Mijnhardt's Tabletten Kn j\°. 155. Maandag O November I9H5. iISd Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant BïE COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Adverfcentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. De Franschen te Damaskus. Het Fransche bericht over de troebe len in Damaskus schijnt toch eenigsz.ns aan den roosklieurigen kant te zijn ge weest. Althans de foto's in het Engelsche blad de „Times" toonen aan dat de stad ernstig geleden heeft onder het Fransche bombardement. Het paleis is gedeeltelijk verwoest en ook de bazaar-straal en een marktplein. In het paleis was een Mo- 'iiamedaansch museum gevestigd. Uit Engelsche bron welke op hun beurt door de Franschen onzuiver wordt genoemd wordt gemeld dat de toestand rond Damaskus een ernstig karakter heeft aangenomen. De opstandelingen die de spoorwegverbinding tusschen Haifa, aan den voet van den KarméL, en Damaskus hebben afgesneden, hebben een aanval op Deraa gedaan, dat gevallen is. Een leider van de opstandelingen heeft zich tot militairen gouverneur met een voor- ioopïge regeering uitgeroepen. Op alle telegrammen wordt sterke oensuur ge oefend. Vrijdag is het den Franschen gelukt Damaskus te redden voor een aanval van 1500 rebellen, die in de wijk Mei dan wa ren verzameld^. Mohamedaansche leiders vernamen, dat de vijand van plan was langs dezen weg de hoofdstad binnen te dringen; zij vreesden een bombardement, gingen de opstandelingen tegemoet en wisten hen te bewegen zich terug te trek ken, daar, in geval' van beschieting der stad, de burgers evenzeer zouden lijden als de opstandelingen. De Franschen ver namen terstond waar de rebellen zich op hielden en deden bij verrassing een bom aanval' uit de lucht. Vervolgens greep de infanterie in en doodde zestig man. Te Beiroet zijn 2000 man (troepen aan land gezet, er worden er nog 4000 verwacht, zoodat er dan voor de pacificatie van het geheele gebied een leger van 32.000 man aanwezig zal) zijn. De financieele plannen in Frankrijk. Painlevé heeft omtrent zijn financieele plannen meegedeeld, dat de Bransche re- geering voornemens is de noodige offers te vragen door middel van een buitenge wone nationale bijdrage. Deze belasting zal drukken op alle burgers in verhou ding van hun vermogen en alle catego rieën van waarden zullen er de last van dragen. De regeering is van meen'ng, dat deze belasting per jaar 5955 millioen zal opbrengen, hetgeen het mogelijk zal maken, binnen op zijn hoogst 14 jaar het geheele vlottende deel van de openbare schuld, t.w. 67 milliard, te delgen. Bovendien zou er een buitengewone be lasting op alle roerende en onroerende goederen worden ingesteld, dis zou kun nen worden betaald binnen 14, 3 of 1 jaar, in welke beide laatste gevallen men 59 tloor MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Ik heb eerstdaags eenige mooie geval len. Ik zal niets verzoeken natuurlijk, maar ais U het schikken kunt, zou het een mooie oefening voor juffrouw Page zijn". Zuster Gregg ging verder. Zij wist nu dat Dr. Wilson Sidlney Page bij de eerst volgende operatie verwachtte. De andere dokters waren niét zoo veeleis chend. Het zou haar aangenaam geweest zijn, indien het geheele medische personeel oud' en bedaard geweest was, zooals Dr. O' Hara en de oudere Wilson. Die jonge mannen brachten alles in. de war. Zij zuchtte toen ze verder ging. Er was zooveel dat niet goed ging. De boter was slecht gewees't zij moest er de directrice over spreken. De sterilisator in de operatiekamer was niet in orde; dat beteekende onaangenaamheden met den eersten machinist. Er werd te veel aan gevraagd dat beteekende dat zij de za len langs moest gaan en d© hoofdverpleeg sters aan het verstand moest brengen, dat potlooden, verbandgaas, hechtpleister en veiligheidsspelden geld kostten. Het was bizonder moeilijk Sidney juist een korting van 15 resp. 25 pet. zou krijgen. Er bestaat een sterke oppositie