Winterhanden NS iM. Kn Woensdag December ifMBft lil0 Jaargang. 72 FEUILLETON PUR0L ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, .Woensdag en Vrijdagavond. GOM Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. DESERTEURS. In de Nederlandsche Pers is de laatste weken ijverig gezocht naar de partij, bij welke de schuld ligt aan de jongste ka binetscrisis. De een zoekt de schuldigen hier, de ander daar. Het wil ons voorkomen dat deze niet zoo moeilijk zijn te vinden. Naar onze meening ligt de schuld enkel en alleen bij de katholieke Staats partij. Door het uittreden der vier katholieke ministers uit de regeering, hebben de ka tholieken getoond het landsbelang achter te stellen bij het katholiek belang. Immers om der wille van het gezant schap bij den Paus werd de coalitie ver broken. En volgens de verklaring der r.-k. Ka merfractie zelve, is een kabinet, steu nende op de drie rechtsche partijen het meest in 's Lands belang. Toen bij vroegere stemmingen aangaan de het gezantschap bij den Paus, de uit slag andersom was, hebben toen de Christelijk Historischeo, ofschoon prin- cipieele tegenstanders van het gezantschap er het regeeringsbijltje bij neergelegd? Immers neen. De katholieken echter, zijn, toen de stemming in hun nadeel uitviel, met een rood hoofd weggeloopen. Hoewel destijds bij de formatie van het kabinet door de Christelijk Histori schen op geen enkele wijze de verwachting is gewekt, dat zij hun aloude standpunt i. z. het gezantschap bij den Paus zouden wijzigen, koos toch het schip van, staat het ruime sop onder een coalitie-bemanning Een gevaarlijk werk, want de parle mentaire zee stond hol. En thans deserteert een deel der be manning. En laat het schip ten prooi aan het grillig spel der politieke golven. Desertie in voile zee. Het klinkt inderdaad weinig fraai! NA MARCHANT DE VISSER. H. M. de Koningin heeft thans na mr. Marchant, de opdracht tot vorming van een parlementair kabinet opgedragen aan dr. de Visser. Wanneer aan dezen was opgedragen de formatie van een zaken-kabinet of van een minderheid sregeering, zouden wij het welslagen geenszins onmogelijk heb ben geacht. Vatten wij echter de woorden parle mentair kabinet op in den zin, waarin zij wel zullen zijn bedoeld n.l. een meerder- heidsregeering, dan verwachten wij dat dr. De Visser in de vorming daarvan niet zal slagen. Een der groepen waarop hij zou moe ten steunen, zou dan toch moeten zijn do R.K. Staatspartij en na het votum van 11 November i.z. het gezantschap bij den Paus, gelooven wij niet dat de katholieken deel zullen willen uitmaken van een regee ring onder christ. hist, 'leiding. Wij verwachten dat dr. De Visser zijn opdracht zal moeten neerleggen. Wie is dan aan bod? Het Volk schreef dezer dagen: „Veeleer achten wij het mogelijk, dat door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. Plotseling ging de deur open en kwam het geheele medische personeel binnen. Doch waar ze zich tevoren langzaam en in gedruktde stemming hadden bewogen, liepen ze nu vlug, als mannen, die wisten wat ze te doen hadden. Er was een groote man in een witte jas bij hen. Hij gaf hen bevelen alsof ze kinderen waren en zij haastten zich hem te gehoorzamen. Sidney wist alleen, dat ze nu eindelijk iets zouden doen; de lange man zou iets doen. Hij stond met zijn rug naar Sidney gekeerd en gaf bevelen. De gedrukte stemming, welke een ge volg van werkeloosheid is, verdween. Een gegons van stemmen vulde de kamer. De verpleegsters stonden te kijken; de dok ters deden haar werk. De eerste genees heer, die trachtte te assisteeren, werd op zij geschoven door den eersten assistent van Wilson, en was beleedigd. 