Onze wedstrijd K" N°. 156 Maandag 16 November i63tö. Ü5È8 Jaargang. tijdens de Sint Nicolaasweken. Daarvoor hebben we een SPREEKWOORDEN WEDSTRIJD samengesteld, waaraan op öe volgende wijze moet worden meegedaan: Voor bezen wedstrijd zijn de volgende prijzen beschikbaar gesteld: FEUILLETON Schrale Huid UROL ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. goesche Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant courant en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. FamiliebericKten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen, 15 cent per regel. Advertewtiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Ook dit jaar zullen we weer onze LEZERS EN ADVERTEERDERS laten SAMENWERKEN om de advertentiën voor de Sint-Nicolaas BIZONDER AANTREKKELIJK te maken. In alle advertentiëD, die voor de Sint Nicolaaa driemaal zijn opgegeven, n.l Woensdag 25 Nov., Vrijdag 27 Nov. en Maandag 30 Nov., plaatsen wij in den linkerhoek een hoofdle ter, b.v. A., B-, C., D., enz. Elke aerie A of B of C enz. vormt tezamen een spreekwoord, waarvan de beginletters van elk woord in de étalage der gel ij kgel etterde annonces is gelegd. De volgorde der woorden wordt aangegeven in de advertentiën door A1, A3, enz. Nemen we b.v. de spreuk De kruik gaat zoo lang te water tot zij breekt, dan ligl in de étalage van adv. A1 een D, in de etalage A2 een K, in de étalage A3 een G. Het aantal adv. met dezelfde hoofdletter, noodig om bet spreekwoord te vormen, zal worden aangegeven. De letter A zou dan 10 woorden aanwijzen en dus ook in 10 advertentiëa voorkomen. Men zoekt dus eerst het aangegeven aantal advertentiën met dezelfde Ietter en in volgorde op en kan daarna de voorletters der woorden in de étalages van diq winkels vinden om de spreekwoorden samen te 6'ellen. een eerste prijs voor de goede oplossing van f 15, tweede f 10,— derde f 5, Winnaar is degene, die de meeste spreekwoorden goed beeft samengesteld. Het bedrag der prijzen moet worden besteed in een der winkels, die hieraan hebben meegedaan, waarvoor aan de winnaars een bon zal worien overhandigd, die aan de zaak waar wordt gekocht, in betaling kan worden gegeven. De bons worden op verzoek gesplitst in bedragen van f 7,50 en f 5, De bons moeten worden gebruikt vóór 6 December. Inzendingen moeten inkomen uiterlijk Dinsdag 1 December in de bus aan het bureau Turfkade 15, met opschrift^Inzending Prijsvraag/'. De uitslag wordt be kend gemaakt Woensdag 2 December. Hoewel de Goesche Courant wel door ieder wordt gelezen, is toch niet iedereen abonné. Teneinde te voorkomen, dat medelezers hieraan geen deel kunnen nemen, stelles we dezen wedstrijd voor iedereen open, maar niet meer dan één inzending uit elk gezin. BUITENLAND- De gezonken Engelsdhe duikboot. De Britsdhe admiraliteit maakt bekend dat da bemanning van de duikboot M 1 uit vier officieren en 64 minderen be stond. Aille beschikbare vaartuigen zijn ijlings naar de plaats gestuurd, waar de M 1 gezonken was en hebben den heelen dag vruchteloos gezocht. Den volgenden morgen is het zoeken hervat, maar men heeft weinig hoop over gehouden, dat men daar nog iets mee zal bereiken. De M 1 was op weg naar Gibraltar en was een zoogenaamde monitor-duikboot gewapend met een kanon van 30 c.M. Oorspronkelijk had zij deel uitgemaakt van de slecht befaamde K.-klasse, die de admiraliteit onlangs besloten heeft op te ruimen. Een R.C.