N,° 112 Maandag 50 November 1925. II28 Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON „K" F3 Maison F. Q. C. den Hollander. Magdalenastraat 7, Goes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, bulten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE m COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant yj. j en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND- Het verdrag van Locarno. De Duitsche Rijksdag heeft de Lo- e arno -wet aangenomen mot 291 174 s '.em- nien. Een meerderheid van tweederde werd dus niet bereikt, maar volgens de regeering was dit ook niet noodig. Tegen stemden o.m. de Duitsch-nationalen, de communisten en de Volkschen. De Rijksraad heeft de wet eveneens goedgekeurd met 49—15 stemmen. Hin denburg heeft de Locarno-wet geteekend en de Duitsche rijkskanselier en minister van buitenlandsche zaken zijn Zondag naar Londen vertrokken, waar Dinsdagmorgen het verdrag van Locarno met de noodige plechtigheid zal worden geteekend. Het kabinet-Briand. Briand heeft zijn kabinet samenge steld. Hijzelf heeft buitenlands che zaken. Loucheur heeft financiën, Painlevé oorlog. Zou dit kabinet het tegenover hetFran- sche parlement kunnen bolwerken? LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek „Zeeland". Vrijdag j.i. werd te Bergen op Zoom, onder voorzitterschap van den heer Jac. Welieman, een algemeeno vergadenng ge houden van leden der Coöperatieve Beet- wortelisuikerfabriek „Zeeland". Dank zij de georganiseerde goedkoope reisgeiegen- heden, was de opkomst buitengewoon groot Er waren 530 leden tegenwoordig. Aan het openingswoord van den voor zitter ontleenen we het volgende: Ter uitvoering van een dezen zomer genomen besluit, heeft de^ fabriek voor de helft der aandeden deelgenomen in de N.V. Glucose- en T afei siropen fabriek „Union" te Oudenbosch. Tot president-commissaris daarvan is benoemd de voorzitter der „Zeeland' en tot secretaris Dr. van Gmneken. Verder brengt de voorzitter ter kennis van de vergadering, dat als gevolg, even eens van een besluit der zomervergade ring, het contract met de Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij Dintei- üord, in dier voege is gewijzigd, dat in e gen fabriek de helft van de suiker wit wordt gemaakt. Dank zij het stevig aan pakken van Directie en Personeel, is die wit-installatie vóór de campagne gereed, gekomen. Met genoegen kon worden me degedeeld, dat ze voldoet aan de verwachtingen zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft. De voorzitter spreekt de overtuiging u t, dat het resultaat daarvan in den bie- lenprijs tot uitdrukking zal komen. Verder werd gewezen op het plaatsen van aandeelen in Noord-Holland. Ver schillende m.sleidende persberichten wer den gewraakt, zoo b.v. als zoude de „Zee land" alle schulden van de „Holland" 68 door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. HOOFDSTUK XXIV. Boven aan de trap. Carlotta kleedde zich met bizondere zorg ditmaal niet in het zwart, doch in het wit. Zij kapte haar licht haar met de grootste zorgvuldigheid en blankette zich bijna onmerkbaar. Zij was van plan vrooiijk en opgewekt te zijn. De rit moest voor Wilson een aangename herinnering worden. Hij verwachtte verwijten!Zij zou hem gelukkig maken. Dat was het geheim van de bekoring, welke sommige vrouwen voor mannen hadden. Naar zulke vrou wen gingen ze, als ze moeilijkheden ver geten wilden. Het was opwekkender dan wijn en 't had geen bitteren nasmaak. De omstandigheden vereischten buiten gewone omzichtigheid en hierin toonde zij wijsheid. Beter den avond te bekorten dan hem te laten irriteeren door vrees voor ontdekking. Zij stelde het