3e aanwijzing van de christelijk-histori- schen als krisis-oplossers na de vrijzinnig- demokraten alleen ten doel heeft, om ook dezen door mislukking uit te schakelen als groep waaruit de kabinetsformateur en minister-president kan voortkomen. Men moet vooral niet vergeten: dezen zomer hebben de katholieken den lieer Co- lijn, op diens aanspraak als kabinetsfor mateur in plaats van een katholiek laten voorgaan, toen zij alle reden hadden om aan te nemen, dat hij wel» heel gauw nadat het schip onder zijn kommamdo zee geko zen had, op een klip zou loopen. Hetgeen dan ook prompt uitgekomen is, niet zonder ijverig toedoen van de katho lieken. Dus: Colijn af. Marchant af. De Visser of Snoeck Henkemans wel dra af. Dresselhuijs niet meer en Albarda voor- ioopig nog niet in aanmerking. Rest slechts weer een katholiek als kabinetsformateur. Of het dezen dan eventueel zoo ge makkelijk gelukken zal, na al wat er nu gebeurd is, moet afgewacht worden." Met dat „Dresselhuijs niet meer" zijn wij het natuurlijk niet eens. Een nationaal kabinet onder leiding van den heer Dresselhuijs moge voor het Volk onaannemelijk zijn, voor ons is het dat bij lange na niet. BUITENLAND- Volkenbondsraad. Te Genève is Maandag de zitting van dien Volkenbondsraad geopend, waarvan men, in verband met de belangrijke agenda verwacht, dat zij tien dagen zal duren. Maandag hebben de vertegenwoordigers van Bulgarije hun instemming betuigd met de aanbevelingen in het rapport der oom missie van onderzoek naar het Grieksch- Bulgaarsche geschil. De Grieksche vertegenwoordiger ver klaarde met de aanbevelingen van de oom missie in te stemmen, doch de Grieken land opgelegde schadeloosstelling aan Bul garije van de hand te wijzen. Griekenland beveelt een beboeting van Bulgarije aan eti behoudt zich voor in hooger beroep te gaan bij het Internationale Gerechtshof in Den Haag. Een tweede belangrijk punt op de agen da is het geschil over Mosoel, waarbij pe- troleumbelangen betrokken zijn, wat met het oog op een brandje steeds gevaarlijk is. Echter mag men verwachten, dat En geland eeningszins zal tegemoet komen aan de Turk sche verlangens. Tenslotte staat op 'de agenda ook de voorbereiding van de internationale ont wapeningsconferentie, een onderwerp dat de algemeene belangstelling heeft. Lord Ceci l zal te Genève het Engel - sche standpunt verdedigen. Zoo als bekend zijn i. z. de ontwapening de meeningen verdeeld. Het Fran sche blad de „Temps" schrijft in een hoofdartikel: „Men krijgt soms den indruk, dat voor zekere buitenlandsche kringen het heele probleem samengevat kan worden in de vraag, hoe men de mi litaire macht van Frankrijk op dè meest rigoureuze manier kan beperken". Het Lam bracht ten slotte het nieuws aan Sidney over. De bedrijvigheid had Dr. Ed aangetrokken en ze was nu al leen, haar gezicht tegen den rug van een stoel gedrukt. „Er zal nu iets gedaan worden, zuster Page", begon hij. „Wat gaan ze doen?" „Naar den kogel zoeken. Weet U wie het zal, doen?" In zijn stem klonk de onderdrukte op winding van de kamer opwinding en hernieuwde hoop. „Hebt U ooit van Edwardes, den chi rurg gehoord? Van de Edwardes-opera- tie? Nu, hij is hier. Het lijkt wel een mirakel, ze vonden hem beneden in de gang op een bank". Sidney hief haar hoofd op, doch ze kon den op wonderbaarlijke wijze terug gevonden Edwardes niet zien. Zij zag de bekende gezichten van de dokters en dat andere gezicht op het kussen en deed een uitroep van smart. Daar was K. ,t Was net ievs voor hem om daar te zijn, om overal te zijn waar iemand in moeilijkheden verkeerde. Tranen schoten haar in de oogen de eerste tranen. Alsof haar oogen hem. hadden geroe pen, zag hij op en zag hij haar. Hij ging dadelijk naar haar toe. De dokters gin gen op zij om hem door te laten en zagen gesprongen handen Doos 30-60*90ct Tube 80ct. Bij Apoth E Drogisten Dat slaat, aldus het „Vad.", op de bekende Engelsch-Amerikaansche pressie op Frankrijk. Zooals is gebleken, streeft Engeland naar een zoo spoedig mogelijke beperking der militaire tmacht te land, Voor dat doel wil het de volkenbondscon ferentie