-bericht uit Londen bevestigt dat men de M 1 algemeen als verloren beschouwt. Elke poging om de ligging van de boot te bepalen of eenige verbin ding met haar te krijgen is mislukt. De 62 99 door MARY ROBERTS R1NEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Heb je wel eens gedacht over dat geval van Sidney Page en de medicijnen? Dat zou heel goed mogelijli geweest zijn en net iets voor haar". „Ze heeft natuurlijk het land aan zus ter Page, maar ik kan 't haast niet go looven. Als dat waar is, was het bijna een moord." Er waren twee stemmen, een jonge volle stem met zuidelijken tongval en een andere eenigszins harde stem. Zij werkten terwijl ze spraken. Sidney kon het gerinkel van flesschen en het verplaatsen van een tafel hooren. „Den vorigen herfst was hij dol op haar". ,,©p zuster Page?" vroeg de jongere stem met levendige belangstelling. „Op Carlotta. Dit blijft natuurlijk on der ons. „Natuurlijk." „Ik zag haar op een avond bij hem in zijn automobiel. En in haar vacantia verleden zomer De stemmen begonnen te fluisteren. Sidney stond koud en bleek bij den ste vftootvoogd heeft de volgende boodschap aan de vloot voor den Atlantischen Oceaan laten seinen: De bevelvoerende admiraal moet aan de vloot voor den Atlantischen Ooeaan tot zijn leedwezen mededeelen dat de duikboot M 1 met heel haar be manning bij oefeningen in het kanaal ge bleven is. De toestahd in China. De toestand in China is nog steeds zeer ernstig. Blijkens een bericht in de „Evening News" heeft de Japansche re- geering het besluit genomen om in. verband met de onrustbarende tijdingen uit Peking, maatregelen te nemen tot be scherming van leven en eigendom der Ja panners in China. De troepen van Tsjang rukken uit drie richtingen op Peking aan. Die van zijn tegenstander Feng zijn uit Peking te ruggetrokken. De troepen uit Mantsjoe- rije hebben blijkens een telegram van den aanvoerder der strijdkrachten van Tsjang bij Szoetsjou bijna 2000 man verloren in zware gevechten om Szoetsjou, Jinsjen en Koetsjen. De verliezen van den vijand worden geschat op 2 brigades. rilisator en had moeite zich staande te houden. Dat was het dus. Geen wonder, dat Carlotta haar haatte. En die fluiste rende stemmen, Wat zeiden ze nu? Hoe afschuwelijk was het leven en hoe hate lijk de menschen. Moest er dan achter alles iets Ieelijks schuilen? Tot nu toe had zij het leven alleen gezien, doch nu voelde zij zijn heeten adem op haar wan gen. Zij herstelde zich onmiddellijk en ging koel en kalm voort met haar werk met ijskoude handen en half gesloten oogen. Op een zekere physieke walging volgde woede, blinde woede om de beleedigkig van haar trots. Hij was verliefd ge weest op Carlotta en had genoeg van haar gekregen. Hij bood haar zijn opgewarmde emoties aan. Zij herinnerde zich de bitter heid van haar schorsing en de vermoede lijke oorzaak daarvan. Max hadtoen par tij gekozen voor haar. Hij had er weï reden voor, indien hij de waarheid ver moedde. Gedurende een enkel oogenblik zag zij Wilson zooals hij werkelijk was, zelf zuchtig en toegeeflijk voor zichzelf, een weinig te zorgvuldig gekleed, eenigszins doch altijd welberekend, gewaagd in woord en blik en genotzuchtig. Zij hield de hand voor de oogen. De stemmen in de kamer er inaast waren weer luider geworden. „Het genie heeft privileges natuurlijk," zei de andere stem. „Hij is een groot chirurg. Morgen doet hij de Edwardes-operatie weer. Ik ben blij, dat ik er bij ben," van Handen en Gelaat Doos30-60-90cfc Het telegram van den Mantsjoerschen aanvoerder voegt er nog aan toe: Wij heb ben tot wij nadere instructies zullen hebben ontvangen verdedigende stel lingen betrokken. (Szoetsjou ligt aan de spoorlijn van Nanking naar Tslnanfoe, ongeveer hal verwege. Red.) De ontruiming van Keulen. De gezanlenraad heeft besloten, dat de Keuische zone 1 December ontruimd zal worden en heeft ver/achtende maat regelen voor de bezetting van het Rijn land vastgesteld. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Loterijwet: J. D. E., C. v. N. en G. v. O. te Goes, L. W. W. te 's Gra venpolder, C. v. I. te 's Heer Arends- kerke, W. v. L. te 's Heer Abtskerke, (bestuur Commissie voor. verloting van paarden, vee enz.), ieder tot twee gelid- boeten van f 10 sub. 10 dagen hechtenis. Door M. d. D. te Hoedekens kerke is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van het Kantongerecht Goes waar bij zij wegens Overtreding Warenwet (melk verkoopen ondeugdelijk van samen stelling) tot f 100 sub. 1 maand hechtenis. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zitting van 13 Nov. 1925. De volgende vonnissen werden uitge sproken Overtreding Leerplichtwet (het doen plukken van bessen door leerplichtige kin deren): A. S., 37 jaar, werkman te Ka- pelle, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter te Goes, wijziging der straf in f5 sub 5 dagen hechtenis. Het doen verrichten van arbeid door een paard dat een ziekelijke wond bad: J. P., 57 jaar, koopman te Oudelande, vernietiging van het vonnis van den .Kan tonrechter te Middelburg f 25 sub. 25 dagen hechtenis. Uitspraak Hooge Raad, inzake A. C. v. d. R. te Goes, requirant tegen een von nis van de Arrondissements Rechtbank te Middelburg (overtreding Artsenijbereid- ikiunstwet). Het bestreden vonnis is ver nietigd alleen wat de qualificatie betreft, Overigens 'het beroep verworpen. Politierechter te Middelburg. Zitting van 13 Nov. 1925. De volgende zaken werden behandeld: J. C. S., 25 jaar, schipper te Ier- seke, werd beklaagd dat bij op 3 Oct. 1925 te Ierseke Jacobus Mieras heeft mishandeld door hem opzettelijk tegen zijn hoofd te slaan of te stompen. Eisch f 10 b. of 10 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 b. of 10 dagen hechtenis. H. B., 50 jaar, landbouwer te Baar land, werd ten laste gelegd dat de be klaagde op 22 September 1925 te Baar- knd Willem Langemaire heeft geslagen en geschopt. Eisch f20 b. of 20 dagen hechtenis. Uitspraak f20 b. of 20 dagen hechtenis. De zaak-Muijlwijk. Bij de behandeling voor de 4e Kamer der rechtbank te Amsterdam van de zaak- Muijlwijk heeft de sub-officier van Ju stitie mr. Reilingh. zijn repliek gedaan. Hij is tot geen andere conclusie geko men en handhaafde zijn in eerste instan tie gedanen eisch' van 20 jaar gev. straf. De officier van justitie deelde nog me de, dat de in den laatsten anoniemen brief genoemde personen Oosterhu s en v. d. Heuvel le Utrecht niets met de zaak- Muijlwijk uitstaande hebben. Beide per sonen zijn te goeder na.am en faam be kend. Daarna dupliceerde mr. Levy. Plteiler concludeerde tot algeheel© vrij spraak. De uitspraak werd bepaald op 28 dezer. Sidney hield de hand nog voor de oogen. Een groot chirurg was hij; in zijn hand hield hij den sleutel tot leven en dood. Misschien had hij nooit werkelijk van Carlotta gehoudenze had zich misschien aan hem opgedrongen. Hij was een gemak kelijke prooi voor een sluwe vrouw. Zij trachtte zuch zijn beeld voor den geest te halen. Maar er gebeurde iets vreemds. Zij kon zich hem niet voorstellen. In plaats er van, kwam er een helder duidelijk beeld van K. Le Moyne in de gang van het klei ne huis, terwijl hij zijn lange arm uitstrekte naar den gasbrander boven zijn hoofd en naar haar boven aan de trap opkeek. HOOFDSTUK XXII. De twijfel. „Sidney, ik