FgCt*C. den Hollander ieerencostuums naar Maat Centraal Kleeding Magazijn Magöalenastraat 7 Speciale aanbieding vanaf f 42 50. Schrale Huid Ruwe Handen geneest men met PUROL. Fa JAC. BALJÉ. GOES Telf. 15. Dhr. M. DEN BOER is niet als reiziger aan onze firma verbonden Dc zaal was goed bezet. Een der bestuursleden dhr. v. d. Feen, dankte den spreker voor zijn belangwekkende en mooie lezing, die door bet publiek met groote belangstelling was aangeboord. Jan van Riemsdijk. Donderdagavond traden in bet Schut tershof op de beer en mevr. van Riems dijk en mej. Schievink. Dhr. van Riemsdijk begon mat Ho)- landsche liedjes, door mevr. op de piano begeleid, vooral het fijne „En toch...." viel zeer in den smaak. Daarna kwam Jan van Riemsdijk in het bekende boenencostuum, gewapend met de (harmonica en kregen we de geestige Vekiwsdhe hoerenliedjes te genieten. Ze werden als van ouds gekruid met humoris tische verhalen, voortreffelijk gezegd en „gespeeld". En welk een aanstekelijken lach van gulle vrooiijkheid heeft deze boeren-dichter-zanger. Van z'n liedjes noemen we dat van de klok, met de mooie begeleiding, dat van de vreemde biggetjes, van de nieuwe koe, van het Koninginnefeest. Verschillende werden keurig op de pi ano* begeleid door mevr. van Riemsdijk, in het kleurig Veluwsch boerinn©-costuum gestoken. Door haar begeleid zong mej. Schie vink met zuivere, heldere stem en gevoe lige voordracht liedjes van mevr. De Wijs Mouton en Clinge Doomibos. Tot slot zong zij ook in boerinne- cO'stuum samen met dhr. van Riems dijk, o.a. Leve de boeren! Er waren helaas maar weinig toehoor ders dhr. van Riemsdijk had het slecht getroffen dat het dezen avond ook We ten sch. Belangen was maar nog zel den heb ben we zóó hardhooren applaudisee ren. Een toegift moest dan ook wel volgen. PROVINCIE-NIEUWS. Kabel Zeeuwsche Scheldestroomen. Dinsdagavond is te Hansweert aange komen het motorschip „Stad Zwolle geladen met de nieuwe telefoonkabels voor de Wester Schelde en het Mastgat, geleverd door de Firma Feiten en Guil- laume te Keulen. Aan boord waren twee einden kabel, n.l. pl.m. 4400 M. voor de Wester Schelde wegende circa 43 ton, en ongeveer 3000 M. voor het Mastgat/wegende circa 25 ton. De twee kabels zijn van verschillende capaciteit en wel die voor de Wester Schelde bevat 7 maal 4 draden voor tele foon, en 6 draden voor telegraaf, terwijl de andere bestaat uit 4 maal 4 draden voor telefoon en 5 draden voor telegraaf. Woensdag en Donderdag werd aan boord alles in gereedheid gebracht voor de ligging, die waarschijnlijk Vrijdag (he den) zal plaats hebben. (M.Crt.) Kruiningen. Bij de Woensdag gehou den stemming voor de verkiezing van 3 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn de drie aftredende leden M. A. Frangoijis, W. Blok en J. Poleij Hz. herkozen. Bij het co keg» van No tabelen der Ned. Flerv. Kerk ontstonden tengevolge van de periodieke aftreding van D. Duin dam en Job. Sinke twee vacatures. Dhr. Job. Sinke werd herkozen. Inplaats van dhr. D. Duindam, die bedankte, werden gekozen de heenen A. J. Lindenbergh en A. Dek Jz. Herstemming moet dus plaat# hebben tusschen de twee genoemde heeren. Waarde» De collecte voor de herden king van het Zilveren Huwelijksfeest van bh M. de Koningin en. Z. K. H. den Prins heeft in deze gemeente opgebracht