N°. 128. „K" Woensdag 28 October i92&» H2e Jaargang. FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, .Woensdag en Vrijdagavond. «OME Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant" fJH COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing n wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. DE AFDWALING DER CHRIST. HIST. UNIE. De politieke geschiedenis kent enkele groote figuren, welke eerbied en bewon dering wekken, niet alleen onder partij- nooten, doch in meer breeden kring, zoo wel om hun rechtschapenheid van karak ter als om hun breedheid van opvatting. Tot deze figuren, welke met hoofd en schouders boven de middelmaat der parle mentariërs uitsteken, behoort ongetwijfeld wijlen jhr. mr. A. F. de Savornin Lob mande vroegere leider der Christelijk Historische Unie. Een edelman in den waren zin des woords, een lichtend voorbeeld. Helaas gaan dergelijke persoonlijkhe den in onzen huidigen tijd meer en meer tot de zeldzaamheden behooren. Vooral in s lands vergaderzaal. Het verscheiden van den heer de Sa vornin Lohman is voor de Christ. Hist, partij een buitengewoon groot verlies ge weest. Een verlies, dat men nog geens zins te boven is. Voor den heer Lohman werd nog geen gelijkwaardigen opvolger gevonden. Wat natuurlijk geen verwonde ring baren kan. Nu zou men echter mogen verwachten, dat de huidige leiders der C. H. partij de voetstappen van hun grooten voorgan ger naarstig zouden drukken. Men zou mogen verwachten, dat in ons parlement zou blijken, dat zijn groote geest over zijn opvolgers was vaardig geworden, dat aldaar De Sa- .vornim Lohman's denkbeelden zouden wor den uitgesproken en verdedigd, zij het dan ook niet op zijn voortreffelijke wijze en met de kracht van zijn klemmend be toog. Dit is echter ori. niet het geval. Het wil ons voorkomen dat de Chr. Hist, kamer- groep meermalen afwijkt van den breeden weg, door den heer Lohman zoo duidelijk getraceerd, om te gaan dolen in de anti revolutionaire boschaadjes. Het neigen der Chr. Hist, voormannen in de a.r. rich ting zou men kunnen opvatten als een be denkelijk degeneratie-verschijnsel der par- Uj- Er bestaat bij onze rechtsche regeering (bij de rechtsche overheid in 't algemeen) een gevaarlijke zucht to-t reglementeeren, tot „massregein", een bedenkelijk streven om te trachten de menschen te verbeteren, te „verzedeilijken" door dwang van boven af en door allerlei verbodsbepalingen. De Chr. Hiist. Kamergroep werkt dit streven in de hand. Of zulks in de parttij algemeene instemr ming vindt, meenen wij te mogen betwijfe len. Wij kennen althans wel Chr. Hist., welke zich daar slechts zeer noode mee kunnen vereenigen. Wijlen de heer De Savornin Lohman was geen voorstander van dien overheids dwang en van die uitgebreide overheids bemoeiing. In zijn Verzamelde Opstellen (afl. 13- 14, pag. 68-69) lezen we over overheid 54 door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Maar Joe, ze hebben alleen gedaan wat ze dachten dat rechtvaardig was. Er is een fout gemaakt, onverschillig wie het gedaan heeft." Hij staarde haar ongeloovig aan. „Maar je bent toch niet van plan ge noegen te nemen met zulke dingen? Elke heer, dat de een of andere idioot een fout maakt, zuilen ze jou de schuld geven/' „Doe toch niet zoo theatraal. Kom bin nen en ga zitten. Ik kan niet met je pra ten als je elk oogenblik uitbarst als een Hamr praktische toon had effect. Hij ging verder de kamer in, doch een stoel weigerde hij beslist. „Ik denk, dat het je wel verwonderd zal' hebben, dat je niet van mij hoorde. Ik heb je heel wat vaker gezien, dan jij mij" Sidney was niet op haar gemak. Bespied te worden is altijd een weerzinwekkende gedachte en een afgewezen minnaar steeds in haar omgeving te weten vervulde haar met ontsteltenis. „Ik wou, dat je een klein beetje ver standig wilde zijn, Joe. Het is zoo dom van je. werkelijk. Het is niet, omdjat je en zedelijkheid het volgende: „Diegenen, die in regeeringskringen openlijk en beslist voor de