uur voor hun hebben overgenomen. Hiervan bleek geen sprake te zijn; zij het dan ook dat de „Zeeland" haar bemiddeling heeft aange boden, om voor hen, die toetreden, het afbetalen dier schuld gemakkelijker te maken. Tot dusverre zijn ruim 500 aandeelen geplaatst; het laat zich aanzien dat dit aantal nog zal vermeerderen. Evenwel meende de voorzitter, dat hiervoor niet al te veel propaganda meer moet worden gemaakt. De hoofdschotel dezer vergadering be trof een voorstel om het bestuur te mach tigen een 5 pet. obligatieleening aan te gaan, groot f 1.100.000,zulks wegens converteering der 6V2 pet. en 7 pot. obligatieleeningen. Zonder hoofdelijke stemming werd daar toe besloten. Na toelichting van den voorzitter ver kreeg het bestuur machtiging om in ver band met het vervoer van bleten zich te intresseeren bij enkele ladingplaatsen en weegbruggen, zoo noodig door aankoop van eenigen grond. Het bestuur had deze machtiging ge vraagd hoofdzakelijk in verband met het plaatsen van aandeelen in deHaarlem mermeer en in verband met het tot stand komen van den spoorweg door Zuid- Beveland. In de vacature, ontslaan wegens het overlijden van dhr. F ranken, werd als be stuurslid voor Noord-Brabaint benoemd dhr. P. J. Melsen te Woensdrecht en werden op voorstel van den kring „Hol land" de heeren J. Verkuijl te Heemstede en A. C. Schaap te Beverwijk, mede tot bestuursleden benoemd. SCHOOL EN KERK. Part. Synode Geref. Kerken in Zeeland. De kerkeraad der Geref. Kerk van Goes, aangezocht door de classis Goes, heeft de kerken van Zeeland opgeroe pen tot een buitengewone particuliere sy node op Woensdag 16 Dec. a.s. te Goes. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zitting van 27 Nov. 1925. Door den Rijksadvocaat werd tegen H. M. 26 jaar, schipper te Wemeldinge, ter zake van overtreding van belasting wetten gepleegd te Rilland-Bath, geld boeten van f25 en f50 geëischt, verhaal baar bij lijfsdwang. De moord op den makelaar Busch. De rechtbank te Amsterdam heeft M. wegens mishandeling met dooclelijk ge volg en diefstal veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van 8 maan den voorarrest. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. ontmoeting op half negen, op welk tijd stip het donker begon te worden; ze ont moette hem glimlachend. Ze was een zacht geparfumeerde witte gestalte, slank en jong, met een trilling in haar istem, welke niet geheel kunstmatig was. „Het is erg iaat", klaagde hij. „Je zult om tien uur niet terug kunnen zijn". „Ik heb bizondere permissie om laat thuis te komen." „Mooi!" Toen herinnerde hij zich hun nieuwe verhouding en zeide: „We hebben veel te bespreken. Daarvoor hebben we tijd noodig." Aan het White Springs Hotel stopten ze om de benzinevoorraad aan te vullen. Joe Drummond zag Wilson daar, in de garage aan den weg. Wilson's automobiel stond in de schaduw. Het kwam niet bij hem op, dat de witte gestalte iemand anders was dan Sidney. Hij werd bleek en verwijderde zich uit het licht. Hij was echter nog onder den invloed van Le Moyne en ging rustig voort met hetgeen hij bezig was. Doch zijn handen beefden toen hij den radiateur van zijn automobiel met water vulde. Toen Wilson's automobiel vertrokken was, ging hij werktuigelijk voort met zijn toebereidselen voor den terugtocht hij 'lichtte een zitkussen op om zijn eigen ben zinevoorraad na te zien en legde den re volver dien hij altijd onder het kussen bewaarde, zorgvuldig op zijn plaats; hij Telf. 15. ST. N1COLAAS-CADEAUX. Pompeia Floramy vin Piver. Odeur f 2,25, Lotion f 2.60. Gllette mesjes f 0,95 per pakje EEN SINTERKLAAS VERTELLING. "III. De ontvangst der geschenken. Het was de