60, N\ 1 Woensdag 23 November I92tt. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Onze wedstrijd in Spreekwoorden. F-ËULL.i_i£fON F3 Centraal Kledingmagazijn F. Q. C. den Hollander kinderen Ji'ö fig. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT J en Kleeuwens Ross* Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Hieronder ia ten we volgen de opgave van het aantal woorden, dat elke spreuk bevat. De met een letter geteekende adverten ties komen voor in de nummers van Woens dag 25, Vrijdag 27 en Maandag 30 Nov. Spreekwoord A bestaat uit 9 woorden. Spreekwoord B bestaat uit 12 woorden. Spreekwoord C bestaat uit 14 woorden. Spreekwoord D bestaat uit 6 woorden. Spreekwoord E bestaat uit 6 woorden. Spreekwoord F bestaat uit 8 woorden. De oplossingen moeten inkomen uiterlijk Dinsdag 1 December onder het opschrift „Inzending Prijsvraag" aan het bureau Turf kade. I DE KAARTEN VOOR DEN WED STRIJD ZIJN HEDEN ALLE IN DE VERSCHILLENDE ETALA GES GEDEPONEERD. DE VRIJHEIDSBOND EN HET GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. In de „Telegraaf" van Zaterdag j.l. komt een artikel voor van de hand van mr. H. C. Dresselhuys, waarin deze op duidelijke wijze uiteenzet, waarom de Vrij - heidsbonders in de Tweede Kamer hun stem gaven aan het amendement-Kersten. Wij ontkenen hieraan het volgende: Tijdens de debatten over het amende ment heeft de Vrijheidsbond zich van een bijzondere verklaring van zijn stem kunnen onthouden, omdat die volkomen logisch, voor een ieder begrijpelijk was. De libe ralen hebben tegen het gezantschap bij den Paus als groep nooit een principieele oppositie gevoerd; in de tijdelijke zending hebben zij destijds allerminst gezien eenige erkenning van den Paus als geestelijk opperhoofd, doch slechts in den Pauselij ken Stoel het bestaan van een diplomatiek centrum, waar destijds, toen de Paus zich opmaakte om een actieve rol in de vre desbemiddelingen te vervullen, voor Ne derland zelf en zeker voor de groote vre- desgedachte vermoedelijk te leeren en te steunen viel'. Die vrede was zoo ge wichtig, dat Nederland niets, wat daar aan bevorderlijk kon zijn, mocht verzuimen Zoo is de zaak destijds ook uitdrukke lijk voorgesteld en elke poging om daar in een bijzonder eerbewijs of erkenning van den Paus als zoodanig te zien, werd zelfs van Roomsch-Katholieke zijde met nadruk afgewezen; ook later ip van een transformatie in een dienen van een bij zonder Katholiek belang nimmer gerept. 66 „K" 'door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. Na 1918 werd de vraag, of dit gezant schap voor Nederland nog nuttig kon zijn, uitermate twijfelachtig. Het diplomatieke vredescentrum werd bij het hersteld vrij verkeer der vol keren verlegd naar den zetel van den Volkenbond; uit niets bleek, dat de ontmoeting van verschillende ge zanten aan het Pauselijk hof voor ons meer nut zou kunnen opleveren dan die aan vele andere hoven, waar ons land ter wille van kostenbesparing geen verte genwoordiging bezat en juist daar scheen te minder reden tot vertegenwoordiging, omdat immers bij den Paus voor ons gee nerlei economisch of staatkundig belang te behartigen viel. Zoo zag de Vrijheidsbond in zijn oor deel', of het gezantschap bij den Paus al dan niet moest gehandhaafd, louter een beslissing, of het nu zeer dubieus gewor den nut voor Nederland kon opwegen tegen de daarvoor le maken kosten. Ten duidelijkste drukte hij dit uit, toen in de steeds meer dringend wordende eischen van bezuiniging, wij een inperking van de gezantschappen in het algemeen voor stelden en met dat bij den Paus ten min ste twee andere wilden opgeheven zien. Aan eenig plan tot een bedoelde kwetsing van de waardigheid des Pausen werd even min gedacht als aan die van de souverei- nen, waarbij de andere gezantschappen zouden moeten verdwijnen. Slechts