P,U ROL NV 121 Maandag 19 October 1925. 1128 Jaargang, t" .tBlBa FEUILLETON 19 K» ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. SOESCHÉ B COURANT v Bjtpw Wonnl. ,/janriB flnmrf1 en Kleeuweng Russ' fDrnkkers- en Ulteeversbedrttt ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2.40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Rnss'.&Drnkkors- en Uitgeversbedrijf 06114 regel. Advertentiën worden e v aangenomen tot 12 uur voormiddag. WAT DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE OP DE JONGSTE VOLKENBONDSVERGADE RING GEDAAN HEEFT. Nu de zesde Algemeene Vergadering van den Volkenbond weer achter den rug is, mogen wij het optreden van onze gedelegeerden te Gcnève eens aan een korte beschouwing onderwerpen. Op de manier toch krijgt men een aardigen kijk op hetgeen er van Nederiandsche zijde in het belang van den Volkenbond onder nomen wordt, terwijl tevens gelegenheid zich voordoet een oogenblik aandacht ie wijden aan wat er ten dien opzichte nog mocht ontbreken. Onmiskenbaar is weer gebleken, hoe men in het Voikenbondsmilieu de talenten en het inzicht der Hollaodsche afge vaardigden op prijs weet te stellen. Prof. Francois kreeg gedaan, dat in verband met het onderwerp kinderbescher ming tot de hygiënische commissie ook het deskundig geluid van kinderhygiënisten in de toekomst zal doordringen. Mr. Lim burg zorgde er voor, dat sommige belang rijke vraagpun ten van internationaal recht, die sinds het Korfoe-incideml van twee jaar geleden opdoemden en nog onopge lost bleven, nog eens extra aan een onder zoek zullen worden onderworpen, waar van het resultaat wellicht weer het moo- dige kan bijdrage a tot een verdergaande ontwikkeling van het volkenrecht. Het voornaamste werk edbter, dat do or de Hollandsohe delegatie ondernomen is, en wel bij monde van den heer Loudon, was de poging om met spoed een pro gramma van werkzaamheden voor een ontwapenings-conferentie te doen voorbe reiden. Niet de ontwapenings-conferentie zelf, wilde onze vertegenwoordiger als het ware zonder verwijl' doen plaats vin den. Neen, dat heeft hij wat ook an deren vaai zijn beloog gemaakt mogen heb ben geen oogenbdk bepleit. Doch wel wiu.de hij dat men met het treffen van voorbereidende maatregelen niet langer zou dralen, terwijl hij ook verschillende verbe teringen in de commissie', die zich met het ontwapeningsprobfieem bezig houdt, meende te moeten aanbevelen, opdat die commissie doeltreffender werk zou kun nen verrichten. Aanvankelijk sloeg het voorstel Loudon wel in, doch nadat het eerst concurrentie had' gekregen in den vorm van een ietwat afwijkend Spaansch voorstel en daarna van Engelschen kant tegen den betrachten spoed nogal wat gesputterd w[as, daalden de papieren aan merkelijk. Het eind van het Jied was een compromis, waarbij een resolutie tot stand kwam, die aan de verschillende bezwa ren tegemoet trachtte te komen en dat ook deed. In de praktijk zal er intusschen zoo niet alles tegen loopt, toch wel dege lijk niet al te zeer met de voorbereidende werkzaamheden, tenminste met het opstel len van een werkprogramma, getalmd wor den. Ai die voorbereidingen helpen ech ter niets, zoo lang niet de veiligheid vas- teren bodem onder de voeten krijgt: dan toch breekt pas het oogemMik aan, om een ontwapeningsconferentie bijeen te roepen. Moge weldra de betere organisa tie der Volkenbondscommissie, overeen komstig de wenschen door den heer Lou don geuit, haar beslag krijgen en moge ook spoedig het tijdstip daar zijn, waarop men ter vaststelling van een internationale regeling der ontwapening om de conferen tietafel gaat zitten. En de arbitrage? ja, ook daarvoor is menige lans gebroken: opnieuw heeft men erkend, dat voortaan veiligheid, arbitrage en ontwapening on verbrekelijk samenhangen. Jammer genoeg kwam de Nederiandsche delegatie in dit opzicht achter anderen aanloopen. Het had toch zeker op den weg van