vraag je mij te trouwen „Dat weet ik. Ik vraag je iets anders, Max". „Ik heb haar nooit lief gehad.' Hij sprak gemelijk. Hij had de auto mobiel dicht bij een wal stil laten staan en zij zaten in de schaduw op het gras. Het was den Zondagmiddag na Sidney s ervaringen in de operatiekamer. „Zij is met je uit geweest, nietwaar Max?" „Een paar maai Zij scheen geen vrien den te hebben. Ik had met haar te doen." „Was dat allies?" „Beslist. Goede hemel, je onderwerpt me de Itaatste tien minuten aan een for meel verhoor." „Ais mijn vader leefde, of mijn moeder, zou een van hen dit voor mij gedaan heb BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. De uitgever C. Blouimendaal, 's Gra- ven'hage, zond ons „Een bewogen Leven", vrij naar 'het Engelsch van. Mrs. Henry Wood. Dit boek verhaalt de geschiedenis van een meisje Anna Hereford, vanaf haar prille jeugd, tot het huwelijk. Zij maakt als klein meisje bij haar tante Selina een vreeselijk drama mee; een jomgmensch Phi lip King, wordt in den tuin doodgeschoten* De dader is George Heneage; hij vlucht, maar de man van tante Selina, mijnheel Barley, welke ook verdacht wordt, zweert een duren eed George aan de justitie te zullen overleveren. Na dit voorspel zien we Anna s schoolmeisje, eerst in Engeland, daarna in Frankrijk, ze wordt vervolgen^ gouvernante en juffrouw van gezelschap. In deze laatste functie komt ze ten huize van de familie Chandos, waar zij liefde opvat voor Harry Chandos. Ten huize Chandos heerscht een be klemmende geheimzinnigheid. Er verdwij nen brieven, het spookt erDit spook blijkt ten slo.tte niemand anders te zijn dan George Hneage, een broer van Harry George Heneage, ©en broer van Harry C'hando sGeorge wordt verteerd van vrees brengt hier ten slotte uitkomst. Anna en Harry worden een paar, zoo dat dit bewogen leven en dit interessante en spannende boek, op blijde wijze eindigt. De Erven J. Bijleveld, Utrecht, stuur de ons „Het Wonderland der Techniek, een boek van uitvindingen en ontdekkingen door Hans Dominik (vertaald en bewerkt door Ir. G. Th. Heikems). Een prachtwerk voor jong en oud; do wijze van bespreking der onderwerpen is zoodanig, dat zij gemakkelijk te begrijpen is en zich zeer vlot laat lezen. Het boek is rijk geïllustreerd. Over 't algemeen zijn weinigen op de hoogte van de technische wonderen, wel ke onze cultuur opbouwen; door dit boek kan ieder er het een en ander van te weten komen op aangename wijze. Van de verschillende hoofdstukken noe men we: De stoom, De kracht van het wa ter, Langs den electrischen draad, De motor, Stalen-harddravers, Metalen vo gels en stemmen in den aether. Een mooi St. Nikolaas-cadeau voor onze moderne rijpere jeugd, maar ook voor den volwassene! Het Boeren Jaarboek Dit werk, bij Nijgh en van Ditmar's Uitgevers Mij. te Rotterdam verschenen vormt een onmisbaar bezit voor onze boeren. Behalve een kalender en de wetens waardigheden welke men daarin pleegt te vinden, bevat het boek een lijst van offi- cieele personen en instellingen op land bouwgebied en tal van bijdragen van auto riteiten op land- en tuinbouwgebied. Uit den rijken inhoud noemen we: Nieu we vindingen op landbouwgebied, door prof. M. F. Visser, Electriciteit op de Boerderij, door Ir. J. G. Machwirth, De huidige toestand van het Coöp. wezen in Nederland door E. Schmülliug, Nederland als Polderland, door Ir. G. J. v. d. Broek en Emigratiemogelijkheden door Jhr. J. C. C. Sandberg. De illustraties, waarvan het boek rijk voorzien is, zijn fraai, vooral de lucht foto's der K. L. M. Een interessant boek