„K" N°. 452. Vrijdag 6 November 1925. Ü2e «laargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON Bij Hoes! of Verkoudheid Thèrmo-Tabletten, Anga-BonbonsL_ ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Adverteoliën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. HET POSTZEGELDOOSJE. Men kent wel die postzegeldoosjes, met al hun apparle vakjes, waarin de postzegels netjes gerangschikt liggen; in het eene vakje die van zóóveel en in het andere die van zóóveel. Het zijn vain die keurig nette doosjes, fraai gevernist of gelakt, ingelegd soms en ook de post zegels maken een netten, helderen indruk, zij het dan ook dat de artistieke waarde ervan vaak maar gering is. Het begint in ons land langzamerhand te gelijken op zoo'n postzegeldoosje. De menschen zijn zoo langzamerhand gerangschikt, ieder in z'n appart vakje en netjes afgescheiden van de rest. Vroeger was er een neutraaL terrein, waarop men elkander kon ontmoeten, waar ruimte was voor onderlinge samenwerking, voor onderlinge waardeering. Hoe langer hoe meer is dit terrein in geperkt. De verschillende tinten onzer bevolking vloeien thans vrijwel alleen nog samen in de concertzaal enop het kerkhof, waar alleen een katholieke en Joodsche afscheiding is. Voor het overige is het het postzegel doosje. Er is een neutrale landbouw-organisa- tie, waarin voor iedereen plaats is. Daar naast wordt opgeridht een. katholieke en een christelijke boerenbond'. Er is een neutrale school, waarop voor iedereen plaats isdaarnaast komen katho lieke, gereformeerde, hervormde en andere scholen. Er is een neutrale vereeniging tot het houden van winterlezingen, waarin voor ieder plaats is; daarnaast komt een chris telijke, een roomsche vereemiging. Er is een neutrale padvindersclub, waarin voor ieder plaats is; daarnaast komt een christelijke of katholieke padi- vjndersclub. Er is een neutrale geitenfokvereenfr- ging....... Wij zouden op deze wijze tot in het oneindige door kunnen gaan, doch willen liever met onze opsomming ophouden, ons verhaal vangt aan eentonig te worden. Er bestaat een spreekwoord: eendracht maakt macht, dat vroeger door velen werd begrepen, gewaardeerd en nageleefd. Dit schijnt fchans te zijn vervangen door het even bekende: verdeel en heersch. Maar er kwam iets nieuws onder de zon: de Radio. Besteedt steeds Uw geld op de juiste manier. Onze Portwijnen z\jn bijzonder fijn van smaak en zeer concurreerend van prijs. Waarom heeft U ze nog niet geproefd Fa. J A. L. G. Witte, Goes. 58 Hoor MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Ik bedoel Sidney en Max Wilson. Hij is giek op haar en omdat zij is wat ze is, zal hij waarschijnlijk zijn geheele lev©n gek op haar blijven, zelfs als hij haar trouwt. Maar hij zal haar niet trouw zijn; ik ken nu het type." K. leunde achterover met een pijnlijken trek in zijn oogen, „Wat kan ik er aan doen?" Niettegenstaande zijn scherpzinnigheid vermoedde hij niet dat Christine deze me thode zou gebruiken om zijn gevoelens voor Sidney te peilen. Misschien wist ze het zelf niet. „Je zoudt haar zelf kunnen trouwen, K." Doch nu beheerschte hij zich zelf weer geheel en noch zijn stem, noch zijn oogen verraadden haar iets. „Op twintig dollar per week. En zon der haar om toestemming te vragen?" Hij begon op ernstigen toon te spreken. „Ik ben niet in staat iemand te trouwen. Zelfs als Sidney mij liefhad, wat natuurlijk niet het geval is „Dus je bent niet van plan tusschenbeide te kojnen Zal je niet verhinderen, dat de En dit werd in den aanvang een neu traal terrein. In hoofdzaak werd muziek den ether ingezonden. Ook door onzen Hilversumschen zen der. De muziek: het esperanto, dat elke po litieke of godsdienstige natie in ons land verstaat. Thans echter