de ver tegenwoordigers van het land van Grotius gelegen ook hier een moedig offensief te ondernemen, in samenwerking met ande ren. Ziet, daar raak ik, wat wellicht een zwak punt van onze jongste handelingen in Genève te noemen zou zijn. Het ont brak aan de noodige eenheid tusschen en met die staten, wier opvattingen men als eensluidend met de onzen kende. Het ligt dan ook op den weg onzer Regeering in do toekomst het pad voor een deugde lijker samenwerking in Genève te banen: dan zal de kracht door de Nederiandsche en door b.v. de Scandinavische en Zwit- sersche delegaties ontwikkeld, heel wat grooter kunnen worden dan zij nu was. Indien waar mocht wezen, dat de kleine staten door allerlei factoren meer dan tot dusverre in een hoek geduwd werden dat was de indruk van meer dan één kundig toeschouwer is er dubben re den om in den vervolge op het samenstel len van een gemeenschappelijke actie dier staten aan te sturen. Late Nederland hier toe het noodige initiatief nemen. R. Gij wilt bezuinigen, en laat daarom Uw schoen werk voorzien van rub- berhakken en rubber zolen. Uitstekend! Bedenk echter, dat ge eerst dan Uw doel ten volle bereikt, indien ge eischt het merk ..Eco nomie". en elk ander merk beslist weigert. 50 'door BUITENLAND. De conferentie te Locarno. De conferentie te Locarno is geëin digd. De verdragen zijn geparafeerd en zuilen vermoedelijk morgen openbaar wor den gemaakt, terwijl! zij over enkele we ken te Londen zullen worden ge teekend Gaan wij in 't kort na wat er nu te Locarno is bereikt. Ten eerste is men een stap verder gokemen 1. z. Duitschland's toetreding tot den Volkenbond. De te Locarno aan wezige lieden hebben beloofd om aan den Bond voor te stellen zooveel mogelijk te gemoet te komen aan Duitschland's be zwaren tegen art. 16 van hel Voikenbonds- statuut. Waarschijnlijk zal bepaald wor den dat de mate van Duitschland's deel name aan de sancties tegen een eventueelen aanrander van den Voikenbondsvrede, af hankelijk zal zijn van Duitschland's kracht op dat moment. Voorts is gesloten het Westelijk vei- ligheidspact, waarbij Frankrijk, België en Duitschland beloven hun onderlinge gren zen te waarborgen. Bij schending zijn En geland en Italië gehouden hulp te ver- i'eenen tegen den aanrander. Voorts zullen alle geschillen voor het Haagsche Hof van Internationale Justitie worden ge bracht, terwijl, wanneer op deze wijze geen overeenstemming wordt verkregen, de Volkenbond moet beslissen. Ten derde is een Oostelijk arbitrage- tractaat gesloten tusschen Duitschland en Polen en Duitschland en Tsjecho-Slowa kije. Wat hierin precies staat is nog niet bekend. Vermoedelijk een bepaling om geschillen voor het Haagsche Hof te brengen. Belangrijk is wat er niet in dit tractaat staat. Het zail geen bepalingen aangaande het waarborgen der territoriale grenzen bevatten. Duitschland behoudt dus het recht op herziening, zooals dit wordt voorzien in art. 19 van het statuut van den Volkenbond. Duitschland heeft het recht verlangd het tractaat te kunnen opzeggen. Dit zal mogelijk zijn door tusschenkomst van den Volkenbond. Formeel blijft het militaire tractaat tusschen Frankrijk en Polen en Tsjecho- Slowakije bestaan. Duitschland rekent voorts op belang rijke concessies door de geallieerden. De voornaamste zijn: Vervroegde ont ruiming van het Keuische gebied en van het Rijnland. Verder een vervroegde volks stemming in het Saarland. Deze laatste verwachting van Duitsch land kan teleurstellingen baren. Het ver drag van Versailles bepaald de termijn na welke de bevolking van Saarland zal be slissen of men bij Duitschland wenscht te blij ven op 15 jaar. Dus zou dit verdrag moeten worden gewijzigd. De animo hier voor is echter onder de geallieerden zeer gering. Belangrijk lijkt ons de stemming te Lo carno, gedurende de parafeering der ver dragen. Er heerschte een geestdriftige stemming. Chamberlain, welke dezen