avond van den 5Jen De cember. Het was omstreeks zes uur. De familie X. zat om de thee'arel geschaard,Ze hadden dien middag warm gegeten, maar de kleinste kinderen hadden haast geen brok door hun keel kunnen krijgen, zoo waren ze in spanning. Nu zaten ze gezellig onder de groote lamp, die een intiem rose licht ui'straalde. Vader keek in de krant en glimlachte af en toe legen moeder, die aan, een eeuwig durend handwerkje bezig was. Karei, die 14 jaar was, was in een boek verdiept, Lientje van elf eveneens, maar zij keek telkens over het boek heen naar moeder. Kleine Kees van zes en Annie van vier waren samen trammetje aan 't spelen met een paar voetkussens. „Komt er nu nog n-.ets, moeder? vroeg Keesje na een poos. „Zingen jullie maar eens een liedje bij den schoorsteen", antwoordde moeder. En toen zongen de twee kleinsten van; De stoomboot uit Spanje en van Zie de maan schijnt, en de beidé oudsten stemden spoedig mee in. Bij vader en moeder wek ten de oude liedjes herinneringen uit vroe gere jaren. Het zingen scheen te helpen. Want plotseling werd er gescheld. Stokstijf stonden ploise ing de kleintjes bij den schoorsteen, stakecJ het gezang. En Lientje, ongeduldig, wipte van haar stoel omhoog. Ze hoorden het dienstmeisje, Betje, door de gang naar de voordeur loopen. Even later kwam ze binnen. „Van Sinterklaas", zei ze, een groot pak op tafel zettend. Moeder's adres stond er op. „Voor Moeder!" juichten de kinderen. „Uitpakken!" drong Lientje. Moeder maakte tergend langzaam de touwtjes los. „Hier, m'n mes, moeder!" zei Karei, zijn padvindersmes toestekend. „Langzaam en zuin.g aan!" zei moe- der. Eindelijk waren de papieren verwijderd en de houtwol. Aller oogen waren op den inhoud van het pakje gevestigd. En dat was een mandje met heerlijk blozend fruit, uit het Vruchteninagazijn „Trimpe n de Lange Vorststraat» Even later, nadat de kinderen het fruit met de oogen hadden verslonden, en moe der netjes naar den schoorsteen was ge gaan, om „Dank je Sinterklaasje!" te zeggen, werd alweer gescheld. Ditmaal was het een reusachtig pak stak de lampen aan en onderzocht een losgera akten remstang. Zijn kalmte beviel hem. Hij was een ezeL geweest: Le Moyne had gelijk. Hij zou naar Cuba gaan als hij kon en een nieuw leven beginnen. Hij wilde de Straat vergeten" en vergeten worden door de Straat. De menschen in de garage spraken. „Naar Schwitter natuurlijk", bromde één van hen. „Wij kunnen deze zaak wel sluiten". „Wie fatsoenlijk wil blijven kan geen geld meer verdienen. Schwitter en vele anderen worden rijk." „Dat was Wilson, de chirurg uit de stad. Hij heeft mijn zwager's been af gezet en heeft hem laten betalen alsof hij het ook weer had laten aangroeien. Vroeger kwam hij hiér altijd. Nu gaat hij naar Schwitter, zooals iedereen. Een mooi meisje had hij bij zich. Daar heeft ^Wilson ook wel verstand van". Dus Max Wilson bracht Sidney naar Schwitter, en stelde haar bloot aan aller lei praatjes. De lach van de mannen in de garage maakte hem woest. Zijn handen werden koud en zijn hoofd heet. Tusschen zijn oogen en de rij electri- sche lichten scheen een roode mist te han gen. Hij kende het etabli ssement van Schwitter en hij kende Wilson. Hij wierp zich in de automobiel en opende den inlaat. De wagen deed een voor vader, waaruit te voorschijn kwam een lekkere, warme voetenzak van F« J. Boone, Vlasmarkt. „Dat er nu toch niets voor de kinde ren ko nt, zou Sint hen vergeten?" plaag de moeder. „Ut heb toch heuseh mijn bestj gedaan om zoet te zijn", zei Annie met tranen in de oogen. „Maar het lukte niet altijd", plaagde Karei. „Stil", ze", moeder, het meisje naar zich toe trekken. „Je