gebruiken, die op de laatste al gemeene vergadering in Genève in het vooruitzicht is gesteld. Daartegen heeft Frankrijk zijn af weer- organisatie reeds gereed. De tactiek, die Paul Boncour daarbij in de vergadering te Genève zal' toepassen, kan saamgevat wor den in het nieuw-ingevoerde begrip: „po- tentieeïe weermacht". Wat is potentieels weermacht in Fran- schen zin? Dat het voor het bepalen van de weermacht van een volk niet alleen aan komt op de grootte van het iteger, maar ook op de grootte der bevolking, op de economische en industrieels kracht, o p de mogelijkheid om snel te mobiliseeren en nog talrijke andere factoren. Wil men ont wapenen, (aldus de Fransche stelling) dan moet men niet alleen letten op de militaire weermacht, maar op de totale potentieels weermacht van elk land afzon derlijk, om vervolgens tusschen deze po- tentieele machtsverhoudingen een compro mis tot stand te brengen. Men begrijpt waar dat op den duur op uit zou loopen. Men zou tenslotte de in ventaris hebben opgemaakt en dan deze inventaris als uitgangspunt nemen voor algemeene beperking van bewapening. Frankrijk zou dan zijn leger wat kunnen verminderen, maar van Engeland, dat geen leger heeft, zou men machtsvermindering van andere soort kunnen eischen en aan Duitschland, dat nu meeKt een voorschot te hebben gegeven op de algemeene ont wapening, zou men voor het opmaken van den inventaris nieuwe eischen kunnen stel len op economisch gebied. In elk geval zou Frankrijk van deze ontwapeningsstudie vooreerst niets te vree zen hebben voor zijn militaire weermacht, want de voorbereiding zou, gegeven het omvangrijke materiaal ter bewerking, vele jaren vorderen. Nader wordt uit Genève gemeld: Paul Boncour en lord Cecil hebben aan journa listen meegedeeld, dat Frankrijk en En geland het in de voornaamste vraagstuk ken (,der ontwapening vrijwel eens zijn geworden. Boncour verklaarde, dat de beperking der bewapening behalve de eigenlijke bewapening ook het industrieele productievermogen in het oog moest hou den. De voorbereidingscommissie zal zich echter niet bezig houden met de industri eele toestanden in bepaalde landen, doch verschillende elementen van militaire voor bereiding in het algemeen aangeven. De burger-oorlog in China. In China is het nog altijd een warboel hem na. Zij verwonderden zich steeds meer over het wonderbaarlijke van het ge beurde. K. stond naast Sidney en zag op haar neer. Eerst scheen het alsof hij geen woorden vond haar iets te zeggen. Toen zei hij „Er is een klein kansje, beste Sidney. Reken er niet te veel op." „Ik moet er wel op rekenen. Als ik dat niet doe, sterf ik". Indien er een schaduw over zijn gezicht trok, zag niemand het. „Ik zal je niet vragen terug te gaan naar je kamer. Als je ergens in de nabij heid wilt wachten, zal ik zorgen, dat je onmiddellijk bericht krijgt". „Ik ga naar de operatiekamer". „Niet naar de operatiekamer. Ergens in de nabijheid". Zijn besliste stem beheer schte haar ze nuwachtigheid. Doch ze nam er geen ge noegen mee. Tengevolge van inspanning en vermoeidheid was zij zichzelf niet. „Ik zal Dr. Edwardes vragen." Een oogenblik was hij verbijsterd. Toen begreep hij het. Eigenlijk was het zoo even goed. Of ze hem kemde alls Le Moy- ne of als Edwardes kwam er weinig op aan. iWÜaar het well op aan kwam, was, dat hij moest trachten Wilson voor haar te redden. Als het hem mislukte zou ze hem haar geheele verdere leven kun en voortdurend komen er tegenstrijdige be richten over den burger-oorlog. Zeker is het thans, dat op een 100 mijl van Moekden een slag heeft plaat? ge had, waarbij de zoon van Tsjang is ver slagen. Zijn troepen, waaronder muiterij is uitgebroken, trekken terug. Het Japansche departement van bui- tenilandsche zaken heeft berichten ontvan gen uit Moekden behelzende, dat de Ja panners, die wonen in de Japansche spoor- wegstrook in Mantsjoerije, zeer