N\ iM. Vrijdag 27 November I92Ö. Ü29 Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel et FEUILLETON „K" F3 Maison F. Q. C. den Hollander Magdalenastraat 7, Goes. tegen Pijnen Gebruikt toch ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Adverientiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. DE MAN MET HET HONDJE. (Nadruk verboden). Op een der perrons van bet Amster dam sdhe Centraal-station stapte met ons een main uit, die zich in niets onderscheid de van alle overige mannen, die tezamen de menigte vormden. Het was een werk man van omstreeks zestig jaar, met vrij moedige oogen in zijn grof, gebruind ge zicht. Onderweg had hij, onze aandacht getrokken, louter door zijn luide wijze van spreken, en zijn ongegeneerde inmen ging in de wederwaardigheden van der den, die ij onmiddellijk van de grap pige zijde bezag. Maar overigens bad bij niets onwel voeglijks aan zich; hij was niet dron- ken en bleek goed bij' zijn verstand; ook hij was geen oplichter en geen verkapte bedelaar. Derhalve is het uitgesloten, dat hij onmaatschappelijke bedoelingen bad met de vreemde gewoonte, die hij zich, zoodra hij den trein had verlaten, scheen te hebben eigen gemaakt. Want ongemeen iis het zonder twijfel, wat hij ging doen, zoodra hij zich tusschen zijn medereizigers naar den uitgang be woog. In zijn linkerhand torste bij een reis tas ch van leer en zijn rechterhand; hield hij in den zak. Efo in dien zak be vond zich klaarblijkelijk een instrumentje, zooals ieder onzer er wiel eens van een straatventer beeft gekocht en waarmee men, door er in te knijpen, bet geblaf van een hond kaïn, nabootsen. Af en toe blafte de man met dit hulp middel en deed dan, alsof bij in zijn reis- taseh een heuschen bond opgesloten had. Dezen veronderstelden bond riep hij hierop onmiddellijk tot de orde door op het leer van de tasch een paar flinke klappen te geven en luidkeels het beest te vermanen: „Stil, rekel! Wil je je koest houden! Stil zeg ik, ongelukkig mormel!" De man riep dit met een ernstig ge zicht; zijn barsche blik deed de gedachte aan gekheid geen oogenbtik boven ko men. Hij speelde zijn spel met de vol-' s trek te overtuiging' van een tooneelspeler. En telkens weer het nagebootste biafje en de toornige uitval tegen den gewaanden hond in de reistasch ten overstaan van een publiek, dat schik kreeg in het ge val', waarvan bet niets begreep. Want de man maakte geen reclame voor instrumentjes, die hij verkocht; hij verkocht niets en bedelde om niets; zelfs Besteedt steeds Uw geld op de juiste manier. Onze Portwijnen zijn bijzonder fijn van smaak en zeer concurreerend van prijs. Waarom heeft II ze nog niet geproefd Fa. J, A. L. G. Witte, Goes. door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. Dat was de juiste toon. Waarom zou bij, alles welbeschouwd, haar vriend niet blijven? Hij had haar wreed en leelijk be handeld. Als ze nog zijn vriendschap wenschte. zou bet geen ontrouw aan S d- ney zijn, ais bij aan dien wensch voldeed. En Carlotta was zeer voorzichtig. Geen enkele keer liet ze hem weer in haar oogen lezen. Zij maakte hem deelgenoot van haar zorgen. Haar opleiding liep ten einde en zij had eenige kans in een instituut aan genomen te worden. Zij had een afkeer van partioulleren-verpleging. Wat zou bij aanraden Het Lam zwierf ah de nabijheid en ver loor hen niet uit het oog. Het was geen plaats om iets te bespreken. „Kom in mijn spreekkamer, dan zullen wij de zaak eens bekijken." „Ik ga niet gaarne daarheen. Zuster Simpson is wantrouwend.' Het instituut, waarover zij sprak, was in een andere stad. Wilson bedacht, dat, indien ze daar geplaatst werd, er