AbdusTroOP Hoesten is gevaarlijk GOESCHE COURANT I Uil' BIJVOEGSEL VAN DE VAN VRIJDAG 11 DEC. 1925. KALENDERS. Als ons landje in het teeken van de maand December staat komt weer de kalenderregen voor bet jaar dat komen gaat. Eén kalender van den bakker, één. kalender van liet bier, twee, drie groote exemplaren van den vasten kruidenier. Heele dikke scheurkalender premie bij een fissch Bordeaux, driemaal scheren, dat beteekent: zakkalendertje cadeau. Allernieuwste Nieuwjaarspremie van den assurantieman: polis op een maandkalender, die je huis versieren kan. Dagkalender voor de kamer, maand-dito voor den salon, twee kalenders in de keuken, als j' er één niet vinden kon. Eén kalender op den zolder tusschen ouwe rommel in; op het prentje ligt een stoflaag, op het cijfer tuurt een spin! In de gang en in de kleerkast hangen er een stuk of tien, slaap-, logeer- en nog-een-kamer, allen zijn ze ruim voorzien. Doch steeds brengen die kalenders weemoed, die geen mensch ontgaat, immers, zijn ze niet het teeken hoe dicht Nieuwjaar bij ons staat? J. DE WIT. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Verdrijving van ratten door carbid. In „De Kleinveeteelt" van 3 Decem ber j.l. deelt P. Boidin te Oostburg (Z.) mede, dat hij nu reeds ruim een jaar lang ter verdrijving 'van ratten carbid on der en om zijn kippenhok strooit. Hij kwam indertijd op de gedachte dit middel toe te passen door het feit, dat ratten een af keer hebben van stoffen, die een sterke lucht verspreiden, zooals teer e.d. Om de 4 a 6 weken wordt opnieuw gestrooid. Van het oogenbiik af, dat B. met het strooien van carbid begonnen is, hebben zich geen ratten meer vertoond, dank zij dit goedkoop, ongevaarlijke en gemakke lijk aan te wenden verdrijvingsmiddel. Paardenfokkerij. Door Ged. Staten i,s de heer H. A. Hanken to Wilhelm inadorp benoemd tot lid van de Provinciale Regelingscommis sie voor de paardenfokkerij m Zeeland. BINNENLAND. De Chris t.-H i storische Unie. In de Woensdag te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Christelijk Historische Unie, waarin op grond van de statuten der Unie mede de Eerste en Tweede Kamerleden der partij zitting hebben en welke stond onder lei ding van den onder-voorzitter der Unie, prof. dr. Slotemaker de Bruine, is ook de kabinetscrisis aan de orde geweest. Dr. J. Th. de Visser woonde tot onge veer Ihalf drie de vergadering bij. De besprekingen waren van streng huishou- delijken aard. Naar verluidt werd in deze bijeenkomst in geen enkelen zin een be sluit ben aanzien der onderhavige kwestie genomen. Verder zijn o.a. besprekingen gehouden over statutenwijziging in verband met sa menstelling en werkwijze van het hoofd bestuur. Bezoldigingsbesluit. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend 23 ontwerpen- van wet ter wijziging van het Bezoldigingsbesluit 1923. Aan »de memorie van toelichting ont- leenen wij het volgende: Gelijk is meegedeeld bij de behandeling van de interpellatie van den heer J. ter Laan, wenscht de regeering, zoodra de herziening van het Bezoldigingsbesluit 1925 haar beslag zal hebben gekregen, reeds over 1925 aan de ambtenaren ten goede te doen komen de voordeelen, wel ke uit die herziening voor hen zullen voortvloeien. Dit kan hel best geschieden in den vorm van toelagen, welke buiten het genoten traktement omgaan en dus niet meetellen bij de berekening van den pen sioensgrondslag, waardoor tijdroovende be rekeningen worden bespaard. Ten einde de uitkeering ook overigens