handhaving der hoogste zedelijkste beginselen opkomen en aanraden voor geen middel, dat tot overwin ning dier beginselen schijnt te kunnen lei den, terug te deinzen, kunnen rekenen op algemeenen bijval. Hoe forscher zij spre ken, hoe duidelijker immers hun edele zin en onverschrokkenheid in het oog sprin gen. Toch haalt, althans op den duur, zoomin dat luid spreken als krachtig optreden veel uit. Zelden of ooit werd het doel be reikt en gelukte het soms erge onzedelijk heid of buitensporigheid den kop in te druk ken, dan vertoonde zich toch spoedig de reactie, die al het gedane ongedaan maak te, zoodat men t&n slotte eer achter- dan vooruitgegaan was. Hoe zou dat ook anders kunnen? Indien onze begrippen omtrent zede lijkheid niets anders zijn dan de uitvloei sels van ons maatschappelijk, ons eco nomisch bestaan, dan is het denkbaar, dat, als de economische toestanden, desnoods met geweld of kunstmatig, zijn gewijzigd, ook de zedelijke begrippen zich wijzigen. Maar de Christen weet, dat, al kent hij onveranderlijke wetten der zedelijkheid, zijn eigen bedorven natuur onophoudelijk zich tegen de naleving daarvan verzet dat de mensdh dpor en door egoïst is en van nature zijn eigen begeerte en genot heel wat hooger stelt dan de zedelijke wet, al ziet hiij zeer goed in, dat van hare nale ving het algemeene welzijn afhangt. Zijn slechte handelingen vloeien niet voort uit gebrek aan kennis, maar zlijn een gevolg van zijn verkeerde geaardheid, en al kan nu (Strafbedreiging den een of ander nog wat van het plegen daarvan terughouden, toch ziet hij in, dat eerst als zijn natuur ver anderd is, en hij een beter levensdoel heeft, hij in staat wordt datgene, wat zijn plicht hem voorschrijft, ook dan te verrichten, als het hem tegen de borst stuit. Maar de wetgever kan die verandering niet bewerken, hij treft slechts verkeerde handelingen, en zoodra hij zekere booze uiting met geweld onderdrukt, verschijnt deze terstond weer in anderen vorm. De men scheliij ke natuur is veel sterker dan de wetgever; zij laat zich bedwingen, doch alleen door een hoogere, niet door een menschelijke macht. Kerk en maat schappij kunnen ongetwijfeld veel inwer ken op 's menschen gemoed en trachten het egoïsme te overwinnen of binnen ze kere grenzen althans te beperken; maar de overheid kan dat niet, en zoolang zij dat niet kan zal haar invloed op zedelijk gebied geheel onbeteekend blijven. Daarbij komt nog iets anders. De over heid, die met geweid en zonder geweld werkt zij niet den mensch zedelijke beginselen wil opdringen, is, wijl zij groote ongelijkheid schept, onrechtvaardig. Zoodra de overheid eene hartstocht be strijdt, en, waartoe zij zich wel gedrongen ziet, eene andere met rust laat, straft of dwingt zij wel den een, maar laat den an der, die toch even schuldig is, vrij uit gaan. van mij houdt, maar omdat je van je zelf houdt." „Als je me aanziet kun je dat niet zeg gen, Sid." Hij bewoog zijn vinger tusschen hals en boord een oude gewoonte; doch de boord was zeer ruim. Hij was mager. „Zorg en tegenspoed ondermijnen mijn gezondheid. En dat is niet alles. Overal waar ik ga zeggen de menschen„daar i,s die man, dien Sidney Page afgedankt heeft toen zij naar het ziekenhuis ging. Ik ben zoover nu, dat ik zooveel mogelijk uit de Straat wegblijf." Sidney was ontsteld en verbitterd. De ze onredelijke, opgewonden jongen was niet het standvastigje getrouwe jongmensch, dat zij altijd gekend had. Het kwam haar voor, dat hij maar nauwelijks gezond van geest was dat er onder zijn rustig uiterlijk en zorgvuldig beheerschte stem iets abnormaals school, iets dat zij niet kon bevatten. Zij zag hem hulpeloos aan. „Maar wat wil je dan ,dat ik doe? Je maakt me haast brang. Ga dan toch eerst zitten „Ik zou willen, dat je thuis kwam. Ik vraag niets anders op het oogenblik. Ik vraag je alleen maar om thuis te ko men, zoodat alles weer is zooals vroeger. Nu ze je er uit gezet hebben „Dat hebben ze niet gedaan. Dat heb ik je gezegd." „Ga je er weer