aan de niet om den bijval van bet publiek, waar aan hij klaarblijkelijk maling had. Hij speelde zijn spel met het hondje louter voor zijn eigen plezier, en toch was hij niet dronken of gek. Hoe dit geval te verklaren? Het was een gezonde, volbloedige man, deze man met het hondje; een man, die ook blijkens zijn optreden in den trein zelfstandig en vrijmoedig zijn eigen weg ging en zich de weelde veroorloofde, de openbare meening te trotseeren. Ails bij lust had, zijn lange eentonige wande ling van den trein naar zijn woniing met zijn spelletje te verkorten, dan deed bij het en vroeg hij niemand verlof. Waarom zou hij ook? Hij beeft tijdens de paar honderd meter van den coupé naar de controle zijn medereizigers niets dan plezier bezorgd. Zelfs de droogste kantoorman schoot om de zotte vertoo ning in den lach en de oude juffrouw vergat haar zenuwachtigheid van de reiis door de pret om 't vooruitzicht, dat het hondje weer zou gaan blaffen. Hoeveel onzer medereizigers, bedacht ik, verzwaren hun eigen gang en den gang hunner makkers door klachten en jere miaden! Ze twisten en zoeken ruzie en bekijken alles wat hen ontmoet van de somberste zijde. Of ze vermeerderen de algemeene verveling van de reis door hun verveeld, effen gezicht, door hun wansma kelijke slaper tronie, door hun hooghartig isolement. Deze man deed althans zijtn omgeving een dienst, waarvoor wij ieder een erkentelijk mogen zijn: hij vroolijkte zijn omgeving op. Als vrijwillig en onbe zoldigd clown zette 'hij zijn eigen repu tatie van verstandig man op bet spel ter- willle van zijn naar afleiding snakkende naasten. Wie onzer doet het hem na? Of zou zijn spelletje een minder on baatzuchtig karakter hebben gedragen Zou het niet voor de naasten, maar voor eigen amusement hebben gediend? Dan nog verried deze zotte vertooning de ziel van een gelukkig mensch. Wie weet, misschien had deze man op de wereld niets anders tot zijn vermaak en tot zijn gezelschap dan dat hondje in de tasch. En dat hondje was nog niet eens een echt hondje, doch de man ver beeldde zich maar, dat bet een hondje was. En zelfs dat ingebeelde hondje ver schafte hem gezelschap en vermaak. Misschien had hij geen vrouw, geen vriend, geen kinderen of kornuiten. Mis schien had hij alles verloren, wat voor een mensch waarde bezit; misschien had hij vriendschap en liefde, zaak en vermogen verspeeld; misschien had bij 'tnoodlot getart en had dit hem voor zijn euvelen moed met eenzaamheid gestraft. Maar geen nood, deze zelfstandige kan het zonder vrouw en zonder vrienden stellen. Hij heeft zich onafhankelijk van zijn omgeving gemaakt; hij weet zichzelf tot gezelschap te zijn en zichzelf te ver maken. Dat hondje is zijn humor, zijn Uilen- spiegelsche snaaksheid. Als hij bet laat blaffen, lacht hij er de wereld mee uit. Op deze vrucht zijner verbeelding, op dezen schat van zijn speelschen geest kan zaak zonder onaangenaamheden en op natuurlijke wijze een einde zou komen. Ook bedacht hij, dat nog een enkele avond met haar alleen niet onaardig zou zijn. Het zou de laatste zijn, beloofde bij zich zelf. Eigenlijk was hij haar dat ver schuldigd. Sidney moest dien avond een lezing bijwonen, 't Was een verleidelijk vrije avond. „Als je me eens op den ouden hoek ont moette", zei hij achteloos, terwijl hij naar het Lam zag, die vergat dat hij de jong ste dokter was en hem woest aanstaarde. „We zouden dan naar buiten gaan en daar de zaken bespreken". Zij maakte bezwaar, terwijl haar hart triomfantelijk klopte. „Waarom zouden we daarmee weer beginnen? Dat is voorbij, niet?" Haar tegenstand versterkte hem in zijn voornemen. Toen zij ten laatste toegege