 te Kiloetinge met een motorrijwiel reed, in verboden richting, niet heeft voldaan aan de vor dering van den veldwachter Meulendijk, om halt te houden. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Een vrouwenmoordenaar. Voor de rechtbank te Middelburg is Vrijdag onder zeer groote belangstelling van publiek uit Middelburg en Vlissingen behandeld de zaak tegen den 33-jarigen A. F. I., werkman te Middelburg, die kort geleden wegens aanranding van en po ging tot moord op een klein meisje is veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf en wien nu ten laste was gelegd, dat hij op 31 Augustus 1919 te Vlissingen Din- gena Burgmeijer van het leven heeft be roofd door haar met een mes in den bu;k te steken, subsidiair dat hij haar zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht, waar en kleedde zich zooals Palmer dat het liefst zag. Zij aten nog altijd bij de fa milie Lorenz. Toen zij zag, dat de onge regelde bediening aan tafel hem irriteerde, haalde zij haar moeder over een butler aan te schaffen. Achter den rug van den deftigen but ler haalde de Straat de neus voor hem op. Nu er een half dozijn automobielen waren, Chritine Howe zich 's avonds de- collecteerde en zelfs een butler op het tooneel was verschenen, kon de Straat zich niet meer op haar aliedaagschheid beroe men, hetgeen ze indertijd gedaan had, on bewust van het feit, dat haar bekoring in haar eenvoudige natuurlijkheid had gele gen. Den avond, waarop Joe op Max Wil son schoot, was Palmer bizonder onrus tig. Hij had dien dag Grace Irving voor de eerste keer na het automobiel-ongeluk weer gesproken. Om hem recht te doen wedervaren, zij gezegd, dat in zijn genoe gens van de laatste maanden vrouwen geen rol hadden gespeeld. Het meisje had een vreemde, sterke bekoring voor hem. Misschien typeerde zij de zorgelooze dagen vóór zijn huwe lijk; misschien was de oorzaak dieper te zopken. Hij ontmoette 'haar op straat den dag vóór Wilson getroffen werd. Toen hij haar kalm in haar zwart costuum van winkelmeisje zag loopen, begon zijn bloed sneller te loopen. Hij ging naast haar loopen, toen hij zag, dat ze hem voorbij De geheele wereld staat thans in het teeken van ECONOMIE. Wij ^zetten U dan ook heusch geen hak*, als wij U adviseeren Laat U door Uw schoenmaker ECONOMIE RUBBERHAKKEN zetten en weiger beslist elk ander merk op de dood is gevolgd. Bovendien werd hem ten laste gelegd, dat hij, eveneens op 31 Augustus 1919 te Vlissingen Jo hanna Maria Geers met een mes een ernstige, bloedende wond in den buik- streek heeft toegebracht. Als eerste getuige werd gehoord E. A. v. d. Abeele, wonende te Amsterdam, die verklaarde destijds in de Scheldestraat te Vlissingen te hebben gewoond. Zij heeft den aanrander van haar woning uit gezien, en ook het steken van mejuffrouw Burg meijer. De dader ging weg in de richting van de Keersluis. Zij heeft de aange rande hooren gillen. Bekl. zegt zich niet te herinneren wat er gebeurd is. De tweede getuige, J. M. Geers, thans gehuwd en wonende te Rot terdam, herkent beklaagde vooral aan zijn gang als de persoon die haar aanrandde. Zij zegt zich niet te kunnen vergissen. Bekl. kan niet meer zeggen of het juist is. De president wijst er bekl. op, dat hij voor den rechtercommissaris heeft bekend. Spr. liet die bekentenis voorlezen, waarin staat dat hij in de Scheldestraat twee vrou wen gestoken heeft, hij is doorgeloopen en met de tram naar Middelburg gegaan. Het mes heeft hij later in het Kanaal ge worpen. Bekl. weet nu van dit alles niets meer en trekt steeds de schouders op. Op een vraag van den officier van ju stitie zegt getuige niet te kunnen verkla ren of bekl. onder den invloed van ster ken drank verkeerde. Getuige K. Aka, ambtenaar der poste rijen, verklaarde dat mej. Burgmeijer des tijds bij hem inwoonde. Getuige geeft in lichtingen over de plaatselijke toestanden in de Scheldestraat. Van het eigenlijke gebeurde heeft hij niets gezien; wel ver klaart hij, dat mej. B. ernstig gewond was, dat zij bij hem aan huis is verpleegd en daar ook is gestorven en dat het lijk later door den commissaris van politie in beslag is genomen. De echtgenoote van den vorigen getuige geeft ook inlichtingen over de plaats van hun huis; mej. B. was even uitgeweest; toen werd er gebeld en was de aanslag reeds gebeurd. Mej. B. werd binnenge bracht en toen getuige haar de kleeren, die doorstoken waren, uitdeed, bleek zij zou gaan. 1 „Ik geloof, dat je mij negeeren wilde?" „Ik heb haast." „Nog in den winkel?" „Ja." En, na eenige aarzeling: „Jk