dag juist zijn verjaardag vierde was zeer ont roerd. Stresemann zeide met geestdrift zijn handteekening te zetten. Briand verze kerde, dat het Fransdhe volk nu spoedig aan het Duifcsche den vollen omvang van zijn edelmoedige geaardheid zou toonen. De pers der verschillende landen slaat een optimistisehen toon aan. Een uitzon dering maken de Duitsch-nationale bla den en enkele Fransdhe bladen als de Débats. MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Wij zullen Joe Drummond en mij bui ten beschouwing laten, want ik ben na- tuurlijk zeer jong. Wie is op je ver liefd behalve Le Moyne? Iemand van de dokters van het hospitaal? „Op mij! Le Moyne is niet verliefd op mij." Er lag zooveel oprechtheid in haar stem, dat Wiison zich verlicht gevoelde. K., die ouder was dan hij en ernstiger, had altijd een zonderlinge aantrekkelijk heid voor vrouwen gehad. Hij had nooit verheeld, dat ze hem verveelden, maar dat veranderde niets aan het feit. En Max had goeden grond om te vermoeden, dat hij nu eindelijk gevangen was. „Meen je het werkelijk, dat je niet op Le Moyne verliefd bent?" „Doe toch niet zoo belachelijk. Ik ben op niemand verliefd, 'k Heb er geen tijd voor. 'k Heb nu mijn beroep". „Het ware beroep van de vrouw is liefde." Sidney kwam heftig hiertegen op. De woordenstrijd werd zoo levendig, dat zij een korten gezetten heer van middelbaren leeftijd ongezien voorbijreden, die zich te voet een weg baande door de hooge aneeuw en in zijn hand een verwaarloos de tasch droeg. Dr. Ed riep hen aan. Doch de slede gleed hem voorbij; tot zijn knieën in de sneeuw staande, zag hij hen met een grap- pigtreurig gezicht achterna. „Die jeugdige deugniet", zei hij, „nu weet ik tenminste waar mijn paardje is". Niettemin was Dr. Ed niet werkelijk boos, het speet hem alleen maar. Max ging zoo licht over alles heen; de gene genheid voor vrouwen, het stellen van zijn paard en slede, alles vatte hij luchthartig- vroolijk op. Zelf had hij zich nooit aan die dingen schuldig gemaakt. Als er al eenige boosheid was, was ze tegen hem zelf gericht. Flij had den jongen verkeerd opgevoed en had hem zelfzucht geleerd. Zijn tasch boven de sneeuw houdende ging hij langzaam naar huis. Iets na tweeën dien nacht, legde K. zijn pijp neer en luisterde. Hij had sedert middernacht niet kunnen slapen. Hij had in zijn chamber-cloak bij den kleinen haard zitten denken. De te vredenheid van de eerste maanden van zijn verblijf in de Straat maakte snel plaats voor onrust. Hij had zich uit het leven wil len afzonderen en leefde het nu in al zijn volheid mee. Voor den eersten keer was hij begonnen te twijfelen aan de juistheid van hetgeen hij gedaan had. Was het dan. toch lafheid geweest? Er was moed voor noodig ge weest, God was zijn getuige, om alles op te geven en weg te gaan, In zekeren zin De ontwapeningsconferentie te Den Haag? Volgens een Fransch bericht uit Was hington zou er sprake van zijn, dal de a.s. ontwapeningsconferentie in Den Haag werd gehouden. De gele rivier in China. Uit het onderzoek van deskundigen is nu gebleken, dat het waarschijnlijk is, dat die halve Gele Rivier den heelen winter het omliggende land zal blijven overstroo- men. Een deel van het overtollige water zal ten slotte naar de oorspronkelijke rivier terugvloeien en de rest, het land overstroomend, vloeien in de richting van het groote kanaak De laatste berichten zeggen, dat er in een enkel district 80.000 menschen dak loos zijn. Een bomaanslag op een dagbladgebouw. Te Memel is een bom geworpen in het gebouw van het dagblad Memeier Dampf- boot. Een gedeelte van het gebouw is ver woest. De aanslag is, naar men vermoedt, gepleegd door Lkausche communisten, die in den aanstaanden kiesstrijd de actie van het Duitsche blad wilden uitschakelen. V Hegongel ukken. Twee Engeische vliegtuigen zijn gis- ren boven het vliegveld te Hendon op elkaar gevlogen. Beide machines stortten neer