heen?" „Beslist." „Ga je terug om het hospitaal of om iemand die er aan verbonden is? Sidney was nu werkelijk woedend, woe dend en ropkelpos» Zij had zooveel door Zij kan den wellusteling, den onmatige straffen; maar den gierigaard, den inha lige, den slimmen misleider, moet zij laten ioopen, al maken deze zich soms aan veel ergere zaken schuldig. Daarom moet zij zich op dit gebied onthouden. Bevordering der zedelijkheid is hare taak niet. En toch behoort de overheid de weiten der zedelijkheid te handhaven. Zij bedreigt straf, niet omdat de maatschappij het nut tiger vindt, dat sommige handelingen neet worden gepleegd, maar omdat haar van Godswege de handhaving der goddelijke wetten is toevertrouwd. Zoo is onze over tuiging. Schijnbaar strijdt dit met hetgeen wij in den aanvang schreven; in werkelijkheid echter niet. De overheid toch heeft niet de zedelijke wet in haar vollen omvang te handhaven dat kan zij natuurlijk niet maar alleen in zoover als de overtreder dier zedelijke wet een of ander goed ge zondheid, ie ven, eer, eigendom enz. aanrandt,' dat meer direct staat onder de hoede der overheid. Al blijft de wil Gods, de wet die den menschen van Godswege gesteld is, de grondslag der zedewet, en al is het de roeping der Overheid die wet tegenover hen die haar schenden te handhaven, toch treedt de overheid eerst op, wanneer de wetsovertreder handelingen pleegt, welke bedoelde goederen in gevaar brengen". Tot zoover den Jieer de Savornin Loh man. Wij meenen den Christ. Historische Kamerleden het bovenstaande Ier lezing en ter overdenking te mogen aanbevelen. Misschien zal men dan in de toekomst de kracht vinden om terug te keeren op den koninklijken heirbaan. BUITENLAND. De val van de franc. De 'laatste dagen, vertoont de Fransche franc weer een achteruitgang. Maandag daalde ter Amsterdamsche beurze de koers eenigen tijd tot beneden een dubbeltje. Vermoedelijk is de ongelukkige strijd der Franschen tegen de Rilfijinen, welke millioenen per dag verslindt, hieraan niet vreemd. Te Parijs heerscht de franken koorts, men is er zenuwachtig en ongerust. Briand werd plotseling ongesteld en aan het ministerie van ooriiog meldde zich een gek met een „machine ter dekking van het tekort". Allesbehalve plezierig is de positie van den Franschen minister van financiën Cail laux. President Painlevé heeft Caillaux verzocht af te treden. Doch deze zeide: „Ik zal sleöhts samen met u weggaan, mijnheer de President", en hij beriep zich op den steun hem destijds door Painlevé toegezegd. Er is vervolgens een kabinetsraad ge houden, waar Caillaux een uiteenzetting van zijn plannen heeft gegeven, welke op gemaakt, dat haar geheele wezen gemak kelijk in opstand kwam. „Als je daardoor alles beten" kunt be grijpen", riep ze, „ik ga terug om beide redenen". Het volgende oogenblik speet het haar. Verwonderlijk genoeg, schenen haar woor den hem steun te geven. Voor den eer sten keer ging hij zitten. „Dan is alles voorbij wat mij betreft, nietwaar?" „Ja, Joe. Dat hej> ik je lang geleden al gezegd." Hij scheen nauwelijks te luisteren. Zijn gedachten waren ver vooruit. Toen zei hij plotseling: „Je vindt zeker ook wel, dat Chris tine haar handen vol' heeft met Palmer. Nu als je Wilson neemt, zul je meer moeilijkheden hebben dan Christine ooit aan gedacht heeft. Ik kan je dingen van hem vertellen, die je tweemaal zullen doen denken voor je besVuit. Doch Sidney had haar toppunt bereikt, zij stond op en wierp de deur open. „Eik woord, dat je zegt bewijst me dat ik gelijk heb met je niet te trouwen, Joe", zei ze. „Mannen zeggen zoo iets onder geen omstandigheden van elkaar. Je gedraagt je als een ondeugende jongen. Ik heb 'liefst, dat je hier niet terugkomt voor je volwassen bent Hij was zeer bleek, doch hij nam zijn hoed op en ging naar de deur. „Dat ik in de war ben, weet ik wel zei hij. „Ik heb weg willen gaan, maar moeder gaat er zoo tegen Je1 keer. Ik zal je niet meer 'lastig vallen Hij haalde een klecune doos uit zijn zak