tegen deze plannen. Amerikaansch nieuws. Uit de „Daily News", een geïllustreerd dagblad in New-York mei een oplaag van ruim een millioen exemplaren, zijn uit één enkel nummer nummer, de volgen de kopjes ontleend: Schiet op bruid en haar Moeder, Moe der sterft. Meisje van vier jaar stikt in een zuurtje. Razzia van de politie in dertig Broad way Clubs. Dronken automobilist krijgt zestig da gen gevangenisstraf voor het rijden zon der bewijs. Arme farmers-knecht doodgeschoten drie kornuiten worden als verdacht aan gehouden. Drie jongens ontkennen geweldpleging op jong meisje. Dief ontvangt 65.000 dollar voor terug gegeven juweelen. Schip, groot 2916 ton, door kustwacht buitgemaakt. Inhoud 5000 kisten metster- ken drank. Operette-ster stelt gehuwden en Idefti- tigen man aan de kaak, dien zij met haar automobiel heeft weten te verlokken. Politieagent wordt beschuldigd dame in auto aangevallen te hebben. En tusschen al) deze schoone kopjes in even groote letters het volgende kopje: „President Cooliidge geeft toe dat een misdadigheids-golf over de Vereenigde Staten gekomen is, en spreekt als zijn oordeel uit, dat niets dan godsdienst die zal kunnen bestrijden." Wolven in Rusland. Centraal Rusland heeft opnieuw te lij den van een inval van wilde dieren uit het Noorden: wolven, beren enz. Zelfs in de onmiddellijke nabijheid van Moskou zijn wolven gesignaleerd. De Gezanfenraad en Dultschland. De Fransche bladen sommen de pun ten op van het antwoord aan Duitschland, dat door den Gezantenraad is goedge keuird: afschaffing van oorltogstuig, dat bij verdrag verboden is; wijziging van den generalen staf; demilitarizatie van de po litie; ontwapening van de oostelijke gren zen; afschaffing van de militaire oplei ding in sportvereenigingen. Het Deensche ontwapeningsontwerp uitgesteld* In de Deensche Kamer heeft Ras mussen, de minister van verdediging, mee gedeeld, dat hij voornemens was geweest het ontwapeningsontwerp onverwijld in te dienen. Ter tegemoetkoming aan het stand punt van een deel van het Folketing heeft hij echter besloten de indiening uit te stel len tot tijd en wijle over de ratificatie der verdragen van Locarno een beslissing is gevallen. Een samenzwering tegen de Italiaansche monarchie? Volgens de Epoea is er een samenzwe- Zenuw-75ct. Hoofdnijn-60ct. Maag-75ct. Laxeer 60 Staal 90 Hoest 60 Keelpijn 60 Kiespijn 60 Rheumatiek 75 Galsteen 1.50 Griep Influenza- 75 Nier- 8t Blaas 1 giet. Bloedzuiverende 75 ct. Wormtab]. 80 et. Koorts- 60 ct. Eetlustopwekkende 75 cent Pijnstillende 75 cent VerkoudheidsöOcent Op de verpakking staat de naam Mijnhardt Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten nu te verplaatsen. Carlotta Harrisson was niet in dienst, ze was ziek. Een maand lang had ze gesukkeld en nu lag ze met verhooging te bed. Toen bet Hoofd naar Sidney's afdeeling ging, speelde haar be drijvige geest met de zusters als met de stukken op een schaakbord. Sidney kwam dien middag in de opera tiekamer. Haar blauwe uniform en muts verwisselde zij voor de afschuwelijke ope ratiemantel, een lange witte mantel met korte mouwen, een muts, welke al haar haar bedekte en die grijsachtig geworden was d oor het vele steriliseeren. Doch het leelijke costuum scheen haar schoonheid beter te doen uitkomen, zooals het kleed van een non soms de zachtaardige heilig heid van een nonnengezicht doet uitkomen. De betrekkingen tusschen Sidney en Max hadden het punt bereikt, dat in alle betrekkingen tusschen mannen en vrou wen voorkomt, zij konden niet voor- en niet achteruit en het kon niet blijven zoo als het was. Deze toestand duurde reeds drie maanden. Het verbitterden den man. Zooais de zaken stonden, kon Wilson niets doen. De verhouding tot Carlotta was gespannen en onaangenaam gewor den. Hij gevoelde, dat zij gereed was om fclken zet, dien hij deed, te verijdelen. Hij wildb niet terug en hij kon niet vooruit. Indien Sidney er niets van begreep hield zij het f linie voor zich. 