„K" N\ 127. Maandag 2B October 1925. 112° Jaargang Uitgave Nawnl. \fenn. „tioesche Orarant'* B3 FEUILLETON Mijnhardt's Hoofdpijntabletten ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOËSCHË COURANT en Kleenwens Buss' Drukkers- en UUgcversbedrtyt ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. DE MUILPEER GEEN ARGUMENT. Men heeft in ons vorig nummer kunnen lezen hoe, op een bijeenkomst van comr mum,s[en te Rotterdam, een Nederiandsche bolsjewiek zijn communistischen broeder een blauw oog sloeg teneinde hem te be- keeren tot de meest scbariakenroode leer. 'Nu moge ion Rusland een dergelijke wijze van argumenleeren gebruikelijk zijn en een der gevolgen zijn van de zegeningen van bet bolsjewisme, bier le lande behoort hel bezigen van de muilpeer als argument' gevukkiig nog tot de uitzonderingen. Het behoeft dan ook wel geen betoog, dat do muiipeer, hoe „inslaand" ook, geen argument is en geen enkele bewijs kracht bezit. Toch schijnt er in zekere kringen wel animo te bestaan om van dit Russisch import-artikei gebriik te maken. Zooais men weet zijn bij de firma P. Smit Jr. te Rotterdam de Leden van clen sooiaais'tischen Alg. Ned. Metaalbewer- kersbond (de z.g. modernen) in staking gegaan en hebben de lieden van de r.k., de christelijke en de neutrale bonden vrij wel gedwongen hun voorbeeld te volgen. Thans komen er weer werkwilligen en een derde deel van het personeel ging Vrijdag weer aan het werk. En nu lezen we in de bladen: „De directie heeft ernstige Machten gekregen over zaakbesehadiging (door in trappen van deuren en stukgooien van rui ten) en bedreiging van de vrouwen dei- werk willigen, hetgeen velen heeft weer houden zich weer aan te meLden. De politie doet alles wat zij kan, maar is blijkbaar te gering in aantal om overal een oog in het zeil te houden". Inderdaad is het jammer dat de politie een dergelijk schrikbewind niet den kop kan indrukken. Men heeft neiging zich af te vragen: zijn we hier in Rusland, of zijn we op weg in ons land dergelijke toestanden te krijgen ais daar heerschen? is het molesteeren van werkwilligen ai een zeer laakbare daadi, laf is het een voudigweg, om de vrouwen van hen die widen werken te terroriseeren. Het is ons eigenlijk een raadsel hoe socialisten gebruik durven maken van het brute geweld. Zij zijn immers feu gekant tegen den oorlog en wenschen dat de zwaarden zul len worden omgesmeed tot ploegscharen! Men heeft er den mond vol van dat er moet komen wereldvrede, dat het recht moet zegevieren enz. Is dit alles slechts theorie? Of hebben deze woorden misschien al- Leen maar internationale beteekenis en gel den deze leuzen niet voor binnenlandsche conflicten Want wat doen de socialisten in Rot terdam anders dan grijpen naar het zwaard? iWe lezen een bericht, dat de zoon van Schaper geweigerd heeft deel te ne men aan de herhalingsoefeningen. En tegelijkertijd trappen zijn partijge- noo ten bij werkwillige kameraden de deur in door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTE1N. „Je zegt ,dat hij gaarne bij je is. Hoe is 't met jou gesteld?" Sidney had op een lagen stoel bij den haard gezeten. Mot een hartstochtelijke beweging stond zij op. Zij had K. opge zocht in haar huisjapon en op pantoffels, en nu stond ze voor hem, een tragische jonge gestalte, en greep ze naar de kleu rige streepen van haar kleed over haar hart. „Ik aanbid hem, K." zeide zij tra gisch. „Ais ik hem zie aankomen, zou ik me willen neerwerpen en hem op mij la ten stappen. Ik ken zijnl stap in de gang. Ik ken de manier, waarop hij om de lift be'lt. Als ik hem in de operatiekamer zie, koel en kalm, terwijl iedereen zich op windt en zenuwachtig is, ziet hij er uit als een god". Toen, half beschaamd over haar uit barsting, keerde zij hem den mg toe en