schijnt er in Hilversum een streven te bestaan oan de taal der tonen te vervangen door het woord. #En zoodra dit het geval is gaat het in ons landje mis. De muziek is neutraal. Het woord kan zijn politiek of reli gieus getint en daarom is het woord ge vaarlijk. Zoodra er gesproken wordt, moet elk partijtje zorgen er bij te zijn om ook zijn opinie te verkondigen. En toen er te Hilversum werd gespro ken, was het te voorzien dat het sectarisme ook zijn intrede zou doen ten opzichte van den ether. De splijtzwam niet alleen op aarde, maar ook in de lucht. Over den Hilversumschen zender heeft de Prot. Ned. Chr. Radiovereeniging de beschikking op Woensdagavond. Daarnaast krijgt nu de R. K. Radio- Omroep de beschikking over den zender op iederen Dinsdagavond. En bovendien heeft nu de soc. ver eeniging van arbeiders-radio-amateurs (zijn dit nu radio-amateurs of arbeiders-ama teurs of wel beide?) op Zaterdag recht op den zendei*. De R. K. Radio-gids kondigt o.m. reeds missen aan en kerkdiensten (op Zondag), voorts een rede van pater v. d. Geest en een rede van den bekenden r.k. propagandist B. Th. de Wolf. De socialisten trekken van leer met Wibaut en declamaties van gedichten van socialistische en communistische kunste naars. Vermoedelijk zullen nu ook andere re- ligieuse en politieke organisaties den Hil versumschen zender aanvragen. Godsdienstige gezinten zijn er in ons land, Heilsleger, Christian Science, Theo sofie enz. meegerekend, een twintigtal. Politieke partijen het is bij de jong ste verkiezing alweer gebleken een dertig. Te samen vijftig. Dra zal elkeen optrekken onder het motto: Ieder wat van den Hilversumschen radio-stokvisch En men zal in Hilversum wellicht tijd te kort komen. Ongetwijfeld zal het een heel geharre war geven, alvorens is uitgemaakt, wan neer elke aanvrager van den zender ge bruik kan maken en boe lang. Het zal zeer zeker uiterst lastig zijn ieders dag en uur uit elkaar te houden Hetgeen tot ernstige vergissingen aanlei ding zal kunnen geven. Verbeeld U, dat een Katholiek gezin, dat zit te luisteren, per abuis Ter Laan olf Kleerekoper aan de koptelefoon krijgt. Of dat een socia listische vergadering pater Boirromeus te hooren krijgt of een mis. Straat een nieuwe mislukking beleeft? „Ik geloof dat je begrijpt", zei K. heel ernstig, „dat het gemakkelijker zou zijn tusschenbeide te komen, als ik zelf men der belang in Sidney stelde." Christine had dit al weken lang gewe ten of ten minste vermoed. Doch het deed haar pijn als een nieuwe steek in een oude wond. K. sprak het eerst weer na een pauze rn 't gesprek: ,,'t Is natuurlijk hard nu stil te moeten zitten en dingen te zien gebeuren, die men anders zou trachten te verhinde ren". „Ik geloof niet dat jij altijd behoord hebt tot degenen die slechts stil zitten en wachten", zei Christine. „Te eeniger tijd K., als je mij beter kent en meer van me houdt, moet je het mij vertellen^, wil je?" „Er is weinig te vertellen. Ik had een post van vertrouwen. Toen ik ontdekte, dat ik ongeschikt was dien post langer te bekleeden, ging ik heen. Dat is alles." Zijn toon sloot verdere discussie af. Maar Christine keek dien avond dik wijls zoekend en tamelijk treurig naar hem. Zij spraken over boeken, over muziek Christine speelde tamelijk goed, doch eemgszins luidruchtig piano. K. had haar zachte, teedere stuitjes gebracht en was bij haar gebleven tot haar aanslag fijner werd. „Zij speelde een poosje voor hem, ter wijl hij achterover leunde in zijn groote stoel met de hand voor de oogen. Toen hij eindelijk opstond en zijn pet van Volwassenen en Kinderen Ooos 200tabl. 45cent. Ooozen a 60 en 90ctjjpy T Bij Apoth.en Drogisten. (I Inmiddels zullen vermoedelijk vele luis tervinken hun to'estellen instellen op