ven h ad en hij na ar d e rook kamer b ene den ging had hij het gevoeg dat hij een overwinning had behaald. K. was dien geheelén idag niet op zijn ge mak geweest. Zijn grootboeken irriteerden hem. Sedert Sidney verloofd was, bad bij slecht geslapen. Toen hij om vijf uur bet kantoor verliet, stond Joe Drummond buiten op bet trottoir op hem te wachten. „Moeder heeft me gezegd dat je er een paar maal geweest bent om mij, daar om ben ik maar eens hierheen geloopep." K. zag op zijn horloge. Telf. 15. ST. NICOLAAS-CADEAUX. EAU DE COTY f 1,45 en f 2,75. 4711 f 1,25. BOL BOOT'S IMPERIAL f 1,25. Van 1 Dec. tot 5 Dec. geopend tot 0 uur 'a avonds. hij leven. In zijn armoede is deze snaak rijk. Want als dit hondje hem zooveel gezel schap kan geven, zijn er duizend e en tien- duizende dingen in de wereld, waarmee hij zich vermaken en bezighouden kan. Dan is alles, wat hij ontmoet, hem eei) bron van belangstelling, dan leeft hij te midden van overvloed een bont en afwis selend bestaan. Hij is als die kinderen, die geen duur speelgoed van nioode hebben, die men alles afnemen kan en die dan nóg schik hebben in een stokje, dat ze vin den of een vliegje, dat ze nastaren. Zij staan onschendbaar tegenover de aansla gen van het roofzuchtige lot. BUITENLAND. De begrafenis van Koningin Alexandra. Vrijdag (heden) heeft te Londen met groote plechtigheid de begrafenis plaats gehad van Koningin-moeder Alexandra van Engeland. Aan de regeling der plechtigheden is het volgende ontleerid: Het stoffelijk overschot zal Donder dag van de kerk te Sandringham, waar het zich thans bevindt, naar Londen wor den overgebracht, en in den nacht in de koninklijke kapel van het St. James Pa leis verblijven. Vrijdagmorgen om 10 uur zal. de rouwstoet zich van het St. James Paleis naar de Westminster Abdij bege ven. De lijkkist zal worden overgebracht op een marine-affuit, die ook gebezigd werd bij de begrafenis van koningin Vic toria en die van koning Edward, begeleid door 150 matrozen. De vloot, het leger, en de luchtmacht zullen in de processie worden vertegenwoordigd, maar er zullen geen bereden troepen bij zijn. Onder de tonen van doodenmarschen, gespeeld door de muziekkorpsen der Guards, zal de stoet zich over Trafalgar Square en Whi- tecbapell naar de Abdij begeven. De dienst aldaar zal worden geleid door den aartsbisschop van Canterbury. Waarschijnlijk zal koning George zich gedurende den geheelen dienst met de ko ningen van België, Noorwegen en Dene marken opstellen bij het hoofdeinde der last, met de koninklijke prinsen onmid dellijk achter ben. Tot deze zullen be boeren prins Waldemar en prins Axel van Denemarken, de kroonprins van Roe menië, die den koning en de koningin van Roemenië zal vertegenwoordigen, en de kroonprins van Zweden, als vertegen „Wat dunkt je van een wandeling?" „Niet naar buiten. Ik ben niet zoo gespierd als jij. Ik wil wel een half uur of zoo in de stad loopen." Na deze infteiding vond K. bet moei lijk over bet onderwerp te beginnen. Doch Joe hielp hem wederom. „Nu, begin maar", zei bij, toen ze bet park bereikt hadden„Ik geloof niet, dat je een visite kwam afsteken. „Neen". „Ik denk, dat ik wel weet wat je te zeggen hebt". Verwacht niet, dat ik een preek zal gaan houden. Als iemand met alle geweld zich dwaas will aanstellen, laat ik hem in den regel zijn gang gaan". „Waarom zou je voor mij een uit zondering maken?" „Eén reden is, dat je mij toevallig sympathiek bent. De andere reden is, dat, of je bet erkent of niet, je je als een jeugdige idioot gedraagt en de verant woordelijkheid op de schouders van een ander schuift". „Zij is verantwoordelijk, nietwaar?" „In het