keek naar het kleine vuur in den haard. En het was gelukkig voor K„ dat zij zijn gezicht niet zag. Want dat eene oogeoblik lag al zijn wanhoop in zijn oogen. Hij zag de kleine kamer rond, het schuine Het zou komisch zijn, wanneer het niet zoo in-treurig was. De muilpeer is geen argument. Het In'erbovcnstaande betreft alleen nog maar „lichamelijke" muilperen. Er zijn ook schijnargumenten, die we „geestelijke" muilperen zouden kunnen noemen. Zij hebben groote overeenkomst met de vorige groep, ook zij doen pijn en missen elke bewijskracht. En toch worden ze in het debat maar ai te vaak gebezigd. Op den keper beschouwd zijn het uitin gen van een zekere brutaliteit, van een ze ker gemis aan beschaving. We hebben op politieke vergaderingen meermalen van socialistische zijde derge lijke uitingen bijgewoond, waardoor men trachtte invloed uit te oefenen op de stemming der toehoorders. En ook in het parlement komen ze voor. Een geestelijke muilpeer was het ver wijt in de Tweede Kamer door den beer Marchant tot minister Colijn gericht, als zou deze niet te vertrouwen zijn. En wat te zeggen van de bewuste on waarheden, die meermalen gelanceerd wor den om de tegenpartij maar diep te tref fen? Het zijn een soort van geestelijke boks beugelslagen. Geniepig en gevaarlijk. Sla gen met een verboden wapen. En toch wordt dit maar ail te vaak ge bezigd in het maatschappelijk leven. En in de „hoogere" politiek. Waar dergelijke slagen vaak vérstrek kende gevolgen kunnen hebben. Een voorbeeld. Men leze onder buitenlandsch nieuws de bekentenis van den Engelscbmanf die het sprookje de wereld instuurde, als zou den in den oorlog de Duitschers de lijken der gesneuvelden bezigen voor industrieele doeleinden. Het doei van den Engelschman was, de publieke opinie in China, waar zulk een grooten eerbied voor de afgestorve nen heersebt, tegen Duitschland op te zetten. In de classieke tijden zouden degenen die het waagden dergelijke slagen hetzij geestelijke, hetzjj lichamelijke toe te dienen, met den vinger zijn nagewezen. De Grieksche cynicus Krates, had van den fluitspeler Nikodromos zulk een ge weldige oorvijg gekregen, dat z.ijn ge zicht roodopgezwollen was. Krates bevestigde daarop op zijn voor hoofd een bordje, met het opschrift: „Dit heeft Nikodromos gedaan". Daarop ging hij door de straten van Athene wandelen. En de gansche burgerij verachtte den musicus, die zulk een brute daad had be gaan. We leven thans in de twintigste eeuw, de eeuw van beschaving- Maar thans zou het gevaar bestaan-, dat velen „den geachten heer" Nikoi- drojnos zouden toejuichen inplaats van veraebteq. bed, de boor dendoos, het speldenkussen en de oude schrijftafel', waaronder Regi nald zich vroeger zijn nest gebouwd had, hij zag naar zijn ordelooze tafel, be strooid met pijpen en boeken, naar zijn eigen lange gestalte, gebogen en ver moeid. „Is dit alles werkelijkheid vroeg hij na een korte stilte. „Ben je wel zeker, dat het niet slechts begoocheling is, Sidney?" „Het is werkelijkheid vreeselijke werkelijkheid." Haar stem was gebroken; hij wist nu, dat zij schreide. Zij schaamde zich erg. Tranen werden, behalve in de afzondering van de binnen kamers, niet getolereerd in de Straat. „Misschien houdt hij ook veel van jou". „Geef me een zakdoek", zei Sidney dof. K. zocht cr naar in een lade van de schrijftafel. Toen zei ze: „Hoe het ook zij, nu is alles voorbij. Als hij iets om me gegeven had, zou hij vanavond gekomen zijn. Als men in moei lijkheden verkeert, heeft men zijn vrien den noodig." Zoo kwam ze van zelf weer op haar schorsing. Ze zou nooit teruggaan, zei ze harts tochtelijk. Ze was onschuldig en was valsch beschuldigd. Als ze zoo iets van haar konden denken, wilde zij niet meer in hun hospitaal zijn. K. ondervroeg haar, nu