f68,45. (Belangeloos). Kapelle. Alhier is een comité ge vormd lot het organiiseeren van een bazaar, te houden bij de opening van de nieuw te bouwen bewaarschool. Het comité bestaat uit: Mevrouw Pilaar, Mevrouw Persant Snoep, Mevrouw Kram, Mej. Fossen, de onderwijzeressenMej. Jaca. van Wifll- legen en Anna Hoogstrate, Mej. Maatje en Maria de Groene, Mej. Cata. Staal, dhr. M. de Looze en dhr. J. vanWingen. In het dageÜjksch bestuur werden be noemd: dhr. M. de Looze, voorz.; Mevr. Pilaar, secretaresse en Mevr. Persant- Snoep, penningmeesteres. Medewerking is toegezegd van de Her vormde en Geref. Meisjesvereenigingem alhier. Het doel dezer bazaar is gelden bijeen te verzamelen tot stichting van een doel matig gebouw. Vooral is er groote be hoefte aan passende leermiddelen. Zeker zal het hier niet aan medewer king en belangstelling ontbreken, reeds jaren her is de groote behoefte, vooral in deze gemeente, gevoeld aan bewaar school-onder w ij s Bij de gehouden rondgang voor een Sint Nicolaas-cadeautje voor de school gaande kinderen der Chr. Bewaarschool werd niet minder dan f 62,45 ingeza meld. (Belangeloos). Kloetinge. Donderdagavond kwam de raad dezer gemeente in een openbare ver gadering bijeen. Afwezig met kennisge ving van verhindering de heer W. F. K. Lenshoek. De notulen der vorige vergade ring worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken o.a. van Ged. Sta ten goedkeuring gemeentebegrooïing voor 1926, wijziging begrooting 1925 en een rooilijn-be sluit. Schrijven van den Minis ter van Onderwijs, K. en W. dat aan deze gemeente nog zal worden uitgekeerd een bedrag van f 170,voor belooning van het hoofdschap van het vervoig-onderwijs. Uittreksel uit het Kon. Besluit waaruit blijkt dat het maximum aantal te ver kenen vergunningen voor den verkoop van sterken drank 5 bedraagt. Deze stuk ken worden voor kennisgeving aangenomen. Van het Burgerlijk Armbestuur is in gekomen een aanbeveling voor het benoe men van een lid wegens periodieke aftre ding van dhr, H. M. 'Bruijnzeel, die luidt als volgt: 1. H. M. Bruijnzeel, 2. J. Meeuwse Pzn. Na gehouden stemming blijkt dat met algemeene stemmen is benoemd de heer H. M. Bruijnzeel. Op voorstel van B. en W. wordt be-; sleten het stukje grond voor de begraaf plaats wederom te verhuren aan W. Hoo- gesteger voor f7,50, voor den tijd van 3 jaren, met het recht van jaarlijksche op zegging. Met algemee n© stemmen wordt beslo ten Mej. van de Linde te handhaven voor het geven van onderwijs in de nuttige handwerken voor 1926. Aan d<e orde komt de bespreking over de aanstelling van een gemeentewerkman. De voorz. deelt mede dat Glerum te ken nen heeft gegeven dat hij wensdhit op te houden als gemeentewerkman. Op de begrooting voor 1926 is daarvoor uitge trokken f850,B. en w. meenen dat' er voor een vasten werkman in den zo mer geen werk genoeg is. Ze stellen voor om een werkman te benoemen en wel 8 maanden en 4 maanden met respectieve lijk 4 en 6 dagen in de week te werken. Wanneer voor de zomermaanden f 3, per dag gegeven wordt en voor de winter maanden f2,50, dan kost dit de gemeente f725,62V2Wordt iemand voor een vol jaar benoemd dan kost dit f 951,37V2. De heer Hoogstraate vindt het ver standiger om een vasten arbeider te be noemen, daar toch in Kloetinge wel werk te vinden is. De heer Eversdijk zegt, dat er