en de bestuurders werden dood op genomen. Een van hen- was de bekende piloot Ballantine. Ongeveer tezelfder tijd moest een Fransch vliegtuig, komende van Parijs, een noodlanding doen bij Tunbridge Wells in Kent. Bij het landen raakte een der vleugels den grond, het toestel sloeg om en de drie passagiers werden, vrij ernstig gewond. De bestuurder kreeg slechts eeni ge schrammen. Een later bericht meldt, dat een der drie gewonde passagiers, een Fransche dame, tijdens het vervoer naar het zie kenhuis is overleden. Een der beide andere gewonden iis de Amerikaansche autofabri kant Josef Buick, maar zijn wonden zijn minder ernstig. Spoorweg-ongeluk in Italië. Een passagiers trein, die stilstond in het station Bressanna Bottarone op de lijn MilaanGeninua is aangereden door een goederentrein. Er zijn 12 dooden en 20 gewonden, waarvan verscheidene ernstig. Ruwe enSchraleHuid DOOS 30,60,90 Cent. Bij ApOth. en Drogisten. ^PhwnuFabr. A-Mfirifiardt 9 Zeist STATEN-GENERAAL. zou het meer moed gevorderd hebben om te blijven. Had hij gelijk of ongelijk ge had? En er was een nieuw element. Eerst had hij gedacht, dat hij zijn liefde voor Bidney zou kunnen overwinnen. Doch het werd een steeds zwaardere strijd. Een onschuldige aanraking van haar hand op zijn arm, het oogenblik toen hij haar in zijn armen had gehouden na haar moe ders dood, de duizend ein een andere ma nieren, waarop zij met ejkaar in aanra king kwamen wanneer zij thuis was alles deed zijn bloed sneller troomen. En de strijdlust zat hem in zijn bloed. Onder zijn rustig uiterlijk streed K. menigen strijd, die winterdagen boven zijn lessenaar en grootboek op het bu reau, in zijn kamer alleejn, terwijl Harriet achter 'de afscheiding meluwe triomfen wierp, zelfs aan Christine's haard, ter wijl Christine zwijgend tegenover hem zat te kijken naar zijn ernstig profiel en rus tige oogen. Hij had een klein por tref van Sidney een kiekje, dat hij zelf genomen had. Het vertoonde Sidney op één hand na, welke te ver naar buiten gestoken was toen de opname gedaan werd en zij stond op een helling, omdat hij de camera niet recht had gehouden. Niettemin was het Sidney met haar iets losgewaaid haar, stralende oogen en vriendelijk lachenden mond. Ails zij niet thuis was, stond het op K.'s tafel tegen zijn boordendoos. Was ze thuis dan lag het onder het spelden kussen. 't Was dus twee uur 's morgens, K. TWEEDE KAMER. De Bioscoopwet. Vrijdag is de behandeling der Bios coopwet beëindigd. Het amendement-Boon (alleen gemeen telijke nakeuring voor personen beneden 14 jaar) werd verworpen. Voor de lin kerzijde en dê heer Arts. Het amendement-Marchant (geen ge meentelijke voorschriften op punten, waar in voorzien is in de wet of in een alge- meenen maatregel van bestuur krachtens de wet) werd eveneens verworpen. Het amendement-J. Th. de Visser (mo gelijkheid van gemeentelijke nakeuring ook voor volwassenen) werd aangenomen. Te gen de 'linkerzijde en de heer Arts. Artikel 4 werd hierna aangenomen. De gemeentelijke nakeuring ook voor volwassenen is hiermede dus een feit ge worden. Wel merkwaardig, dat de geheele rech terzijde (behalve dhr. Arts van de r. k. volkspartij) vóór stemde. Merkwaardig, in verband met vroeger gedane uitspraken. Zij stemden vóór. Ondanks het gevaar voor rechtsonzekerheid en afbreuk aan de centrale keuring (HeemskerkRuys). Ondanks de verstappende en ontzenu wende uitwerking op de Rijkskeuring (mi nister de Geer). Ondanks het feit, dat de meerderheid van de Katholieken (14 van de 23) op 21 Februari 1923 stem den tegen een amendement-Tilanus c.s. van gelijke strekking. Ondanks de uit spraak van den toenmaligen Minister Ruys de Beerenbrouck, dat gemeentelijke na keuring naast de centrale keuring de be- teekenis van deze laatste doet verminde ren, dat ze minder rechtszekerheid ten ge volge zal hebben en „voornaamste grief" van mr. Ruys „de plaatselijke nakeuring