zoo spoedig mogelijk te doen plaats vin den, zijn de tot dit doel op de ontwerpen tot verhooging van de onderscheidene hoofdstukken der staatsbegrooling, fond sen en staatsbedrijven aangevraagde gelden slechts bij benadering uitgetrokken. Gedurende de behandeling van de wets ontwerpen worden de noodige berekenin gen gemaakt, ten einde zoo spoedig moge lijk nadat de gelden bij de wet zullen zijn toegestaan, dc uitkeering te doen geschieden De kabinetscrisis. Naar aanleiding van de Woensdagavond gehouden vergadering van de fractie van christelijk historische leden der Tweede Kamer, welke tot omstreeks middernacht geduurd heeft, heeft dr. De Visser, die door de Koningin is belast met de vor ming van een parlementair ka binet, Donderdag besprekingen gehou den eerst met mgr. dr. Nollens, voorzitter van de R. K. Kamerfractie, en daarna met mr. Th. Heemskerk, voorzitter van de fractie van anti-revolutionaire Tweede Kamerleden. SCHOOL EN KERK. Geref. Gemeenten. Tweetal te Vlaardingen ds. G. H. Kersten te Ierseke en ds. H. Kievit te Veenendaal. De openbare school te Gapinge. De gemeenteraad te Vrouwepolder heeft met 4 tegen 3 stemmen besloten in be roep te gaan bij de Kroon van de beslis sing van Ged. Staten, waarbij goedkeu ring is onthouden aan het besluit van den gemeenteraad tot opheffing van de open bare school te Gapinge. De sprekende slang. Ook voor wie in „de zaak Geelker ken" gansch iets anders ziet dan een anachronistisch mirakel, die daarin de bot sing van twee onverzoenlijke levensbegin selen ontdekt of meent te ontdekken ook voor hen ontbreekt „da note gaie" in deze historie gelukkig niet meer. Tijdens een rede van den voorzitter Woensdagavond ter vergadering der clas sis Amsterdam der Gereformeerde kerken, werd heel gewoon in dezen tijd van surprises, een pakje binnengebracht. De voorzitter maakte het open en er uit gleedgeen sprekende slang maar wél iets dat sprekend daarop geleek: een groote glibberige aal, die, blijkbaar al lengs vertrouwd met dogmatische kerke lijke situdies, onder de paperassen van de voorzitterstafel weggleed. Zijn bespiege lingen hadden daar interessant kunnen wor den, maar lange tijd daartoe werd hem niet gelaten. Naar seheppingsordinantie kwam, zoo weet „De Tel." te melden, de kat van den koster zich van het beest meester maken. Waarop de ouderling, hoezeer na een jaar nog onthutst was over een vermeende ontkenning van de authen ticiteit van het boek Job door ds. Geel kerken, ditmaal kordaat ingreep en zich met aal en kat verwijderde. Zal straks een „meerdere" vergadering op een heusche slang getraoteerd worden? STADS-N1EUWS. Vo 1 ken bomd s 1 ezangen te Goes. Woensdagavond vergaderde het Comité van belangstellenden in het verkrijgen te Goes van lezingen over den Volkenbond. De heer J. J. de Bruijne opende de ver gadering. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat 8 'leden tegenwoordig waren, 8 leden waren verhinderd, en belangstel ling toonden voor iets, waarvan de meeste menschen nog zoo weinig afweten. De belangstelling te vragen voor den Volken bond voelde spr. als een maatschappelijke plicht in een tijd, waarin het passief langs zich laten gaan van zulke veel beroerende stroomingen onjuist moet geacht worden. De rampen in en na de oorlogsjaren zijn toch te verschrikkelijk om die maar als onvermijdelijk te aanvaarden. Spr. wees er op dat toch immer kalm overleg en uitwisseling van gedachten misverstanden en geschillen konden oplossen en nooit bruut geweld