des zomers beslist geen werk genoeg is. De heer Straub is van dezelfde mee ning als de heer Hoogstraate. Wanneer een goede werkman wordt genomen, die ook putten uit de straat kan lichten, plan ken leggen, paaltjes zetten, kortom alle klein werkzaamheden verricht, die nu door een straatmaker of timmerman ge schieden, dan heeft men wei voldoende werk voor een vasten arbeider. De heer Trimpe is van meening dat men geen werk genoeg zal hebben, daar er in Kloetinge maar weinig straten zijn. De toestanden zijn trouwens ook niet van dien aard dat men beslist een vasten arbeider moet hebben. De heer Straub merkt daartegen op dat men dan maar eens in het Noordeinde moet gaan kijken; daar is de toestand zeer slecht. Na een langdurige bespreking nog, wordt met algemeene stemmen besloten om voor een jaar op proef een arbeider aan te stellen zooals door B. en W. is aangegeven. Van de bewoners (5) van den Willem Zelleweg is een verzoek ingekomen tot plaatsing van een gaslantaarn aan die straat. B. en W. stellen voor om met het gemeentebestuur van Goes overleg te ple gen omtrent gemeenschappelijke verlich ting van den Wille n Zelleweg. De kos ten van aanleg van die lantaarn bedragen f60, - en de verlichting f9, per jaar. Wanneer du de weg gemc.nschapp lijk werd verlicht dan zou he Je gemeen e f35,kosten; de volgende jaren slechts f4,50. De heer Straub merkt op dat on langs een verzoek van de b woners van den 's Gravenpolder schen weg om plaat sing van een lantaarn is afgewezen; het zou tegenover die bewoners onbillijk zijn indien nu in den Wiil.em Zelleweg een lantaarn werd geplaatst. Daar het even wel bij gemeenschappelijke verlichting wei nig kost zal hij zich er n.et legen verzet ten. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aangeno men. Een verzoek van de vereemiging van oudleerlingen om voor net geven van een cursus m land- en tuinbouwkunde te mogen beschikken over een lokaal der open bare lagere school wordt ngewilligd. De begrooting voor 1925 en die voor 1926 worden gewijzigd. De pensioensgrondslag van den ge meente-ontvanger wordt vastgestld op f 800,—. Bij de rondvraag vestigt de heer Evers- dijk de aandacht op den slechten toestand van den overweg aan den Moolweg. De Sinke zegt dat de Heemisseweg langs de aldaar staande huizen ernstige verbe tering behoeft. B. en W. zullen aan beide aandacht schenken. Hierna sluiting. Bij de heden gehouden stemming van vier leden van het kiescollege der Hervormde Gemeente, zijn herkozen de aftredende leden A. Deurwaarder met 50 stemmen, C. G. van Liere met 45 stem men en J. Vreeke met 45 stemmen en ge kozen in de vacature H. Sparenberg, Jac. van Liere met 29 stemmen. Ui'gebrach te stemmen 57. SPORT. Voetbal. Zuidelijk© 3e klasse N.V.B. Zondag a.s. wordt alhier op het ter rein van Goes aan den Polder - chen weg een wedstrijd gespeeld voor de Zuide lijke 3e klasse A N.V.B. en wel tus schen Goes I en Stavast uit Middelburg. UIT DE PERS. D© ministerieel© crisis. Het „Handelsblad" (lib.) ziet de op lossing van de ingetreden crisis in het tot stand komen van een nationaal kabinet: Het zou gelooven wij, nu toch maar verstandiger zijn, als „rechts" wat aan levenskracht nog rest, wat liet aansterken in een vacantie. Van een „democratische" meerderheid, zooals de heeren Albarda en Marchant uit de Juliverkiezingen pogen te construeeren, verwachten wij, althans vooralsnog, niets. Dat de R.