bent een best kind, hoor". Daar ging de bel weer. Ditmaal een pak voor Karei. ,Jonge, jonge, wat zou dat wel zijn", zei hij gewichtig. Het was een keurig boekenkastje van de fa. Clement, Ganzepoortstraat. Het volgende pakje was voor Lientje. Een tweetal alleraardigste meisjesboeken van de fa. Pieterman, Lange Kerkstraat. „O, zalig! zuchtte Lientje, met hoog roods kleur, „wat ben ik daar blij mee!" Toen kwam er eindelijk een pak voor de kleintjes. „Voor Kees en Annie", stond er in groote letters op. Kees kon het lezen. Het was een mooie groote pop, die slapen kon voor Annie en een groot paard voor Kees, van H. Li tvelt, Koningstraat. Daarna kwam er een pakket waarop stond: Voor allemaal! „Wat zou dat wel zijn", werd er geraden. Hét was een heels bezending suiker werk en chocolade van A. B. van Luijk. „Daar zullen we nu maar ecus van proeven", stelde vader voor. En het smaak te opperbest. En allen gingen ze toen naar den schoor steen om in koor S.nterklaas te bedanken. Het volgende pakje was voor moeder en bestond uit een allernoodigste aanvul ling van haar theeservies, van J- M. Brcekstra. „Dat komt van pas zei moeder. „Ja, ik kwam laatst op een avond S.n- terklaas tegen en toen heb ik hem dit adres gegeven", verklaarde vader. Toen kwam er weer wat voor Karei en wel een mooie electr.sdhe lantaarn voor op zijn fiets, van Jacob Snoodijk, Kei zerstraat- Het volgende pakje was voor vader, namelijk een groote doos sigaretten van J. Steketee, Opril. Daarna kwam er weer wat voor alle maal: een kist met speculaas en boter letters van de fa- van Melle. Voor ieder was er de voorletter van zijn of haar eer ste naam, ook van vader en moeder. „Van mijn letter zul'en we straks een stukje proeven bij de chocolademelk", zei moeder. Daarop kwam er een groot pak voor moeder, waaruit te voorschijn kwam een keurige theetafel van P- J. Siemons. Het volgend pakje was een koralen halskettinkje voor Lientje van J. de Graag. Toen kwamen er twee pakjes tegelijk voor vader, een kistje sigaren van B. J. Paasse en een krans van knakworstjes van P. J. Glerum. „Die heb ik voor U van Sinterklaas gevraagd", zei Karei op de worstjes wij zend. „Ja, daar ben ik dol op zei vader en op de sigaren ook. Het volgende was een pak voor do twee meisjes en wel twee schattige on derjurken van de fa. G. Th. Meijering. „Nu eerst een kopje chocola en een stukje banket", zei moeder. En daar kwam Betje al met de groote chocoladeketel uit de keuken en word door da kleintjes in den kring getrokken. En allen te samen aten en dronken zc met smaak. Toen werd er weer gescheld. En Karei loste Betje af en belastte zich miet de (aak naar de voordeur te ioopen. Er kwam nu een pakje: voor de kin deren; wat voor allen een paar warme handschoenen bleek te bevatten van M- J. Kooien, 's H, Hendrikskinderen- straat. Daarna bracht Karei een pak binnen voor zich zelf en pakte er een mooie sport-trui uit van H- Joosse. Toen kwam er een doos voor Annie en voor Betje. Daar zat in een prachtige lap stof voor een japon voor Betje en voor een jurkje voor zus. Het was afkomstig van M. C. v. d. Ende. Betje vergiste zich en zei: „Dank U wel, mevrouw!" „Je moet Sinterklaas bedanken!" riep Keesje. „Je doet het heelemaal verkeerd." En door de kinderen werd Betje naar den schoorsteen getrokken en met een hoogroode kleur riep ze: „Dank U wel Sinterklaasje!" Een tijd lang stond toen de bel stop. Dat wa9 het juiste oogenbiik om weer eens een kopje chocola met een stukje gebak te verorberen en een paar liedjes te zingen ter eere van den heilige. Totdat er weer werd gescheld. En Betje kwam de kamer binnen met een pak voor Karei en Lien. Voor