's Avonds in haar kleine kamer, de deur zorgvuldig op slot, trachtte ze het te doorgronden. Ze had een paar schatten, die ze nu en dan eens bekeek, een gedroogde bloem van de kerst rozen, een etiket, dat bij speelsch op den rug van haar hand had geplakt op ring ontdekt, die ten doel had de Italiaan sche monarchie omver te werpen en de republiek uit te roepen. Het blad zegt, dat de minister van binnonlandsche zaken tal van brieven bezit, waaruit zou blijken, dat ook de inmenging van een buitenlandsche mogendheid in dit oompiot niet kan wor den uitgesloten. Aansjjag op Mussolini. Op Mussolini heeft dezer dagen een aanslag plaats gehad, waaraan de Itali aansche staatsman ongedeerd ontkwam. Echter heeft dit muisje nog een staartje gehad. Nadat te Triest de tijding was bekend geworden van de aanslag op Mussolino drongen daar ongeveer 120 fascisten het redactiegebouw binnen van een Sloveensch blad, en vernielden het gebouw. Toen men van het gebeurde kennis kreeg in Laibach, stroomde daar een Sloveensche menigte samen voor het Italiaansche consulaat en ging zich te buiten aan scheldwoorden tegen het fascisme en tegen Mussoüno. Schandelijke censuur in Rusland. Larin, die onlangs in de Prawda, met kennelijke ontevredenheid inededeeLmg deed van eenige conclusies der commissie belast met de censuur over toomeelstukken in Sowjet Rusland, gaat thans voort met te wijzen op de schromelijke overdrijving, waaraan de sowjet-censuur zich bij herha ling schuldig maakt. Zoo komt het voor, dat in roinan- en zelfs in dichtwerken over al waar het voorkomt het woord „Gcd geschrapt wordt, zelfs wanneer die een voudig als een verzuchting of een uitroep zondere verdere beteekenis wordt gebruikt. UIT DE PERS. Een felle critiek op het NederlandschBelgisch verdrag. Prof. dr. H. T. Colenbrander, schrijft in „De Gids" over het Nederlandsch Belgisch verdrag, van welk artikel hier het slot moge worden overgenomen. Kenmerkend is verder het geheele ka naal AntwerpenMoerdijk. Enkele plaat sen in Noord-Brabant mogen er mede ge baat zijn, voor Nederland als geheel le vert het niets dan nadeel op. In welke mate Antwerpen reeds thans het Rijnver- keer afleidt, leert de statistiek der scheep vaartbeweging door het kanaal van Hains- een middag na afloop van de operaties en waarop stond te lezen: ,,R., eenmaal en vooral altijd nemen". Er wa9 nog een stuk papier, dat Sid ney veel tijd kostte. Het was een blad, gescheurd uit een orderboek, waarop stond: Sigsbee mag licht voedsel hebben. Rosenfeld moet gemasseerd worden. On deraan was zeer klein geschreven: „Je bent het het mooiste meisje der aarde". Twee redenen hadden Wilson bewogen tot de vraag om Sidney in de operatieka mer te hebben. Hij wilde haar bij zich hebben en hij wilde, dat ze hem in zijn werk zag, het wereld-oude instinct van den man om zich' op zijn best door de vrouw te laten zien. Hij was in uitstekende slemmng den eersten dag van Sidney's opleiding in de operatiekamer. Voor het oogenb'lik ten minste was Carlotta van het tooneel af. Haar sombere oogen bespiedden hem niet meer. Eenmaal keek hij op van zijn werk en zag hij naar Sidney, die in gespannen aandacht toekeek. „Kun je er tegen?" vroeg hij. Zij bloosde onder de oogen, die zich plotseling op haar richtten. „Jawel, Dr. Wilson „Op den eersten dag vallen de meestcn flauw. Soms ligt de grond bezaaid met verpleegsters." Hij zag zuster Gregg uitdagend aan en zij schudde haar hoofd afkeurend, zoo als ze tegen een ondeugende jongen zou doen. Op verschillende manieren slaagde hij er in de aandacht van de operatiekamer telkens op Sidney te vestigen. Hij had er weert. Het zal (hans, gedeeltelijk op kos ten van den vreemden staal dien het kunst matig benadeellen mag, een tweede zuig- pomp van nog veel grooler capaciteit mo gen aanzetten. Volgens par. 3 art. 6 van het verdrag moet het kanaal Antwerpen - -Moerdijk zoo weinig