-K. Staats partij uit dépit daaraan mee zou doen, is niet aan le nemen. Al heeft dan nu haar leiding geblunderd door zonder vast accoord de regeering te helpen vormen, dat bewijst nog niet, dat zij van inzicht verstoken is. Dat zou zij moeten zijn, om een bondgenootschap aan te gaan, dat de Veraarts zou doen juichen, maar de Kor- tenhorsts en Van Wijnbergens, zoo niet vandaag, dan toch morgen, zou nopen te doen. wat ze thans „St. Michael" zoo kwalijk hebben genomen. Het is onder deze omstandigheden mo gelijk, dat het landsbelang bij de leiders der politieke partijen een woord meespreekt Dat landsbelang gedoogt niet, dat einde- looze crises het werk der gezondmaking van onzen financieelen toestand belemme ren. Dat landsbelang eascht, dat wij niet door binnenland sche twisten en ruzies de gelegenheid, om mede te werken aan de pogingen den vrede, voorzoover daft moge lijk is, te beveiligen, ongebruikt laten. Uit een nadere beschouwing van „Het Vaderland" (lib.) nemen wij heft volgende over: Het zij ons veroorloofd den katholieken een vraag te stellen. En wel deze: Hebt gij hejt den christelijk-historischen gemak kelijk gemaakt hunne stem aan het amen dement-Kersten te onthouden, of hebt gij ook soms het tegendeel gedaan? En dan kan ons antwoord niet anders luiden, dan dat gij het den christelijk-his tori schen niet gemakkelijk hebt gemaakt. Ruys de Beerenbrouck bleef 7 jaar lang premier, niettegenstaande hij meer dan eens zoo goede gelegenheid heeft ge had om zijn plaats voor een protestant te ruimen. En daarnaast verwekten het hou den van het Eucharistisch congres, de op richting van de Katholieke Universiteit, de Canisiusfeesten, kortom het aangrijpen van elke gelegenheid om te toonen: zoo machtig zijn wij, in breede kringen groote bezorgdheid. De vrees voor „verroom- sching van Nederland" werd daardoor zelfs bij velen gewekt, die zich daarover lot nog toe niet bezorgd hadden gemaakt. De „Standaard" (a.r.) koirnt tot de con clude, dat er twee mogelijkheden over blijven. In de eerste plaats een minderheids kabinet, hoe dan ook samengesteld. Wij wijzen op het voorbeeld van het Engelsche mini ster ie-Mac Donald. En in de tweede plaats een zakenkabi net. Wij hebben geen behoefte om over dejze mogelijkheden iets te zeggen. De nrinister.eeJe en poli i?ke crisis u berst moeilijk en hei', was te voorzien van vèrreikende beteeken is. De „Nederlander" (c.h.) zegt over de houding van de Christ.-hist, fractie- In de houding Jer Ch-.-Hi t. school niets nieuws en niets vreemds voor hen kleefde aan de omzetting van het tijdelijk in een vast gezantschap een viLlium origi- nis. Toen in 1915 de bijzondere en tijde lijke missie tot stand kwam, geschiedde dit op grond van eene door dr. Nolens te Rome ingewonnen informatie, dat de paus misschien gelegenheid zou hebben mede te werken tot den wereldvrede, dal het niet onmogelijk was dat in ons land die vrede zou tot stand komen en dat, als men met gezanten wilde spreken, zelf door een gezant moest worden vertegenwoordigd. Niets prejudicïeerde daarbij ten opzichte van een blijvend gezantschap. TJit niets bleek dit zoo duidelijk als uit deze woor den van den leider der R.K. Kamerfrac tie in 1915: „Ik meen ook dat het mis schien voor