geneest jmv&rftaaii de Jütid Maandag 14 December 192&. IIIs Jaargang» N1EUWJAARSWENSGHEN FEUILLETON N.° 148, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, .Woensdag en Vrijdagavond. GOËSCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich met ingang van 1 Januari 1926 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers GRATIS. in het Nieuwjaarsnummer wor den, zooals gebruikelijk is, bij voor uitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, doch uiter lijk DINSDAG 29 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. BUITENLAND. De Volkenlbondsraad. Een bespreking tusschen de Engelsche en de Fransdie delegatie heeft de laatste meeniingsverschillen over het werkprogram der commissie van voorbereiding van de internationale ontwapeningsconferentie uit den weg geruimd. De Franschen hebben, nadat zij eenige concessies hadden gedaan aan het Engel sche standpunt, de beginselen die zij voor opgesteld hadden over het algemeen er door gekregen. Overeengekomen is: „het veiligheids vraagstuk: niet in verderen omvang op het program te plaatsen, maar den graad der veiligheid waarop elke staat aanspraak heeft krachtens de hem bij art. 16 van het Volkensbondsstaiuut verzekerde hulp van de Volkenbondsleden, geenszins van be- handeLng ter conferentie uit te sluiten Uit het rapport van Benesj, dat aan de aanneming van deze voorstellen vooraf ging, was vooral opmerkelijk, dat hij op den voorgrond stelde een verklaring van Frankrijk, Italië en Japan, dat het onmo gelijk zou zijn verschillende ontwapenings conferenties te houden voor de verschil lende soorten van bewapening te land, ter zee en in de llucht. Het geheele ont- wapeningsvraagstuk moet op een en de zelfde conferentie worden behandeld. Deze verklaring laat dus geen ruimte meer voor een Amerikaansch intitiatief voor een tweede maritieme ontwapeningsconferentie. Tot de commissie van voorbereiding der ontwapeningsconferentie zal ook Neder land genoudigd worden. Dinsdag of Woensdag kan de beslissing i. z. Mosoei worden tegemoetgezien. De strijd in China. In China wordt thans op niet minder dan vijf fronten gevochten. Nabij Mats- jang heeft een hevige strijd gewoed, die een dag duurde. Uit Peking wordt gemeld, dat de Brit- sche en Amerikaansche passagiers, die met den z.g. internationalen trein op weg waren van Peking naar Tiëntsin, toen zij te Jangstsoen uitstapten, bemerkten, dat generaal Feng twee gepantserde treinen met troepen achter den internationalen 74 door MARY ROBERTS R1NEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Zeer goed, Dr. Edwardes". Plotseling zag Sidney helder, K. was Dr. Edwardes. Het was K., die de groo- te operatie gedaan had K„ die ge durfd had en misschien gewonnen had! Die lieve K., met zijn kalme oogen en lange chirurgen-vingers Toen ze in het verleden en in de toe komst met de kortstondige helderheid, wel ke drenkelingen voor het intreden van bewusteloosheid beleven en welke ook soms na hevige aandoeningen ondervonden wordt, en omdat zij wist dat het kleine buis geen tehuis meer kon zijn voor K., keerde ze haar gezicht om en schre.de zij. Haar wereld was ineengestort. Haar ge liefde was ontrouw, en kon stervende zijn baar vriend zou weggaan naar zijn eigen wereld, welke niet de Straat was. K. verlet haar ten laatste en ging te rug naar zeventien, waar Dr. Ed nog bij het bed zat. De werkeloosheid maakte hem onrustig. trein had laten rijden, in de hoop, dat zijn tegenstanders het niet zouden wagen onder deze omstandigheden een aanval te doen. Terstond na aankomst te Jangtsoen wer den uit de gepantserde treinen batterijen gelaten en ongeveer 1000 man van Feng's troepen