bevreesd zijn voor ernstige ongeregeldheden. Naar het heet zijn velen hunner reeds gevlucht in de richting van Korea. De minister van buitenlandsche za ken is echter optimistisch ge stemd. Hij gelooft dat uit den huidigen toestand in China wellicht een nieuwe tijd zal geboren worden. Waarschijnlijk zullen binnenkort Japansche troepen worden ge zonden om de garnizoenen in Mantsjoerije te versterken. De Japansche generale staf verwacht echter niet, dat er zwaar gevoch ten zal worden of dat er serieus gevaar be staat voor het leven van Japanners. Dien tengevolge zal de militaire actie waar schijnlijk beperkt blijven tot het brengen van de Japansche garnizoenen in Mants joerije op normale sterkte. België en Rusland. „Le Peuple" bevat een uitvoerig ver slag van een onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken over de kwestie van de hervatting van de handelsbetrekkin gen tusschen België en Rusland, welk vraagstuk, naar minister Vandervelde zei- de, dat de regeering aan den handel, die er thans tusschen beide landen wordt ge dreven geen enkele belemmering in den weg legt. De minister is van meening, dat men vóór de hervatting der handelsbetrek kingen van Rusland een billijke overeen komst moet verkrijgen ten opzichte van de Belgische belangen in Rusland. Sprekende over de mogelijkheid van een verdrag met Rusland, zeide Vander velde, dat sommige regeeringen in Oost- Europa zich bezig houden met de kansen op verwezenlijking van een verdrag, dat, voor zoover de veiligheid betreft, den geest van Locarno zou ademen. „Le Peuple" voegt hieraan toe te ver nemen, dat de verwezenlijking van de her vatting van de handelsbetrekkingen met Rusland niet a priori onmogelijk is. Wat de belangen betreft van sommige Belgische industrieelen in Rusland, er kennen de meeste hunner, dat men het vol strekte eigendomsrecht door een of an deren vorm van concessie op langen ter mijn of door gemengde ondernemingen zou kunnen vervangen. „Le Peuple" meent te weten, dat het mogelijk zal zijn bin nenkort met de sowjets de besprekingen te hervatten. Daarom niet. Dezer dagen werd in de „Frankf. Zei- tung" in verband met de talentvolle wijze, waarop Engeland de politieke propaganda had weten te dienen bij de ensceneering van het verdrag van Locarno, de vraag opgeworpen, waarom niet ook in Duitsch land die gebeurtenis op waardige wijze was gevierd. Naar aanleiding van die vraag schrijft thans een bewoner van het Saargebied den volgenden opmerkelijken brief aan het blad Het moge een Duitscher uit het Saar- bied, die geen blinden haat voelt voor den vroegeren tegenstander, vergund zijn in woorden uit te drukken hetgeen wij allen hier en ook aan den Rijn denken. Wij, die zeven jaar 'lang rechteloos overgeleverd zijn geweest aan de willekeur van onze vijanden, hebben geen aanleiding, den dag stelijk te vieren, waarop onze vroegere tegenstanders een document ondertecke- nen, waarbij zij zich plechtig stellen op den bodem van het recht en afzien van daden van geweld, welke zij jaren lang onder den dekmantel van het recht hebben bedreven. Maar nog minder hebben wij aanleiding dien dag te vieren, daar niet liefde en ver zoeningsgezindheid onze tegenpartij daar toe gebracht heeft al wordt niet be streden, dat de een of andere vroegere vijand deze gevoelens bezit maar de harde werkelijkheid, welke hen met ijze ren consequenties heeft aangetoond, dat Duitschland's ondergang die van hun eigen volken beteekent. Hetgeen wij Duit- schers op dit oogenblik kunnen doen is waakzaam er op toe zien, dat de woor den, welke onze vroegere vijanden in Lo carno hebben gesproken, geen woorden blijven, maar daden ten gevolge hebben, die ons wellicht later kunnen doen zeg gen: Zij hebben woord gehouden. nen haten, niet om hem zelf, maar om de mislukking; hoe het ook afliep, hij moest altijd verliezen. „Dr. Edwardes zegt, dat je niet