anderen niet zoo absoluut nood zakelijk ware geweest in zeer breede be schouwingen te treden, alis men voor oogen had gehouden, dat dit onderwerp is van een zeer afgesloten, beperkte en voor be paalden tijd bedoelde strekking." In 1920 kregen wij echter, toen de dis cussies over het al of niet voortduren van het gezantschap (liepen, van dir. Nolens te hooren, dat hel nu geen tijd meer was om over principieels bezwaren te spreken-, daar dit in 1915 bij de ve.st/gi(ng van hel tij deiijk gezantschap had moeten geschieden. AJisof iemand er toen aan gedacht had om met het goedkeuren van een tijdelijke mis sie in oorlogstijd om bovengenoemde rede nen, uit te spreken dat h,ij in beginsel ge stemd had voor een blijvend gezantschap bij den paus! Deze redeneering, met de bedoeling dit laatste gedaan te krijgen, was het vitium origimus, waarvan wij spran ken en dat zidh gisteren gewroken heeft. Het blad eindigt met het uitspreken van de hoop, dat de Kabinetskwestie spoe dig bevredigend zal worden opgelost en het Kabinet, onder leiding van minister Coilijn, nog veel goeds voor ons land tot stand brenge onder samenwerking met of gesteund door de gecoaliseerde partijen. Het „Volk" (s.d.) schetst de positie van de soc. dem. fractie aldus Onze taak in de thans ingetreden minis- ter-krisis, een der ernstigste krriissen die onze staatkundige geschiedenis ooit gekend heeft, is duidelijk. Goed toezien en als 'tmoet krachtig ageeren, opdat er, zoo mogelijk, uitgehaald wordt, wat er in de ge geven omstandigheden ten bate van de nood lijdende volksdeelen uitgehaald kan wor den. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. De Engelsche duikboot M 1 vermist- De Engelsche admiraliteit deelt mee, dat Donderdagochtend vroeg bij oefenin gen de duikboot M 1 gedoken is op on geveer 15 mijlen van Start Point (Devons hire). Sindsdien heeft men niets- meer van het schip gezien. Men doet aLe mogelijke moeite om de ligging van de boot op te sporen en met de bemanning in ge meenschap te komen. De ontwapeningscommissie van den Volkenbond- Uit Genève wordt gemeld: De speciale commissie van den Volkenbond tot on derzoek van het ontwapeniingsvraagstuk komt een paar dagen voor de opening van de December-zitting van den Raad te Genève bijeen, waarschijnlijk op 4 De cember. België wordt in de commissie vertegen woordigd door de Brouckère en Frank rijk door Paul Boncour. Men zegt, dat de Fransche regeering een ontwapenings plan bij de commissie zal inddienen. Een ernstig spoorweg-ongeluk. Naar Reuter uit Trelon (New-Yersey) meldt, is de sneltrein uit het Westen naar New-York tijdens mist bij Plaisboro op een trein uit het Zuiden gereden, die eveneens voor New-York bestemd was. Beide treinen, reden, de eene met een snelheid van 16, de andere met een van 80 K.M. per uur. Van den trein uit het Zuiden werden de beide achterste wagens in elkaar gedrukt. Uit den wrakhoop heelt men reeds elf lijken te voorschijn ge bracht en 25 zwaar gewonden, terwijl men kan zien, dat er nog meer lichamen on der liggen. Uit een Pullmancar zijn van de 19 passagiers er eenige gedood en de overigen gewond. De kabinetscrisis. DEN HAAG. (Bellmfante). Wij ver nemen dal de verklaring Dinsdagavond door den heer Nolens in de Tweede Ka mer afgelegd te voren in dj R.