bui- tenlandsche zendstations, waar men vrou we Musica in eere hotudt. En aldus zou het wel eens kunnen blij ken, dat de H. D. O. (Hilversumsche Draadlooze Omroep) met het sectarisme het paard van Troye heeft binnen gehaald. BUITENLAND. Twee zwakke posities. De positie zoowel der Franschen als der Duitsche re geer in g kan momenteel! zwak worden genoemd. De nieuwe regeering van Painlevé, waar uit Cailllaux, den vroegeren minister van financiën verdwenen is, heeft in dï Fran- sche Kamer haar geboorte nauwelijks overleefd. De motie van vertrouwen in de nieuwe regeering werd tenslotte aangenomen, ech ter met een meerderheid van slechts 32 stemmen. De grootste k'lap was, dat de socialisten, op wier medewerking Painlevé meende te kunnen rekenen zich buiten stemming hielden. Ook in Duitsehland staat het regeerlngs- gebouw na het uittreden der Duitsch-na- tionalen op losse schroeven, te meer nu de socialisten hebben verklaard tegen het verdrag van Locarno waar zij vóór zijn te zullen stemmen, teneinde zoo doende nieuwe verkiezingen uit te lokken. Een conferentie tusschen den rijkskan selier Luther en de leiders der regeerings- partijen heeft geen 'licht in dein toestand gebracht. Men i,s overeengekomen die kat uit den boom te blijven kijken en te wachten op verwezenlijking der beloften welke te Locarno van Fransch-Engelsche zijde aan Duitsehland zijn gedaan. (Ontruiming der Keulsdhe zone enz.). Laat men zich met de vervulling dezer beloften wat haasten Het verdrag van Locarno zal daardoor in Duitsehland aan populariteit, en de regeering aan sterkte winnen. De troebefjen te Damascus. De lezing van het Fransche ministerie van buiitenlandsohe zaken over de troebe len te Damascus op 18 en 19 October j.l. wijkt ©enigszins af van de daarover door ons opgenomen berichten. Daarom geven we hieronder de Fran sche opvatting weer. In den oëhtend van 18 October waren twee benden, die optraden in den omtrek van Damascus, gebruik makende van het feit, dat de kolonne-Gamelin in een an opnam, was het negen uur. ,,'k Heb je geheelen avond in genomen", zei hij met spijt. „Waarom zeg je niet dat ik een last ben en stuur je mij niet weg?" Christine zat nog voor de piano, haar banden op de toetsen. Ze sprak zonder naar hem te zien. „Je bent nooit tot last K., en „Je gaat Tillie opzoeken, niet waar?" „Ja, maar ik zal niet veinzen als ik ga. Ik zal er heen gaan, omdat jij dat gaarne hebt." Er was iets in haar toon, dat zijn aan dacht trok. „Ik vergat je iets te vertellen," zei ze. „Vader heeft Palmer vijf duizend dollar gegeven. Hij koopt een aandeel in een han delszaak." „Dat is prachtig." „Mogelijk, 'k Heb niet veel vertrou wen in Palmer's handelsondernemingen." Haar toon hield hem nog vast. PI ij ge voelde, dat zij zich.met moeite beheerschte. „Ik zie er tegen op om weg te gaan en je alleen te laten," zei hij ten laatste. „Heb je ©enig idéé wanneer Palmer thuis zal komen Ga achter mij staanik heb liever dat je mij niet ziet, maar ik moet je iets zeggen." Hij deed wat ze vroeg, zonder te be grijpen. Hier ben ik. „Ik .geloof, dat het misschien dwaas is dit te zeggen. Misschien bederf ik er de eenige kans op geluk m|ee, die ik in mijn leven en ik nu luister ik naar je stap in de gang. Ik kan niet langer veinzen, K." deren sector vocht, Sjagoer Meidan bin nengetrokken, in de inlandsche wijken van de stad, waar zij snel de Syrische politie en maiechaussée overweldigden. Alle ver dacht elementen, die op plundering aas den, dolen zich aan bij de benden en trachtten naar andere wijken op te rukken. Om de oproerlingen tot rede te brengen liet het opperbevel acht kanonschoten los sen. De oproerlingen aarzelden, waarop het opperbevel, gebruik makende van het respijt, de Europeeschen wijken