voor de boeren, waarmee menige lange winteravond bekort kan worden. BINNENLAND. Een zonderling salariakwe stie. Ter toelichting van een te Bergen op Zoom loopend verhaal, volgens hetwelk de directeur der Avomdnijverheidsschool een deel van het genoten salaris moest terugbetalen, meldt de „Avondster" het Deze ambtenaar had vóór 5 jaar een traktement van f 1800,hetwelk in 1920 bij raadsbesluit werd verhoogd tot f2500,Dit raadsbesluit werd door Ged. Staten goedgekeurd. Door den gemeente-secretaris werd echter vergeten de noodige formaliteiten te verrichten met het betreffende De partement om dit nieuwe salaris te bevestigen. Men spreekt zelfs, dat het betreffende departement de verhooging met goedkeurde, maar die niet-goedkeu ring door het Departement werd niet be kend bij de personen die het weten moesten. Nu komt men bij het nazien van allerlei op dit Departement op de hoogte, dat die ambtenaar gedurende' 5 jaar f700,per jaar te veel genoot. ben. 't Spijt me, dat ik bet moet doen. Verscheidene dagen heb ik me ellendig gevoeld." Het was de eerste aanmoediging, wel ke zij hem gegeven had. Haar ontoeschie- telijkheid was geen coquetterie. Haar ver trouwen in hem had een schok gehad! en herleefde slechts langzaam. „Je bent heel, heel lief, Sidney. Ik vraag me af, of je wel weet wat je voor mij beteekent." „Je beteekent ook heel veel voor mij zei ze openhartig, „tot enkele dagen gele den. Ik dacht dat je de grootste man was, dien ik ooit gekend heb, en de beste. En toen ik geloof dat ik beter doe met je te vertellen wat ik gehoord heb. Ik heb niet opzettelijk geluisterd. Ik hoor de het toevallig." Hij luisterde geduldig naar wat zij te vertellen had. Hij vreesde niet de praatjes in het hospitaal, doch Carlotta, maar zijn vrees verliet hem geleidelijk. In den regel kon men er op rekenen, dat een vrouw zweeg uit eigenbelang. Maar met Carlotta was het anders. Die vervloekte meid! Ze had toch van begin af gewe ten, dat het niet ernstig gemeend was, hij had nooit iets anders beweerd. Nadat Sidney geëindigd had was er een oogenblik stilte. Toen zei hij: „Je bent geen kind meer Sidney. Je heb dit laatste jaar heel veel geleerd. Een van de dingen die je nu weet, is, dat bijna iedere man relaties met vrouwen heeft voor hij de vrouw vindt, die hij wil trou wen. Als hij haar vindt, hebben de an deren afgedaan zijn ze hem niets meer". „Palmer was erg verliefd op Chris tine en toch „Palmer is een poen". „Je moet niet meenen, dat ik voor waarden stel. Werkelijk niet. Maar als dit zoo voort ging en ik ontdekte latei', dat je dat er iemand anders was, dan zou het mijn dood zijn". „Maar dan heb je me lief!" Er was iets jongensachtig in zijn tri omf, zeCfs in de wijze waarop hij zijn armen naar haar uitstrekte; hij deed alls een kind, dat aan een pak sfciag ontsnapt is. Hij stond op, greep haar bij de handen en zette haar op haar voeten. „Je bemint mij, liefste." „Ik vrees van ja, Max." „Dan ben ik de joue en alleen de joue, als je me hebben wilt", zei hij, haar in zijn armen nemende. Hij was luidruchtig gelukkig. hielid|laai' van zich af teneinde haar weer naar zich toe te kunnen trekken, trok haar hand schoenen uit en kuste fiaar zachte handen. „Ik heb je lief!" riep hij, zijn ge zicht in de warme holte van haar hals be gravende. Sidney gloeide onder zijn liefkooziin- gen schrok een weinig van zijn harts tocht; zij schaamde zich bijna. „Zeg eens dat je me een beetje hef- hebt. Zeg het." „Ik heb je lief", zei Sidney me cl vuurrood gezicht. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1