mogelijk sluizen bevatten (het is technisch mogelijk het te bouwen met één sluis) en zoodanig worden aangelegd (eventueel: verbeterd) dat te allen tijde over de geheele lengte drie Rijn schepen van de grootste tonnenmaat (of sleeptreinen) het 'langs elkander kunnen bevaren. Tegen woordig meet het grootste Rijnschip 3582 ton, terwijl! er een van 4000 ton in aanbouw is. Ter vergelijking: het Merwedekanaal is eigenlijk onvoldoende voor de dubbele vaart van Rijnschepen van 2000 ton. Het nieuwe kanaal zal een dwarsprofiel ver krijgen zooals ter wereld nog geen kanaal voor binnenscheepvaart bezit. Het zal su perieur zijn aan den Rijn zei ven: geen drijf ijs, geen bijzonder lage of bijzonder hooge waterstanden, geen stilliggen van sleeptreinen gedurende den nacht. Ter wijl Amsterdam dringend uitziet naar een behoorlijke Rijn verbinding en nog n'et weet of de Nederlandsch© schatkist zich met de kosten belasten zal, is er voor Ant werpen geen nood: voor de Rijmverbinding dezer buitenlandsche haven zal volgens verdrag de Nederlandsch© schatkist open staan. Dit alles is buitensporig, en doet geen gunstige meening opvatten omtrent het beleid dat van Nederlandsche zijde bij de samenstelling van het verdrag heeft voorgezeten. „De regeering heeft gemeend tQgen dit kanaal geen bezwaar te moeten maken", en daarmede mogen wij naar huis. De regeering zegt nog, dat het voor haar de vraag is of het kanaal Antwerpen Moerdijk boven het bestaande kanaal door Zuid-Beveland) de voorkeur verdient. De ze mededeeling is verbijsterend. Niet met het stukje kanaal door Zuid-Beveland, maar met de geheele bestaande verbinding AntwerpenMoerdijk moet het nieuwe kanaal in bruikbaarheid vergeleken wor den. Het spreekt vanzelf, dat de nieuwe weg en wegens de kortheid en wegens de onafhankelijkheid van stormen en getijden superieur is aan de ouden. En wat te denken van een beleid, dat voetstoots millioenen an uitzicht stelt voor een werk van welks nut boven hetgeen het vervangen moet, de regeering zegt nog niet eens overtuigd te wezen? De beschikking over drie provinciën te vragen alsof het haar eigene waren, ligt buiten de zedelijke bevoegdheid der Bel gisctae en ze toe te staan, buiten het zede lijk recht der Nederlandsche regeering. Het gevaar bestaat, dat aanstonds de heer Vandervélde, van de stemming in Ne derland onderricht er in toestemt eenige van de kleinere onredelijkheden, waarvan het verdrag vol is, daaruit weg te nemen. Er zijn er genoeg, waarvan men zich verbazen moet hoe Nederlandsche on derhandelaars ze hebben laten passeerem, maar waaraan België eigenlijk nauwelijks plezier in en bovendien stelde het hem in de gelegenheid haar nu en dan op zijn plagende manier toe te spreken. Sidney doorstond de operatie goed haar zenuwen waren gespannen als koor den en ze was bleek maar onversaagd. Toen de laatste patiënt weggedragen was, hield Max op met plagen. De instrumenten werden nagezien, de verpleegsters waren bezig de kamer op te ruimen; daardoor had hij gelegenheid haar even alleen te spreken. „Ik ben trotsch op je, Sidney; je hebt je gedragen als een krijgsman." „Je hebt het mij moeilijk gemaakt. Een verpleegster kwam naar hem toe hij had nog slechts een oogenblik. „Ik zal een briefje voor je in die bus doen", zei hij vlug. Daarop begon hij zijn handen te borstelen, hetgeen het einde van de dag taak beteekende. De operaties hadden iet laat lm den na middag geduurd. De nachtzus,ters hadden hun plaatsen betrokken, 't Avondgebed was voorbij. De dokters waren bijeen in de rookkamer en bespraken als naar gewoonte, het werk van den dag. Toen Sidney vrij was, ging ze naar de bus om ihet briefje. Het was zeer kort; „Ik moet je iets zeggen, lieve. Je weet wat het is, geloof ik. Ik zie je nooit meer alleen, thuis ook niet. Als je een uur vrij kunt krijgen, neem dan de tram naar het einde van de Division Street Ik zal er om half negen met de automobiel zijn en ik beloofje