een komen van ongemotiveerde uitgaven was de reden; en dat wij de zaak louter als een opportuniteitsvraagstuk bezagen, zooals ons steeds was verzekerd, dat wij het moesten beschouwen, bleek wel ten duidelijkste op 14 December 1922. De minister Van Karnebeek achtte ons amendement om diplomatieke redenen onaannemelijk, wij vonden de zaak niet belangrijk genoeg om daaraan een portefeuiLequaes [ie te wagen en trokken het derhalve op dien grond in. Zoo stond de zaak, waarin feitelijk of principieel geenerlei verandering was ge komen, nog op 10 November j.l. Ook nu was van een daadwerkelijk nut van het gezantschap niet gebleken; integendeel met de groeiende beteekenis van Genève daal de de nuttigheid van het gezantschap bij het Vaticaan. Wij zouden een wijziging van onze houding daartegenover slechts hebben kunnen overwegen, indien ons van nieuwe omstandigheden was gebleken, of wel dat de Minister in het netwerk zijner gezantschappen dezen draad zoo onont beerlijk oordeelde, dat hij verklaarde do verwerping van het gezantschap bij den Paus onaannemelijk te achten. Maar de Minister deed dit niet, hoewel rijpelijk overwogen, vond hij, veel minder het ge- heele Kabinet, aanleiding het gezantschap voor het nationaal belang volstrekt on misbaar te achtenook niet na de gerucht makende verklaring van den heer Nolens. Magdalenastraat 7, Goes. Te If. 15. Pyramid-zakdoeken Per stuk f 0,65, per dozijn f 7,50, Dameszakdoekjes met Ietter, f 1,60 per doosje. BUITENLAND. De Fransche regeering gevallen. Zooals wij reeds in ons vorig nummer hebben gemeld, i.s het kabinet-Painlevé gevallen op een der punten van zijn inge- K. wachtte dus „het seizoen" af. Johnny Rosenfeld lag stil in de zaal, verlamd beneden de middel. Hij was be slist opgewekt van humeur. K. bezocht hem het meest. De zaak was dat hij, op verzoek van Max, den jongen, nauwlettend, observeerde. „Zeg mij wanneer ik het doen moet", zei Wilson, „en als de tijd gekomen is, sta me dan bij en woon de operatie bij. Hij vertrouwt er zoo rotsvast op, dat ik hem helpen zal, dat het onder geen voor waarde mag mislukken." K. kwam op de bezoekdagen en, op bizondere machtiging, ook pp Zaterdag middag. Hij leerde den jongen ir'anden- maken. Niet dat hij het zelf ook maar eenigszins kende, doch door middel van een blinden onderwijzer bleef hij altijd één les voor. De zaal stelde er bi zonder veel belang in. Men zag iets vreemds, iets treffends in dezen grooten ernstigen jongeman, die met zijn verwonderlijk han dige vingers raffia zat te verwerken met een ernstig gezicht. De eerste mand ging op Johnny's ver zoek naar Sidney Page. „Zij moet hem hebben", zei hij. „Ze heeft zich likdoorns op de vingers ge wreven toen ik pas gebracht was. En bo vendien .Ja?" zei K., die bezig was een zeer ingewikkelden knoop te leggen en niet kon opzien. Ik weet iets", zei Johnny. „Ik zal me zelf geen last op den hals halen door te praten, maar ik weet iets. U geeft haar de mand maar". K. keek op en las Johnny's geheim op zijn gezicht. „O", zei hij. „Als ik geklikt had, zou ze mij geheel hebben afgemaakt. Ze hebben mij in hun macht. Ik rijd geen 50 mijl per uur meer „Ik zal niets over vertellen, zoodat je nergens last van krijgt. Wat weet je?" Johnny keek rond. De dichstbijzijnde patiënt was een man, die in een rolstoel hard zat te snurken. „Die met de zwarte oogen heeft de medicijnen verwisseld", zei hij. „Die met de hooge hakken, die mij met haar getrap pel altijd wakker maakt. Zij heeft het gedaan: ik heb gezien, dat ze het deed." K. was de eenige, die het vermoed had. Een gewaarwording van onmiddellijk drei gend gevaar voor Sidney beving hem. Als zij tot zoo iets in staat was, wat zou ze dan wel doen, als zij van het engagement hoorde? Hij kende haar van vroeger. Hij hield haar voor iemand zonder ge weten. Dat