liet af zetten. In den ochtend van den 19den hervatten de oproerlingen hun schietpartij en tracht ten zij tevergeefs andere wijken te over weldigen. Waar het opperbevel het beter achtte, een gevecht van man tot man met den tegenstander, die' veel sterker in getal was, te vermijden, liet het in ver langzamend tempo een zeiier aantal bom men schieten op de inlandsche wijken, waar samenscholingen werden gesignaleerd. Den 20sten 's ochtends boden de op standelingen hun onderwerping aan en te gen den middag was de rust hersteld. De ter onderdrukking van den opstand genomen maatregelen zijn zeer gematigd geweest in verhouding tot den omvang van de beweging. Er is geen enkel Euro- peesch burger gedood of gewond. De troepen hadden ongeveer tien dooden, w.o. drie Franschen en ongeveer dertig ge wonden, w.o. twee Franschen. De re bellen, die ongeveer vijftig Armeniërs en twee Tripolitanen hebben vermoord, had den 200 gewonden. De schade is beperkt gebleven tot de inlandsche wijken, waar in geen enkel Arabisch gebouw, dat van architectonisch of historisch belang is, is geraakt. Het paleis Oizem is ongeschon den, behalve een vleugel, die onlangs was gebouwd. Er is slechts één huis platge schoten in de Jodenwijk en een twintig tal huizen door bommen beschadigd. Ver der zijn er eenige tientallen inlandsche huizen geblakerd of beschadigd ten ge volge van den brand in de wijk Sjagoer. De burgeroorlog in China. De „Times" verneemt uit Hongkong het volgende: De strijdkrachten van Kan ton, onder Tseng-keiset, hebben Swatou veroyerd. De troepen der tegenpartij heb ben zich uit die stad teruggetrokken. De tegenstand van de vijanden van Kanton op alle andere fronten is blijkbaar ook in ejkaar gezakt. Zoodoende zijn de strijd krachten van Kanton thans heer en mees ter in de geheele proyinoie Kwantoeng. Een oplichter die zich voor een neef van Koining Albert uitgeeft. Door de Duitsche autoriteiten is aan de Zwitsersche politie te Bazel een in ternationaal oplichter overgeleverd. Dit individu, zekere Otto> Stephan, alias Tervueren, gaf zich reeds eenige jaren geleden uit voor een Belgisch officier, die in opdracht van den koning van Bel gië aan Amerikaansche officieren in het Rijnland décoraties uitreikte. In de Zwitsersche steden heeft hij. la ter velen gedupeerd. Hij gaf zich uit voor een neef van koning Albert van België. Zijn methodes waren als volgt! Hij ging logeeren in de beste hotels, leefde daar zeer luxieus, o-p crediet en maakte spoe dig kennis met de welvarendste inwoners, van wie hij na ©enigen tijd gemakkelijk groote bedragen ter leen kon krijgen. Dc eigenaar van een groot hotel te Bazel, die de rekening schrikwekkend zag oploopen en s.teeds meer uitvluchten kreeg aan te hooren als het op betalen aankwam', eischte ten slotte directe vereffening der rekening, met de mededceling dat hij an ders de politie van een en ander in kennis zou stellen. Otto Stephan vluchtte hierop naar Duitsehland, waar hij tot voor zijn arrestatie eveneens oplichterijen pleegde. De eeuwige zandruiter. Dinsdag is de Prins van Wales bij de vossenjacht voor het eerst na zijn groote reis weer van het paard gevallen. Hij be reed het bekende paard Whaddon, dat na een uur rijden door het natte grasveld uitgleed. Het dier viel met zijn berijder. De prins van Wales schrok door den val, doch werd niet gewond. De wervelstorm in de Perzische Golf, Te Bagdad zijn thans, naar Reuter van daar seint, betrouwbare berichten uit Bahrein ontvangen over het aantal slacht offers. Van den jongsten wervelstorm in de Perzische Golf. Diensvolgens zijn er 450 parelvissc'hers verdronken en 160 menschen bij Katif gedood door omval lende dadelboomen. Een mijn-ongeluk. Bij een aardverschuiving in een steen koolmijn