minst niet. Hoe oud ben je, Joe?" „Bijna drie en twintig. „Juist. Je bent een man en je gedraagt je als een ondeugende jongen. Voor mij is dat een teleurstelling; voor Sidney is bet erger." I ,,'t Kan haar wat schellen. Zij gaat met Wilson trouwen nietwaar?" „Ik heb nog geen verlovingskaart ge- woordiger van den koning van dat land. Koningin Mary en de koningin van Span je zullen zich in het Sacrarium bevinden. Uilnood.gingen zijn gezonden aan onge veer 2500 personen, die alle rangen en standen van het nationale leven vertegen woordigen. De zaken in de hoofdstad zullen practisch, zoo niet formeel stil staan gedurende de rouwplechtigheid. Franscb aanbod aan Abd el Krim. De „Daily Express" meldt dat het antwoord van Palnlevé op het vredes aanbod van Abd el Krim ingekomen is. Frankrijk verklaart zich bereid de onaf hankelijkheid aan de Rif fijnen toe te staan. Frankrijk stelt verder de volgende voorwaarden: Het leger dei4 Rif fijnen moet beperkt worden; Abd el Krim ziet af van iedere controle op de mineraal rijkdommen. Hij ontvangt hiervoor 12 pet. van alle mineraalopbrengsten. Frankrijk verkil aart zich tot geen verdere conces sies bereid. Abd el Krim zal alles ver liezen als hij dit aanbod van de hand wijst. De Volkenbond en de ontwapening. De speciale Volkenbondscommissie, be last met het uitbrengen van verslag aan de raadszitting van December over de wijze, waarop het best de ontwapenings conferentie kan worden voorbereid, komt 3 December bijeen. Lord Cecil zal En geland vertegenwoordigen. Als de raad zich met het advies der commissie ver- eenigt, zal een nieuwe commissie benoemd worden om de voorbereiding ter band te nemen. Deze zal dezen winter geregeld vergaderen en van tijd tot tijd baar vor deringen aan den raad meedeelen. Of de voorbereidende werkzaamheden vlug ge noeg zullen vorderen om het bijeenroepen der conferentie nog voor de bondsverga dering van September mogelijk te maken, staat nog te bezien, doch als dat niet het geval is, zal de zaak in die vergadering ongetwijfeld verder behandeld worden. Een afgelast diner. In verband met het overlijden van Ko ningin-moeder Alexandra van Engeland is het banket in de Guildhall voor den Prins van Wales afbesteld, vrijwel op het laatste oogen blik en de menschen- drommen, die zich langs de straten, die hij doorgaan zou, hadden opgesteld, dren telden doelloos weg. Het banket was klaar, een feestmaal voor een kleine dui zend menschen! De beroemde schildpad soep gemaakt van 375 kilogram schild padden, meer dan 300 kilo vleesch, drie honderd fazanten en 180 kilo zeetong wachtte op de gasten, die kwamen, want hoe kon men achthonderd vijftig gasten bereiken tusschen tien en een? maar beleefd van den toestand op de hoogte werden gebracht. Het is naar de hospitalen gegaan en de 564 flesschen champagne en 500 flesschen mineraal water zijn teruggegaan naar de kelders. De Fransche kabinetscrisis. Herriot (s.d.) is thans belast met de opdracht tot vorming van een nieuw „Maar ze is verloofd, dat weet je. Nu, ze zal gelukkig worden daar kun je op aan! Als ik vanavond naar baar toe ging en haar vertelde, wat iik weet, zou ze hem niet weer willen zien." Deze gedachte, ontstaan in zijn over spannen hersens, liet hem geen rust. Hij kwam er telkens weer op terug. Le Moyne was niet op zijn gemak. Hij was niet ze ker, of de bewering van den jongen wel gegrond was. Hij besloot S dney zoo mo gelijk onaangenaamheden te besparen. Toen Joe plotseling te kennen gaf dat bij toch wel lust had naar buiten te gaan, veronderstelde K. dat bij hem kwijt tracht te te raken. Hij stond er op om mee te gaan. Joe gaf brommend toe. „Mijn kar staat bij Baiiay in de garage zei bij norseh. „Maar 'k weet niet wan neer ik terug kom." „Dat komt er niet op aan."