zijn ambtgenooten een gunstigen indruk heeft gemaakt. Naai* de „Echo de Paris" verneemt komen de plannen van Caillaux in hoofd zaak op het volgende neer: De Regeering zou geen beroep meer doen op het crediet op korten termijn en geen nieuwe bon.s meer uitgeven dan alleen voor zoover noodig om de oude te her nieuwen. Stichting van een amorlisatiefonds, dat op zekere hoogte onafhankelijk zou zijn van de regeering. De inkomsten van dit fonds zouden verzekerd worden uit: a. een belasting van de Fransche rente met tien procent, dus gedeeltelijke opheffing van den alge- heefen vrijdom van belasting tot dusver aan de rente toegekend; b. verhooging van de belasting op Fransche geld waar- waardige papieren met 12 tot 22 pro cent c. verhoog.ng van de belasting op buiten! andsche waarden met 18 tot 30 procent; d. verhooging van de grondbe lasting met vijf procent; e. verhooging van de belasting op de vrije beroepen met 2V2 procent. Beiastingverhooging alzoo is het voor naamste middel om uit het moeras te ge raken. Zulks maakt echter den minister van financiën gewoonlijk niet populairder. Het Grieksch-Bulgaarsch conflict in den Volkenbond. Maandag is de behandeling van het Grieksdh-Bulgaarsch conflict door den Vo'jkenbondisraad aangevangen. De vertegenwoordiger van Bulgarije ver killaart, dat geen enkel punt op Grieksch gebied ooit door BuLigaarsche troepen is bezet. De Grieksche gedelegeerde verklaart, dat Griekenland zijn troepen uit Bulgarije zai terugtrekken, zoiodra de Bulgaren het Grieksche gebied zullen hebben verlaten. Met 'het ojpg op deze twee tegenstrij dige verklaringen stelt Briand (Frankrijk, voorz.) een geheime vergadering voor. Na hervatting der openbare vergadering wordt Chamberlain (Engeland) tot rap porteur benoemd. Hij verklaart, dat het grensincident ontstaan tusschen de twee 'leden van den Volkenbond een onhoudba- ren toestand beteekent, zelfs een beleedi- ging voor de beschaving, en voegt er aan toeDe raad heeft niet de zekerheid ver- liregen, dat de militaire opera lies zijn opgehouden en dat de troepen zich achter de nationale grenzen hebben teruggetrok ken. Hij noodigt dientengevolge de verte genwoordigers der beide staten uit hem binnen 24 uur te doen weten, dat hun regeeringen onvoorwaardelijk order heb ben gegeven aan haar troepen zich terug te trekken achter de nationale grenzen en binnen 60 uur, dat dit is geschied; dat alle vijandelijkheden zijn geëindigd en dat alle troepen zijn gewaarschuwd, dat een hervatting van het vuren zal leiden tot krachtige strafmaatregelen. Ten einde den raad en de beide belang hebbende staten te ondersteunen verzoekt de raad de regeeringen van Frankrijk, Britannië en Italië aan de officieren, die zich in de nabijheid bevinden, order te geven zich onmiddellijk naar de streek te begeven, waar het conflict is ontstaan, en den raad onmiddellijk mededceling tc doen van het oogenblik, waarop de troe pen achter de grenzen zijn teruggetrokken, de vijandelijkheden zijn geëindigd. De Duitsch-Nationalen en Locarno. Zooals wij reeds gemeld hebben zijn de drie Duitsch-Nationale ministers uit het Duitsche kabinet getreden, aangezien deze partij zich niet kan vereenigen met het te Locarno gesloten verdrag. Het Duitsche rijkskabinet heeft kalm besloten aan te blijven en rustig op den te Locarno ingeslagen weg voort te gaan. In de drie vacatures zal vermoedelijk voorloopig niet worden voorzien, maar zal de leiding dezer departementen ad interim aan icden van het kabinet zelf worden op en bood haar die aan. Het deksel was vol gaten gestoken. .