te Pendleton bij Manchester zijn 3 mijnwerkers omgekomen en 2 gewond. Drie mannen worden nog vermist. Een record-vïucht. Ondanks den storm heeft de Duitsche Aerolloyd Woensdag al haar diensten kunnen uitvoeren. De vlieger Rother vloog iin 2 fuiur en. 40 minuten van Amsterdam naar Berlijn, wat een record is. Trein op een autobus gereden. Volgens een telegram uit New-York is te Nabunta (Georgië) een locaaltrein op een autobus geloopen, waarin tientallen schoolkinderen gezeten waren. Volgens de laatste berichten zijn bij deze botsing 7 kinderen gedood en 24 gewond. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Toen hij achter haar bleef staan, zwij gend en onbewegelijk, keerde zij zich lang zaam om en zag zij hem aan. Ernstig zag hij op haar neer. „Het is lang geleden, dat ik een vrien din gehad heb, Christine," zei hij sober. „Jou vriendschap heeft een. groote betee- kenis voor me gehad. In vete opzichten zou ik de toekomst anders tegemoet gaan, als jij er niet was. Ik schat je vriendschap zoo hoog, dat ik „Dat je ze niet wenscht te bederven, eindigde zij voor hem. „Ik weet, datje niet voor mij gevoelt, wat ik Maar ik wilde dat je het wist. Een goed man doet het geen kwaad zooiets te weten. En het zal geen einde aan je bezoeken maken, wel?" „Natuurlijk niet", zei K. hartelijk. „Maar morgen, als we beiden helder van hoofd zijn, zullen we er nog eens over spreken. Ik ben er zeker van, dat je je vergist, Christine. Het is niet goed gegaan en omdat ik er altijd ben, ben je dingen gaan denken, die in werkelijkheid anders zjjn. Ik ben slechts een reactie, Chris tine." Hij trachtte haar te doen glimlachen, maar ze kon het niet. Als ze geschreid had, zouden de zaken voor menigeen misschien anders geloo pen zijn: want dan zou K. haar wellicht in zijn armen genomen hebben. Zijn hart hongerde genoeg in die dagen. Misschicml gevoelde Christine dit bij intuïtie. Doch zij had geen lust hem tegen zijn wil tot iets over te halen. „Het is omdat je goed bent", zei ze haar hand uitstekende. „Goedennacht". Pluim veetentoonstelling Middelburg. Op 25 en 26 December 1925, zal de Middelbur gscke Tentoonstelling M. T. V. haar 6e Nationale tentoonstelling hou den van Hoenders, Watervogels, Konij nen, Post- en Sierduiven in de Rijschool te Middelburg. Ruim 175 eere-prijzen zijn beschikbaar gesteld als Wisselbekers, Medailles, Luxe prijzen en geldprijzen. Als keurmeesters zullen fungeeren dc heeren: B. van Asperen Vervenne te 's Gravenhage voor Hoenders en Water- Le Moyne nam haar hand in de zijne en drukte er zjjn lippen op. In de kus legde hij den eerbied, de genegenheid en de verstandhouding, welke hij niet kon uiten. „Goedennacht, Christine", antwoordde hij; hij ging de gang in. en de trap op. De lamp brandde niet in zijn kamer, maar het licht van de Straat scheen door zijn gordijnen. Wederom wierpen de wui vende bladeren van den ailantliusboom spookachtige schaduwen op den muur. Er hing een zwakke geur van bloesems, wel ke spoedig sterk en zwaar werd. .Over de vloer schoot in een zigzaglijn een strookje wit papier, dat onder dc schrijftafel verdween. Reginald bouwde weer een nest. HOOFDSTUK XXI. Carlotta verbrandt een brief. Tegen den zomer kwam Sidiney in de operatiekamer als gevolg van een gesprek tusschen Dr. Wilson en het Hoofd. „Wanneer stuurt U mijn protegee in de operatiekamer?" vroeg Wilson, toen hij zuster Gregg op een namiddag in de gang ontmoette. „Dat gebeurt in den regel eerst in hei tweede jaar, Dr. Wilson." Hij glimlachte tegen haar. „Dat is i°c geen regel, wel?" „Dat nu juist niet. Zuster Page 1S,Z jong en er zijn natuurlijk an ere meisji die dat nog niet meegemaakt hebben. Maar als U het verzocht (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1