troostend, dain zoekend. „Je bent er zeker van?" „Absoluut. Ik heb hem tientallen malen medicijnen gegeven". m stillen spoedig de ergste hoofdpijn HS Prijs 60ct. Bij Apoth.en Drogisten. |fl BUITENLAND. Griekenland en Bulgarije. Tengevolge van de reeds vermelde schiet partij aan dc Grieksch-Bubgaarsche grens, ontstaan doordat een Bu.gaarsch schild wacht, een Grieksdh soldaat, welke de grens overschreed, doodschoot, zijn Griek- sche troepen binnengedrongen in Bulgarije en hebben de grensplaats Petritsj bezet. De Bulgaren melden dat de stad door de Grieken is beschoten, wat echter door hen weersproken wordt. Echter is aan de Bu.gaarsdhe legatie te Parijs een telegram ontvangen nopens een nieuwe beschieting van Petritsj. Uit dit telegram blijkt dat er aanzienlijke schade iis aangericht, en dat er veel meer dooden en gewonden zijn dan men aanneemt. Gemeld werd, dat Bulgarije het Griek- sche ultimatum i. z. schadevergoeding zou hebben aangenomen, wat echter is weer sproken. Bulgarije heeft zich tot den Volken bond gewend en de Raad van dien bond zal Maandag bijeenkomen om over het conflict te beraadslagen. Griekenland heeft de uitnoodiging om een vertegenwoordi ger te zenden aangenomen en tevens vol daan aan een aanmaning van den Volken bond om niet verder in Buhgarije door te dringen. Het is voor het prestige van den Vol kenbond o. i. te hopen dat de Grieksche schadevergoediogseisch niet zoo maar zon der meer wordt ingewilligd. Griekenland heeft ten slotte den oor logstoestand geschapen door met z'n leger Builgaarsch gebied te bezet ton. Een dergelijke maatregei moet niet als argument tegen de inwilliging van den scha- devergoedingseisch worden beschouwd. Een laffe streek. Zooals men zich ongetwijfeld herin nert, werd tijdens den, grooten oorlog de beschaafde wereld geschokt door het be richt, dat de Duitschers in het bezette gebied van België een fabriek hadden op gericht voor „Kadaver-verwerking". Ve len beschouwden het bericht slechts als een verzinsel van een of anderen handigen oorlogspropagandist, die er de bedoeling mee had in de neutrale landen onder het volk stemming te maken tegen Duitschland en onder de Duiitsche bevolking tegen haar oorlogsleiders. Tot nog toe was niet bekend, wie het verzonnen had. Thans heeft de auctor intellectualis zich bekend gemaakt. Het blijkt de ge pensioneerde Engelsche brigadier-generaal Charters te zijn, die in een rede voor de „National Arts Club" te New-York heeft verklaard, dat hij, als lid van den Engel- schen inlichtingendienst, de historie had uitgedacht als een propagandamiddel, dat in het bijzonder bedoeld was voor de con sumptie in China! China, zoo rekende Mij, is een land waar de grootste vereering voor de dooden bestaat en, als China van ,dit gebrek aan eerbied voor de dooden verneemt, zal de kans, dat het zich aan den kant der geallieerden schaart en daarmede hun positie in Azië vergemak kelijkt, sterk worden vergroot. Onschadelijk maken van gasbommen enz. Men schrijft aan de N.R.C. De Belgische regeering laat thans een spoorweg aanleggen naar de kust, vlak bij de Zeeuwsch-Vlaaansche grens, ten einde daarheen te vervoeren bommen en andere in het land achter gebleven munitie, die men wil vernietigen. Het doel is die mu nitie biij laag water in zee te brengen om haar dan bij hoog water electrisch tot springen te brengen, waardoor men o.a. hoopt stikgassen enz. onschadelijk te ma ken. De voorraad schijnt groot te wezen daar men een jaar of 5 denkt noodig te hebben om alles op te ruimen. Aanhouding van aristocraten. Volgens de Roel zouden te St. Peters burg tal van leden der vroegere ariisto»- cratie in hechtenis zijn genomen. De aan leiding tot deze arrestaties is niet bekend. Er ziijn echter onder de, gea ires toerden verschillende