- K. sprak opgewekt. „Ik slaap toch- niet." Dit ging onopgemerkt voorbij tot ze op den grooteo weg waren, toen de auto mobiel tusschen geel-wordende tarwe velden door reed. Toen zei •rij: „Dus jij hebt het ook te pakken. We zijn een mooi stel gekken. We zouden beiden beter af zijn, als ik de kar in de sloot reed." Hij rukte onverschillig aan het stuur rad, doch Le Moyne riep hem tot de orde. Zij soupeerden in het White Springs Hotel niet op het terras, doch in de Lijdt niet langer on no o dig. De Togal-tabletten ver drijven de hevigste pijnen en genezen U gegarandeerd van Rheumatiek Influenza Verkoudheid dicht, Griep Hoofd- en Zenuwpijn 1500 Doktoien bevestigen de pijnstillende en genezende werking der Togal-tabletten. Bij alle apoth. en drog. a f 0.80en 3X gr. f2.- Framsch kabinet. Men spreekt van een combinatie, waaraan ook de radicalen zouden deelnemen, die tot dusver buiten bet cartel stonden. De oorlogsprocessen gestaakt. De Belgische regeering heeft de rijks- regeering meegedeeld dat zij de „pro cessen tegen Duitsche oorlogsmisdadigers" officieel beeft gestaakt. De Fransche regeering beeft te ken nen gegeven dat zij een dergelijk besluit voorbereidt. Duitscbland en de economische conferentie. Dr. Stresemann, de rijksminister van buitenlandsohe zaken heeft Dinsdag den Franschen gezant meegedeeld dat Duitscb land gaarne zal deelnemen aan de door Loucheur geopperde internationale econo mische conferentie. BINNENLAND. De kabinetscrisis. Mr. H. P. Marchant beeft Woensdag tot de Roomsch-Kathokeke en soc.-dem. Kamerfracties een schriftelijk verzoek ge richt, hem te berichten of zij in beginsel bereid zijn met hem mede te werken tot de formatie van een kabinet en overleg te plegen omtrent een program. De pariementsredacteur van bet „Volk" meldde Woensdag aan zijn blad: Naar wij vernemen, beeft mr. Mar- chant in zijn onderhoud met dr. Nolens geen aanleiding gevonden, zijn poging tot vorming van een kabinet te staken. Ver moedelijk zal dus de zaak een onderwerp van gedach tenwisselling uitmaken in een vergadering der katholieke Kamerfractie. Mr. H. P. Marcbant beeft Woensdag middag nog een onderhoud gehad met den heer Albarda, voorzitter van de soc. dem. Kamerfractie. kleine kamer, waar Carlotta en Wilson bun eerste maaltijd te zamen genoten had den. K. bestelde twee glazen bier en Joe berustte onwillig. Doch het maal vroolijkte hem op en maakte hem kalmer. K. vond hem meer vatbaar voor rede; Joe begon hem zijn vertrouwen te schenken en vertelde hem, dat hij van plan was de stad te verlaten. „Ik zit hier vast", zeide bij. „Ik ben de eenige zoon en mijn moeder schreeuwt moord en brand als ik er over spreek. Ik wil naar Cuba. Mijn oom heeft daar een boerderij". „Misschien kan ik je moeder overha len. Ik ben er wel geweest." Joe was geheel en al belangstelling. Zijn wilde oogen werden kalmer, zijn zenuwachtige handen werden rustig. K.'s kalme stem, de schildering welke hij van bet eiland gaf en de stilte in het hotel waar midden in de week niets te doen was schenen zijn gekwelde zenuwen te kal- meeren. Hij genoot meer gemoedsrust dan hij in weken gekend bad. Doch hij rook te onophoudelijk; de eene sigaret stak hij aan de andere aan. Om tien uur verliet hij K. en gi"S bij naar de automobiel. Hij bleef een oogenblik besluiteloos bij den stoel van K. staan. »i „Ik voel me veel beter zei JJ* Heb dien band niet meer om mijn hoofd. Spreek jij maar met moeder V 7 Joe Drummond eerst den vol- JLdZ»**. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1