een strijd afdoendé kon be slechten. Door voorlezing van eenige pas sages uit de brochure van Prof. van Ha mei: De macht van den Volkenbond tot het bevorderen van de vrede, vestigde spr. er de aandacht op, dat de algemeene publieke belangstelling en het verkrijgen van een goed inzicht op de vele vraag stukken, met deugdelijke voorlichting der pers, van zulken machtigen invloed zijn voor het bevorderen van de vredes-ge dachte en het wegnemen van de oorzaken van nationaliteitenhaat, wantrouwen en nervositeit. Het is dus van overwegend belang dat de belangstelling voor het Vol kenbond s werk groeit en dat een toenemend vertrouwen voor zijn nuttige werkzaamhe den ontstaat. Door bekwam© sprekers over den Volkenbond en zijn vele vraag stukken uit te noodigen kan dit gpede werk worden bevorderd. Het is het doel van dit comité d it te verkrijgen en de lezingen op neutraal standpunt te houden, waardoor een ieder met belangstelling kan komen hooren en men aldus door eensgezinde sa menwerking kan verkrijgen die groote op komst, die evenredig is aan het goede doel der 'lezingen. De vergadering benoemde hierna bij ac clamatie Mr. H. J. M. Stieger tot voor zitter van het comité, terwijl eveneens aldus de heer De Bruijne tot secretaris- penningmeester werd benoemd. Daar dhr. want het forceert de adem halingsorganen, hetgeen ern stige gevolgen kan hebben. Akker's Abdijsiroop is het hoeststillende middel bij uit nemendheid, doordat het de slijm oplost en de ademhaling ruimer maakt. Neemt daarom voor Uw hoest, bronchitis, catarrh, kinkhoest of «athma. vrijheidsbonders en enkele vrijz. dem.). Minister Kooien vroeg voor deze school suppletoir nog f27.500 aan, waardoor voor dat jaar het rijkssubsidie stijgt tot f 236.000!! PROVINCIE-NIEUWS. Stieger verhinderd was deze vergadering bij te wonen nam op verzoek de heer P. C. Labrijn het voorzitterschap voor dien avond waar. Dhr. Labrijn bracht den sec retaris hulde voor zijn doortastend initia tief om hier in Goes lezingen over den Vol kenbond te verkrijgen. Spr. onderstreepte ook het groote bellang van algemeene waar deering voor het Volkenbondswerk. Alsnu werd besproken het houden der eerste lezing, die dadelijk in de keuze van spreker een zeer belangwekkende belooft te worden. Prof. Mr. Dr. J. A. P. Fran cois, Referendaris, Chef der afdeeling Volkenbondszaken aan het Departement van Buitenlandsche Zaken te 's Graven- hage, Gedelieg. ter 6e Volkenbondszitting te Genève in September j.l., had zich be reid verklaard te Goes op 22 December a.s. over den Volkenbond te komen spre ken. Nadat de regeling dezer lezing, die nader aangekondigd zal worden, was be sproken, sloot de waarnemend voorzitter met een hartelijk woord ter algemeene op wekking van bezoek op de lezing, deze vergadering. Vereeniging van Vrijzinnig Godsdienst!ge n. Gaarne vestigen wij de aandacht op de belangwekkende lezing van den heer Chr. Berger op Maandagavond a.s. over het onderwerp „De Melkweg". Vereeniging van V r ij zinnig Gods diens ti ge n. Zondagmorgen om half elf uur zal een godsdienstoefening gehouden worden on der 'leiding van Dr. J. P. Cannegieter, van Middelburg. Overgeplaatst. Met ingang van 16 December a.s. is onze stadgenoot B. Olree, thans commies aan de Directe Belastingen alhier, als zoodanig overgeplaatst naar Tilburg. Dansinstituut Ant. van Dam. Maandagavond had in het Schuttershof in besloten kring, een verlengde dansavond plaats van het Dansinstituut Ant. van van Dam. Er werd op de bekende