je, dat je om tien uur weer thuis bent. MaX" gelegen kan zijn. De groote onredelijkheid echter der kunstmatige economische ver sterking van België op kosten van een buitenlandschen staat, zal de heer Van- dervélde niet wegnemen. Het is aan de Nederlandsche Staten-Generaal, dit te doen. Tot een verdrag hoor en er twee, en Nederland mag het verdrag, gelijk het figt, niet aanvaarden. Het -zou daarmede onverantwoordelijk handelen niet alleen te genover zichzelf, maar ook ten opzichte der toekomstige verhouding tot den na- buurstaat. Het effect toich op die verhou ding van dit verdrag, waarmede Neder land altijd zoiu blijven gevoelen „er in te zijn géloopen", zal wegens de financieele regelingen welke het noodzakelijk maakt, maar tevens naar de toekomst verschuift, deplorabel zijn. Onze eigen welvaar bspoilitiek ver binding MaastrichtWaal, verbinding Am sterdamWaal. Twentsohe kanalen, Zui derzee, wegennet zal millioenen vor deren die het hoogst bezwaarlijk zal zijn te vinden. Daar komt België aanhoudend zijn steunpenning opvragen voor zalten die onze welvaart benadeelen; een penning waarop het alleen wettelijk vastgelegd uitzicht, geen zedelijke aanspraak heeft. De tekst waarop het zich beroept zal het meest gevloekte nummer van ons Staats blad wezen, en elke Nederlandsche regee ring zal door de volksstemming gedwongen worden tot beknibbeling van de'Belgische voorstellen en tot beknibbeling op de kos ten van uitvoering. Als het erom te doen was België en Nederland tegen elkaar in het harnas te jagen, kon men niet anders handelen. Koopt men er België's vriendschap voor? Vriendschap is neet te koop; zij kan, tusschen volken, slechts uit wederzijdsche achting groeien. Voor Nederland, zoo het zich dit tractaat laat onttroggelen, zal België de achting hebben verloren. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Cos Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week eindigende 5 Nov. in Nederland uitgesproken 83 faillisse menten tegenover 106 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari bot en met 5 November 1925 3614 faillissementen tegenover 3868 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Onze merkwaardige arbeids w!et. In „De R.-K. Werkgever" lézen wij: „Toen wij in het Voorloopig Verslag over Hoofdstuk X der Staatsbegrooting 1926 in de alinea „Toepassing en Uit voering Arbeidswet 1919" 'lazen: „Naar de meening van andere 'lieden zou dc Ar- beids-inspeotie veel intensiever werk ver richten, indien zij minder op kleinigheden lette, maar meer aandacht schonk aan Niemand was er in het kanboor en dus zag niemand, dat zij het briefje nam. Buiten rommelde zwaar een sleeperswa gen voorbij. In haar hand had zij de ver wezenlijking van wat zij niet eens als hoop had durven beschouwen. Hij, de groote, boog neer tot baar. Dien middag had zij het in zijn oogen gezien; nu was het hier in zijn brief. Het was acht uur op de kantoor klok. Om haar uniform uit te trekken en haar gewone kleeren aan te doen had zij vijf tien minuten noodig; voor de tram ook vijftien. Zij zou zich moeten haasten. Ten slotte ontmoette zij hem toch niet. Zuster Ward well kwam haar in een dei- bovengangen tegen. „Heb je mijn boodschap gekregen V" vroeg ze ongerust. „Welke boodschap?" „Zuster Harrisson wil je gaarne spre ken. Zij is naar een aparte kamer over gebracht." Sidney keek op K.'s kleine horloge. „Moet ze mij vanavond spreken?" „Ze wacht al uren op je al sedert je naar de operatiekamer gegaan bent." Sidney zuchtte, doch zij ging dadelijk naar Carlotta. De dokters begrepen niet wat het meisje scheelde. Men sprak van T. R., hetwelk in het hospitaal typhus restricties beteekende. Doch T. R- slu1 meestal lusteloosheid in en Carlotta was niet lusteloos. Toen Sidney bij baar cv^ai"' lag ze onrustig in haar hoog wit e woelen. Sidney legde haar koele hand op de heete hand van Carlotta. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1