blijf nu netjes." „Hoe gaat het met je?" ,Heel goed. Ik heb salarisverhooging 1 k „Moet je zoo hard loopen als je nu doet?" I „Ik heb je gezegd, dat ik haast heb. Eens per week ben ik een poosje eerder vrij. Ik Hij zag haar wantrouwend aan. „Vroeg? Waarom?" „Ik ga naar het hospitaal. De jongen van Rosenfeld is er nog, weet je?" „Zoo." t Doch een oogenbiik later barstte hij uit. „Dat was een ongeluk, Grace. De jongen kende het gevaar, toen hij op zich nam als chauffeur dienst te doen. Het (spijt me natuurlijk. Soms droom ik van den kleinen duivel, dat hij daar ligt. Ik zal je zeggen wat ik zal doen", vervolgde hij edelmoedig. „Ik zal Wilson er over gaan (spreken. Hij had al lang iets moeten doen' „De jongen is nog niet sterk genoeg. Ik geloof niet, dat je iets voor hem kunt doen, tenzij Zij zag het onrecht plotseling in al zijn monsterachtigheid. Palmer en zij wan delden en de jongen lag op zijn heet bed. deerlijk gewond te zijn. Na vijf dagen is mej. B. overleden. De heer J. F. Visser, directeur van het huis van bewaring te Middelburg, zegt, dat bekl. hem het eerst heeft bekend deze misdaden te hebben gepleegd, vol gens zijn zeggen omdat hij toch de ge vangenis in moest en dan te veel wroe ging zou hebben over zijn daad. Bekl. zeide geen bijzonderheden van het ge beurde te kunnen mededeelen. Als getuige-deskundige werd gehoord dr. Duivis uit Vlissingen, die mejuffrouw Geers heeft behandeld. Hij verklaarde dat de haar toegebrachte verwonding zon der bijkomende omstandigheden niet doo- delijk behoefde te zijn. De steek kan zijn toegebracht met een mes-, zooals ter zit ting aanwezig, of met een iets kleiner model. Bekl. zegt, dat zijn mes er een was als het getoonde. De tweede deskundige, dr. Hulst uit Leiden, geeft inlichtingen over de doods oorzaak bij mej. B. en zegt, dat de wond bij- de overledene kan zijn toegebracht met een mes als bovenbedoeld. De officier van justitie, mr. baron v. d. Feltz, eisehte wegens doodslag en mis handeling 10 jaar gevangenis-straf. Bekl. die geen verdediger had, zeide nog, dat hij wel gestoken heeft, maar slechts „uit aardigheidhij had niet de bedoeling de vrouwen te mishandelen. Uitspraak 30 dezer. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 17 Dec. in Nederland uitgesproken 76 faillissemen ten tegenover 83 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Dec. 1925 4044 faillissementen tegenover 4344 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De kabinets--cri sis. Wij lezen in „De Tijd": „De bijeenkomst van de vier katholieke ministers, welke in ons bericht van j.l. Woensdag was aangekondigd, heeft dien dag plaats gehad aan het departement van marine. In den brief van den kabinetsformateur, waarbij de vier ministers werden uifcge- noodigd, zitting te nemen in het door dr. De Visser te vormen extra-parlementair kabinet, is mededeeling gedaan, dat het in de bedoeling ligt, den Nederlandschen gefzant te Bern tijdelijk te belasten met de waarneming van den gezantschapspost bij den H. Stoel. Dit onaannemelijk voorstel is afgewe zen. Katholieke politica kunnen in het kabinet-De Visser alléén zitting nemen, wanneer de gezaotschapspost bij den H. Stoei wordt gehandhaafd. Van een en an der is dr. De Visser op de hoogtegesteld." Naar aanleiding van het bericht van het Nederlandsche Correspondentie-bureau Zij stikte bijna. „Wel?" „Hij maakt zich bezorgd over zijn moe der. Als je haar geld kon geven, zou je hem helpen." „Geld 1 Goede Hemel 1 Ik ben iedereen geld schuldig." „Je bent hem toch ook iets schuldig, niet? Hij za'1 nooit weer kunnen loopen „Ik kan hem geen tien dollar geven. Ik zie niet in, dat ik eenige verplichting tegenover hem heb. Ik heb twee maanden Lang de kosten in het hospitaal betaald' Toen zij deze edelmoedigheid ten be drage van acht en veertig dollar niet erkende, werd hij woedend. Haar zwijgen stond gelijk met een beschuldiging. Haar wijze van optreden beviel hem in het ge heel niet. Zij was te kalm in zijn tegen woordigheid en te koud. Vroeger was zij zichtbaar onder zijn invloed gekomen als hij haar met warme oogen had aangezien, doch nu was ze rustig en eenzelvig. Waar het zijn trots gestreeld had te kunnen den ken, dat hij haar opgegeven had, ontdekte hij nu, dat de zaak geheel omgekeerd was. Bij een zijstraat bleef ze staan. „Nu ga ik niet verder mee. „Mag ik je eens koinen opzoeken „Alsjeblieft niet?" t „Dat is openhartig. „Ik ben openhartig. Pabner. Woedend keerde hij zich om en ver liet haar. vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1