keurige en gezellige wijze gedanst. De Grondbeginselen en ontwikkeling der radio.. Voor de vereeniging voor Algemeene Weten schappelijke Belangen hield Don derdagavond in het Schuttershof dhr. R. Swierstra uit Eindhoven een lezing over bovenstaand onderwerp. Voor vele menschen, aldus spr., is het wel uiterst moeilijk om eenig inzicht te krijgen in de wonderen der radiotechniek. Wil men tot dit inzicht komen, wil men althans iets van dit geheimzinnige ver keersmiddel begrijpen, dan moet men uit gaan van verschijnselen die van meer al gemeen bekenden aard zijn. Daarom be gon de spreker zijn onderwerp met een beschouwing over de triiiingsverschijnse- len van slinger, breinaald en snaar, aan de h and waarvan hij de begrippenperiode, golflengte, resonantie en afstemmen be handelde. i Geleidelijk werden we op het gebied der electrische trillingen ontstaan van elec- trische golven, het zenden en ontvangen der radioteekens gebracht. Het ontvang- en het zendschema ont wikkelde zich als het ware van zelf, zon der dat de spreker zich verdiepte in de détails van deze. Ongetwijfeld werd door den historischen draad, welke de heer SvVferstra door zijn geheeie betoog heen voerde een aardig licht geworpen op üe enorm snelle ontwikkeling tier radiotech niek. In het bijzonder werd de aandacht gevestigd op de invoering der radiolam pen, waardoor de radiotelefonie groeide en uitdijde tot de proporties, die wij thans kennen. Geheél' het betoog van den spreker werd toegelicht door een groote serie lantaarnplaatjes, waarbij we ook en kele kiekjes van Pihilipslampen, o.a. de wereldberoemde Philips mietalen zend- lamp en Philips Laboratoria te zien kre gen. Hier bleek wel ten duidelijkste, dat het Philips bedrijf niet alleen op het ter rein der gioeilamptechniek maar ook op dat der radiolampen een belangrijke rol vervult. Na de pauze !sf>rak dhr. Swierstra de practische toepassing der radiohij wees op de radio telegrafische verbindingen tus schen Amerika en Duitschland, tusschen Nederland en Indië, op de groote beteeke- nis van radio bij scheep- en, luchtvaart. Spr. wees op de succesvolle toepassing yam de raam-atennes bij de z.g. peiling; hierdoor is het toch mogelijk met groote nauwkeurigheid de plaats van een schip of vliegtuig te bepalen en deze eventueel© aanwijzing van koersen te geven. Tenslotte werd nog gewezen op de overdracht van foto's door middel, van de radio. Toen in 1924 de eerste pogingen in dit opzicht werden gedaan om een foto van Londen naar New-York over te sei nen was aanvankelijk een tijd van een uur noodig, thans is deze teruggebracht tot slechts enkele minuten. De spr. besloot zijn voordracht met en kele karikatuurbeelden, die niet nalieten de lachspieren in beweging te zetten. En tot slot werd nog een film vertoond, die zeker een aardig besluit vormde. We kregen eerst op het doek het ophijschen van de radiomasten, die in 1924 door de N.V. Philaps' Radio ten behoeve van den Nederlands chen Omroep aan den H. D. O. werden geschonken. Doordat deze film in een traag tempo werd opgenomen, ziet men op het doek de mannen als kat ten naar boven klimmen; al de versnelde bewegingen geven een aller vermakelij k- sten indruk. Tevens gaf deze film een paar kijkjes in het zendstation van de N. S. F. Na dezen ernstigen film volgde de kluchtfilm: „Radioleed en radiovreugd" Deze film, vervaardigd naar teskeningen van den grooten Engelschen teeltenaar Heath Robbinson, is werkelijk buitenge woon koddig en besluit met een aardige