menscben van, hoogen leef tijd en bezadigd karakter, van wie niet kan worden aangenomen, dat ziij zich in anti- bolsjewistische intriges zouden hebben be geven. Den gearresteerden dreigt uitzet ting uit St. Petersburg; eenigen waarschijn lijk zelfs de doodstraf. Wervelstorm in de Perzisch golf. Blijkens een uit Boesjir le Karalsji ont vangen tejegram heeft in de Perzisch Golf de vreeseiiijkste wervelstorm gewoed die daar sinds menschenheugenis was voorge komen. Over de duizend menschen zijn omgekomen, terwijl 40 schepen vergingen. Bij Bahrein woedde de storm het felst. Volgens een ander bericht zouden er 7000 dooden zijn. „Heb je naar het etiket gekeken?" „Ik zweer, dat ik het gedaan heb, K.' „Wie anders had toegang tot de medi ciin-kast?" „Zuster Harrisson had natuurlijk de sleutels. Ik was van vier tot zes vrij. Als Car'lotta de zaal verliet, moest de leer ling ze hebben." %,Heb je reden pm te denken, dat een van deze meisjes je leed zou wenschen? „In 't geheel niet", begon Sidney hef tig; en toen, zich inhoudende, „tenzij maar dat is belachelijk. „Wat is belachelijk? „Soms heb ik wel eens gedacht, dat Carlotta maar ik ben er zeker van dat ze volkomen oprecht tegenover mij is. Zelfs als ze als ze „Ja?" „Zelfs als ze Dr. Wilson lief heeft, geloof ik nog niet. Wel K., zij zou het niet kunnen doen. Het zou moord zijn". „Natuurlijk moord", antwoordde K. „en opzettelijke moord. Natuurlijk heeft zij het niet gedaan. Ik zoek er alleen maar naar, wie de fout gemaakt heeft." Spoedig daarop ging ze heen en wensch- te ze hem welterusten. In de deuropening keerde ze zich om en glimlachte ze ze nuwachtig tegen hem. „Je hebt me veel goed gedaan. Je hebt me mijn zelfvertrouwen bijna teruggege ven." „Dat is omdat ik vertrouwen in je steL" Met een van haar vlugge bewegingen, wélke een van haar bekoorlijkheden uit Zitting van 23 Oct. 1925. H. Th. P., 23 jaar, schippersknecht te Amsterdam, was op 18 Juli 1922 door de Rechtbank bij verstek veroordeeld we gens het niet vertoonen van een bewijs inzake Rijksbelastingen voor schippers ge pleegd in 1921 le Hans weert, veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis, le gen welk vonnis in verzet was geko men. Verzet vervallen verklaard. Politierechter te Middelburg. Zitting 23 Oct. 1925. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 Oct. 1925. De volgende vonnissen werden uitge sproken Zware maishande,ing(afb,ijten van een oor): D. J. S., 28 jaar, werkman te Graauw, gedetineerd te Middelburg tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. Vailschheid in geschrift in een bieten contract: E. L., 40 jaar, commissionnair te Stoppeisdijk, gedetineerd te Middel burg, 6 maanden gevangenisstraf, met af trek van het voorarrest. maakten, sloot zij plotseling de deur en was ze terug in de kamer. K., die de deur hoorde, dacht dat ze weg was, en liet zich zwaar in een stoel vallen. „Mijn beste vriend in de geheéle we reld!" zei Sidney plotseling adhter hem en zich voorover buigende, kuste ze hem op de wang. Het volgende oogenblik werd de deur achter haar gesloten en K. was alleen met de ellende en de gelukzaligheid, wel ke de avond hem had opgeleverd. Tegen den ochtend werd Harriet, die sliechts licht in haar handdoek sliep, wak ker van het schijnsel van zijn lamp door het bovenlicht van zijn deur. „K!" riep ze nijdig van uit haar deur. „Ik wou dat je je lamp niet liet branden als je naar bed ging." K. dacht aan de handdoek en de crè me en was zoo verstandig de deur niet te openen. „Ik ben niet naar bed gegaan, Harriet, maar 't spijt me van de lamp. Ze gaat nu uit." Voor hij het licht uitdraaide, ging hij naar de oude toiletspiegel en bekeek hij zich zelf. Twee slapelooze nachten' en veel zorg hadden hun sporen op hem ach tergelaten. Hij