-K. Ka merclub besproken en goedgekeurd is. Tegen hedenmiddag half drie was een ministerraad belegd. De ontslagaanvrage van de vier tot de R.-K. Staatspartij be boerende m nisters, .s* onder dagteekenimg van 12 Nov. in handen gesteld van den raad van m mri.ers ter fine van conside ratie en advies. Wij meenen te weten dat de verklaring van de vier katholieke ministers, dat zij bij eventueel© aanneming van een amen dement tot schrapping va de post voor hel gezantschap bij den Paus zoude aftre den. reeds zou claieeren van de tijd der kabinetsformatie. Ook de beide niet-ka- tïiokeke groepen der coalitie in de Twee de Kamer zouden daarvan op de hoogte zijn geweest, uiman5 kort voor de behan deling van de begrooting van buitenland- sche zaken. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Ondertrouwd: Marino Bernardus de Miunck 28 j. jm. en AdrLna Maria Zaïn- dee 28 j. jd.Willlein van Fraassen 25 j. jm. en Martina Maria Jobse 21 f. jd. Govert Jacob van der Kidj'l 23 j. jm. te Kattendujke en Jannetje de Kubber 23 j. jd. Gehuwd: Wouter van de Sandt 28 j. jm. en Flendrika Llhabelh Hindriks 27 j. jd.Gerardus Constantinus Jacobus Flips 23 j. jm. te Kruiningen en izabeila Klara Lockefeir 20 j. jd.; Geert Pilon 29 j. jm. te Amsterdam en WiKemina Osse waarde 26 j. jd. WEERBERICHT. Hoogste barometersi and 773.8 te Me mel. Laagste baronie ter;., and 726.1 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 14 de zer: Matige tot zwakke Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind, zwaarbewolkt of betrokken, aanvankelijk lichte sneeuw buien, later wellicht eenige regen. Tempe ratuur om het vriespunt des nachts, over dag lichte dooi. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. ADVERTENTIEN. Zeer fijne Siroop voor Punch Citroeu Punch, Ie kw. p. li. f 3.50 H n 2e - 3,25 1/ H 3e n 1/ - 3.00 II V 4e K 1) - 2.75 Rum Punch le 7' - 3.50 Arac n le JJ II V» V 3.75 Per halve flesch halve prijzen. Wijn-lmpoiteur, Goes. De Notaris E. C. VAN DISSEL t# Goes zal op Donderdag 26 November 1925, des namiddags U/a uur ten herberg© van dhr. K. Meulpolde.- te Kloetinge, voor den heer j. A. Trimpe Burger a contant publiek verknopen onder Kapelle (Eversdijk) I* 22 zware Olmeboomen, metende tot 1.67 M„ wassende op de hofstede „Geerhoek", bewoond door dhr. J. Aarnoutse, onder 's Gravenpolder; II. 14 zeer zware Olmeboomen en 1 Canada, melende tot 2.02 M., was sende op de hofstede „Middel-Zwa- ke", bewoond door Mej. de Wed. Jobs. de Pree; III. 14 zeer zware Olmeboomen aldaar metende tot 2.04 M. IV- 13 zeer zware Olmeboomen aldaar, metende tot 1.83 M.; onder Baarland: V. 17 zeer zware Olmeboomen, metende tot 2.14 M„ wassende op de hof stede „Westdorp", bewoond door dhr. Chr. Huissen onder Kloetinge: VI. 8 zeer zware Olmeboomen en 2 Esschen, metende tot 2.15 M., was sende in den Boomgaard vóór Klap; VIL 42 zeer zware Olmeboomen en 8 zeer zware Esschen, metende tot 1.98 M„ wassende in Abbekinderen op de hofstede „Plantlust", bewoond door dhr. W. P. Beyen. De boomen zijn alle gemerkt. Voorts: DE WISSCHEN te Bieze- linge in den Smokkelhoek en te Kloetinge in de Lange Bruggen, en ZWAAR KAPf- HOUT te 's Gravenpolder aan de Weel en Schenkeldijk en te Kloetinge: A. ach ter Kiap, B. aan het leidingstuk en aan het Kersenboomgaardje em C. in he{ Groote Bosch in Jachtboek,

Goessche Courant | 1925 | | pagina 6