reclame voor Philips radiolampen. Er was een talrijk en belangstellend publiek. Een der bestuursleden bracht den spr. dank voor zijn interessant betoog. Prof. Dr. Hendrik Antoon L o r en tz. 11 Dec. 1875—11 Dec. 1925. Ter gelegenheid van het gouden feest, dat Prof. Lorentz te Leiden heden viert, een dag, dien niet alleen de geleerden in ons land, maar ook die van den geheelen aardbol, zullen eeren, is aan de R.H.B.S. de vlag uitgestoken. Hoewel ook de leer lingen. aan de H.B.S. de grondbeginselen van Lorentz's electro theorie leeren ken nen, kunnen slechts de ingewijden begrij pen, welk een zeldzaam groot genie Lo rentz is, wiens naam, evenals die van Co1- pernicus of Newton, tot in lengte van da gen genoemd zal worden. Vijftig jaar geleden promoveerde Lo rentz op een proefschrift, getiteld: Over de theorie van de terugkaatsing en breking van het licht, waarin hij op bijzonder hel dere wijze de ingewikkelde mechanische lichttheorie uiteenzet. Van zijn latere werken kunnen we nog noemen Theory of electrons en Abhand- lungen über theoretische Physik, terwijl zijn lessen, die hij op onovertrefbare hel dere wijze op het beroemde Maandag- ochtendcoliege te Leiden voordroeg, door zijn leerlingen en onder Lorentz's toe zicht gepubliceerd worden, waarvan nu al acht dieelen verschenen zijn. Even groot als geleerde is Lorentz als mensch steeds hartelijk en vriendelijk en tot helpen bereid, zoodat niemand ont komt aan den diepen indruk, dien zijn groote geest en persoonlijkheid, op hem maakt. De eerbewijzen, die hem al te beurt zijn gevallen, zijn overtalnjk. Komt er een Congres van Physici bijeen, dan is het als vanzelf sprekend, dat Lorentz voor zitter wordt. Eeredoctoraten en eerevoorzitterschap pen en ridderorders vielen hem rijkelijk te beurt. Zoo is hij door onze Koningin benoemd tot Commandeur in de Nederl. Leeuw en heden zal Z. H. de Prins hem persoonlijk komen gelukwenschen, terwijl de verschillende redevoeringen om half drie per radio overal te hooren waren. Inderdaad is het heden een internatio nale feestdag, des te meer dus een natio nale dag. En daarom hangt dan ook de nationale vlag, hem ter eere, uit. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. De Kamer nam Donderdag met 5822 stemmen het wetsontwerp aan, waarbij het Fransch op de lagere scholen waar dit nog gelieerd wordt, nog een jaar wordt toegestaan. Aangenomen werd ook de 5-jarige nieu we overeenkomst met de Kon. Pakket vaart Maatschappij. Tenslotte werd het wetsontwerp i. z. de Vroedvrouwenschool te Heerlen aan genomen met 6812 stemmen (tegen de Dammen. Voor de competitie van den Zeeuw sehen Dambond speelde Woensdagavond het eerste tiental van de Mid- delburgsche Damclub tegen het eer ste dier Goesche Damclub; Middelburg won met 13 tegen 7 punten. Bij de on langs te Goes plaats gehad hebbende ont moeting won Middelburg met 17 tegen 3. Mr. M. Jacques de Witt Hamer, f Mr. M. Jacques de Witt Hamer, de zer dagen te Den Haag overleden, was 11 Jan. 1843 te Goes geboren, vestigde zich ook daar als advocaat en bleef er tot de opheffing van de rechtbank. Toen vestigde hij zich in 1879 te Middelburg. Niet zoo zeer als verdediger in strafza ken, maar in de civiele rechtspraak heeft de ontslapene naam gemaakt, vooral in scheepvaartaangelegenheden. Als jong ad vocaat deed hij van zich spreken door zijn verdediging van Domela Nieuwcnhuis, toen deze vervolgd werd wegens beleedi- ging van den Koning. Hij was oprichter van de vereeniging Kindervoeding