^Reginald", zei hjij ernstig. „Ik heb hém den geheelen winter gehad. Eemige jongens vingen hem in het park en toen heb ik hem mee naar huis genomen." Ze bleef sprakeloos 'van verwondering staan met de doos in de hand, lerwjj! hij de trap afliep en de Straat inging. Bene den aan de trap botste hjj bijna met Dr. Ed. „Waar is Sidney?" zei Dr. Ed vrien delijk. „Dat is prachtig, Joe. Ik ben blij dat je 't in orde gemaakt hebt." Blind voor alles liep de jongen de Straat in. HOOFDSTUK XX. Verzet. De winter verslapte Zjijn greep slechts 'langzaam dat jaar, Maart was bitter koud, zelfs in April waren de wegen en heg gen nog bevroren. Doch s middags was de nadering van de 'lente te bespeuren. In dien tuin van het hospitaal! zaten be terende patiënten op de banken op rood borstjes te letten. De fontein, welke stuk gevroren was, werd hersteld.. Hier en daar op een vensterbank opende een tujlp zjjn kleurige bloembladen voor de zonne warmte. In Maart had Harriet een kort uitstapje naar het buiteniliand gemaakt; zij kwam terug, beladen met nieuwe modellen en japonnen en met nieuwe geestdrift. Ze plantte bloemen op haar zusters graf en ging terug naar haar werk met het gevoel', dat zjj haar plicht vervuld had. Een combi Verwacht wordt dat de Rijksdag met de zekere meerderheid van centrum, volks partij, democraten en soc.-democraten Lo carno zai aannemen, waarna de Duitsch- Nationalen weer in de regeering zouden kunnen terugkomen. Een gedenkteeken voor Hippoliet Meert. Op de stedelijke begraafplaats te Gent is Zondag een monument onthuld voor wijlen prof. dr. Hippoliet Meert, den stichter van het Algemeen Nederlandsch Verbond en gewezen hoogleeraar aan de tijdens den oorlog vernederlandsche uni versiteit te Gent. Uit alle hoeken van het Vlaamsche land waren deelnemers met rouw omfloerste Leeuwenvaan dels opge komen. Betoogingen op de begraafplaats waren verboden, maar in een groote zaai vond een huldiging plaats. Verschillende spre kers voerden het woord. Mej. Prins bracht uit naam van een aantal Nederlandsche vrienden hulde aan de wijze, waarop Hippoliet Meert zijn heele leven opofferde ter verwezenlijking van zijn Vlaamsche en Groot-Nederland - sche idealen. Daarna trok men naar de begraafplaats. De geheele plechtigheid had een waar dig verloop. De Keulsche zone. Te Londen verwacht men dal Keulen in het begin van het niemve jaar zal zijn ontruimd. Het wachten schijnt te zijn op de behandeling van het Duitsche ontwa pening»-vraagstuk door den gezantenraad. De „Times" meldt dat reeds vast staat, dat het grootste gedeelte van het Britsche leger naar Wiesbaden overgeplaatst zal worden, indien de Franschen opperbevel- veihebber de noodige gelegenheid kan ver schaffen om de Engelsche troepen onder te I De strijd tusschen Grieken en Bulgaren. Volgens het Atheensch corresponden tiebureau heeft de Roemeensc'he gezant in een onderhoud met den minister-pre si natie van crocus sen en sneeuw op den grond gaf haar een inspiratie voor een japon. Op den terugweg teekende Z(ij het met potjlood op een enveloppe. Grace Irving, die go&& bevallen was Lij den uitverkoop van witte goederen, was naar de voorjaarskatoentjes verplaatst. Zjj begon meer met opgeheven hoofd te Ioo pen. Op den dag, waarop z,ij aan Sidney de stof voor een eenvoudige witte japon verkocht, was ze zeer gelukkig. Eens bracht een klant haar een bosje sleutel bloemen. Den geheelen dag hield zjj ze onder de toonbank in een gjlas en 's avonds bracht zjj ze aan Johnny Rosenfeld, die nog steeds in het ziekenhuis te bed lag. Op Sidney, K. en Christine had de winter zijn stempel merkbaar achterge laten. Christine, die haar leven aan de nieuwe omstandigheden aanpaste, was ern stiger en dacht meer. Ze was nu meestal alleen. Onder K.'s leiding had zij „The Duchess" opgegeven; ze las nu betere boeken. Ook dacht ze, voor liet eerst in haar leven, over degelijke onderwerpen, Sidney's oogen hadden iets van hun glans verloren en haar stem was dieper geworden. Was ze vroeger mooi, nu was ze lief. Zij was weer in het hospitaal, ditmaal in de kinderafdeeling. K. die er eens kwam om een mandje fruit aan Johnny Rosenfeld te brengen, zag haar met een kind op den arm en iets in naai oogen, dat hij er nog nooit gezien na Het deed hem feed, in aanmerking geno- men hoe de zaken met hem stonden, ioen (dj er uit kwam keeik lifl recht voor ztch U*t' (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1