bij de operatie mag, maar dat je in de nabijheid moet blijven. Hij belooft je te roepen, als het verkeerd gaat." Daar moest ze mee tevreden zijn. Dien nacht scheen voor Sidney alles onwerkelijk te zijn. Zij zat in de anaeslhe- tiseerkamer en toen ze er eemlgen tijd ge zeten had, wist ze, dat ze niet alleen was Er was nog iemand. Ze merkte op, dat Carlotta er was en de kleine kamer op en neer liep. Het scheen haar toe, doch zekerheid had ze niet, dat Carlotta nu en dan voor haar bleef staan en haar met gloeiende oogen opnam. „Dus je dacht, dat hij je zou trouwen? zei Carlotta als ze het tenminste niet droomde. „Je ziet, dat het niet gebeurt." Sidney trachtte te antwoorden, maar kon niet of ze droomde het,. „Als je karakter genoeg had, zou ik denken dat jij het gedaan hadt. Hoe weet ik, dat je ons niet volgde en op hem schoot toen hij de -kamer uit kwam?" Dus was het toch werkelijkheid; Sid ney's verdoofde geest begreep de hoofd zaak en hield die vast. Hij was met Car lotta uitgeweest. Hij had beloofd ge zworen, dat dit niet zou gebeuren en nu was het gebeurd. Het verwonderde haar. UIT DE PERS. MarchantColijn. iMr. H. P. Marchant verwerpt in „De Vrijzinnig-Democraat" nog eens met zoo veel woorden de mogelijkheid van de vor ming van een Centrum van vrijzinnig-de mocraten, roomsch-katholieken en anti-re volutionairen dat het Centrum (R.K.) een oogenblik voor oogen schijnt te hebben ge staan: Zou de heer Aalberse van onzen strijd tegen het beleid-Colijn niets hebben be grepen? \Ziet hij, de hooggeleerde socio loog, de tegenstelling der geestesstroomin- gen van onze dagen niet, waarvan de strijd tegen het beleid-Colijn een verschijnsel is? Het is haast niet aannemelijk. Maar indien hij dit alles wèl ziet, krijgt zijn denkbeeld een beteekenis, die voor ons vrijzinnig-democraten niet anders dan beleedigend is te noemen. En dat wordt uitgebroed door menschen, die, gebruik makende van valsche voorstellingen, ons verwijten dat wij tegelijk vóór en tegen het gezantschap zijn! (Dhr. Marchant heeft meermalen ver klaard niet tegen het gezantschap te zijn, doch alleen te hebben tegengestemd om de coalitie ten val te brengen. Red.) Wat zouden zij zeggen, indien men, zonder valsche voorstellingen, ons zou ko men verwijten, dat wij onzen verwoeden strijd tegen het beleid-Colijn hadden be ëindigd door naast hem plaats te nemen op het gestoelte der eere! De heeren van de katholieke fractie zijn wel héél erg van streek geraakt. De kabinetscrisis. „De Nederlander" (c.-h.) schrijft over de oplossing: Het waren drie groepen, die ter rech terzijde Samenwerkten; en al worden Het scheen alsof er niets mieer was, dat haar pijn kon doen. De deur van de operatiekamer ging een oogenblik open. Een hooge gestalte 1net K. richtte zich op en toonde iets in zijn hand. „De kogel!" fluisterde Carlotta. Toen wachtten ze weer. Er was minder beweging achter de gesloten deur. Carlotta stond voor de deur, de handen voor haar gezicht. Sidney had plotseling met haar te doen. Ze moest hem wel hartstochtelijk liefhebben om zoo onder den indruk te zijn. 't Was een treurig gezicht. Zij zelf gaf er niet veel om; ze was half verdoofd. Aan den anderen kant van de binnen plaats was de stal. Vóór de komst van de motor- en ambulancewagens hadden de paarden daar staan wachten, hun vurige koppen opgeheven als de gong aankondig de dat him diensten noodig waren. Toen Sidney de omtrekken van de stal zag, wist ze dat de dag in aantocht was. De stad sliep nog, doch de nacht van marte lingen was voorbij. En in het grijze mor genlicht kwamen de dokters, die er zelf grijs, oud en vermoeid uit zagen, de ope ratiekamer uit en gingen zij naar 1 Zacht spraken ze met elkaar. n nc> spande haar ooren men hoorde dat ze een wonder gezien hadden en nog onder den invtoed verkeerden. (Wordt vervolgd.).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1