Ka- rel kwam er een kleurige das uit, voor Lien een groote shawl, die ze dadelijk omsloeg om te kijken hoe ze haar stond. Trotsch als een Koninginnetje liep ze de kamer door. Het pak kwam van H- H oliestel le, Kade. Daarna arriveer de een groote kist met speculaas van de fa. Joh. van Asperen Vervenne voor allemaal. Natuurlijk moest het geurige, knappe rige gebak terstond worden gekeurd. Het volgende pak was weer eens voor vader ni. een luxe-doos met sigaren van C. Sinke, Groot© Markt. „Steek U er eens een op", vleide Lientje,vader het kistje presenteerend. Dit liet vader zich geen tweemaal zeg gen en weidra was de kamer met een heerlijk aroma vervuld. Daarna arriveerde er weer een ge schenk voor Karei. Een paar handbe- schermers, voor op zijn fiets van L. Snoodijk, Westwal. „Nu zul je voortaan niet meer zulke koude handen hebben, m'n jongen", zei moeder. Daar ging de bel al weer. Ditmaal was het weer een pak voor allemaal. En wel een radio-installatie met dub belhoofdtelefoon en luidspreker van w- Kaufmann, Papegaaistraat. „O, vader, hoe heerlijk!" riep Karei, die daar al lang naar had verlangd. „We zullen nu van de winter kunnen ruk en bleef staan. „Zoo krijg je hem niet aan den gang, vriendje", betoogde een van de mannen. Je wilt wat al te vlug." „Loop jij naar die hel", snauwde Joe, terwijl hij een tweede vergeefsche po ging deed. Na dit antwoord boden de mannen noch raad, noch hulp aan. Tien minuten vijftien minuten werkte hij vergeefs aan den crank. De roode mist werd dich ter, alle lampen waren rood. Toen K. ongerust werd en naar buiten kwam, was de machine eindelijk in beweging. Hij kwam juist op tijd om Joe te zien weg rijden en hem met een woestsn zwaai den weg naar Schwitter te zien inslaan. Carlo tta's nabijheid had den verwach ten invloed op Wilson. Hij werd opge wekter toen de motor in regelmatigen gang hen langs de rustige wegen voerde. Gedeeltelijk was het reactie op luchting dat zij zoo redelijk en aardig was en gedeeltelijk, omdat hij genoot van de vrijheid na een dag van hard wer ken. Het was zonderling, doch niet zoo onverklaarbaar als het schijnt, maar Sid ney was ten deele oorzaak van zijn geluk dien avond de gedachte, dat ze hem liefhad en dat op dat oogenbiik in de cursuskamer haar geest bij de Lezing was, doch haar hart bij hem, vervulde hem met voldoening. Mannen, die vrouwen oprecht liefhebben, zijn haar niet altijd trouw- passie en liefde zijn gescheiden in den man, doch in de vrouw zijn ze, voor de gemoedsrust van den man, onscheidbaar. Met Sidney tot basis van zijn geluk, genoot Max Wilson zijn avond van vrij heid met volle teugenhij zong nu en dan met zijnheldere tenor en eens, toen ze langzaam reden bij een overweg, kuste hij haar hand in het volle licht van een voorbij rijdenden trein. „Wat ben je onvoorzichtig!" „Ik houd van onvoorzichtigheid", ant woordde hij. Zijn jongensachtigheid verveelde Car lotta. Ze wilde zich de gelegenheid niet laten ontglippen. Het scheen wel dat hij slechts als een grapje opvatte, wat voor haar van het grootste belang was. Zij be gon aan haar invloed te twijfelen. Een ernstig gesprek van tien minuten zou hem eerder teruggebracht hebben tot waar hij den laatsten winter geweest was, dan een geheelen avond van zulke dwaasheden. Ze begon zich de hopeloosheid van haar toestand bewust te worden. Zelfs toen haar aanwezigheid naast hem in de eenzaamheid van de landwe gen zijn bloed sneller deden vloeien en hij zich naar haar toekeerde, ontdekte zij geen aanmoediging in zijn woorden. „Ik ben dol op je vanavond. Ze raapte al ^ar moed blJ^n: (Wordt vervolgd;.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1