him paden nogmaals kruisten bevreemdde en verontrustte hem. Hij wist, dat het slechts bloot toeval was, maar het wikkeldfinanc'eel program, met slechts drie stemmen in de minderheid. Uit dit gering verschil volgt al reeds de bijzondere moeilijkheid om ut deze crisis te geraken. De opp is/.ie tegm Paia- ievé bezit slechts weinig regeerkracht1. De toestand is dan ook zeer verward. Naar wordt vermeed zal Brland die de opdracht kreeg een nieuw kabinet te formeeren deze taak van de hand wijzen. In dat geval zou de vroegere premier Herriot (s.d.) weer een kans krijgen. Painlevé heeft nog het wetsontwerp in gediend, waarbij de regeering gemachtigd wordt, met de Bank van Frankrijk een nieuw contract aan te gaan, waarbij de limiet van de voorschotten van de bank aan den staat met 1500 millioen francs wordt verhoogd. Dit wetsontwerp is door beide Kamers aangenomen. De Franschen in Syrië. Reuter meldt uit Damaskus, dat op 18 November een Fransche troepenafdeeling ter sterkte van 500 man ten Oosten van de stad nabij Wlecha op een bende onder Hassan Kharrat is gestuit. De vijand tel de 700 man. Er ontstond een gevecht, waarbij Hassan Kharrat gewond werd; 30 der zijnen werden gedood en 40 ge wond. De verliezen aan Fransche zijde zijn licht. Naar verluidt, zijn de ver wondingen van den hoofdman van dien aard, dat hij zich niet kan bewegen, zoo dat men verwacht, hem spoedig te kunnen gevangen nemen. Te Damaskus blijft de toestand rustig. Volgens berichten uit Beiroet, is op 19 November een verkenningskolonne van 60 man onder een Fransch officier in een hinderlaag gevallen ten Noorden van Rasjava. Slechts 15 hebben er het leven f gebracht, omtrent het lot van den offi cier verkeert men in het onzekere. Belga bericht nog een succes der Fran schen: De opstandelingen die een aanval aan de kant van Hezbaega hadden ge tracht te doen, zijn met groote vérliezen afgeslagen. Merdjeroem is ontruimd door de Droezen. Tyr en Sdon zijn nooit bedreigd geweest. Bezuinigingen op de Belgische begrootiing. De Ministerraad heeft Maandag, naar de „N. R. Crt." meldt, besloten de out- werp-begrooting te verminderen met 50 millioen voor de gewone uitgaven (deze beloopen, ongerekend den dienst van de schulden, 2000 millioen) en met 100 mil lioen voor de buitengewone, de z.g. kapi taalsuitgaven. Intusscnen heeft men nog niet uitgemaakt hoe de 50 millioen voor maakte hem ongerust. Carlotta was beter en weer in dienst. Gelukkig voor Sidney waren zij geschei den gedurende de drie maanden, welke zij in de operatiekamer dienst moest doen. Want Carlotta was nu niet alleen jaloersch Zij gevoelde zich miskend en genegeerd. Het verteerde haar als een koorts. Sidney was eenvoudig en tamelijk naïf. Doch eindelijk begreep ze het en deed ze geen pogingen tot toenadering meer. Zij spraken als de dienst hen nu en dan met elkaar in aanraking bracht, anders niet. Sidney had de verhalen in de anaestheti- seerkamer omtrent de medicijnen als on aannemelijk verworpen. Doch Carlotta vermoedde geen enga gement. Haar theorie was altijd geweest, dat Wilson niet licht tot vrouw-en zou be sluiten, dat hij, tot op zekere hoogte er toe gedwongen zou moeten worden. De een of andere handige vrouw zou te eeni- ger tijd met hem trouwen en niemand zou dan meer verbaasd zijn dan hijzelf. Ze dacht alleen maar, dat Sidney haar eigen taktiek volgde, maar met andere wapens. Zoo ontwierp zij het plan van aanval, onbewust van het feit dat de slag reeds voor het eerste schot verloren was. Haar methode was eenvoudig genoeg. Ze pruilde niet meer, glimlachte tegen Max en deed geen stappen tot toenadering, welke tot hervatting van hun betrekkingen zouden kunnen leidien. Eerst ergerde hem dit, doch later gevoelde hij de beleedi- ging. Een vrouw op te geven was onder bepaalde omstandigheden te rechtvaardi