overbodig maakt, althans in waarde vermindert den op hoogen prijs gestelden arbeid van de particuliere ver- eenigingen, die voor de aanhangers van de verschillende levensopvattingen goede gidsen zijn". Op dienzelfden dag constateerde mi nister Ruys: „Voordeden van die plaat selijke nakeuring zie ik nog niet. Man kanu des Guten zuviel haben." Aangenomen met 6824 stemmen werd evenwel een amendement Marcliant (v.d.) inhoudende een gedifferentieer de keuring op toelaatbaarheid vo or kinderen van 14 jaar en 1418 jaar door de centrale commissie. (Die zooals bekend, ook op toelaatbaarheid voor volwassenen keurt). Dus niet keuring op geschiktheid. De grens wordt hier ruimer gesteld. Echter zulllen de vrijwel almachtige gemeenteraden, welke zelfs een bioscoop verbod voor personen beneden 18 jaar kunnen instellen, toch den eisch op keu ring naar geschiktheid kunnen doorvoeren. Minister de Geer was zoo optimis tisch te veronderstellen, dat door menige gemeente de uitspraak der centrale com missie als een evangelie beschouwd zal worden. Dat er dus praktisch geen ge meentelijke nakeuring zal zijn. Dit is echter geheel in tegenstelling met de meening van den heer Tilainus en andere Christ, historischen. En voor kleine gemeenten, waar de raad zat in zijn chambercGoak met het por tretje niet tegen den boordendoos, doch tegen de lamp, waar hij het kon zien. Hij zat rechtop in zijn stoel de handen om zijn knie gevouwen en keek naar het portret. Hij trachtte de Sidney van de fotografie in zijn vroeger leven af te beelden, een plaats voor haar te vinden, Maar het was moeilijk. In zijn vroeger leven waren weinig vrouwen geweest. Zijn moeder was vele jaren geleden gestorven. Er waren vrouwen, die hun neiging voor hem niet verborgen hadden, doch ongedul dig zette hij lh*sn uit zijn gedachten. Toen werd er gebeld. Christine hoorde hij beneden. Hij kon haar vlugge stappen hooren. En voor hij zijn lange beenen uit de stoel gelicht had, klopte zij al aan zijn deur. „Het is juf frouw Rosenfeld. Ze vraagt je te spre ken." Hij ging naar beneden. Daar stond juffrouw Rosenfeld, een sjaal over de schouders. Haar gezicht was bleek en strak, „Ik heb bericht gekregen om in het hospitaal te komen", zei ze. „Ik dacht, dat U misschien mee zoudt widen gaan. Ik geloof, dat ik het alleen niet verdra gen kan. O, Johnny, Johnny!" „Waar is Palmer?" vroeg K. aan Christine. „Hij is nog niet thuis." „Ben je niet bang om a-Heen thuis te blijven?" „Neen; ga maar als je wilt." Hij liep de trap op en trok haastig eenige kleeren aan. Beneden stond juf- froulw Ro-senfeld zacht te kreunen; zij snikte niet meer. Christine stond onmach tig naast haar. „Het spijt me zoo, het spijt me zoo heel erg", zei ze. „Als i-k bedenk wiens schuld het is!" Juffrouw Rosenfeld stak haar vereelte hand uit en omknelde Chritine's vingers. „Dat komt er niet op aan", zei ze. „U hebt het niet gedaan. Ik geloof, dat u en ik elkaar begrijpen. Bid God, dat hij u nooit een kind geeft." K. vergat nooit het tooneel in de Hei ne zaal voor dringende gevallen, waar Johnny gebracht was. Onder het witte licht scheen zijn jongensgestalte vreemd fang. Er stond een groep om hot bed Max Wilson, een paar hospitaaldokters, de nachtzuster en het Ho-ofd. Vlak bij de deur zat Sidney een Sidney zooals hij nog nooit gezien bad, doodsbleek, met groote starende oogen en de banden krampachtig gevouwen in haar schoot. Toen bij naast haar ging staan, zag zij niet op. De groep om het bed maakte ruimte voor juffrouw Ro senfeld en sloot zich toen weer aaneen. Alleen K. en Sidney bleven bij de deur afgezonderd. „Je moet het je niet zoo aantrekken, beste. Het is treurig natuurlijk. Maar in zijn toestand." Voor het eerst ontdekte zij, dat hij er .was. Maar ze verroerde zich^ niet. „Ze zeggen, dat ik hein vergiftigd heb Haar stem was akelig, zonder buiging, lii wat (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1