begonnen een gevecht tegen de troepen van Li-tsing-lin. De Britscheen Amerikaansche passagiers zochten een schuilplaats onder den trein, waar zij hevige koude moesten doorstaan. Onder hen bevonden zich verscheidene vrouwen en kinderen. Het gezelschap bestond uit 9 Engelischen, o. w. een kolonel en zijn vrouw; 20 Amerikanen, o. w. de weduwe van den vroegeren Amerikaansche gezant te Peking, verscheidene vooraanstaande Japanners en vier commissarissen van den Volkenbond, die Mantsijoerije hadden be zocht in verband met de pestbestrijding. Een bom, die uit een vliegtuig werd ge worpen, ontplofte op een afstand van 200 M. van den trein; geen der passagiers werd echter gedeerd. Nadat een koerier met een vrachtauto met levensmiddelen en dekens uit Peking was aangekomen, kon de trein buiten de gevechtszone worden ge bracht. Het corps diplomatique te Peking heeft geprotesteerd tegen deze schending van de Bokser-overeenkomst. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Jachtwet: A. B. te 's Heer Abtskerke f20 s. 20 d., uitlevering geweer of f 10 s. 10 d. Met motorrijtuig de linkerzijde van den weg houden: J. J. d. B. te Haasweert f25 s. 25 d. Overtreding wet regeling de uitoefening der ArtsenijbereidkimstJ. W. P. te Fijnaart f200 s. 2 mnd. Jagen op Zondag: T. V. te Hans weert f 10 s. 10 d., geweer verbeurd verklaard. Zich met een staltnet in het veld be vinden: P. d. H. te Wolfaartsdijk vrij gesproken, A. G. aldaar f25 s. 25 d., net verbeurd verklaard. Niet beletten dat hond wild opspoort: C. B. te Kloetinge f3 s. 3 d. Nachtrumoer verwekken: J. M. B. te Goes f 10 s. 10 d. Straatschenderij: A. H. te Geersdijk f10 s. 10 d. Leerplichtwet: C. M. te Waarde f25 s. 25 d., L. v. P. aldaar, J. v. O. te Kats f5 s. 5 d. Te Krabbendijke in het openbaar, vloe ken: M. H. L. te Krabbendijke f10 s. 10 d. Overtreding Boterwet: M. v. B. te Bath f5 s. 5 d. Invaliditeitswet: M. d. G. te Schore, C. v. V. te Krabbendijke, vrijgesproken, J. J. v. B. te Wilhelminadorp, J. v. H. en J. F. te Coiijnsplaat, J. M. te Schore, C. J. P. te Kwadendamme f25 s. 25 d., C. T. te Biezelimge 2 maal f 15 s. 2 maal Als Max de oogen maar eens open de, zou hij hem kunnen zeggen, welk een plaats hij al deze jaren in zijn gedach ten had ingenomen zijn trots op hem. Wel wat laat kwam het verlangen in hem op om datgene goed te maken, waar in hij te kort geschoten was; hij zette de tasch, welke Max' „béte noire" geweest was, op de tafel naast het bed en begon er den rommel uit te halen stukjes vuil gaas, een buis van een gebroiKen ste thoscoop een stuk glas van een flesch, een deel van een brief in zijn onleesbare hand waarmee hij Max geld had gestuurd voor zijn promotiepak. Toen K. binnen kwam, had hij den ouden hondenhaisband in de hand. „Die is van een ouden collie van ons", zei hij met gedrukte stem. „Een melkboer overreed hem. Max ging den wagen ach terna en ranselde den koetsier met zijn eigen zweep". Zijn gezicht werkte zenuwachtig. „Arme, oude Bobby!" zei hij. „We hadden hem al toen hij heel klein was. We kregen hem in een druivenmandje". De zieke opende de oogen. HOOFDSTUK XXVI. Het spoor. K. telefoneerde met de gasfabriek en kreeg een dag verlof. Niet omdat zijn patiënt hem noodig had, want deze was flink vooruitgaande, doch K. vond het 15 d., C. E. B. te Goes f135 S. 135 d. Zonder vergunning op mark terrein plaats nemen: J. P. te Amsterdam f 10 s. 10 d. Een ander in zijn vrijheid van beweging belemmeren: J. J. B. te Goes f 15 s. 15d. Overtreding woningwet: C. D. te Kat- tendijke f 10 s. 10 d. 