gen. Doch te breken met een vrouw zon de gewone uitgaven over de verschillende departementen verdeeld moeten worden. Geen vermindering van den Britschen vlcotbouw' Dc Eerste Lord van de Engelsche Admiraliteit heeft in het Lagerhuis ver klaard dat geen vermindering van den vioolbouw in verband met de bezuiniging wordt overwogen. Scheepsramp in de Brazil'aansche wateren. Door een ontploffing aan boord van een sleepboot te R o de Janeiro zijn 17 schen omgekomen. Een vadermoordenaar. Havas meldt uit Donaueschingen Maandagochtend heeft de zoon van den oud-luitenant Henmig zijn vader doodge- geschoten en een 27-jarige secretaresse door een schot in het hoofd doodelijk gewond. Hehi gij heb dan ook altijd Akker's Kloosterbalsem in huis, want snelle hulp is dubbele hulp als zij zich bezeeren. Koop vandaag 'n pot UIT DE PERS. De verliefde jongeling. De „N. R. Crt." schrijft: De heer Marchant is verliefd, hopeloos verliefd. Ofschoon de jonge dame, om wier hand hij dingt, hem heeft teruggewe zen, houdt hij hardnekkig vol, en hij heeft gelijk, want het komt meer voor, dat de aanhouder wint en het derde aanzoek ten slotte wordt aangenomen. Dies hoeft de heer Marchant Zaterdagavond aan haar, naar wie hij zoo inn'g verlangt, eene sere nade gebracht, en de kranten van Zon dagochtend bevatten het 'lijstje van de ge schenken, die de heer Marchant bereid is, aan de voeten zijner uitverkorene ne der te leggen, zoo zij eindelijk het ja woord wil spreken. De vergadering van vrijzinnig democra ten, waarin Mr. Marchant het woord voerde, juichte 'hem toe, alsof hij reeds bru'degom was, en zij zelve als bruids joffer fungeerde. Maar het is nog niet tot een engagement gekomen, en het lijkt voorshands ook nog twijfelachtig of even tueel Monseigneur aan eene huwelijks verbintenis den kerkelijken zegen zou wil len verstrekken. Het blad betoogt, dat de heer Mar chant bij het opstellen van zijn program heeft vergeten dat de. R.-K. Staatspartij geen democratische partij is, en besluit als volgt Er is, om het met Mr. Marchant in koopmanstermen te zeggen, voor eendoor de vrijzinnig democraten geprasentcerdem wissel vooralsnog geen fonds. Zulk een wissel behoeft, meenen wij, niet te wor den geaccepteerd. Daarom voorzien wij, dat Mr. Marchant nog voorloopig in de rol van den verliefden jongeling zal moe ten blijven. De jonkvrouwe heeft de sere nade gehoord, zij is er misschien door geflatteerd doch zal ten slotte, verwach ten wij, van haar balkon den hunkerenden bard trakleeren op een badje koud water. Hij zal het zich zelf hebben te wijten. Hij weet toch ook wel, dat de Roomse he kerk het gemengde huwelijk niet duldt. De R. K. Pers over het Program-Marchant- In het „Centrum" (r.-k.) lezen wij: Nog du.del ijker dan die der S.D.A.P., heeft thans ook de leider der vrijzinnig- democraten zich uitgesproken voor samen werking met de katnol ieken. To t in bizon - derheden heeft hij daartoe zelfs een pro gram uitgewerkt. En op dat program komt o.a. voor: Handhaving van het gezant schap bij den Pauselijken Stoel. Handhaving dus van den begroofings- post, tot schrapping waarvan èn vrijzinnig- democraten èn sociaal-democraten nog maar weinige dagen geleden eenparig hun ne medewerking verleenden! Het is wel een snelle wisseling van standpunt. En karakteriseerend voor het Kamervotum van 11 November. Onnoodig te zeggen, dat naar onze overtuiging de e.sch van het gezantschap ook in een „democratisch program" vol komen op zijn plaats is. Maar wij zouden er tevens den nadruk op leggen, dat het hier een zaak betreft, waarmee geen politiek spel te spelen is, maar die men heeft te waardeeren en te aanvaarden om zichzelf, als een zaak van hooge# beteeken is en algemeen belang. De „Residentiebode" (r.