te Mid delburg en van de vereeniging Zeeland, die zich ten doei stelt voogdij over ver waarloosde kinderen in vrijzinnigen geest. Verder was hij adviseur van de Zeeland, commissaris van The Vitrite Works en 20 jaar president-commissaris der N.V. Middelburgsch© Courant. Beperking vervoer. Wegens ingevallen dooiweder zal met ingang van middernacht tusschen 10 en 11 Dec. het vervoer beperkt zijn: op alle rijkswegen in heel Zeeland; en op alle niet bij het Rijk in be heer zijnde wegen op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch Vlaanderen. Biezelinge. Dinsdagavond vergaderde de werkliedenvereeniging „Eendracht Maakt Macht" onder voorzitterschap van dhr. M. Verhulst Mz. Aanwezig 27, le den. Tot bestuursleden werden herkozen de h eeren M. Verhulst, J. van de Lin de en J. Goud, terwijl tot bestuurslid van het ziekenfonds onderafd. Werklie den vereeniging, werd herkozen dhr. A. van Liere. De subsidie Wijkverpleging werd vastgesteld op f 25,De uitkeering bij ziekte werd vastgesteld op f 1,25 per werkdag of f 7,50 per week. Aan de orde kwam nu het voorstel van 't be stuur verhooging contributie Werklieden- eeniging. Voorheen bedroeg deze 25 ct. per lid en per jaar en. werd nu gebracht op 50 cent. Het bodeloon blijft ais voor heen. Daarna sluiting. Ierseke. Benoemd tot hoofd der met 1 Januari a.s. te openen Chr. Bewaar school Kakeldans Mej. J. Cornelisse, thans onderwijzeres te Kapelle. In de laatst gehouden raadszitting werd, overeenkomstig de L. O. wet, be sloten met ingang van 1 Januari 1926 het Uitgebreid Lager Onderwijs aan school I op te heffen. Oorzaak: vermindering van het aantal leerlingen. Thans wenden de vereeniging ter bevor dering der belangen van het Openbaar Onderwijs in de gemeente Ierseke; de Oudercommissies van school I en II en het Nutsdepartement alhier, gezamenlijk pogingen aan den cursus in de moderne talen, die vóór het U. L. O. alhier 30 a 35 jaren aaneen van gemeentewege gegeven werd, weder hersteld te krijgen. Zij achten dit onderwijs noodzakelijk voor onze handelsgemeente en een bedoelden cursus levensvatbaar, waarom zij d.d. 9 dezer per request den Raad verzoeken ge zegde cursus op 1 Januari a.s. weder te willen oprichten, zulks ook uit het oog punt van meerdere onitwikkelingsgelegen- heid in het algemeen. 's Heer Arendskerke. Terwille van het voorkomen van Roodvonk is het Be stuur der Christelijke Bewaarschool al hier, op medisch advies genoodzaakt ge worden, de school tijdelijk te sluiten. Kloetinge. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, gehouden op 10 December 1925, des namiddags ten 5 uur. Aanwezig alle leden. Bij de inge komen stukken is een schrijven van B. en W. van Goes, waarbij zij mededeelen dat de Raad dier gemeente heeft besloten, om niet tot verlichting van de Willem Zelleweg over te gaan, zoolang deze weg particulier terrein is. In verband daarmee zegt de voorz. dat dus ook dezerzijds niet tot verlichting van dien weg zal worden overgegaan. In behandeling komt een schrij ven van Ged. Staten waarbij zij hunne goedkeuring onthouden aan het raadsbe sluit tot het ingebruik geven van een school' lokaal ten behoeve van een cursus in plantenziekten. Zij zullen dit besluit a leen goedkeuren wanneer de vereemgmg een vergoeding betaalt aan de gemeen ie voor schoonhouden, verwarming en ver lichting. B. en W. stellen daarom voor i 5 vergoeding te vragen, hetgeen met alge- meen© gteaunen wordt goedgevonden, lot

Goessche Courant | 1925 | | pagina bijlage 1