's Avonds met auto rijden zonder ach terlicht: M. A. B. te Ierseke f5 s. 5 d., M. P. L. te Wemeldinge f5 s. 5 d., al vorens en zonder voorlichtJ. v. L. te Borsseie f 10 en f 5 s. 10 en 5 d. Met autobus een andere bus voorbijrij den als deze stilstaat om passagiers uit of in te laten: M. P. L. te Wemeldinge f10 s. 10 d. Met voertuig niet behoorlijk uitwijken: J. G. te Schore f10 s. 10 d. Met auto de veiligheid van het ver keer in gevaar brengen: J. P. te Kloetinge f 15 s. 15 d. Met voertuig rijden zonder licht: D. v. O. te Driewegen f 10 s. 10 d. Met auto niet behoorlijk uitwijken: J. v. d. B. te Wolfaartsdijk f 10 s. 10 d. 's Avonds fietsen zonder licht: A. M. en K. v. 't W. te Ovezande f3 s. 3 d., C. R. en C. K. te Wolfaartsdijk, H. V. te Borsseie, A. H. te Schore, J. T. te Baarland, A. N. te Ierseke, N. G. te Goes, M. v. d. L. te Goes, J. d. J. te 's Heer Arend skerke f5 s. 5 d. Dronkenschap: J. P. te Ierseke f 15 s. 15 d., M. C. v. K. te Goes f 10 s. 10 d., A. I. H. te Kortgene (verzet- vonnis) verzet vervallen verklaard 21 d. h. en opzending voor den tijd van 6 maan den rijks werkinrich ting. Bekrachtigd verzet vonnis J. M. M. te Middelburg overtreding wet bestrijding bedrog in veevoer enz.f 500 s. 90 d. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zitting van 11 Dec. 1925. De volgende zalien werden behandeld: J. W., 41 jaar, koopman te Hansweert, was (door den Kantonrechter te Goes d.d. 23 October 1925 wegens overtreding der IJkwet veroordeeld tot 5 maal f2 boete of 5 maal 1 dag hechtenis, tegen welke veroordeeling beklaagde in hooger beroep was gekomen. Eisch bevestiging vonnis van den Kantonrechter. L. J. M., 52 jaar, landbouwer te Tbo- len, was door den Kantonrechter te Goes d.d. 30 October 1925 ter zake van de maximum-snelheid met een motorrijtuig gepleegd te Rilland-Bath op 11 Augustus 1925 veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis, tegen welke veroordee ling de beklaagde in hooger beroep was gekomen. Eiseh bevestiging vonnis van den Kantonrechter. Mr. W. H. E. B. v. d. B. v. V, burgemeester van Gorsel was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtreding der maximum-snelheid met een motorrijtuig is veroordeeld tot 1 dag hechtenis, voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar. Ook de Ambte dringend noodig Joe te spreken. Evenmin als' Joe geloofde hij aan de onschuld van het uitstapje. Zijn stemming was gedrukt door de overtuiging, dat hij Wilson gered had om Sidney ten slotte ongelukkig te maken. Voorloopig zou niemand nog weten wie K. eigenlijk was. Hospitalen bewaren hun geheimen goed. En het is twijfelachtig of de Straat zich druk gemaakt zou hebben, als men het geweten had. Men had nooit van Edwardes gehoord, noch van die kliniek of de operatie van Edwar des. Men kende geen andere dokters dan de twee Wilsons en den homoeopaat om den hoek. Als, wat spoedig zou gebeuren, men van Max' ongeval hoorde, zou men zich drukker maken met de kans dat hij beter werd, dan om de wijze waarop zijn leven gered was. En dat was maar goed ook. Maar Joe's verhouding tot Sidney was het onderwerp van gesprek in de buurt geweest. Als de jongen verdween was een schandaal onvermijdelijk. Wel twintig men- schen hadden hem bij Schwitter gezien en zouden hem herkennen. K.'s eerste zorg was Joe te redden. Eerst scheen het alsof de jongen zijn pogingen zou verijdelen. Hij was den ge- heelen nacht niet thuis geweest. Christien, die K. in de gang opwadhtte, vertelde hem dat. „Mevrouw Drummond is hier geweest", zei ze. „Ze is bijna krankzinnig van naar van het O. M. was in hooger be roep gekomen. Eisch bevestiging vonnis van den Kantonrechter. J. B„ 34 jaar, rijksklerk te Middel burg. Biekl'. bekende het hem ten laste ge legde, welk bedrag ten volle is terugbe