zag er oud en bleek en vermoeid uit. Hij vergeleek zich zelf met Wilson, die zooveel succes had, wiens trotsche houding bijna brutaal was. Niets had hem de hopeloosheid van zijn liefde voor Sidney zoo duidelijk gemaakt als haar nachtkus. Hij was haar broer, haar vriend. Haar minnaar zou hij nooit zijn. Hij haalde diep adem en begon zich in De volgende zaken werden behandeld: M. Q„ 39 jaar, koopman te Schore, wegens beleed iging en bedreiging met een mes van M. Augusteijn le Schore op 23 September 1925. Deze zaak is uitge steld. •W. A. v. B„ 23 jaar, inspecteur eener Ziiekteverzekerings Maatschappij, wonen de te Dordrecht, wegens verduis lering van scheerapparaten, kistjes sigaren en boe ken, die als geschenken moesten gegeven worden aan de abonné's van de Wereld post, gepleegd in de eerste helft van het jaar 1925 in het arrondissement Mid delburg. Eisch f25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak f25 boete of 25 dagen hechtenis. Tevens werd de tenuitvoerlegging be volen van een vonnis van den Politie rechter van 11 Juk 1924, waarbij A. T., 22 jaar, klompenmaker te Heiinkenszand, wegens mishandeling van een ambtenaar voorwaardelijk is veroordeeld tol 2 maan den gevangenisstraf. Een chauffeur, die nog nooit gereden haid. In Januari van dit jaar had een ga rage-knecht te Amsterdam lust gekregen in een autotoertje, en daarom had hij boswel hij nog nooit achter het stuur had gezeten een Chevrolet uit de garage van zijn baas gehaald en was daarmede Amsterdam gaan onveilig maken. Onder weg had hij nog een vriend opgediept, en zoo was het tweetal met een stcvigen gang door de Marnixstraat gereden, waar hun auto in botsing kwam met het voor- balcon van een tramwagen van lijn 18. Daarbij liepen een juffrouw en haar twee kinderen verwondingen op. Te dier zake had het O. M. een ge vangenisstraf van 6 maanden gevorderd. De vierde kamer der rechtbank te Am sterdam, in deze zaak uitspraak doende, veroordeelde den roekeloozen chauffeur tot 2 maanden gevangenisstraf. De moord op dien makelaar Busch. De zaal K. M. Muylwijk. Bij de Vrijdag voortgezette behandeling van de zaak van Muylwijk vroeg de sub.- officier van justitie, dae zijn requisi toir zou nemen uitstel van behandeling. Hem zijn n.l. geruchten ter oore ge komen, welke van buitengewoon belang voor deze zaak kunnen zijn. De recherche is bereids aangevangen met een onder zoek naar de juistheid dezer geruchten. Het zou kunnen zijn, dat dit onderzoek gewichtige aanwijzingen in deze zaak het duister uit te kleeden. Joe Drummond kwam Sidney den vol genden dag opzoeken. Zij had hem uit den weg willen gaan, als ze gekund had, doch Mimi had hem reeds in de naaika mer gelaten voor ze Icon ontsnappen. Zij had den jongen in twee maanden niet ge zien en schrok van de verandering in hem. Hij was magerder, eenigszins koortsig en onberispelijk gekleed. „Wel Joel" zei ze. „Wil je niet gaan zitten?" Hij was tamelijk theatraal, evenals op dien Juniavond toen hij Sidney ten huwe lijk gevraagd had. Hij stond juist binnen de deuropening. Hij groette niet, doch nam haar vluchtig op, haar zwarte japon, de leringen onder haar oogem. „Je gaat natuurlijk niet terug naai* hot hospitaal." „Ik heb nog geen besluit genomen." „Dan moet iemand anders een besluit voor je nemen. Je behoort hier te blijven Sidney. In de Straat kennen de menschen je. Niemand zou je hier ooit van een po ging tot moord beschuldigen." Niettegenstaande zich zelf, glimlachte Sidney even. „Niemand denkt, dat ik hem poogde te vermoorden. Het was een vergissing met de medicijnen. Ik heb het niet gedaan, Joc Zijn liefde was zuiver zelfzucht, want hij negeerde haar betuiging van om>c iu alsof zij nkts gezegd w£\HTT3A. w.' 's _l (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1