-k.) schrijft onder het opschrift: Vertooning: Evenals Albarda heeft ook Mar chant reeds zijn program vastgesteld. En Vliegen heeft zich reeds gehaast, op een vergadering te Heerlen, adhaesie aan dat program te betuigenhij kon het program van Marchant „in hoofdzaak geheel on derschrijven". Het program is dus reeds klaar, de Ka tholieken hebben maar ja en amen te zeggen Waartoe die mise-en-scène eigenlijk dient, is niet wel te begrijpen. Zouden deze heeren meenen, door het vooruitzcl- ten van 'hun program, de Katholieken te verlokken? Het schijnt zoo. Maar dan zullen ze zich erg vergissen. Al die be langetjes komen pas op de tweede plaats. Plet groote begmsel gaat voor. En de Ka tholieken voelen heel goed, dat het beginsel niet naar Socialisten en Vrijzinnig-demo craten neigt, maar nog altijd de Coalitie zoekt. Het behoeft dan ook wel geen betoog, dat die twee partijen door zichzelf zoo luidruchtig aan te bieden en huti program naar voren te schuiven, de zaak geen stap verder brengen, ja eer de Katholieken af- keerwg zullen maken. Als er ooit iets zou komen van dergelijke samenwerking, als er dus anders geen oplossing mogelijk is want die samenwerking kaïn slechts als laatste oplossing in aanmerking komen der het haar te laten weten, was tegen de regels van het spel. Bij het vernieuwen van een verband in een eerste klasse kamer raakten zijn vin gers de hare weder aan op dezelfde op zettelijke wijze van een jaar geleden, toen zij de plaats van zuster Simpson in zijn spreekkamer had ingenomen. Haar oogen beloonden hem met hetzelfde smeulende vuur dat ook toen zijn aandacht getrokken had. Ze hield zich dan slechts onverschil lig. Ze speelde haar rol goed. Zijn onver- zadelijke ijdelheid was bevredigd en ge durende eenige dagen schonk hij haar weinig of geen aandacht. Toen deed Carlotta haar tweeden zet. Er was een nieuwe inwonende geneesheer gekomen, die nog leeren moest, dat het een groote stap terug is van ouSste van een medische school jongste in een zie kenhuis te worden. Hij moest de vriende lijke geringschatting van zijn collega's "in de beschermende terechtwijzingen van de zusters nog meemaken. Carlotta alleen behandelde hem met eer bied. Op zijn ronden op haar gebied maak te zij zich druk alsof het geheele medische personeel inspectie hield. Zij vleide en lokte hem en zag tegen hem op. Na eenigen tijd ontdekte Wilson dat aan dit jongmensch veel meer aandacht werd geschonken dan aan hem; dat, waar hij ook kwam, Carlotta en het Lam ergens stonden te praten, waarbij de laatste h^ar altijd met aanbidding aanzag. Haar on verschilligheid had hem slechts geërgerd, doch dat zij zijn plaats door een ander Jiad laten Innemen, kwetste hem. Als hij al leen was in de operatiekamer met hel Lam als assistent, moest deze het ontgel den. Hij klaagde zijn nood aan Carlotta, die hem in de gang, in het gezicht van haar wild, troostte, door haar hand vrien delijk op zijn arm te leggen. Eindelijk liet Wilson zich tot een op merking verleiden. „Om 's Hemels wil, Carlotta", zei hij ongeduldig, „maalt tocüi het hof niet lan ger aan dien stakkerd. Hij kronkelt als een worm als je hem aanziet. „Ik mag hlem gaarne. Hij is door en door eerlijk. Ik acht hem hoog en hij mij". „Het is een dwaze onderneming". „Welke onderneming „Meen je dat ik het niet begrijp?" „Misschien begrijp je het wel. In wer kelijkheid geef ik niet zoo veel om hem, Max. Maar ilt was neerslachtig en hij vroolijkt mij op". Zij trok hem bijna niet meer aan. Maar hij was niet slecht en gevoelde medelijden met haar. ..Hetspijt me. Dus je bent niet boos op me?" „Boos? Neen. Zij richtte haar oogen op de zijne en ditmaal, speelde ze geen tooneel. „Ik wist wel, dat er een einde aan zou komen naLuurlijk. Ik heb een een minnaar verloren. Dat verwachtte i v. Maar ik had een vriend willen behout cn (Wo rd t vervolgd.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1