taald. Mr. Schouten, griffier van het Kantongerecht, als getuige gehoord zeide dat beklaagde als ambtenaar belast was met het beheer over de kassen, wanneer getuige niet aanwezig was, en wel in zijn hoedanigheid van waarnemend griffier. De officier, zijn requisitoir nemende, zeide dat hij geen enkele reden had kun nen vinden om hier een voorwaardelijke veroordeeling te vragen en eischte eene gevangenisstraf van zes maanden. Chr. W„ 27 jaar, koopman te Vlis- singen, wegens het verkoopen van sigaren onder het merk „Aviateur", wetende dat het geen „Aviateurs" waren, op de Markt te Vlissingen den 15 October 1925. Eisch f50 boete of 50 dagen hechtenis. Veroordeeld wegens overtreding van 's Rijks belastingwet: H. M., 26 jaar, schipper te Wemeldinge, f 10 boete of 5 dagen hechtenis en f5 boete of 5 da gen hechtenis. Ergerlijke dierenmishandeling. Voor den politierechter te Rotterdam heeft terecht gestaan een 47-jarige land bouwer uit DirkslLand, wegeins mishande ling van een paard. Voor een bietenwagen stonden 21 Oc tober twee paarden, waarvan er één on willig was om te trekken. Beklaagde heeft toen het dier een ketting om den hals geslagen en' feet aan dien ketting door twee andere paarden laten voorttrekken, zoodat het over den kop sloeg en bleef liggen. Alsof het zoo niet erg genoeg was, is het gevallen paard toen door de twee andere paarden met dienzelfden ket ting voortgetrokken, met het gevolg, dat de nek van het onwillige paard kapot werd gerukt, zoodat het dier stierf. Het O. M. eischte f 300 boete, subs. 50 dagen hechtenis. De zaak van de Brusselsche Bank. De vierde kamer vder rechtbank heeft Zaterdag bij vervroeging uitspraak gedaan in de zaak tegen de beide directeuren van de Brusselsche Bank B. en J. en hen van de ten laste gelegde verduistering en vaischheid in geschrifte vrijgesproken. Gelijk men zich herinnert was de offi cier van justitie niet ontvankelijk verklaard in zijn vervolging voor zoover betreft het eerste punt der dagvaarding (eveneens verduistering.) Het tweede punt verklaarde de recht bank zonder nadere motiveering in haar vonnis niet bewezen. Wat 'de vaischheid in geschrifte betreft deze beschouwt de rechtbank als niet be wezen, omdat niet is komen vast te staan, dat de boekhouder, een jongere neef van den eersten beklaagde, de desbetreffende valsche boekingen heeft verricht in op dracht van de beklaagden voor een hun angst. Ze zegt, dat Joe den nacht niet bij haar is geweest. Ze zegt, dat jij hoog bij hem aangeschreven staat en ze dacht, dat jij hem misschien kon vinden en met hem praten „Joe was gisteravond bij me. We sou peerden in het White Springs Hotel. Zeg Mevrouw Drummond maar, dat hij in op gewekte stemming verkeerde en dat zij zich niet ongerust behoeft te maken. Ik ben zeker, dat zij vandaag wel van hem zalll [hooren. Zijn automobiel heeft mis schien een defect gekregen, toen hij mij verlaten had." Hij waschte en schoor zich haastig. Katie bracht hem koffie op zijn kamer en hij dronk ze staande op. Hij bedacht, wat de jongen kon gedaan hebben. Voor bij Schwitter strekte de groote weg zich breed en uitnoodigend uit. Of hij zou dien weg zijn opgegaan en dien nacht vele mijlen in zijn automobiel hebben afge legd, of K. wilde zijn vrees niet onder woorden brengen. Toen hij de straat inging, zag hij juf frouw Mc. Kee in haar deur, een groepje mensc'hen om zich heen. De straat hoor de het nieuws van den nacht. Hij huurde een automobiel en reed naar buiten. Hij had 'liefst, dat men hein dien dag zoo weinig mogelijk zag. Eerst ging hij naar Schwitter. Schwitter zelf was niet te zien. Bill was aan het schrobben en een boeren knechtje verzamelde de fiesschen uit het ner; bewezen is alleen dat ze door hem verricht zijn. Het bewijs dat de beklaagden hem daartoe opdracht hebben gegeven was niet te leveren, doordat hij zich op grond van zijn familiebetrekking met een der beklaag den als getuige verschoond heeft. De rechtbank heeft de beide beklaag den vrijgesproken en hun onmiddellijke invrijheidstelling gelast. Het O. M. had tegen beiden een gevan genisstraf van 4 jaar geëischt. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week eindigende 10 Dec. in Nederland uitgesproken 79 faillissementen tegenover 67 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 10 Dec. 1925 3968 faillissementen tegenover 4261 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De kabinetscrisis. H. M. de Koningin heeft Zaterdag dr. J. Th. de Visser, voorzitter der c.-h. fractie in de Tweede Kamer, ten paleize te 's Gravenhage ontvangen, die verzocht, hem van de opdracht tot vorming van een parlementair kabinet ontheffing te wil len verleemen. H. M. heeft daarop aan dr. de Visser een nieuwe opdracht verleend tot vor ming van „een" kabinet. Dr. de Visser heeft verzocht, deze opdracht in beraad te mogen houden. („Een" kabinet, dat beteekent alzoo een parlementair minderheids- of een (rechts)-zakeokabinet. Red.) De formatie van het kabinet Colijn. Volgens het c.-h. weekblad „Koningin en Vaderland", heeft de voorzitter van de Chr.-Hist. Kiesvereeniging te Oldenzaal, de heer W. v. d. Broek, in een Maan dag gehouden rede gezegd, dat, nadat ook de laatste algemeene vergadering der Chr. Hist. Unie zich had uitgesproken voor het streven om het gezantschap af te schaf fen, van het niet te veranderen inzicht der Chr.-Hist. Kamergroep minister Colijn en dr. Nolens in Juli op de hoogte waren. Uit verschillende berichten uit de bladen viel nu af te leiden, dat het aan minister Colijn bekend was, dat de R.K. bij het verwerpen van het gezantschap zich terug zouden trekken. Minister Colijn heeft dat den Chr. Hist, toen niet medegedeeld. Centraal verrekenkantoor voor brandstoffen. Het Comité tot behartiging van de be langen der deelgerechtigden in het Restitu- tiefondis van het Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen, heeft aan zijn leden het volgende bericht gezonden: Wij hebben de eer u miede te deelen, dat het u bekende aocoord thans is tot stand gekomen. Het Centraal Verrekenkan toor voor Brandstoffen is door de regee ring gemachtigd, de verschuldigde uitkee- gras in een doos. De lampions bengelden in den ochtendwind en uit de verte, van den heuvel, kwamen de stootgeluiden van een landbouwmachine. „Waar is Schwitter?" „In de schuur bij de juffrouw. Ze hebben een zoon gekregen." Bill grijnsde. Hij herkende K. en een stuk van den vloer drogende, schoof hij er een stoel op. „Gaat U zitten. Hoe is het met den man, op wien hier gisteravond gescho ten is? Dood?" „Neen." „Al heel vroeg waren hier van morgen detectieven. Ze maakten het Schwitter warm. Ik denk, dat wij onze vergunning zullen kwijt raken." „Wat zegt Schwitter er van?" „O, bijl" Zijn toon was vol minach ting. „Hij hoopt, dat wij de vergunning kwijt raken. Hij heeft het land aan onze onderneming. Hij is de eenige man, dien ik ken, die een hekël aan geld heeft. En we verdienen hier geld als water." „Bill, heb je den man gezien, die het schot gelost heeft?" Er kwam een waas over Bill's gezicht, alsof hij een gordijn voor zijn oogen het zakken. Doch zijn antwoord was gezfS® „Vast en zeker, 'k Stond Vlak bij hem, zooals ik nu bij U sta./t Was een donkere" man van zoowat dertig jaar, klein snor- retje (Wordt vervolgd-).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1